STADSNIEUWS Bem— veriaart MAANDAG 28 JUNI 1937 No. 23697 HET VOORNAAMSTE NIEUW! VAN HEDEN De loting voor den dienstplicht SCHEEPSVERBINDINGEN 78 ste Jaargang DAGBLAD V(*)R LEIDEN EN OMSTREKEN Dif nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per S maanden portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd> A. ERADUS. t Teraardebestelling stoffelijk overschot ds. H. Thomas. Een sobere, indrukwekkende plechtigheid. Ds. H. A. Wiersinga spreekt aan de groeve. Een overweldigend groote schare belang stellenden heeft Zaterdagmiddag ds. H, Thomas, in leven Gereformeerd predikant te dezer stede, uitgeleide gedaan op zijn laatste tocht naar „Rhijnhof". Reeds ge- ruimen tijd voor de aankomst van den rouwstoet op de begraafplaats hadden zich vele honderden rondom de groeve opge steld, zoodat de later komenden genood zaakt waren zich op vrij grooten afstand een plaatsje te zoeken en ondanks de dui delijke stem van den grafredenaar ds. H. A. Wiersinga vermoedelijk weinig of niets van het gesproken woord zullen hebben verstaan. Die belangstelling kwam uitteraard in de eerste plaats uit de kringen der Geref. Kerk te dezer stede, doch daarnaast merkten wij ook vele Hervormden op. Onder deze talloos velen bevonden zich o.m. de predikanten Broekstra, van der Loo, Bouma, Kuiper en Visser namen den clas sis Leiden der Geref. Kerk; ds. E. L. Nauta, leger- en vlootpredikant, den heer L. G. Rooyaards, voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie van Zuid-Holland- West! de heer A. Warnaar. burgemeester van Hazerswoude; de Gereformeerde predi kanten de Bruyn van Uithoorn, Houtzagers tVoorschoten!, Troost (Den Haag), Heuzen- veldt (Hazerswoude), de Bondt (Den Haag) Ingwersen (Katwijk-aan-Zee). Meyering (Katwijk-aan-den-Rijn); voorts ds. Jac. Eringa (Oegstgeest) en dr. Th. Ruys Jr. namens den ring Leiden van de Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag: eerstgenoemde tevens als bestuurslid van de afd. Leiden van het Ned. Bijbelgenoot schap. welke afdeeling tevens vertegen woordigd was door ds. C. de Meyere, Lutersch predikant te dezer stede tevens namens den Raad van Toezicht der Oranje Garde. Voorts de heeren van Schuppen, algemeen voorziter. G. van Oei, alg. secretaris en Kal- wijn, lid van het hoofdbestuur der Oranje Garde, E. L. Raams, landelijk commandant. J. C. Elsgeest, voorzitter cn F. J. Groot Enzerink. commandant van het vendel Lei den dier vereeniging; de heeren L Boek kooi. W Hink en L. Questroo namens het bestuur der Leidschc Chr. Oranjevereni ging; mr. G. H. E. Nord Thomson, voorzit ter van de contactcommissie van vereni gingen op nationalen grondslag: de heeren ph. J. de Leeuw en adjudant H. Buwalda namens het Chr. Comité voor werkloozen- zorg; de heer A. van der Velden namens de Chr. Georganiseerde Werkloozen; zeer vele ouderlingen en diakenen der Geref. Kerk; de heer T. S. Goslinga, vele verpleegsters van het Academisch Ziekenhuis, wier gees telijke belangen aan ds. Thomas waren toe vertrouwd en nog ontelbaar vele anderen. De drie Leidscheambtsbroeders van den ontslapene, ds. W. Bouwman, ds. H. A. Wiersinga en ds. Verkuyl kwamen met de familie in den stoet mede evenals een van zijn oudste vrienden, de heer C. Th. Bree- baart. Geheel overeenkomstig het verlangen van den overledene dekte geen enkel bloemstuk zijn kist, terwijl aan de groeve uitsluitend het woord werd gevoerd door ds. H. A. Wier singa. die ongeveer als volgt sprak: Door den dood van dominé Thomas is er een leege plek in Leiden gekomen, een zeer groote leegte. Wij allen voelen zijn heen gaan als een slag, die nooit meer zal wor den aangevuld. Er zijn tientallen, die, even als hij, gezegend geleefd hebben en toch gaat na hun dood het leven betrekkelijk ongemerkt weer verder. Na het heengaan van ds. Thomas echter gaat het leven in de Geref. Kerk van Leiden gestoord voort; verstoord tot in de diepste roerselen. Maar dit houdt tevens in. dat wij vervuld moeten zijn van groote dankbaarheid jegens God, Die ons dezen, Zijnen dienaar gegeven heeft. Ds. Thomas was met recht een die naar van Jezus Christus, een strijder voor de vrijheid zonder evenwel een heerscher te zijn. Nog kort geleden getuigde hij op zijn