STADSNIEUWS 78sfe Jaargang ZATERDAG 26 1937 No. 23696 EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Weerverwachfing voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD TPRIJSjDER ADVERTENTIES: 3D CtsTïfcT Tegel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van -ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. T" Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Dg. H. Thomas herdacht. npfifenkingsdienst in de Hooigrachtskerk. Predikatie van ds. H. A. Wiersinga. In de Gerei. Kerk aan de Hooigracht heeft gisteravond de gemeente, aan wier zorgen ds. H. Thomas zoo vele jaren zijn arbeid heeft gewijd, haar gestorven herder en leeraar herdacht, daarbij voorgegaan door ds. H. A. Wiersinga. Reeds lang voor het uur van aanvang begon het kerkgebouw vol te loopen en ver voor achten was het al stampvol, zoodat in de paden en ln het portaal velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Bij den aanvang van den dienst werd ge zongen Psalm 103 8 en 9. Gelezen werd Lukas 10 21—42, Ds. Wiersinga had zijn tekst gekozen uit Mattheus 18, het derde vers: Voorwaar, zeg ik u, indien gij u niet verandert en wordt gelijk de kinderkens, zoo zult gij in het Koninkrijk der Hemelen geenszins ingaan. In zijn inleiding wees spr. er op, dat bij bet -heengaan van ds. Thomas de toon wordt gehoordWij zullen hem zoo erg missen, want wij hebben zooveel in hem ontvangen. Wonderlijk is dit. Ds. Thomas was geen reformator van het kerkelijk le ven, geen organisator van de belangen der gemeente, maar hoewel hij dat niet was kunnen we de gemeente niet zonder hem denken en weten we dat hij niet te ver vangen is. Dit was het heerlijke in ds. Thomas, dat hij verbaasd stond in zijn leven over Gods genade voor heele slechte menschen. Hij was met al zijn frappeerende eigenaardig heden als een kind en in deze kindhouding is hij als een exempel in ons midden neer gezet. Hij voelde zich niet als iemand, die iets was; hij had geen begeerte anderen voorbij te streven. De kindhouding van ds. Thomas bracht mee zijn oorspronkelijkheid. Hij had geen routine in dit leven. Het gaan in den tred molen. hoe heeft hij het heilig gehaat. Hij kon het niet vinden in een leven zonder verwondering. God houdt van frissche men schen. Het ware leven is eiken morgen nieuw. In elke preek bijna was die uitroep: O, nieuwe wereld, o wereld vol verwonde ring. Hij was zelf hevig geïnteresseerd bij zijn prediking. Ik kom, zeide, hij, in de eeuwigheid niet uitgezien. Daarom kon hij altijd weer frisch en versch en origineel preeken en bidden. Ds. Thomas, als een kind had hij lief, als een kind dat zijn ondeugendheden keilt. Hij kon heilig verslagen zijn over zijn slechte hart. Hij kon als een kind droevig zijn over den ouden mensch. Maar hij wist dadelijk daarbij te spreken van een snakken naar Jezus Christus. De zondaar Thomas, die zich gereinigd wist door Jezus' bloed, heeft ons het Evangelie voorgeleefd. Al was ds. Thomas een man met typische eigenaardigheden, in heel zijn optreden was (hij zoo heel gewoon. Hoe meer wij kinderen geworden zijn, hoe minder wij moeten heb ben van hoogdravende woordenpraal. Christus was ook zoo buitengewoon gewoon. Daardoor was zijn heel gewone spreken zoo buitengewoon diep. Daarom juist luisterden de Godzoekende harten zoo naar ds. Thomas. Er was geen gewichtigheid aan dezen predikant. Hij moest niets hebben van het geijkte officleelerige, er was niet opzet telijk gewilds, of nieuw gewaagds in zijn optreden. Als er iets noodig is, aldus spr, dan is het een doorbraak door alle vormelijkheid en gewichtigheid. Ook in het instituair kerke lijk leven hebben we noodig 'n kindhouding. Ds. Thomas liep heel veel buiten het paadje en toch liep hij altijd op het smal le pad. Hij moge een voorbeeld geweest zijn voor de vele ambtsbroeders, dominee's en ouderlingen, die in hem kunnen zien, hoe rijk de ambtelijke bediening kan zijn als men zich zelf blijft. Vanuit zijn kindhouding is het te ver klaren, dat ds. Thomas een genadige be vreesdheid had om de kleinen te ergeren, de ten doode wankelende af te stooten. Daar om was hij