BUITENLAND LOEB ELTAXBUS SCHOOLREISJES EXAMEN GESCHENKEN LEIDfH DAGBLAD - Eerste Bled Donderdag 24 Juni 1937 LUCHTVAART Speciale ETALAGE Breestraat 161 Betaling in overleg Zeer gemakkelijk goede vloot voor ons land en volk. 't Is de plicht van het Nederlandsche volk, a'dus spi., uwe vereeniglng er dankbaar voor te zijn dat zij in de moeilijke jaren, welke achter ons liggen de belangen van onze vloot en onze marine heeft behartigd ln feite berust die taak bij twee andere ver- eenigingen resp. 100 en 50 leden tellend» en zetelende ter weerszijden van het Bin nenhol doch niet altijd is dat geschied» Gelukkig, aldus spr., breekt zich ook in deze kringen een ander en beter inzicht baan Spr. wees vervolgens op Leiden's be trekkingen met de zee: het verificatiebu- rcau voor de zee-instrumenten, de Kon Ned. Grofsmederij, waar ankers en kettin gen worden gesmeed er de helaas opgehe ven Zeevaartschool Doch ook in ander op zicht heeft onze stad veel aan onze zee varende voorouders te danken: zij toch verzamelden het materiaal voor het Ëth- nographlsch Museum het Museum van Oudheden en den Hortus. Na nog te hebben gewezen op diverse voorwerpen in dit Museum, welke aan de gloriedagen onzer zeemacht herinneren, zooals een wimpel van de Armada, een go belin, voorstellende Boisot's intocht in Lel den e. a.. besloot de burgemeester met hel uitspreken van den wensch, dat do leden van ..Onze Vloot" aan Leiden een prettige herinnering zullen bewaren De voorzitter de heer N van Zalinge wees er in zijn dankwoord op. dat het lid maatschap van ..Onze Vloot" behoort tot de plichten van elk goed vaderlanden Al leen wanneer wij erin slagen, aldus spi., de ons aangeboren liefde tot de zee aan te wakkeren tot wat zij li geweest, zai het mogelijk zijn onze marine de vroegere glo rierijke plaats te hergeven. Daartoe mede te werken is aller plicht. Na afloop dezer begroetingsplechtigheid werden ln de hal! ververschingen aange boden terwijl een gemeenschappchjke maaltijd in hote) „Huis ter Duin' tc Noord- wijk deze jaarvergadering besloot. kind op een daarvoor geschikt moment gedurende de morgenpauze melk op school verschaft. Door tal van voorbeelden illustreerde spr. den invloed welke melk op de school jeugd heeft. Het weerstands- en concen tratievermogen neemt toe. Het aantal ver zuimen neemt af. Ook in ons land was dat treffend gebleken in EttenLeur, waar volgens de mededeelingen van een hoofd der school het verzuimpercentage na het gebruik van melk gedurende den morgen schooltijd aannemelijk was gedaald. Ook kinderen die thuis geen melk wilden drinken, gebruiken deze op school, mede door de suggestie van het in de klas drin ken, en het drinken door het rietje uit een gecapsuleerd fleschje, gaarne. Aimeloo, Heelsum. Renkum, Gorkum, Zwolle, Gouda en nog tal van andere plaat sen geven het voorbeeld. Met een krach tige opwekking besloot spreker zijn enthou siast betoog, de vergadering opwekkend hun kinderen deze heilzame, gezondheid vormende drank, juist op dat uiterst ge schikte oogenblik tusschen ontbijt (soms al te haastig genoten) en middagmaaltijd, niet te onthouden. Hierna lichtte de voorzitter nog even toe, hoe het Gemeentebestuur de distri butie in Leiden zich voorstelt, daarbij wij zen op de kosten, die er aan zijn verbon den. en de vergadering er op wijzend, hoe zij door hun medewerking, niet alleen hun eigen kind meer gezondheid en weerstand geven, maar ook er toe bijdragen de min der met aardsche goederen gezagenden