De strijd om Bilbao Henlein, adspirant dictator der Sudeten-Duitschers LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 15 Juni 1937 KERK- EN SCH00LNIEUWS Madrid wordt door de burgerbevolking ontruimd Jubileum prof. dr. K. Dijk. AGENDA FINANCIEN N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde". VRAGENRUBRIEK Een correspondent van Havas meldde gisteravond van het front voor Bilbao: De berg Santa Marina, welke 425 meter hoog is, Is Zondag door de brigades van Navarre bezet. Het is de sleutelpositie van Bilbao. Van dezen berg beheerscht men niet alleen de stad, maar ook de wegen, die er heen leiden. Toen de verslaggever Zon dagavond het front verliet, scheen iedere poging der nationalisten er op gericht op te dringen in de richting van Rio Nervion, de haven van Bilbao. Achter de troepen der eerste linie trokken sterke reserve-af- ceelingen op, waarbij tal van manschappen der stormgarde waren ingedeeld, die na de eventueele bezetting van Bilbao in de stad politiedienst zullen verrichten. Er volgde eveneens een groote hoeveelheid materiaal. De convooien beslaan alle we gen. Alle transportmiddelen der bewoners zijn gerequireerd. Ook gisteren bleven de troepen van Fran co krachtig opdringen 'in de richting van Bilbao. De rechtsche vliegtuigen vlogen bijna zonder ophouden over de stad en lieten bommen vallen, waardoor aanzien lijke schade werd veroorzaakt en slacht offers vielen. Berichten, dat Franco reeds zou zijn door gedrongen tot de eerste huizen van Bilbao, zijn nog niet bevestigd. De Baskische regeering is permanent in vergadering bijeen. Onjuist zijn de ge ruchten, dat zij haar zetel naar Santander heeft verplaatst en zij zal dit ook niet doen. Gisteravond toch heeft het persbureau van de Baskische regeering een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de regeering unaniem heeft besloten in de Baskische hoofdstad te blijven. Gisteravond deden ook onbevestigde ge ruchten de ronde, dat de regeering te Bil bao reeds onderhandelingen had geopend ever de overgave van de stad. De dioloma- tiéke redacteur van de Londensche Evening Standard wist te vertellen, dat een verte genwoordiger van Aguirre, den president oer Baskische regeering, in Franco's hoofd kwartier was aangekomen en voorwaarden had overhandigd onder welke de regeering bereid was de stad over te geven. Geheime onderhandelingen waren hierop gevolgd, waarbij kerkelijke autoriteiten uit beide kampen hun hulp hadden verleend. Franco zou een onvoorwaardelijke overgave ge- eischt hebben, waarbij genade zou worden geschonken aan alle combattanten, terwijl de politieke en militaire leiders zich voor éen krijgsraad te verantwoorden zouden hebber. Deze laatste elsch kon door de andere partij echter niet worden ingewil ligd- Yan Baskische zijde wordt dit echter be slist ontkend. De Baskische regeering heeft nog eens een protest tot de mogendheden gericht over het deelnemen van meer dan 100 Duitsche en Italiaansche vliegers aan den strijd. Twintigduizend vrouwen, kinderen en oudere mannen worden volgens een offi- cieele mededeeling van het Baskische mi nisterie van binnenlandsche zaken naar Santander overgebracht. De vluchtelingen worden vervoerd in vrachtauto's en door een reusachtige vloot van velerlei soorten vaartuigen, zooals koopvaarders, mijnve- gers en trailers. Deze laatste worden door de Brltsche vloot beschermd op verzoek van den president der Baskische regeering, Aguirre. Deze schreef minister Eden: ,De Baskische regeering is er van in kennis gesteld, dat de vijand het centrum van Bilbao dreigt te verwoesten met zeer veel oorlogsvliegtuigen en geschut. U. als dengene, die het initiatief genomen heeft voor de humaniseering van den Spaan- schen burgeroorlog, verzoeken wij van