Waar de Vrouw belang in stelt êf Engelsch borduurwerk, een prettige zomerdracht 78sfe Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Donderdag 24 Juni 1937 Derde Blad No. 23694 Stille tijden Japonnen in allerhanden stijl worden er van vervaardigd handige vingers Zomerweek in de „Vonk" Een korreltje philosofie Het „Paradedochtertje' Voor het MENU bij VLASVELD in Vrouwen Sovjet-Rusland Een voorbereiding voor nieuwen levensbloei Stil en koel ligt de tuin met zacht wui vende boomen onder de effen grijze lucht. Er is in dezen zonloozen zomerdag een at mosfeer van groote rust, die weldadig aan doet. Altijd, zoolang ik mij herinneren kan, heb ik van die zonloozc dagen gehouden, vooral wanneer ze als enkelingen kwamen na een reeks dagen vol warmte en zonne schijn. Op zoo'n dag rust je uit. Het lijkt wel, of het leven, dat op dagen met een krachtige natuurwerking, als alles jubelt en bloeit om je heen, ook van den mensch eischt een intens leven van hoofd en hart, deze stille dagen geeft voor inkeer en rust. De natuur in haar groote wijsheid die zich gelukkig nimmer stoort aan onzo ongeduldige verlangens! - geeft 'n rhythme van zon en schaduw, van eb en vloed, van jaargetijden en wisselendo temperatuur .En geeft zij ook niet, in het leven der dieren aan ons dc eigenzinnigste van alle schepsels haar voorbeelden van groei, verandering, neer- en opgang, schijnbaren dood en opbloeiend leven? De rupsen in de kool wijden zich met hartstochtelijken ijver aan hun eenige be zigheid: het eten. Straks ligt daar dc pop doodstil in zijn verstarde kleed. En ovei eenigen tijd zweeft en trillert, een zonnetje in dc zon, de vlinder langs de bloemen: '1 fijnste juweeltje van natuurleven, de lueh- tigstc beelding van materie, die bijna geen materie meer is Werkt ook zó<5 niet het machtige leven aan en in onze ziel? Er zijn dagen, maanden, soms jaren vol spanning en levensvolheid, tijden van ln- tensen arbeid, tijden van geluk, die ons van dc diepste beteekeni.i schijnen en. zonloozc tijden, waarin het leven schijn baar stilstaat, voorbij glijdt in halve sche mering. En soms wordt de mensch min der onbewust wijs dan het dier in zijn diepen samenhang met de natuur door zulke tijden bitter en ongeduldig als de toerist, die twee stralende Pinksterdagen als zijn recht geëischt had, en die nu, door een regenbui gedwongen, zijn vrijen tijd in een ongezellig buitencafé of thuis moppe rend zoekbrengt Maar de Instelling van den toerist op het leven de houding, die alles op z n zonnigst en plezierigst en gemakkelijkst wil is immers ten eenenmalc onjuist, om dat het leven gelukkig! geen vacan- tiereisje is. maar een gestadig groeiproces, dat we soms in een flits zich in ons of in anderen zien voltrekken, doch dat meestal „ondergronds", bulten onze waarneming om geschiedt. Een groeiproces, dat ons vervullen kan met eerbied en bewondering, als wc den moed hebben, er ons willig aan over te ge ven en den grooten Hovenier te laten snoeien en snijden, sproeien en binden, maar dat ons wreveliger maakt, naarmate we er ons heviger tegen verzetten. Een zon loozc dag geeft den tuin rust en nieuwe groeikracht. Een stille tijd geeft den mensch dc noodzakelijke voorbereiding voor nieuwen levensbloei. Er kunnen lange perioden zijn, dat er weinig van den mensch uitgaat, dat zijn levenslust en vroolijkheid gedoofd schij nen, dat zich geen nieuwe gedachten, geen initiatief in hem ontwikkelen, dat alle belangstelling voor dingen, die maar even buiten den dagelijkschen plichtscirkel lig gen, dc