BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 1 Juli 1937 Veredeling van siergewassen Doel en streven van „Neversie" Plaatsing werklooze onderwijzers. Nieuwe regeling van de graanrecht-restitutie. PRINS BERNHAKD EERE- EN RECHTS- RIDDER DER J OH ANNITER -ORDE. Naar wij vernemen zal Z K. H Prins Bernhard Zaterdag a.son den ridderdag van de Commenderü Nederland van de Johanniterorde od kasteel Doorwerth. ee- installeerd worden tot eere_ en reehtsrldder. Als ambtenaar in rijksdienst. Uitbreiding tot derivaten en afvallen. De minister van Staat, voorzitter van den raad van ministers, heeft Navordering bij heffingsverhooging. thans vastgesteld de dezer dagen aan gekondigde regeling ter bevordering van de benoeming in betrekkingen in dienst van het rijk als ambtenaar 1 in den zin der pensioenwet 1922 van houders van de akte van bekwaamheid als onderwijzer. Aan deze regeling is nog het volgende ontleend: De akte-houder,, die in aanmerking wenscht te komen voor een eventueele be noeming tot ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 anders dan als onder wijzer. geeft van zijn verlangen schrifte lijk kennis aan den directeur van het Cen traal Capitulantenbureau te 's-Graven: hage, Raamweg 3, binnen zes maanden na de dagteekening van deze regeling, of wel, wanneer hij op dat tijdstip den leeftijd van 21 jaar nog niet had bereikt, binnen zes maanden na den datum, waarop hij dezen leeftijd zal hebben vervuld. Na ontvangst van een ingevulde magen- lijst schrijft de directeur den naam van dén betrokken akte-houder in op een can didatenlijst. De volgorde van Inschrijving op aeze randidatenlijst wordt bepaald door den datum, waarop de aktehouder zijn akte behaalde, te beginnen met dengene. die ziin akte op den vroegsten datum verwierf. 'l>3 directeur zendt een exemplaar van de ingevulde vragenlijst aan het plaatsings bureau. Het plaatsingsbureau handelt met deze akte-houders oo overeenkomstige wijze als met de bij dat bureau ingeschreven wacht gelders. De capitulantenraad wijst niet een akte- houder aan ter vervulling van een vaca ture in eenige betrekking, wanneer naar 's raads oordeel voor die vacature in aan merking dient te komen een vóór 1 Juni 1937 op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht in den rijksdienst gesteld per soon. Aan de benoeming kan voorafgegaan een aanstelling als ambtenaar in tijdelijken dienst, dan wel een tewerkstelling op ar beidsovereenkomst naar burgerlijk recht van den aangewezene, met dien verstande, dat deze, bij gebleken geschiktheid voor de door hem bekleede functie, na twee jaar dienst wordt benoemd tot ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922. Een akte-houder wordt door den direc teur van het Centraal Capitulantenbureau van de candidatenlijst afgevoerd, indien hij een betrekking, waarvoor hij door den capltulantenraad is aangewezen, weigert te aanvaarden. Hij. die aldus van de candidatenlijst is afgevoerd, kan niet meer opnieuw op die liist worden ingeschreven. Ds akte-houder, die den leeftijd van 35 jaar heeft vervuld, wordt mede van de candidatenlijst afgevoerd. Deze regeling treedt in werking op 1 Juli 1937. Christelijk Nationaal Vakverbond. De 18e algemeene vergadering. (Vervolg van gisteren.) In de gisteren te Utrecht voortgezette algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond heeft de voorzitter, de heer A. Stapelkamp, met een enkel woord ter ver gadering verwelkomd de heeren A. Kuiper, afgevaardigde van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grond slag, H. J. Zier, voorzitter van den Ned. Luth. Bond voor Chr. Sociale actie, G. Baas Kzn.. wethouder van Amsterdam en F. Elkerbout van Leiden, beiden oud-bestuurs leden, van het C.N.V. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Hordijk te Leiden en J. Nauta vati Amsterdam, werden bij acclamatie herko zen. Een voorstel van den Ned. Chr. Bond in de Kledingindustrie luidende: „De alge meene vergadering besluite aan het be stuur van het C.N.V. te verzoeken een on derzoek in te stellen maar de mogelijkheid van oprichting van een pensioenfonds", werd overeenkomstig het praeadvies van het bestuur verworpen een voorstel van den Prot. Chr Bond van Spoor- en Tramweg personeel om te komen tot de oprichting van een fonds waaruit de kosten kunnen worden bestreden voor het houden van sociale cursussen op sociaal-economisch ge bied ter ontwikkeling van de leden der Chr. vakbeweging. Hierna werd de vergadering op vriende lijke wijze toegesproken door de heeren Kuiper en Zier bovengenoemd, benevens door de heeren H. Verveld van Enschedé, oprichter en eere-voorzitter van den Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" en K. Kruit hof. eere-voorzitter van het C.N.V. De voorzitter dankte de sprekers voor hun goede woorden, waarna de morgenver gadering werd gesloten en men zich aan een gemeenschappelijken lunch vereenigde In de gistermiddag gehouden slotzitting trad als referent op de heer F. P. Fuyk- scliot van Amsterdam, secr. van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den met het onderwerp: „De staatkundige verhouding tusschen oe volkeren en daar uit voortvloeiende economische gevolgen. Tijdens de discussie over dit onderwerp verscheen de minister-president, dr. H. Colijn ter vergadering met applaus be groet en door don voorzitter met een vrisnuelijk woord verwelkomd. Aangezien de bewindsman slechts een oogenblik ter vergadering wezen kon, stel de de voorzitter hem onmiddellijk in de gelegenheid tot haar een kort woord te richten. Onmiddellijk daarna vertrok da-, Colijn weer naar Den Haag. Na rondvraag werd de vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Binnenkort zal een nieuwe regeling worden getroffen voor de kwestie van de restitutie bij verlaging van monopolie- heffingen op granen. Tot dusver werd deze restitutie door de Akkerbouwcentrale alleen toegekend aan importeurs handelaren en meelfabrikan ten op onverwerkte voorraden graan (géén derivaten). Voor tarwemeel en -bloem be staat een afzonderlijke regeling van de Meelcentrale. Voor derivaten van rogge, gerst, haver en maïs bestaat geheel géén restitutieregeling. Over eenigen tijd nu, zal volgens het Handelsblad", worden ingevoerd een rege ling, waarbij óók op de voorraden deri vaten restitutie zal worden verleend, wan neer de monopolieheffingen worden ver laagd of afgeschaft. Doch bovendien zal worden bepaald, dat omgekeerd de Akkerbouwcentrale heffing kan navorderen, wanneer de monopolie prijsverschillen worden verhoogd. Tenslotte zal worden bepaald, dat alle ongeveer 5000 bij de Akkerbouwcentrale ingeschreven handelaren, importeurs, fa brikanten en molenaren een „garantie overeenkomst" met de Akkerbouwcentrale moeten sluiten, waarin een en ander pre cies is gestipuleerd. Er zullen afzonderlijke overeenkomsten komen voor rogge en roggederivaten (meel, bloem en afvallen), maïs en maïsmeel, gerst en producten daarvan; tarwe en tarwederivaten. Degenen, die zulk een contract niet wen- schen aan te gaan, behoeven bij heffings verhooging géén afstand te doen van hun voordeel, doch bij verlaging der heffingen kunnen zij dan ook géén aanspraak ma ken op restitutie. In alle „garantie-overeenkomsten", die de importeurs, handelaren, fabrikanten en molenaren met de Akkerbouwcentrale zullen sluiten, wordt bepaald, dat