Uit de Omstreken LEIDSCH DAGRI AD - Tweede Blad Zaterdag 19 Juni 1937 AGENDA DE BIOSCOPEN AALSMEER. Het a-s. muziekconcours. De termijn van inschrijving voor het hier van 21—25 Juli a.s. door „Uiterwegs Fanfarecorps" te houden Federatief Mu ziekconcours is thans verstreken. Hoewel deze termijn nog wel verlengd zal worden en nog enkele corpsen zich zullen opgeven, zijn er nu 15. welke deelnemen Deze zijn van buitengewoon goed ge halte, n.l. 5 spelen in de eere-afdeeling. 5 in uitmuntendheid en 5. welke of in de le of 2e afdeeling uitkomen. Wat de schenkingen van medailles enz. door de burgerij e.a. betreft, gaat het uit stekend. Tijdens het concours zelve zal de kermis d'été gesloten blijven; de liefheb bers van de muziek zullen daardoor in staat zijn van het gepresteerde op dit ge bied in zijn vollen omvang te genieten. Burgerlijke Stand. Geboren: Anny Gery, D. van C. Maarse en M. J. v. d. Zwaard Berend Jan, Z. van P. de Geus en B. M. v. Zwaard. Overleden: K. Eilander 60 J.. echtg. van J. Gortzak A. N. Bolt 24 J., ongeh. Le venloos aangegeven kind van J. J. Veldt en M. FTltschy. Ondertrouwd: F. H. Donlcle 27 J. en H. Th. Albers 25 J. Gehuwd: J. Katzenbauer 45 J. en C. M. van Kleef 38 J. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. van Arie VerwelJ en Hendrika van Zetten Bastlaan. z. van Johannes Slappendel en Elizabeth Sara van Beveren. Levenloos aangegeven een kind van 't ml. geslacht van Florus Brou wer en Dirkje Klomp. HAARLEMMERMEER. Loop der Bevolking. Gevestigd: Antonle H. de Wilde, Vijf- hulzerdijk 178 Wed. M. J. Hoen, Cruquis- öijk 32 Wllhelmlna H. M. van Egmond, Olmenlaan 12 Gerrltje Keur. Schiphol- 135 Gijsberta A. M. Meet, Vijfhulzerdijk 135 Gijsberta A. .M. Meer. Vfhuizerdljk 3 Wed. J. H. Mooljen, Sloterweg 98 Wed. W. C. Ongers, Kruisweg 1242 Mat- theus van der Stroom, Schipholdijk 150 Cornelia Pijlman, Hoofdweg 287 Arnolda van Renswoude. Zwanenburgerdijk 387 Johanna I. M. van Roode. Hillegommerdljk 319 Jacobus J. C. van der Schoor. Nleu- wemeerdljk 243 Hellmich Scharing, Akerdijk 185 Sijvert Smit, Concours- laan 1! Vertrokken- Geertje van Tol, naar Hll- legom, Weeresteinstraat. 78 Klazina van Tol, naar Haarlem. Spanjardslaan 7 Antonius M. Kracht, naar Arnhem, Kool- str, 2 Marinus Stecher, n. Haarlem. Te- ding van Berkhoutstraat 89 Jacobus Moiier, n. Amsterdam, Bosch- en Lommer weg 22. 1 hoog Jannetje van der Zwaarr. naar Aalsmeer, Hadleijstr. 106 Apolonla M. M. de Boer, naar Alkemade F 62 Jan Deugd, n, Amsterdam. Aalsmeerw. 42 2 hg Cornelia M. van den Berg, naar Llsse, Meer en Hout 8 Grietje de Bruin, naar Hillegom. Stationsweg 112a Anna W. van Egmond, n. A'dam, Nieuwe Heerengracht 103 Cornells Eist, naar Haarlem, Nic. Beetsstraat 10 zw Cornelia D. Rooker, naar Haarlem. Atjehstr. 80 Paulina A. Meegdes. n. Haarlem, de Genestetstr. 4 Jan Velhuizen. naar R.dam, Randweg 130a Vlctorlne J. M. Mars. naar A'dam, Lo- manstr. 77 hs Jantine Rljkes, naar Am sterdam, Middenweg 132 Eduard F. X. Gammauf, naar Huizen (N. H.) Iepelaan 8 Gerrit Agterhof. naar Haarlemmerllede ca., Polanenkade 3. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Adriana Maria. d. van H. J. Meijer en A. M Koot Maria d. van J. H. Floor en S. Bierman Leonar- dus Petrus Simon, z. van Th. van der Geest en W. de Jong Johannes Christlaan. z. van J. W. Gehrels en S. R1d Kaasje d. van L. Kolle en T. Bogaard Jan Pteter, z. van J Rip en M J. Rib Jacob, z. van W Buis en H. C J Hasoels Christina Johanna d. van M. A. L. Mekke en O. Zoe- teman Petrus Johannes, z. van J. J. van der A. en J. M. C v d. Dubbe Antle Agatha, d. van D H. O. ten Brlnke en A. Visser Leonardus. z. van G. van Hame ren en L. Klomp Nelly Gljsbertha. d. van J C. Biesheuvel en G. A. Bloemlnk Ro bert z. van J. P. Molenaar en A. Dupain Maarten, z. van M. van Tol en M. Kinkel Cornelia Neeltje Jantina. d. van C. Dek. kers en G. Vreeken Jan. z. van K. G. van Sunder en D. Schut. Ondertrouwd: Jan C. Spaargaren, 23 jaar en Petronella J. M Joore, 22 jaar Klaas Terlouw 25 laar en Alaberta M, Kamp. 23 jaar Willem J. van Ravensteljn, 28 jaar en Allda E. Schouten, 25 jaar Pieter B. Schelling. 32 jaar en Aaltje van Oos.orum 37 jaar— Relnler Heinis, 24 Jaar en Neeske Dekker 17 jaar Johannes C. van S.am 23 jaar en Janna Brander 19 jaar Cor nells Tukker, 28 jaar en Hendrika Morgen rood 2 jaar Jan Tamboer, 26 Jaar en Corenlia O. Middelkoop. 23 laar Antonle F. Dol. 31 jaar en Zegerdlna Verbeek, 26 .iaar Bruho W. J. Relmers 30 laar en Cornelia van Beem. 32 laai. Getrouwd: Jacobus Koning 28 jaar en Aaltje Kranenbug 28 jaar Gerardus van Eeuwitk 31 iaar en Petronella W. Tlmmers 24 jaar Phillppus H J. Ferdolagc 24 jaar en Pieternella van Ham. 22 jaar Andreas van Gennlp 26 jaar en Theodora Wester man. 24 jaar Arie Tempel 34 jaar en Huigje J Vissers 23 jaar Jakob Groene- vvoud 26 laar en Maartje C. Sneeuw. 24 iaar Johannes Jurriens. 23 jaar en Jo hanna van der Pol. 24 jaar. Overleden: Wllhelmina Raam. 69 jaar. geh. met F. Kempe Willem van de Pol der. 73 laar. geh me; J. Groenenberg Theodorus Willem GoddefroU. 81 Jaar. geh. met Th. C. van Rooljen Simon Jan Wij- bren Prinselaar, 69 jaar. geh. met A. C. A. Paul ls. De onlangs opgerichte Oranje Ver. V.O.OA. te Abbenes telt thans 85 leden. Besloten werd het feest te houden op 9 Sept. a.s. Een gevarieerd programma werd reeds opgesteld, waarvan wij zullen noe men voor gehuwde dames varkensvangen, voor heeren tobbetjesteken en2. Hoofd nummer op heerenrijwielen om het kam pioenschap voor de Haarlemmermeer (titelhouder G. Kroon) waarvoor een extra prijs is aangeboden door den burge meester dezer gemeente mr. A. Slob. HILLEGOM. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. de Bruin. Stationsweg 112a T. H. Jorna, Meerstraat 6 A. M. KooiJ, Hoofdstraat 96 Wed. van der Voet— Kröschell, Loosterweg II 80 J. H. Nij- land, Weeresteinstraat 84 P. H. Schoen, Meerstraat 98 H. M. J. J. van Uldenla Riviére. Wllhelmlnalaan 31. Vertrokken: H. Luttenberg. Oudewater, Wijngaardstraat 257 Wed. G. Krap Bezuljen, Amsterdam, Barendtszstraat 3 huis C. P. C. van der Weljden, Heem stede, Raadhuisstraat 4 L. M. Granne- man, Sassenhelm, Tijlloosstraat 17 L. Bouma, Medembllk, Middenmeer, Schager- weg J. Hoogkamer, Noordwljkerhout, Zilkerdulnweg 157 K. Romeljn, Oogst- geest, Borneostraat 11 Wed. L. C. Schllp- zand—Elffers, Hilversum, Jan Blankenlaan 9 M. A. Goemans, Amsterdam. Alb. Culjpstraat 78 G. L. van Waveren, Rot terdam, Teilingerstraat 20b J. C. Ver kerk, Beverwijk, Koningstraat 137 P. J. Langeveld, LLsse, Heerewee 211 P. S. Beemsterboer, Amsterdam, Uitweg 119 J. W. Uphoof, Alkemade, Oude Wetering A. 85a J I. M. van Roode. Haarlemmer meer. Hillegommerdljk 319 C. D. M. van Haaster, Noordwijkerhout, Zilkerduln weg 30. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Theresia, d. van B. de Vries en M. W. Venne Jan, z. van A. Teeuw en E. Matter Johannes, z. van J. van Houten cn M. M. de Klerk Jasper Willem, z. van W. Engel en D. H. van Arkel Cornells Leonardus Maria, z. van L. van der Linden en L. van Berkel Johanna Cornelia Maria, d. van F. W. van der Voorn en H. M. M. Peperkoorn Ondertrouwd: G. J. Moed en M. Stassen A. J. van Roode en O. M. Schrama H. Ruigrok en M. M. Teeuwen. Getrouwd: P. J. Meljssen en M. A. Goe mans C. J. van der Mel) en M. C. Dob- ben A. H. van den Berg en J. Hoog kamer. LISSE. Vergadering Protestantsch Zidtenhuls- verplegingsfonds. In verband met de abnormaal hooge uitgaven der laatste maanden werd door het Prot. Ziekenhulsverpleglngsfonds een drukbezochte buitengewone ledenvergade ring gehouden in gebouw ,.Rehoboth", ge leid door den voorzitter, den heer A. Tib- boel, Deze verwelkomde den heer B. Stolk van Wassenaar, voorzitter van de federatie van vereenlgingen voor zlekenhulsverple- glng in Nederland en zette het doel van deze vergadering uiteen. De financiën der vereeniging zijn de laatste maanden der mate geschokt, dat het bestuur zich niet langer verantwoord achtte om op deze wijze door te gaan. De uitgaven zijn ver ontrustend door de vele ziektegevallen, die zich voordoen. Met eenige cijfers toonde de voorzitter dit aan. De uitgaven gedurende de eerste 5 maanden van 1937 bedragen ruim f. 2500 meer dan de ontvangsten. Wordt op deze wijze voortgegaan, dan zal aan het einde van het jaar de reserve ge slonken zijn tot ongeveer f. 3000. Het be stuur wil niet heerschen. doch wel regeeren en regeeren beteekent: „vooruitzien Hierna zette spr. de voorstellen uiteen, welke als volgt luiden: lo. de contributie te verhoogen met 1 cent per lid en het aantal verpleegdagen te stellen op maxi maal 40 (thans 60); een en ander met be houd van alle emolumenten. De emolumen ten zijn: vergoeding operatiekosten bij af wijzen door het Acad. Ziekenhuis te Lel den; vergoeding Röntgenfoto's f. 5; vergoe ding Röntgenbehandeling f. 16; f 0.50 extra toeslag per verpleegdag; f.2.50 kindertoe slag per week; 2o. alle bovengenoemde emolumenten te doen vervallen en alleen uit te keeren 60 verpleegdagen met vergoeding vervoer kosten. De voorzitter wijst er nog op. dat het ongetwijfeld voor velen bezwaarlijk zal zijn om contributieverhooglng te aanvaarden, gelet op de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin wij leven. Wanneer echter de con tributieverhooglng verworpen wordt, zal het tweede voorstel aan de orde zijn. waar van men de consequenties wel goed dient, te overwegen, vooral bij afwijzen door het Acad. Ziekenhuis. Door wie en hoe zullen dan de kosten betaald moeten worden? Het bestuur stelde dan ook de ledenvergadering voor het 1ste voorstel te willen aanvaarden, hetgeen ln aller belang ls te achten. De heer N. Matthljs noemde het eerste voorstel een luttel voorstel, hoewel er ook bezwaren zijn voor sommige gezinnen. Hij wil het aantal verpleegdagen op 60 hou den. Voorts Informeerde hij, en anderen met hem, naar de oorzaken van de hooge uitgaven en zou gaarne zien, dat verboden