BINNENLAND De nieuwe Indische begrooting LEIDSCM DAGBLAD - Derde Bied Donderdag 24 Juni 1927 Voorrangswegen iusschen Leiden en Utrecht. Het congres van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Wijziging besmettelijke ziektenwet. Warme-- haffel koude voeten.. Aspirin Verbetering in cijfers vastgelegd ZEISS IKON-FILMS Invoering niet op 4 Juli Door den minister van Waterstaat zijn als voorrangswegen aangewezen: de weg Haagsche SchouwLeidenBo degraven van km 13.746 (Haagsche Schouw) tot de Boschhuizerbrug te Lel den, van de Roomburgerbrug te Leiden ikm 19.471) tot km 32.130 te Alphen aan den Rijn en "van km 32.980 te Alphen aan den Rijn tot km 41.264 te Bodegraven; de weg Bodegraven—WoerdenHarmeien —Utrecht, van km 41.264 te Bodegraven tot km 51.855 te Woerden en van km 52.243 te Woerden tot de brug qjgr het Merwede- kanaal te Utrecht. Naar de Tel. verneemt, is het niet zeker, dat het rijk op 4 Juli a.s. tot de invoering van voorrangswegen, wat de rijkswegen betreft, zal overgaan. Men is bij lange na niet gereed met het plaatsen van de aan wijzingsborden. Ter voorkoming van ver warring zal daarom met de invoering wor den gewacht. De bescherming van het kleinbedrijf. Het congres van den Ned. R.K Midden standsbond te 's-Hertogenbosch mocht zich den tweeden dag in een groote belangstel ling verhéugen. Na de rede van dep bondsvoorz.. den heer Koops, en het uitbrengen van het verslag over de werkzaamheden van. den bond in het tijdsbestek 1935-1937 door ipr. Bach, kwam in bespreking het praeadvies van prof. dr. J. E. de Quay, hoogleeraar aan de R.K. handelshoogeschool te Tilburg over „de bescherming van het zelfstandig klein bedrijf en den detailhandel." Na de discussie werd op voorstel van den voorzitter een resolutie aangenomen, waar in de, Nederlandsche R.K. Middenstands bond met klem den nadruk legt op de nood zakelijkheid. om het kleinwinkelbedrij f wettelijk te beschermen tegen de onbe grensde uitbreiding van het grootwinkelbe drijf in zijn verschillende vormen, zoomede tegen de ongelijkheid van concurrentie voorwaarden tusschen beide. Krachtig wordt aangedrongen op de uitvaardiging van een onmiddellijk Ingaand tijdelijk ver bod. om t.z.t. te komen tot een blijvende be perkende regeling van oprichting van nieuwe en uitbreiding van bestaande groot- winkelondernemingen. terwijl men tevens een wettelijke regeling geboden acht tot het weren uit warenhuizen van den verkoop van eerste levensmiddelen en van instellingen en afdeelingen, die met de distributie van goederen niets gemeen hebben en meer zijn gericht op het lokken van publiek. Het bondsbestuur wordt opgedragen, met alle ten dienste staande middelen de totstand koming van vorenbedoelde wettelijke maat regelen te bevorderen. Hierna hield dr. Groeneveld Meijer als vertegenwoordiger van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart een korte toespraak, waarin hij wees op het belang van de Vestigingswet voor den middenstand. Hij deed een beroep op de medewerking van de middenstandsbonden, opdat in samen werking met het departement veel in het belang van den middenstand zal kunnen worden bereikt. De geestelijke adviseur van den Limburg- schen R.K. Middenstandsbond, aalmoeze nier Roncken, heeft tot besluit het congres toegesproken. Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de besmet telijke Ziektenwet. alsmede van de wet tot toepassing van middelen voor ontsmet- tings- of zuiveringsdoeleinden. In de besmettelijke Ziektenwet van 21 Juni 1928 was een ruime gelegenheid ge opend om aan door den Minister van Sociale Zaken goedgekeurde ontsmettings diensten een bedrag uit 's Rijks kas te ver kenen in de kosten van oprichting, ver nieuwing, uitbreiding en instandhouding. Bij de wet van 29 November 1935 werd deze mogelijkheid beperkt In dien zin, dat voortaan alleen door het Rijl: subsidie kon worden verleend in de bedoelde kosten der ontsmettingsdiensten, die door den Minis ter als noodzakelijk zouden worden aan gewezen. Deze aanwijzing heeft vervolgens plaats gehad met betrekking tot 8 ont smettingsdiensten, namelijk de gemeente lijke diensten van Amsterdam, Rotter dam, Utrecht. Nijmegen, Maastricht, Enschede en Groningen en den ontsmet- tingsdienst van de Provinciale Zeeuwsche vc-reeniging „Het Groene Kruis". Des ondanks zijn vele tier destijds goedgekeur de, doch na 1935 niet als noodzakelijk aangewezen diensten op den ouden voet blijven bestaan en voortwerkten. Hierdoor ls een ongewenschte toestand ontstaan, welke te voren niet kon worden verwacht. De niet aangewezen diensten zijn namelijk geheel onttrokken aan het toezicht van de Rijksoverheid en de deugdelijkheid van de ontsmettingen, welke door deze diensten worden verricht, is niet gewaarborgd. Aan den anderen kant is de wenschelijkheid gebleken om ook aan deze diensten een zeker brevet van erkenning van Rijkswege te verleenen. De Minister van Sociale Zaken acht op grond van het .vorenstaande wijziging van enkele bepalingen der beide aangehaalde wetten urgent; hiertoe strekt het aangebo den ontwerp. Het ligt in de bedoeling dat voor de met aangewezen diensten steeds als voorwaarde zal worden gesteld, dat de dienst zich, voor wat de deugdelijkheid betreft, aan het toezicht onderwerpt van den inspecteur van de Volksgezondheid, en dat zoowel het onderzoek als dit toezicht kosteloos zullen en daarna een flinke verkoudheid! Denk er dan aan, daf Aspirin-tabletten reeds gedurende een heele generatie het beproefde middel zijn bij verkoudheid, koorts en griep! HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Uitsluitend verkrijgbaar In buisjes mot oranje-band van 20 tabl. 75 ct. cn oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. 3512 (Ingez. Mêd.) plaats hebben. Hierdoor zullen de ontsmet- tlngsdienstcn er te eerder toe overgaan om toelating aan te vragen, al ligt In de te verkrijgen erkenning door de Rijksover heid een voldoende stimulans. In verband hiermede vermeldt de Minister van Sociale Zaken het voornemen om, indien dit wets ontwerp wordt aangenomen, een wijziging te bevorderen van artikel 23 van het Kon. besluit van 30 Juni 1936 in dier voege, dat de gemeentebesturen een bijdrage van het Rijk ontvangen, in de kosten van reinigin gen en ontsmettingen, welke verricht zijn door toegelaten ontsmettingsdiensten, evenals thans met betrekking tot de als noodzakelijk erkende diensten het geval ls. DE NIEUWE JAPANSCIIE GEZANT. Te 's-Gravenhage aangekomen. Met den Pullman-trein uit Parijs, die te 17 uur 34 aan het station Hollandsche Spoor arriveert, ls gistermiddag te 's-Gra venhage aangekomen de nieuw-benoemde gezant van Japan in ons land, Z. Exc. Ka- zue Kuwajima. Ter begroeting waren op het perron aanwezig de tijdelijke zaakge lastigde en secretaris van de Japansche le gatie te 's-Gravenhage, de heer I. Yama- guchi. de heeren S. Takano en T. Fujikake, kanseliers van de legatie, en verscheidene leaen van de Jaoanschr kolonie ln Den Haag. De heer Kuwajima heeft op zijn doorreis van Japan via de Vereenigde Sta ten naar Europa o.a. een bezoek gebracht aan Ned.