Een bezoek aan de Staatsmijnen 78ste Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Woensdag 16 Juni 1937 Derde Blad Ho. 23687 De bouw van den Maastunnel begonnen Het minste tandbederf, j^lUN/T IN LETTEREN^ Van vette en magere kolen, briketten en cokes. Het bovengrondsche bedrijf Rede van den burgemeester van Rotterdam. LUCHTVAART Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Ingez. Med.) EEN FORTUINTJE VOOR HET HAAGSCHE GEMEENTEMUSEUM. Op zéér gelukkige wijze door aankoop op een onlangs te Londen gehouden vel ling. waar het onjuist was gecatalogiseerd is de muziekhistorische afdeeling van het Gemeentemuseum te 's-Gravcnhage voor matigen prijs in het bezit gekomen van een der merkwaardigste en zeldzaamste exemplaren op het gebied van den strijk- instrumentenbouw. nl. van een Viola da Gamba, gemaakt door Gasparo Duiffoprug- car iTicfenbruckerl in Lyon in 1550. Het instrument heeft een bijzonder mo del, terwijl de krul is gesneden in den vorm van een paardekop toets en achter blad zijn rijk met inlegwerk versierd. Van Duifoprugcar. die langen tijd ten onrechte heeft gegolden als de uitvinder van de viool en die gerekend moet worden tot de beste strijkinstrumentmakers van zijn tijd, zijn behalve dit instrument nog slechts twee speeltuigen bekend, eveneens gamben, waarvan er een bewaard wordt in liet museum van het Conservatorium te Brussel. Het bezit van dit buitengewone instru ment is voor de strijkinstrumentenafdee- ling van het museum dan ook van zeer groote beteekenis. Mr. Drooglcever Fortuyn. In het bijzonder verheugde het den bur gemeester. dat de minister van Waterstaat gelegenheid heeft gevonden om aanwezig te zijn. Het deed hem leed, dat op het laatste oogenblik minister Colijn verhin derd werd om te komen Minister Colijn heeft als minister van Waterstaat a. i. in Maart 1935 den grondslag gelegd voor de medewerking van het Rijk zonder welke Rotterdam dit werk niet tot uitvoering had kunnen brengen en minister van Lidth de Jeude heeft vervolgens met zijn ambtge noot van Financiën, minister Oud. die eveneens verhinderd was tegenwoordig te zijn, de medewerking van het Rijk in een definitieven vorm weten te gieten. De namen van deze drie ministers zul len aan dit, voor Rotterdam zoo hoogst belangrijke werk te allen tijde verbonden blijven. Het verkeer tusschen de beide Maasoevers is voor Rotterdam, sedert de tweede helft van de vorige eeuw, een vraagstuk geweest, dat'de voortdurende aandacht van het stadsbestuur vorderde. De Burgemeester schetste vervolgens de totstandkoming van de Willemsbrug en de Koninginnebrug, alsmede de instelling der gemeentediensten. Omtrent het maken van een tweede vaste oeververbinding was men nog niet tot een keuze uit ver schillende plannen gekomen. Toen in 1929 een nood-oplossing d. w. z. de verbetering van de bestaande vaste oever-verbinding gereed was gekomen, bleek reeds, dat deze op grond van de voortdurende toename in dubbele files en een voor voetgan gers en rijwielverkeer. Laatstgenoem de koker is daartoe in de hoogte in tweeën gedeeld. Het onderwatergedeelte van den tunnel, gemeten tusschen de ventilatie-gebouwen aan de beide oevers is lang 584 meter, de opritten, gemeten tot aan de portalen zijn lang 211 meter aan den rechter- en 275 meter aan den linker-Maasoever. Daaraan grenzen nog open gedeelten en opstelplei nen, zoodat het tunnelwerk van het begin tot het eind, gerekend van Westzeedijk tot Velgersdijkstraat, een lengte heeft van rond 1350 meter. De twee masten, op beide oevers te zien, geven de as van het onder watergedeelte van de tunnel aan. Thans zal dan dit werk. dat zoowel wat betreft de bestemming, als uit een oog punt van ingenieurskunst zoo hoogst be langrijk is, aanvangen, een werk waarvan dc burgemeester overtuigd is, dat geheel Rotterdam ja geheel Nederland het met de grootste belangstelling zal volgen. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken. dat op dit werk zegen moge rusten, dat het tot eer moge strekken van de ont werpers en de uitvoerders en dat het krachtig moge meewerken tot vermeerde ring van den bloei van Rotterdam, Neder lands Nationale haven. Deze toespraak is beantwoord door den president-commissaris van de N.V. Maas tunnel, de uitvoerster van het werk, ir. Telders. Hierna drukte de burgemeester op de knop, die de sirenne in werking stelde. Onder het geloei van de sirene en het hartelijk applaus van de aan wezigen begon de electrische kraan met grijper te werken Vrachtauto's reden aan en voerden de uitgegraven aarde weg. De bouw van de tunnel is begonnen. Na afloop van deze plechtigheid, waar voor ook van de zijde van het publiek vrij veel belangstelling bestond, vereenigde men zich aan een. tèee in Café Bellevue. EEN KIJKJE OP Speciale G.P,D.-berichtgsving.. n. Onze eerste tocht voert ons naar dc „Wffihelmina" om hat bovengrondsche be drijf in ocgenschouw te nemen. Van Heer len uit gaan we door het villapark en ko men al gauw in het gezicht van de in Ter- winselen gelegen mijn. Dan gaat het links af, een viaduct over, waarender ettelijke met kolen en briketten geladen wagens wachten om getransporteerd te worden en wc staan stil voor een groot hek, dat door onzichtbare -handen vanuit de portiersloge wordt geopend. Een paar trappen op en we zijn bij den losvlcer aangeland. Wij moe ten ons werkelijk eenige moeite geven om ais de deuren opengaan van de schacht en met het noodige geraas twee volgeladen wagens naar voren worden gestooten, te realiseeren, dat de karretjes juist met een lift zijn gearriveerd, want doordat deze aan dc achterzijde ock open is en op het moment, dat de afsluiting is weggenomen, als het. ware één geheel vorpit met den losvloer. kan men nauwelijks begrijpen, dat deze twee kolenkarretjes zoo juist uit een diepte van enkele honderden meters met een sneltreinvaart naar het aardoppervlak zijn getrokken. Op hetzelfde oogenblik. dat aan de eene zijde twee volle karretjes de schacht ver laten, schuiven aan de andere zijde twee leege karretjes binnen. Trouwens deze laatste zijn het, die met behulp van een vernuftig mechanisme de volle wagentjes uit de kooi stooten. Met één hijsch komen telkenmale acht karretjes, die twee aan twee over vier kooien zijn verdeeld naar boven. Over wissels geleid haken de kar retjes in een tusschen de rails aange- brachten ketting zonder eind, die ze naar de z.g. kipstoelen brengt. Telkens klinken bij de schacht belsignalen, want zoowel onder- als bovengronds is een seingever aanwezig, die aangeeft, wanneer de kooien opgetrokken kunnen worden. Deze signa len gaan door naar den man, die de op haalmachine bedient en die met een paar handels de kooien in beweging zet, dan wel doet stoppen. Deze heeft het tevens in zijn hand om de snelheid te regelen, want indien een „personenhijsch" naar boven of beneden gaat is de snelheid belangrijk minder dan bij een kolenhijsch, ofschoon deze nog al tijd om en bij de 40 K M. per uur bedraagt. Tevens kan degene aan de ophaalmachine steeds zien op wel'ke hoogte zich de kooien bevinden, hetgeen natuurlijk van belang is, om te weten, wanneer hij moet beginnen al te remmen. Het mag bekend veronder steld worden, dat zich in elke schacht een dubbel stel kooien bevindt, dat zich gelijk tijdig in tegengestelde richting beweegt. Het sorteeren en wasschen der kolen. Doch keeren wij thans naar de kipstoe len terug. De wagentjes worden hierop om gekiept, maken een heelen slag om en komen dan weer in hun oorspronkelijken DEN LOSVLOER. stand terug. Inmiddels is de inhoud terecht gekomen op een zeef, dre de eerste sortee ring ln stukkool grooter dan 9 c.M. en gruiskool te weeg brengt. De; stukkool valt op een band, den z.g, leesband en hier staan jongens gereed om de stukken steen, die zich tusschen de kool bevinden er uit te „lezen". Wat nu de jongens met de hand doen, doet de was- schsrij mechanisch voor de gruiskool. Al vorens de gruiskool ln de wasscherij aan belandt, wordt zij op twee voorsorteerzeven gescheiden in fijnkool en nootjeskool. Fijn kool is alles wat kleiner Is dan 5 m.M. Alle.