BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 Juni 1937 lE^ERPASTEI ZWANENBERG Binnenland Mij. der Ned. Letterkunde. De C. W. van der Hoogt-prijs vo:r mevrouw Henriëtte van Eyk. Voor haar roman „Gabriël". In de heden alhier gehouden jaarvergade ring van de Maatschappij der Nederland sche. Letterkunde (zie ook in het 4de Bladi werd door de Commissie van Schoone Lette ren inzake de toekenning van den C. W. van der Hoogt-aanmoedigingsprijs, het vol gende vérslag uitgebracht: De Commissie voor Schoone Letteren ad viseert, den C. \V. van der Hoogt-prijs voor het jaar 1937 toe te kennen aan mevrouw Henriëtte van Eyk voor haar roman Gabriël. De vóórnaamste overweging van de commis sie. die met algemeene stemmen het besluit nam tot het uitbrengen van dit advies, is dat in de Nederlandsche letterkunde de humor, zoo vaak als een minder verdienste lijk genre beschouwd, zelden geheel tot zijn recht komt. Bekroonde het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde in het verleden reeds schrijvers van zeer uiteenloopenden aard, een auteur, die den lach van den lezer wekt door een oor spronkelijke beheersching onze moedertaal verwierf tot heden niet de aanmoediging, die zulk een sympathieke beoefening van de letterkunde ongetwijfeld verdient. De roman Gabriël door mevr. Henriëtte van Eyk munt uit door een geestigheid, welke gevoed door levendige verbeeldings- zuivere samenstelling. maakt nat smaakt! 3117 (Ingez. Med.) DE STERREWACHTEN VAN LEIDEN EN DIE VAN JOHANNESBURG. -,- Zooals bekend is, bestaat er een nauwe kiacht, den lezer een wereld opent, waar samenwerking tusschen de sterrewachten het leven verminkt wordt tot geheel nieuwe verhoudingen. Het is de wereld van een sprookje, rnaar niet van een gewoon sprookje. In dit verhaal blijft de realiteit van menschen en dingen onaangetast, doch de funëties. welke hun worden toegekend, kloppen niet geheel met hun werkelijke vermogens. Ze doen en zeggen gedurig het onverwachte, en dit op een wijze, waardoor wij den indruk krijgen, dat het zoogenaamd werkelijke leven maar een misverstand zou zijn en dat alleen het gedroomde leven het echte leven is. Mevr. Henriëtte van Eyk behandelt met groote virtuositeit de taal. Haar volzin dankt vaak een comisch effect aan de manier, waarop zij gebruikelijke syntactische wen dingen buiten hun gewoon verband weet te plaatsen, zoodat ze. trots hun algemeen heid. nieuw en als het ware onbehooorlijk schijnen. De gemeenzame vormen der schrijftaal onderwerpt zij zoodoende aan een leuke en, hopen wij, vruchtbare kritiek. Een groote mildheid in het beoordeelen van menschen en toestanden, een zacht begrip voor de oorzaken van menschelijke fouten en afdwalingen, een teêder gevoel voor al wat kan worden aangeduid als scharminkel, geeft aan dezen verbeeldingrijken roman een bijzondere en alleszins prijzenswaardige bekoorlijkheid. De Commissie meende, dat deze hoedanigheden eene bekroning ten volle rechtvaardigen. Het advies van het bestuur hierop luidde als volgt: Inzake de voordracht van de Commissie voor Schoone Letteren ter toekenning van de Van der Hoogt-prijs 1937 vindt het be stuur geen aanleiding die toekenning be paaldelijk te ontraden, ook al slaat het be stuur de verdiensten van het boek niet zoo hoog aan als de Commissie. Bij de eerste stemming over het advies spraken 40 stemmen zich daarvóór uit en 37 tegen, terwijl 13 leden, zich van stemming onthielden. Teneinde een scherper uit spraak te verkrijgen werd besloten een tweede stemming te houden, waarbij blanco biljetten ais niet-geldig zouden worden be schouwd. Het resultaat was thans 43 stemmen voor en 39 tegen en 1 blanco, zoodat de C. W. v. d. Hoogt-prijs werd toegewezen aan mevr. van Eyk. van Leiden en die van Johannesburg, wel ke samenwerking onder meer tot uiting komt in het feit, dat er steeds Nederland sche sterrekundigen in Johannesburg wer ken. Tijdelijk is op het oogenblik weer te Leiden uit Johannesburg teruggekeerd dr. H. van Gent, die niet minder dan 1500 pla ten met 11000 opnamen vanuit Zuid-Afrika mee naar