ziekbed naar het woord van Paulus, wiens eigen ik ben, Dien ik ook dien". Al zijn gaven en kunstzinnigheid stelde hij in dienst van zijn Heer. Hij ging niet in vrijheid, doch hij ging waar God hem zond: naar de armen, naar de werkloozen, naar de zusters van het Academisch Ziekenhuis, uit wier naam ik hier een woord van diepge- voelden dank spreek, naar de bekommerde en dwalende schapen. En waar hij ging. wees hij steeds op de onbegrensde liefde en genade van Hem voor ons, slechte men- schen. Zoo stond hij, gebonden aan den Heere Jezus, in vrijheid door Christus vrij gemaakt Zijn leven en sterven stond in het teeken der dienstbaarheid aan Hem. Wiens eigen hij was. Staande aan zijn graf geven wij zijn ziel over aan den Goeden Herder, den Heiland van ds. Thomas, aan wien thans in vervulling is gegaan het woord van Psalm 73. vers 12 ,,'k Zal dan gedurig bij U zijn". Nadat alle aanwezigen dit psalmvers hadden meegezongen, zegde ds. Wiersinga de Twaalf artikelen des Geloofs en bad het „Onze Vader". Diep onder den indruk van dit droeve en plechtige afscheid, verlieten de vele hon derden de begraafplaats Een in breeden kring geacht burger en bemind predikant was te ruste gelegd. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Dr. W. H. Rasser, die. zooals wij Zaterdag berichtten, met ingang van 1 Juli as. be vorderd is tot directeur van het Rijks museum voor Volkenkunde. MILITARIA De brigade Grenadiers en Jagers, waar toe ook het 4e Regiment Infanterie be hoort, zal van 9 tot en met 28 Augustus as. verblijf houden in de Legerplaats bij Harskamp en wel voor: 1. het houden van schietoefeningen, on der commando van den luitenant-kolonel H. D. Buurman van 4 R.I. tot 15 Augustus. 2. Het houden van geconcentreerde ver- volgoefeningen onder leiding van den lui tenant-kolonel K .J. Adams van het Regi ment Jagers. De verbindings-afdeelingen der I divisie waaronder ook die van 4 R.I. zullen van 3 t.m. 6 Augustus e.k. een verbindings-oefe- ning houden in samenwerking met mili taire vliegtuigen in de omgeving van Ede. Het 4e regiment infanterie zal deelne men aan de Internationale 4 daagsche af- standsmarsch te Nijmegen uitgeschreven door den Nederlandschen Bond van Licha melijke opvoeding, met een detachement ter sterkte van 2 officieren en 30 onder officieren en minderen. De reserve luitenant-kolonel dr. G. J. de Groot komt in de maand Augustus a.s. voor vier weken in werkelijken dienst bij het 4e Regiment Infanterie alhier. Morgen de vlaggen uit Voor het eerst als Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins der Ne derlanden zal Prins Bernhard morgen zijn geboortedag vieren. Reeds meermalen tijdens Zijn verblijf binnen onze grenzen gaf het Nedcrlandschc volk op on dubbelzinnige wijze uiting aan zijn groote ingenomenheid met den nieuwen Prins, die door Zijn sympathiek optreden stormender hand honderdduizenden Holland- sehe harten heeft veroverd. Morgen siert Z. K. H. voor het eerst op Nederlandschen bodem Zijn verjaardag. Moge een algemeene vlaggen- tooi in stad en dorp Zijn feestelijk verjaarsgeschenk vormen. Met aandrang wekken wij onzen lezers kring op om morgen alom blijde de vlaggen te laten wapperen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. J. de Graaff, Bijdorpstraat 47 f, Voorscho ten. Timmerman, aannemer en sigaren winkel. Wijzigingen. G. Jongeneel. 's-Gravendamscheweg 59, Voorhout. Broodbakkerij en kruidenierswin kel. Overleden eigenaar: G. Jongeneel, dd. 7 Febr. 1937. Nieuwe eigenaar: A. L. Oudshoorn. Voor hout. Wijziging handelsnaam in Firma A. L. Oudshoorn, v.h. G. Jongeneel Wed. J. van Steyn. Hoofdstraat 35, Voor hout. Winkel in koloniale waren; vergun ning v. d. verkoop van sterke dranken. Uittredend eigenaresse: Wed. W. M. van SteynPaardekooper, dd. 15 Mei 1937. L.V.V. L.D.W.S. Feestavond. EINDEXAMENS KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen der Rijkskweek school 's-Gravenhage slaagde van de Leid- sche parallel-3e klasse de dames C. A. Broeksma, te Rijnsburg: Ch. M. Groene- veld. te Leiden; A. Kaspers te Voorburg; A. E. Hokkeling te Leiden; H. Louwe te Leiden en A. van Raaij te Leiden. Afgewezen: geen. TREINVERTRAGING. Toen Zaterdagmorgen de electrlsche