van dezen kostelijken drank te laten genieten. Bij de rondvraag kregen enkele aanwe zigen nog een oriënteerend antwoord op hun vragen. Hierna kon de voorzitter dezen goed geslaagden avond sluiten. Droevig ongeval. Knaapje tusschen twee wagons doodgedrukt. Gistermiddag ongeveer half vier vond de arbeider-rangeerder Kok op het goede ren-emplacement van het station alhier, tusschen de rails het lUkje van een onge veer acht-jarigen jongen liggen. De jongen is waarschijnlijk by het spe len met zün hoofd tusschen de buffers van twee op elkander stootende wagens gekomen en op slag gedood. By onderzoek bleek het de byna acht jarige D. H. L. te zyn, wonende in de Ma- riënpoelstraat. De knaap had tot ongeveer drie uur met een vriendje in de omgeving gespeeld en Is daarna niet meer levend gezien. Te om streeks kwart over drie heeft ter plaatse een trein gerangeerd, waarvan de machi nist echter niets van een ongeval heeft be merkt. Toen een kwartier later de ran geerder K. zyn tragische vondst deed en de E.H.D. ontboden was, kon deze slechts den dood constateeren. HET EUCHARISTISCH ZIEKEN-TRIDUÜM VERSIERDE OPTOCHT OP 29 JUNI. Men deelt ons mede, dat by de gisteren gehouden inschryving voor den optocht, zich nog 'n groot aantal deelnemers(sters) aanmeldde, alsmede vele groepen. Het aan tal kinderen bedraagt ongeveer 250 en dat van de deelnemers in groepen ongeveer 150. Wie gisteren te laat kwam, kan zich als nog opgeven by de secretaresse, Crone- steynkade 4. Gelukkige dagen voor de zieken. Vandaag was het de tweede dag van het Eucharistisch Triduum voor zieken ln de cekenale kerk van O.L.V. Hemelvaart en St. Joseph, aan den Heerensingel alhier. Het Comité mocht gisteren van het hoog ste kerkelyk gezag, ter gelegenheid van het tweede lustrum van het triduum een hooge onderscheiding ontvangen in zyn voorzitter, den heer H. M. Simonis. die door den Paus werd begiftigd met het eere-kruis ..Pro Ecclesia et Pontifice". De kerkelyke plechtigheid van den twee den dag ving aan met het zegenen der zieken en geneesmiddelen. De plechtige Mis werd opgedragen door pastoor C. J. Hesp van Katwyk a, d. Ryn, met assisten tie van rector R. J. Reynen als diaken en kapelaan W. J. Hessing als subdiaken. Het zangkoor zong onder leiding van den directeur kapelaan Dorbeck, de twee stemmige Mis van Perosl. Pater Gelse O.F.M. hield een predicatle tot de zieken, hen sterkend in het geloof, de hoop en het vertrouwen en hun Johan nes den Dooper tot voorbeeld stellend, in alle omstandigheden van het leven. De zieken ontvingen de H. Communie uit de handen van de priesters father Buys en pater Gelse. waarna allen den zegen met het Allerheiligste ontvingen. Te twaalf uur had de plechtige hand oplegging plaats, waarby het „Rex Cle- mentissime" werd gezongen. Te kwart over twee was er plechtig Lof met ziekenzegening, predicatle en pro cessie. Morgen is het de plechtige sluitingsdag, waarin mgr Michael Buc'uc. cud-apost,.- vlcarls van Finland het pontificaal slui tingslof zal celebreeren. DE ALGEMEENE TOESTAND. De nieuwe spanning. Duitschland en Italië hebben niet de non-lnterventle-commlssie verlaten, doch zullen alleen naar het heet geen deel meer nemen aan de controle. Dat Hikt op het eerste gezicht vry geruststellend doch zoo eenvoudig is de situatie toch niet. Dat wordt te Engeland, al tracht. Eden zooveel mogeliik olie od de golven te gooien, ook gevoeld! Niet voor niets is reeds een ministerraad gehouden en werd Eden door den