hier heeft gebracht. In zijn plaats is op het oogenblik dr A. de Sitter te Johannesburg. AUTOTOCHT VERPLEEGDEN GEREF. MINNEHUIS. Morgen 9 uur zullen bij goed weer. de cischgenooten van het Gereformeerd Min nehuis (Tehuis van Ouden van Dagen der Ned. Herv. Diaconie) in de Kaarsemakers- straat, vergezeld van H.H. Regenten een autotocht maken over Haarlem naar Cas- tricum. Alkmaar en Bergen, waar zij op verschillende versnaperingen zullen worden onthaald. Moge het weer gunstig zijn, opdat de oudjes weer naar hartelust kunnen genie ten van dit jaarlijksch feestijn, DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Neurath naar Londen. Verdere diplomatieke reizen. De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, Von Neurath, zal zich op uitnoodlging van de Britsche regeering 23 Juni as. naar Londen begeven. Plannen tot het voeren van bijzondere besprekingen aldaar bestaan niet, doch verwacht kan Worden, dat het bezoek ge legenheid zal geven tot het voeren van gedachtenwisselingen over kwesties, welke den beiden landen gemeenschappelijk be lang inboezemen. Naar vernomen wordt, zullen de bespre kingen voornamelijk gewijd zijn aan de mogelijkheid, een nieuw Westelijk pact te sluiten ter vervanging van het Locarno- pact en aan den toestand in Spanje. Men legt er den nadruk op, dat het be zoek van Von Neurath niet beteekent, dat specifieke BritschDuitsche onderhande lingen van welken aard ook zullen worden gevoerd. De besprekingen zullen echter ongetwijfeld een uitgebreid gebied be treffen. Eden en Von Neurath zullen spreken over de mogelijkheden tot verbetering van het stelsel der controle in Spanje en over de evacuatie van de buitenlandsche troe pen. doch te dien aanzien wijst men er nogmaals op. dat hier alleen van gedach tenwisselingen gesproken kan worden, aangezien werkelijke onderhandelingen slechts door de commissie van niet-inmen- ging kunnen worden gevoerd. Ten aanzien van het nieuwe Locarno verwacht men geenerlei belangrijke ont wikkeling buiten een wederzijdsche uiteen zetting van de standpunten van Engeland en Duitschland. In het Britsche standpunt is, naar men meent te weten, niets gewijzigd. De Brit sche regeering blijft de tot-stand-koming van een nieuw Westelijk pact beschouwen ENGELAND Het resultaat der Rijksconferentie. De rijksconferentie publiceert de resul taten van haar beraadslagingen over de buitenlandsche zaken. Volgens het communiqué hebben de ver tegenwoordigers van de deelen van het Britsche gemeenebest van gedachten gewis seld over de buitenlandsche politiek en de internationale situatie voor zoover deze verband houden met hun onderscheidene belangen en verantwoordelijkheden. De vertegenwoordigers van de verschil lende regeeringen kwam overeen, dat voor ieder lid van het gemeenebest het eerste doel moet zijn, de handhaving van de vrede. Zij zijn van meening, dat de rege ling der internationale geschillen gezocht moet worden in een methode van samen werking, onderzoek, verzoening. Aangezien zij hun politiek wenschen te baseeren op de bedoelingen en idealen van den Volkenbond, verklaren zij unaniem, dat hun respectieve bewapeningen nimmer voo r aanvalsbedoelingen noch voor een doel, dat onvereenlgbaar is met het Vol kenbondspact. of het pact van Parijs, zullen worden gebruikt. Onder den indruk van de wenschelijk- heid, den invloed van den Volkenbond te versterken door de uitbreiding van zijn ledental, geven de vertegenwoordigers van de deelen van het Britsche gemeenebest eenparig als hun meening te kennen, dat dit doel zou worden vergemakkelijkt door een scheiding tusschen het Volkenbonds- .pact en de vredesvedragen. Zij juichen de totstandbrenging van re gionale vriendschapsverdragen toe, voor zoo ver deze kunnen bijdragen tot de zaak van den vrede en niet in strijd zijn met het handvest. Zij namen kennis van een verklaring der Australische delegatie, volgens welke Australië bereid is, samen te werken met de volken van het gebied van den Stillen deert. Hij voegde hieraan toe, dat hij ge— nadere verklaring kon afleggen, doch