PIANO 6 De strijd om Bilbao Meerderheid voor Blum in de Fransche Kamer IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 16 Juni 19a HOOG Perl ©Sinas® Frambozen De volmachten aan de regeering verleend Meisje-alleen Voorburg - Leidschendam WAAR VINDT U! A. v. LEEUWEN Zn. Haroems Weekreclame boven alles uit KAREL i STANDAARD ABONNEERT U OP HET „LEIDSCH DAGBLAD" Een ooggetuige, die te St. Jean de Luz Is aangekomen, heeft den correspondent van Reuter verklaard, dat er een onbe schrijfelijke toestand te Bilbao heerscht. Den geheelen dag vliegen toestellen van de rechtschen op geringe hoogte boven de stad. De breede straten worden met mi- trailleurvuur bestookt, terwijl in de nauwe straten handgranaten worden geworpen, waardoor vele slachtoffers vallen. De stad staat bloot aan geschut- en mi trailleuruur van de Archanda-hoogten. De weg naar Castro Urdiales «h Santan der wordt onophoudelijk door zware bom bardementsvliegtuigen bestookt. Op ver scheidene plaatsen is de weg geheel ver nield, zoodat de terugtocht van Bilbao op Santander onmogelijk dreigt te worden. Generaal Franco, die van nabij de operaties in het Baskenland volgt, heeft verklaard zeer tevreden te zijn over zijn troepen. De rechlsche troepen hebben gisteren den ..ijzeren gordel" gezuiverd. De verdedi gers geven zich de een na den ander over. Ongeveer zesduizend man werden krijgs gevangen gemaakt en een groote hoeveel heid materiaal viel den rechtschen in handen. Radio Requetes heeft o.m. medegedeeld, dat de rechtschen Galdacano, de daar ge vestigde springstoffenfabriek en de groote industrieels bedrijven, bezet hebben. Zij trokken de stad binnen door de arbeiders wijk. die op een hoogte ligt en die voor de verdediging georganiseerd is. Om vijf uur werd Archanda bezet en het geheele terrein tusschen Mervion en de rivier de Plencia. Drie colonnes bevinden zich thans op enkele honderden meters van Bil bao en wachten op het moment, dat de andere haar doelen bereikt zullen hebben om de stad in overeenstem ming met de plannen van de leger leiding binnen te rukken. De Italiaansche vrijwilligers de „Zwarte Pijlers" zouden een belangrijk aandeel in den strijd nemen. Rechtsche vliegtuigen hebben boven Bilbao duizenden strooibiljetten uitgewor pen, waarin de bevolking van de Baskische hoofdstad wordt uitgenoodigd zich over te geven. In deze biljetten wordt er op gewezen, dat Bilbao elk oogenblik onder het ge weervuur der rechtschen kan komen te liggen en dat de nuttelooze tegenstand slechts zou kunnen leiden tot verwoesting van het gebied. Degenen, die geen misdaad hebben be dreven en zich overgeven, zullen worden gespaard. Gij zijt. zoo wordt dan verder gezegd, op laaghartige wijze verraden door uw leiders, die u aan hun lage hartstoch ten hebben opgeofferd. Gij hebt van onze rechtvaardigheid niets te vreezen, slechts zij zullen voor hun verraad boeten. Laat geen oogenblik verloren gaan, want als de strijd eenmaal begonnen is, is het moeilijk hem te staken. Dwingt uw wil op en gij zult bijdragen tot de edelmoedigheid van het nationale Spanje. Slachtoffers der luchtaanvallen. Valencia publiceert cijfers van het aan tal slachtoffers der luchtaanvallen in Bas kenland onder de burgerbevolking. Alleen in April zijn volgens deze cijfers 2965 bur gers om het leven gekomen en 2451 gewond in 34 dorpen. Te Durango zijn 520 men- schen gedood, te Guernica 1654. De Britsche hulp bij de evacuatie. Minister Eden heeft in het Lagerhuis iverklaard, 1. dat de verdediging van Bilbao door de Baskische regecring nog steeds verzekerd is: 2. dat de evacuatie der vluch telingen voortduurt en dat 4.400 vluchte lingen Zondag Bilbao onder bescherming van de Britsche marine hebben verlaten, met bestemming naar een Fransche haven; 3. dat van de Baskische regeering een be richt is ontvangen, waarin wordt verzocht, de bescherming van de Britsche vloot te doen voortduren en het plan te kennen wordt gegeven, de evacuatie der vluchte lingen en gijzelaars te verhaasten, in ver houding van één gijzelaar tegen twintig vluchtelingen. In dit verband meldt een D.N.B.