Koning in audiëntie ontvangen. De eerste vraag, die opkomt in verband met het uittreden van Duitschland en Italië uit het systeem van controle ter zee, Is of het mogelyk zal zijn dit systeem in werking te doen blüven. Diplomatieke Engelsche kringen toonen zich vry sceptisch te dien aanzien, maar geven nader aan. dat het de taak zal zijn van het comité dir uit te maken, aangezien de vier mogendheden, die de controle uitoefenden, lasthebbers van het comité waTen. De Duitsche en Italiaansche nota's zün medegedeeld aan lord Plymouth en die ze co ziin beurt weer ter kennis zal brengen van alle leden van het- comité. Het is waar- schynlyk. dat binnenkort een vergadering van het comité bijeengeroepen zal worden ter bestudeering van den toestand, Intusschen pleegt de Brttsche regeering overleg met de Fransche over het vaststel len van een gemeenschappelijke cedragslUn Te Londen weet men nog niet of Italië en Duitsohland hun schepen uit de Spaan- sche wateren zullen terugtrekken of wel ze eenvoudig zullen handhaven op een rede lijken afstand van de kusten. Men hoopt, dat de Italiaansche en Duitsche vloten zich niet het recht zullen nemen koopvaardy- schepen aan te houden of te praaien. Door af te zien van de verantwoordelijkheden der controle moeten de belde regeeringen be- grijpen ook af te zien van de rechten, die deze taak haar verleende. Dit is waar- sohljniyk ook een punt. dat men zich van Engelsche ziide voorstelt nadrukkeiyk naar voren te brengen. Maar van Italiaansche en Duitsche zyde schynt men zich het recht van handha ving der vloot rond de Spaansche wateren volledig voor tc behouden! Zelfs is twyfel gerezen of Duitschland tenslotte toch niet eigenmachtig zal op treden, want waarom verzamelt het anders zoo'n krachtige vloot ln de Middel- landsche Zee? Verder verluidt uit diverse bron, dat 10.000 Italianen te Malaga zouden zyn ge- land. welk getal van andere zyde tot 15.000 wordt vergroot. Dit dient bevestigd te worden, voor en aleer men er conclusies aan verbindt. Het zou zeer ernstig kun nen zyn! De Belgische premier van Zeeland die in Amerika vertoefd, heeft zyn eerste onder houd met Roosevelt gehad, zyn missie ls door den gang van zalmen in Europa ook zwaar gehandicapt! GEM. H.B.S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Eindexamens afd. A. Geslaagd zyn: L. Th. Boelaars. Voorburg: E. Cancrinus, Leiden; C. J. van Delft. Veur; ■mej Rita van Deventer. Zoeterwoude; W. Dikkers, Voorburg; S. Glastra. Voorschoten; G. Henkes, Voorburg; mej. Gusta Jongkamp Oegstgeest; mej. Jet Kukler, Lelden; T A. de Leeuw, Voorburg; mej. Corrle Root, Lei den; L. D. v. d. vyver. Leiden; mej. Dora Zierfuss, Lelden. Afgewezen 3. TUINCONCERT „KUNST EN GENOT". Gisteren gaf de Leldsche Chr. Mond- accordeon Club „Kunst en Genot" een zeer geslaagd concert onder leiding van den heer H. F. Roman ln den tuin van ,.Oud-Hortuszlcht", dat door 5 600 be langstellenden met groote aandacht be luisterd werd. Dit was de eerste maal, dat een Leldsche mondaccordeonvereenlging een tulncon- cert gaf. De vertolkingen van deze jeug dige muzikanten trekken in het algemeen altyd veel aandacht en ook nu weer heeft het publiek genoten van een aardig samengesteld programma, dat correct en met veel enthousiasme werd uitgevoerd. Het telkenmale opklinkende applaus ge tuigde er wel van, hoezeer deze uitvoering in den smaak ls gevallen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde de dames J. L. P. Klaaijsen 'Aardenburg). E. van