wil- de alleen mededeelen, dat de regeeringen van Nederland en België het Britsche ka binet hebben medegedeeld, dat de facili teiten die krachtens dit accoord worden verleend, uitgebreid zullen worden tot den invoer uit het Vereenigd Koninkrijk. OOSTENRIJK Beroep van Schuschnigg op de arbeiders, Bondskanselier Schuschnigg heeft op een congres van de sociale arbeidsgemeen schap, welke de vertegenwoordiging van de arbeiders binnen het Vaderandsche Front vormt, een oproep tot de Oostenrijksche arbeiders gericht om mee te werken aan den opbouw van den staat. Hij zeide, dat zoowel bij de samenstelling van den nieu wen Weensohen gemeenteraad als bij de samenstelling van de andere gemeente raden rekening gehouden zou worden met de wen.schort van de arbeiders. Hij maakte een scherp onderscheid tusschen autori taire leiding en dictatuur en legde er dei» nadruk op, dat het geweld nimmer als be ginsel voor Oostenrijk erkend zou worden Sohuschmtgg zeide, dat de autoritaire lei ding slechts het noodzakelijk gevolg was van de overwinning van de partijsplitsing en zou uitloopen op een concentratie van de verantwoordelijkheid en een middel tot opvoeding tot verantwoordelijkheid. De arbeiders zullen bij een loyale houding te genover den staat en medewerking in de sociale arbeidsgemeenschap en in het Vaderlandsche Front op dezelfde rechten kunnen rekenen ais de overige staatsbur gers. Het onafhankelijke Oostenrijk be hoeft zijn arbeiders, maar ook Oostenrijk sche arbeiders, die weten, waairom het thans in Oostenrijk gaat. als de eerste schrede op den weg naar een Oceaan ter zake van een niet-aanvalspact. aleemeene Europeesche regeling. De vertegenwoordigers waren het er over HET LEIDSCHE VACANTIE- KINDERFEEST. Men schrijft ons: Evenals in de 7 voorafgaande jaren zal het aan de Commissie voor 't Leidsche Vacantie-Kinderfeest ook dit jaar weer mo gelijk zijn enkele honderden kinderen uit de 6e klassen der lagere scholen van bosch en hei te doen genieten. Echter op één voorwaarde Wanneer de inkomsten blijven loopen, als thans 't geval is! Het gaat hoopvol. Van het onderwijzend personeel van vele scho len, van talrijke particulieren, van vereeni- gingen op allerlei gebied zijn reeds mooie bedragen bij den penningmeester ingeko men. Maar er is voor deze honderden jongens en meisjes niet gauw genoeg! Daarom is de Commissie dag aan dag bezig om het benoodlgde geld bijeen te brengen. Thans is de lotenverkoop begonnen. Vermoedelijk is dit voor velen geen nieuws meer, want reeds komen er berichten, dat de verkoop goed loopt. Overigens geen wonder, wan neer men het doel ende mooie prijzen in aanmerking neemt! Zoo zal 't met de sympathieke medewer king, die in Leiden voor 't vacantie-kinder- feest bestaat ongetwijfeld gelukken de reizen, die voor de groepen op het pro gramma staan, te bekostigen De vele deel nemersisters) van vroegerige tochten zijn even zoovele propagandistenHet moet zoo doende in de toekomst mogelijk worden, om jaarlijks een groeiend aantal kinderen voor meerdere dagen naar ons heuvelland te la ten gaan. Onder leiding, natuurlijk! Dit is trouwens een van de zaken waar 't V.K.F. ten zeerste op let! Deze voortgang zit er de laatste jaren ge lukkig in. Deze vol te houden is een heele toer. Maar 't moet kunnen, want ieder lezer zal begrijpen, hoe vooral op deze wijze aan de kinderen diepe bewondering voor 't schoone en machtige van wat de natuur te zien geeft, kan worden bijgebracht. Zoo zal, met veler medewerking, de Leidsche Com missie voor het Vacantie-Kinderfeest ook in deze richting trachten voort te werken. MUZIEKUITVOERING OP ENDEGEEST. De Chr. Muziekvereeniging „Alhalla" gaf gisteravond voor de patiënten van Rhijn- geest een uitvoering. De muzikanten hadden een zeer dank baar gehoor. Het was een aardig inter mezzo toen, na de rede van H.K.H. Prin ses Juliana, het Wilhelmus werd gespeeld. De hoorders beloonden dit extra nummer met een geestdriftig applaus. H.M. de Koningin passeerde gister middag omstreekt kwart voor vier in een open auto onze gemeente .op. doorreis