wordt, dat men op eigen gezag naar het Acad. Ziekenhuis te Lelden gaat, zonder medisch advies van den plaatselijken dok ter. De heer M. Kaak wees contributiever hooglng van de hand, wilde de extra toe slag en kindertoeslag laten vervallen en zou gaarne zien, dat de beter gesitueerden een steentje wilden bijdragen. De heer J. Turenhout wilde het aantal dagen op 60 houden en dan de contributie met 2 cent verhoogen. De heer C. Kaak stelde zich lijnrecht tegenover den heer Matthijs. De heer J. van Briemen achtte het voor vele gezinnen te bezwaarlijk om de contri butie te verhoogen en drong aan op aan neming van het 2de voorstel. Tenslotte werd de contributieverhooglng met 108 tegen 10 stemmen aangenomen. De voorzitter van de federatie consta teerde, dat het bestuur goed beslagen ten Ijs komtt. Het doet hem aangenaam aan, dat het bestuur zijn verantwoordelijkheid verslaat en als het noodlg is met voor stellen durft te komen. Hl) complimen teerde de vergadering met zulk een leiding en de wijze waarop deze het bestuur tege moet treedt. Na rondvraag sloot de heer Steenwinkel met dankgebed. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Antonia, d. van J. P. Rotteveel en C. A. van der Salm Pieter Johanes. zn. van J. ten Hagen en N. de Graaf Theodora Aleldla Cornelia, d. van L. Meeuwlssen en A. van der Zwet An tonia Catharina, d. van L. L. Koomen en M. P. Jellerse Gerardus, zn. van J. J. C. Lascaris en A. Smlnk Allda, d. van N. van Tol en L. K. Anneeze. Gehuwd: D. Nicuwenhuls en W. G. Tromp J. A. H. van der Zwet en J. H. Nederpelt J. Floor en J. Hoogervorst F. J. de Vries en J. C. RIJgersberg J. M. Willem- sen en N. Hordijk. Loop der Bevolking. Vertrokken: Mej. P. Koree naar Amster dam Mej. E. G. A. ten Braak, naar 's-Gravenhage J. den Hollander en ge zin, naar Haarlemmermeer. Gevestigd: G. H. A. Beukeveld, van Coe- vorden. Loosterweg 10 Mej. A. H. Broers, van Enkhulzen, Wagenstraat 12 H. L. J. v. d. Lans en gezin, van Sassenhelm, Hee- reweg 448 d H. w. Wlttenaar, van Hil legom, Zwartelaan 12 Mej. W. van der Klauw, van Haarlemmermeer, Heereweg 317 Mej. A. B. van der Meer, van Heemstede, Heerweg 89 Mej. L. KeljzerKorpers- hoek, van Leiden, v. d. Veldstr. 21 J. Bakker en echtgen., van 's-Qravenhage, Kanaalstraat 216 Mej. J. v. VoorstBak ker. van Haarlemmerllede c.a., Kanaalstr. 184 J. A. Boom en gezin, van Velsen, Heerewg 86 P C. Heemskerk en gezin, van Hillegom, Stationsweg 39 P. Tlm mers en gezin, van Haarlemmermeer. Nar- clssenstraat 5 C. A. van Merrienboer en echtgen. van 's-Gravenhage, Heereweg 230 Mej. C. A. M. Oud, van Maastricht, Heereweg 441 c. NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. VerwelJ, 1.1. verpl., Zwarte- weg 20 J. G Bastlaans en fam., rijks- radiotelegr., Golfweg 21 H. Barendse, geb. de Heij, Llndenhofstraat 8 W. Guljt en fam., chauffeur. Zoutmanstraat 44 C. Heemskerk. db„ Noord Boulevard 8 E. Freinik, db., Beethovenweg 2 H. M. C. Smeele, 1.1. verpl., Langeveld 29 Th, J. Homen en vr., bloemb.arb., Zantvoortsche- straat 37 v. Garnett, gouvernante, Goo- weg IC. Vertrokken: M. Zielfeld, kamenier, naar Arnhem, Stadhoudersstr 18 A. J. Sel- bach, 1.1. verpl., naar Deventer, Nleuwstr. 