de Cen trale bereid Is. den contractant te onthef fen van het risico op voorraden, dat voor hem gelegen kan zijn ln verlaging of op heffing van monopolleprijsverschiilen en resp. rogge (en bloem, meel en afvallen), tarwe (en bloem, meel en afvallen), gerst (en daaruit te verkrijgen producten), maïs en maïsmeel. Daartegenover verklaart de contractant zich bereid, om afstand te doen van het voordeel, dat voor hem kan ontstaan op voorraden bij verhooging der monopolie- prijsverschillen. Verder wordt onder „voorraden" ver staan: de in Nederland aanwezige, inge klaarde dan wel inlandsche. aan den con tractant in eigendom toebehoorende mo nopolieproducten, welke voorraden zich be vinden in diens eigen bergruimte, in scheeps- of wagonruimte, benevens vóór- verkoopen van Vita- of T. C.-tarwe. De contractant is verplicht zóódanig boek te houden, dat zijn voorraden op elk oogenblik op eenvoudige wijze zijn vast. te stellen, zulks ter beoordeeling van de Ak kerbouwcentrale Tevens moet hij na afloop van iedere week en uiterlijk op een door de Centrale te bepalen dag aan haar toe zenden een nader vast te stellen model- opgave van zijn voorraden op Maandag te nul uur. Gaat de verandering van de monopolie- prijsverschillen in od een ander tijdstip dan Maandagochtend, dan is de contrac tant verplicht, een tusschentijdsche ongave in te zenden. COEN-ZOMERFEESTEN TE HOORN. Medewerking van Leidsche Studenten. De stad Hoorn, met haar talrijke herin neringen aan onzen gouden eeuw. heeft zich opgemaakt, Jan Pieterszoon Coen, die daar het levenslicht, drie honderd vijftig jaar geleden, aanschouwde, op een feeste lijke wijze te herdenken. De stad heeft haar straten versierd en alom wappert het rood-wlt en blauw van de huizen ter eere van dezen grooten va derlander, den stichter van Batavia, den vormer van een groot wereldrijk, die reeds in Januari in de groote kerk door dr. Co lijn werd herdacht. Gistermiddag om vijf uur werden door de klokken van diezelfde kerk de zomer-fees- ten ingeluid en geschiedde op hetzelfde oogenblik de officieele opening in het Park hotel. die door een zeer groot aantal ge- noodigden werd bijgewoond. Te half acht werd op het Doelenplein het Indisch marktplein geopend, dat vele at tracties herbergt. Gisteravond om elf uur kwam Jan Pie terszoon Coen in de haven aan. Hij werd verwelkomd door de feestelijk opgetuigde jachten en visschersbooten uit Hoorn. Van daar trok hij met zijn gevolg (allen leden van het. Leidsche Studentencorps) naar het Indisch marktplein en werd daar door de vroedschap ontvangen. HET DREIGENDE CONFLICT BIJ DE BUDELSCHE ZINKFABRIEK. Overeenstemming bereikt. Na gepleegd overleg tusschen de directie van de Budelsche Zinkfabriek en den Ne- derlandschen r.-k. metaalbewerkersbond en den chr. metaalbewerkersbond in België, is gisteravond overeenstemming bereikt in zake het dreigende conflict bij deze fa briek. De besprekingen werden geleld door den burgemeester van Budel. De arbeiders heb ben met algemeene stemmen besloten het advies der bondsbe.sturen te aanvaarden, zoodat morgen de staking niet door zal gaan. De loonen zullen met zes procent worden verhoogd, terwijl een vacantie van drie dagen zal worden Ingevoerd. PRINS BERNHAKD BIJ DE GRENADIERS EN JAGERS. Woensdag 7 Juli bestaat de Brigade Gre nadiers en Jagers 108 jaar. Op dien dae zullen naar het Vad verneemt in het kampement Waalsdorp de beide regimenten Grenadiers en Jagers, waarbij ingedeeld de Koninklijke Militaire Kapel, het geheel onder commando van den B"ieade-com- mandant. kolonel Q R. van den Bent. wor den gèïnspecteerd door Z. K. H. Prins Bernhard. SPORTFONDSENBADEN. Er zal in ons land weer een tweetal Sportfondsenbaden worden gebouwd, na melijk in Gouda en Amsterdam-West. En in beide gevallen is men er in geslaagd een hypotheek te krijgen zonder medewerking of garantie der gemeente! DE DRUK DER VASTE LASTEN. In de gisteren te Den Haag gehouden vergadering van den Ned. Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers is na de rede van den heer Mook de volgende resolutie aangenomen: „De Nederlandsche Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers over wegende dat het vraagstuk der vaste lasten ten aanzien van 't onl'oerend goed door de muntcorreetie allerminst is opgelost, draagt het bestuur od de regeering te verzoeken aan het probleem der vaste las'en de noo- dige aandacht te willen blijven schenken en maatregelen te treffen, waardoor de vaste lasten, zoowel publiekrechtelijke als privaatrechtelijke, zul'en worden verlaagd". Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL 3842 (Ingez. Med.) SLIPGEVAAR MOERDIJKBRUG. Naar aanleidng van enkele ernstige slip ongevallen, welke kort geleden op de Moer- dijkbrug tijdens het vallen van een mot regen zijn voorgekomen, heeft de K.N.A.C. telegrafisch bij den betreffenden Rijkswa terstaatsdienst op plaatsing van waar schuwingsborden aangedrongen, in af wachting van het tot stand komen van noodzakelijke verbeteringswerkzaamheden welke, mede op instigatie van de K.N.A.C. in het voornemen zouden liggen. Verbete ring van het oppervlak van het brugdek, zooals op de brug te Zalt-Bommel is toe gepast, door middel van fralsen en afdek ken met een stroeve bltumer.laag is bij de Moerdijkbrug niet goed mogelijk door de hardheid van de speciale betonlaag. Men overweegt thans de bovenlaag met zout zuur te behandelen. Bovendien heeft de K.N.A.C. in een adres d.d. 19 Juni j.l. aan den Minister van Wa terstaat verzocht te willen bevorderen, dat de maatregelen ter bestrijding van het slipgevaar op de Nederlandsche verkeers- bruggen zooveel mogelijk zullen worden bespoedigd en dat in afwachting hiervan terstond zal worden overgegaan tot het aanbrengen van duidelijke waarschuwings borden. R.K. WERKLIEDENVERBOND. In de gisteren te Utrecht gehouden vak verbondvergadering van het R.K. Werk liedenverbond sprak de heer B. Meyerin'k over economische perspectieven. De verbondsvoorzitter de heer A. C de Bruyn deelde mee, dat het verbondsbe- stuur met ingang van 1 Juli aan zijn bureau verbonden heeft den heer drs.' A. Wlrtz van de handelkhoogeschool te Til burg, die belast wordt met de financieele en economische documentatie, om daaruit wetenschappelijke, theoretische en practi- sche conclusies te trekken, ter voorlich ting en oriëntatie van de bestuurders der aangesloten bonden. In het vervolg der vergadering werden verschillende huishoudelijke aangelegen heden besproken, als weekblad, reserve fonds, enz. In de slotzitting vestigde de heer Jos van Seggelen (R.K. Overheidspersoneel) aan dacht op het feit, dat het R.K. Werklieden verbond heden (1 Juli) 12'/i jaar bestaat. De vereeniging van de twee deelen der katholieke arbeidersbeweging is tot zegen geworden voor de arbeiders. Met de in die periode bereikte resultaten wenschte hij de bestuurders, zeer in het bijzonder den voorzitter geluk. (Van onzen specialen G.P.D.