Het tournooi te Kemeri Het bieden bij Contract Bridge LEIDSCH DAGBLAD - Oerds Zaterdag 26 Juni 1937 Het tennistournooi te Wimbledon SPORT De kansen van Flohr Uitzonderingen op den regel van 5 V2 H.T. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Programma voor morgen. Ie klasse: HCC I—HDVS: VRA—HCC II: R. en W—Haarlem; VOC—VW. 2e klasse B: Leiden, De Kempenaersir AjaxASV: VCC- -Quick; VUC—Excelsior II: HBS II—HCC IV 3e klasse B: HBS III—LOC; Quick II— Leonldas; ASV II—HCC IV; Sparta II— Excelsior III; AC—NLCC PAARDENSPORT. HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE AMSTERDAM. Luit. de Bartillat wint den Amstelprijs. Overzicht. Nu de Haagsche elftallen niet meer zoo uitgesproken sterk zijn is de eerste klasse- comnetitie ongetwijfeld heel wat spannen der dan vele vorige iaren het geval was. Het komt ons voor. dat uiteindelijk HCC I toch wel als kampioen zal eindigen, elftal staat trouwens aan den kop der ranglijst maar heeft deze positie te danken aan een paar meer gespeelde wedstrijden. H.C.C I heeft n.l. 8 punten uit 6 wedstrij den behaald tegen VR A. 7 uit 4. Nu krijgt de Haagsche morgen H D.V S op bezoek en ztj zal zich dus wel weten te handhaven. meter, welke binnen Gisteravond werd voor weinig publiek het concours hippique in het Olympisch stadion te Amsterdam voortgezet met een springconcours voor professionals. Het te rijden parcours had een lengte van 660 meter met 15 hindernissen van plus minus 1.45 meter, hetwelk moest worden afgelegd binnen 1 minuut 53 sec. Winnaar werd de heer K. Hensen met ..Piccolo Amore", die een foutloos parcours reed in den fraaien tijd van 1 min. 26 sec.; tweede L. Wijier met „Aranka" in 1 min. 27 4 5 se.c; derde K. Hensen met „O.K." in 1 min. 31 sec., belden met 4 fouten; vierde werd C. Dietrich met „Lottka" met 8 fouten in 1 minuut 27 2/10 sec.; Vijfde de heer L. de Zul ter België i met „White Moon" die Dit 12 fouten maakte In 1 min. 26 3/5 sec. Het hoofdnummer was het springcon cours om den Amstelprijs. Het parcours was hetzelfde als voor het concours voor professionals, alleen moest het onmiddel lijk na elkaar door denzelfden ruiter met 2 paarden worden verreden De lengte bedroeg 4 minuten 3 De concurrenten hebben het daartegen in Amsterdam tegen HCC n heel wat moei lijker. Wel is waar is V.R.A. tot dusver nog ongeslagen en boekte H.C.C II twee neder lagen. maar de Hagenaars kunnen evenals in 2 minuten 59 seconden; 2 luitenant Chevalier (Frankrijk) met d'Huis en Epreuve 8 fouten, 2 minuten 57 seconden; 3. luitenant Broussard (Frankrijk) met Galopin en Gazelle 13 fouten 3 minuten 40 seconden; 4 luitenant de Bruine (Neder land i met Milord en Forward 15 fouten, 3 minuten 37 4/5 seconden5. luitenant des Roches iFrankrijk) met Rois du Marais en Saida, 16 fouten. 3 minuten 5 2/5 seconden 6. ritmeester Pahud de Mortanges (Neder land) met Ikarus en Maedel wie du, 16 fouten. 3 minuten 314/5 seconden; 7. rit meester Chevalier de Menten de Home (België) met Whisky en Musaphiki, 17 fouten, 3 minuten 212/5 seconden; 8. rit meester baron Sirtema van Grovestlns met Izard en Godard, 17 fouten in 4 minuten 115 seconden; 9. luitenant des Roches (Frankrijk) met Batallleuse en Cigue, 18 fouten. 