Konynenburg (Lei den), A. Brulnlng (Wynaldum), A. M. Bos (Den Haag), M. A. M. Meijer (Voorschoten) en C. J. E. Molenaar (Den Haag) en de heeren W. Luijendyk (Den Haag) cum laude, P. S. Blom (Den Haag) cum laude, A. Kievit (Sommelsdyk), A. L. H. Engels iHelden-Panningen), H van de Wetering (R'dam). J. P. Jongeneel Oud-AlblasW. J. Schutte (Den Haag), O. M. de Vaal (Rotterdam). J. W. Sterk (Den Haag). A. J. Koning (Nymegen), R. J. van Helsdln- gen (Den Haag). Th. R. de Wit (Sneek) en R. I. Horst (Lelden!doctoraal examen rechten: de heeren A. H. Heering (Oegst geest) en V. N. H. Bonga (Leiden); pro- paedeutlsch examen theologie: de heer A. J. C. van der Poel (Den Haag); candi daatsexamen klassieke letteren; mej. N. E. P. ten Have (Den Haag); candidaatsexa men Indisch recht: de heer A. J Vleer (Lelden): doctoraal examen Indisch recht: mej. H. Knelfer (Den Haag); voor het propaedeutlsch examen theologie: de heer mr. H. Schokking (Den Haag); candidaats examen rechten: de heer H. M. van der Zanden (Rotterdam) en mej. C. L. van Pesch (Den Haag) en voor het doctoraal examen klassieke letteren: mej. H, A. Krouwel (Haarlem). DUITSCHLAND Weer een priester veroordeeld. De priester Alïons Mauthe te PranKeh- thal is tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij inleen preek gelegd heeft: „in Spanje en i$ Rusland vernielt men de kerken, doch üje kunnen gemak kelijk weer opgebouwd worden. Als men echter de ziel der Duitsche jeugd vergif tigt. is dat kwaad nauwelijks te her^ stellen". 4556 CInges. Med.) OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. AAN DE LANGEBRUG B. Ouderavond. Gisteravond is aan bovengenoemde school een goed bezochte ouderavond ge houden, die speciaal belegd was met het oog op de melkvoorzlenlng aan de leer lingen der lagere scholen te dezer stede. Nadat de voorzitter, het hoofd der school, de heer A. van der Hoogt, de aanwezigen had verwelkomd en in 't byzonder den spreker van den avond, den heer Van der Ven van de Rykszuivelcentrale, werden de notulen gelezen en eenige huishcudeiyke zaken afgehandeld. Hierna was het woord aan den heer van der Ven, die begon met het bekende ge zegde „Melk ls goed voor elk", dat naar hij zetde door 'n medicus aldus was geamen deerd „Melk is best voor elk", daarmede uitdrukking gevend aan de gedachte, hoe greet in het algemeen de waarde was van melk, speciaal voor het schoolgaande kind. In het buitenland spr. noemde Enge land, Duitschland, Oostenryk en TJsecho- Slowakije wordt reeds lang het school EXAMENS E.H.B.O, Geslaagd voor het eerste examen EH.B.O. afgenomen door dr. J J. E. Renaud de dames C. N. Ramakers; J. N. Zydeü; J W. Rave; A. C. Janson; H. A, Alders'nof; A, A. de Gelder; S. H. Kulvenhoven; D. W v. d. Bley-DullemanA. H. J. Kellenaars- Dameron; C, H. Feltema; N. Blazer en .J, v. d. Baan en de heeren C Boot; J. N. v. d. Flier; H. C. Kroes; R. Horst; R. v. d. Zee; J. C. F. v. Ooyen; H J Broeksema; P. A de Haan; A J. de Hoeven; J. J. v. Leeuwen. Een candldaat werd afgewezen. MATTERN ZAL VAN OAKLAND NAAR MOSKOU VLIEGEN. James Mattern, de bekende Amerlkaan- sche vlieger, heeft medegedeeld dat hy over een week of drie van Oakland zal ver trekken voor een vliegtocht zonder tus- schenlandlng naar Moskou. Onze stadgenoot, de heer H. Dreef, slaagde te Den Haag voor het machinls- ten-examen, voorloopig diploma. Bij het gehouden examen der Haag- sche Costuumschool-Veveenlging zyn ge slaagd voor coupeuse de dames G. Harte - velt uit Oegstgeest