YSCOLA'S YSCOLA'S vraagt 1EIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Dinsdag 15 Juni 1937 Vit de Omstreken Thijs tJs en tie slimme dieven AALSMEER. De heer K. Eilander t Te Amsterdam is in het Luth. Diacones- jen-zlekenhuls overleden onze plaatsgenoot te heer K. Eilander, bekend grossier in deze omgeving, die vorig jaar November bij een auto-ongeluk ernstig verwond en sinds dien in genoemde inrichting verpleegd werd De heer Eilander, die door zijn minzaam karakter algemeen geacht was, bereikte den leeftijd van 60 jaren. BENTHUIZEN. De landbouwgewassen. De uitgestrektheid, bezet met onder scheidene landbouwgewassen in 1937, is als volgt: Wintertarwe 210'/! K.A.; wintergerst 3. H.A.; zomergerst 38 H.A.; Rogge l'/i H.A.; Erwten 135'/i H.A.; Haver 43'/: H.A.; Aard appelen 50'/i H.A.; Suikerbieten 87',i R.A.; Voederbieten 36'/i H.A.; Klaveren 20 H.A.; Paardenboonen 9'/j H.A.; Spruiten 25 H.A.; Uien 3.75 H.A.; Witlof 1'/. H.A.; Karwijzaad 3 H.A.; Oliezaad 16'/i H A Koolrapenzaad II.A.; Kanariezaad l'/i H.A.; Wikken 1 H.A.; Peulen 'li H.A.; Bloemkool V; H.A.; Kool Vt H.A.; Wortelen '/i H.A.; Augurken '/i H.A.; Komkommers '/i H.A.: Hooiland 157'/i H.A I Geslaagd te Den Haag voor hef exa men gemeente-financiën de heer E. C. Achterberg alhier. 3096 Tlngez Mcd.) HAARLEMMERMEER. Motorongeluk. Op den IJweg in Haarlemmermeer schrok Zaterdagavond een voor een wagen bespan- ren paard voor een passeerende auto De voerman slaagde er in om het dier, dat tel kens een zijsprong nam, in toom te houden en tot staan te brengen. De bestuurder van een motorrijwiel, 'de heer K. uit Haarlem, trachtte het gerij te ontwijken, doch reed daarbij zoo ver in den grasberm, dat hij met motor en al on dersteboven sloeg. Met een vermoedelijk gebroken, in ieder geval ernstig gekneusd been werd hij opgenomen en per auto naar een dokter gebracht. Motorrijder te water. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer B. uit den Haag, beging op den Hoofd weg alhier de onvoorzichtigheid met zijn handen geheel los van het stuur te rijden. Toen hij bij het passeeren van een tweetal auto's het stuur weder wilde vastgrijpen, eloeg dit door een oneffenheid in den weg om, met het gevolg dat hij met motor en al in de Hoofdvaart reed, tusschen het lrame bekneld geraakte en door voorbij gangers niet dan met moeite uit zijn moei lijke positie kon worden bevrijd Na bij een der bewoners van droge klee- ren te zijn voorzien en voor een bekomen beenkneuzing onder geneeskundige behan deling te zijn gesteld, werd hij per auto haar zijne woning gebracht. De spoorbrug als duiktoren. Door vele liefhebbers van zwemmen groot en klein die daartoe de Genievaart en de Hoofdvaart hebben uitgekozen wordt te Hoofddorp voor het duiken niet alleen gebruik gemaakt van de hooge Geniesluis. maar zelfs ook van de nog niet geheel bulten dienst gestelde spoorbrug. Dit is hoewel er weinig goederentreinen meer pas. seeren toch niet van gevaar ontbloot, te meer daar de bewaking van den spoorweg overgang ter plaatse is opgeheven. De hooioogst. In vrijwel alle deelen van den grooten Haarlemmermeeroolder is het gewonnen hooi reeds op hoopen gezet, terwijl op sommige plaatsen met het binnenhalen een begin is gemaakt De ppbrengst kan - zoo. wel wat kwaliteit als kwantiteit betreft bevredigend en in sommige gevallen zelfs zéér goed genoemd worden. Het bemalingsvraagstuk. Werd door de