BINNENLAND VICTORIA-WATER LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Woensdag 16 Juni 193l1 Een Televisie tentoonstelling te Londen LICHTFABRIEKEN LEIDEN 1 GEMENGD NIEUWS AFSCHEID KOLONEL OUDENDIJK. Loting voor den dienstplicht. Voor lichting 1939. De minister van Defensie a i. heeft be paald, dat de in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den inge schrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aan merking komt om tct gewoon dienstplich tige te werden bestemd voor de lichting 1939 in het openbaar plaats heeft op Maandag 28 Juni a.s., des nam. om 2 uur, te 's-Gra- venhage. in de „Rolzaal". Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genum merde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alpha- betisch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1936. In de commissie voor deze loting zijn be noemd tot lid, tevens voorzitter, de heer mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raads heer in den Hoogen Raad. te 's-Graven- hage; tot. lid, tevens plaatsvervangend voorzitter, de heer M. Belzer. luitenant- generaal. lid van het Hoog Militair Ge rechtshof. te 's-Gravenhagetot lid, de heer Th. Sanders, lid van de Algem. Reken kamer. oud-directeur van de Staatsloterij, te 's-Gravenhage: tot hun plaatsvervan gers voor wat de heeren de Menthol Bake en Belzer betreft uitsluitend in hun danigheid van lid onderscheidenlijk: de heer mr. J. van Heerde. oud-administra teur ter gemeente-secretarie van Amster dam. te Haarlem: de heer J. G. Leverland. luitenant-generaal-tit. b.d., te 's-Graven hage, en de heer jhr. J. P. A. de Jonge van Zwijnsbergen, directeur van de Staats loterij, te 's-Gravenhage. Tot secretaris is benoemd de heer V. H. Laforêt. hoofdcommies bij het Departe ment van Defensie, te 's-Gravenhage, en tot adjunct-secretaris, de heer C. de Wilde, administratief ambtenaar 1ste klasse bij de Staatsloterij, te 's-Gravenhage. nieuwe ledengroep ambtenaren bij de so ciale verzekering. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. J. Muller aangewezen als vertegenwoor diger der ambtenaren bij die Instelling in het bestuur, terwijl voorts de aan de beurt van aftreden zijnde leden, de heeren P. A. F. Houben en M. van der Hoogenband. als bestuursleden werden herkozen. Door enkele afdeelingsgroepen waren voorstellen ingediend, waarbij het groeps bestuur werd uitgenoodigd. een actie in te stellen tot verbetering van de positie van het personeel, werkzaam op burgerrechte lijk arbeidscontract, en van de tijdelijke ambtenaren bij de Raden van Arbeid. De voorzitter van het hoofdbestuur der A.R.K.A.. de heer dr. J. C. M. Sweens. wees er op. hoe dringend noodig het was. vooral in den -komenden tijd van actie voor salarisverhoogingen in verband met de da ling van de koopkracht der salarissen ten gevolge van de monetaire regeeringsmaat- regelen, dat alle leden actief aan het orga- nisatiewerk zouden deelnemen en zich be wust zouden zijn van de groote noodzake lijkheid van het georganiseerd zijn in Roomsch Katholiek verband. In de namiddagbijeenkomst hield de heer A. B. Michielsen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, een inleiding ever het bij den Hoogen Raad van Arbeid voor advies ingediende voorontwerp tot wijziging van de ongevallenwet 1921. Als directeur van bet iuchtvaaartbedrijf. Gistermiddag heeft kolonel B. D. K. E. Oudendijk afscheid genomen van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg en de leiding van dat bedrijf overgedragen aan zijn opvolger luit.-kol. H L. van Royen. Zoowel het administratief- als het tech nisch personeel van het luchtvaartbedrijf had zich hiertoe opgesteld op het fabrieks terrein, waar de aftredende directeur en kele woorden van afscheid heeft gespro ken. Vervolgens dankte de luit.-kolonel H. L. van Royen, die met ingang van 15 Aug. a.s. officieel als directeur van het luchtvaart bedrijf zal optreden, voor de woorden, die kol. Oudendijk gesproken had. Na afloop van deze plechtigheid heeft kolonel Oudendijk in tegenwoordigheid van i luit.-kol. Van Royen en den commandant van de luchtvaartafdeeling. luit.