en A. wyilng alhier, leerlingen van mej. A. J. Leget, Kalser- straat 55. (se De politie heeft den 33-jarigen J. F. ln bewaring gesteld, die ervan wordt ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een rUwlel. Het Leldsch juweliersbedryf van den heer Antoon Brinks, voorheen gevestigd in de Donkersteeg No. 14. heeft zich door zyn verplaatsing naar de Breestraat 114c in niet geringe mate verbeterd. Vroeger een .smal, weinig opvallend win kelpand, waar gedurende een groot deel 'an het jaar 's middags reeds vroeg het kunstlicht moest worden ontstoken, thans een modern en royaal winkelhuls, gebouwd door de firma Splinter, volgens ontwerp van den architect Jan Stlgter, dat door zyn forschen opzet onmlddeliyk de aan dacht der voorbygangers trekt. Het per ceel ls geheel nieuw opgetrokken, zoodat men ln den nieuwen toestand de vroegere lystenfabrlek der firma Sala niet herkent. Inwendig wordt de goede indruk, welke men van het exterieur krygt, nog ver sterkt door de ruime vitrines en de voor name mahoniehouten betimmering, waar- tusschen de groote sorteering gouden en zilveren sieraden, horloges, enz,, prachtig tot haar recht komt. Een afzonderiyke plaats is ingeruimd voor de Gero-artikelen, waaraan een groo te uitbreiding is gegeven. Aan den winkel ls tevens verbonden een electrisch toegeruste Inrichting voor repa ratie van gouden en zilveren sieraden, hor loges, graveeren, zetten van diamanten en dergelijke. Het lijdt geen twyfel of deze verande ring beteekent voor den heer Brinks en zyn bedryf een groote verbetering, welke een gelukwensch waard ls. BELGIË Betooging van oud-strijders. Delegatie door den Koning ontvangen. Gisterenmiddag hebben te Brussel groe pen oud-strijders tegen de amnestiewet be toogd. In plaats van den voorgeschreven weg te volgen, trachtten de betoogers de poltieafzettingen by de departementen te verbreken. Bereden gendarmerie moest tus- schenbelde komen. Een aantal betoogers slaagden er echter in de eerste politie-afzetting te doorbrekan en door te dringen- tot de neutrale zone van de regeeringsgebouwen Op dit oogenblik zette de reserve van de gendarmerie zich ln beweging om de betoogers weer terug te drijven. Hlerby \yerd een betooger door een slag met een sabel gewond. Omstreeks ver uur ln den middag verza melden de oud-stryders zich ln het park voor de regeeringsgebouwen en rukten het hek uit zyn voegen De brandweer, die door de politie te hulp was geroepen, richtte haar stralen op de betoogers, die uiteen werden gespoten. Op verzoek van de leiders van de demonstranten rolde de brandweer haar slangen weer op en het scheen, dat de politie de situatie meester was. Later wisten de betoogende oud-stryders evenwel toch door te dringen ln de neutrale zone en zy kwamen zelfs dicht by het ministerie van binnenlandsche zaken. By pogingen van de gendarmerie om hen te verdryven, werden enkele personen gewond. De politie verrichtte eenige arrestaties. Men heeft er in toegestemd, dat een delegatie van de oud-strijders zich naar het Kopinkiyk Palels begaf, waar zy ls ontvan gen door den opperhofmaarschalk, Eenige groepen betoogers zUn doorge drongen tot het Paleisplein, waar zy op den grond gingen zitten, toen de politie versterking kreeg om hen te verjagen. Een de rieden van de delegatie kwam uit het Paleis, deelde mee, dat de delegatie ver- moedeiyk door den koning ontvangen zou worden en verzocht zyn kameraden heen te gaan. In den loop van den avond zyn groepen betoogers te hoop geloopen voor de bureaux van het blad „Le Soir" aan het adres waar van hoonende uitroepen werden gericht, Voorts werd een aantal pakken kranten, die juist van de pers waren gekomen, ln brand gestoken. De politie zag zich ge noodzaakt in te grypen. 