122 ste Waalsche Reünie VRIJDAG 18 JUNI 1937 No. 23689 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Dü nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD ILEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.19 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor blnoeifland f. 0.30 per 3 mntf-F r RINSES JULIANA IN DE SLEUTELSTAD Zij woont promotie van Mej. Rooseboom bij. Gistermiddag om kwart over vier arri veerde H. K. H. Prinses Juliana per auto aan de Universiteit om daar de promotie van Haar studievriendin mej. M. Roose- fcoom bij te wonen. De Prases bleef tot kwart voor zes in het Universiteitsgebouw, waarvoor zich inmid dels een groote menigte had verzameld. Per auto vertrok H.K.H. vervolgens weer naar Soestdijk. Het bezoek van H. K. H. was volkomen incognito, zoexjat wij Haar wensch zullen eerbiedigen en met de vermelding ervan zullen volstaan. DE VERJAARDAG VAK PRINS BERNHAKD Naar Wij vernemen heeft mevr. S. A. W van de Sande BakhuyzenGericke zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de jury voor den versier den optocht op 29 Juni a.s. Voor dezen wedstrijd stelde een firma reeds verschei dene prijzen beschikbaar; de commissie hoopt, dat velen dit voorbeeld willen volgen! Foto H. Jonker, Leiden HET GROENE KRUIS. Vergadering van dc afdeeiing Leiden. In de bestuurskamer van het gebouw Pieterskerkgracht 9 had gisteravond onder leiding van den voorzitter, dr. H M. J. Boonacker de ledenvergadering plaats van het Groene Kruis. Aan de orde waren het verslag en de Tekening over 1936. De samenstelling van het bestuur bleef ongewijzigd. Het ledental dat door de tijdsomstandig heden in de laatste iaën niet onbelangrijk terugliep, verminderde in 1936 met 23. Er werden 96 nieuwe leden ingeschreven en 119 leden afgeschreven. De vereeniging telde od 31 December 1936: 1029 leden. Aan het uitvoerig verslag van den secre taris, den heer H. Filippo W.F.zn. kunnen wij het navolgende ontleenen. Door aankoop van veie nieuwe artikelen werd gezorgd, dat het magazün der ver- Dlegingsairtikelen goed op peil bleef. Een aantal artikelen dat onbruikbaar geworden was of een minder ooglijk aanzien kreeg, werd verwijderd. Er werden 882 artikelen aan 761 personen uitgeleend, waaronder ook aan vele Boerhaave leden. De wijkverpleegsters, zuster E. Evelein en zuster E. Huy. bleven haar taak met toe wijding vervullen. In het geheel werden door de wijkverpleegsters 4455 bezoeken ter verleening van hulp aan Groene Kruis- leden gebracht. De ontsmetting van de terugontvangen magazijn-artikelen was. zooals gebruikelijk, toevertrouwd aan de zusters. Dat de vereeniging belangrijk werk voor hare leden verricht blijkt wel uit de cijfers en uit de overlegde staten van de magazijn administratie. In het verslag werd nog een woord van weemoedige hulde gebracht aan de nagedachtenis van mej. Octavia Par- mentier die in het najaar van 1936 overleed en vele jaren als lid der kascommissie op zoo sympathieke wijze het Groene Kruis heeft willen helpen. Met het Groene Kruis Leiderdorp werd overeengekomen de Roomburgerwe.ering ais grens van de werkgebieden vast te stel len. Een overeenkomstige poging om ten ODzichte van het werkgebied aan denRi.ins- hurgerweg een voor Leiden aannemelijke schikking met het Groene Kruis in Oegs.