-kol. F. A. van Heyst, een krans gelegd aan den voet van het monument voor de gevallen vlie gers. Nadat de dienst geëindigd was. is kolonel Oudendijk nog door het personeel van de militaire luehtvaaart gehuldigd. Als een blijvende herinnering aan de militaire luchtvaart werd hem een prachtig foto-album overhandigd. Zooals bekend is kol. Oudendijk belast met de reorganisatie van het luchtvaart bedrijf. De Indische Begrooting voor 1938. Aanbouw en aankoop van schepen vliegtuigen. Verscherping politietoezicht in Oostelijk deel der Molukken. BATAVIA. 15 Juni. (Aneta). De Neder- landsch-Indische begrooting voor 1938 be vat onder meer het volgende: Voor den aanbouw, den aankoop, enz. van schepen en vliegtuigen is een bedrag van f. 5.417.000 opgebracht, of f. 400.000 meer dan voor 1937, hetgeen omvat de voortzetting van den bouw van 36 groote zeevliegtuigen. den eersten termijn van een nieuwe serie van 12 dergelijke toestellen en den tweeden termijn van 12 vervan gende kleine vliegtuigen. Voor den bouw van hangars e.d. voor den Marinelucht vaartdienst wordt f. 430.000 aangevraagd. In verband met de voortschrijdende openlegging van Nieuw-Guinea en nabij gelegen eilanden, en ter verzekering van een goede leiding van de visscherij in het Oostelijk gedeelte der Molukken. wordt het noodzakelijk geacht het politietoezicht ter zee te verscherpen, waarvoor vier sta len motorvaartuigen in bouw gegeven zul len worden, die resp. te Holiandia. Seroei, Manokwari en Tobelo zullen worden gesta- tionneerd. In het belang van de ontwikkeling van de militaire luchtvaart wordt in de oor- logsbegrooting gerekend op de toekenning van een jaarlijksche tegemoetkoming in exploitatie- en onderhoudskosten aan de bezitters van twee- of meerzlts-sportvlieg- tuigen. De P.T.T.-begrooting opent het vooruit zicht op tariefverlagingen, o.a. voor het postwisselrecht en de binneniandsche briefport, waardoor op een inkomsten derving van f. 880.100 wordt gerekend. Op de begrooting voor den Dienst van Volksgezondheid is f. 80.000 meer uitge trokken voor subsidies, ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding, waarvoor een acht-tal eenvoudige herstellingsoorden zal worden opgericht; de oprichtingskosten daarvan zullen worden gekweten uit de Nederland- sche bijdrage van f. 25 millioen. Ten behoeve van de werkloozenzorg is f. 500.000 meer opgebracht, aangezien het voor 1937 uitgetrokken bedrag van f. 1 mil lioen onvoldoende is gebleken. Voor de algemeene politie zijn verschil lende verhoogingen opgebracht, omdat gebleken is dat men in eenige gewesten te ver is gegaan met de In de laatste jaren opgelegde bezuinigingen. PRINS BERNHARD ZIET DE ENGELSCHE KRONINGSFILM. De film wordt ook gedraaid in het Paleis Soestdijk. Z.K.H. Prins Bemhard heeft gistermid dag vergezeld van zijn secretaris, jhr. Dedel, een bezoek gebracht aan het hios- cóop- theater Metropole Palace te Den Haag. Het gold hier een speciale voorstel ling. waarin aan ZK.H. de in natuurlijke kleuren opgenomen Engelsche kronings film werd vertoond. De Prins vond deze film zóó mooi, dat hij aan den directeur-eige naar van het theater, den heer A. G. van Tol. verzocht, de film persoonlijk te willen vertoonen voor de Prinses in het paleis te BÓestdijk. Bovendien werden voor den Prins nog vertoond een film van de plechtigheden bij het huwelijk van het prinselijk paar en een van het jongste bezoek aan Amster dam. ALGEMEENE ROOMSCH-KATHOLIEKE AMBTENARENVEREENIGING. Vergadering ledengroep ambtenaren Raden van Arbeid. Een dezer dagen werd in kasteel Neijen- rode te Breukelen de jaarvergadering ge houden van de bij de A.R.K.A. georgani seerde ambtenaren bij de Raden van Ar beid. Conform het voorstel van het bestuur werd besloten tot fusie van de In A.R.K.A. georganiseerde ledengroep ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbank met de groep ambtenaren Raden van Arbeid tot een WERELDJAMBOREE 1937. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine bracht gistermiddag een bezoek aan het terrein, waar de wereldjarboree zal worden gehouden van 20 Juli tot 8 Aug. De minister werd vergezeld door den regeeringsgedelegeerde, ir. J. F. van Hoy- tema. De voorzitter van het bestuur der stichting wereldjamboree 1937, generaal H. Belirens, was bij aankomst op het Huis Tevlingerbosch ter ontvangst aanwezig en geleidde den minister door de prachtige lanen, bosschen en velden, waar straks de padvinders uit alle deslen der wereld hun tenten zullen opslaan De gebouwen van het marktterrein, het postkantoor, de bank, het pers gebouw enz. naderen voor een deel reeds hun voltooiing. De minister toonde zich zeer voldaan over de keuze van het terrein en over den voortgang der uitvoeringswerkzaamheden. NED. BEWEGING VOOR EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Het hoofdbestuur van E.D.D. deelt mede: In verband met moeilijkheden, die in Indië zijn gerezen, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche beweging voor een heid door democratie besloten, dat diege nen uitsluitend als lid zullen worden be schouwd. die in de registers dier beweging te Utrecht als zoodanig staan ingeschre- i ven. Alle z.g. afdeelingen. die niet op regelmatige wüze tot stand gekomen zijn. zullen niet worden erkend, terwijl de be weging geen aansprakelijkheid aanvaardt voor handelingen, verricht en geschriftten uitgegeven door deze z.g!'afdeelingen. DE KABINETSCRISIS. H.M. de Koningin heeft gisteravond in audiëntie ontvangen de ministers dr. H. Colfjn en jhr. mr. A. C. D. de Graeff. VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermiddag is de heer J. Blesker, als burgemeester van Dordrecht gehouden. 1561 (iDgez Med.» A QC Onze Londensche correspondent schrijft: Op uitnoodiging van het bestuur van het museum voor Wetenschappen in Londen hebben wij een bezoek gebracht aan de Historische Televisie Tentoonstelling die in dat museum weldra wordt geopend. Men zou zeggen dat men een tentoonstelling over televisie moeilijk historisch zou kun nen maken. Maar er is meer geschiedenis in televisie dan men zou vermoeden indien men alleen maar dacht aan de korte pe riode waarin ze zich ontwikkelde om in de openbaarheid te treden. Die periode is in derdaad nauwelijks een dozijn jaren oud. Ze begon hier met de proefnemingen van Baird in 1925. Het toestel waarmede deze uitvinder werkte en dat men nu in het museum kan zien ziet er overigens histo risch genoeg uit. Het heeft alle kenmerken van een waar museumstuk en het verschilt in zijn primitieve materialen en mecha niek even zeer van de moderne zend-toe- stellen in Alexandra Palace als een stoom machine in een prent van Heath Robinson verschilt van de turbines in een moderne electrische centrale of een nieuw stoom schip. Het illustreert in zijn achterlijke ge daante tevens hoe buitengewoon snel men in televisie vooruit is gegaan.'De tentoon stelling leert echter dat men voor het begin van televisie feitelijk terug mag gaan naar het begin van de negentiende eeuw toen het element selenium werd ontdekt. De bij zondere eigenschappen van dit element die zijn electrischen weerstand veranderen met de verandering van het licht waaraan het is blootgesteld kregen echter eerst beteekenis met den groei der electrische wetenschap die de aanwending van electri- citeit als dienaar en krachtbron in vele takken van menschelijke werkzaamheid mogelijk had gemaakt. Een deskundige op de tentoonstelling vertelde ons dat deze electrische lichtgevoeligheid van selenium pas in het. groote proefstation der wereld praktijk werd ontdekt, en toevallig ontdekt door een telegraafbeambte die waarnam dat zijn toestellen in hun werking den in vloed ondergingen van het licht. Dat was in 1873. En Baird. de pionier die enkele jaren na den grooten oorlog zijn televisle-droo- men in televisie-daden begon om te zetten, had al een pionier-voorganger gehad in 1911 toen een zekere Dr CampbellSwin don voor het eerst aangaf hoe beelden op een afstand langs electrischen weg dichtbij kunnen worden gebracht. Een apparaat dat de tastbare vrucht was van zijn gedachte gang is nu op deze tentoonstelling en in zijn essentieele functie, die van de cathode- straal-buis, is het gelijk aan den nieuw- sten televisie-zender. Zooveel historie is er dus al wel in televisie. De