grootste moeite kost. Zulke stille tijden kunnen maanden en soms jaren duren en bij de vrouw die pijnlijker dan de man uit plichtsgevoel, angst of levens honger zich tegen zoo'n geestelijke rustpe riode verzetten kan lijken ze vaak op ziekelijke inzinkingen. Toch gaat veel van het. pijnlijke weg, wanneer wc zoo'n stillen tijd in ons leven kunnen aanvaarden als genezing. Dan zullen we niets willen forceeren, maar rus tig afwachten, tot het leven ons nieuwe perspectieven opent 't Kan zijn dat we in een vorige periode te veel hebben willen doen, of genieten of geven. Het kan ook zijn, dat er dingen in ons vergroeid of verdrongen zijn, dat onze levenshouding onzuiver was. Nu heeft het leven .in zijn onmetelijken rijdom, weer n.euwe lessen voor ons gereed En later zul len we rijker en wijzer en gelukkiger zijn dan we tevoren waren. Gelukkig de mensch die iets van deze dingen mag verstaan. Hij zal stellig in zijn stille tijden de voetstap pen van den Hovenier in zijn levenstuin hooren. RHEMONDA BISCUITS en CHOCOLA, die 'k kocht, zijn in heel Neêrland zeer gezocht. Het merk, waarover ieder pocht: 9ISCUIT- ETi CHOCOLADEFABRIEK 3514 Origdneele versiering; van kralen, borduurwerk. J DO R DBECHT. (Ingez. Med.) Wij ontvingen de mededeeling, dat van Zaterdag 21 tot Zaterdag 28 Augustus weer een zomerweek voor meisjes en jonge vrouwen zal worden gehouden in „De Vonk" te Noordwijkerhout. uitgaande van vereeniging „Buitenbedrijf". Deze zomerweek beoovt voor jonge vrou wen 'n week van ontwikkeling en ontspan ning te geven; een vacantie, die geeft dat gene, wat men van vrije dagen buiten ver wacht, aanraking met de natuur, tochten naar buiten, gezellig samenzijn. Maar daar naast hoopt men door lezingen en bespre kingen ook nog een anderen inhoud aan dit vacantieverblijf tc geven, zoodat de deelneemsters niet alleen lichamelijk ver- frischt, maar ook geestelijk versterkt naar huis of werk teruggaan. Het onderwerp voor deze week is: „Om gang met onze medemenschen". Lezingen zullen worden gehouden oVer: „De ver houding tusschen ouderen en jongeren" door mej. Hermien van der Heide, „Moei lijkheden in de opvoedingdoor mej. On- gtrboer, leidster adviesbureau voor moei lijke kinderen in Den Haag. „De beteeke- nir van omgangsvormen" door mevr. Cost Budde. en „Wat de vrouw voor maatschap pelijk werk en wat maatschappelijk werk voor de vrouw beteekenen kan" door mej. E. C. Knappert. Het Engelsche borduurwerk is. met mous seline en organdi, een frisch gedistingeerd materiaal, waarvan men eigenlijk nooit genoeg krligt! Het leent zich voor blouses, jabots, vesten en allerlei japonnetjes, zoo' wel voer 's morgens als voor 's avonds of 's middags. Onze teekening geeft een paar aantrek kelijke modellen, n.l.: Ie. Een chique blouse, die in den rok wordt gedragen. De bovenkant der mouwen is een eindje ingerimpeld. de geplooide jabot in vorm geknipt. 2e. Een zeer gekleede avondjapon, eenigs- zins exentriek van mode], zoodat niet ieder een ze kan dragen. Men moet er onberis- Deliike schouders voor hebben. De rok sluit strak om de heupen en looDt van onderen klokkend uit. Men kan alle pasteltinten kiezen. 