-Indië. De nieuwe gezant is in Maart 1384 gebo ren. Hij trad, na zijn studies beëindigd te hebben, in 1908 in dienst bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, waar hij verscheidene rangen doorliep en ten slotte in diplomatieken dienst overging. In December 1924 werd hij eerste secretaris van de ambassade te Washington en in Mei 1926 consul-generaal te Honoloeloe voor de Hawai-cilanden. In September 1928 werd hij consul-generaal te Hongkow in China en in Dec. 1929 werd hij in Europa benoemd tot gezantschaosraad aan de Ja pansche ambassade te Rome. Precies een jaar later keerde hij als consul-generaal te Tientsin naar China terug. In Augustus 1933 kwam hij terug te To kio, waar hij benoemd was tot directeur van de afdeellng Oost-Aziatische aangele genheden van het ministerie van buiten landsche zaken, in welke functie de heer Kuwajima werkzaam was toen zijn be noeming afkwam tot gezant te 's-Graven hage. NIEUWE KAMERLEDEN. De opvolgers der ministers. Van de tien ministers, welke het nieuwe kabinet telt hadden er acht zitting in de Sta ten-Generaal; alleen de heeren Van Boeyen en Van Buuren maken geen deel uit van Eerste of Tweede Kamer. Onder deze acht is de heer Romme het eenige Eerste Kamerlid, de overigen behooren tot de Tweede Kamer. Als hun opvolgers ko men volgens de candidatenlijsten ln aan merking in de vacature-Romme: prof. dr. J. A. J. Barge, to Leiden; in de vacature-Gosellng: mr. J, H. van Maarseveen, to Utrecht; in de vacature-Weiter: de heer H. E, v. d. Brulo, to Rotterdam; in de vacature-Steenberghe; dr. J. C. M. Sweens, te Gilze-Rijen; in do vacature-Colijn: de heer J. Algera te Leeuwarden: in de vacature-Van Dijk: de heer H. Bot- terweg, to Utrecht: in de vacature-De Wilde: de heer G. Baas Kz., te Amsterdam: ln de vacature-Slotemaker de Bruine; jhr mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Billhoven. STAKING DREIGT TE BUDEL. Ook de belastingbetaler profiteert mee - Verwachtingen omtrent de ontwikkeling in volgende jaren. BATAVIA. 16 Juni 1937. (Van onzen correspondent). Voor het eerst sinds de crisis is een Indische begrooting bij den Volksraad ingediend, waarbij op een reëele basis voor den gewonen dienst de uitgaven door de geraamde ontvangsten worden gedekt. Met zekere spanning was dit jaar de opening van den Volksraad afgewacht, waarbij de aanbieding der stukken plaats had, omdat na dc ver spreide berichten en cijfers omtrent de algemeene opleving, deze zich op de eerste plaats in de begrootings- cijfers en de plannen voor 1938 zouden moeten weerspiegelen. De indiening van de begrooting moet ditmaal een aangenamer taak voor de Regeering zijn geweest dan in de daaraan voorafgaande jaren. Hoe dikwijls reeds bleken de oorspronkelijke ramingen tegen te vallen en hoe hoog stapelden de tekorten zich niet op! Van 1930 tot en met 1936 wa ren zoodoende deze tekorten alleen op den gewonen dienst opgeloopen tot f. 505 mil- lioen, terwijl ze op den geheeien dienst, door bijzondere ontvangsten uit den bui tengewonen dienst, 'toch nog altijd f, 518 mililoen bedroegen. En dat, ondanks de onvermoeide werkzaamheden van de be- grootlngscommissie. die het heeft bestaan om het niveau der zuivere gewone uit gaven van f. 515 mlllloen in 1929 terug te doen brpngen tot f. 297 millioen ln 1936, waarmede zij kwam.beneden het Indertijd als uiterste grens gestelde niveau van f. 300 millioen. Hierbij verlieze men niet uit het oog. dat deze terugbrenging o.a, werd vergemakke lijkt, door de hulp Van Holland in den vorm van een bijdrage in de defensie-uit gaven, terwijl de hulp ln den vorm van een