aan de Lijnden" aange brachte verbs.eringen en de belangrijke uitbreiding aan de Leeghwater" het be malingsvraagstuk van den Haarlemmer meeroolder reeds enkele jaren geleden een belangrijke schrede naderbij gebracht, thans is daartoe ook van groot belang te achten het zg. „tochtenplan". bestaande in het verruimen van het profiel van de éwars- en lengtetochten en van de daar voor in aanmerking komende duikers D"1 uitvoering van dit belangrijke werk he^ft nu ook nagenoeg haar beslag gekregen en geruimen tijd aan vele werkloozen gelegen heid tot arbeiden gegeven. Aanrijding. Terwijl de heer v. d. B. per rijwiel op den Aalsmeerderdtjik alhier reed kwam hem een club wielrijders achterop, die op hun race fietsen met groote snelheid passeerde. Door een hunner, die vermoedelijk niet vlug ge noeg naar den llnkschen kant van den "eg kon komen, werd hij zoodanig aange reden, dat beiden tegen den grond sloegen cn de heer v. d. B. pijnlijk in den rug ver wond werd. De politie werd met het ge beurde in kennis gesteld. Been gebroken. Het 4-jarig zoontje van den heer S. aan den Aalsmeerderdyk alhier, was voor de ouderlijke woning aan 't rijden met z'n autoped en had daarbij het ongeluk te val len, Met een gebroken been werd het jon getje opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. In verband met het aan den heer W. A. Moêuwig als brievenbesteller bij de Posterijen wegens het bereiken van den K-jarigen leeftijd en verkregen aanspraak op pensioen verleend eervol ontslag met Ingang van 1 Juli a.s. werd bij den be- c'ellingsdienst der Posterijen aangesteld de user J. v. d. Moren te Hoofddorp. Geslaagd voor het examen Da Costa- bweekschool te Haarlem de heer A. van Arkel te Nieuw Vennep. HILLEGOM. Raadsagenda. De agenda van de reeds door ons aan gekondigde raadsvergadering luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken: a. brief dd. 24/29 Mei van Ged. S.aten begeleidende het goedgekeurd raadsbesluit van 14 Mei tot verhuur van een terrein in den Vennepperpolder aan de voetbalver- eeniging Hillinen. b. brief van hetzelfde coliege begeleiden de de goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Mei tot het aangaan van een geldleening groot f. 108.440 en tot vermindering van de rente van de geldleening groot primitief f 80.000. c. brief van hetzelfde college met het goedgekeurd raar'siesluit van 28 Mei to'. het aangaan van een geldleening groot f. 412.000 3. Wijziging van de begrooting 1937 in verband met correspondentie van Ged. S.aten van Zuid Hol'and. 4. Mededeelingen. Enkele punten, welkt door den voorzitter ter tafel worden ge bracht. De agenda voor de vergadering op Dins dag 22 Juni des v.m. te IOVj uur luidt: Ins,-aliatie van den nieuw benoemden bur gemeester dezer gemeente, den heer ihr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden. Het aantal werkloozen, dat in de af- geioopen week ingeschreven stond, bedroeg 342 of 4 minder dan een week daarvoor. De vermindering is wel gering maar houdt toch nog aan. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, D. van W. Aanhane en C. van der Linden Maartje, D. van D. A. Maagdeiijn en A. van Duijn Arie. Z. van W. van der Bent en G. Aan- dewiel, Zwanenburgstr. 