van het Loo naar het Huls ten Bosch. Morgen hoopt de heer W. Olivier den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar bij den Rijksgebouwendienst te werk werd gesteld. Aan het Vrijzinnig Chr. Lyceum te 's-Gravenhage werd het diploma A, afd. Gymnasium behaald door onzen stadgenoot den heer A. Verstraaten. Het Leldsch Harmonie Gezelschap ,.de Post" onder leiding van den heer M. Bol- derdijk behaalde op het Concours te Zaan dam, uitgeschreven door Verkade's Harmo nie, een tweeden prijs in de afd. uitmun tendheid. Voorwaar een mooi succes, ge zien het feit dat hier de beste corpsen uit Nederland aanwezig waren. Met ingang van 17 Juni a.s. wordt de heer G. Beenker, Stationsambtenaar der Ned. Spoorwegen te Uitgeest, als zoodanig overgeplaatst naar 't station Leiden H.S.M. Tengevolge van het vlam vatten van een benzinelamp is gistermiddag een begin van brand ontstaan in de rijwielwerkplaats van J. van Z., Oude Rijn 170. De omwonenden wisten het vuur met zand te blusschen, zoodat de schade be perkt bleef tot een gedeeltelijk verbrande deur en eenige gesprongen ruiten en de uitgerukte motorspuit geen dienst behoefde te doen. De collecte voor Chr. Jeugdhulp heeft f. 261.89 opgebracht. De politie alhier heeft den 43-jarigen varensgezel J. S. aangehouden, die in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond tot het ondergaan van 16 dagen hechtenisstraf. Fngeland heeft, naar vernomen wordt, de Fransche regeering van het bezoek van Von Neurath op de hoogte gesteld en in groote trekken aaneegeven, waarover de besprekingen waarschijnlijk zullen loopen. Voorts zal de chef van den Duitschen generalen staf, generaal Beek, morgen een Darticulier bezoek aan Parijs brengen. Evenwel zal generaal Beek tijdens zijn verblijf te Pari.is gelegenheid hebben, den chef van den Franschen generalen staf, generaal Gamelin. een bezoek te brengen. Na Parijs gaat Beek naar Londen. Gisteren is aan den Tsjecho-Slowaak- schen premier Hodze te Boekarest een di ner aangeboden, waarbij hartelijke toe spraken door Tatarescu en Hodza zijn ge wisseld. waarin de waarde der Kleine En tente nog eens breed werd uitgemeten. Te Boedapest is gisteren officieel mede gedeeld, dat de Duitsche minister van oor log, generaal-veldmaarjchalk von Blomberg op uitnoodiglng van generaal Roder op 28 Juni te Boedapest zal aankomen voor een bezoek van eenige dagen, in antwoord op het verblijf van den Hongaarschen gene raal te Berlijn. WENSCHEN OMTRENT INLIJVING. Ingeschrevenen voor den dienstplicht voor de lichting 1938, die hun wensch omtrent inlijving in geval van bestemming tot ge woon dienstplichtige niet reeds bij de keu ring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven, of die iets anders zouden wen schen dan zij te voren hebben medege deeld kunnen vóór 10 Juli as. hun verlan gen, liefst schriftelijk, opgeven aan den Commandant van het Indeelingsdistrict ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage. LAWN-TENNIS. GEPLAATSTE SPELERS VOOR WIMBLEDON. Voor de officieuss wereldkampioenschap pen, welke op 21 Juni a.s. te Wimbledon aanvangen, zijn de volgende spelers in deze volgorde van boven naar beneden in het schema „geplaatst". Budge (Vereen. Staten), Von Cramm (Duitschland) en Henkei (Duitschland); Austin iEngeland). Grant (Ver. Staten), Menzel (Tsjecho-Slowakije)Mac Grath (Australië) en Parker (Ver. Staten). Bij de dames werden geplaatst Helen Jacobs (Ver, Staten) en mevr. Sperling (Denemarken). DUIVENSPORT. NATIONAAL CONCOURS ST. VINCENT. Voor dit nationale concours, georgani seerd door dep Zuiderbond, te houden op Vrijdag 25 Juni a.s. bestaat gelegenheid in te korven op Maandag 8 uur in het Club gebouw der L.P.C. Hoofdprijs voor deze vlucht is een Radio Installatie. BELGIË Dc strijd in Rex - Staking van caféhouders. De voorzitter van de Rexistische Kamer fractie. Pierre Daye. heeft zijn ontslag in gediend. Degrelle heeft dit ontslag aan vaard en Legros aangewezen om hem te vervangen. In Rexistische kringen ver klaart men, dat Daye zijn ontslag heeft ge nomen om Degrelle