-, tusschen deze en stukkool is dus ncotjeskc'ol, die al naar de afmetingen eventueel nog gescheiden wordt in verschil, lende soorten met de nummers 1 t/m 5. In de wasscherij worden nu, gebruik makend van het feit, dat kool lichter is dan steen, met behulp van water beide gescheiden, waarbij de lichtere kool boven op de steenen zinkt. De „Willielmina". die wij bezoeken, levert de z,g. voor huisbrand geschikte gasarme of magere kolen en aan deze mijn is tevens 'n briketfabriek verbonden. Hiervoor wordt gebruikt gewasschen fijnkool. Deze wordt gemengd met pek en in persen, hetzij tot industrie-briketten, hetzij tot eierkolen verwerkt. Rappe handen vullen de gereed- de gereedstaande wagons met briketten zonder dat er ook slechts een enkele uit de hoogte aanglijdend exemplaar aan het waakzaam oog ontsnapt. Het ketelhuis en dc centrale. Onze rondgang brengt ons hierna in het ketelhuis. Voor de ketels op de „Wilhel- mina" wordt hoofdzakelijk een dergelijke kolensoort gebruikt, die wegens haar hoog aschgehalte niet voor den verkoop in aan merking zou komen, doch die natuurlijk in het bedrijf zelf neg wel rendabel is te maken. Het is dus min of meer. indien men het zoo noemen wil, een afvalproduct, dat hier productief wordt gemaakt. De verbranding der kolen geschiedt cp een rolrooster. De stoom, die geproduceerd wordt, dient in de eerste plaats ter op wekking van electrischen stroom in turbo generatoren. in de tweede plaats via de turbo-compressoren voor het produceeren van samengeperste lucht. Wat de ontwikkelde electrische energie betreft, natuurlijk zijn de mijnen hiervan zelf een zeer belangrijke afnemer, doch niettegenstaande dit feit, blijft er nog ge noeg over om een gedeelte van de pro vincie Limburg van stroom te voorzien. Alle vier mijnen staan, wat het stroom verbruik betreft, met elkaar in verbinding, zoodat eventueel de een de ander kon helpen,* mocht onverhoopt de stroom eens uitvallen. Meetinstrumenten geven aan hoeveel stroom van c!o eene mijn op zeker cogenblók aan de ander wordt afgegeven. Wat de bedoeling der compressoren .be treft. de lucht wordt samengeperst op 7 en op 175 Atm. De eerste dient voor de met lucht aangedreven werktuigen, de tweede voor de voeding van de locomotieven, die het transport der kelen ondergronds ver zorgen. Deze worden namelijk voortbewo- gep met samengeperste lucht. Van de verhooging voor het schakelbord, waarop alle benoodigde meetinstrumenten zijn aangebracht, af, hebben we een prach tig gezicht op de onder ons zoemende ma chines. die alle trillingsvrij ln den bodem zijn aangebracht. Naderhand zal ons blijken op de mijn „Maurits", dat daar voor het stoken der Dit uitslooten der cokes is een zeer Im posant gezicht, speciaal bij avond, als aan de zijkant de oven open gaat en zij één rood gloeiende massa uitmaakt. De gang van zaken is de volgende. Aan de zijde, waar de cokes uit de ovens wordt verwijderd, rijdt een lange open wagen, die electrisch voortbewogen kan worden. Voor de opening werdt een soort schot aange bracht, dat maakt, dat dc cokes zich in den val niet te veel kan verspreiden. De machinist weet het nu zoo te verdeden, dat zijn wagen geleidelijk aan volraakt, m.a.w. dc gloeiende cokes over het heele opper vlak van den wagen gelijkmatig wordt ver deeld. Opdat zulks niet te vlug geschiedt, is het natuurlijk noodzakelijk, dat niet met één enkelen forschen stoot de inhoud wordt uitgeschud. Hiervoor zorgt nu 'n uitstootmachine. die van den tegenoverge- stelden kant de cokes langzaam uit