3 minuten 57 3/5 seconden. WIELRENNEN. SWIFT. seconden moesten worden afgelegd, waar van 15 seconden werden gerekend voor het verwisselen van paard. De uitslag is als volgt: 1. Luiteant de Bartillat (Frankrijk) met Francais en Iwedstrijd, welke Donderdagavond door den V.R.A. voor een hooge score zorgen. De Welcome, die een foutloos parcours reed I regen geen doorgang kon vinden, wedstrijd zou wel eens in een draw kunnen Voor morgen is er een tijdrace over 40 K.M. voor de A- en B-klassers; C-klassers 20 KM. Samenkomst 8.45 uur; vertrek 9 uur naar de startplaats. C. Verbrug start morgen te Rotterdam op de Feyenoord-baan om 2 uur, terwijl hij 's avonds te Gouda moet starten voor den iaatsten avond van den 3-avonden- eindigen waarmee VJl A al zeer gebaat zou zijn. Overigens staan de VJR.A. batsmen ihooger in de batting-average dan die van HC.C. n Rood en WitHaarlem is een strijd om ■de laatste plaats, die in het voordeel van de ontvangende vereeniging zal eindigen ook bil V.O.CV V V verwachten wij een Een Nederlandsche nederlaag in Grant tiet tegen den Nieuw Zeelandschen overwinning der thuisclub novicK^rc^i^ AB.V. dat morgen aan de De Kempenaer- straat te gast is. behoort weer tot de zwakke zusteren van 2 B. maar na het (hopelooze falen in de laatste wedstrijden hebben we toch weinig vertrouwen meer in Ajax en wij vreezen. dat Ajax nog zwak, ker zal blijken te zijn dan A.S.V. En :och is het noodle dat de rood-zwarten hun positie op de ranglijst eens danig gaan versterken en dat kan ook wel, want Ajax beschikt over voldoende spelers met cricket- capaciteiten om een behoorlijk elftal ie vormen. Er zit echter 'e weinig „backbone" in de ploeg en men laat zich te gauw mee slepen in een paniekstemming als het even tegen zit In 2 zal H B.S. H van H.C.C. in winnen en voor het overige trekken de gasten aan het langste eind. De positie van L.C C in 3 B is er door de twee achtereenvolgende nederlagen natuur, lijk belangrijk slechter op geworden, maar een kans od de eerste Dlaats is er toch nog steeds. De Leidsche zal dan morgen echter weer op het goede pad moeten geraken en van H.B-S. III moeten winnen en dat kan zonder twijfel. Voor de andere wedstrijden in 3 B verwijzen wij naar het programma. het damesdubbelspel. WATERPOLO. HET ZWEMFEEST TE BOSKOOP. In aansluiting op ons bericht, betreffen de de zwemfeesten op a s. Donderdag te Boskoop, zij nog vermeld, dat niet G.Z.C. (Gouda) doch De Gouwe (W.veen) tegen de Baronie (Breda) zal spelen. Voorts zal nog uitkomen de Z. en P.-club .Boskoop" tegen een combinatie van II en III van A.Z.C. (Alphen i. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Woensdagavond te 8 uur worden in het Alphensch zwembad de volgende wedstrij den gespeeld: A.Z.C. I—H.Z.C. I; A.Z.C. II— fï.Z. en P C. V; A.Z.C. III—Boskoop I. ZEILEN. DE ZEIL WEEK TE KIEL. landgenoot Jac. Stap ls gisteren geworden te Kiel. De Duitscher Onze tweede Koeser was eerste. Twee overwinningen in het gemengd dubbelspel. Het was ook gisteren fraai tennlsweer te Wimbledon. En ook thans verliep de dag, zonder dat „geplaatste" spelers of speel