trein 1041, die om 10.38 naar Den Haag moest vertrekken, op het station alhier binnenkwam, bleek dat een der assen van een derde klas rijtuig was warm geloopen. Daar dit rijtuig uit den trein gezet moest worden, stapten de reizigers in de andere rijtuigen over en vertrok de trein met on geveer 20 minuten vertraging naar Den Haag. FILMMIDDAG VOLA. Zaterdag j.l. werd door de Vereeniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool alhier een filmmiddag georganiseerd in het Casino-Theater. De secr. de heer L. L. Blok heette allen welkom en verklaarde in het kort het doel van filmmiddagen, om vervolgens de aanwezige niet-leden op te wekken de voordeelen van VOLA mede te maken als lid of als donateur. Hierna werd een gevarieerd programma vertoond n.l. de films van de Hevea-rub berfabrieken, de ZB. Bierbrouwerijen. Martens-brandkastenfabriek, en de Hol- landsche Asbest Mij. Voor de pauze werd dit programma aangevuld met Journaal en teekenfilm. Tenslotte draaide de film van de „Olym pische spelen 1938" te Berlijn, aangeboden door het Duitsch Verkeersbureau te Am sterdam, waarna sluiting volgde. L.D.W.S. heeft Zaterdag in de groote zaal van „Zomerlust" op waardige wijze haar tienparig bestaan gevierd. Na een welkomstwoord door den voor zitter van de feestcommissie, den heer H. de la Rie, vond 'n kleine huldiging plaats. Den heer W. v. d. Steen, die tien jaar onafgebroken een bestuursfunctie heeft vervuld, werden enkele fraaie geschen ken aangeboden, evenals den spelers van het eerste elftal in verband met het be haalde kampioenschap. Een fraai tableau, waarbij aan het be stuur een zeer fraaie clubvlag werd aan geboden, besloot dit officieel gedeelte van den avond. Het tooneelgezelschap „De Vroolijke Spelers", dat met de opvoering van enkele komische stukjes veel succes oogstte, als mede een tweetal donateurs, de heeren H. Fleur en P. Heijers. die met enkele popu laire liedjes veel bijval verwierven, vulden de rest van den avond. Ook de jeugdie accordeonist W. de Vrind bracht enkele nummers ten gehoore. het geen ten volle werd gewaardeerd. De gehouden tombola had een vlot ver loop: onder groote hilariteit werden de diverse prijzen uitgereikt. Tot slot was er bal onder leiding van den heer K. Huner, dat eveneens een zeer genanimeerd verloop had. De muzikale medewerking verleenden The Noisy Fel lows (leider de heer H. v Wijk). Tot diep in den nacht bleef men vroolijk bijeen. Wijlen de heer Eradus. In den ouderdom van 71 jaar is in den nacht van Zaterdag op Zondag overleden de heer A. Eradus. oud-oberkellner van de Stadsgehoorzaal. Door zijn langdurige werkzaamheid in de Stadsgehoorzaal hij arbeidde er geduren de 43 jaar! was Eradus in onze stad een zeer bekende figuur. Ongeveer 6 jaar gele den legde hij de functie neer, waartoe hij bijkans een halve eeuw geleden uit 70 sol licitanten was uitverkoren. Hij begon zijn loopbaan als huisknecht-kellner en beëin digde ze als chef-kellner. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi leum werd hij hartelijk gehuldigd, waarbij hij werd onderscheiden met de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau en de gouden medaille van Horecaf. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt a.s. Donderdagmorgen plaats om half- twaalf op Rhijnhof. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN VAL OVERLEDEN. De 14-jarige Leidsche padvinder D, V.. die twee weken geleden bij een oefening onder Wassenaar uit een 7 meter hoogen boom viel en daarbij een zware hersen schudding bekwam, is Zaterdag in het Academisch Ziekenhuis alhier aan de ge volgen van dien val overleden. R.K. HUISHOUDSCHOOL. Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VIII leerares koken en voedingsleer) slaagden de dames A. M. Corver, P. A. J. van Dalen, G. C. Filippo, J. C. M. Geelen, M. van Hassel, B. C. M. v. d. List en W. Raadsen. WERELD-JAMBOREE. Daartoe uitgenoodigd door de Commis sie voor de godsdienstige verzorging der Wereld-Jamboree, zal de muzikale bege leiding der beide groote godsdienstoefe ningen voor protestantsche deelnemers, worden verzorgd door de „Leidsche Chr. Harmonie Ver." directeur de heer H. J. A. Bokhove. Deze diensten zullen telkens door onge veer twaalfduizend padvinders worden bijgewoond. NEDERLANDSCHE MEISJESCLUBS (DRIEHOEKWERK). Zaterdag hielden de leidsters van de kringen Den Haag, Rotterdam, t Zuiden en Rijnland een bijeenkomst ter voorbe reiding van het groote lustrumkamp van 716 Augustus in de provincie Utrecht. Reeds meer dan 250 deelneemsters uit deze kringen hebben zich voor dit, kamp opgegeven. Namens de lustrum-commissie der N. M. C. waren aanwezig mej. C. J. W. Spoor (presidente der vereeniging) en mej. W. Jalink. In de godsdienstige samenkomst vain gisterochtend in het Academisch Zieken huis alhier heeft de voorganger ds. E. L. Nauta aan de nagedachtenis van wijlen ds. H. Thomas een woord van dankbare waar deering gewijd en daarin gewaagd van wat de heengegane niet slechts in zijn ambtelijk werk voor verpleegden en ver pleegsters is geweest, doch ook gedurende zoo vele jaren voor de regeling der gods dienstige samenkomsten van den Zondag morgen heeft gedaan. Het Zonnestraal-comité bericht ons, dat de opbrengst van de Zonnestraal collecte. gehouden op Zaterdag jl. f. 1002.93 heeft bedragen. Zaterdagavond heeft het lV'-jarig zoontje van den heer M. in de Kanaal straat een op het petroleumstel staand pannetje met vet naar zich toe getrokken, waal-door het knaapje den inhoud over hoofd, hals en borst kreeg en ernstige brandwonden opliep. De E.H.D. vervoerde het ventje naar het Academisch Ziekenhuis. Voor het officiers-examen aan de Kon. Mil. Academie te Breda slaagden onze stadgenooten, de cadet, sergeants W. Kasten (artillerie Nederland) en J. A. Mooy (mil. administratie Nederland). Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf geraakte de 8-jarige G. A. J. met zijn rijwiel nabij de Jan van Goyenkade te water. Dank zij het kordate optreden van een tweetal ooggetuigen, die den jongen een reddingshaak toestaken en hem naar den kant trokken was de onvoorzichtige dren keling spoedig heelhuids op het droge. Men verzoekt ons er nogmaals aan te willen herinneren, dat de morgenmiddag te houden optocht ter gelegenheid van Prins Bernhard's verjaardag, om 6 uur van het Schuttersveld vertrekt. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 21 Juni 54 volwassen personen; 22 Juni 55; 23 Juni 57; 24 Juni 56; 25 Juni 56; 26 Juni 56 volwassen per sonen. EERSTE BLAD BINNENLAND. Het stoffelijk overschot van ds. H. Thomas ter aarde besteld (Stadsnieuws, le BI.), Arbeid voor werklooze onderwijzers; een regeling: in voorbereiding (Kerk en School, 2e Blad). Oud-burgemeester Maarschalk, van Haar lem, bij auto-ongeluk in Duitschland zwaar gewond; z'n echtgenoote en den chauffeur gedood (4e Blad). Nederlandsche auto in België verongelukt; twee dooden en meerdere gewonden (Gemengd, 4e Blad). Vier menschen verdronken te Schevenïngen (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. Geen wijziging in den Spaanschen oorlog. Morgen komt de non-interventie-com missie bijeen (3e Blad). Stemmen uit Italië (3e Blad). Rede van Hitier (Buitenland, le Blad). Gouwleider Wagner over den Kerkstrijd (Buitenland le Blad). Het bezoek van Koning Carol aan Warschau (Buitenland, le Blad). De dreigende sluitingen in Frankrijk (Bui tenland, le Blad). Verloopt de staking in de Amerikaansche» staal-industrie? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In de Rolzaal op het Binnen hol is hedenmiddag de loting gehouden voor de lichting 1939. Getrokken werd No. 2495, onder welk nummer in het Amsterdamsche lichtingsregis- ter voorkomt: PIETER JOHANNES HOOGENDONK De aanwijzing van de dienstplichtigen uit de regis ters der verschillende gemeen ten ot groepen van gemeenten vangt dus bij dezen naam aan, of, wanneer deze naam in die registers niet voorkomt, bij den alphabetisch onmid dellijk daarop volgenden De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen radio: Aldabi, Alphacca, Alpherat, Alwak', Bloemfontein, Boschfontein. Chr. Huygens, Colombia. Costa Rica. Cottica, Crijnssen, Dempo. Hoogkerk Indrapoera Jagersfon tein. J. P Coen. Joh. de Witt, Koto Agoeng, Nijkerk. Randfontein. van Rensselaer Si mon Bolivar, Slamat, Streefkerk, Stuyve- sant, Veendam, Venezuela, Volendam, Zul- derkerk.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1