60, St. Jozefziekenhuis G. C. Tlmmers, hulp-commies, naar Wouw, Wouwsche Plantage B, 178 M. A. M. Schreuders en fam., naarApeldoorn, Koudhoornlaan 49 L. van wijk, exped., chauffeur, naar Apeldoorn, Koudhoornlaan 49 W. Brama electriclen, naar Noordwljkerhout, Haven straat 6! Burgerlijke Stand. Geboren: Theresia Elisabeth, dochter van C. G. J. Alkemade en Th. G. Dolle Gerarda Maria, dochter van A. P. Th. Al- kemade en M. C. Steenvoorden Jacob, zoon van W. G. Houwaart en N. van Duijn Zondag. Evang. Gemeenschap, Middelstegracht- Voormiddagbijeenkomst. spr. de heer Van der Horst; avondsamenkomst, spr. de heer Pereboom. Leger des Hells: Bijeenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Maandag. Roodenburgerstraat 1: Jaarverg, Cent Isr. Wees- en Doorgangshuls, 8 uur nam. Dinsdag. Pieterskerk: Concert Leo Mens met mv „Sursum Corda"; 8 1/4 uur nam. Rijnsburg: Opvoering van het Openluchtspel „Beleg en ontzet van Lei den op het Rijnsburgsche Boysterrein a/d Rljnsburgerweg. Woensdag, In den Vergulden Turk: Aandeelhouders- verg. N.V. Fabriek v. Verduurz. Levensmid delen v.h. L. E. Nleuwenhulzen. 3 uur nam DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderde, Inenting tceen dlohterie. 3'/» uur precies nam. 's Woensdags: Inst, v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „De vrouw, die men begeert". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uiur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 81: 8 uur nam. „La Bandera". Woeedag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „De laatste dagen van Pompeji". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „De zwarte walvisch". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. ,Jn de catacomben van Parijs'. Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/i uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Mensehheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- cn Zondagdienst der apotheden wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Crolx, Rapenburg 9, tel. 807, P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot Lahr, P. van Es, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. Johannes Pieter, zoon van J. L. v. d. Berg en L. Cromer Jacobus, zoon van J. Barnhoorn en G. van der Wiel Pieter Het Nieuwe Roxy-theater. - Emll Jan- nlngs ls één der weinige acteurs, die zich gedurende een lange reeks van jaren op het hoogste niveau weet te handhaven en wat meer zegt. wiens spel nog steeds een climax vertoont en wiens talent voortdu rend in veelzijdigheid toeneemt. De prach tig gespeelde ,X>e zwarte walvisch" is een overduidelijk bewijs van de sublieme ka rakteruitbeelding van dezen grootmeester van het witte doek. Men ziet hem thans stiller, meer verfijnd, en zonder theatrale trucs of hulpmiddelen. Jannings ls dit maal de goedige waard van de „Zwarte walvisch". met het uiterlijk van een ge weldenaar, doch met een week hart. Hij staat daar als een waarachtig mensch. groot in een verheven liefde voor zijn zoon Martin, een onrustigen knaap, wien het reizen ln het bloed zit en die tenslotte toe geeft aan den onweerstaanbaren drang om de wijde wereld in te trekken, hoe groot zijn liefde voor de kleine Fannv ook moge wezen. En zoo zeilt Martin op een zekeren dag uit en heeft de goedige vader zijn zoon als het ware verloren. Tegenover zijn stam gasten wendt hij onverschilligheid voor, doch in zijn vaderhart begint