Een bezoek aan de Staatsmijnen UILTJE ,Het beleg en ontzet van Leiden' Mik LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 Juni 1937 Derde Blad No. 23693 De gasleverancier van Limburg en Noord-Brabant. Het fraaie complex van de Maurits m. CUN/T EN IETTEREN RECHTZAKEN Prachtig geslaagd historisch spel te Rijnsburg (Speciale G.P.D.-berichtgeving) De fraaie aanleg met zijn gazons en mo derne, frisch aandoende gebouwen van de Maurits, doet nauwelijks vermoeden, dat wij opnieuw het terrein van een steen kolenmijn betreden. Het loopt juist tegen twee uur als we aankomen, zoodat er dan ook een heele rij van autobussen gereed staat, om de arbeiders, die van hun werk komen, naar hun verschillende woon plaatsen te brengen In de mijnen wordt namelijk gewerkt in een drie ploegenstelsel, dag en nacht door. De werktijden zijn van JO uur 's ayonds tot 6 uur 'smorgens (de nachtdienst), van 6 uur tot 2 uur 's middags en van 2 tot 10 uur 's avonds. Zaterdag wordt er van 6 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts in drie diensten van 6 uren gewerkt. Het valt ons op. dat er zoo'n druk ge bruik gemaakt wordt van autobussen, maar ja. ook hier schijnen ze een groote popu lariteit te bezitten, hetgeen niet verwon derlijk is, Indien men bedenkt, dat niet al het personeel in de onmiddellijke nabijheid van de mijn woont en het nu niet bepaald zoo'n groot genoegen is reeds 's morgens heel in de vroegte van huis of In den nacht weer terug te moéten peddelen. Toch is er met de wielrijders wel degelijk rekening gehouden, en staat er bij den ingang een loods, welke plaats biedt aan 4000 fietsén. Ons bezoek aan de Maurits. na hetgeen wij reeds van het bovengrondsche bedrijf in de andere mijnen hebben gezien, zal slechts kort duren en beperkt zich hoofd zakelijk tot de verschillende centrales. De trots van de Staatsmijnen. Niet alleen van den buitenkant be zien biedt de Maurits een rianten aan blik, ook als we eenmaal de poort door zijn. blijft die indruk gehandhaafd. Merkwaardig zijn de schachttorens. Ze zijn geheel dicht en we zien geen schij ven draaien. Monumentale betonnen torens, die op drie pootcn rusten en boven een soort huis vormen. Bij dit modernste bedrijf van de Staatsmijnen is niet meer het z.g. Westphaalsche systeem gevolgd, waarbij de ophaal machines op den grond staan, doch zijn deze ingebouwd in de schachtbok- ken, wat, zooals men ons verzekert, groote voordeelen heeft. Een geheel overdekte gang van ongeveer 350 M. verbindt den ingang van de schacht met de waschlokalen. Volgens voorschrift mogen namelijk de mijnwerkers, als zij uit de mijn komen, zich niet door de open lucht naar de waschlokalen bewegen, om kou vatten te voorkomen. Men moet niet vergeten, dat ondergronds het dikwijls be trekkelijk vochtig en warm is en de man nen bij den zwaren arbeid flink transpi- reeren. Een typisch gezicht, deze wasch- en kleedlokalen. Als men gedurende den ar beidstijd een kleedlokaal beziet, wordt men getroffen door de ontelbare aan de muren bevestigde kettingen, waaraan hoog in de lucht de plunje bengelt. Elke werkman heeft zijn eigen ketting, die met een slot kan worden afgesloten, om diefstal te voor komen Vlak daarbij zijn de douches. Het badwater wordt zorgvuldig op éénzelfde temperatuur gehouden, want de mijnwer ker is op dat gebied zeer veeleischend. Zoo hebben deze douches een temperatuur van 40 graden Celsius. Bij de geringste tem peratuursverandering regent het onmid dellijk klachten, dat het water of wel te warm of te koud is Eenige badknechts zorgen voor 't toezicht in de bad- en kleed ruimten. Anderhalf millioen kub. M. gas per dag. Ook de Maurits, zooals reeds gezegd, heeft een cokesfabriek en wel met een DE AFLAAD HA VEN TE STEIN. capaciteit van ongeveer 1.500.000 kub. Meter