garantie der Indische leeningen niet op een bepaalde waarde ls te schatten. Daar door is Immers conversie mogelijk gewor den van de hoog-rentende leeningen tegen percentages van 4 tot 3 pet.. Mèt deze hulp en rekenend op een verwachte voortzet ting van de opleving is thans verkregen niet alleen, dat er geen schuldvermeerde ring zal zijn, doch ook dat de aflossing op de leeningen weer uit den gewonen dienst kan worden gedékt. Het vorig jaar slechts een klein tekort. De grondslag van de begrooting voor 1938 is wederom gezocht in de uitkomsten over het afgeloopen Jaar en de verwach tingen omtrent het loopend jaar. Kende de oorspronkelijke raming der begrooting voor 1936 nog een geraamd tekort op den ge wonen dienst van f. 45'/« millioen, de uit komst heeft aangewezen dat deze gewone dienst een tekort zal aanwijzen van f. 21'/: millioen. Exclusief het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber was er in dat jaar een tekort op den geheeien dienst van slechts f, 8 mlllloen. Volgens de verwachtingen voor 1937 wijst de gewone dienst een overschot aan van f. 0.5 mil lioen. terwijl de laatste raming nog een tekort liet zien van pl.m. f. 41 millioen, zoodat dit jaar een verbetering geeft van ruim f. 41 millioen. De buitengewone uit gaven erbij gerekend zal naar de Regee ring verwacht de geheele dienst een tekort opleveren van ca. f. 17 millioen, hetgeen zeker niet te pessimistisch zal zijn. Wij verwachten een nog gunstiger uitkomst omdat eigenlijk nog geen rekening is ge houden met verschillende door Holland te verleenen terugbetalingen. Op deze basis dus van een tekort op den gewonen dienst voor 1936 van f. 21'/i mil lioen en voor 1937 van f. 'I: millioen, heeft de Regeering gemeend de begrooting voor 1938 te kunnen opbouwen, door daarbij als uitgangspunt aan te nemen aan den eenen Een ultimatum gesteld. De Nederlandsche R.K. Metaalbewerkers- bond heeft gisteren, op ultnoodlging van de directie der zlnkfabriek te Budel, van vier tot zeven uur met die directie geconfereerd, gezamenlijk met vertegenwoordigers van den Belgischen Christelijken Metaalbewer- kersbond. De directie was niet verder bereid dan tot het verleenen van drie dagen vacantie, terwijl over de loonsverhooging en de pen sioenregeling geen overeenstemming kon worden bereikt. Nog denzelfden avond is het ultimatum bij de zinkfabriek gesteld per 30 Juni a.s. Op 1 Juli a.s. zal derhalve de staking ingaan. Aan het overleg nam ook deel de directie der metaalertsenfabriek. Ook met haar ls men niet tot overeenstemming gekomen, doch het resultaat van de besprekingen moet nog met de betrokken arbeiders na- der onder het oog worden gezien, zoodat daar een eventueel ultimatum later zal wor-1 den gesteld. TELEVISIE MET GELUIDUITZENDING. Men schrijft ons: De experimenteele televisiezender PAO J. F., operator J. G. Mulder te Voorburg, heeft sedert eenige weken zeer geslaagde proefnemingen gehouden om de televisie uitzending met een gelulduitzending te be geleiden. De televisiekijker P A O K L was gedurende de televisie-uitzending in staat om via den aether den heer Mulder te' zien en tegelijkertijd zijn gesproken woord te huoren. De uitzendingen geschieden op de Zaterdagen van 0—1 uur 's nachts. De golf lengte van de televisie uitzending is 70 M., die van de geluidsbegeleiding 83 K. Kijk en luisterrapporten worden op hoogen prijs gesteld. Zij dienen geadresseerd te worden aan den experimenteelen televisiezender P A O J F. van Halewijnlaan 287 te Voor burg. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK Nederlandsche zuivelcentrale, 27 Juni t.m. 3 Juli consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa- liteitsafdracht. Overmelk regeeringsmlnl- mumprijs 4.80 cent. Afdracht bü levering ln consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. kant de door te voeren verlagingen van belastingen en enkele tarieven om de draagkracht der bevolking wederom op peil te brengen en aan den anderen kant een verhooging van de uitgaven in verband met de prijsstijgingen en enkele zeer nood zakelijke voorzieningen. Daarnaast moeten echter de nog be staande zwakke plekken niet vergeten worden Zwakke plekken ln de veiligstel ling der pensioensuitgaven, en in de be trekkelijk kleine credieten, welke zijn uit getrokken voor maatregelen in verband met de politie, onderwijs en enkele andere onderwerpen. De verbetering in cijfers. Gebleken is dat de gewone ontvangsten tezamen niet minder dan f. 73'/! millioen gunstiger uitkomen dat de oorspronkelijke raming daarvan voor 1937 aangaf en nog altijd rond f. 21'/: millioen meer zullen be- loopen dan de verwachting voor 1937. Daartegenover zijn de gewone netto-uit gaven slechts f. 37 milioen hooger gesteld dan de raming van het vorig jaar en ruim f. 21'/i millioen hooger dan de verwachting voor 1937. Kon voor het eerst sedert 1929 weer een overschot worden geraamd op den gewonen dienst, de aanzienlijke stijging van de ont vangsten is opgesoupeerd door een ver meerdering van de uitgaven en een kleine verlaging van enkele tarieven en van de belastingen. Het hieronder volgend over zicht geeft daarvan een globale samenvat ting, vergeleken met de verwachtingen voor 1937; Onderwijs Openbare werken Gezondheidsdienst Militaire uitgaven Reserve Diversen Tezamen méér f. 1.5 millioen meer f. 1.3 millioen meer f. 0.8 millioen meer f. 7.9 millioen meer f. 10.4 millioen meer f. 2.5 millioen meer f. 24.4 miiiioen Minder f. 2.3 millioen voor rente en af lossing alsmede verlofsbezoldlgingen, wacht gelden e. d. of f. 21.6 millioen in totaal hoo ger dan de verwachtingen voor 1937. De belastingverlaging Daartegenover werden verlagingen van belastingen zóó dringend gevoeld, dat de rc-geering vóór de saneering der pensioen fondsen en de verbetering van de schuld aflossing met een vermindering van de op centen op de Inkomstenbelasting van 50 op 30 en van de Loonbelasting van 4 op 3 ct. ls gekomen. Een verlaging van vennoot schapsbelasting, benzine-accijns en in voerrechten kon echter .nog niet op het program worden geplaatst Wel echter is de uitgavenzijde aanzienlijk verbeterd. De uitgaven ter aflossing van schuld worden "ederom uit den gewonen dienst betaald. Verder heeft men f.77 mlllloen aan defen sie-uitgaven kunnen ramen of bijna f. 8 millioen meer dan in 1937 zal worden uit gegeven. heeft men een reservepost kun nen opbrengen voor stijging van de pen- sioens- en personeelsuitgaven en van de materieele uitgaven ad f. 15 millioen. en werd bovendien nog f. 11'/! millioen uit de tinontvangsten afgezonderd op den bui- lengewonen dienst, terwijl op dienzclfden dienst nog een aanzienlijk bedrag voor ma rine-uitgaven paraisseert, dat terugbetaald zal worden Houdt men dit verbeterd aspect der begrooting in het oog, dan is men wel iswaar slechts tot een beperkte lasten verlaging gekomen, doch ook aan den anderen kant staan dan verschillende belangrijke verbeteringen die den eer sten stap op den goeden weg beteeke- nen. Tegenover de gestegen ontvangsten stonden blijkbaar zoovele urgente uit gaven, dat de vermeerdering daarvan het grootste gedeelte van dc verwachte meerdere