alle diplomatieke middelen, waarover gij be schikt, gebruik te maken om een dergelijke verwoesting te voorkomen, zoolang wij de burgerbevolking niet hebben kunnen doen vertrekken. De Baskische regeering heeft eenstemmig besloten Bilbao tot eiken prijs te verdedigen en beloofd de burgerbevol king in zoo kort mogelijken tijd te eva- cueeren. Te dien einde verzoeken wij. u, waarnemers naar Bilbao te zenden of on der de consuls te Bilbao waarnemers te benoemen, die de evacuaüe naar het Wes ten kunnen bijwonen en controleeren." De Fransche consul is naar St. Jean de Luz vertrokken. Een Engelsch detachement is te Bilbao geland om te trachten de ver binding met den Engelschen consul te her stellen, die verbroken is. De ontruiming van Madrid. Generaal Miaja heeft gisteren een order bekend gemaakt, waarbij de onmiddellijke ontruiming van Madrid door de burger bevolking wordt voorgeschreven. De ont ruiming zal dienen te geschieden in deze volgorde: 1. Lieden afkomstig uit de provincies, die door Franco bezet zijn: 2. lieden afkomstig uit de provincie Ma drid; 3. lieden afkomstig uit de onmiddellijke omstreken van Madrid. In deze order wordt de medewerking der politieke en vakorganisaties gevraagd om den maatregel te doen uitvoeren. Blijkbaar verwacht Miaja na den val van Bilbao een nieuwen grooten aanval op de hoofdstad! De niet-inmenging. Behalve de mededeeling aan de beide strijdende partijen in Spanje, is aan de niet-inmengingscommissie een document overhandigd betreffende de vraagstukken van de procedure, welke gevolgd moet wor den voor het geval diplomatieke bespre kingen moeten worden gevoerd, welke zijn voorzien in het verdrag, indien zich nieuwe incidenten voordoen. Dit document is door de vier cofitróle- mogendheden uitgewerkt en is niet aan de strijdende partijen in Spanje gezonden. opmerken, dat niets in de overeenkomst de mogelijkheid uitsluit, dat een mogendheid niet tevreden zal zijn over de maatregelen, welke men zal nemen in geval van een nieuw conflict. Indien dit het geval zou zijn, dan is deze mogendheid gerechtigd, de maatrege len te nemen, welke zij noodig oordeelt, terwijl de drie overige mogendheden daarna hun houding zouden bepalen. Duitschland en Italië toonen zich te vreden over de getroffen regeling. Italië blijft echter argwanend tegenover Valen cia. De „Tribuna" schrijft o.a.: .De medewerking der beide oorlogvoe rende partijen in Spanje is een absolute voorwaarde voor een goede werking der nieuwe overeenkomst De voorstellen moe ten niet slechts door hen aanvaard, maar ook metterdaad loyaal toegepast worden. Zonder de bij voorbaat verkregen aanvaar ding door Burgos en Valencia, kan er van geert controle meer sprake n. Een goede dosis optimisme is echter noodig, om aan te nemen, dat de zoogenaamde regeering te Valencia het gegeven woord zal houden. Men moet niet vergeten, dat achter Va lencia altijd Moskou staat, dat er op aan stuurt, dat de zoogenaamde democratische legeeringen zich op de autoritaire storten, om te bewerken, dat de sterkste interna tionale bolwerken tegen het bolsjewisme vernietigd worden". Vragen in het Lagerhuis. In antwoord op eenlge vragen in het Engelsche Lagerhuis heeft Eden gisteren gezegd, dat de Engelsche regeering het standpunt deelde om neutrale personen aan boord te plaatsen van de in Spaansche wateren controleeren de oorlogsschepen. De regeering was in onderhandeling met de regeering te Valencia over de vrijlating van vrouwelijke gevangenen uit de gevan genis te Madrid en haar evacuatie naar het buitenland zoolang de burgeroorlog duurde De regeering te Valencia over de inmenging. Het ministerie van nationale verdediging te Valencia heeft een nota gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de