gas per dag. Een gedeelte wordt geleid in de groote gashouders, die Zuid- en Noord- Limburg, ja zelfs Eindhoven en 's-Herto- genbosch van lichtgas voorzien. Doch slechts één twaalfde van de gasproductie van de Maurits of één twintigste van de totale gasproductie wordt voor lichtgas ge bezigd, de rest vindt zijn weg in het be drijf en wel voor het grootste deel in het z.g. S. B. B. het onder Lutterade gevestigde Stikstof Bindingsbedrijf, dat eigenlijk in strikten zin gesproken naast het werke lijke mijnbedrijf staat en alleen zijn ont staan dankt aan het feit, dat het gas op zoo goedkoope wijze kan worden gepro duceerd. Nog even een kijkje in eenige centrales met haar enorme schakelborden en wan den met meetinstrumenten. Ovgral valt de groote netheid op. Wij hadden altijd bij het idee steenkolenmijn gedacht aan ko lengruis, een smoezelige atmosfeer, doch het tegendeel blijkt het geval. Een bezienswaardigheid van de mijnen zijn zeker ook d^ werkplaatsen. Want men moet niet uit het oog verliezen, dat bij een bedrijf als dit. er altijd heel wat is. dat herstel behoeft. Zoo bijv. de schachten zelf. de ophaal machines. de gereedschappen, enfin teveel om op te noemen Dat er aan deze werk plaatsen onder meer een geheel modern ingerichte lasscherij is verbonden, laat zich begrijpen. Wij gelooven niet te weinig te zeggen indien we hier van een complete machinefabriek spreken. Voordat we het terrein van de Maurits verlaten, vraagt onze begeleider de aan dacht voor de geweldige opslagplaats van hot mijnhout. Meters hoog ligt het opge stapeld. Trouwens men dient wel steeds een voldoenden voorraad ervan te houden als men bedenkt, dat de Maurits alleen 250 kub. Meter per dag verbruikt. Het havenbedrijf te Stein. Ofschoon onze weg van hier naar het S. B.B. voert, willen we eerst een beschrij ving geven van de aan de Staatsmijnen toebehoorende aflaadhaven te Stein aan het Julianakanaal. Van hieruit wordt na melijk een groot deel der voortgebrachte producten, zoowel kolen als cokes en benzol verladen. Alle producten worden met eigen spoorwegmaterieel hierheen gebracht. Het aan de Staatsmijnen behoorende net strekt zich uit van de Hendrik en de Emma via Nuth naar de Maurits en vandaar naar j Stein met een zijspoor naar het SBB Vijftig eigen locomotieven zijn onophou delijk in bedrijf. En, het wordt ons met zekeren trots erbij verteld, vrijwel alles is Nederlandsch fa brikaat. Wat in de haven van Stein opvalt, trouwens, dit treft telkens opnieuw, is de geweldige omvang van dit transport. Drie forsche kranen bezorgen den over slag van de kolen, daarnaast zijn er twee voor de kunstmeststoffen en de bijproduc ten van de cokesfabricage Een vierde kolenkraan bedient het opslagterrein in den winter, als het kanaal eens bevroren mocht zijn en de kolen niet direct ver scheept kunnen worden. Het geheele emplacement is voorzien van een natriumverlichting, die het mogelijk maakt ook in het duister zonder de minste belemmering de werkzaamheden voort te zetten Het is merkwaardig te zien met hoeveel smaak dc kraanmachinisten hun ..instrument" bedienen Als we aankomen is er juist een kolentrein opgesteld onder de kraan. De wagens bevatten elk 26 ton" kolen, verdeeld over twee bakken van elk 13 ton. Deze bakken vormen als het ware grijpers. De kraan zwaait haar machtigen arm boven de wagons, pikt. er één bak af en cirkelt deze tot boven het schip. Even daalt de bak, dan opent hij zich aan de onderzijde, de kolen storten in het ruim omlaag. Zoo gaat het onafgebroken voort Da' -T-n hier voor geen kleintje vervaard is. blijkt wel hieruit, dat per dag ongeveer een 1000 wagons kolen worden overge slagen. De kade-lengte voor de kolen bedraagt 600 M voor de kunstmeststoffen 300 M. en voor de vloeistoffen 100 M. Men zal zich