Bilbao voor den val LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Juni 1937 Vierde Blad No. 23689 INGIZIMEN /TIJKKIN De samenzwering in het Roode Leger en den achtergrond daarvan PEPSODENT! 78ste Jaargang De Baskische regeering heeft de stad verlaten De oproeping voor 't examen thuis gekregen? Naar den val van het Bolsjewisme NIEUWE „EXTRA ZACHTE" HOOGGLANS (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. OUDEN VAN DAGEN. Geachte Redactie! Naar aanleiding van de voorstellen, die in den Gemeenteraad zijn gepasseerd om duurte-toeslag voor de werkloozen, met welke voorstellen ondergeteekenden het zeer zeker eens zijn, vragen wij onszelven af wat er gebeuren moet met. die ouden van dagen, die zelf slechts een klein of matig inkomen hebben. Ook voor hèn zijn de levensbehoeften duurder geworden. Bovendien zijn de mees ten dier menschen ook gezegend geweest met een groot gezin, waarvan enkele ge huwde kinderen de aandacht trekken van den Armenraad en worden de ouders, die het thans nóg harder noodig hebben dan vroeger, door dat lichaam gedwongen de- Maakt Ge U bewust of onbewust een beetje ongerust Voelt Ge een gejaagdheid bij U opkomen? Voelt Ge U wat dof in Uw hoofd? Komt er wat hoofdpijn op, neem 'n „AKKERTJE", het maakt U rustig en kalm. 3223 Ungez Med.) zen kinderen steun te verleenen boven hun draagkracht. Bedoelde ouders hebben op hun ouden dag naar verhouding groote uitgaven te doen in geval van ziekte, belastingen, die hun draagkracht te boven gaan en andere kosten voor levensbehoeften enz. Wat blijft er dan over voor kleeding en schoeisel, welke uitgaven toch geregeld terugkeeren? Dat ook zij voor hun gezondheid wel eens naar bulten willen, daar zullen wij maar niet eens over spreken. Van die ouden van dagen zijn de mees ten veteranen van het Overheidspersoneel in dienst van Rijk of Gemeente of hun we duwen. Ook zij hebben jaren gewerkt in het belang van deze lichamen, waarvan het tegenwoordig geslacht de vruchten plukt. Onder hen zijn er velen, die reeds jaren lang betalen (vrijwillig of gedwongen! voor hun gehuwde kinderen. En laten zij het maar niet probeeren om dit te weigeren of zoo'n kind gaat direct naar een advocaat (dat kost hem toch niets!) en men wordt bedreigd en vervolgd en ten slotte voor de rechtbank gebracht. Dan wordt zoo'n oude vader veroordeeld om voor zijn zoon te be talen. Ziedaar een geval uit zoo velen, waar door menige oude van dagen zenuwziek werd. als het soms nog niet ernstiger ge volgen na zich sleepte. Ziedaar de oorzaak van familietwisten, ja, zelfs handtastelijk heden tusschen vader en kind. Zij. die het met de strekking van boven staande regelen eens zijn en ook gehuwde kinderen hebben te onderhouden, daartoe financieel gedwongen door den Armen raad, sturen hun naamkaartje en adres naar een der hieronder genoemde commis sieleden. Daarna zal een vergadering van de adhaesie-betuigenden worden bijeenge roepen. waar verschillende feiten zullen worden voorgelegd en ook de Inhoud van art. 376 B.W. besproken zal worden. Voor de plaatsing dezer regelen U, ge achte Redactie, onzen hartelijken dank. J. A. VERKUIJLEN. Van Bemmelenstraat 20. J. PARDON, Geeregracht 8. HARTMAN, Javastraat 13. Bilbao staat thans voor den val. dit mag langzamerhand worden aangenomen. Vol gende berichten kwamen binnen: Een speciale correspondent van Havas meldt: De rechtschen zijn in het Zuiden Bilbao binnengedrongen langs den weg, die naai San Sebastian leidt. Zij bezetten te vens den weg naar San Domingo, en den nauwen weg naar Elbai, die langs den spoorwegtunnel loopt. Zij bevinden zich daar op zevenhonderd meter van de eer ste huizen der stad. Na de Nervion overge trokken