sters vroegtijdig uit het tournooi verdwe nen. Waarmede geenszins bedoeld wordt, dat het den talrijken toeschouwers aan spanning ontbroken heeft. Een nederlaag en twee overwinningen is het resultaat van de balans der wedstrij den. waaraan Nederlandsche speelsters of spelers hebben deelgenomen. In het da mesdubbelspel verloor onze nationale kampioene, mej. Terwindt. met haar Deen- sche medespeelster, mevr. Hollis, op even verwachte als verdiende wijze van het sterke Fransche dubbel mevr. Boegner en gravin de la Valdene. De Fransche dames vormden een prach tige combinatie en vooral de vroegere Spaansche tennister Lily d'Alvarez speelde een uitmuntende partij. Daarentegen had mevr. Hollis niet veel kans en mej. Ter- windt, die het beste speelde van de Neder- landschDeensche dubbel, kon het ten slotte alleen ook niet af. Volkomen regel matig wonnen de Francaises met 62. 6—2. In het gemengd dubbelspel sloegen mej. Rollin Cóuquerque en haar Joego-Slavi- schen partner Kukuljevic het Engelsche paar mevr. Southam en Collins met 62. 46, 62. Onze landgenoote had het met den Davisbekerspeler zeker wel in twee sets kunnen klaar spelen, maar in de twee de set klopte 't niet heelemaal en daarvan maakten de Engelschen een dankbaar ge bruik Mej. Terwindt vormde met van Swol een combinatie, welke zich in de eerste set tegen de Engelsche mej. Weekes en Ritchie moest inspelen. Hierdoor leek het even, of onze landgenooten d« partij zouden gaan verhezen, maar zij herstelden zich spoedig en toen de dubbel eenmaal „liep" was het pleit snel met 26, 62, 63 ten gunste van het Nederlandsche paar beslecht. Davisbekerspeler Stedman allerminst ge makkelijk. Het zag er zelfs met twee ver loren sets voor Grant ernstig naar uit, dat de Amerikaan zou gaan verliezen, maar zijn spel vertoonde plotseling een geheel ander beeld en toen war Stedman verloren. In het damesenkelspel wonnen de ge plaatste speelsters allen. In het heeren dubbelspel stuitten de verdedigers van den Wimbledon-titel de Engelschen Hughes en Tuckey, op grooten tegenstand van het Iersche Davisbekerdubbel Mac Veagh en Rogers, vooral in de eerste twee sets. Henkei en von Cramrn hadden het tegen de Belgische spelers Lacroix en Geelhand ook onverwacht lastig en de laatste sets vooral werden fel omstreden In het heeren enkelspel werden vier van de zestien wedstrijden in de finales ge speeld Mac Grath. Parker. Budge en Grant wonnen volgens verwachting, alleen had De uitslagen waren; Heerenenkelspel. vierde ronde: Mac Grath (Austr.) sl. Shayes (Eng.) 62, 61, 63; Parker (Am.) sl. Prenn 64, 75, 6—2; Budge (Am:) sl. Hecht (Tsj.-Sl.) G4. 62. 62; Grant Am.) sl. Stedman <N. Zeeland) 4—6. 6—8. 6—1, 6—4, 6—3. Damesenkelspel .derde ronde: mej. Jedrzejowska (PolénV sl. mej. Southwell (Eng.) 61, 6—1: mevr. King (Eng.) sl. mevr. Pittman (Eng.) 61. 64; mevr. Andrus (Am.) sl. mej. Ford (Eng.i 64, 61; mevr. Mathieu (Fr.) sl. mej. Dear- man (Eng.) 60. 6-^3; mej. Lizana (Chili) sl. mej. Saunders (Eng.) 64. 61; mej. Nuthall (Eng.) sl mevr. Law (Eng.) 2—6, 64. 62; mej. Stammers (Eng.) sl. mej. Wlnthrop 'Am.) G3. 63. Heerendubbelsoel. tweede ronde; Budge en Mako sl. Fisher en Maneff 61, 61. 