gemakkelijk kunnen vooorstellen, dat deze transporten heel wat verkeer brengen op het Julianakanaal. Het Stikstof Bindingsbedrijf. Beschouwen we tenslotte 't Stikstof Bin dingsbedrijf. Hoe zijn de Staatsmijnen er toe gekomen, om zich op de productie van kunstmeststoffen te gaan' toeleggen? Om de eenvoudige reden, dat men voor de ge weldige hoeveelheden gas van de cokes productie een emplooi zocht. Zooals be kend, bestaat kunstmest uit stikstofver bindingen en daar het gas. dat zich bij de cokesfabricatie vormt, uitermate geschikt is. om met stikstof gebonden te worden, ligt 't voor de hand. dat, toen men een em plooi voor dit gas trachtte te vinden, men dit zocht in de richting van de bereiding van kunstmest, gezien de behoeftee, die hieraan algemeen bestaat. Zoo kwam in 1930 het Stikstof Bindings bedrijf, niettegenstaande er ongeveer f 18.000.000 gulden mee gemoeid waren, tot stand, naast de machtige mijncomplexen der Wilhelmina. Emma, Hendrik en Mau rits. die tot de belangrijkste der wereld behooren, een bedrijf, dat aan 500 men- schen werk verschaft. Ook het Stikstof Bindingsbedrijf verdient alle belangstel ling. Een groot fabrieksbedrijf bestaande uit een aantal hoog opgetrokken betonnen hallen en gebouwen. Het heele complex ligt als het ware bovephej arbeidsveld van de Maurits en is diis als men 'het zoo noemen mag ondergraven. Nu heeft de natuur de merkwaardige eigenschap, dat zij alles, wat door men- schenhanden ondergraven of wel uitge graven is, zelf tracht op te vullen. Bij de exploitatie van een steenkolenmijn, moet men er dus steeds op bedacht zijn. dat aan het aardoppervlak de bodem kan gaan verzakken. Staat, er nu toevallig net een huis op zoo'n plaats, dan heeft men kans, dat dit begint te scheuren. De verschil lende exploitanten van kolenmijnen zouden het noodige kunnen vertellen betreffende gevallen, waarin zij gedwongen waren mijnschade te betalen. Om te voorkomen, dat de groote hallen van het Stikstof 3indingsbedrijf eveneens op zeker oogenblik zouden beginnen te scheuren, heeft men deze uit verschillende deelen opgebouwd, die als het ware met voegen aan elkaar zijn verbonden. Gaat nu op zeker oogenblik de grond werken, dan verzakt een gedeelte van de hal, doch daarmede is het dan ook uit. Plezierig zou dat niet zijn, maar toch altijd nog beter dan dat een dergelijk kostbaar gebouw op een oogenblik scheuren zou gaan vertoonen. Om eventuoele verzakkin gen onmiddellijk te kunnen constateeren, zijn aan den buitenkant op de voegen kleine horizontale plaatjes van blik aange bracht. Een verzakking wordt dan een voudig met een potioodstreepje op den muur aangegeven. Het Stikstof Bindingsbedrijf produceert hoofdzakelijk zwavelzure ammoniak en ammoniumnitraat. De grondstoffen hier voor zijn de waterstof uit het cokesoven- gas en de stikstof uit de lucht. Het gevolgde procédé. De lucht wordt eerst gezuiverd van kool zuur, samengeperst tot 20 atm. en daarna in z.g. luchtscheidingsapparaten hooge cylinders door sterke afkoeling en ex pansie gescheiden in zuurstof en stikstof. Voor deze scheiding maakt men gebruik van het verschil in kookpunt van deze beide vloeibaar gemaakte gassen. Stikstof wordt namelijk onder gewonen atmosferi- schen druk vloeibaar bij 196 graden Celsius, zuurstof bij 182 graden Celcius. De stikstof is bestemd voor de kunst- mestfabricage, de zuurstof deels voor de salpeterzuurbereiding, deels voor autogene metaalbewerking. Hiertoe wordt ze via een compressor onder een druk van 150 atm. in stalen flesschen geperst Op ongeveer gelijke wijze als de lucht wordt gescheiden, geschiedt dit met het cokesovengas in z.g. gasscheidingsappara- ten, waarna er als eindproduct waterstof gas uit te voorschijn treedt, vermengd met ongeveer 20 pCt. stikstof. Het overschie