6 Krijn, Z. van H. Klaassen en A. van Duijn Bartout, Z. van T. van Beelen en G. van Beelen Cornelia, D. van C. Houwaard en J. Haas noot Jacob, Z. van W. Remmelzwaal en E. M. de Vries Gijsbertus, Z. van J. Jonker en L. Klinkenberg Wlllemina, D. van W. Kralt en J. Zwanenburg Petrus Martinus Hermanus, Z. van P. G. J. Bos man en M. E. Juffermans. Gehuwd: K. Dubbeldam en M. van der Meij A. Messemaker en G. Ros A. Spierenburg en M. Remmelzwaal M. Verloop en H. J. de Wilt A. Ouwehand en W. Varkevisser. Vergadering Bloembollencultuur. De afö. Katwijk der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur vergaderde in hotel de Ros kam. De opkomst der leden was bevredi gend. Nadat de voorzitter de heer Nic. Bos had geopend en de door den secretaris ge lezen notulen waren goedgekeurd kwam dadelijk aan de orde de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering te houden te Haarlem op Maandag 21 Juni a.s. Het eenige punt van de beschrijvingsbrief is: behandeling van de vraag: acht de ver gadering voortzetting van de bestaande maatregelen ai of niet gewensoht? De voorzitter stelde voor direct tot stemming over te gaan. Met 10 tegen 5 st. werd de vraag ontkennend beantwoord. Tot afge vaardigden werden benoemd de heeren Jac. van Tol en C. Koelewijn, tot plaatsvervan gers de heeren C. Braun en Nic. Bos. Bij de rondvraag werden nog enkele minder belangrijke onderwerpen besproken, waar na sluiting volgde. KATWITK AAN ZEE. EEN ZESTIGJARIGE ECHTVEREENIGING KATWIJK AAN DEN RIJN. Ongeoorloofd Herhaaldelijk komt het voor dat onbe voegden van langs den openbaren weg doch achter de afscheiding in het land staande bloemen gaan plukken of het de gewoonste zaak van de wereld is. Zondag 1.1. kiwam zulks Ib.v. langs den Noordwij karweg meer malen voor, waardoor dan moeilijkheden ontstonden met ter plaatse aanwezige A /eekers of tuinders. Zelfs gevoelde men er niet voor om de geplukte, eigenlijk ge stolen bloemen, af te geven. Van kweekers- zijde acht men scherp politietoezicht geen overdaad. llit was de pret 1 Een gezelschap van voornamelijk jonge lui, reed met fietsen en een bakfiets en „gewapend" met een accordeon, richting huiswaarts naar Leiden. In de bakfiets zaten de „pretmakers" en in vrooiijke stemming ging het den Overrijn op. Juist over de ophaalbrug zag men blijkfoaar niet' een voorbijrijdende fiets, waarop een heer met kind. De wielrijder werd omverge reden; oo.k de bakfiets met „inhoud" ging toen slagzij en ging alles over den weg. Er was flink wat materieele schade en boven dien had men van de politie nog een „bon" in ontvangst te nemen. Van het bruidspaar Klok-van der Plas. Het zeldzaam voorkomend voorrecht van zestig jaar in den echt verbonden te zijn geweest zal den 23sten Juni te beurt val len aan het echtpaar Jan Klok, geboren 24 Januari 1854 en Antje van der Plas, geboren 22 September 1853. De bruidegom stamt uit een oud zeemansgeslacht. In den zoo beruchten Plnksterstorm van 1860, die zooveel menschenoffers eischte, bleef zijn vader met de geheele bemanning van een bom, die vlak voor de kust verging. Van zijn tiende jaar af heeft hij veertig jaar lang op bomschuiten gevaren, waar van twaalf jaar als schipper voor wijlen eten reeder M. Haasnoot. Veel stormen heeft hij op die vaartuigjes, die reeds lang tct het verleden behooren, meegemaakt. Ternauwernood ontkwam Klok. toen hij als kleine jongen nog ftiaar één jaar gevaren had, aan een zeemansgraf in de golven. De bomschuit waar hij toen op voer werd ter hoogte van den Nieuwen Waterweg door 'n zeilschip aangevaren. Een zeil werd ge spannen voor het gat