-verslaggever) II. Een leerstoel in de toegepaste botanie aan één onzer universiteiten. Vorming van werkgroepen onder de kweekers van siergewassen, d.w.z. groe pen die zich, in overleg met een weten schappelijk adviseur, gaan toeleggen op de veredeling en daarbij doelbewust van de wetenschap gebruik maken: hetzij dat de kweekers dat in hun eigen be drijf doen, hetzij in één gemeenschap pelijken proeftuin Ziehier in 't kort doel en streven van de „Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring van de wetenschappelijke veredeling van Siergewassen" („Neversie"), zooals twee bestuursleden, de heeren P. Boschman, se cretaris en M. van Stij geren, penningmees ter, dit zien. De man, die een en ander van „Neversie" weten wil, is in Uitgeest, de woonplaats van den secretaris, beland. Iedereen kent daar „meester" Boschman, het hoofd der school en men duidt den bezoekers nauwkeurig uit, waar deze zijn moet. En dan hoort hij het verhaal van de ge boorte en steeds toenemenden groei van „Neversie", een vereeniging, gesticht door vrienden van Dr. W. E. de Mol, de man die van de veredeling van siergewassen op wetenschappelijken grondslag zijn levens werk heeft gemaakt en wiens arbeid door de vereeniging als basis is aanvaard. Twee menschen, die de practijk van het kwee- kersbedrijf tot in alle finesses kennen, ver halen hier, eenvoudig en enthousiast van hun ideaal: niet stilstaan en tevreden te rugzien op hetgeen de bloembollenkweekers reeds bereikten. Neen, verbetering van de bestaande producten, teneinde niet bij het buitenland achter te raken. „Wij hebben succes gehad. Het ledental van onze vereeniging, dat bij de oprichting 200 bedroeg, is thans gestegen tot ongeveer 350. Meer en meer gaat men zich, ook in wetenschappelijke kringen voor ons stre ven interesseeren. Langzamerhand winnen wij terrein, gaat men beseffen, dat wij niet uit zijn op winstbejag, maar dat wij, met dr. De Mol achter ons, inderdaad tijd, geld en energie kunnen besparen, wanneer het veredeling betreft. Wij willen Dr. de Mol's arbeid niet verloren laten gaan. Hij heeft aangetoond dat zijn proeven om nieuwe variëteiten te kweeken, Inderdaad succes waarborgen. Het is mogelijk gebleken' om door röntgenbestraling erfelijke verande ringen in tulpen en hyacinthen op te wek ken. Waarom dan de handen niet ineenge slagen en het buitenland, dat ons reeds zoo lang is voorgegaan, niet volgen? Zeker, het veredelingswerk wordt ook in ons land bevorderd. Maar de gespecificeer de, wetenschappelijke voorlichting, die Juist tot betere resultaten voert, ontbreekt. En het buitenland werkt in die richting. Voor beelden? De Import van gladiolen- en rozenaanwinsten ln ons land uit het bui tenland en dan voornamelijk uit Duitsch- land. Voorts werkt men in het Zuiden van Rusland hard aan de veredeling van één- zaadlobbige planten, waartoe al onze bol gewassen behooren. In Engeland is pas kort geleden het 25-jarig bestaan herdacht van het John Innes Horticultural Institution, waar men er in slaagde aan de aldaar be kende gewassen nieuwe toe te voegen. Dank zij het werk van Dr. de Mol behoeven wij niet bij het buitenland achter te blijven. Integendeel: met gebruikmaking daarvan, kunnen wij hier het buitenland voorbijstre ven. Men erkent Dr, De Mol in het buiten land algemeen. En langzamerhand beginnen onze kweekers te beseffen dat zijn proeven, voor al wat de röntgenbestraling betreft, van zeer veel beteekenis zijn. Reeds op de ten toonstelling Marquette in Heemskerk, be stond er groote belangstelling voor de, door ons, daar ingerichte stand. Het is ons streven Dr. De Mol als gewoon, of als buitengewoon hoog leeraar aan een universiteit benoemd te krijgen. Dan kan hij Jongeren, weten schappelijk georlënteerden menschen, die brood- en broodnoodig zijn, zijn eigen ervaringen doceeren. Dan gaat zijn arbeid niet verloren. En.... dan loopen wij tenminste niet het gevaar, dat een of andere aanlokkelijke aanbie ding uit het buitenland dezen bioloog uit ons land zou doen vertrekken. „Wij hebben trouwens al een ander ge vaar