ontvangsten heeft opgeslokt. IVilt U dit fotografeeren Gebruik dan Zeiss Ikon-film! Zonder grapjes: waar U met gewone films voor onmogelijkheden staat - daar geeft 'n Zeiss Ilcon-fïlm pracht- resultaat Microscopisch fijne korrel en'n groote speelruimte in be lichtingstijd. Vraagt naar de nieuwe ZEISS IKON Orthochrom of ZEISS IKON Panchrom „Het" van,,bet". Voor foto's, die MOOI moeten zijn... 3507 (Inger. Med.) vertoonen dan de oorspronkelijke opzet van 1337 en f. 1.2 millioen hooger uitkomen dan de verwachting voor 1937. De post zal f. 1.8 millioen meer opbrengen dan de oorspron kelijke raming en door de verdere tariefs verlagingen f. 1 millioen minder dan het saldo van 1937 naar verwachting zal aan wijzen. De Pandhulsdienst, de barometer van het Inlandsche leven, levert rond 1.1 millioen meer op dan werd geraamd ln '37. Het tin-potje. Van het voornaamste belang is echter de raming van Bankatin, waarvan het voor- declig saldo op f. 15 mililoen is gesteld. Naast deze ontvangst op den gewonen dienst echter is nog een bedrag aan baten op den buitengewonen dienst gestort op grond van de bepaling in de Indische be- órijvenwet, dat boven het voordeelig saldo van f. 15 millioen in een bepaald jaar het meerdere zal worden gestort ln een roser- vcpotje, totdat dit f. 35 millioen bedraagt. Dit is gedaan om de landsbegrooting min der afhankelijk te maken van de groote wisselingen in den tinprijs, die in vroegere jaren zoovele verwachtingen den bodem hebben ingeslagen. De prijs is thans zeer voorzichtig geraamd op f. 200 per quintaal en een productie van 200.000 quintalen te gen het vorig Jaar een geraamde productie van 141.000 quintaal Zoowel over de jaren 1936, 1937 en 1938 worden nu stortingen in dit tinpotje verwacht, zoodat dit waar schijnlijk op het eind van dat jaar reeds meer dan f. 30 millioen zal bedragen. In verband met deze verbeterde prijzen is ook het winstaandeel ln het Blllltonbedrljl 1. 2'/i millioen hooger geraamd dan in den oorspronkelijken opzet van 1937 en f.'/i millioen meer dan de verwachtingen voor dal jaar. Dc defensie. Hoewel de belastingbetaler de ontvang- stenbegrooting als de meest belangrijke ziet, omdat voor de voorziening daarvan in hoofdzaak bij hem wordt aangeklopt, js ten opzichte van de uitoefening der Staats taak nog altijd de uitgavenbegTooting van het meeste belang. Kort samengevat ls de De winst en de fiscus. groote stijging terug te brengen tot de hler- VERSPREIDE BERICHTEN. Het Weekblad „De Haagsche Dames kroniek" houdt dit jaar haar tentoonstel ling van 10 tot en met 19 September a.s. in den Dierentuin te Den Haag. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs. K. en W, zal op Maandag 28 Juni e.k. niet plaats hebben. Onder de belastingen, die rond f.23 mil iloen hooger zijn gesteld dan dc verwach ting is voor 1937, valt allereerst de vennoot schapsbelasting op met f. 13 millioen méér dan de verwachting voor 1937. op grond van de aanzienlijk hoogere winsten, die de Indische maatschappijen zullen maken. De raming van de invoerrechten is slechts f. 1 mililoen meer dan volgens dc verwachtin gen van 1937. Deze stijging vali eenigszins tegen, voornamelijk door dc verdere door werking van de reeds doorgevoerde verla gingen der tarieven. Daarentegen zijn do uitvoerrechten niet minder dan f. 7 millioen hooger geraamd, voornamelijk op grond van het geheven uitvoerrecht op ondernemingsrubber, waar van de opbrengst met het oog op het be i-rekkelijk hooge restrictie-percentage en 't gestegen prijspeil hooger kan worden ge steld. Op grond