belangrijke voor uitgang is van de laatste twee of drie ja ren. Voordat de British Broadcasting Cor poration den Londenschen televisie-zender had gebouwd op de helling van den Mus- well Hill ten noorden van de stad had de onderneming die zich Baird en zijn uit vinding had aangetrokken televisie uitge zonden. De zender en ontvanger van 1930/'32 verschaften beelden die aan duidelijkheid alles te wenschen overlieten en ze waren bovendien zeer rusteloos als gevolg van de toen nog onvermijdelijke trilling. Het waren beelden van zooge naamd lage definitie, 30 lijnen. In de mo dernste toestellen is de definitie veracht voudigd. Men krijgt het zelfde verschil als er bestaat tusschen de illustraties in de pers, gedrukt van cliche's met wijde en met dichte roosters. Op de tentoonstelling heeft men gelegenheid de televisiebeelden van nauwelijks drie jaar geleden te verge lijken met de nieuwste. En het verschil is verbazingwekkend. Belangwekkend ook zijn de toestellen die de televisie van den kroningsoptocht, van een waamemingspunt op de poort aan den zuidoostelijken hoek van Hyde Park, mo gelijk hebben gemaakt.. In die inzending is begrepen een sectie vaii den kabel die voor dit doel moest worden gelegd van deze poort naar het Alexandra Palace, een af stand van ongeveer 12 K.M. Men heeft hier te doen met een electrischen kabel van bij zondere constructie en bijzondere electri sche draagkracht. Het is een buitengewoon duur ding. hetgeen er de B.B.C. niet van heeft weerhouden hem aanmerkelijk te ver lengen en voor permanentie in den Lon denschen grond te stoppen. De kabel loopt langs de meeste belangrijke punten van de stad waar gebeurtenissen van algem. belang kunnen worden venvacht en waar staat en stad op gezette tijden de gemeenschap ver gasten op den luister van officieele plech tigheden en feesten. Op deze wijze is de vereischte verbinding tusschen de televisie camera's en andere ambulante uitrusting op de plaats van het gebeuren en den zen der in het hooge Londensche noorden blij vend verzekerd. Toen wij een halfjaar gele den voor het eerst voor een televisie- ont vanger zaten om van verre ooggetuige te zijn van de officieele opening van den zen der in het Alexandra Palace spatte de eer waardige figuur van den Postmaster Gene ral, die een rede hield, in fragmentjes uit een. Het had er allen schijn van dat het hemelvuur de kortst mogelijke metten had gemaakt met zijn anatomie. Men vertelde ons toen dat dit het gevolg was van electri sche stoornissen waaraan het ontvangtoe stel part noch deel had. Deze en dergelijke ontsteltenissen ondergingen wij opnieuw op de tentoonstelling. Blijkbaar moet de schuld worden gezocht in de ontstekings systemen van de auto's. Het zal noodig zijn er een middel voor te vinden indien men streeft naar popularisatie van televisie. Daartoe zal ook noodig zijn dat de ontvan gers goedkooper worden. Ze kosten nu nog van 70 tot 90. Engeland is met televisie waarschijnlijk verder dan alie andere lan den. Het is ook het eenige land waar gere geld televisieprogramma's worden uitgezon den. Maar het aantal van hen die er van kunnen genieten moet uiterst klein zijn. Niet alleen is er tot heden slechts één zen der in het land (en zenders reiken nog niet verder dan in een straal van hoogstens 40 K.M. om zich heen) maar de aanschaf- fingskosten van een ontvanger kunnen ook alleen worden gedragen door de meest wel gestelde burgers. Een bezwaar is ook het kleine formaat van het scherm waarop de beelden verschijnen. De tentoonstelling ge tuigt echter dat men op dit punt naar ver betering zoekt. Eenige Inzenders laten tele visie zien op schermen van bijna een vier kantenmeter. De schermen van de ontvan gers die in den handel zijn hebben een op pervlakte van minder dan 5 dM2, VERDWENEN KANTOORHOUDER GEVONDEN. In overspannen toestand naar het ziekenhuis. Naar wij vernemen, is de sedert Maan dagmorgen verdwenen kantoorhouder van de posterijen te Bedum gisteravond tegen 8 uur te Emmer Compascuum aangehou den. De man was reeds eerder op den dag in die omgeving gesignaleerd. Toen de maré- chaussée hem aantrof trachtte hü