weten af te wenden. Ingenieur Moore, nad ln Amerika n.l. lelies met röntgen stralen behandeld, waarbij hij vond, dat de helmknoppen met meer openbarstten. Tot nu toe moeten deze altijd verwijderd wor den, hetgeen een tijdroovende arbeid is. Deze Ir. Moore nu. heeft octrooi aange vraagd. Maar dat hij dit verkreeg, hebben wij weten te voorkomen. Zooals gezegd: wij winnen, zij het ook langzaam, terrein. Vakorganisaties erken nen onze vereeniging, men begint in te zien dat ons streven om door samenwerking vaji theorie en practijk tot betere uitkomsten te komen, juist is. Men gaat hoe langer hóe meer beseffen, dat dit, voor de toekomst van het vak zoo belangrijke werk, niet lan ger alleen geschraagd mag worden door degenen, die er thans de schouders onder gezet hebben. Wij zijn thans over het moei lijke begin heen. Het begin werd geken merkt door de 2 vragen: „Wat beteekenen jullie?" en „Wat willen jullie?" Met zeer veel genoegen mogen wij constateeren, dat de daadwerkelijke belangstelling voor onze vereeniging toeneemt, ook van wetenschap pelijke zijde. Zoo zijn wij nu genaderd aan den uitbouw van onzen arbeid: het stichten van een leerstoel ln de toegepaste botanie (de studie van de wetenschappelijke ver edeling van Nederlandsche siergewassen langs den weg van het cytologisch en gene tisch onderzoek), liefst aan 'n universiteit in de hoofdstad. Als de kweekers thans gaan selecteeren duurt dat, bij bol- en knolgewassen, van zaad tot plant 5 d 6 jaar. Al de arbeid, ener gie, tijd en grond die dit kost, kan men meestal verloren noemen, omdat het resul taat er niet mede in overeenstemming is. Langs wetenschappelijken weg, bereikt men wel resultaten enmen bespaart zich veel uitgaven. De standing van het weten schappelijk werk brengt mede, dat wij on zen stand ten aanzien van het buitenland, ophouden. Dat wij, om dit te bereiken, steeds meer steun krijgen, wekt tevreden heid. Al gaat het zeer langzaam: wij gaan vooruit. Ook wij zouden dit tempo graag willen versnellen, maar..,." De penning meester van „Neversie" zucht hier. Het is een zucht, die geen naderen uitleg behoeft. Er schijnen ln ons land, althans tot nu toe, geen Croesussen te zijn, die dit wetenschap pelijk werk op daadwerkelijke wijze willen steunen. Maar.... wat niet is, kan mis schien nog komen. In ieder geval weet men, dat de goede weg, die naar succes moet lei den ingeslagen is. En dat beteekent al heel veell MAAK ZELF JAM MET HATUUR-*^'0' IN 10 MINUTEN N.d OpoU. Mg V-a* <00. r«ÏW. 37050 Amaurtum-C 3729 (Znsez. Med.) DISTRICT IX VAN DEN KONINKLIJKEN NEDERL. MIDDENSTANDSBOND. In café „De Vergulde Wagen" te Alphen, vergaderde district IX Zuid-Holland van den K.N.M.B. Nadat de heer Kroon (Alphen) namens de ontvangende afdeellng districtsbestuur en afgevaardigden welkom had geheeten, j opende de voorzitter van het districtsbe stuur. de heer L. Vos, de vergadering. Deze sprak er zijn blijdschap over uit, dat on geveer 100 afgevaardigden aan den oproep gehoor gegeven hadden. Na enkele huishoudelijke punten, kwam de hoofdschotel n.l. de prae-adviezen, welke voor het as. congres te Zwolle zullen wor den uitgebracht. Door de heeren Vos en Tupker werder» over deze prae-adviezen een inleiding ge houden. Vooral het prae-advles van ir. Haga wekte de belangstelling van de aanwezigen en ontlokte een interessante discussie. Ook de beide andere prae-adviezen had den de belangstelling van de vergadering. De 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeni- ging mocht het genoegen smaken, dat de vertegenwoordigde afdeelingen hun steun toezegden aan twee moties, welke door deze vereeniging aan het Congres zullen wor den