van de verdere stijging van het benzineverbruik kon de accijnsop brengst f. 1 millioen hooger worden ge raamd. waarnaast ook de tabaksaccijns f. l millioen meer zal opbrengen dan de ontvangst ln 1937 zal zijn. Met de vele an dere kleinere verhoogingen komt de belas tingopbrengst voor 1938 f.61.3 mililoen hooger dan de oorspronkelijke raming voor 1937 en f. 23.1 millioen hooger dan de huidige verwachtingen omtrent dit jaar. Voor zoover de belangrijkste verschillen bij de bedrijfsontvangsten aangaat, is het saldo van de opium- en zoutregie aanzien lijk ongunstiger dan de oorspronkelijke ra ming van het vorig jaar, n.l. f.2 mililoen minder. Dit is in 't bijzonder toe te schrij ven aan de reorganisatie van dit bedrijf én de verlaging van den prijs sinds dc de preciatie, Vandaar ook dat de verwachting voor dit jaar reeds f. 2.1 mlllio. i beneden voren reeds aangegeven groepen, waaron der de defensie-uitgaven-toename voor land en zeemacht met bijna f. 8 millioen boven de verwachtingen voor 1937 en rond f. 13 millioen boven de oorspronkelijke ra ming van dat Jaar een voorname plaats inneemt. Verder de post, waarbij gerekend wordt op materieel prijsstijging en een salaris reserve. alsmede het mogelijk geheel of ge deeltelijk vervallen van de pensioenskor tingen met een verschil van f. 10.4 mlllloen de voornaamste posten zijn onder de stij gingen van f. 21.6 milioen der netto-uitga ven boven de verwachting voor 1937. Het bedrag van f.8 millioen geeft de voortgezette versterking van de weermacht weer, waarmede reeds in 1936 een aanvang is gemaakt. 1938 toont een cijfer van circa f. 77 millioen tegen 69 millioen in 1937 en 1, 54'/- millioen in 1936. Deze versnelling van de aanschaffingen wordt uit budgetair oogpunt verantwoord geacht en kan voor- zoovei het de legeruitgaven betreft, volle dig door Indlë zelf worden bekostigd. Voor de marine-uitgaven daarentegen blijft men een beroep doen op de Nederlandsche bij drage in de kosten. Naast deze gewone uit gaven voor onze verdediging ls ook nog een aanzienlijk bedrag voor de marine opge bracht op den buitengewonen dienst, n.l. f. 29.4 mlllloen. welke voor het overgroote deel door Nederland zullen worden gefi nancierd, aldus een voortschrijden moge lijk makend op den reeds Ingeslagen weg der vlootversterklng Let men er tenslotte bovendien op, dat rente en aflossing f. 1.7 mililoen minder zullen eischen en wachtgelden, verlofsbe zoldlgingen f. 1.1 mililoen minder dan de andere netto-uitgaven voor de burgerlijke de raming ligt. In eik geval is dit echter departementen mlllloen méér dan een verlaging, die volledig aan den kleinen j vo°! 1931 f01"?' verwacht, man ten goede komt. Daarentegen toont 'tDoordat in de begrooting echter nog niet saldo van het Boschwezen een verbetering gerekend ls op de terugbetalingen door Ne- van 3 ton - sinds lange jaren - doch ver- denand van de buitengewone marine-uit- wacht de Staatsspoor voor 1938 een iets on* pven. zal bjj het plaats vinden van deze gunstiger saldo dan verwacht wordt voor ïf»oc 2 u zoowel de gewone dienst voor 1937. Tegenover een ontvangststijging van 1939 aisbuitengewone dienst een klem nog f.1 millioen. verwacht men een uitga- 'leerschol aan'vUzen. Voorwaar een mooi venvermeerdering van f. l'/t millioen. resultaat. A les bijeen genomen geeft de De groote gunstige verschillen zitten 1?, van de al- echter bij 's Lands landbouwondernemin- j gewettigde gunstige verwachtingen, gen die een f. 3.8 millioen hooger saldo (Nadruk verboden) 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11