te zijn, hebben zij him linie opge steld achter een bosch, teneinde zien te kunnen dekken achter den spoorwegdijk van de lijn naar San Sebastian. Van hier loopt de linie naar de hoogten, waarop een groep huizen staat, die boven Bilbao liggen. De rechtschen zijn Las Arenas binnen- guukt. De Baskische mitrailleurs van Por- tugalette op den anderen oever van de Ner vion vuurden zonder ophouden. De recht schen hebben de oevers van de Nervion ge heel bezet. De Baskische artillerie vuurde zonder onderbreking op de aanvallende troepen. Korten tijd later echter werd het geweer- en geschutvuur minder, doordat de artillerie der rechtschen de weerstands nesten in Portugalette had vernield. Men kon toen vrij door de stad gaan. Den ge- lieelen middag heeft het geschut der rechtschen een vemielingsvuur gericht op de hoogten ten Zuiden van Archanda, ver volgens legde de luchtmacht een bombar dement ten uitvoer om de militietroepen, die wanhopig standhielden op de hellingen van den berggroep te verdrijven. Laat in den middag konden zeer zware ontploffingen in Bilbao worden gehoord. Ten Zuiden van de stad zijn bijna alie hoogten in handen van de rechtschen, die naar het westen voortdringen, methodisch alle punten van tegenstand innemend. Uit de stad zelf weet men weinig, behalve, dat sommigen hebben gezien, dat ban-leaden zijn opgeworpen in de voornaamste straten In de hoogten van oud-Bilbao wordt ver woed gestreden, onafgebroken weerklinkt hel geratel van de mitrailleurs. Ook hoort men het gedreun van de rechtsche artil lerie uit de richting van den weg naar Santander. Het schijnt, dat de stad thans in handen is van extremisten, die aange zien zij zien, dat Bilbao niet lang meer stand zal kunnen houden, alles wat waar de heeft op vrachtauto's laden en naar Santander vervoeren. Sedert 48 uur kun nen geen schepen meer de haven binnen- locpen, zoodat. een ernstig gebrek aan le vensmiddelen is ontstaan, te meer, daar dr weg naar Santander gereserveerd blijft voor troepenvervoer. In de stad zelf wordt het gevaarlijk, dordat verdwaalde ko gels tot in de straten der stad doordringen. De „Voz de Espana" bericht, dat zes Spaansche schepen, die op weg waren naar Santander ter hoogte van kaap Villano door oorlogsbodems van de rechtschen zijn aangehouden en naar Pasajes zijn gebracht Aan boord van deze schepen bevonden zich drie duizend passagiers, meest vrouwen en kinderen uit Bilbao. De Baskische regeering vertrekt. Het persbureau der Baskische regeering deelt mede dato 17 dezer: In den afgeloo- Pën nacht heeft een rechtsch vliegtuig een groot aantal Inwoners van Bilbao, die de stad naar Santander ontruimden, gedood en een nog grooter aantal gewond. Van morgen is Bilbao zeer hevig uit de lucht gebombardeerd. De projectielen kwamen neer op de ziekenhuizen vol zieken en ge wonden. De militaire toestand der stad blijft sterk. De loyalen verdedigen heldhaf tig iederen duim gronds. Na vijf opvol- Eende aanvallen slaagde de vijand er niet in den heuvel Archanda te nemen, ofschoon liij op dit strategische punt meer dan hon derdduizend projectielen heeft doen neer komen. De linkervleugel van den vijand is lichtelijk opgerukt en heeft Las Arenas be zet, van waar getracht wordt langs den rechteroever der rivier op te rukken. In overeenstemming met de regee ring te Valencia is de Baskische regee ring uit Bilbao vertrokken naar een dorp achter het gebied der krijgsver richtingen, nJ. het dorpje Truciono. De spoorweg tusschen Portugalette en Las Arenas, die door de artillerie der rechtschen onder vuur werd genomen, is door de Basken opgeblazen. De regeerings- Iroepen bieden aan de Nervion wanhopi- gen tegenstand. Steeds worden