zulk een herder, zorgde hij zóó voor de schapen, niet zoo, dat hij die scha pen een voor een nareed, maar zoo dat hij het schaap, dat in nood verkeerde, opzocht en op zijn schouders nam. Zooals een kind verzette ds. Thomas zich ook tegen alle onwaarachtigheid Een ge bed van Thomas was echt spreken met Vader. Hij begon met te vragen: Heere, laat ons bidden toch geen vloek zijn. Hij was zoo bang, dat wij met al onze gods dienst toch God rriet zouden dienen. Omdat hij in de kindhouding leefde kon ds. Thomas zoo toornen tegen alle vroom- schijn-vertoon. tegen alle Christelijke fran- j je en maskerade. Ds Thomas beminde ook zoo de schrif tuurlijke eenheid der kertc. dfe eenheid van alle kinderen Gods. Ds. Thomas wist zich gezond Gerefor meerd ook in kerkelijk opzicht. Instituair was voor hem de Geref. kerk de eenig juiste, maar hij voelde zich onlosmakelijk veerbonden aan alle kinderen Gods. Hij legde den nadruk op het werk des geestes en riep in de week der gebeden allen op die een levend geloof hadden om gezamen lijk te bédden. Ds Thomas kon in vervoering komen als een kind. Hij brak telkens uit in lof voor den Vader voor den onbegrijpelijk goeden God. Voor hem ging het woord in vervulling: uit den mond der kinderen hebt Ge U lof toebereid. Met dit alles over ds. Thomas te zeggen, heeft spr. niet bedoeld de droefheid der gemeente tot schrelens toe op te voeren. Hij heeft ds. Thomas willen herdenken door hem in zijn kindhouding in het mid den der gemeente neer te zetten, om door hem Jezus te laten zeggen tot Zijn kerk: „Zoo gij niet wordt als de kinderkens Spr. heeft de gemeente op de knieën wil len brengen om te danken, te danken dat de Heere haar dezen Dienaar des Woords gegeven heeft, zooveel jaren. De Heere heeft zoowel ds. Thomas als de gemeente daarin gezegend, dat zij elkander bijzon der hebben liefgehad. Ds. Thomas is nooit verheerlijkt. Daar v/as hij de figuur niet voor. Maar hij is zeer geliefd geweest Wij zullen voor hem danken en blijven danken. Ds. Wiersinga ging daarna in dankgebed voor. De gemeente zong ten slotte staande Gezang 23 2 en 6. Kon. Genootschap „M. S. G." 152ste algemeene vergadering. Het Kon. Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix", hield gisteravond in den foyer der Stadszaal zijn 152ste algemeene vergadering. De wnd.-voorzitter prof. dr. W. van der Woude sprak een kort welkomstwoord, in zonderheid tot de eereleden, den inspecteur L. O., den heer J. Baak en de gedelegeer den. De secretaris, mr. C. J. Goudsmit, las de notulen der vorige jaarvergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Namens de kascommissie rapporteerde dr. J. C. Schalkwijk de boeken en beschei den van de beide penningmeesters ir. ,1. M. Rademaker en den heer B. W. de Waal in orde te hebben bevonden, weshalve hij adviseerde tot het verleenen van décharge, waartoe werd besloten. De bestuursverkiezing had tot. resultaat, dat de periodiek aftredende leden, de hee- ren prof. dr. W. v. d. Woude, mr. C J. Goudsmit, B. W. de Waal, ir. G. A. van Klinkenberg werden herkozen, terwijl de beide vacatures werden aangevuld door de verkiezing van de heeren dr. S. T. Holst Weber en ir. J. A. van der Laan. Nadat ook de leerlingen tot de zaal wa ren toegelaten, las prof. v. d. Woude de rede voor van den voorzitter, prof. dr. J. Droste, die verhinderd was. Spr. herdacht allereerst een drietal personen met groote verdiensten jegens het Genootschap, die de vereeniging in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen, n.l. ir. W. J. Modder man. mej. A. E. Groll en den heer P. M. J. van Oerle, welke woorden staande wer den aangehoord. Vervolgens memoreerde prof. v. d. Woude de mutaties in het bestuur en in het korps van directeur en leeraren, waarbij hij al lereerst hulde bracht aan ir. J. M. Rade maker. die van 19201936 penningmeester was en wiens van groote kennis getuigen de adviezen door het bestuur steeds op hoogen prijs werden gesteld. Met ingang van 1 Juli 1936 werd als op volger van wijlen ir. R. J. Verwijs tot di recteur benoemd ir. A. van Dijk, voordien als leeraar aan de school verbonden. De