er iets pijn te doen. De achtergebleven Fanny wordt niet lang eenzaam gelaten, want de be deesde heer Fannies heeft inmiddels liefde opgevat voor het meiske. en zij zal om bij zondere redenen op een huwelijk ingaan, ondanks heftig verzet van den ouden waard, die zich reeds grootvader-in-spe gevoelt. Martin laat niets van zich hooren cn achter een uiterlijke onverschilligheid van den ouden vader schuilt een voortdu rend hunkeren naar nieuws van zijn zoon. Hoe zeldzaam zuiver en sober draagt Jan nings deze innerlijke gevoelens op den toe schouwer over; hij ls in zulke momenten van een ontroerende menschelijkheid en een treffende waarachtigheid. Franz Nlck- llsch als de zoon speelt eveneens een mag nifieke rol. Lido-theater - „De laatste dagen van Pompeji" ls eer. van die films, welke vóór alles uitmunten door staaltjes van enorme massaregie, die aantoonen, hoe knap de filmregisseurs te werk kunnen gaan, wan neer zij realistische uitbeeldingen moeten geven van sensationeele gebeurtenissen. Konden wij daar onlangs van onder den indruk komen tijdens de film „San Fran cisco", ditmaal schijnt een regisseur als Ernst B, Schoedsack een ondergang van een stad haast nóg suggestiever te kun nen opnemen: paleizen vallen ineen, de grond splijt, de lava der vuurspuwende berg verspreidt verwoesting en ellende, dui zenden en duizenden vluchten ln wan hoop, worden door neervallend gesteente getroffen en gaan kermend den dood ln... Dit is slechts een greep uit de climax van deze film, die ons voorts veel vertoont van de verdorvenheid van een op goud, list en diefstal bouwende mensehheid, op een be volking die het hoogste genoegen schijnt te vinden in het afslachten van slaven ln de feestelijk versierde Arena, waarin men- schen op menschen worden losgelaten en waarbij men tonnen gouds verwedt op de overwinning van den geliefden gladiator, wiens triomfen even snel kunnen vergaan als sneeuw voor de zon „De laatste dagen van Pompeji" omvat dus als wilde sensatie de uitbarsting en daaruit voortvloeiende ellende van de donker dreigende Vevusius en tevens het verhaal van den smid Marcus, die het van armoede tot hoogste rijkdom brengt, een rijkdom, die echter geen geluk brengt: om dit te leeren erkennen, moet hij door groote beproevingen heen. Het gansche leven van het welvarende Pompeji uit het Jaar 79 van onze jaartel ling. het lustoord van de rijke Romeinen, dat onder de gloeiende lava bedolven werd. trekt aan ons oog voorbij, alle schittering en praal wordt ons getoond, maar ook alle bitterheid en smart, die het slavenleger uit dien tijd moest ondergaan. In de verfilming van het Interessante verhaal van Sir Edward Bulwer Lytton, speelt ook de fantasie een groote rol, maai bij films als deze, moet men het met de historische getrouwheid niet altijd even ernstig nemen. Er gaat in ieder geval veel spanning en beweeglijkheid van dit drama uit en men volgt tevens met belangstelling de geschiedenis van den hoofdpersoon Marcus, wiens veelzijdig leven aanleiding geeft, tot verschillende boeiende scènes, waarbij de opwindende gevechten ln de door duizenden opgewonden menschen be volkte Arena zeker niet de minste plaats innemen. Na de panische schrik, die zich meester maakt van de inwoners van Pompeji, on derstreept door gillende uitbarstingen en