Dr. Colijn aanvaardt de opdracht 78 ste Jaargang WOENSDAG 23 JUNI 1937 No. 23693 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. J>er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties'35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijttl per 3 maanden f. 2.33 per week f. 0.18 Francoper post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.8® per 3 mnd.> Naar wij vernemen heeft Dr. Colijn de opdracht tot formatie van een kabinet aanvaard. Voorgedragen schijnen te worden: Buitenlandsche Zaken a. i.: Dr. H. Colijn (A.R.). Justitie: Mr. C. M. J. F. Goseling (R.K.). Binnenlandsche Zaken: H. van Boeijen (C.H.). Onderw., Kunsten en Wetenschappen: Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.H.). Financiën: Mr. J. A. de Wilde (A.R.). Waterstaat: Ir. Mr. Dr. J. A. M. van Buuren (Lib.). Handel, Nijverh. en Scheepvaart: Mr. M. P. L. Steenberghe (R.K.). Landbouw en Visscherij a. i.: Mr. M. P. L. Steenberghe (R.K.). Sociale Zaken: Prof. Mr. C. P. M. Romme (R.K.). Koloniën: Ch. J. I. M. Welter (ILK.). Defensie: J. J. C. van Dijk (A.R.). Foto Ziegler leid voor onderwijzer, doch kreeg daarna een militaire opleiding en ging in 1892 als tweede luitenant naar Indië. Als militair oogstte hij zich grooten roem en werd met tal van belangrijke, zoowel militaire als bur gerlijke opdrachten door de regeering be last. In 1907 verliet hij als majoor den militairen dienst. Hij werd toen benoemd tot gouvernementssecretaris en later tot adviseur voor de bestuurszaken der buiten bezittingen. In 1909 kwam hij naar Nederland en werd gekozen tot Tweede Kamerlid. In 1911 werd hij voor de eerste maal minister en kwam aan het hoofd te staan van het departemeAt van oorlog. In 1913 trad hij af Gedurende de oorlogsjaren was hij di recteur van de Bataafsche petroleum maat schappij en lid der Eerste Kamer. Na den dood van dr. Kuyper werd hij in 1922 aangewezen als leider der Anti-revo lutionaire partij. In 1923 was hij minister van Financien in het tweede ministerie-Ruys de Beeren- brouck Tenslotte moce nor vermeld worden het 1 groote aanzien, dat dr. Colijn in interna tionaal opzicht geniet en waardoor hem tal van gewichtige functies bij internationale conferenties' werden toebedeeld. De nieuwe minister-president is sinds 1929 minister van staat en doctor honoris causa der Vrije Universiteit. Het is niet voor de eerste maal. dat dr. Colijn als minister een tweede de partement a.i. beheert. Men zou haast kunnen zeggen, dat in elke ministe- rieele periode van den heer Colijn, hij z'ch met een interimaat van een ander departement heeft moeten belasten. Teen hij in 1.911 minister werd, zag - hij zich het volgend jaar a i. belast met de marioezaken. In zijn eerste ministerie 1-1925) was hij minister van fianciën en gedurende korten t ijd minister van koloniën a.i. Voorts nam dr. Colijn (in zijn tweede ministerie, 1933i, na het overlijden van ir. Kalff, het departement van waterstaat en na het aftreden van mr. Verschuur het departement van economische zaken a i. bij zijn eigenlijke taak als minister van koloniën In het derde ministerie-Colijn heeft de premier naast koloniën ook defensie beheerd. Thans zal hij in het nieuwe kabinet naast de algemeene zaken de buiten landsche aangelegenheden tijdelijk be hartigen. den radio-omroep, is hij ook voorzitter van de algemeene programma-commissie en van de Indië-programma-commissie. Voorts moge nog vermeld worden, dat hij gedu rende vele jaren penningmeester is van de vereeniging Ned. Hervormde Stichtingen voor geesteszieken en redacteur van „Ge meentebeleid". Ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren. Ir. van Buuren werd in 1884 in Schie dam geboren en ging in 1905 als civiel in genieur naar Indië. Hij werd werkzaam gesteld bij waterstaat en bij de burgerlijke openbare werken. H. van Boeijen De heer van Boeijen is Ohristelijk- DR. H. COLIJN. Er wordt voorgesteld, een departement van algemeene zaken in te stellen, welk departement beheerd zal worden door den minister-president. Na de totstandkoming daarvan zal een definitieve titularis voor buitenlandsche zaken benoemd worden. Tevens zullen de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij binnenkort worden samengevoegd tot één departement van economische zaken. Minister-president dr. Colijn. Dr. Colijn, die gisteren 68 jaar is gewor den, is thans geslaagd met de formatie van het vierde ministerie-Colijn. Het eerste ministerie-Colijn werd op 4 Augustus 1925 geformeerd, doch moest reeds in Maart van het daaropvolgend jaar aftreden als gevolg van de moeilijkheden hi verband met de opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan, In 1933 kwam het tweede ministerie- Colijn, dat in stand bleef tot, 31 Juli 1935, toen het aftrad na de verklaring van de R.K. Tweede Kamerfractie betreffende het vertrouwen in het kabinet. Daana kwam het derde ministerie-Colijn dat s lands zaken tot nu toe bestuurd heeft. In dit vierde ministerie-Colijn heeft de premier zijn wensch doorgevoerd om als hoofd der regeering en als voorzitter van den ministerraad niet belast te zijn met de dagelijksche leiding van een uitgebreid de partement, doch zich te beperken tot een ministerie van algemeene zaken, waardoor hij in ruimere mate de gelegenheid zal hebben zich te wijden aan de behartiging van die zaken, welke de speciale aandacht van den minister-president vragen. De levensloop van dr. Colijn is te zeer bekend, dan dat het noodig zou zijn een uitgebreide levensbeschrijving van hem te geven. Slechts een beknopte samenvatting volgt hier. Dr. Colijn werd in 1869 in Haarlemmer meer geboren. Hij werd aanvankelijk opge- A. M. VAN BUUREN. Na vele jaren in Indië te hebben door gebracht, keerde hij naar Nederland terug en wijdde zich eenige jaren aan de studie der rechtsgeleerdheid. Hij promoveerde tot doctor in de rechten aan de Leidsche uni versiteit in 1922. Daarna keerde hij naar Indië terug en hervatte zijn ingenieurs werkzaamheden bij burgerlijke openbare werken. In 1926 werd hij bevorderd tot hoofdin genieur en aangewezen als hoofd van de afdeeling havenwezen van het departe ment van burgerlijke openbare werken. Voor de tweede maal onderbrak de heer van Buuren zijn werkzaamheden in' Indië om zich aan meer wetenschappelijken ar- Historisch. Hij is geboren in Putten in 1889. beid te geven, welke zijn bekroning vond Na de H B S. doorloojïen te hebben werd in 1929 toen hij aan de technische hooge- school in Delft tot doctor in de technische wetenschappen promoveerde op een proef schrift, getiteld: beschouwingen over eco nomie en beheer der zeehavens. In 1930 werd hij benoemd tot directeur van het departement van burgerlijke open bare werken en later tot directeur van het departement van verkeer en waterstaat. Prof. mr. C. P. M. Romme. De nieuwe minister van sociale zaken werd in 1896 in Oirschot (N.Bgeboren Hij genoot in Amsterdam gymna:iaal on derwijs en ging daarna aan de Amster- damsche universiteit in de rech'en s-udee- ren. In 1919 promoveerde hij op stellingen in de rechtswetenschap. H. VAN BOEIJEN. hij ambtenaar bij de provinciale griffie in Gelderland en kwam in 1915 naar den Haag, waar hij als adjunct-commies bij het hoofdbestuur der P.T.T. werd