- eeest te treffen, mocht niet slagen. Dit werd betreurd omdat nu in enkele straten zoowel het Groene Kruis Leiden als dat van Oegstgeest werkzaam is. De financteele resultaten geven reden tot tevredenheid. De waarde van den magazijn- vooraad werd tot f.200 afgeschreven; de koerswinst op effecten ad f. 981.24 werd naar de rekening reserve-koersverschillen overgebracht. Het koersverlies van 1935 ad f.1142 is daarmee' grootendeels opgeheven Een be drag van f. 750 werd op algemeene reserve gebracht terwiil f. 18.47 naar nieuwe reke ning werd overgeboekt. De contributies wa re f.78 hooger dan over 1935 en de ont vangen vergoeding wegens zusterhulp bleef f. 28 beneden het cijfer van dat iaar. Aan den in de najaarsvergadering 1936 eeuiten wensch werd bereids uitvoering ge- zeven. Het magazijn is nu telefonisch te bereiken en de ieden kunnen in gevallen waarin dit noodig is. de verplegingsartikelen zonder extra kosten thuis bezorgd krijgen. Het bestuur meent dat door deze voor de vereeniging vrii kostbare, maatregel de be. langen der leden zullen worden gediend. Uit het schriftelijk rapport van de kas commissie voor 1936. die gevormd werd door de heeren ds. S. Groeneveld. dr Bruin; Slot en N A de Boer, bleek dat alle boeken in de beste orde waren bevonden. De vergadering verleende décharge aan de oenningmeesteresse mej. F. A, ie Poole voor het gevoerde beheer. De voorzitter bracht ten slotte den secre taris en de penningmeesteresse dank voor hunne werkzaamheden. De 122ste reünie van afgevaardigden der Waalsche gemeenten, welke in de afgeloo- pen dagen hier ter stede is gehouden, werd geopend in een der zalen van het ge bouw, waarin de Waalsche bibliotheek is gevestigd, Nr. 40 Pieterskerkhof, door den heer Fr. Le Cornu, predikant.te Utrecht, president van de Waalsche Commissie. Hierna had een godsdienstoefening plaats in de Waalsche Kerk, waarbij voorging de heer R. Blommaert, predikant te Middel burg, die naar aanleiding van Mattheus 11 vers 6 voor een groote schare sprak. Vervolgens heeft de Ketkeraad der Waal sche gemeente alhier den afgevaardigden een ontvangst bereid in het genoemde ge bouw Pieterskerkhof No. 40. De heer Fr. Le Cornu, leider der reünie, hield een belangrijke rede over Pierre Viret, welke gepubliceerd zal worden in het „Bulletin de la Commission de l'Histoire des Eglises Wallonnes". De reünie is j.l. Woensdag geëindigd. Zij heeft jaarlijks plaats in een der steden, waar de Waalsche Kerk is gevestigd. Hierboven ziet men een aantal deelne mers aan deze reünie, waarheen de 16 Waalsche gemeenten in Nederland hun afgevaardigden zonden. Dit deel werd ver eeuwigd op onzen alouden Burcht. VERASSCHING DR. J. L. ANDREAE. In grooten eenvoud is gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de verassching geschied van het stoffelijk overschot van dr. J. L. Andreae. oud-direc teur der gemeentelijke H.B.S. alhier, over leden te Haarlem. Aanwezig waren dr. J. C. Schalkwijk, de tegenwoordige directeur der gem. H.B.S.. dr. J. P. Cannegieteï, Ned. Herv. predikant te Oudshoorn en de heer L. Oppedijk te Santpoort, oud-leerling van den overledene. Er werd niet gesproken. Nadat de kist onder het spelen van het Largo van Handel was gedaald, heeft een zoon voor de belangstelling bedankt. VRIJZ.-CHR. GEZONDHEIDSKOLONIE „NAAR BUITEN". Afdeeiing Leiden. Gisteren vertrok een aantal kinderen naar het koloniehuis van bovengenoemde vereeniging te Oostvoome. De kinderen zagen er opgewekt uit in het vooruitzicht een maand lang ongestoord van de zee lucht te kunnen genieten. Laten wij hopen dat het hun gezondheid ten goede komt. Daarvoor toch wordt al dit mooie werk gedaan. Het secretariaat der vereeniging is gevestigd: Hooge Rijndijk 3 H, mevrouw v. d. WaardKors. GIFT AAN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. De stichting „Het Leidsche Volkshuis" heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven een gift van tweeduizend gulden ontvangen. In verband met. de wenschelijkheid van werkverruiming zal het geschonken bedrag bestemd worden voor het aanbrengen van eenige. sinds lang noodige verbeteringejj aan het gebouw. Ter kennis van de leden van den Gemeenteraad is gebracht dat de eerst- yolgende vergadering van den Raad stwaarschijblijk zal nUiAts hebben op l Juli 1937 a«„ LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Volgens een in Indië verschijnend blad zou zeer binnenkort aan de Leidsche Universiteit een leerstoel worden ingesteld voor Pacific-aangelegenheden. Kolonel Van der Poel, de bekende kenner van de Japansche taal, die te Batavia oa. verschillende cursussen heeft gegeven, is aangezocht dezen leerstoel te aanvaarden en naar het blad meent te mogen aan nemen. zal hij zulks inderdaad doen. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wii te bevoegder plaatse nadere inlichtingen ingewonnen, waarbij wit ver namen. dat van de instelling van een zoo- danigen leerstoel niets bekend is. Wel zal kolonel van der Poel tijdens het buitenlandsch verlof van orof. dr. J Rahder de hoogleeraar vertrekt binnenkort voor een studiereis naar Oost-Azië diens colleges in elementair Japansch overnemen. Voorzoover momenteel bekend, zal zijn werkzaamheid aan de Leidsche Academie dus een tijdelijk karakter dragen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Rechten: Mej. J. E. Eekhout (Den Haag) en de heeren J. A. Driessen (Leiden, G. M. va Exter (Den Haag) en A. Staverman (Leiden); voor het voorbereidend kerkelijk examen: de heeren F. Offerings (Scheve- ningem en J. de Bruyn iGouderak); voor het artsexamen le gedeelte: Mej. J. H. Klein (Den Haag) en de heer Th. A, Deen (Den Haag). Bevorderd tot arts: de dames A. M. C. de Boer (Haarlem), J. C. P. Tazelaar (St. Maartensdijk) en T. Werner tDen Haag). COMITÉ VOOR AUTO- EN BOOT TOCHTJES MET OUDEN VAN DAGEN EN GEBREKKIGE KINDEREN. A.s. Dinsdag des namiddags te 1 uur ver trekt vanaf de Turfmarkt de boot „Tosca" met 180 ouden van dagen, voor een rond vaart over het Kager- en Braassemermeer. Zij zullen tegen ongeveer 5 uur terug komen aan de Turfmarkt. Dit zijn de oudjes voor wie geen auto meer beschikbaar was. OPENLUCHTMEETING OP „OUD-POELGEEST". VERKEERSONGEVALLEN. Gisteravond omstreeks kwart over zes is de 80-jarige C. D. uit Rotterdam, die op onvoorzichtige wijze den Stationsweg over stak. aangereden door een wielrijder. G. J. H.. waardoor de oude heer viel en bloedend aan het achterhoofd werd verwond. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Precies twee uur later herhaalde zich een zelfde ongeval op de Steenstraat. Hier was het een 18-jarige wielrijdster M. de M„ die zonder uit te kijken de straat overstak, waardoor zij werd aangereden door een motor, bestuurd door H. J. S. Ook dit slachtoffer werd met een bloedende hoofd, wond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, terwijl mej. B. P., die op de duozitting van het motorrijwiel had plaats genomen, aan haar rechterarm vprwond werd en zich eveneens onder geneeskun dige beiiand^ipg moest steUen. ROEIWEDSTRIJDEN VAN C.G.W. Gisteren werden deze wedstrijden in het Galgewater gehouden met de groote trai- ningsbakken van Njord. De belangstelling zoowel op den wal als bij het clubgebouw van Njord was zeer groot. De voorz. van C.G.W. de heer v. d. Velden sprak een woord van dank tot den heer Crama. die zooveel voor de werkloozen heeft gedaan, doch die thans zijn werk aan een ander zal moeten overdragen, daar hij de rijen der werklpo- zen heeft verlaten. De eerste prijswinnaars moesten driemaal roeien. Er werd geroeid met 6 man er. een stuurman. De wedstrijden hadden een sportief verloop en waren zeer spannend. Alvorens de prijzen werden uitgereikt nam de heer v. d. Velden het woord om het be stuur van Njord te danken. Namens C.G.W. overhandigde spr. een voorzittershamer met inscriptie. Daarna dankte hij den leider en organisator den heer J. Crama en de heeren v. Schelle, Kolkman, Muller, Slink Schuurman, Gülcher, Briët, Mettenis Loo- man en Hendrik de bootknecht. De heer Hepkema dankte voor de voor zittershamer, waarna de prijzen werden uitgereikt. le prijs roeiers: P. Polanen, Slootjes, Hooi donk, Fr. Plezier, Guldemond en Bavelaar met stuurman J. Crama, met extra-prijs welke hij afstond aan den stuurman van de 2e pr.