's Avonds heeft de Koning Inderdaad een delegatie der oud-stryders in gehoor ont vangen. Na afloop van de audiëntie ver klaarden de gedelegeerden, dat zy den Koning een verzoekschrft hadden over handigd, waarin op ontslag van de regee- ring en ontbinding van de Kamers wordt aangedrongen. De Koning zou den gedele geerden verklaard hebben ,dat hij het hem overhandigde verzoekschrift als constitu tioneel Koning zou bestudeeren en nagaan, wat de grondwet hem veroorlooft te doen. De gedelegeerden hebben den oud-stry ders verzocht, uiteen te^aan. Bij de vechtpartyen zyn ook eenige gen darmes en politieagenten gewond. FRANKRIJK Gunstige ontvangst van het kabinet-Chautemps. De Kamer heeft het nieuwe kabinet gunstig ontvangen. Men acht de samen stelling gelukkig en ls van msening. dat het evenwicht dat Chautejnps er in heeft weten te bereiken een samenwerking tus schen de verschillende fracties van het volksfront mogelijk maakt. Verder is men van meening, dat het conflict tusschen Kamér en Senaat door de nieuwe regee ring opgelost zal kunnen worden en dat de verdere behandeling van het financieele probleem zal kunnen geschieden in een verzoenenden geest. De leden van de oppositie maken geen principieele bezwaren tegen het nieuwe ka binet. dat zij passend achten voor den po- litieken toestand. Ook de bezetting van de verschillende zetels acht men in de krin gen van de oppositie juist. De Senaat heeft de snelle vorming van een nieuwe regeering eveneens met vol doening begroet. Men is vooral tevreden over het handhaven van Daladier als mi nister van oorlog. Ook de keuze van Geor ges Bonnet als minister van financiën vindt uiterst gunstige commentaren. Men is algemeen van oordeel, dat het waarschijn lijk is dat de nieuwe regeering een liberale politiek zal voeren op economisch en fi nancieel gebied, welke politiek de Senaat vermoedelijk zal kunnen goedkeuren. Het „Journal des Debats" publiceert de tekst van den brief, waarin Rist en Beau- douin hun ontslag indienden als lid van den raad van beheer van het egalisatie fonds. zy verklaren hierin o.a. dat zij by raadpleging door den minister van finan cien hun meening te kennen hebben gege ven over de crisis van de schatkist en de toenemende ongerustheid over het hand haven van den franc op het huidige peil. Zij waren van oordeel, dat het niet moge lyk zou zyn het wegvloeien van het kapi taal te stuiten en de gemoederen gerust te stellen. De toestand is zoo, dat de maat regelen. welke ten doel hebben den spaar ders lucht te geven en het herstel der rente mogelyk te maken, spoedig moeten worden genomen. Volgens hen gaat deze kwestie thans voor alles, doch het voorstel van de regeering liet deze kwestie ter zyde. Verder waren zij van meening, dat het plan van de regeering voor het herstel van het evenwicht der begrooting ln een rijke- ïyk snel tempo was gedacht. Bovendien kondigden beide financieele deskundigen aan, dat het egalisatiefonds binnen korten tUd een beroep zou moetsn doen op het goud van de Fransche Bank; reeds konden de beheerders van dit fonds sedert enkele dagen vaststellen, dat het hun niet mogelyk was te weerstaan aan den druk, welke er op werd uitgeoefend. Tenslotte zeiden zy, dat volgens hun