63; Hare en Wilde sl. Hall en Peters 62. 63. 75; Hughes en Tuckey sl. Mac Veagh en Rogers 119. 46, 60. 62: Kho Sin Kie en Schroeder sl. Lvsaght en Sherwood 64. 3—6 6—3, 6—3; Yamagishi en Nakano sl Cook en Fil'oy 63, 63, 57, 36. 62; Henkei en von Cramm sl. Lacroix en Geelhand 62. 8—6. 86. Damesdubbelspel, tweede ronde: meyr. Boszner en mevr. de la Valdene sl. mevr. Hollis en mej. Terwindt 62, 62; mej. Heeley en mej. Round sl. de zusters Lumb 6—1, 6—1. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mej. Jedrzejowska en Mako sl. mevr. Pittman en David 75. 64; mej. Rollin Cóuquer que en Kukuljevic sl mevr. Southam en Collins 62, 4-G, 62: mej. Terwindt en van Swol sl. mej. Weekes on Hon. Ritchie 26. 62. 63: mevr. Boegner en Borotra sl. mej. Chuter en Cooper 6—2, 10—8; mej. Curtis en Pallada sl. Lady Pleydell Bou- verie en Ellmer 63, 61. De aandacht van de schaakwereld is gevestigd op het tournooi te Kemeri, waar van reeds de eerste uitslagen een span nend verloop voorspellen. Drie der beste deelnemers hebben al verliespunten geïn casseerd, t.w. Aljechin, Fine en Keres. De kampioen van de Vereenlgde Staten, Reschewsky, startte uitstekend zij het ook niet zonder geluk en sbhljnt een van de ernstigste pretendenten voor de eerste plaats te worden. Intusschen komt het mij voor, dat Flohr nog betere kansen heeft. De Tsjechische kampioen bevindt zich mo menteel in goeden vorm. zooals ook uit onderstaande partij uit de eerste ronde blijkt. Wit: Dr. W. Hasenfuss. Zwart: S. Flohr. Caro-Kann-verdediglng. 1. e2e4 c7c6 2. d2d4 d7—d5 3. e4xd5 c6xd5 4. c2c4 Een oude voortzetting, die echter in den Iaatsten tijd opnieuw in de mode is geko men en wel dank zij eenige successen van Flohr, Aljechin en den Russischen meester Panow. De tekstzet leidt meestal met ver wisseling van zetten tot het aangenomen damegambiet. 4. Pg8—f6 5. Pbl—c3 Pb8c6 6. Lelg5 e7e6 Op 6dc4: volgt 7. d5, de z.g. Pa- nowvariant, welke wit een kansrijk systeem verschaft. 7. Pgl—f3 Consequent was 7. c5. De bedoeling van de hier gebezigde opstelling der Caro-Kann opening bestaat hierin, dat wit óf tot den Panow-variant komt (zie vorige aantee- kenlngi pf tot den opmarsch c4c5, waar mee hij zich op den damevleugel een ge vaarlijke meerderheid van pionnen ver schaft. Toch is de tekstzet nog niet ongun stig voor wit. door 18. 19. Tel—el Pd5—f4 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. Lflxc4 0—0 Tal—cl a2a3 Lc4a2 Ddld3 d5xc4 Lf8—e7 0—0 a7a6 b7—b5 Lc8b7 Opnieuw de eenige zet. Er dreigde zoo wel Le4: als Pe2t, terwijl' 19. Tfel op Pd3 zou falen. 19. Lb7d5 20. b2—b3 Anders volgt 20Lc4 met verove ring van de kwaliteit. 2 0f7—f5 21. Pe4—d2 Dit is de laatste van de reeks der voor wit gedwongen zetten. 2 1Dd8—f6 Zwart staat overwegend, in het bijzonder door de voortreffelijke opstelling van zijn looper en paard. Daarbij komt nog, dat de witte stukken bijzonder ongunstig geplaatst zijn. 22. Kgl—hl Hier staat de koning niet beter dan op gl. De eenige doelmatige voortzetting was 22. Te3. 22. Ta8c8 23. Da2—bl Leidt onmiddellijk tot verlies. Wit had ook hier nog Te3 moeten probeeren. 