volledige vrijheid te laten om de Rexistische parlementsfractie te reorganiseeren, doch anderzijds wijst men er op. hoe de Rex-beweging steeds verder uiteenvalt. Als protest tegen de niet-opheffing van het alcohol-verkoop-verbod, was een sta king afgekondigd, doch de staking der ca féhouders is te Brusel niet algemeen. De restaurants zijn nog open. In de provincie schijnt daarentegen dc staking in de groo te steden wel algemeen te zijn. Te Gent en Antwerpen echter Is de staking op een mislukking uitgeloopen. eens, dat een dergelijke overeenkomst een gewenschte bijdrage zou vormen voor de zaak van den vrede en voor de voortzetting en handhaving der vriendschappelijke be trekkingen in 't gebied van den Stillen Oceaan en onderwerp zou moeten zijn voor andere besprekingen tusschen de regee ringen. Alle vertegenwoordigers wenschen op recht, dat er in zoo groot mogelijke mate wordt ontwapend, doch zij zijn het er over eens, dat hun onderscheidene regeeringen gehouden zijn, essentieele maatregelen te nemen voor de verdediging van hun veilig heid en om zich van hun internationale verplichtingen te Kunnen kwijten. Zij zullen voortgaan met elkander overleg te plegen en samen te werken in alle vitale kwesties ven gemeenschappelijk belang. De vertegenwoordigers bestudeerden voorts de moeilijkheid, het vertrouwen te rug te brenger en de stabiliteit der eco nomische financieele voorwaarden te ver- grooten, welke zij essentieel achten .voor de welvaart der afzonderlijke landen en van den Internationalen vrede. Te dien einde verklaren de vertegen woordigers zich bereid met andere naties samen te werken om de bestaando moei lijkheden, met inbegrip van douanegrenzen en andere hinderpalen voor den interna tionalen handel en de verbetering van den aigemeenen levensstandaard, te bestu- deeren. Tenslotte hebben de vertegenwoordigers besloten, hoewel zij ten zeerste gehecht zijn aan de principes der democratie en de par lementaire vormen, dat de verschillen van politieke opvatting geen hinderpaal zou den moeten vormen voor de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de regeerin gen en de volken en dat niets schadelijker zou zijn voor de internationale rust dan een werkelijke of schijnbare verdeeling der wereld in tegenover elkander staande fronten. tM- In het Lagerhuis hebben twee labour- afgevaardigden de regeering de vraag ge steld, of zij voornemens was, onderhande lingen te openen, teneinde zich aan te slui ten bij Oslo-staten. Namens de regeering antwoordde Oli ver Stanley, dat de regeering het betref fende document op het oogenblik bestu- Het lijk van Wichman gevonden? Uit Danzig wordt vernomen, dat in een bosch bij de stad een lijk is gevonden. Men vermoedt, dat dit het stoffelijk overschot is van den socialistischen afgevaardigde Wichman, die sedert 25 Mei, den dag, dat hij door de politie werd gearresteerd, ver mist wordt. Het lijk is evenwel nog niet perkend. DUITSCHLAND De strijd tegen de kerk. Dominé Martin Niemoeller, een van de krachtigste tegenstanders van het natio- naal-socialisme, is in de laatste dagen eenige malen door de Gestapo verhoord. Ook andere leden van de confessioneele kerk zijn in verhoor genomen. Drie van hen, waaronder dominé Fritz Mueller van Dalhem, zijn niet naar hun woning terug gekeerd; hun familie weet niet waar zij zich bevinden. Bovendien heeft men de passen van de leden van de confessioneele kerk. die naar het evangelisch congres te Oxford in Juli a.s. wilden gaan, ingetrokken Ds. Niemoeller is door de Gestapo bij zijn verhoor ondervraagd over een resolu tie, die naar men in kerkelijke kringen ge loofd, onderteekend zou zijn door de oppo sitie van den broederraad der kerk met 't doe! openlijk de namen bekend te maken van allen, die formeel uit de kerk zijn ge treden. Omtrent het verhooren van andere leden der kerkoppositie, meldt Reuter nog. -,at hun daarbij vragen gesteld zijn over hun houding jegens het gezag van den staat. ITALIË. Turati weer in de partij. De vroegere secretaris-generaal der fas- DANZIG De leider van den