De zijderups en de moerbei De hoogste boomen ter wereld Legenden over den specht Een verhaaltje over den beer Wanneer komt er regen Mijn fiets CORRESPONDENTIE Van de zijderups wordt de volgende aar dige legende verteld: De koningin van Scheba, die gehoord had van den roep, die er van Salomo's wijsheid uitging, bracht den grooten koning een bezoek. Om hem op de proef te stellen, verlangde zij, dat hij een draad zou trekken door een diamant met een kronkelenden doorgang. Salomo riep nu een zijderups en beval haar, door de opening te kruipen. Het diertje deed dit ?n liet aan beide zijden een draad uithangen. Nu vroeg de koning, welke belooning de rups verlangde en deze antwoordde: „Geef mij een mooien boom om op te wonen". En van dien tijd af is de moerbeiboom het eigendom van de zijde rupsen. Je hebt natuurlijk wel eens iets gelezen over de sequoia's of reuzendennen in Ca- lifornië en denkt nu misschien, dat dit de hoogste boomen ter wereld zijn. Mis hoor! De Australische Eucalyptus wordt nog veel en veel hooger. Daar zijn boomen bij, die gemakkelijk de 140 meter halen, bij een stamomtrek van 60 M. De stammen van deze boom«n zijn van onde ren te hard en te knoestig om bij den grond geveld te kunnen worden. Daarom worden ze doorgezaagd op 4 a 5 Meter boven den grond, nadat men eerst een stellage om den voet heeft aangebracht. Een bosch van die Eucalyptussen moet wel een grootschen, maar geen mooien in druk maken: daar zijn ze tè reusachtig voor! Over den zwarten specht, den timmer man van het bosch, worden de zonder lingste verhalen verteld. Hij heeft, net als andere spechten, zijn nest in een zelf ge pikt boomgat. Slaat men zoo luid de legende het nest met een houten pin dicht, wanneer er jongen in het nest zijn en het mannetje uitgevlogen is, dan haalt dit den wortel van een plant, houdt dien voor de pin, die onmiddellijk openspringt. Op het platteland wordt zoo'n „springwor- tel" nog altijd als een kostbaar bezit be schouwd: ieder wil er graag een hebben. De groene specht heeft altijd dorst. Dat is zóó gekomen: Toen God de wereld ge schapen had. beval hij den dieren, een vijver te graven, waaruit ze zouden kun nen drinken. Met ijver gingen ze allemaal aan den arbeid, behalve de specht, die bang was. zijn pakje vuil te maken. Tot straf mocht hij ten eeuwigen dage uit geen enkelen vijver drinken. Daarom ziet men hem steeds zijn dorst lesschen in holle steenen en wagensporen. En bij lange droogten hoort men hem dikwijls klagend roepen: ..Giet, giet!" En men zegt' dan dat zijn bede verhoord zal worden en er spoedig regen zal komen. Daarom wordt de specht ook wel watervogel, regenpieper of gietvogel genoemd. Van den bruinen beer wordt verteld, dat hij vroeger geen roofdier was maar een kal me en vreedzame planteneter, die graag met de menschen omging. Een had een man graan gezaaid en den beer opgedragen, erop te passen.. Beeroom beloofde het mits hijzelf ervan kreeg. Maar toen de oogsttijd gekomen was, sneed de man de bovenste helft de aren af en liet den beer de stoppels. De beer was woedend en bedankte verder voor de eer, tenzij hij 't volgend jaar de bovenste helft van 't gewas kreeg. Dit be loofde de man plechtig en.zaaide knol len. De beer kreeg toen niets dan het loof. Hij rende in zijn boosheid het bosch in en verwilderde weldra geheel. Neem dit lijstje mee op je wandelingen dan weet je 't altijd! Er komt vast en zeker regen, als: De wind opsteekt. Er dikke wolken aan de lucht komen. Het kwik in den barometer daalt. Het roet in den schoorsteen naar om laag druppelt. De muren vochtig worden. De zwaluwen laag vliegen. De koeien last van vliegen hebben. De honden slaperig zijn. Het stof op het water ronddraait. De stadsgrachten onfrisch ruiken. De zon in nevels ondergaat. De menschen klagen over hun ekster- oogen. De poes zich wascht. De Pimpernel gesloten is. De merel fluit. De krekels erg schel piepen. Het vee onrustig wordt en loeit. De slakken met zand bestoven zijn. De padden heen en weer kruipen. De klaver rechtop gaat staan. De pauw begint te schreeuwen. De hond gras eet. Er een kring om de maan is. De glimwormpjes fel blinken. De. koekoek roept. De maan rood ziet. Het hout kraakt. De raven naar omlaag zwieren. Er spinnen in gang en kamers kruipen. Zullen jullie 't uit je hoofd leeren en goed onthouden? Flink zoo! Hoera, 'k hèb er een! Een fietsèn een echte. Een stevige, hechte! Ja heuschóf ik 't meen! Mijn fiets is tiptop! Met fijn gouden randen, Twee gloednieuwe banden, Een klokbel voorop! Mijn fiets trapt fijn door!..,. Hij loopt als een heertje. Probeer 't maar een keertje, Maar.... oppassen hoor! O, 'k ben toch zoo blij! Mijn fiets is een wonder! Ik kan er niet zonder, Dat fietsje van mij! MARIE MICHON. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Het aantal brieven van jullie doet me denken aan een barometer, die. in tegen stelling met een echte, alleen achterna zou werken, van terugwerkende kracht dus. Ik zie er n.l. niet aan hoe het weer zal wor den, maar alleen, hoe het geweest is. De vorige keer zei jullie barometer: 't is prach tig weer geweest (niet zooveel brieven). En dezen keer: 't weer was niet bijzonder mooi. matig, want: er waren veel meer brieven: zoodat er heel wat te correspondeeren valt ditmaal. En als het brievenpak nog dikker is. weet ik daaruit: het is slecht weer ge weest Wat zeggen iulüe van zoo'n baro meter? Natuurlijk was het voor mii heerlijk, zoo veel van jullie te liooren en veel goede op lossingen te ontvangen. Ik vond ook weer namen, die ik gemist had en was blii deze er weer een keertje bij te ontmoeten. Daar voor is dan toch het slechtere weer maar eens goed! Maar nu zegt de échte baro meter, dat het weer vooruit gaat en na tuurlijk wensch ik jullie van ganscher harte een prachtigen Zaterdag en Zondag, om nu weer eens heerlijk te kunnen wandelen, fietsen, zwemmen en wat er dan nog meer te genieten valt. Op het le raadsel waren meer oplossin gen mogelijk: in de opl. staat natuurlijk die van de inzendster, maar antwoorden als kleed, mat, tol, room, gong, spijker kunnen er evengoed op gegeven worden. Tot zoover aan allen. En nu volgen dan de afzonderlijke antwoorden. Alida Stikkelorum. Nu. dat was een fijn album van de juffrouw. Leuk. dat je er al zoovee] in hebt kunnen zetten. Aardig raadsel dank ie wel. Wat schrijf jij altijd keurig Abraham Fakkel. Jij bent. behalve trouw neefje, ook mijn trouwe teekenaar. Je houdt er natuurlijk veel van. Dat is heerlijk, een boottocht naar de Kager- en Brasemer- meren Dat zou ik ook wel willen. Bennie de Bruin. Heerlijk, dat vader beter is. En nu hopen we maar, dat je Oma ook gauw opknapt. Bezoek ie haar vaak? Geertrui en Emma de Groot. Dat is een leuke foto van de klas Nu is het fijn en als je groot bent, zullen jullie 't nog fijner vinden: dan kunnen jullie al die gezichten van vroeger weer terug zien. Een blijvende herinnering. Mooi postpapier! Niesje Marüjn. Schrik niet, dat je niet onder „Goede opl." staat; je had er dezen keer maar twee goed en je weet. 't moeten er minstens drie zijn. voo de kleineren Je kippetjes hebben het dus goed bij je. Mientje de Water. Wat heb iii veel ge kregen. Dat was nog eens een goede ver jaardag. Van verveling zul jij tenminste geen last hebben. Speel maar heerlijk met alles. Is dit postpapier ook een cadeau? Bram en Koosje Kret. Ik had geen raad sels van jullie. Maar nu zal ik er een plaatsen: de andere een volgenden keer. Dus ie broertje Joop is een toekomstig neefje, hè? Johan van Duuren. Heb je vroeger al eens meegedaan, of ben ie een nieuweling? In ieder geval: welkom! Bedankt voor je raadsel En ik hoop ie naam nog vaak tegen te komen. Jannie van Groeningen. Dus dit lees je in Ede Ik hoop, dat de reis met de bus fijn geweest is. Zijn jullie nog over Amster dam gereden? Geniet maar en ik wensch je veel mooi weer. Henny van Vliet. Dat was heerlijk, varen op het Brasemermeer. En ie zag dus ook de mooie vogels en bloemen. Ik begrijp best dat je daardoor verleden week de kinder krant vergat. Gerrie Kelnemans. Ja, ik vond het ook koud en nat. dat viel ons tegen na die warme dagen. En waarheen gaat het schoolreisje? Aardig raadsel: ik plaats het direct, omdat 't er nu juist de tijd voor wordt. Je boft dus. Jo Dreef. Van de raadsels is de tweede geschikt, bedankt er voor Komt het poesje altijd speciaal bij jou? Een aardige kalen der hebben jullie. Kit.y Dreef. Bedankt voor je anekdote. Van den kalender, of zelf verzonnen? Je hebt telkens een anderen clown op ie ïoost- papier, echt afwisselend en grappig. Jan Bronsgeest Het lijkt mooi weer te worden, dus dan kun je weer gaan visschen met je Vader. Als ie een echte hengelaar bent geworden, ga ie juist met slecht weer. Je raadsel begrijp ik niet, wat bedoel je met al die letters ,,t"? Jopy Hofstra. Aardig, dat je neefje zoo graag met 't poesje speelt. Is het lang ge leden. dat ie een boek won?

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17