den oven verwijdert. Heel langzaam ziet men nu de gloeiende massa zich over den voort- bswegenden wagen verdoelen, welke dan onder den bluschtoren rijdt. Uit tientallen punten stort zich hier het zich boven in den toren tevinde water over de gloeiende massa uit, wat natuurlijk met een gewel dig gesis gepaard gaat, terwijl enorme rook zuilen het snel verdampende water opstijgen. De cokes, die nog duidelijk nagloeit, wordt verder op transportbanden aan de lucht afgekoeld en daarna even tueel op verschillende maten gebroken. Het gas uit dc cokes werdt opgevangen en verwerkt tot allerlei bijproducten. Even nog een kijkje in de bcnzolfabriek, waar c'gcnlijk vcor den met technicus betrek kelijk weinig te zien is, dan bestijgen wij met. onzen geleider weer diens auto om een kort bezoek te brengen aan de Maurits. Na langdurige technische voorbereiding is gisteren te Rotterdam aan het feit, dat nu met den eigenlijken boinv van de tun nel wordt begonnen, officieele aandacht besteed. Aan de Heuvellaan met uitzicht op de plaats waar de tunnel onder de rivier komt, heeft de burgemeester van Rotterdam, in tegenwoordigheid van den minister van Waterstaat, jhr. O, C, A. van Lidth ae Jeude, jhr. dl', van Karnebeek, commis saris van de Koningin in Zuid-Holland, en verschillende genoodigden van het ge- mö«*tebestuur een rede gehouden. van het verkeer zeer spoedig onvoldoend» zou zijn. Te voorzien was, dat de Willems brug voor het jaar 1940 tot haar volle capaciteit zou worden belast. Het is be kend, dat op 13 Mei 1933 de Raad van Rotterdam in beginsel besloot tot den bouw van een tunnel, dat de onderhande lingen met de regeering omtrent de finan- cieele medewerking van het Rijk tot een bevredigend resultaat hebben geleid en dat tenslotte, op 25 Mei van dit jaar, het defi nitieve raadsbesluit, ten aanzien van de tunnel, is gevallen. Langdurige technische voorbereiding is noodig geweest voor het eigenlijke werk kon beginnen. In 1934 is iiet onderzoek van den bodem voor de tun- nelwerken aangevangen door het labora torium voor grondmechanica aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. Uit 148 boorgaten zijn rond 1400 monsters geclas sificeerd. Verschillende ontruimingswerkzaamhe den moesten op het terrein van het werk worden verricht en thans kan de ontgra ving voor het werk beginnen, waarmede dus de eigenlijke bouwarbcid wordt inge luid. Behalve op dezen rechter Maas oever wordt binnenkort ook op den linker Maasoever begonnen, terwijl voorts in het gemeentelijke bouw- dok aan de Heyschc Haven en in verschillende fabrieken de uitvoering van onderdceien ter hand wordt ge nomen. De tunnel zal drie kokers bevat ten, waarvan twee voor autoverkeer DE OPHAALMACHINE, DIE DE KOOIEN DOET RIJZEN EN DALEN. ketels een geheel automatisch systeem wordt gevolgd, waarbij poederkool wordt gebruikt, die in den vuurhaard wordt in geblazen. De twee hier geplaatste gewel dige ketels, die een capaciteit hebben, welke anderhalf maal zoo groot is als die van de „Nieuw Amsterdam" te zamen worden be diend door één enkel persoon, die eigenlijk niets anders te doen heeft dan van tijd tot tijd eens de verschillende meet-instrumen- ten te controleeren. Op deze laatste mijn wordt de samen geperste lucht gedeeltelijk geleverd door compressoren, die aangedreven worden door gasmotoren. Het gas van deze moto ren is afkomstig uit de cokesfabrlek. Dc cokesfabricage. Onze begeleider voert ons thans met zijn auto naar de Staatsmijn „Emma", om daar de cokesfabricage in ocgenschouw te ne men. Immers dit is een bedrijf, dat aan het mijnbedrijf annex is, doch men vindt slechts een cokesfabriek op de „Emma" en de „Maurits", aangezien de „Wilhelmina", waar ons eerste bezoek heenleidde slechts gasarme, magere kolen produceert, die niet voor de cokesfabricage geschikt zijn. Cokes wordt gefabriceerd uit vette fijnkool, door