amanuensis A. J. Wismeyer herdacht op 1 Mei zijn 25-jarige werkzaamheid aan de school en werd bij die gelegenheid be vorderd tot assistent. Op 1 Januari 1937 werd de school bezocht door 396 leerlingen, waarvan er 275 lager onderwijs en '121 uit gebreid lager onderwijs genóten. Het was spr. een vreugde te kunnen mededeelen, dat de minister bereid werd gevonden de verbodsbepaling, dat geen leerlingen ge lijktijdig de ambachtsschool en de school van M.S.G. mogen bezoeken, op te heffen voor die leerlingen, die naderhand de op leiding tot instrumentmaker zullen volgen. Dat de school niet alleen een belangrijke plaats inneemt in het plaatselijk nijver heidsonderwijs, maar in het geheele land moge blijken uit het feit. dat zij in 1936 werd bezocht door 189 buitenleerlingen, af- komstig.uit 43 gemeenten. Ondanks het terugloopend ledental, mag het Genootschap een bloeiende instelling genoemd worden Het telt thans 8 leden van verdienste. 1 buitengewone en 254 ge wone leden. Op initiatief van de zeer ac tieve Ver. van Mathesianen werden in het afgeloopen jaar onder leiding van den leeraar. den heer M. van Zwieten de Blom tal van excursies ondernomen en ook vele lezingen gehouden. Nadat spr. melding had gemaakt van di verse schenkingen, deelde hij mede, dat met ingang van 1 September a.s. aan de leerlingen der 4de en 5de klasse wederom onderwijs in werktuigkundig teekenen zal worden verstrekt, dat ih 1933 wegens 'bezui nigingsredenen van het lesrooster werd af gevoerd. Tot slot wendde spr. zich tot de leerlin gen. die de school met einddiploma gaan verlaten en wekte hen op met de thans verworven kennis niet tevreden te zijn en zich in de toekomst waardige oud-leerlin gen va^i „MathesW betoonen. Nadat vervdégbns dé diploma's met een GOED - GOEDKOOP EN VLUG ALLEEN 1739 Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van zlle soorten Glas (Ingez. Med.) De Meer-Werk-Actie. Een goed begin. De actie van het Meer Werk-comité be gint zoo langzamerhand in daden te blij ken .Eenige dagen geleden is tot een aan tal huiseigenaren en particulieren het verzoek gericht om juist nü onderhouds werken te laten uitvoeren en daarna het comité mede te deelen tot welk bedrag bin nen het kader dezer actie werkzaamheden werden verricht. De eerste resultaten zijn hoopvol; in slechts twee postbestellingen ontving de secretaris mr. N. J. Rowaan bericht, dat bereids een bedrag van ruim 15.000 gulden aan genoemde werken werd besteed. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden en velen hun opgaven inzenden aan het se cretariaat der M.W.A., Gemeentehuis, Ra penburg. hartelijken handdruk door prof. v. d. Woude waren uitgereikt, deelde hij nog mede, dat voor de prijsvraag-ontwerp btn- nenbetimmering de perste prijs was gewon nen door den leerling W. J. v. d. Bosch en de tv/eede door J. Freeke, terwijl de in zending van P. Verkade een eervolle ver melding verwierf Een tweetal leerlingen sprak vervolgens woorden van dank tot bestuur, directeur en leeraren voor het genoten onderwijs en daarna begaven de meeste aanwezigen zich naar het schoolgebouw aan de Pieterskerk gracht ter opening van de tentoonstelling, waarover wij gisteren reeds schreven. Wij herinneren er nog even aan, dat deze expositie hedenmiddag en -avond en mor genmiddag ter bezichtiging is opengesteld en dat zij alleszins de moeite van een be zoek loont. GOUDEN DOCTORATEN. Donderdag 1 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn. dat mr C. B. Menalda te Leeuwarden, oud-griffier van de Staten van Friesland, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. Vrijdag 2 Juli as. zal het vijftig jaar geleden zijn. dat dr. C. Broeksmit, arts te Utrecht, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. WIE zorgt er voor Uw gezin als gij er niet meer mocht zijn Onze IDEAAL-POLIS kan die zorg op zich nemen. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN. Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 3621 (Ingez. Med.) Rijksmuseum voor Volkenkunde. Dr. W. H. Rassers benoemd tot directeur. Met ingang van 1 Juli a.s. is bevor derd tot directeur van het Rijks museum voor Volkenkunde alhier dr. W. H. Rassers, thans conservator, tij delijk belast met het beheer van gemeld museum. 