overeen komst van niet-inmenging een onbil lijke dwaasheid, waarvan alleen de wettige regeering het slachtoffer isten spijt, de vijand zijn luchtstrijdkrachten in de laatste maanden verviervoudigd heeft, doordat hij dagelijks Duitsche en Italiaan sche vliegtuigen ontvangt. Ook de hoeveel heid geschut en automatische bewapening van den vijand is aanzienlijk toegenomen. Een groot deel van dit oorlogstuig is in het Baskenland samengetrokken. De nota ein digt aldus: „Na een offensief van twee maanden is de vijand overgegaan tot het wreedste bombardement der burgerbevol king. dat de wereld ooit gezien heeft. Hij heeft Bilbao kunnen naderen door den PREDIKBEURTEN. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. MandersloostraatWoensdag avond 7.15 uur ds. v. 't Hoog van Utrecht. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 28)Woens dag nam. 8 uur, ds. J. J. Post van Bun schoten. ZOETERMEER. Geref. Gem.: Woensdag nam. 7 3/4 uur, ds. Kersten van Rotterdam. NED. iHERV. KERK. Bedankt: Voor Tienhoven, J. Hoogen- kamp, cand. en hulppred. te Utrecht; voor Neerlangbroek A. Luteyn te Onstwedde. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Meliskerke B. v. Neerbos te Vlaardingen en A. Verhagen te Middel burg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Papendrectit (als hulppred,) J. Blauw, cand. te Boskoop. Bedankt voor Schiebroek-Hillegersberg- Centrum G. Hagens te Asperen. Aangenomen naar OosJ-erbeek A. v. d. Weg te Oudewater. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen te Leeuwarden E. v. d. Wissel te Kampen. Op 23 Juni 25 jaar predikant. Woensdag 23 Juni a.s. herdenkt prof. dr. K. Dijk, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen en een der meest op den voor grond tredende figuren in de Geref. Kerken en op het terrein van het Chr. onderwijs, den dag waarop hij voor 25 jaar het pre dikambt aanvaardde. Dr. Klaas Dijk werd 22 Juni 1885 te Wol- vega (Fr.) geboren. Hij bezocht het Ger. Gymnasium te Kampen en werd in 1905 student aan de Vrije Universiteit. In Oct. 1909 werd hij candidaat en 31 Mei 1912 promoveerde hij onder prof. dr. H. H. Kuy- per tot doctor in de theologie op een proef schrift getiteld: „De strijd over het Infra- en Supra-lapsarisme in de Geref. Kerken in Nederland". 23 Juni d.o.v. bevestigde prof. Kuyper hem te Rijswijk (Z.H.) in zijn eerste gemeente. In Juni 1916 deed hij zijn intrede bij de ongedeelde Geref. kerk van de Residentie, na voor tal van beroepen te hebben bedankt. Bij de splitsing dezer kerk ging hij naar de kerk van West over, van wier predikanten hij de nestor was. Verle den jaar benoemde de Generale Synode der Geref. Kerken hem tot hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen als opvolger van wijlen prof. dr. T. Hoekstra, om onderwijs te geven in de Ambtelijke vakken, de ge schiedenis der wijsbegeerte, de psychologie en de logica. Dr. Dijk nam die benoeming aan en ontving van de classis den Haag eervol emeritaat. 13 Jan j.l. legde dr. Dijk zijn werk in de Residentie onder groote be langstelling neer sprekende over Rom. 11 ijzeren gordel en de versterkingen der stad 36. 21 Jan. d.o.v. deed prof. Dijk zijn inaugu- op eenige punten te doorbreken en eenige ratie te Kampen sprekende over: „De pre- toppen in de nabijheid te bezetten". i diking als dienst des Woords". In Sept. a.s. zal prof. Dijk zich metterwoon te Zwolle vestigen. De hoogleeraar, die tijdens zijn verblijf In den Haag niet minder dan driemaal een beroep naar Amsterdam ontving, trad al spoedig in het Geref. kerkelijk leven op den voorgrond. In verschillende classicale com missies nam hij zitting. Steeds werd hij door de classis den Haag, afgevaardigd naar de Part. Synode van Zuid-Holland ten Noorden, die hij als archivaris