in de bom, dat door de aanvaring ontstaan was en tot aan de verschansing bijna vol met water tot zin kens toe gevuld, werd het schip nog be houden op het strand gezet! Na het zee mansleven vaarwel te hebben gezegd, opende hij een kruidenierswinkel in de Paul Knieerstraat, waarin hij gedurende een twaalftal jaren de klanten eeriijk en trouw bediende. Ook verhuurde Klok een tijdlang kamers. Een noodlotig ongeval overkwam hem op Zondag 6 November 1921. Een plotselinge stonn was toen even na twaalf uur des middags opgestoken. Hij wandelde in de Fr:ek van Roonstraat. toen door een geweldigen windstoot een der bouwvallige, maar toch pittoreske huisjes instortte. Klok kreeg een stuk van den gevel op het linkerbeen, dat daSrdoor brak. Vijf weken heeft hij toen in het Ac. Ziekenhuis te Leiden gelegen. Sinds dien loopt de krachtige grijsaard, wien men zijn 83 jaar niet zou aanzien met behulp van een stok. Hij is voorzitter van den kerke- raad van de Ger. Gemeente in de Remise- straat en tot zijn 83ste jaar ging hij daar nog geregeld voor. Zijn vrouw Antje v. d. Plas is ook nog krachtig; zij verricht nog steeds flink haar huishoudelijk naaiwerk. Zij was twintig jaar boetster bij wijlen den heer D. Meer burg, van haar elfde jaar af. Ook heeft zij bij hem twee jaar gediend en eveneens ge holpen in de huishouding van wijlen ds. Vlieger. De bruid vertelde, dat het werk van een boetster toen geheel anders was dan tegenwoordig. De werkdagen waren van 's morgens 6 uur tot 's avonds 7 uur en soms nog langer; de verdiensten waren 20 cent per week. Toen zij boetster werd, ward het boetwerk alleen op de bostzolders verricht. In haar tijd werd begonnen het boeten ook op het veld te doen verrichten. Toen haar huishouden grooter werd, gaf zij het boeten er aan om voor haar acht kinderen, vier jongëns en vter meisjes te zorgen. Het. echtpaar heeft drie kinderen door den dood verloren. Het tegenwoordig 37. Is die oom Brom nu werkelijk zoo dom? Ziet hij 't gevaar niet in of heeft hij soms iets in den zin? Door naar 't duist're woud te rijden, kan hij die dieven slechts verblijden dit wordt voor hen een kans om hem zijn auto af te stelen, maar dan kan Brom- oom naar het schijnt niets schelen. Hij mompelt: ..Kom nu maar op ik ben niet bang; ik sleep je naar 'tgevang!" „Zoo'n grootspraak komt toch eig'lijk niet te pas", spreekt nu een stem in 't struikgewas. „Sta maar eens even stil, en doe ook verder wat ik wil." En Leo Listig, die hier op de loer gelegen had, treedt voor de oude op het pad; de dikke boef is er ook bij, en nog twee anderen staan meer ter zij. Kom kom. kom kom", zoo zegt oom Brom, „laat mij maar gaan ik heb je niets gedaan!" Leo zegt: „Wat zit je daar dan van 'tgevang te momp'len? Kom er maar uit, of 'k zal Je weer eêhs in de modder dompTen...." nageslacht bestaat uit 37 kleinkinderen en 14 achterkleinkinderen. De bruidegom deelde als merkwaardig heid mede, dat hij den 23sten Juni 1877 getrouwd was in hotel „De Roskam" te Katwijk aan den Rijn. waarin toen de ge meente-administratie werd gehouden, om dat de toenmalige gemeente Katwijk nog geen eigen gemeentehuis had. Het zal het echtpaar Klok in de komende dagen in hun woning De Waal Malefyt- straat 150 zeker niet aan veel belangstel ling ontbreken. In plaats van mej. Hamerslag, die wegens huwelijk het onderwijs gaat ver laten is tot onderwijzeres aan de Vierde Herv. School alhier