aange steld. I: 1917 volgde zijn benoeming tot commies, in 1918 tot hoofdcommies en in I 1920 tot referendaris. Hij werd toen wethouder van de ge meente Voorburg en in 1923 tevens lid van de proviciale staten. In 1925 werd hij ge kozen tot lid van gedeputeerde staten var. Zuid-Holland en bedankte in verband daarmede als wethouder van Voorburg. In 1932 werd hij door de regeering behoemd tot voorzitter van den radio-raad en van de radio-omroep-controle-commissie. De heer van Boeijen heeft bijzondere be langstelling betoond voor uitbreidings plannen en was ook voorzitter van de com missie voor de uitbreidingsplannen in Zuid-Holland, voorzitter van de streekplan commissie voor Lfsselmonde en ook voor die van hst Westiand. Naaast zijn bovenvermelde functies bij PROF. MR. C. P. M. ROMME. Na korten tijd werd mr Romme lid van den Amsterdamschen gemeen-eraad en volgde wijlen den heer Wlerdels op als leider der RK. raadsf.ac'ie. HU wijdde in het biizondei zijn aandacht aan vraag stukken verband houdende met de ge- meentefinanciën en met het bijzonder onderwijs. In 1932 werd hij lid van de Tweede Ka- BINNENLAND. DR. COLIJN AANVAARDT DE KABINETS OPDRACHT. DE VERMOEDELIJKE SAMENSTELLING. (Ie Blad). Eind Mei 64.000 werkloozen minder dan een jaar geleden (Binnenland, 3e Blad). De nestor der Leidsche Gereformeerde pre dikanten, ds. H. Thomas, is overleden (Stadsnieuws, 4e Blad). Rapport der Kamer van Koophandel voor Rijnland inzake de prijsstijging van levensmiddelen. (Stadsnieuws, 4e Blad). Het congres van den Ned. R.K. Midden standsbond in Den Bosch (Binnenland, 3e Blad). Fabricage van alcohol uit suikerbieten voor bijmenging met benzine economisch niet verantwoord (3e Blad). Nederlandsche overwinningen te Wimble don (Sport, 3e Blad). Hollanders in den Tour de France (Sport, 3e Blad). Louis wereldkampioen boksen in het zwaar gewicht; Braddock in de achtste ronde knock-out (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. D'uitschland zal zelfstandig optreden inzake het Leipzig-incident 12e Blad en Bui tenland le Blad). Duitschland en Italic hebben,zich terugge trokken uit de niet-inmengingscommis- sie. (4e Blad). In Frankrijk is een kabinet Chautemps ge vormd (Buitenland, le Blad). Besluiten van de Internationale Arbcids- conferentie (Buitenland, le Blad). Overleden is de Engelsche oud-minister Sis Eric Geddes (Buitenland, le Blad). Men zie voor Leidsch het 4e Blad, mer doch In 1933 niet als zoodanig herko zen. In 1934 volgde zijn benoeming tot bui. tengewoon hoogleeraar in het arbeidsrecht aan de R.K. handelshoogeschooj te Tilburg. Zijn inaugureele oratie over de Dlaats van den arbeid in het Ned. recht heeft toen zeer ds aandacht getrokken. Prof. Romme heeft een grooten naam al publicist. Tal van geschriften, o.a. over den corporatieven staat, over het erfelijke nationaal koningschap, zijn van zijn hand verschenen. Hij is voorzitter van den raad van toe zicht en tucht der Ned. Unie van Accoun tants en leider van de vereenigde bureaux voor staats- en administratief recht. Sinds eenige jaren is prof. Romme ook lid van Prov. Staten van Noord-Holland. Hij heeft zich ook bekendheid verworven als lid van de gemeentelijke industrie- commissie te Amsterdam voor welke com missie hij o.m. een rapport over het erf- pachtsteisel geschreven heeft. Mr. J. A. de Wilde. Mr. Jacob Adriaan de Wilde, de nieuwe minister van financiën, werd 7 Januari 1379 te Goes geboren. Hij bezocht in Den MR. J. A. DE WILDE. Haag het gymnasium. Na met goed gevolg het eindexamen te hebben afgelegd, liet hij

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1