23Pf4xg2! Stelling na 23Pf4xg2l Zwart. Meer voor de hand liggend was Tel, maar wit wil een dlrecten aanval ondernemen. 13. Pf6d5 14. Pc3—e4?_ Een fout, welke door den zwartspeler op fraaie wijze weerlegd wordt. Juist was 14. Ld5:. Lg5: 15. Pg5:, Dg5: 16. Le4 en wit staat goed. 14. Pc6—b4! Een z.g. overbelastlngscomblnatlede witte dame moet zoowel La2 als Pe4 dekken. 15. Dd3—bl De eenige mogelijkheid om materieel ver lies te vermijden. Na 15. ab4:, Pb4: verliest wit een belangrijken pion, daar La2 of Pe4 verloren gaat. Men merke op, dat ook wit's volgende zetten practlsch gedwongen zijn. 15. 16. 17. 18. Dblxa2 Pe4xg5 Pg5e4 Op 18. Ph3 zou zeer sterk dreigend g4 volgen. Pb4xa2 Le7xg5 h7h6 18. g5. Wit Deze combinatie hing al lang ln de ludht. Zoolang echter Pd2 dubbel gedekt was, ging 't offer feitelijk 'n schljnoffer niet op. 24. Khlxg2 Df6—g5t 25. Kg2—hl Dg5xd2 Men begrijpt nu hoe noodzakelijk vroeger Te3 was; het ging in de eerste plaats om de beveiliging van Pd2. 26. Tel—e3 Dd2xd4 Wit geeft het op, hij heeft twee pionnen minder bij zeer ongunstige positie. BOKSEN. TWEE WERELDKAMPIOENEN? De internationale boxing union te Parijs heeft verklaard, dat zij reeds in 1936 te Berlijn had besloten, den winnaar van den wedstrijd BraddockSchmeling als wereld kampioen in het zwaargewicht te erken nen. Daar Braddock evenwel niet tegen Schmeling wilde uitkomen, zal de bond den winnaar van den strijd tusschen den Brlt- schen kampioen Fair en Schmeling op 9 Augustus a.s. te Londen als wereldkam pioen erkenen. Het „comité" voor dringen de zaken zal dit besluit reeds een dezer dagen bekrachtigen. Ook de Britsch board of control zal waarschijnlijk binnenkort ln dezen zin handelen. XV. Er komen in de praktijk zeer veel spellen voor die door hun speciale distributie dus danig sterk zijn dat zij zelfs met minder dan 5'/i H.T. toch de zekerheid van een manchebod inhouden. Speciaal de z.g. twee-kleurenspellen zijn, mits men maar het eindbod kan doen in die kleur waarin de partner den meesten steun heeft, zij het ook dikwijls slechts eenige kleine kaar ten, voor een manchebod zeer geschikt. Deze situaties, waarbij wel de manche wordt gegarandeerd doch het aantal H.T.'s niet voldoet aan den eisch van 5'/i, duidt men aan door af te wijken van de gewone bied-procedure. Het spreekt van zelf dat men den partner op de een of andere ma nier kenbaar moet maken dat het aantal H.T.'s niet voldoet aan dezen eisch. aan gezien deze anders wellicht een klein of groot-Slambod zou doen hetwelk onmaak- baar zou zijn Een openingsbod van 2 Klaveren garan deert het doen van een manchebod Dus is het volkomen logisch dat zoodra dit bod eenmaal is gedaan, de beide partners zoo veel mogelijk inlichtingen zullen trachten te geven omtrent hun spel-distributie waar door zij derhalve steeds het bieden op een zoo laag mogelijk niveau trachten te hou den. M.a.w nooit een sprong of jump-bod zullen behoeven te doen, ook niet om een sterk spel aan te duiden. Doe mten een dergelijk sprong-bod wel. dat geeft dit aan dat het openingsbod van 2 Klaveren weliswaar de manche garan deerde doch dat het aantal H.T.'s niet voldoet aan den eisch van 5'/i, met andere woorden, met een