diende. In 1917 werd hij voor het eerst afgevaar digd naar de Generale Synode van Rotter dam en sindsdien is hij zonder onderbre king lid der Generale Synode geweest. Hij diende de Synoden van Groningen (1927) en Middelburg (1933) als praeses en de jongste Synode van Amsterdam (19361 als assessor. De verschillende Synoden benoem den hem tot deputaat voor den uitbouw der belijdenis, de liturgie, toezicht op het ar chief, de geestelijke bearbeiding van de verstrooide Geref. in Ned. Indië en voor de bevordering van de eenheid onder de Geref. belijders. Tal van Jaren was prof. Dijk cu rator van de Theol. School en 10 jaar diende hij het curatorium als scriba. De Vrije Universiteit diende hij eveneens tal van jaren als curator. In de schoolwereld treedt prof. Dijk even eens op den voorgrond. Zoo is hij voorzitter van de Unie „Een school met den Bijbel", vice-Voorzitter van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Ook had hij zitting ln de examencommissie van den School raad. Ook van de commissie van uitvoering van Geref. Schoolverband maakte hij deel uit. Voorts was hij voorzitter van de ver- eeniglng voor Chr. M.O., waarvan twee M.B. scholen in de Residentie uitgaan, alsook voorzitter van Patrimonlum's vakteeken- school. In het organisatie in Geref. klingen is de jubilaris evenmin een onbekende. Nadat hij tal van jaren den Geref. Jongelingsbond als vlce-voorzitter heeft gediend, werd hij in 1936 benoemd als voorzitter van den Bond, een van de grootste organisaties in den Geref. kring. Van de contact-commissie van de drie Geref. Jeugdbonden en van den Geref. Jeugdraad den HaagScheveningen, is hij resp. lid en voorzitter. Prof. Dijk dient het Ned. werkliedenverbond „Patrimo nium" als adviseur en was voorheen ook bestuurslid van 's-Heerenloo. Overvloedig is de arbeid van den hoog leeraar met de pen. Van de van zijn hand verschenen groote werken noemen we: Om het eeuwig welbehagen, Lijden en Loven. Voor hart en leven. De voorzienigheid Gods, het Profeitsch Woord. Het Chiliasme, Uit de Oude wereld, Op den lijdensweg en Met eer gekroond enz. Van zijn kleinere ge schriften noemen we: Wat is een Chr. school?, School en Kerk, Inzinking of bloei? Een banier vanwege de waarheid, Buiten de kerk geen zaligheid?, Overheldsschool of ouderschool?, de Vrijheid der Chr. school, de Bijbel op de Openbare school, terwijl hij met anderen schreef: De goede belijdenis en ook meerdere dagboeken verzorgde. In de serie „Menigerlei Genade" en in den nieuwen Catechismusbundel verscheen me nige predicatie van zijn hand. In tal van bladen verschenen artikelen van de hand van prof. Dijk. Zoo o.a. in het weekblad De Reformatie, waaraan hij vroeger medewer ker was. Van het Geref. weekblad „De Heraut" was prof. Dijk tot voor kort redac teur, welke functie hij een groot aantal jaren heeft bekleed. Ook is hij redacteur van de preekenserie „Menigerlei Genade" en sedert zijn optreden als hoogleeraar te Kampen hoofdredacteur van het Geref. weekblad „De Bazuin". Tal van jaren was prof. Dijk eindredacteur van het Kerkblad van de Geref. Kerken van den Haag, gelijk hij nog hoofdredacteur is van het orgaan van den Geref. Jeugdraad „Jong Leven". VI. „Zeven milliard Tsjechische kronen heeft men ons, Sudeten-Duitschers, in Tsjecho- Slowakije ontstolen, „zegt Konrad Henlein. En wanneer Konrad Henlein zoo iets zegt, staat he. den volgenden morgen met vette letters in zijn dagblad de „Rundschau", en den dag daarop rood ondersteept in de „Vötkische Beobachter" en alle andere Duitsche kranten. Want Henlein is het Hitlertje van de Duitschers in Tsjecho- Slowakrie. de leider van de Sudetendeutsche Heimatfront, de partij der Duitsche nazi's in deze democratische republiek, die zich in groote