nieuwe ver sterkingen aangelegd en gisteren zijn 6000 manschappen onder de wapenen gekomen In de provincie Santander zijn 70.000 vluch telingen aangekomen, zoodat een ernstig voedsel- en huisvestingsprobleem gerezen is. Vrouwen en kinderen, die zich met os- senkarren langs ue wegen bevonden, zou den door bommen en machinegeweren uit vliegtuigen bestookt zijn. Een delegatie der Baskische regeering is Bilbao gebleven. Zij vormt een verde- oiglngsraad en is samengesteld uit vier re- geeringsledenLeizaola, Baskisch nationa list. Arnar, socialist, Astigarrabia, commu nist en generaal Ulibarri. De president en de overige leden der regeering zijn bijeen gekomen om den toestand te bespreken in het dorp Truciono, waar zij den nacht heb ben doorgebracht. De regeeringsleden ver trokken vervolgens naar verschillende Baskische plaatsjes. Ook de president heeft het dorp verlaten. Het lid der Baskische regeering Commetce is naar Santander ge reisd om er het probleem der voedselvoor ziening der geëvacueerden uit Biskaye. die naar Santander uitgeweken zijn, ter hand te nemen. Door de laatste operaties hebben de troe pen van Franco rondom Bilbao een halven cirkel gevormd van den rechter Nervion- oever in het Noordwesten tot aan de Zuid oostelijke heuvels, waar zij de uitgangs stellingen voor het binnenrukken der stad betrokken hebben. De tegenstander hand haaft zich ten zuiden en ten westen van de stad nog op de bergen van de Cordille ras Asiburi en de Ganecogorta, welke aan zienlijk hooger zijn dan de heuvelen, die de rechtsche troeoen in het westen bezet hebben. Aan den linker-oever van de mon ding der Nervion trachtten de Basken met alle middelen een oprukken naar den straatweg naar Santander te verhinderen. In militaire kringen is men van meening. dat de inneming van Bilbao nog wel eenlge dagen op zich zal laten wachten. De ope raties in het moeilijke bergterrein stellen hooge eischen aan de rechtsche troeoen. Door de operaties aan het front van Bilbao is vooral in den noordelijken sector een verkorting van het aanvalsfront der recht schen verkregen. Enkele troepenafdeelin- gen worden daarom thans reeds naar die gedeelten van het front gezonden waar tot nu toe geen groote gevechten hebben niaats gevonden, doch daar binnenkort wel ver wacht worden. Gemeldt wordt nog. dat de Basken gis teravond zelf de kerk la Merced in Las Arenas in brand hebben gestoken. Het ge bouw is geheel verwoest. Ook het volkshuis en verscheidene andere gebouwen zijn door brand vernield. De „Zwartpijlers" hebben zich meester gemaakt van de monding van de Rio Ner vion. De uit Plencia opgerukte troepen hebben geen tegenstand van de Basken, ole op den terugtocht zijn, meer ontmoet. Het legioen heeft zich achtereenvolgens meester gemaakt van de dorpen Sopelana, Berango, Guecho, Lujua en Algorta. De „Zwartpijlers" zijn Algorta binnengetrok ken zonder een schot te lossen. Italiaansch schip gebombardeerd. Volgens een mededeëling van den Lloyds- agent te Gibraltar is het Italiaansch schip „Madda", dat op weg was naar Glasgow met een lading katoenzaad, aan de SDaan- sche kust bij Oran door twee vliegtuigen van de regeering Valencia in Spanje ge bombardeerd. Geen der leden van de bemanning zou zijn gewond, doch het voorruim zou onder water zijn geloopen. De pompen aan boord van het schip waren evenwel voldoende, om het vaartuig drijvende te houden en het naar Gibraltar te doen komen. De „Madda" is een schip van 5181 bru- toton. Het werd in 1919 gebouwd en is eigendom van Giuseppe Bozzo, te Genua. Het schip zal in het droogdok worden ge repareerd. Ontploffing en brand aan boord van „Jaime Primero." Het ministerie van landsverdediging te