meening de maatregelen welke de regee ring wilde nemen, geen uitwerking zouden hebben en daarom verzochten zy hun ont slag te willen verleenen. BUREAUX BOEKENKASTEN BOEKENMOLENS BUREAUSTOELEN ROOKTAFELS ROOKSTOELEN 3540 (Ingea. Med.) POLEN (*&-- Conflict tusschen regeering en aartsbisschop. Om het stoffelijk overschot van Piisudski. Tusschen de Poolsohe regeering en den aartsbisschop van Krakau, mgr. Adam Sapieha, ls een ernstig conflict gerezen, dat geleld heeft, tot de ontslagaanvrage van generaal Skladkowskl als president van den ministerraad. De Poolsche president, Mosclcki. heeft deze demissie echter niet willen aanvaar den. Het conflict is. ontstaan doordat mgr. Sapieha last had gegeven, dat het stoffelijk overschot van maarschalk Piisudski moest worden overgebracht van de crypte van St. Leonard naar de crypte in den klokkentoren van de kathedraal van Krakau. Mosclcki had den aartsbisschop verzocht, deze over brenging uit te stellen, totdat de werk zaamheden voor den bouw van den „toren der zilveren klokken" gereed zouden zijn. De aartsbisschop weigerde echter en toen dit in Warschau bekend werd, be gaf minister-president Skladkowski zich naar president Moscicki, om zijn ontslag in te dienen, dit besluit moti- veerend met de verklaring, dat „hij niet had kunnen verhinderen, dat een burger gehoorzaamheid had geweigerd aan het hoofd van den staat ten aan zien van een voorwerp van nationale vereer ing". Moscicki weigerde echter, zooals ge meld, deze demissie te aanvaarden. Volgens mededeelingen uit betrouwbare bron zou mgr. Sapieha zyn weigering, om het stoffeiyk overschot van maarschalk Piisudski nog langer in de crypte van St. Leonard te laten rusten, hebben gemoti veerd met verwyzing naar het aanstaande bezoek van koning Carol van Roemenië, die tot de orthodoxe kerk behoort. Mgr. Sapieha zou dan verplicht zijn geweest, den koning met alle verschuldigde eer te ontvangen in de crypte van St.. Leonard, welke binnen de ommuring van de kathe draal is gelegen, terwijl de „toren der zil veren klokken" zich buiten deze ommuring bevindt. Dit laatste wordt door het Poolsche Tele- graaf-agentschap echter beslist ontkend. De kabinetsraad heeft met algemeene stemming de houding, die de minister president had aangenomen in het conflict met den aartsbisschop van Krakau, goed gekeurd. Er worden pogingen in het werk gesteld het conflict te regelen door lusschenkomst van den Pcolschen primaat, mgr. Hlond en ook, naar men zegt, door tusschenkomst van het Vaticaan, Het conflict is intusschen verscherpt. Gisteren heeft de aartsbisschop toch het stoffeliik overschot Inderdaad naar den klokketoren laten overbrengen. De garni zoenscommandant van Krakau en de we duwe van maarschalk Piisudski hebben bij den aartsbisschop gepro'esfeprd. De ge meenteraad van Warschau heeft rich solidair met den minister-president ver klaard en een motie aangenomen, waarin tegen de houding van den kerkvorst ge protesteerd wordt. Het F.K. Poolsche persagentschap meldt anderzijds met verontwaardiging, dat de onderprefectuur van Midden-Polen een kaartregistcr voor de politieke gezindheid van geestelijken van alle gezindten heeft doe aanleggen en dat dit stelsel over het geh-ale land zou worden uitgebreid. Het militaire orgaan „Polska Zbrojna spreekt van een „beleedlging voor het ge zag der republiek" en noemt den aartsbis schop een stllfkop en een aanhanger van het feodale stelsel. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2