sprong-bod, in den loop van het bieden, trekt de openingsbieder zijn honour tricks in. Bij de 2 Klaveren opening wordt dit ge bruikt voor een spel met een sterke Klave ren kleur en een sterke tweede kleur. In dien dit spel niet voldoet aan den eisch van 5'/i H.T., doch wel een totaal van ongeveer 10 speelslagen inhoudt, wordt gewoon met 2 Klaveren geopend. Na elk bod van den partner of van de tegenpartij zal een bod van den openingsbieder, hooger dan voor het overbieden van het laatste bod noodig was, beteekenen dat een twee kleurenspel aanwezig is in Klaveren en de tweede ge noemds kleur en tevens dat het aantal H.T.'s niet voldoet aan den eisch van 5'/t. Gaat dus het bieden bijv. 2 KI. pas 2 Ha pas 3 Sch. of 2K1. pas 2 Sch. pas 4 Ha. aan geeft de openingsbieder hiermede het twee-kleurenspel in Klaveren en Schoppen, resp. in Klaveren en Harten aan en deelt tevens mede dat het aantal H.T.'s niet be antwoordt aan den eisch van 5'/i. Ook in dien de vierde hand niet gepast heeft doch zelf een bod heeft gedaan, wijst een jump van den openingsbieder hierna eveneens op eenzelfde spel. In zeer enkele gevallen met een speciale distributie zou het kunnen voorkomen dat de tegenstanders beiden ook bieden en dat het biedniveau al zoo hoog is geworden dat de openingsbieder niet goed meer jumpen kan zonder het niveau onnoodig hoog te maken De partner zal er aan ook in die zeer zeldzame gevallen rekening mede moeten houden dat wellicht uit veiligheids overweging geen sprongbod ls gedaan doch dat toch de 5'/» H.T. niet aanwezig is. Hij wordt op deze mogelijkheid attent gemaakt door het bieden van de tegenpartij, die toch ook over eenige kracht moet be schikken De tweede uitzondering is het sterke spel met alleen Klaveren als hoofdkleur waar in de openingsbieder praktisch sterk ge noeg ls om direct het manchebod in Klave ren te doen doch waarbij hij hoopt alsnog eenige inlichting van den partner te krijgen die hem ln de gelegenheid zou stellen een Slambod te doen. Bijv. Sch Ha 4- 2- Ru Aas- Heer- Vrouw- K1 Aas- Heer- Vr.- Boer- x- x- x- x- waarbij het openingsbod 2 Klaveren kan zijn om, na elk bod hetzij van den partner hetzij van de tegenpartij een jump bod in Klaveren te geven. Bijv. 2 KI pas 2 Sch pas 4 KI. Zou de partner 2 Harten bieden, dan zou een Slambod in Klaveren gemotiveerd zijn. Het spreekt van zelf dat ook al heeft de openingsbieder door een latere Jump te kennen gegeven dat hij niet ovet de 5'/: H.T. beschikt, de verplichting van den partner om het bieden tot manchehoogte open te houden, niet komt te vervallen. Elk 2 Klaveren bod, is en blijft manche forcing. Twee-kleurenspellen, sterk genoeg voor een manchebod doch waarbij de Klaver- kleur onbtreekt, worden niet als 2 Klave ren geopend. Deze behandel Ik bij de z.g. semi-forcing's, te weten de openingbiedin gen van 2 Schoppen 2 Harten of 2 Ruiten. Alhoewel niet geheel de juiste volgorde, wil ik nu eerst behandelen de antwoorden van den partner op het openingsbod van 2 Klaveren. Deze vormen met het openings bod een onbreekbaar geheel en het lijkt mij logischer om ze ook als zoodanig te be handelen. Zooals wij gezien hebben is het