-telegram uit Londen, dat de Britsche regeerin; zich bereid heeft verklaard, bij de ontruiming van Bilbao door de burgerbevolking en de gijzelaars hulp te verleenen, waarbij zij echter de verzekering heeft geëischt, dat deze maatregel zonder aanzien van partij werdt ten uitvoer gelegd De autoriteiten te Salamanca zijn door bemiddeling van den Britschen ambassa deur te Hendaye van deze voorwaarde in kennis gesteld. Bovendien heeft de Britsche regeering een afschrift van het op haar door Aquirre gedaan beroep gezonden aan haar ambas sadeur te Hendaye met het verzoek het ter kennis te willen brengen van generaal Franco en tegelijkertijd tegenover de rechtsche autoriteiten uitdrukking te wil len geven aan de verwachting en de over tuiging der Britsche regeering, dat de be dreiging Bilbao te verwoesten, niet ten uitvoer zal worden gelegd. De Britsche consul te Bilbao is te St. Jean de Liuz gearriveerd. De veiligheid van de controle- vloten. Het Foreign Office heeft den tekst gepu bliceerd van de nota, die de Britsche re geering aan de beide partijen in Spanje heeft gezonden en waarin haar wordt ver zocht. de verzekering te geven, dat zij de buitcnlandsche oorlogsschepen zullen eer biedigen. Vervolgens bevat de nota het veroek aan de beide partijen, een lijst op te stellen van de Spaansche havens, die door de schepen, welke de controle uitoefenen, als bases kunnen worden gebruikt en in deze havens veiligheidszones in te stellen. Ten slotte wordt er in de nota op ge wezen, dat iedere inbreuk op de bovenbe doelde verzekringen, of iedere aanval op de controleschepen, als een zaak van ge meenschappelijk belang zal worden be schouwd en dat de vier mogendheden, die de controle uitoefenen, overleg zullen ple gen over de gezamenlijk te nemen maat regelen. Samenwerking tusschen de Tweede en Derde Internationale De Tweede en de Derde Internationale hebben besloten een eenheidsfront te vor men ten einde de Spaansche regeering bij te staan De afgevaardigden van beide Internationales zullen elkaar zoo spoedig mogelijk ontmoeten en een gemengde com missie zal een plan van actie uitwerken. Dimitrof heeft namelijk uit Genève een telgram van de Brouckère ontvangen, waarin deze verklaart in te stemmen met een actie ten gunste van Spanje. Dimitrof heeft hierop geantwoord, dat het presidium van het uitvoerend comité van de Derde Internationale vier zijner leden heeft aangewezen om de besprekin gen bij te wonen. In aansluiting op dit telegram van de Brouckère aan Dimitrof en het antwoord van den laatste, heeft de secretaris-gene raal van de Fransche communistische partij, Thorez, aan de Broukere 'n mede- Gisteren is de Kamer bijeengekomen, om het wetsontwerp te bespreken, strekkende om aan de regeering volmacht te geven, bij decreten de douane-tarieven te wijzigen en krachtiger maatregelen te nemen tegen dumping. Zij verwierp met 332 tegen 260 stemmen een amendement van Paul Thellier, strek kende om automatisch de landbouwpro ducten te doen deelen in elke aanvullende tolbescherming, welke de