nog door in het water te springen aan hen te ontkomen. Men kon hem echter bijtijds uit het water halen. De man was in zoo'n overspannen toestand, dat hii voorloooiï naar het Academsch ziekenhuis te Gronin gen moest worden overgebracht. INBRAKEN IN DE OMGEVING VAN DE BILT. Nadat Zondag te De Bilt door de politie aldaar twee Amsterdamsche inbrekers, die regelmatig opereerden in de villawijken van De Bilt en omgeving, op heeterdaad waren betrapt en gearresteerd, is het de recherche te Amsterdam hedennacht ge lukt de hand te leggen op een 49-jarigen koopman, die als heler optrad. Het grootste gedeelte van de gestolen goederen, waar onder zich veel tafelzilver bevond, Is teruggevonden. MOTORFIETS BOTST TEGEN AUTOBUS. Op den Sloterst.raatweg te Amsterdam is gisteravond om tien uur een 32-jarige mo torrijder, die uit de richting van Sloten kwam, op onverklaarbare wijze ln botsing gekomen met een van den kant van de stad komende gemeentelijke autobus. De man viel tegen den grond en brak een bovenbeen, terwijl hij verder eenige snijwonden opliep. Hij is door den genees kundigen dienst naar het Willielminagast-: huis vervoerd. Het motorrijwiel werd ge heel vernield. De bus werd slechts licht beschadigd. CONDUCTEUR UIT TRAM GEVALLEN. Een controleur van de Noord- en Zuid- hollandsche tram kwam gistermiddag, toen hij in Broek in Waterland op de tram stapte, tot de ontdekking, dat de conduc teur. C. E. van Batum. zich niet op zijn post bevond. Onmiddellijk werd aan een ongeluk gedacht. De controleur reed met de tram tot Amsterdam, waarna hij met een anderen wagen de route Amsterdam Volendam afging. Ter hoogte van Monni kendam ontdekt de man plotseling den conducteur, die met het hoofd voorover in een sloot lag. Deze bleek inmiddels te zijn gestikt. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis vervoerd. Men ver moedt, dat de conducteur uit den wagen is gevallen en dat z'n hoofd tegen een paal gekomen is. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Door dc rijkspolitie is in den voorlaat- sten nacht op den weg Nijmegen—Gennep ter hoogte van Mook een groote vracht auto aangehouden, welke later smokkel waar bleek te bevatten. De chauffeur van den wagen, zekere T. van G. uit Amster dam, reed met slechts één licht op dén weg. De politie sommeerde hem te stoppen, waaraan hij geen gevolg gaf en met vol gas doorreed. De rijkspolitie ging vervol gens den wagen achterna en slaagde er in de auto aan te houden. Bij onderzoek werd een partij van 10.000 pakjes sigaret tenpapier in den wagen gevonden, terwijl zich ook machine-onderdeelen in de auto bevonden. De chauffeur heeft tijdens het onderzoek in den wagen kans gezien te ontkomen. De vrachtauto werd in beslag genomen en naar Gennep getransporteerd. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Gistermiddag te 12 uur is in het St. Anthonius Gasthuis ta Helmond overle den de 34-jarige motorrijder J. Hermes uit Mierlo-Hout. die Zondagavond te Weert met zijn motor was geslipt en zwaar ge wond werd opgenomen. Het slachtoffer was ongehuwd. VERDUISTERING. De politie te Arnhem heeft in verzekerde bewaring gesteld den penningmeester van den Christelijken Metaalbewerkersbond te Arnhem, verdacht van verduistering van twaalfhonderd gulden, ten nadeele van dien Bond. De man heeft een bekentenis afgelegd. ONDER EEN AUTOBUS GERAAKT. Vanochtend is te Boekei een doodelijk ongeluk gebeurd,. De eerwaarde zuster Ja- cobina, van het klooster van de zusters van Liefde, stak vanochtend voor het raadhuis te Boekei den weg over. Zij liet eerst een autobus passeeren, doch bemerkte niet, dat daarachter nog een autobus volgde. Zij werd door laatstgenoemd voertuig gegre pen. Met kracht sloeg zij met het hoofd tegen het spatbord, waardoor de dood vrij wel onmiddellijk intrad. Bi; een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat den chauffeur van de autobus geen schuld treft. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE MOORD OP DE GEBROEDERS ROSSELLI. De politie heeft allen garages in het ge bied van Nancy het signalement gegeven van zes personen, die reizen in een groote Peugeot-auto, waarvan het nummer weg gehaald is. Vier dezer personen zijn onge veer 25 jaar oud. de twee anderen zijn ongeveer 50 jaar. Zij spreken gewoonlijk Italiaansch en als zij Fransch spreken doen zij dit met een Italiaansch accent. Men vermoedt, dat de politie hen opspoort in verband met den moord op de gebroe ders Rosselll. dat staat boven aan 't verlanglijst je van het jonge paar... Natuurlijk I 'n Man laat tegen woordig zijn vrouw geen huishouden beginnen zonder gas, dat gemakke lijke, zuinige gasl Kook liever op gas 3105 (Ingez. Med.)' 1 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Kalfvee naar Spanje verkocht. In de stille periode, die er op het oogen- blik in den handel op de gebruiksvee- afdeelingen is, komt misschien wat bewe ging. door de vraag naar kalfvee voor de Spaansche regeering. Op enkele markten werd reeds eenig vee aangekocht en ook bij enkele boeren thuis is iets verkocht voor Spanje. Men koopt uitsluitend zwaar vee van 57 jaar oud, met mooie uiers en men besteedt gemiddeld f.275—300 per stuk. Zooals we van den commlssionnalr vernamen gaat het zonder eenigen toeslag, doch hij betwijfelt of de prijzen voor de Spanjaarden niet te hoog worden, zoodat men dan zal trachten toch van de Veehou derij-Centrale eenigen toeslag te krijgen. Bij den huldigen stand van zaken gelooven we echter niet, dat er voorloopig toeslag op export van rundvee zal worden gegeven. Immers onze veestapel is reeds dusdanig ingekort, dat men slechts prijs zal stellen op een afzet bulten de bemoeiingen der Centrale om. Wél zal deze export een aan sporing zijn om de teelt eenige ruimte te geven. Alles was begin dezer week weer flink aan den prijs. Ook de slachtveeprij- zen waren bij korten aanvoer over de geheele linie weer wat hooger. Thans va rieerden de prijzen van 70—85 cent p. K G geslacht gewicht. Beneden de 70 cent werd zoo goed als niets verkocht. Ook de stieren waren duurder en wei van 6572 cent per KG. Vette kalveren werden eveneens minder aangevoerd en gingen gemiddeld 2 cent per pond duurder dan vorige week. We noteerden van 2032 cent per pond levend gewicht. Nuchtere kalveren waren flink prijshoudend: f. 7—12 per stuk. FokkeTS f. 12—17 per stuk. Op de wolvee-afdeelingen was een bui tengewoon kort aanbod. Slachtschapen en zuiglammeren waren iets duurder, weide- lammeren kalmer met staande prijzen. Men besteedde j.l. Maandag op Texel f.12 tot f. 14.50 per stuk. De varkensmarkt was begin dezer week wel kalm. maar vrijwel prijshoudend gestemd: 23—24 cent per pond levend, met de gewone kortingen. GROOTE BOSCHBRAND. Een groote boschbrand is uitgebroken in het dal tusschen Matigues en Sausset-les- Prins Zuid-Frankrijk Het vuur, dat door den wind werd aangewakkerd, heeft hon derden hectaren boschgrond en verschei dene huizen vernield. Er zijn geen persoon lijke ongelukken voorgekomen, doch da schade is zeer groot. ONWEER IN DUITSCHLAND. Boven het Harzgebergte bij Schweinfurt is een hevig onweer losgebarsten. Op een weide werden een man en twee vrouwen getroffen. De man en een der vrouwen wa ren op slag dood. de andere vrouw bleef bewusteloos liggen en verkeert in levens gevaar. Op een andere weide stuurde een boer zijn 11-jarig zoontje naar huis toen de bui losbarstte. Het kind was nauwelijks 20 meter ver toen het door den bliksem ge troffen en eveneens gedood werd. DE EXPRESS WEENEN—PARIJS ONTSPOORD. De express-trein WeenenParijs, die gis teravond van het Westerstation te Weenen was vertrokken, is vanmorgen bij het pas? seeren van het station Daalas in Arlberg ontspoord. Negen wagons, waaronder de restaura tiewagen, liepen uit de rails. Zeven passa» glesr werden licht gewond, terwijl 'n achv- ste ernstiger kwetsuren opliep. Het ongeluk schijnt te moeten worden toegeschreven aan het slechte functione ren van een wissel. Gelukkig had de trein zijn vaart gemin derd. VRACHTAUTO MET ARABISCHE ARBEIDERS VERONGELUKT. Negentien dooden. Bij Bagdad is een vrachtauto. waar0? j zich een groot aantal Arabische arbeiders i bevond, tegen een sneltrein opgereden. Ne gentien personen werden gedood. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14