met ingang van 1 Sep tember benoemd, mej. E. Frölich, onder wijzeres aan de Centrale Schooi voor het zevende leerjaar alhier. C. van V. is door de politie aangehou den, omdat hij, rijdende op een fiets, niet aan de verkeersbepalingen voldeed. Hij wei gerde zijn naam op te geven; dientenge volge werd hy naar het politiebureau over gebracht, waarna hij, na verhoord te zyn, met een proces-verbaal huiswaarts kon gaan. Gevonden: twee sandaalschoentjes; een bruine, een zwarte en een witte linnen kinderschoen; een duimstok; een arm band, een paar rubber sandaaltjes, een strandschopje, een taxhondje, een bruin leeren heerenportempnnaie met inhoud, een groen truitje, een wit kinderschoentje, een blauw badpak met roode banden. Inlichtin gen by de politie. De verjaardagsbusjes ten bate der Chr. Jeugdorganisatie hebben f. 8.95'/i in Mei opgebracht. De collecte voor de halfweezen- en zie kenzorg heeft in de Herv. Kerk'opgebracht f. 62.70. Op Donderdaz 1 Juli wordt van ge meentewege. gelegenheid gegeven lot koste, looze inenting in een lokaa; der Chr. Hen'. School alhier. Tot bestuurleden der K.J C ziin be- I noemd de heeren G. v Muns er. Th Tho massen en J. Willemse. Ook dr. B Wös'er heeft zün medewerking voor de Kruisvaart- afdeeling toegezegd. LISSE. VERGADERING DER R.I.V.I.B. Belangrijke besprekingen. Door de ver. Reizigers In- en Verkoop in Bloembollenvak (R.I.V.I.B.) uit de Bloem bollenstreek werd in café-rest. „De Nachte gaal" een byeenkomst gehouden. De voorzitter, de heer H. Hoogervorst van Hillegom, opende en zette het doel dezer byeenkomst uiteen. Hy spoorde de leden aan tot trouw bezoek der vergaderingen. De secr., de heer L. Oudshoorn, van Sas- senheim. las de notulen, welke werden goedgekeurd. Een woord van welkom werd toegeroepen tot den heer N. Matthys van Lisse. voor zitter van den Bond van Notarisklerken in Nederland. Aan de orde kwam het punt: stichting pensioenfonds. De voorz. van de comm. van voorlichting, de heer H. Luik van Lisse, gaf een uiteenzetting van het pensioenfonds plan. De stichting pensioenfonds zal door de samenwerking met de patroons in het le ven moeten worden geroepen. De stichting pensioenfonds zal dan krach tens haar statuten ten doel hebben in de eerste plaats het bevorderen van de uitkee- ring van pensioenen aan de R.I.V.I.B.-leden. Daarna en zoodra het bestuur den tyd daartoe gekomen en de mogelykheid daar van aanwezig acht, het bevorderen van de uitkeering van: a. Pensioenen en uitkeeringen by over- lüden aan nagelaten betrekkingen van bo venbedoelde R.I.V.I.B.-leden; b. uitkeeringen aan bovenbedoelde R.I.V.I.B.-leden by werkloosheid tengevolge van invaliditeit of andere zaken. Alle leden van de RJ.V.I.B., ongeacht hun leeftyd, kunnen toetreden tot dit fonds. Het spreekt van zelf dat de jongere leden het meeste in de toekomst van het fonds zullen kunnen genieten, doch ook de andere leden zullen op 65-jarigen leeftyd een pensioen kunnen genieten van f.400.per jaar, de jongeren echter al naar gelang den leeftyd tot zelfs pl.m. f. 1000 p. j. Wat de premie-betaling betreft zal per lid f. 52 per jaar moeten worden betaald, ongeacht den leeftijd. Ook de patroon be taalt voor ieder lid f.52; de gelden der patroons worden in een kas gestort waaruit men de premie's voor de leden aanvult en de rest in de toekomst kan gebruikt worden voor de mogeiykheden genoemd onder punt A en B. Omtrent het eindigen