0^0 Aan den heer Ch. F M. Le Roux, con servator bij hetzelfde museum, Is de per soonlijke titel toegekend van conservator in algemeenen dienst. 0^0 Dr. W. H. Rassers werd 16 September 1877 te Roosendaal geboren. Hij doorliep het gymnasium te 's-Gravenhage en stu deerde vervolgens aan de Leidsche Univer siteit in de Indische letteren om in 1922 tot doctor te promoveeren. Zijn voornaamste publicaties zijn: „De Pandje-roman" (1922), „Over den zin van het Javaansche drama" (bijdrage tot de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indiëi 1925 en „Cieva en Boeddha in den Indischen Archipel" (gedenkschriften 75- jarig bestaan van het Kon. Instituut voor de taal-, land en volkenkunde van Ned. Indië) 1926. M1LITARIA. Bij het 4de Regiment Infanterie komen de navolgende reserve-officieren voor het vervullen van de herhalingsoefeningen on der de wapenen: op 1 Juli res le luitenant P. L P. van Royen van 18 R. I.; op 5 Juli res. 2e luite nants J. Julius, H. J. F. Bijvoet, K. v. Nes, T. H. Palstra. J. F. J. Lamet, J. Zeeman, J. Orebeck en vaandrig B. G Stempels van 5 R. I.; op 22 Juli res.-kapitein C. Booster en C. v. Zuilen, res le luitenant dr. L. Brummel, dr. G. J. Otten en C. H. Kluiters; op 26 Juli de res. 2e luitenants A. M. Bom. L. N. Vernie P. C H. Leeuwen- burgh, F. E. v. Drimmelen. H. Jonker, E. Vcllinga, L. de Haan, O. B. Schrieke en S. M. Speelman. s De acljudant-onderofficier administra teur J. Kloet, van het 4de regiment in fanterie is met ingang van 1 Juli 1937 be noemd tot schrijver 1ste klasse en werk zaam gesteld ten bureele van den com mandant der luchtvaart-afdeeling te Soes- terberg. EN WAAROM ZOUDEN WIJ TREUREN? Want de „bajes" is zoo groot. Dezer dagen maakten wij melding van de arrestatie van den 33-jarigen kellner J. F. alhier, onder verdenking van diefstal van een rijwiel. In verband met het boven staande wordt de persoon, die Woensdag j.l. van genoemden F., welke laatste eenigszins onder den invloed van alcohol verkeerde, een rijwiel kocht, verzocht zich te willen melden aan het politiebureau afd. recherche. Bedoeld wordt een zwart gelakt heeren rijwiel. zwart stuur, zwarte velgen, nikke len bel. kettingkast, bruin leeren zadel met bruin dekje, vrijwiel, V.T.-lamp met zwar ten kop, bagagedrager en niet-werkend klokslot. F. bevindt zich nog steeds in het politie bureau in verzekerde bewaring. Blijkbaar is hij niet erg bevreesd voor de consequen ties van den diefstal, waarvan hij wordt verdacht, want luidkeels klonk van morgen vanachter de tralies van zijn cel 't schoone lied „En waarom zouden wij treurqn, Wöjit de bajes is zpo groot.#./"' LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Twee benoemingen tot buitengewoon hoogleeraar te wachten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een aanvullingsbegrooting van Onderwijs, K. en W. voor 1937. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Omzetting van het conservatorschap bij de geologie aan de rijksuniversiteit alhier in een plaats als buitengewoon hoogleeraar. De positie van den conservator bij de geologie is onbevredigend. Het aantal stu denten in dit vak te Leiden steeg van 2 in 1919 tot 45 in 1936. De opleiding van deze geologen is slechts mogelijk, doordat be halve van het onderwijs van slechts één hoogleeraar in de geologie, profijt wordt getrokken van het uitstekende onderwijs, dat de conservator dr. I. M. van der Vlerk geeft. Hij heeft in wetenschappelijk opzicht ook in het buitenland een goeden naam. De Minister stelt daarom voor het conser vatorschap om te zetten in een plaats van buitengewoon hoogleeraar in de palaeon- tologie. Om aan de rijksuniversiteit alhier het onderwijs in biologie te laten voldoen aan de eischen. die door de nieuwere ontwikke ling van deze wetenschap worden gestold, is het noodzakelijk, dat de erfelijkheidsleer afzonderlijk gedoceerd wordt. Er doet zich thans een goede gelegenheid voor om in deze leemte te voorzien. Aan de rijksuni versiteit te