tende deel, het z.g. restgas, dat nog een hoogere waarde heeft als brandstof dan het gewone cokesovengas, doordat de wa terstof eruit verwijderd is. wordt gebezigd als brandstof in het ketelhuis en in de gasmotoren, waarmede diverse compresso ren van de Staatsmijn Maurits en van het stikstofontbindingbedrijf worden aange dreven. Keeren wij thans terug naar de ammo- niakfabricagc. Het gewonnen waterstof- en stikstofgas worden in gasmengselreser voirs in de juiste verhouding bijeenge bracht en gaan vandaar naar de z.g. syn- these-afdeeiing. Een tweetal gashouders is ALEIDA ROELOFSEN. f Te Scheveilingen is in den ouderdom van 67 jaar overleden mevrouw Aleida van der HorstRoelofsen. indertijd een beken de tooneelspeelster. Geboren te Roermond, bezocht zij de Tooneelschool en debuteer de bij het gezelschap Kreukniet en Pool man in het Thëatre des Variétés te Am sterdam als Nora. Een tijdlang was zij daarna bij De Vos en Van Korlaar in den Rotterdamschen Tivoli-Schouwburg. om vervolgens naar Amsterdam terug te kee ren bij gezelschappen van haar eersten echtgenoot, den heer J Mulder. Na het overlijden van haar echtgenoot, huwde zij met den heer C. F. v. d. Horst- Een tiental jaren woonde zij toen in Buenos-Aires, om vlak na het uitbreken van den wereldoorlog naar Nederland te rug te keeren. Hier speelde zij nog eenige jaren met Louis de Vries, Cor Ruys en het gezelschap Tartaud. Den laatsten tijd trad zij slechts af en toe nog eens op in gastrollen en tevens als declamatrice. Zij trad hier o.a. nog op bij het jubileum der K. V. Litteris Sacrum in „Liefdes demon", van den heer Bloemink. rook dan UILTJEI De sigaar van ongeëvenaard-fijne samenstelling, 's werelds geurigste tabakken voor binnenwerk en dekblad, alle Uiltje Sigaren stuk voor stuk op kwaliteit gecontroleerd en daardoor hei hoog ste rookgenot biedend voor den laag ste n prijs. MET LOF 6 d. 'n Puike sigaar! (Ingez. Med.) KANTONGERTCHT DELFT. De kantonrechter heeft veroordeeld we gens overtreding Politieverordening Delft: I. S. te Leiden f 1 subs. 1 dag: G. J. H. te Leiden, f. 1 subs. 1 dag. Foto Van Vliet. Hierboven een aardige scène uit het boeiende historische spel „Het beleg en ontzet van Leiden", dat gisteren voor talrijke belangstellenden te Rijnsburg ter gelegen heid van de jaarlijksche paardenmarkt werd uitgevoerd. Gisteren werd te Rijnsburg de jaarlijk sche paardenmarkt gehouden, die voor lederen Rijnsburger en oud-Runsburger nog altijd een bijzondere beteekenis heeft! Al neemt het aantal paarden, dat ter markt wordt gevoerd, gerereld af. de marktstem- ming heeft daar niet onder te lijden! In den voormiddag heerschte er in het dorp een opgewekte en feestelijke drukte. Vooral voor de jeugd waren vele attracties. Vele kraampjes en stalletjes werden druk be zocht. Zooals de laatste jaren gebruikelijk is, hadden de gymnastiek-, voetbal- en mu- ziekvereeniging 's middags wederom festi viteiten georganiseerd op het terrein van „Riinsbugsche Boys" aan den Rijnsburger- weg De keuze was ditmaal gevallen od een historisch spel en wel Het Beleg en Ontzet van Leiden". Met de deskundige voorlich ting van den oudheidkundige, den heer Kloos te Noordwijk en den als spelleider optredenden heer D A den Haan uit Rijns- burg, is een prachtig samenspel tot stand gebracht. Reeds dagen te voren waren vele repetities gehouden, hetgeen geen verwon dering wekte, daar het aantal deelnemers méér dan 100 bedroeg Op het terrein was een gedeelte van een stadsmuur en een poort opgericht, terwijl daarachter eenige huizen in ouden stijl waren opgetrokken. Na een rondgang door het dorp. werd de plaats van handeling bereikt, waar begunstigd door prachtig zomerweer een groote menigte belang stellenden aanwezig was In de stralende z-n everde de 'toet. met de veelkleurige c j< t*ollandsche kleedii en de blinkende har, an een schitterenden aanblik op. Na een inleidend woord van den voorzitter der commissie, den heer P v. Delft Cz. en eenige nadere verklaringen van den heer D. den Haart werd onmiddelük aangevangen. Het eerste gedeelte vormde 'n tafereelije van vroolijk stadsleven voor de wallen der vesting Burgers en bureereren, magistra ten en kriigsove :ten w ;n hie- aanwezig. Naast burgemeesci van der Werff merkten wfj op de bekende Jan van der Does en vele andere bekende historische figuren. 