3e. Lange rok met bolero in lichtblauwe stof. Het mouwlooze blousetje is van goud bruin satijn 4e. Feestjaponnetje van roze stof. Cein tuur en cocarde van donkerblauw fluweel. De rok is versierd met breede strooken öf van afstand tot afstand een weinig inge rimpeld. Een aardig en orig:neele versiering voor een meer gekleed japonnetje is 't daarop aanbrengen van kleurige glazen kraaltjes Bijgaand „jabotje" wordt aangebracht langs de sluiting van den hals en zal de draags'er zeer flatteeren, mi.s natuurlijk de kleuren der kralen worden gekozen in con trast met de tint der iapon. Een Engelsche longspeciailist geeft de menschheïd den raad. veel te praten. Dit zou de longen sterk maken en een langer leven waarborgen. Het raadsel, waarom vrouwen gewoonlijk ouder worden dan mannen is hiermede, volgens dezen dokter, voorgoed opgelost. Door alle eeuwen heen om nu eens een echt afgezaagde uitdrukking te ge bruiken! hebben moeders het overge schoten lapje van haar iapon gebruikt om het dochtertje een nieuw iurkje te geven. Het seizoen 1937 maakt in dit opzicht van den nood een deugd: overal ziet men od sfraat zoowel als in de modebladen, moeders en dochter: ies gelijk gekleed. Ja. de mondaine vrouw is op 't moment niet heelemaal ..dernier cri", indien ze niet een dochtertje precies even bloemig als zii- zelve, tot haar beschikking heeft. Helaas zijn de dochtertjes niet zóó ge makkelijk aan te schaffen a's de parade hondjes Maar de moeders, die in 't bezit zijn van zoo'n kleine schat van vier tot twaalf jaar, kunnen met deze mode haar voordeel doen. Leuk idee. vindt u niet? Overpeinzing van den beroemden schoen specialist Pérugia: Een dame, die zeer ver legen is. zet steeds haar voeten tegen elkaar, als ze gaat zitten. ZONDAG: Tomatensoep met ïoom. Ge braden piepkuikens. Sla. Gebakken aard appelen, Koude kabinetpudding. Vruchten sla. MAANDAG: Kalfsfricandeau. Worteltjes, Aardappelen, Sneeuwpuddlng, Gestoofde kersen. DINSDAG: Groentesoep. Koude kalfsfri candeau Gestoofde toma'en, Macaroni, Aardbeien met room. WOENSDAG: Gevulde slakropjes met ge hakt, Aardappelen. Rabarber met vanille- vla. DONDERDAG: Wiener schnitzel. Dop erwten, Karnemelkpudding, Vanillesaus. VRIJDAG: Bloemkoolsoep. Tongfilets met kappertjes saus. Aardappelpuree. Omelet met jam. ZATERDAG: Rijst met poulet en kerry- saus. Tomatensla. Beschifit mc"t kaas, Vruchten. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Tomaten met kaassaus, Aardappelen, Komkommer en kropsla, Boter, Kersen- pannekoekjes 2. Eieren met peterseliesaus. Aardappel puree. Kropsla, Aardbeiensaus. 3. Magere tomatensoep, gebakken brood, Aardappelen, Peulen en wortelen, Vruch tensla met room. 4. Groentesoep met rauwe groente, Ge bakken aardappelen. Andijvie met bruine boter in vuurvasten schotel, Kersen- schotel'Je. RECEPTEN. Tomatensoep met room. Benoodigd: l'lt pond toma'en, 1 L. bouil lon. 30 gr. boter. 1 laurierblad, stukje foelie, ui, thym, peper en zout, 20 gr. maizena, 1 d.L. room. Oo de gewone manier bouillon trekken en deze zeven. De ui met de kruiden in de boter fruhen. zorgen dat ze lichtgeel blijft. De gewasschen. klein gesneden to maten toevoegen en alles gaar koken Dim. 20 min. Daarna doorroeren en bij de bouil lon voegen. De soeD aan de kook brengen en binden met de aangemengde maïzena De soeo door laten koken en afmaken met Deoer en zout. de room en wat citroensap. Bij het ondienen in elk bord een leoel ge slagen room doen. Koude kabinetpudding. Benoodigd: L. melk, 3/4 stokje vanille, 2 eieren. 75 gram suiker. 