industrie- en handelsproducten genieten. Tenslotte werd het geheele eerste artikel van het betreffende wetsontwerp aange nomen met 351 tegen 241 stemmen. Dit artikel luidt als volgt: „De regeering wordt gemachtigd tot 31 Juli 1937, bij decreten, besproken in den ministerraad, de noodzakelijke maatregelen te nemen tot herstel van de openbare fi nanciën en tot bescherming van de spaar gelden en het openbaar crediet. Deze decreten zullen binnen drie maan den na afkondiging dezer wet worden voor gelegd aan het parlement ter bekrachti ging. of in ieder geval in de eerste verga dering van de buitengewone zitting van 1937." In de Kamer heerschte geen buitenge wone opwinding. Minister Vincent Auriol diende het wetsontwerp in en verzocht on middellijke behandeling in de commissie van financiën. Namens de regeering verzocht hij de ver gadering te schorsen tot het begin der de batten over het financieel ontwerp. Marcel Heraud stelde voor de vergade ring tot Donderdag te schorsen, doch dit voorstel werd met 358 tegen 230 stemmen verworpen. De reegering had een uiteenzetting op gesteld van hetgeen zij in het afgeloopen jaar tot stand heeft gebracht. Zij v/ijst hierbij op het financieel herstel en de economische ontwikkeling van het land. De sociale wetten hebben kalmte ge bracht en de consumptie is gestegen. Ver der heeft de aanpassing van de munt het contact tusschen de Fransche markt en de buitenlandsche markten hersteld. De regeering zet vervolgens uiteen, dat financieele maatregelen onmiddellijk ge nomen moeten worden en dat bovendien gedurende vele jaren steun moet worden geboden. Hierbij mag niets verwaarloosd worden. Alles doet evenwel hopen op een tijdperk van rust, dat gunstig is voor de productie. In het derde gedeelte van deze uiteen zetting verklaart de regeering de wijze, waarop zij de staatsfinanciën v/il regelen. Eerst wijst zij op het mislukken van de handelwijze der speculanten en der deser teurs van den franc. De speculatie is ge- deeling gezonden, waarin hij o.m. zegt, dat een delegatie, bestaande uit Thorez, Mar cel Cachin, José Diaz, Franz Dalhem en Luigi Gallo, is aangewezen om besprekin gen te voeren met vertegenwoordigers van de socialistische Arbeiders Internationale. „Uit naam van de delegatie der Commu nistische Internationale stel ik u voor Zaterdag 19 dezer te Parijs bijeen te komen ten einde een accoord tot stand te bren gen. zooals verlangd door de arbeidersor ganisaties in Spanje, voor een gemeen schappelijke actie van het internationale proletariaat". broken en de kapitaalvlucht heeft opge houden. Doch het herstel eischt voortdurende zorg. Sedert vijf Maart heeft de regeering belangrijke bezuinigingen ingevoerd op de openbare uitgaven, terwijl de inkomsten zijn gestegen. Thans moet met kracht en voorzichtig heid geleidelijk het evenwicht tusschen in komsten en uitgaven worden hersteld, waarbij rekening moet worden gehouden met de noodzakelijke aanpassing aan nieu we omstandigheden en de normale ontwik keling van het economisch leven. Er zullen geen maatregelen worden ge nomen, welke de onmisbare levensbehoef ten treffen, of welke de productie zullen vertragen. Het tekort bij de spoorwegen is sedert jaren vermeerderd, doch de regeering wil dit door reorganisatie in twee of drie étap pes verbeteren. O.a. wil de regeering de tarieven der spoorwegen verhoogen. Verder zal aan de Kamer een ontwerp worden voorgelegd tot hervorming van de gemeentelijke en departementale financiën, teneinde de voorschotten, welke de staat ieder jaar moet geven, te beperken. Ook zal een