1 Echter: de rust werd spoedig verstoord, door de nadering der Spanjaarden onder Valdez. Nu volgden aanval en uitval elkan der op. waarbij menig schot gelost werd en velen sneuvelden. Totdat de inval van Lodewijk Nassau het beleg kwam onder breken. Nu trad de Leidsche Stedemaagd op microfoon en luidspekers brachten het gesprokene voor ieder duidelijk hoor baar over alsmede de stadsbestuurers. Al spoedig ving dan het tweede beleg aan waaruit verschillende episoden op keurige wijze werden uitgebeeld Boodschappers van den Prins, spionnen, postduiven, de Leid sche weesjongen, overloopers enz. Aan elk onderdeel was de grootste zorg besteed. Ten slotte naderden de Geuzen onder Boisot en werd het Ontzet werkelijkheid: haring en brood werden met milde handen uitgereikt. Dan bracht ook Prins Willem zijn bezoek aan de bevrijde stad, dankte burgers en soldaten en schonk als loon voor de dappere verdediging „de Hoogeschool". Ds Pieter Cornelisz wees de Leidsche bevolking, die zoo stoutmoedig een aard- schen koning had weerstaan, op de uit redding door den „Koning der Koningen". De muziek speelde daarna Ps 39 en het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen werd meegezongen. Dit be;eekende het einde van dit histo rische spel. waarvan de vertooning een groot succes voor de samenstellers, medespelen den en medewerkers is geworden Zonder uitzondering hebben allen zich ingespannen om met hun beste krachten het geheel zoo uitnemend mogelijk te doen slagen. 's Avonds volgde voor een overta'rijk pu blic; nor een tweede opvoering van dit soc!da. Riinsburg alle eer heeft aange daan. De Chr. Zangvereeniging „Deo Volente" heeft zich ook niet onbetuigd gelaten en wist de feestvreugde te verhoogen. door tot stijving van de kas der vereeniging een bazar te organiseeren. waaraan ver schillende vermakelijkheden waren verbon- den, In den avond 'rad de Riinsbu"2"cbe Re-i c c'ub op. Ook d'Ze 'cazar trok :e!er -c ordering Zoo is deze jaarlijksche fec-Jdag tot groote vreugde van oud en jong. zonder een enkelen wanklank, in volmaakte orde verloopen! aanwezig, elk met een inhoud van ongeveer 20.000 kub. M. Zij dienen als berging, in dien tijdelijk meer wordt geproduceerd dan de synthese-afdeeling kan verwerken. Het mengsel wordt nu saamgeperst tot een druk van 300 atm. en over een z.g. catalisator geleid, die de chemische verbinding tot ammoniak geeft. In de compressorhal. de ruimte, waar zich de door gasmotoren aangedreven hoo- gedruk compressoren voor het stikstof- waterstofmengsel bevinden en de synthese hal. overal valt de zeer groote properheid op. Geen stofje is er te vinden. Werkt het bedrijf op volle kracht, zoo kan per jaar ongeveer 250.000 ton der beide stikstofmeststoffen worden geprodu ceerd. De zoutloodsen bieden plaats voor 60.000 Ion diverse stikstofmeststoffen. Van daar uit wordt het zout door middel van een graafmachine, een bandtransporteur en een emmerladder naar de bunkers in het verladingsgebouw getransporteerd. Hier kan per uur 120 ton zout. los of in zakkeii verpakt, worden verzenden naar Stein voor transport via het Julianakanaal. Sport en rooken... men denke er over hoe men wil, maar als U rookt.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9