Groningen is namelijk ontstaan een vacature als buitengewoon hoogleeraar in dat vak. Het is de bedoeling, dat de in deze vacature te benoemen persoon ieder jaar tevens gedurende drie maanden onder wijs zal geven aan de Rijksuniversiteit alhier. BINNENLAND. Herdenkingsdienst voor Ds. H. Thomas, (Stadsnieuws, le Blad). Dr. W. H. Rassers is benoemd tot directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkun de te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de herziening der Grondwet. (3e Blad) De voortgezette vergadering der Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Han del. (Binnenland, 4e Blad). Een onderhoud met den heer Aalders, die in Duitschiand terecht heeft gestaan. (4e Blad). BUITENLAND. Zullen Engeland en Frankrijk alleen dé controle ter zee in de Spaansche wate ren gaan uitoefenen? (4e Blad). Spanje in het Engelsche Lagerhuis. (4ö Blad). De Duitsche Kerkstrijd. (Buitenland, la Blad). In Frankrijk dreigt een sluiting van alle café's, restaurants en hotels. (Buiten land. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAD PAG. 1 VAN HET 4e BLAD. HET EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN: Met Pontificaal Lof door Mgr. Buckx gesloten. Gistermiddag vond in de kerk van O.L.V. Hemelvaart en St. Joseph het plechtig sluitingslof plaats, welk lof werd gecele breerd door mgr. Michael Buckx, oud apostolisch vicaris van Finland, geassis teerd door kapelaan Schrama van de St. Petrus Parochie als diaken, de heer An- genent (kruisheer) als sub-diaken, terwijl deken Borsboom van Noordwijk en pastoor Warmerhoven van Voorhout, als troon- diakens fungeerden. Ceremoniarius was de kapelaan Verhoofdstad van de Parochie. Voor het laatst in dit triauum werd voor de zieken het H. Sacrament uitgesteld en deed het zangkoor het Adoremus in acter- num hooren, waarna een jubelend Magni ficat door het kerkgebouw klonk. Pater Feeters, bij allen bekend om zijn medida- ties door de radio. Hield voor de zieken een treffende predicatie De zegening der zieken met het Aller heiligste geschiedde door mgr. Buckx en dr. Van Rooyen. Mgr. Buckx bracht ten slotte vanaf het altaar de zieken een groet, waarna hij allen den bisschoppelijken zegen gaf. Diep onder den indruk verlieten de zie ken het Godshuis, alle met blcemen in de hand en met dankbaarheid in het hart jegens allen, die zich hebben gegeven om deze dagen voor hen tot onvergetelijke te mafcep. Voor onze omgeving wordt droog weer met zwakke tot matige wind uit Zuid-Westelijke richtingen verwacht, met gedeeltelijk be wolkte lucht en eenige stijging van temperatuur. BEROEP AANGENOMEN. Cand. D. van der Ent Braat te Voor schoten en hulpprediker alhier, die be- danke voor het beroep naar- de Ned. Herv. Gem. te Maasdam-Cillaarshoek. heeft dat! naar Over-Langbroek (U.) aangenomen. ROUTE VERSIERDE OPTOCHT OP 29 JUNI. Men deelt ons mede, dat de route van den versierden optocht op den verjaardag van Prins Bernhard zal zijn: Schuttersveld. Rijnsburgerslngel, Steen straat. Prinsessekade. Kort Rapenburg, Breestraat, Korenbeurssteeg, Nieuwe Rijn, Hooigracht. Pelikaanstraat. Haarlemmer straat. Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt. Schuttersveld. Vertrek van het Schuttersveld om 6 uur des namiddags. EINDEXAMENS MEISJES H. B. S. Geslaagd voor het eind-examen der H.BS. voor Meisjes met 5- en 6-jarigen cursus afdeeling A de dames W. A. H. E. ae Blécourt. H. J. van Eysinga, H. G. Filippo. T. A. Gunning, D. A. van der Kloes. W. N. M. Kooiman. E. C. Lahr, A. S. Lubach, E. H. C. Reitsma, W. Verkoren. Afgewezen 4 candidaten. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Afd. B groep I. Geëxamineerd 8 candi daten. Geslaagd: mej. Ant. G. Bergsma te Was senaar; mej. Nelly Eikelenboom, te Oegst- geest: P. C. Kragt te Leiden; C. H. Krantz te Leiden: mej. Jeanne Krieger te Oegst- geest; L Kuenen te Leiden; H. M. A Los te Oegstgeest Eén candidaat had zich te ruggetrokken. H. M. de Koningin is gisteravond om streeks 10 minuten voor zeven per auto onze stad gepasseerd op doorreis naar Den Haag,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1