Valencia deelt mede: Gistermiddag om vijf minuten voor half vier heeft aan boord van den krui ser Jaime Primero" een ontploffing plaats gehad, welke door een brand werd gevolgd. De kruiser was in reparatie in de haven van Cartagena. Tot dusverre zijn achttien dooden en ruim honderd gewonden onder de be manning geteld. Omtrent de oorzaken is nog niets bekend. De commandant der carabineros van Car tagena heeft Prieto een foto laten zien, die genomen was door een der controleurs van het niet-inmengingscomité, die zich aan boord bevond van een buitenlandsch schip, dat op het oogenblik van de ramp bij de „Jaime Primero" voor anker lag. De con troleur nam verschillende foto's van de op volgende phases van den brand en zelfs van de ligging op het oogenblik van de ramp der andere eenheden van de in de haven voor anker liggende regeeringsvloot. Franco eischt erkenning als oorlogvoerende mogendheid. De autoriteiten van Salamanca hebben den te Hendaye vertoevenden Britschen ambassadeur een nota overhandigd, waar in. naar het schijnt, generaal Franco het recht en de privileges van oorlogvoerende mogendheid opeischt en in dit verband wijst op 't bestaan van een geconstitueer de regeering, die normaal over een uitge breid grondgebied haar gezag uitoefent. In diplomatieke kringen te Londen, waar de nota nog niet is ontvangen, verzekert men, dat de houding der Britsche regee ring op dit punt niet veranderd is en dat men voor het oogenblik geen redenen ziet om aan de beide partijen in Spanje de rechten van belligerenten toe te kennen. Spionnage te Barcelona. De prefectuur van politie te Barcelona heeft de pers medegedeeld, dat zij een uit gebreider) spionnagedienst, die zijn zetel te Barcelona heeft, op het spoor gekomen is. Een vrij aanzienlijk getal arrestaties is ver richt: onder meer zijn verscheidene vreem delingen en leden van een zekere politieke partij in hechtenis genomen. Het juiste aantal arrestaties zal bekend gemaakt wor den, als de actie der politie geëindigd is. Op 12 Juni j.l. werd 's morgens vroeg door den, onder staatstoezicht gestelden. Russischen radio-omroep, medegedeeld, dat maarschalk Tuchatschewski en 7 generaals van het Roode Leger terechtgesteld waren. Aan de executie ging een zitting van een uit militairen samengestelde rechtbank vooraf. Deze bestond uit: de maarschalken Budjonni en Bliicher, den chef van den Generaten Staf Schaposchnikow, den com mandant van de luchtmacht Alksnis, den commandant van Het" wit-RussSsche mili taire district, den commandant van het militaire district om Leningrad Dybenko, den commandant van het Noord-Kauka sische militaire district Kaschirin, en den Kozakkencommandant Gortschajew en den president van den oppersten militai ren raad Ulbrich. Tuchatschewski en de 7 generaals wer den van het volgende beschuldigd: lste. Spionnagediensten verricht te hebben voor een vreemde mogendheid, die een vijandige, tegen Sovjet-Rusland, ge richte politiek voert. 2de. Het plan gemaakt te hebben de Rus sische Maginot-linie te verkoopen. 3de. Door sabotage de kracht van het Roode Leger verzwakt te hebben. 4de. De nederlaag van het Roode Leger, voor het geval een vreemde mogendheid met eeh leger zou interneeren, voorbereid te hebben. Het proces werd met gesloten deuren gevoerd. Noch een ambtenaar van het O.M. noch een verdediger was tegenwoor dig. Verschillende beschuldigden hebben tegen de aanklacht niets ingebracht. Ja, zij bekenden De militaire rechtbank veroordeelde Tuschatschewski en de 7 generaals tot den dood. In den nacht van Vrijdag op Zater dag (1112 Juni) werd het vonnis voltrok ken Het officieele Russische militaire dag blad „Krasnaja Swesda" (De roode ster) schrijft