voorgelegd, met betrekking tot wijzi ging van het faillissementsrecht. Met een woord van dank aan de aanwe zigen voor hun komst sloot de voorzitter de vergadering. ANTI-NATIONAALSOCIALISTISCHE INTELLECTUEELEN. Het comité van waakzaamheid van anti- nationaalsocialfstische intellectueelen hield in Amsterdam een algemeene ledenver gadering onder voorzitterschap van prof. H. J. Pos. Het belangrijkste punt van de agenda was een wijziging in de beginsel verklaring die naar de meenLng van het bestuur noodzakelijk was geworden na den uitslag van de verkiezingen. Het comité meende geenszins na den nederlaag van de N.SB. zijn actie te moeten staken, maar deze integendeel te moeten voortzetten en van nu af aan zijn front te moeten ver broeden door zich niet meer alleen tegen de N.SB maar tegen alle uitingen van den fascistischen geest te weren. De in verband hiermee voorgestelde wij zigingen ln de beginselverklaring werden aangenomen. De secretaris gaf een over zicht van de werkzaamheden van het co mité en deelde eenige bijzonderheden mede over de ln het najaar te organiseeren vrijheiüsweek. gedurende welke in alle universiteitssteden lezingen gehouden zul len worden over de onderwerpen: vrijheid en de wetenschap, en de waarde van de democratie en de vrijheid. Door enkele leden uit andere plaatsen in het land werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van plaatselijke comité's. Het zittende bestuur werd bij acclamatie gecontinueerd en met eenige leden uit de Oostelijke provincies van ons land aange vuld. Hierna sloot prof. Pos de vergadering. CONSUMPTIEMELKPRIJS. Van 4 Juli tot en met 10 Juli is de prijs voor consumptiemelk regeeringscontract- taxegedeelte) 6.25 ceovt, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met quallteitsafdraoht. Overmelk regeerings- minlmumprijs 4.8 cent. Afdracht bij leve ring in consumptie van andere dan taxe- melk 2.5 cent. LANDELIJKE COÖPERATIEVE VROUWENVERGADERING. Nadat eergisteravond te Amsterdam een feestavond plaats had, is gisteren de lan delijke coöperatieve vrouwenvergadering voortgezet ln de ochtendzitting waarvan het verslag van de coöperatieve propagan da onder de vrouwen Ls besproken. Hieruit bleek, dat in het afgeloopen jaar clubs werden opgericht te Gouda. Nieuw- Weerdinge, Vroomshoop, Wieringen, Twee de Exloermond en Den Helder. De oplage van het maandblad steeg van 1350 tot 1600 ex. Er werd een commissie benoemd, welke tof taak heeft het contact tusschen het bondsbestuur van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties en de clubs te onderhouden. In September e.k. zal een meerdaagsche scholingscursus voor functionnarlssen van de club worden georganiseerd. Een groot aantal voorstellen van deze clubs werd voorts besproken. In de middagzitting werd verslag uitge bracht van de voorstellen der commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van vacantieverzorging voor coöperatrices, waarvan de eerste uitzending in Septem ber zal plaats vinden. Het ligt in de bedoeling voor dit doel een fonds te stichten, dat de naam van Mar- garethe Meyboom-fonds zal dragen. Na afloop van de vergadering werd een tentoonstelling van Haka-artikelen bezich tigd. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Naar wij vernemen heeft mr. H L. van Zanten te Rotterdam, oud-voorzitter van den Bond van Jong-Liberalen. dezer daeen ontslae genomen als lid van het hoofd bestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". VERSPREIDE BERICHTEN. De zewone audiëntie van dan minister van Onderwijs Kunsten en WetenrehaDpen ral gedurende de maand Juli niet plaats hebben. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10