commissie, waarin alle par tijen uit de Kamer vertegenwoordigd zul len zijn, een diepgaande hervorming van de directe belastingen bestudeeren. opdat de opbrengst grooter wordt zonder de las ten te vermeerderen. In het belang van den kleinen handel, de kleine industrie en den kleinen land bouw, zal spoedig 'n crediet op middelba ren termijn worden ingesteld, alsook een crediet voor den buitenlandschen handel. De teksten van deze voorsteller, zijn ge« reed. Bovendien is een plan opgesteld om voor de komende jaren de uitgaven van de be grooting zooveel mogelijk aan te passen aan de inkomsten, teneinde zoo weinig mogelijk een beroep te hoeven doen op het volk. Auriol vulde deze uiteenzetting nog aan door o.m. te verklaren: Men moet niet vergeten, dat de regeering een moeilijken toestand heeft overgenomen van haar voorgangsters. Het deficit van de spoorwegen dateert van vijftien jaar geleden en is van jaar tot jaar toegenomen. Vijftig procent van de staatsschuld is liquidatie van het passief van den oorlog. De uitgaven voor de lands verdediging zijn aanzienlijk gestegen Verder wees de minister er op. dat van het Fransche kapitaal meer dan zestig mil liard in het buitenland ia belegd. Indien ieder Franscheman zijn plicht zou hebben gedaan, dan zou het land niets te vreezen hebben. Hierbij komen nog de speculaties, ge steund door perscampagnes en pessimisti sche redevoeringen. De commissie van financiën der Kamer heeft, na aanhooring van minster Auriol, ook minister-president Blum gehoord, die een amendement aanvaardde, strekkende om de speciale volmachten te beperken tot de gewone zittingsperiode der kamer. Voorts wordt gemeld, dat er verhoogin gen zullen worden voorgesteld van de zegel, belasting en de belasting op tabak. Tenslotte nam de commissie met 2216 stemmen en 6 onthoudingen (w.o. de com munisten) het ontwerp aan. Intusschen vergaderden de diverse frae. ties. Van communistische zijde dreigde gevaar zij wilden zich onthouden van stemmen waadoor de regeering bedreigd werd te meer. waar ook van radicaal- socialistische zijde dan bezwaar los kwam Blum zelf kwam er aan te pas. Met betrekking tot het gebruik der vol machten verklaarde hij. dat het niet gin» om een verhooging der belastingen op levensmiddelen, doch om een verhooging van tabaks-accijnzen en posttarieven. Ten aanzien van den politieken kant van het vraagstuk merkte de minister-president op. dat de gevraagde volmachten afweken van die, welke vroeger werden verleend, daar de vroegere regeeringen het parlement on middellijk op reces zonden, terwijl deze regeering bereid is de volmachten te be perken tot den duur van de zitting. Met bewogen stem herinnerde Blum er boven dien aan dat men vertrouwen in de regee- rlng kon stellen, dat zii haar volmachten ten gunste van de democratie en de ar beidersklasse zou aanwenden Tenslotte verklaarde hit. dat het voor hen die zich van de gemeenschappelijk onder nomen poging wilde afscheiden, een ge wetenskwestie was en dat hij deze vraag aan de Kamer zou voorleggen. Er ontspon zich vervolgens een gedachtenwisseling, waarbij een beroep op de communisten werd gedaan de eenheid der meerderheid niet te verbreken. De communist Duclos verdedigde het communistische standpunt, waarbij hil enkele kanten der algemeene politieke oriëntatie van het ministerie be treurde. Thorez bracht in herinnering, dat de motie der partij den communistischen afgevaardigden geen enkele mogelijkheid liet op hun houding terug te komen. Niettemin is tenslotte toch overeenstem ming bereikt! Om kwart over twaalf