hierover het volgende: „De spion nen zijn op heeterdaad betrapt. Zij zijn door het geheele Roode Leger en het ge- heele Russische volk veroordeeld. De waak zaamheid van den geheimen inlichtingen dienst en van het Volkscommissariaat van Binnenlandsche zaken hebben een einde gemaakt aan het duistere werk en het verraad aan het daglicht gebracht. Tege lijkertijd zijn de plannen, die hun fas cistische opdrachtgavers voorbereiden ontdekt. De samenzweering is vernietigd en de fascistische spionnendienst is uitge roeid. De ontdekking van het compot is spe ciaal te danken aan het feitenmateriaal dat de autoriteiten in handen viel bij 't on derzoek van het archief van Jacob Ga- mamik. In de laatste vijf jaar was generaal Gamarnik plaatsvervangend volkscommis saris van oorlog, chef van de politieke staf van het Roode Leger en de vertrouwdste medewerker zoowel van Stalin als van Worosjilof. Toen Tuschatschewski gede gradeerd werd, werd ook Gamarnik van zijn post ontheven. Het tegen hem ingestelde onderzoek le verde veel belastend materiaal op. Hij zou een aanslag tegen Worosjilof voorbereid Iersche vrijwilligers verlaten het land. Een contingent Iersche vrijwilligers, be staande uit 633 officieren en manschappen onder bevel van O-Duffy, is per trein uit Caceres in Noord-Spanje te Lissabon aan gekomen. Aan boord van het Portugeesche schip „Mocambique" zullen zij naar Dublin terugkeeren. De vrijwilligers schenen ver moeid. hun kleeding zag er versleten uit. Hoewel zij eigenlijk niet met journalisten mochten spreken, deelden vele strijders den correspondent van Reuter mede, dat zij zich over het vertrek uit Spanje verheug den. hebben, welke op een der eerstkomende inspectiereizen van den maarschalk door de Oekraïne uitgevoerd zou worden. Op Maandag 31 Mei bezochten eenige hooge beambten van het Volkscommissa riaat van Binnenlandsche Zaken hem in zijn woning en verzochten Gamarnik met hen mede te gaan. Als .deskundige in bui tengewone militaire aangelegenheden" be greep Gamarnik direct wat dit bezoek be- teekende. Onder het voorwendsel zich even te verkleeden, ging Gamarnik naar de naastgelegen kamer en pleegde zelfmoord. De toesnellende bsambten vonden hem met den revolver in de hand dood Zijn geheime archief werd onmiddellijk in be slag genomen en hierin zouden de bewijs stukken gevonden zijn, waaruit de schuld kwam vast te staan van Tuchatschewski en de zeven andere terechtgestelde gene raals. Direct na de terechtstelling werden 200 officieren van het Roode Leger in hechtenis genomen. Worosjilof leidt de zuiveringsactie persoonlijk en benoemt in de ontstane vacatures nieuwe officieren op wier trouw en aanhankelijkheid hij gelooft te kunnen bouwen. Het staat vast dat Worosjilofs invloed en macht van dag tot dag grooter wordt. Stalin is door den dood van zijn moeder, die een oprechte en vrome vrouw was, diep geschokt en heeft zich meer en meer uit het openbare leven terug getrokken. Slechts Worosjilof mag hem bezoeken om hem van den gang van zaken bij het Roode Leger op de hoogte te hou den! Zoolang wij niet over nadere berich ten beschikken hebben wij geen reden om aan de waarheid van dit, alleen de feiten weergevende, bericht te twijfelen. Dat Duitschland de vijandige macht is waar aan men het plan van de Sovjet-Russische Maginotlinie heeft verraden, is zonder meer als vaststaand aan te nemen. Dat wordt ook door den dagorder, welke door Woros jilof na de terechtstelling der samen zweerders werd uitgevaardigd, bevestigd. In dienzelfden dagorder wordt, beweerd dat de samenzweerders aan den buitenl. staat Duitschland dus beloofd hadden als tegenprestatie voor de te ontvangen hulp, het Rijk te zullen