-winnaars. Deze prijzen bestonden uit aardappelen, vleesch en groenten. 2e pr. roeiers: W. de Wit, Jansen, G. Ro denburg, N. Blom, Westbroek er. Gijsman met stuurman H. Zuidema. Elk kreeg een rozijnenbrood van 1 Meter lang. 3e pr. roeiers: Mol, Glasbergen, Koore man, Pennenburg, H. de Wit en Binsbergen. 4e prijs roeiers: W. Plezier, v. d. Kleij, Starre, Greve, Beij en Han££a3t. Van Geref. Jongelings- en Meisjesvereenigingen. Op het landgoed „Oud-Poelgeest" werd gisteravond onder groote belangstelling een openluchtmeeting gehouden, uitgaande van de Jongelings- en Meisjesvereenigingen op Ger. Grondslag van Leiden en Omstreken. De voorz., de heer G. van Egmond Fzn. opende de samenkomst met het laten zin gen van Ps. 68 16. waarna hij voorging in gebed. Hij las vervolgens Efeze 6 10-17. In zijn openingswoord sprak hij zijn vreug de uit over het feit, dat ook ouderen hun belangstelling toonen in het jeugdwerk en heette allen van harte welkom, in het bij zonder de sprekers en tevens mej. M. Par- men tier presidente van den Meisjesbond en den heer H. de Ruig, voorzitter van de Af deeiing Zuid-Holland van den Jongelings- bond. Dank werd gebracht aan de Chr. muziekvereeniging „Crescendo" van Sas- senheim, die haar muzikale medewerking verleende. Spr. teekende in het verdere deel van zijn openingswoord het bezit, van het Ger. Jeugdwerk, in een tijd dat de revolutie-geest rondwaart. Spr. wees op Gods genadegaven in verband met al het Calvinistische werk in Nederland. Het jeugdwerk wil dienstbaar zijn aan het cal vinistisch leven en opvoeden tot kinderen Gods. Moge dan ook het resultaat van deze bijeenkomst zijn, dat wij döor het geloof mogen leeren steeds meer te leven naar Gods Woord, geschreven in Schrift en Historie. Na gemeenschappelijk gezang was het woord aan ds. J. B. v. d. Sijs uit. Amsterdam W. die sprak over: „Vroolijk kruisdragen". Spr. ving zijn rede aan met te wijzen op het gewicht van de Statenvertaling, waar van het 300-jarig bestaan werd herdacht. In dat Woord komt ook Gods roeping tot ons. En die roeping vraagt, van ons zelf verloochening. Die eisch tot zelfverlooche ning is in de doop reeds tot ons gekomen, daar men in de doop is opgeroepen tot een nieuw leven. En voor die doop bidt de Kerk van Christus, dat het kind in de roeping Gods, Christus Kruis vroolijk dragen moge; dat is zichzelf verloochenen. Wie het kruis niet opneemt, zal voor Koning Jezus geen duimbreed gronds ver overen. Kruisdragen vraagt veel van ons. Het kruisdragen is als het ondergaan in het doopwater, maar dat wordt gevolgd door het wederopstaan. In ons neemt Christus gestalte aan, gaat in ons onder en staat weer op. Dan komen ook wij tot een nieuw leven en dan zien wij de poorten van Jeruzalem opengaan en dan zien wij het Woord van Christus in de wereld komen en overwinnen, en zien wij het Koninkrijk Gods komen. Wie dicht leeft bij zijn doop, kan zijn krans vroolijk dragen. Onze roe ping naar Calvijns beginsel is schoon De roeping om God te mogen dienen, moeten wij verstaan en dan komen wij tot vroolijk kruis dragen. Dat zal een stempel zetten op ons geheele leven. Wanneer wij bij ons jeugdwerk leeren het kruisdragen, dar, zullen wc zien de kronen der gerech tigheid. Wie niet kent het lever, van zelf verloochening. mist in zijn leven de kracht om staande te blijven. Maat wie zijn kruis vroolijk draagt, zal straks een troon be stijgen. De voorz. dankte ds. v. d. Sijs voor zijn woorden en heette tevens welkom de heer J. Schouten, die inmiddels arriveerde. Ver volgens werdgézongen Ps. 89 vrs S en 9, waarna gepauzeerd werd. Heropend werd met hei zingen, van de beide bondsliederen, waarna het woord werd gevoerd door den heer J. Schoute-i vap Rotterdam die sprak over ,,'s Leven., BINNENLAND. De tweede dag van de vergadering van den Nederlandschen Slagershond (Binnenland. 