van de premie-be talingen door het verlaten als lid der veree- niging voor den pensioen-gerechtigden leef tijd is ook een regeling te treffen door: a voortzetting van de pensioen-verzekering voor eigen rekening; b. een premie-vrye poiis; c. restitutie van 95% der gestorte pre- mién, enz. Na de toelichting van den heer Luik, gaf de heer Matthys, voorz. van den Bond van Notarisklerken in Nederland, een uiteenzet ting van de practische werking van boven genoemd plan in den Kring van den Bond van Notarisklerken. Het plan heeft in de 6 jaar. dat het in werking is. uitstekend ge werkt. De heer Matthys drong er by de besprekingen op aan, dat naast het pen sioenfonds ook een werkloozenkas in het leven zal worden geroepen, waardoor de leden gedurende 3 jaar een uitkeering kun nen ontvangen gedurende 90 dagen van 70°/o van het laatstgenoten salaris. Bovendien valt men dan by langdurige werkloosheid onder den steun volgens de Rykscrisissteun- regeling. Betreffende het pensioenplan werden verschillende punten naar voren gebracht en geopperde bezwaren besproken De heer Matthijs gaf by de gestelde vragen de noo- dige toelichting. Besloten werd in principe over te gaan tot. stichting van het pensioenfonds. Met de patroonsorganisaties zal contact worden gezocht, om ook daar de plannen ingang te i doen vinden. Medegedeeld werd. dat ook kantoorbe dienden tot deze stichting kunnen toe treden. RIJNSBURG. Aan de gevaariyke hoek Sandtlaan— Langevaart had een aanrijding plaats tus schen twee personenauta's. Beide werden beschadigd. De rijkspolitie, die onmiddel lijk ter plaatse was, onderzoekt de schuld vraag SASSENHEIM. Voetbalwedstrijd ten bate van den tocht voor Ouden van Dagen. Zaterdagavond had op „Sporthoff" een wedstrijd plaats tusschen een combinatie van Sassenheimsche spelers en een Leid- sche combinatie. Deze wedstrijd werd op geluisterd met muziek van „St. Ambro- sius"; er was een goede belangstelling. Voor den aanvang dankte de voorzitter der Oranjevereeniging. de heer Bisschops, die deze tochten organiseert, de spelers voor hun bereidwilligheid, hun sport in dienst der liefdadigheid te beoefenen. Men bereikt hiermede, dat den oudsten inwo ners en prettigen dag bezorgd kan worden. Hierna gaf de voorzitter de aftrap, waar op zich direct een aardigen strijd ontwik kelde met de Leidenaars iets in de meer derheid. De Sassenheifnsche keeper werd al gauw aan den tand gevoeld, maar hy gaf niet thuis en met een tijgersprong grabbelt hy de bal boven een kluwen spelers uit. De Sassenheimers kwamen er dan wel wat beter in, doch de Leidenaars bleven in de meerderheid, al werd er niet gescoord. De rust ging dan ook in met blanken stand. Na de rust was het Sassenheimsche elf tal iets gewyzigd, hetgeen een verbetering beteekende. De gasten hadden het eerste succes toen een mooie aanval met een penalty besloten werd, welke in een doel punt omgezet kon worden. Even later had den zy weer succes toen een bal, die de keeper uit den hoek stompte tegen de paal stuitte en zoo de doelyn passeerde. De Sassenheimers kwamen nu geweldig opzetten, maar vele kansen werden hope loos verknoeid, totdat eindelijk de rechts binnen met een kopbal de eer wist te red den. Het einde bracht een verdiende over winning van de Leidenaars. Bijtijds gered! Toen de melkboer K. D. zich per roeiboot naar zyn land begaf om te melken, zag hy, dat bij de in aanbouw zijnde