versnipperen door de Oekraïne af te staan. Reeds sedert den wereldoorlog is Duitschlands streven er op gericht, de Oekraïne van Rusland te scheiden en on der Duitschen invloedssfeer te brengen. Dit vruchtbare land zou voor het overbe volkte Duitschland. waar het voedselvraag- stuk van jaar tot jaar klemmender wordt, een welkome „korenschuur" zijn. Het is voor ons West-Europeanen moeilijk om ons in de beweegredenen van de samenzweerders te verdiepen. Van de veroordeelden staat slechts Tuchatschewski uit den ouden landadel en alleen hij heeft eertijds de opleiding tot gardeofficier in het oude Tsarenleger genoten. Gamarnik sproot uit een Poolsch-Joodsche familie en de Joodsche dichter, Bjalik, was zijn zwa ger. Tijdens den wereldoorlog brak Gamar nik met zijn familie. Hij verklaarde atheïst te zijn geworden, en sloot zich bij de bols jewieken aan. De andere veroordeelde of ficieren waren allen van lagere afkomst. Eidemann b.v. was de zoon van een onder wijzer aan een volksschooltje; Jakir, de zoon van een arm Joodsch werkman; Oeborewitsj de zoon van een kleinen boer, en zoo zouden wij voort kunnen gaan. Men kan het zich eigenlijk niet goed voorstellen hoe deze officieren van gewone afkomst iets kunnen voelen voor het herstel van de kapitalistische heerschappij in Rusland. In den Sovjet-staat bekleedden zij hooge ambten, zoodat zij bij een omwenteling in elk geval slechts weinig te winnen hadden. Het heeft er echter allen schijn van, dat de toestand In Sovjet-Rusland zoo onzeker is geworden, dat niemand, welke hooge positie hij ook bekleedt, zijn leven zeker is. Men kan in Sovjet-Rusland geen maar schalk-generaal, minister of een andere ambtenaar in een vooraanstaande functie De opzienbarende formule van Pepsodent Tand pasta, die thans na onderzoekingen, die een half millioen gulden hebben gekost, -wordt toegepast, bevat een geheel nieuw extra zacht bestanddeel. Het geeft de tanden een schitterende glans, die nergens ter wereld kan worden geëvenaard. 4 HET HOOGGLANS! DE TANDEN TOT DUBBELE SCHIT- TERING - ONSCHADELIJK. Doffe tanden krijgen zoo'n verblindende glans door de nieuwe Pepsodent tandpasta, dat ook gij zult zeggen, dat de glans verdubbeld wordt. O HET DOET DE TANDEN DUBBEL ZOO LANG SCHOON *-• BLUVEN - ONSCHADELIJK. De tanden zien er witter uit, voelen schooner aan en blijven vrij van tandfilm - Uren langer! En wat nog belang, rijker is: het houdt tandsteenvorming tegen. O HET GEEFT EXTRA VEILIGHEID, OMDAT HET DUBBEL ZOO ZACHT IS. Proeven bewijzen, dat de Extra- zachte Pepsodent dubbel zoo zacht is als de polijstmtddelen, die gewoonlijk gebruikt wor den. Daarom hoogglanst het de tanden zonder gevaar voor het tandglazuur. Hoogglans Uw Tandan - GRATIS. Deze coupon geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra zachte Hoog glans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk invullen, postzegel van 3 ct. voor porto insluiten en als brief zenden aan de firma B. Melndersma - Westerbaenstraat 154 - Den Haag. Naam: Adres: 3218 (Ingez. Med.) noemen of zijn naam werd reeds eerder in verband gebracht met een gerucht, dat hij verdacht, gearresteerd of zelfs doodgescho ten was. Er eerst wanneer men hem in een ander verband hoorde noemen, wist men, dat het een valsch gerucht was geweest. Zoo werd oa. in begin Juni gefluisterd, dat het hoofd van de Russische luchtmacht Janis Alksnis uit zijn ambt ontzet en ge arresteerd zou zijn. Alksnis is in Letland geboren en hij is op de gedachte gekomen om met behulp van valschermen troepen uit vliegtuigen achter aan aanvalslinie van den vijand te brengen. Maar het bericht van zijn arrestatie blijkt uit de lucht ge grepen te zijn, want bij