belangstelling van Duitschland mag verheugen. In 1919 begon Henlein zijn loopbaan als gymnastiekleeraar bli het Duitsche Turn- verbond in Tsjecho-Slowakije. een anti semitische organisatie, die in 1932 met be hulp van de NSDA.P. geheel op nationaal- socialistlschen grondslag werd gesteld, waarbij Henlein tot de waardigheid van „Fuhrer" werd verheven. Toen in 1933 de officiee'.e Duitsche nationaal-socalistlsche partij als staatsvijand verboden werd, richtte Henlein in October van hetzelfde jaar als nieuwe partij de Heimatfront op. welks programma een corporatieve organi satie van de Duitsche minderheid in Tsjecho-Slowakije beoogt, een autonoom Duitsch staatje binnen de grenzen van de republiek. Sinds de eerste weken van haar bestaan heeft de partij in scherpe oppositie tegen Masarijk en Benes.i gestaan en uit al haar uitlatingen blijkt duidelijk dat zij eeen enkele verplichting van trouw aan den Tsjechischen staat wenscht te aanvaarden. Bij de verkiezingen in 1935 kreeg de Hen- lein-beweging bijna één en een kwart mll- lioen stemmen waardoor zij op een na de grootste partij in het land werd, met vier en veertig zetels in het Huis van Afge vaardigden. Doch gedurende de laatste maanden gaat het niet meer zoo goed met de Sudeten deutsche Heimatfront als in den beginne. Op 20 Februari van dit jaar werden de resultaten bekend gemaakt van de onder handelingen, die sinds Januari door de andere partijen der Duitsche minderheid, de zoogenaamde Activisten, met de regee ring over het minderheden-probleem ge voerd waren. Zezen eischen hadden zij ge steld, waarvan er viif direct ingewilligd werden, terwijl, over de andere twee, die de gelijkberechting van de Duitsche taal in De tekst van de nota's, welke aan Va- het parlement en de stichting van parie beweging had geweigerd om aan deze on derhandelingen deel te nemen, daar zij allereerst over haar eischt van autonomie klaarheid wenscht te hebben en het recht om vrijelijk overleg te plegen met de völ- kisch" verwante nabuurvolken buiten de grenzen. De regeering antwoordde hierop dat zij geneigd was tot onderhandelingen met elke partij, doch dat de onvoorwaarde lijke trouw aan den Tsjechischen staat een condictio sine qua non was. Het gunstige resultaat, dat de Activisten bereikt hadden, bracht ontmoediging in de rijen der Hen- leln-beweglng, die door haar starre stand punt geen stad verder was gekomen en een groot aantal leden bedankte. Nu pro beert. Henlein door grootsch opgezette pro paganda en den elsch tot nieuwe verkie zingen het verloren terrein te herwinnen, daarin gesteund door de Duitsche pers die de resultaten van de Activistische actie zooveel mogelijk tracht te verkleinen. Tot voor kort vertegenwoordigde de Henlein- beweging twee-derde van de Duitsche min derheid. op het oogenbllk is dit aantal echter aanzienlijk verminderd. „Zeven milliard kronen heeft het Duit sche volksvermogen ün Tsjecho-aiowakije verloren door de agrarische hervormingen, die zoogenaamd tot welzijn van het volk werden doorgevoerd En dat is nog niet alles. Ook op geestelijk en cultureel gebied worden wii onderdrukt Sinds 1919 werden 3000 klassen van Duitsche scholen opge heven, terwijl 294 scholen geheel verdwe nen. Wij, Duitschers in Tsjecho-Slowakije, bewonen een gebied zoo groot als België, terwijl er ook in andere deelen van het land belangrijke stukken zijn waar het Duitsch de voertaal is. „Men heeft te»en ons gezegd: alle Duit sche partijen zijn ln de regeering vertegen woordigd behalve de Uwe, maar dat is Uw eigen fout, want wij zün gaarne bereid U ministerposten in te ruimen, indien gij loyaal met ons wilt samenwerken. Maar wat verstaat men daaronder? Deze regee ring steunen, die zich een handlanger van het Russische en Fransche bolsjewisme ge toond heeft? Samen te werken met mar xisten, wier haat tegen Duitschland al hun andere gevoelens overweldigt? Wij zijn Duitschers. die door ongelukzalige vredes verdragen van ons vaderland afgescheiden zijn. Wij willen geen connectie's met een regeering. die vijandig tegenover Duitsch land staat. Het is noodzakelijk dat Tsjecho- Slowakije een nieuwe houding aanneemt - - „„..