openings bod van 2 Klaveren primair bedoeld als een signaal aan den partner dat de manche zeker is. In de tweede plaats geeft het aan een bezit van 5'/i H.T. doch deelt niets mede omtrent het bezit van Klaveren. Het eerste antwoord van den partner ls in de allereerste plaats een informatie om trent diens bezit aan H.T.'s. Heeft hy niet meer dan minstens 1 H.T., berekend naar de tabel van de 2 Klaveren opening, dan moet zyn antwoord 2 Ruiten zijn. ook al zou hy bijv. een lange en kansrijke Schop- penkieur hebben byv. Heer- Boer- 10- x- x- x- x-, zyn eerste plicht is om aan den partner kenbaar te maken dat hij minder dan 1 HT„ heeft. Heeft hy wel ruim 1 H.T. dan kan hy iets anders zeggen doch behoeft dit niet te doen. Heeft hy een biedbare Klaveren of een biedbare Ruitenkleur dan kan hy hierin een bod doen. Hiervoor komt echter slechts een bod van 3 Klaveren of van 3 Ruiten in aanmerking. Het openingsbod van 2 Klaveren garandeerde weliswaar 5'A H.T. doch niets omtrent de Klaverkleur. Het Klaverbod van den partner is dus ge heel zelfstandig en hij moet hiervoor minstens een 5 of 6 kaart hebben of bij uitzondering een zeer sterke 4 kaart. Waar 2 Ruiten het zwakste antwoord zou zyn, moet een werkeiyk bezit van een bied bare Ruitenkleur met meer dan 1 H.T. wor den aangegeven door een bod van 3 Ruiten Wat de troeflengte betreft zyn de eischen geiyk aan die van het bod van 3 Klaveren Deze zyn uit den aard der zaak iets zwaar der dan voor een 2 bod noodzakehjk zou zijn. Voor een bod van 2 Harten of 2 Schoppen ls voldoende een vierkaart van Heer- Vrouw- x-, een vijfkaart met minstens H.T. dus Heer of Vrouw- Boer- of een zes- kaart. Het spreekt van zelf dat aan den eisch van méér dan 1 H.T. ln het spel, vol daan moet zijn. Heeft de partner l'/i H.T. of meer, dan kan hy zoowel 2 Harten, 2 Schoppen als 3 Ruiten of 3 Klaveren bieden mits hy ln die kleuren inderdaad de troefsterkte heeft als hierboven aangegeven Heeft hy die troef lengte niet doch wel l'/i H.T. dan biede hy 2 Sans Atout. Dit bod gerandeert dus altijd de volle 1 'h H.T. volgens de tabel van de 2 Klaveren forcing en kan dus sterker dan 2 Harten of 2 Schoppen zijn. Hooger bieden, ook al heeft men belangrijk rrieer H.T. sterkte, ls te allentijde onnoodig. De partner gaat toch door tot manche- hoogte en men kan die grootere sterkte toch altyd in het verloop van het verdere bieden brengen. Bovendien dreigt het gevaar dat de openingsbieder weliswaar een twee Klave ren forcing heeft doch niet het gegaran deerde bezit van 5V2 H.T. hetgeen hy ln de tweede ronde door een Jump zou ken baar maken. Brengt men nu het bieden direct op een te hoog niveau dan bcmoei- lykt men wellicht het doen van die jump. A. J. VERSTEEG. Rectificatie: In myn vorige artikel zyn tot myn spyt twee fouten geslopen die vermoedelijk door de meeste lezers wel reeds zyn bemerkt. By de tabel van H.T. s geldende voor de 2 Klaveren forcing werd voor den Heer IV» H.T. vermeld hetgeen natuurlyk moet zijn '/j H.T. terwijl bi) bet eerste spclvoorbeeld van Schoppen aan wezig moet zyn Aas- Vrouw- x- in plaats van Aas- Vrouw-, 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10