deze in ovens tot cokes te bakken. De cokes is voor vele technische procédés van zeer groot belang en laat zich door geen ander product vervangen. In de eerste plaats zij hierbij gedacht aan de hoogovens cn. om maar eens wat meer in het dagelijksche leven te blijven, de centrale verwarmings ketels. Wie kent niet de z.g. brechcokes, de zooals de naam reeds aanduidt, tot 80 m.M. stukken gebroken cokes. Daarbij komt bij het verkooksen een groot aantal bijproduc ten vrij. zooals teer, ammoniak, gas enz. De cokesfabriek van de „Emma" is dub bel en dwars een kijkje waard. Hier staan in één rij opgesteld een batterij van hon derdtwintig en drie batterijen van zes-en- zestig ovens, totaal dus driehonderdaeht ovens. De fijnkool, die door de wasscherij zoo zuiver mogelijk is afgeleverd, wordt via een transportband in de bunkers ge bracht. die zich boven de ovens, die op duizend graden gestookt werden, bevinden. Onder de bunkers bevindt zich een open ruimte, die juist groot genoeg is voor een transportwagen van bijzonder model. Deze wordt nu boven de van de ksels voorziene ovens gebracht. De deksels zijn reeds van te voren geopend en zoo verdwijnt een 12.5 ton vette fijnkool in deze gaten, waaruit een vettige bruine damp omhocg stijgt. Hiermede neemt het proces, dat ongeveer 22 a 24 uur duurt, een aanvang. Zoo gaat het dag en nacht door. dan wordt, deze. dan gene oven bijgevuld,' nadat eerst de cokes eruit verwijderd is. Het uitstooten der cokes. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen van de Uitgev. Mij. Em. Ouerido te Amsterdam: „De valsche Nero" door Lion Feuchtwan- ger, vertaald door Nico Rost. Van Uitgev. Mij. Bosch en Keuning te Baarn: „Moeder", verzen van Nederlandsche Dichters, verzameld door E. M. van Dif- fclen en M, G. Schenk, Van A. Voorhoeve v/h. J. M. Bredées Uit gevers Mij. te Rotterdam: „Wel de Kerk, maar gesprekken over Jeugd en Christendom door dra. M, G. Schenk en J, B. Th. Spaan, Van de Uitgev.-Mij. De Pauw te Am sterdam: „De veertig dagen van den Musa Dagh, deel I, de Nadering, deel 2, de Strijd der Zwakken, deel 3, Ondergang, Redding, On dergang. Van de Uitgev.-Mij. A A. M. Stols te Maastricht „Afrikaanse versameling. opgestel deur Uys Krige, inleiding deur Dirk Coster. De detective-romans in de A. A-serie: „Dc adverteerende Doode" door Bram Verschoor en „Het Mysterie van de uitgedoofde Lamp" van denzelfden schrijver. „Dokter Heldring's groote Conflict" door Mia BruynOuwehand. „Mijn Avontuur in Holland" door Gia- como Casanova, inleiding, bewerking en neten van dr J. F Otten, vertaling naai den tekst der mémoires door H C. van Houten en F. C van HoutenVan der Looy v. d Leeuw. Van de Uitg.-Mij. J. Noorduyn en Zn N.V. te Gorinchem: „De Vitamines" door dr. J. J Hoff en C. G. HoffVermeer, 3e herziene en ver meerderde druk. Van J. B. Wolters te Groningen: „Inleiding tot de Nederlandse Letter kunde" door J. F. H. Alb. de la Court. 2de druk. Van N.V. Haagsche Drukkerij en Uitgev.- Mij.: „De Pachtwet", handboek voor studie en practijk door mr. Ph. de Vries, advocaat te 's-Gravenhage. Vraag het ieder jong meisje: het is heerlijk, een mooie gave teint te hebben I CASTELLA, Dobbelman's schoonheidszeep geeft U die be koorlijke teint! Castclla, de zuivere schoonheidszeep bevat kostbare olijfolie, die Uw huid verrukkelijk zacht en soepel maakt. En ze heel even parfumeert. Haal een stuk Castella, 121 /2 ct.) en houdt Uw uiterlijk jeugdig. (Tngez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De „Specht" is hedenochtend van het vliegveld Tjiliütan vertrokken met mede neming van 606 k.g. post, 8 k.g. Dakketpost en 72 k.g. goederen. Een passagier maakt den tocht tot Amsterdam mede, 14 passa giers zijn geboekt voor tusschen trajecten, terwijl er drie wegens plaatsgebrek gewei gerd moesten worden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9