veel muziekgeweld, wordt het tenslotte weer rustiger, wanneer Marcus bij het ge lukkig weerzien met zijn aangenomen zoon, dien hij reeds verloren waande, tot bezinning en tot beter Inzicht komt. Vóór de pauze gaat de film „De held van Silver City" met Richard Dlx in de hoofd rol: voor liefhebbers van dit genre een cowboyfilm met schietpartijen om van te watertanden! Casino-theater - Er gaat een ongemeene bekoring uit van de detective-films van Charlie Chan, den sympathieken speurder uit de „thrillers" van Earl Biggers. Zijn scherpzinnigheid en nimmer falende zeker heid, gekruid met een dichterlijken humor, geven dezen goedhartigen Chlneeschen de tective een stellig, ongeëvenaarde wereld- reputatie. Charlie Chan heeft zijn onder zoekingen thans uitgebreid tot de catacom ben van Parijs, waar hij met evenveel suc ces als elders ter wereld de moeilijkste problemen ontwart. Het gaat in deze film om nagemaakte obligaties en een bende schurken, die van die vervalsching kenne lijk meer afweten en ook overigens geen zuiver geweten hebben. Direct wordt het Charlie duidelijk, dat zijn tegenstanders hem uit den weg willen ruimen en een zij ner medewerksters, een danseres in een café-chantant, is het eerste slachtoffer, terwijl een bediende van een bank, waar Charlie voor werkt, het tweede is. Steeds blijkt in de buurt van de misdaad een ver minkte bedelaar op krukken te vertoeven, wiens geheimzinnige verschijning hem op het goede spoor brengt. En langs duistere en smerige riolen komt Charlie uiteindelijk aan zijn doel: de werkplaats, waar de obligaties zijn vervalscht. Daar wordt het complot ontdekt en de ware schuldigen worden met een fantastisch scherpzinnlgen blik ontmaskerd. Hierbij behaalt Charlie Chan tevens een prachtige overwinning op de politie, die zich met oppervlakkige bewijzen tegen ver meende schuldigen inlaat. Warner Oland is Charlie Chan! hun beider namen zijn zoo langzamerhand vereenzelvigd. Ook thans volgen wp hem op zijn speurtocht met bij kans ingehouden adem en betreuren eigen lijk, dat er een einde komt, aan zijn schran der optreden ln „De catacomben van Pa rijs". „Marie heeft pech" is een aol-vermake- lljke rolprent met voortreffelijk spel van Jenny Jugo en Friedrioh Benfer, die voor menig grappig voorval zorg dragen. Belde films vormen een geheel, dat aan hooge elschen voldoet. Luxor-Theater Een film van Warner Brothers onder den titel „De vrouw, die men begeert". Een film bovendien met Kay Francis in de hoofdrol. Wie geregeld de bioscopen bezoekt weet wat dit beduidt. HIJ kent den kwijnenden blik van deze filmster en dat ondefinieerbaar weemoedi ge, dat altijd om haar zweeft en hij be grijpt meteen de sfeer van dit verhaal, dat door Archie L. Mayo op verdienstelijke wijze geregisseerd werd. Het probleem van den driehoek werd hier eens weer aan de orde gesteld: de man, de vrouw en de derde (in dit geval) Kay Francis, wier inmenging het huwe lijksgeluk dreigt te verstoren. De oplossing van dit vraagstuk is niet direct nieuw, maar zij werd toch op interessante wijze uitgewerkt, terwijl het goede spel er ln velerlei opzicht cachet aan verleent. Het ls trouwens geenszins Kay Francis alleen, die het succes draagt van deze rolprent. Op hetzelfde niveau staan ongetwijfeld George Brent, als haar echtgenoot, die