15 gr. of 8 bladen gelatine, 75 gr. rozijnen. dl. rum. De melk met de vanille aan de kook brengen en laten trekken. De rozijnen wasschen en in een klein beetje water gaar koken (10 minuten). De gelatine in koud water weeken. De eidooiers met de suiker uitroeren, de kokende melk er bil gieten en de vla op het vuur laten binden. Van het vuur de gelatine er in oplossen. Als de vla wat bekoeld is, de rozijnen, het stijf geklopte eiwit en de rum er doorroeren en als de rozijnen niet meer zakken, den vorm vullen. Tongfiletc met kappertjes saus. Benoodigd: 2 groote kooktongen, 3 dl. kappertje; saus, aardappelpuree. De tong fileeren (word. door den 7i;ch- boer gedaan) en wasschen. De filets oprol len en vastbinden met een draadje, of ze knoopen Daarna gaar koken in water met zout (5 gr. per L.) gedurende 10 k 18 AARDAPPELEN direct besteld OUDE -TINGEL 120 I£U 719 DOEZarTRQOT 22 TEUtflZ» .LEIDEN (Ingez. Med.) 8769 minuten. Met een schuimspaan uit het water nemen en goed la.en uitlekken. Op een schotel zooveel bergjes aardappelpuree maken als men filets heeft. Op elk bergje een filet plaatsen en de kappertjes saus er om heen schenken. De schotel garnee- ren met halve, ui.getande schijfjes citroen. Kappertjes saus. Benoodigd: Vi L. vischbouillon, getrok ken van de gra en van de gefileerde ton gen met wortel, peterselie peperkorrel, ui, thüm en zout, 60 gr. bo er. 35 gr. bloem, 1 eetlepel kappertjes, citroensap. Van de helft van de boter, met bloem en gezeefde vischbouillon een saus maken. Van het vuur de rest van de boter er bij kleine stukles tegelijk doorroeren. De kap pertjes, zout en citroensap naar smaak toevoegen en de saus gedeeltelijk over de filets schenken. De rest in de sauskom er bij geven. Deze kan met nóg wat visch bouillon. verdund worden, omdat ze met de aardappelpuree gediend wordt. Tomaten met kaassaus. Benoodigd: 6 a 8 mooie tomaten, groote ui. 2 eieren. 1 ons oude vette kaas, 2 lepels boter. 1 d.L. melk. gehakte peterselie. In '11 bebote-den vuurves'en schotel !?.ag om laag schijven tomaat bestrooid liiet peper en zout. gesnipperde ui. ge.aspte kaas en gehakte peterselie leggen. Over de laatste laag de met melk geklopte eieren schenken. De schotel met paneermeel be strooien. de boter in kleine stukjes ver deeld er op leggen en ruim uur in een matig warmen oven zetten. Geroosterd brood er bij geven. Kersenpannekoeken. Benoodigd: 3 eieren. 2 ons bloem, 'It L. melk, 80 gr. boter, kersen, zout. Van bloem, eieren, melk en zout een dun beslag maken. De kersen wasschen en ontpitten. Wat boter in een flensjespan heet laten worden, wat beslag er in gieten en dadelük eenige kersen er op leggen. De flensjes aan beide kanten licht bruin bak ken. Poedersuiker er bij dienen. Kersenschoteltjc. Benoodigd: 1 pond kersen, 2 groote be schuiten. 2' d.L. melk. 80 gr. suiker. 2 ei witten. 25 gr. boter. De melk koken, boter, suiker er door mengen en de beschuiten er in fijn maken. De oap vermengen met het stijfgeklopte eiwit, wat citroensap en de ontpitte ker sen. De schotel ruim 1 uur in een mat-g warmen oven zetien Koud of warm opdienen. In Rusland is van 1929 tot 1935 '1 aan tal vrouwelijke arbeidskrachten met 5 mil- lioen vermeerderd. 34 pCt. van de arbei ders in fabrieken zijn vrouwen, terwijl 38.8 pCt. vrouwen in de groot-industrie werk zaam is; ongeveer de helft der doktoren zijn vrouwen. In Moskou hebben 30 vrou welijke dokters met goed gevolg haar pa rachute-examen afgelegd. Zij kunnen nu met de parachute daar landen, waar me dische hulp noodig is en waar geen mid delen van vervoer noch vliegvelden aan wezig zijn. De grootste bibliotheek van Rusland, dc- Lenm-bibliotb:-1- Moskou, dit meer den 10 milliccn boeken bevat, staat onder leiding van een vrouw. Het sovjetschip „Sura" heeft vrouwen als eerste ingenieur, als eerste stuurman en als eerste marconist aan boord.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9