hedennacht kwam de Kamer weer bijeen en ten slotte werd het wetsontwerp tot het verleenen van volmachten aan de re gecring met 346247 stemmen aange nomen. Flandin en Reynaud oefenden scherpe crittek. De laatste zeide o.a.: De regeering heeft gedevalueerd, maar heeft er het financieele en economische voordeel van verbeurd. Door haar politiek heeft de regeering niet een terugkeer van kapitaal mogelijk gemaakt. Volgens Rey naud heeft de regeering het land reeds 25 milliard franken aan goud gekost! Tot de tegenstemmers behoorden 29 radicaal-socialisten Morgen wacht de regeering Blum een zware strijd in den Senaat! Brand in het beeldhouwer-atelier. Aan den gang, jongens!!!maal denk er om kinderen en vrouwen eerst! Gevr. in Den Haag, in gez. Van 2 pers. een keurig 3148 leeft. 22—34 jaar, zelfst. k. koken en werken en van pr. mondei, en schriftel. get. voorz. Indiensttr. pl.m. 6 Juli. Br. Javastraat 62, Den Haag. Door bijz. omstandigheden bod gevraagd op 2 VRIJE HUIZEN, 6 jaar oud, met 1200 M2. grond, voor alle doeleinden geschikt, gelegen Vlietweg 115- 116, 2 min. v. station Voorburg. Bezichtigen Donderdag a.s. 10—12 en 24 uur. 3136 de grootste sorteering nieuwe en 2de hands eiken en stalen kantoormeubelen, brandkasten, enz. Bij PAVILJOENSGRACHT 3a (bij de Wagenstraat) Den Haag - Telefoon 110860 Stalen folio 4-Iadenkast m. centraalsluiting f.45 3116 Bij vonnis der Arrondisse- merrts-Rechtbank te 's-Gra- venhage van 14 Juni 1937 is in staat van faillissement ver klaard de nalatenschap van Mej. G. VAN DER HAM, ge woond hebbende te Wassenaar, Rijksstraatweg 66, met benoe ming van den EA. Heer Mr. G. H. B. VAN DEN BOOM, lid van gemelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van Mr. A. T. J. ETMANS, advo caat en procureur te Leiden. Rapenburg 64, tot curator. De Curator vd. 3152 Mr. A. T. J. ETMANS. N. Rijn 4748 - Stationsweg 3 Geversstraat 81. 3147 Gelegenheid tot overname v. e. prachtige ADAM PIANO, Duitsch kruissn., mooie volle toon. Prijs f. 195.—. Event, betaalb. m. f. 9.20 p. mnd. zond. vooruitbet., at p. week. PIANOHANDEL VAN 1793 Fa. Peltenburg - Breestr. 109. 2945a 1 KOP en SCHOTEL CADEAU bij aankoop f. 1.Kruide nierswaren, waarbij 1 p. koffie. Faillissement T. VAN WIJNGAARDEN, Koudekerk. Indiening schuldvorderingen bij den Curator vóór 15 Septem ber 1937; verificatievergadering 2 October 1937 10 uur In het Palels van Justitie, Korte Voor hout 11, 's-Gravenhage. 3135 Mr. P. E. BRIET, Curator. Rapenburg 36, Leiden. Bij vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Gra venhage van 10 Juni 1937 is uitgesproken het faillissement van 3156 Q. J. E. ELKHUIZEN, bloemist te Sassenheim, met benoeming van den Hoog welgeboren Heer Jhr. Mr. P. G. M. VAN MEEUWEN tot Rech ter-Commissaris en van onder- geteekende tot curator. De curator Mr. E. J. M. H. BOL3IUS. CENT staat de nieuwe 6 cents >e prachtige bolknak, met de geraffineerde melange en daardoor dominerend in geur en smaak. In boite nature van 25 en 50 stuks of in blik, 10 stuks 60 cefit. Er is maar één 42 Perl, Sinas en Frambozen - ze dragen den naam Hero met eere. Bereid op de meest moderne en hygiëni sche wijze uit de beste grondstoffen: zuiver volrijp fruit en niets anders. Geen chemische kleurtjes of smaakjes. U proeft van de eerste tot de laatste slok de volle, natuurlijke vruchtensmaak. Daarom zijn deze beroemde Hero-dran- ken méér dan alleen maar 'n heerlijke verfrisschingze zijn gezond I Perl, Sinas of Frambozen drinken is gezondheid drinken met volle teugen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8