brug over de Sassenheimsche sloot een kind van een schip te water geraakte. Hij spoedde zich er heen en mocht het genoegen smaken de kleine, die reeds zin kende was, in zyn boot te krygen en van een wissen dood te redden. Juist toen de drenkeling in de boot was, werd aan boord het kind vermist. In verband met den veriaardae van Z.K.H. Prins Bernhard op 29 Juni is d» herdenking van het 25-iarig bestaan der Politle-schietvereeniging een dae verzet. Deze zal nu op 30 Juni plaats vinden. NOORDWIJKERHOUT. He. t:cc uur der St Elisab'lii's Ver- eenig.ng deelt me genoegen mede. dat het ln de St. Victor-parochie. bli de iaarlyksche rondgang f. 128 mocht collecteeren ten bate van behoeftige gezinnen. VOORHOUT. Vergadering van Bloembollencultuur. De afd. van Bloembollencultuur alhier, vergaderde in café „De Bonte Koe" van den heer J. v. Steyn. De voorzitter de heer P. A. v. Reissen opende en was verheugd over de groote opkomst. De secr. de heer C. J. Zonneveld las de notulen, welke onder dank van den voorzit ter werden goedgekeurd. Tot afgevaardig den voor de Alg. Verg. werden gekozen de heeren P. A. v. Reissen en P. v. d. Nouland, met als plaatsvervangers de heeren P. L. v. d. Hulst en G. M. Prins. De voorz. leidde nu het hoofdpunt der agenda in. Het H.B. steld maar één vraag en wel deze: „Is men vóór of tégen de hui dige maatregelen der saneering". De heer P. v .d. Nouland sprak zyn bevreemding uit, over de leiding van het bestuur in verband met deze groote vraag. Het is toch zaak, dat het bestuur van een vereeniging vooral in belangrijke vraagstukken, het éérst zy'n meening naar voren brengt, daar het toch ook meer kan weten van den huidigen toe stand in het bloembollenbedrijf De voorz. antwoordde, dat het bestuur ook gedacht heeft, de meening van het Hoofd Bestuur te volgen. De meeningen omtrent de groote vraag „voor of tegen", zyn overal verdeeld. Nu moeten die mee ningen worden gerespecteerd, maar het blyft, aldus voorz., het oude afgezaagde liedje. Sprekers persooniyke meening is den leden welbekend, waarop hy met klem naar voren bracht de cultures uit het bui tenland. Wy' moeten nooit die buitenland- sche teelt overschatten, want spr. is bang, dat Engeland in de toekomst, evenals Amerika, zal zeggen: „Wij hebben de Hol- landsche bloembollen niet meer noodig". De heer H. J. Vester vroeg hierop: „Wan neer de saneering soms opgeheven wordt, zou dan voor Engeland geen vrees meer noodig zyn voor eventueele opheffing van het nu bestaande contingent?" Spr. meent, dat deze kans dan grooter wordt. De heer P. v. d. Nouland merkte op, dat de buitenlandsche cultures zeker buitenge woon overschat worden en dit moet voor de kweekers en spoorslag zyn, om vast te hou den aan de huidige maatregelen. Men durf de indertyd op deze zelfde plaats beweren, aldus spr. dat Engeland zyn grenzen vast zou sluiten cn evenmin zou de 85% van het surplus worden betaald. Gelukkig berustte dit op onwaarheden; integendeel: de uit voer in 1936 in K.G. was even hoog als in 1932. De uitkomsten en ook de vooruitzich ten zijn niet te ontkennen vooruitgaande. Mog'n wy nu de saneering loslaten? Vo'- gens cpr. gaat het bollenvak dan zéker hat moeras in. De heer P. L. v. d. Hulst, zich aansluitende bij den heer v. d. Nouland, merkte op, dat in 1926 Amerika zyn gren zen sloot, terwyl er géén saneering be- 3—*"

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7