„-.tegen Duitschland en alle Duitsche stam- ïencia en Salamanca zijn gezonden, zal men aire commissies voor het minder- men. Zoolang het deelnemen van onze be- vermoedelijk niet voor Woensdag a.s. wor- hedenvraggstuk vroegen, nog nader zal weging aan de regeering beteekent, dat wij oen bekchd gemaakt wordep overlegd, daar zij onder de huidige ingelijfd zouden worden bij een antj- in onicieeie kringen te Londen doet men 'grondwet niet mogelijk zijn. De Henlein- 'Duitsch front, is zulk een deelname voor ons onmogelijk. Liever wil ik dat Tsjecho- Slowakije gehaat wordt door heel Europa, maar in vriendschap leeft met het Rijk, dan omgekeerd. De banden des bloeds. die ons met het groote vaderland verbinden, zijn onverbrekelijk. Wij wenschen een defi nitieve erkenning van de grens die ons van de andere volken van den Tsjechischen staat scheldt en absolute autonomie voor ons nationale bestuur. Zoolang deze voor waarden niet ingewilligd worden, kunnen wij met niemand onderhandelen en zeker geen ondergeschikte posi.ie in de regee ring innemen". Er wonen ongeveer drie en een half mlllioen Duitschers in Tsjecho-Slowakije. Een derde ervan is loyaal ten opzichte van de Tsjechische regeering, voor 1932 was het een veel grooter gedeelte en vormden de opposanten door dik en dun slechts een tiende van de DuKsche minderheid. Vooral de duidelijke lust tot inmenging van Duitschland in deze minderhedenkwestie maakte haar voor het land zoo buitenge woon gevaarlijk, dat zij in de afgeloopen jaren in de heele wereld aanleiding tot ongerustheid gaf. Doch Henlein heeft een groote fout gemaakt door star elke onder handeling te weigeren. De andere Duitsche partijen hebben nu de eer de lang ge- wenschte verbeteringen te hebben bereikt en dit heeft een duidelijken invloed op de aanhangers van de Henlein-beweging. En ofschoon zij nog verre van ongevaarlijk is, is de waarschijnlijkheid groot, dat zii over haar hoogtepunt heen is. De bevolking van Bohemen is van nature niet geneigd tot extremisme en nu de voornaamste redenen tot klachten weggenomen zijn, zullen de opgezweepte hartstochten waarschijnlijk spoedig tot rust komen. En ongetwijfeld heeft de rede. die presi dent Benesj kortgeleden in ReichenbeTg hield en waarin hij toegaf dat de Duit schers reden tot klachten hadden, die ech ter door samenwerking uit de wereld ge holpen konden worden, tezamen met de daarop gevolgde verbeteringen van den twintigsten Februari grooten indruk ge maakt. .Het is begrijpelijk dat een democratische staat zijn administratie niet wenscht te vertrouwen aan beambten, die fascistische, totalitaire of communistische principes be zitten. Dat geldt gelijkelijk voor alle rich tingen. voor Tsjecho-Slowaken zoowel als voor Duitschers. En deze bedreiging want als zoodanig presenteert de situatie zichzelf op het oogenbllk is het ernstigst van de Duitsche zijde". Vele Duitschers in Tsjecho-Slowakije zul len deze zinsnede uit de rede van den president Ier harte genomen hebben Voor Tstecho-SlowaJtite's binnenlandsche vrede en welvaart is dat van het grootste belang. K. ANDR (Alle rechten voorbehouden. Nadruk verboden). HEDEN. Den Burcht: Liquidatieverg. „Elgendoms- belang". 81/! uur nam. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk) Opwekkingssamenkomst te 8 uur nam. Woensdag. Oud-Poelgeest: Zendingsmiddag. Spr. ds Kievit en ds. van Lokhorst, 2 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Spr de heer Schoonderbeek van Ede. 7'/i uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk) OpwekMngssamenkomst te 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge noeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot hall vier: Donderda Inentine tegen dlphterie 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. Y Praeventieve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam „De Spion". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam „Frauleln Lilly". Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam „Zonen van de Zuidzee". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl.str. „Die ganze Welt dreht sich um Liebe". lederen middag 2.30 u. 's avonds om en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „De privé-secretaresse". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/i uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der aixitheden wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Crolx, Rapenburg tel. 807, P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 23, tel. 3553 en J. Doedens, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Verder is Prof. Dijk medewerker aan het Geref. Jongelingsblad en aan het weekblad van den Geref. Meisjesbond „Bouwen en Bewaren" terwijl hij ook medewerkt aan het dagblad „De Standaard" en aan de weekbladen Patrimonium en Ons Schild waarin hij meditaties schrijft. Tal van plaatselijke functies zal prol Dijk tegen Sept. a.s. moeten neerleggen Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot officier ln de orde van Oranje-Nassau. Prof. Dijk is gedurende zijn emeritaat nog geregeld voor zijn Haagsche gemeente waar hij een gaarne gehoord kanselrede naar is, opgetreden en zal ook a.s. Zondag tweemaal in de diensten van de Geref Kerk van den Haag-West voorgaan. Een eigenlijke gedachtenisrede zal hij echter niet houden. Jaarverslag over 1936. Hoewel het jaarverslag van de N.V. Kon. Maatsoh. „De Schelde" te Vlissingen aan vangt met de mededeeling dat het bedrijf zeer geleden heeft onder de tijdsomstan digheden, wordt er onmiddellijk aan toe gevoegd dat er eenige verbetering valt te constateeren. Terwijl in de drie laatste ja ren het verlies grooter was dan het bedrag voor afschrijving benoodigd, is over 1936 op de exploitatie (exclusief afschrijvingen) een gering bedrag overgebleven, zoodat het verlies ongeveer gelijk is aan de afschrij ving op gebouwen enz. Daar evenwel geen beduidende reserves meer disponibel waren, moest thans de balans sluiten met een ver- liessaldo. De modernlseering der bedrijfsin richtingen, die zes jaren lang heeft stilge staan, zal ook in de komende jaren belang rijke uitgaven eischen. Het bedrijf Is goed van opdrachten voor zien; echter moet nog een belangrijke hoe veelheid werk opgeleverd worden dat vóór de depreciatie is opgedragen. De prijzen daarvoor waren reeds bij de aanneming on gunstig en daar komt thans bij, dat de ma terialen veel duurder zijn geworden en de loonen zijn gestegen. Op deze werken, die ten deele eerst in 1938 gereed komen, zullen dus nog verliezen worden geleden. De winstrekening over 1936, sluitende met een bedrag van f. 1.562.506.30, vermeldt aan creditzijde een saldo van f. 624.652.01, ter wijl aan debetzijde onder „afschrijvingen vermeld staat een bedrag van f. 748.237,15. De balans per 1 Januari 1937 wijst aan een bedrag van f. 12.107.502.08. B. te Z. Een onzer lezers deelt ons mede dat er w e 1 een boekje bestaat, waaF" in een opsomming wordt gegeven van alle Ner'zrlandsche kampeerterreinen. Dit boekje wordt na storting van ü-°u op de giro-rekening van den A.N.W.B. toe gezonden. 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6