de behandeling van de spionnage-zaak voor het krijgsgerecht was hij aanwezig. Deze voortdurende onzekerheid in Sovjet- Rusland leidt daarheen, dat iedereen er van droomt naar het buitenland te vluch ten. Hieruit vloeien tweeërlei soorten van misdadige praktijken voort. In de eerste plaats smokkelt iedereen zijn gespaarde en ook wel door fraude verkregen gelden over de grens, waar zij op de banken onder een schuilnaam worden gedeponeerd. En in de tweede plaats bereidt men zijn vlucht voor door een reeks van misdadige hande lingen. Jagoda en Tuchatschewski hadden beiden omvangrijke voorbereidingen ge troffen voor hun vlucht naar het buiten land toen zij gearresteerd werden. Het is zelfs zoover gekomen, dat iedere Sovjet- Russische diplomaat, wanneer hij van zijn standplaats in het buitenland naar Moskou wordt ontboden, zich ernstig afvraagt of hij aan dien oproep gehoor zal geven, dan wel of hij in het buitenland zal blijven. Thans heeft de Sovjet-regeering er iets anders op gevonden. De diplomaten worden naar Moskou geroepen voor een nieuwen post. Heel vaak echter worden zij niet meer naar het buitenland gezonden, maar verdwijnen zij ergens in de Sovjet-Unie. Op dit oogenblik b.v, is de vertegenwoordi ger van Sovjet-Rusland te Berlijn, Suritsch, naar Moskou geroepen om uitgezonden te worden naar den gezantschapspost te Parijs. Tot nu toe is hij echter niet te Parijs aangekomen. En zelfs de opening van het Sovjetpaviljoen op de wereldten toonstelling heeft zonder hem plaats ge vonden, hoewel de uitnoodigingskaarten op zijn naam waren gesteld. Af te wachten blijft of Suritsch naar zijn nieuwe stand plaats te Parijs, die men hem beloofd heeft, zal worden gezonden. Indien niet, dan heeft de Sovjetregeering, zooals zij al jegens zoovele anderen heeft gedaan, om voor ons duistere redenen, maatregelen tegen hem getroffen. Zonder ons aan over drijving schuldig te maken, kunnen wij zeggen, dat op dit oogenblik geen Sovjet- Russisch diplomaat zoo zeker van zijn post is, dat hij niet ieder moment naar Moskou kan worden teruggeroepen. Dan echter ziet hij zich voor een dilemma geplaatst: zal hij gehoorzamen en zich blootstellen aan het gevaar gearresteerd te worden, of zal hij in het buitenland blijven, waar hij zeker is, dat hem geen haar gekrenkt wordt? Dit gevoel van persoonlijke onze kerheid dat reeds velen in den Sovjetstaat tot vertwijfeling en misdaad bracht, paart zich met het bewustzijn van de nationali teitsverschillen, welke bestaan tusschen de 180 verschillende volkeren, die het Russi sche rijk omvat. Niet alleen enkele indivi duen, maar geheele volkeren willen zich van den Sovjetstaat los maken; zij voelen zich ongoocheld en bedrogen in him ver wachtingen van zelfbestuur en vrijheid, welke hun door de Sovjetregeering beloofd was. Het is opmerkelijk, dat de terechtge stelde officieren allen buitenlanders waren. Deborewitsch en Poetna waren Litauers, Kork Este. Eidemann en Feldmann Letten, Jakir en Primakow tenslotte Joden. Het is interessant, dat Gamarnik reeds in zijn jeugdjaren en door zijn politieken arbeid nauw met de Oekraïne verbonden is ge weest: juist het gebied, dat volgens den jongsten dagorder van Worosjilow door de samenzweerders van Rusland zou worden losgescheurd. Het complot in het Roede Leger en zijn achtergrond geven een duister beeld van de verwording in Sovjet-Rusland. Het zal weldra overbodig zijn over het bolsjewisme in Rusland te praten. Er is reeds geen bolsiew'sme meer, alleen nog maar een wanhopige strijd van allen tegen allen, een liquidatie van alle staatkundige banden hetgeen tot den chaos leidt KARL TIANDERi

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13