3de Blad) Het Nederlandsche Roode Kruis te Gro ningen in vergadering bijeen (Binnen land 3e Blad, en Laatste Berichten le Blad). Neèrland's grootste hotel vieTt zijn gouden jubileum; het „Huis ter Duin"; resul taat van ondernemingsgeest f3e Blad) BUITENLAND. Bilbao voor den val. De Baskische regee ring heeft de stad verlaten (4de Blad). Ontploffing op een oorlogsschip der regee ring van Valencia. 18 dooden (4de Blad). 73 jaar oud is overleden de vroegere Fran- sche president en premier Gaston Doumergue (Buitenland, 1ste Blad). De bijeenkomst der Kleine Entente (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. strijd en onze jeugd". Het leven, aldus spr. is een strijd. Dit is niet van den beginne geweest. De mensch is geschapen als hoofd der schepping en het geheele leven was aan hem onderworpen. De mensch diende God en het lagere schepsel onderwierp zich aan het koningschap van den mensch. Zoo was er vrede en eensgezindheid. Dooi dc zonde is dat teniet gedaan, en is de strijd gekomen, waarvan wij niets begrijpen, de grootheid noch de diepte. Zijn strijd be- teekende zijn ondergand. Alleen God was het, die ook hierin verlossing bracht. Bij den mensch is geen uitkomst, voor niets. De uitkomst berust bij Gods souvereiniteit. Zoo zien wij twee legers marcheeren. Het eene leger is van hen. die niet gelooven, hel andere leger is het leger door God ge vormd, een leger van Zijn kinderen. Door den band van het verbond der genade kan ei in den christelijken levenskring formatie zijn. Formatie van hen, die reeds in den strijd des levens staan, maar ook formatie van hen, die zich geschikt maken voor 'i levens strijd. Dit laatste is het verband tusschen 's levens strijd en onze jeugd. Onze strijd gaat tegen het werk van Satan maar ook tegen ona eigen vleesch en bloed Voor dezen strijd hebben wij ons te scho len. Dan schenkt God ons de kracht. Wij moeten medewerkers Gods worden op alle levensterrein. Het leven in zijn geheel is terug te brengen tot de drie terreinen van Kerk Staat en Maatschappij. De Kerk wordt belaagd door haar tegenstanders, maar ook door hen, die den naam dragen van Christenen. Spr. vraagt vervolgens: Hoe vindt gij den o,eg in het labyrinth van het leven? Al leen door te leven naar Gods Woord kan de weg gevonden. Langs den weg van on derzoek en kennis kunnen we komen tot dc kennis var recht en moraal. Het kost den laatsten tijd, aldus spr., niet veel moei te om onze jongeren warm te maken voor de zaken van den staat. Wat is de oorzaak daarvan? Spr. behandelt aan de hand van, voorbeelden uit het vereenigingsleven de moeilijkheden, waarmede de leden te kam pen hebben bij maatschappelijke en staat kundige onderwerpen. Hij dringt er bij da jongeren op aan. om dc moeilijkheden niet te ontwijken maar ze te weerstaan en te overwinnen. Spr. vraagt om als trouw van Christus in maatschappij en staat de ba nier der beginselen hoog te houden. Dc voorzitter bracht dank aan den heer Schouten voor zijn rede en verder aan de eigenaresse van het landgoed, aan de mu- ziekvereen. „Crescendo" en allen, die medewerkten aar. het welslagen der bijeen komst. Ds. H. B. Visser uit Noordwijk, sprak een kort slotwoord naar aanleiding van het woord van den Spreukendichter, dat de vreeze des Heeren een springader des le vens is. Spr. dringt aan op waardeering voor den vereenigingsarbeid, maar wijst op de noodzakelijkheid om het woord van eten Spreukendichter daar altijd bij te hou den De vreeze des Heeren bindt ons niet met knellende banden, maar laat ons nog in vee) dingen vrij. Zij schenkt ons vreugde in het leven het jeugdwerk wi! ons daarbij 'icioen. Na het zingen van Gez. 29 sloot ds. Visser met dankgebed.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1