haar ge- helm niet kent en vruehteoos poogt het te doorgronden, benevens Roland Young, Helen Stephenso en Patrlc Knowles (de wettige echtgenoote). Misschien moet men zelfs voor het spel van Roland Young nog wel de allergrootste waardeering hebben, omdat het rijk ls aan schakeeringen, ge voelig kan zijn en geestig en zoo overtui gend is dat er aan een scène iets schijnt te mankeeren Indien hij er in ontbreekt,. Een Engelsche film draait na de pauze „It 's love again", een grappige geschie denis met veel show (rijk van costumee- ring en lichteffecten), met prettige songs en met vele tap-dansen, waarin Jessie Matthews en Robert Young zich ware kun stenaars toonen. Het voorprogramma omvat ditmaal uit sluitend het journaal van Paramount en Profilti, maar dit ls dan ook buitengewoon uitgebreid. Speciaal is veel aandacht besteed aan het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, waarvan de opnamen uitmunten door dui delijkheid en originaliteit. Voetballiefheb bers kunnen bovendien genieten van een goed fotografisch verslag van den onlangs te Rotterdam gespeeldcn wedstrijd tus- schen Feyenoard en de beroemde Engel sche club Arsenal. Trianon-theater. ,La Bandéra" is een film uit het Spaansche vreemdelingen legioen. uit het verzengend heete Marokko, waar verstootenen uit de maatschappij, om welke reden dan ook, hun werkelijken naam afleggen en ondergaan in het legioen der naamloozen, om te vergeten of vergeten te worden Waar de moordende zon het leven tot een hel maakt en het eenige amusement in de kroegen te vinden is. Dat is de ach tergrond. welke Julien Duvivier gekozen heeft voor ziin meesterwerk ,La Bandéra". In dit legioen komt ook Pierre Gilleth. een moordenaar uit Parijs, die met nog twee légionnaires Mulot en Lucas tegelük aan werft. Lucas is de spion, de politieman, die ziin prooi tot in het legioen vervolgt, om de prijs van 50.000 francs te bemachtigen. Handig en doelbewust zal hij, zonder over haasting. Pierre toch nog te pakken krij gen, maar Pierre krijgt argwaan: de kerel praat te veel en vraagt te opdringerig. En zoo ontvouwt zich onder de felle zon het drama van den moordenaar en ziin belager waarbij van beide kanten sterke troeven in het spel gebracht worden. Pierre trouwt vervolgens een dansmeisje om door haar toedoen achter het geheim van den vervol ger te komen. Deze wordt in haar netten verstrikt en Pierre en Lucas strijden nu als man tegen man voort, de één voor ziin leven vechtend, de ander voor de beloo ning en deze strijd vindt in een zeer spor tlef gebaar zijn einde. Julien Duvivier ls erin geslaagd een tref fende sfeer te scheppen, terwill verschil lende uitstekende rollen te vermelden zijn: allereerst Jean Gabln als Pierre, één van de weinig Fransche acteurs, die nu eens niet .tooneelspeelt" voor de camera en dan het opmerkelijke talent van Armabella, die haar Oostersche karakterrol heel Ihi" uitbeeldt. „Broadway door 'n sleutelgat" geeft weer. hoe dicht de revuewereld en het gangstersmilieu elkander raken. Od speci fiek Amerikaansche wlize zün beic'e de menten vereenlgd, waarbll het leven achter de schermen meer toegangeliik wordt. Ver schillende Broadway-persoonlijkheden tre den erin op. o.m. de „nachtclub-koningin Texas Guinan. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6