katholieken Wind- horstbond, Ernst Riedel, ls wegens belee- dlglng der N.S.D.A.P. en het belasteren van de crlmineele politie van Danzig ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, RUSLAND Geruchten. Opnieuw zijn geruchten in omloop ge bracht over arrestaties van Rosenberg, Joerenef, Karachan, Stern e.a., doch op nieuw zijn deze tegengesproken. Wat echter heden niet is, kan morgen zijn Er schijnt een defensleleening ad 1H mlllioen in dé maak te zijn. BULGARIJE Een kroonprins geboren. Koningin Joanna heeft het leven ge schonken aan een zoon. De koninklijke moeder en haar kind, de kroonprins, zijn wel. In het land heerscht groote vreugde. 101 kanonschoten werden gelost om der bevolking kond te dóen van de geboorte van een kroonprins. Het huwelijk van koning Boris met de Italiaansche prinses Giovanna werd in 1930 gesloten. Hun oudste dochtertje, Maria Jniisa, is thains 5 jaar oud. VEREENIGDE STATEN De hervorming van het Hoog gerechtshof. Tijdens een persconferentie verklaarde president Roosevelt te hopen, dat de Se naat zoo spoedig mogelijk zou stemmen over de voorstellen tot hervorming van het opperste gerechtshof. Hij voegde hieraan nog toe, dat het volk wenschte, dat de wet zonder obstructie zou worden aangenomen. NPDERL. BIJBELGENOOTSCHAP. In de algemeeneene vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap zette na de ope ningstoespraak van prol. mr. P. Scholten de secretaris van het genootschap, dl H C. Rutgers, uiteen, waarom in dit jaar een reis van den secretaris naai Indië nood zakelijk is. Gehoopt wordt dat de reis zal lelden tot een reorganisatie van de bijbel verspreiding in Indië en tot een verderen groei van de afdeelingen van het bijbel genootschap aldaar, terwijl de herden kingscollecte het dan mogelijk kan ma ken dat Indië in dit opzicht metterdaad geholpen wordt In de middagvergadering hield dr Kraemer een referaat over „Wat zit er achter het werk van een afgevaardigde van het Nederlandsch Bijbelgenootschap?" Vervolgens werden prof. dr. F. W. Gros heide, ds. G. J. Koolhaas en prof. mr. P. Scholten als hoofdbestuursleden herkozen. In do vacature, ontstaan door het bedan ken van prof. dr F. M. Th. Böhl werd prof. dl J. N Bakhuyzen van den Brink geko- UITVAART VAN WIJLEN DEN HEER J. W. VALENTIJN TE TER AAR. Onder groote belangstelling vond heden te Ter Aar de uitvaartdienst plaats van den in die gemeente zoo tragisch om het leven gekomen heer J. W. Valentijn. Te halftien werd een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor Bilars. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester, de heer Hoogenboom, ir. Peiksma en vele personen waarmede de overledene in relatie stond. De beaard'ing werd verricht door kape laan R. Oud. Het stoffelijk overschot weid door bestuursleden van de Juliana-vereeni- ging en RJC. Middenstanders grafwaarts gedrdagen. Een tweetal kransen dekten de kist. INBRAAK TE GRONINGEN. Gisteravond kwam de bierhandelaar Th. Alma, wonende aan het Kattendiep te Gro ningen, tot de ontdekking, dat te zijiien huize was Ingebroken. Een geldkistje, iu- houdende 780 gulden, was verdwenen. BB een Ingesteld onderzoek vond de recher che een sjooor van den dader en arres teerde den 49-jarlgen A. B„ die vaak M o i-, zaak van den heer Alma kwam en zen, in die, ontstaand door periodieke af- ook gisteravond was geweest, B1.1 zijn aan cistische partij Turati. die in October 19321 treden van den heer L. J van Wijk de hee houding was hij nog in het bezit van van de partijlijsten geschrapt was. 1= weer P L. de Gaay Fortman. Prof. mr F Schol- venhonderd gulden. Hij ontkende, rfü in de fascistische partij opgenomen Over werd herkozen als voorzitter proL dr. F. W rl£n diefstal af te weten. Het geldki twee of drie dagen zal hij naar Oost-Afrika Grosheide als onder-voorzitter. De heer L. nog niet teruggevonden. De man u"J vertrekken, waar hij een belangrijken post J. van Wijk is tot buitengewoon Ud van i voorloopig in arrest- zal bekleeden. I bet hoofdbestuur benoemd. j,j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2