BUITENLAND HUISKAMER LOEB ELTAXBUS SCHOOLREISJES LEIDSCH DAGBLAD Eersie Blad Dinsdag 15 Juni 1937 Pracht eiken Dressoir Zware Uitschuiftafel Breestraat 161 SPORT LUCHTVAART VACANTIE-ADRES Bovenstaande goede eri toch goedkoope 75 RECHTZAKEN ACADEMISCHE fcXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wijsbegeerte de heer W. P van Dijl iDen Haag)voor het doctoraal examen rechten de heeren W. A. Zijp (Garderem; E. R. de Vries (Den Haagt en H. T. de Raaf (den Haag); voor het doctoraal examen Indisch Recht, de heer J. W. Burlage (Den Haag); voor het doctoraal examen geneeskunde: mej. A. C. H. de Nooyer (St. Laurens, Z.); aan vullings doctoraal examen Indisch recht, de heer mr. H. Campen (Den Haag). Onze stadgenoot, de heer ir. J. J. Valken burg, leeraar in de scheikunde aan de Gem. H B S alhier, promoveerde heden aan de Rijksuniversiteit alhier tot doctor in de vis- en natuurkunde op een proefschrift, getiteld „Experimenteele en mathemati sche behandeling van eenige explosie- grenscurven DE ALGEMEENE TOESTAND. Minister-president Hodza te Boekarest. De minister-president van Tsjeoho-Slo- wakije. Hodza. is vanochtend per extra- trein te Boekarest aangekomen. Ter ver welkoming waren de leden der Roemeen- sche regeering onder leiding van Tatarescu de diplomatieke vertegenwoordigers-van de landen der Kleine Entente en de voorzit ters van Kamer en Senaat aanwezig. BIT BOOM GEVALLEN. De 14-jarlge padvinder V. alhier is in Dutnrell uit een boom gevallen. Door het breken van een doode tak is hij van een hoogte van 6 a 7 Meter neergestort. Met een zware hersenschudding benevens een hoofd wonde werd hij, nadat hem door dr. Janse hulp was verleend per ziekenauto naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. Bij informatie was zijn toestand redelijk wel. Met ingang van a.s. Zondag openen de Gebrs. Harland wederom hun salonboot- vaartdiensten LeidenAmsterdam vice- versa, over de Kager- en Braassemermeren en via Schiphol. Gisteravond omstreeks halfacht is de 71-jarlge weduwe F. O. bij het oversteken van den Witte Singel nabij de Heerenstraat aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, waardoor zij viel en het linker bovenbeen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. AUTOMOBILISME. NIEUWE INTERNATIONALE KLASSERECORDS. BELGIË Reorganisatie bij Rex. In verband met het geschil, dat gerezen is door het aftreden van den hoofdredac teur van ..Le Pays Reel", Ydewalle, heeft de politieke raad der rexistische partij giste ren een langdurige vergadering gehouden. De raad hekelde het gedrag van Ydewalle en besloot af te treden met het oog op een mogelijke reorganisatie. ENGELAND Represailles tegen Italië. Geslaagde pogingen van maj. Gardner. Hedenmorgen heeft de Engelsche cou reur A. T. G. Gardner op de autostrada tusschen Frankfort a/M. en Darmstadt een poging ondernomen om de internationale klasserecords voor automobielen in de 7501100 cc. klasse over c-en KM. en een Mijl met vliegende start te verbeteren. Na drie mislukte pogingen slaagde hij er in, met zijn 1100 cc. M. G. Magnette beide records, welke op naam van den Italiaan- schen ingenieur Furmanik stonden, te ver beteren. Gardner legde de KM. af met een gemiddeld snelheid van 15,9 sec., d w z. een gemiddelde uursnelheid van 226 KM. Voor de mijl had de Engelschman gemiddeld 25,44 seconden noodig, wat een gemiddelde uursnelheid van 227 KM. beteekende. De coureur was hiermede, evenwel nog niet tevreden en startte nog eens. Inderdaad gelukte het hem op beide afstanden een nog grootere snelheid te behalen. Voor de K.M. had hij gemiddeld 15,7 seconden noodig, hetgeen neerkomt op een gemiddelde uursnelheid van 229 K.M. cn ook van de mijl haalde hij nog eenige honderdste seconden af. Hij legde dezen afstand af met eer. gemiddelde snelheid van 25.26 seconden, wat dus eveneens een gemiddelde uursnelheid van 229 KM. op leverde. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft minister Eden verklaard, dat de j stuiten door een passend' Italiaansche regeering den Britschen om- bassadeur te Rome heeft medegedeeld, dat zij niet voornemens is aan buitenlanders, ongeacht de godsdienstige -gezindte, waar toe zij behooren. toe te staan scholen te onderhouden in Abessynië. Eden voegde hieraan toe, dat hieruit blijkt, dat alle. buitenlandsche missles wor den getroffen, ongeacht de nationaliteit. De Britsche regeering betreurt dezen maatregel en is van meening, dat zij berust op een verkeerd beginsel. De Britsche regeering kan geen rekening houden met de nationaliteit" van de zen ding in haar koloniën, doch aangezien de Italiaansche regeering een dergelijken maatregel heeft genomen, behoudt de Britsche regeering zich het recht voor, ge lijke maatregelen te nemen in de gebieden, welke onder haar beheer staan. In antwoord op een vraag of de minister hier doelde op Italiaansche missionarissen, antwoordde Eden: „alleen Italianen". GYMNASTIEK. „BRUNHILDE" NAAR ALKMAAR. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de gymn. ver. „Tumlust" te Alkmaar, arrangeert deze vereeniging nationale gymn wedstrijden op 2k>ndag 27 Juni. De wedstrijden hebben plaats op ver schillende pleinen en er zijn estafette's in een der hoofdstraten. Brunhilde" neemt deel aan: Rhythmische oef. in groepen van 16—24; Niels Bukh in groepen van 610; knotsoef. in groepen van 6—10; klassikaal brug in groepen van 615. Aan de personeele gymn. wedstrijden nemen deel mevr. SchuytemakerDieben. Ans Kellenaars en Peet Dieben. verder een ploeg aan de 4 x 80 M. estafette. Deze week zal in het Lagerhuis een finan- cieele resolutie worden ingediend, welke een algemeene uiteenzetting zal behelzen van de nieuwe belasting op de winsten uit Industrieele ondernemingen. Deze nieuwe belasting zal in de plaats komen van het voorstel inzake een bijdrage tot de nationale verdediging, welke oor spronkelijk in de begrooting was opgeno men, doch ten slotte op-grond van de er op uitgeoefende critiek moest worden terug genomen. De regeering heeft met de vertegenwoor digers der financieele, commercieele en in dustriële kringen de richtlijnen der belas ting besproken, welke ongeveer 35 mlllioen pond sterling per jaar^zal moeten opbren gen; Men verwacht, dat de financieele reso lutie morgen in het Lagerhuis zal worden ingediend, doch volledige bijzonderheden over het wetsontwerp zullen nog eenigen tijd op zich laten wachten. Het personeel van verschillende garages der Londensche autobusonderneming be klaagt er zich over, dat de reglementen strenger dan vóór de staking worden toe gepast. Men heeft reeds gedreigd opnieuw den arbeid te zullen neerleggen. FRANKRIJK De zitting van den kabinetsraad. De kabinetsraad was gisteren uitsluitend gewijd aan het financieele probleem en was van bijzonder politiek belang. Vincent Auriol gaf een uiteenzetting van den finan_ cieelen toestand, (ie crisis van de schatkist en de monetaire malaise. Hij deed de mid delen aan de hand. welke hii toepassen wil om daarin te voorzien. Om de directe noo- dige middelen voor de betalingen op den vervaldatum van het tweede kwartaal bijeen te brengen, is de minister voornemens over te gaan tot een heraanpassing der tarie ven der directe en indirecte belastingen, teneinde een meerdere opbrengst van on geveer 5 milliard te verkrijgen. Deze maat regelen zouden slechts neerkomen op een aanpassing der heffingen aan de devaluatie van 1 October j.l. Voorts werd aandacht gewijd aan maatregelen betreffende de munt aan de wisselmarkt. Auriol zou de Kamer machtiging willen vragen om bij decreet en binnen een streng beperkt kader alle maatregelen te nemen voor de ver dediging van den frank en het openbare crediet. Controle op de wisselmarkt wil de regeering niet invoeren. Wel zal gezocht worden naar middelen om den uitvoer van Fransch kapitaal naar het buitenland te controle op de bankoperaties die beperkt moe.en blijven tot de normale behoeften van den econo- mischen ruil. Ter verdediging van den frank zou de regeering verder gemachtigd moeten zijn de Bank van Frankrijk een verhooging te vragen van de voorschotten aan den staat. De radicale ministers aan vaardden dit gedeelte van het program niet zonder debatten, terwijl zü er ook eenige wijzigingen in aanbrachten. Vanmiddag „al Blum bij de Kamer zijn financ'eel ontwerp indienen en daar dringende behandeling van vragen. Het parlement zal verzocht worden voor het einde van de week zich over de voorstellen uit te spreken. Hieruit schijnt men te moeten opmaken, dat het verzoek in verband staat met de uitwijzing van talrijke vreemdelingen ge durende de laatste weken, maar ook met de jacht op spionnen. Men leest dagelijks berichten omtrent spionnage en sabotage, welke zouden worden bedreven door den Dultschen en den Japanschen inllchtingen- diest. Gedurende de jongste Trotskisten- processen werden Duitschland en Japan beide beschuldigd spionnage te plegen en in het land onrust te stoken. Speciaal wer den beschuldigingen geuit tegen hun atta- ché's in de U.S.S.R. De campagne voor de uitwijzing van bui tenlanders heeft zulk een omvang aan genomen, dat er na 1 Juli feitelijk geen vreemdeling meer in het land zal zijn achtergebleven. Een uitzondering op dezen regel zouden de communistische uitgewekenen uit Duitschland en Oostenrijk vormen, die „vaderlandlooze" vreemdelingen. De mees ten hunner zijn gearresteerd; tot hen be hooren vroegere leiders van de communis tische partij en rijksdagleden. Hun arres tatie staat niet officieel vast maar zij zijn verdwenen en hun vrienden vreezen, hen niet terug te. zullen zien. VEREENIGDE STATEN DE STRIJD OM HET HOOG GERECHTSHOF. TURKIJE Het Sandjak-verdrag goedgekeurd. De Nationale Vergadering heeft na een rede van den minister van buitenlandsche zaken de wetsontwerpen goedgekeurd tot ratificatie van het FranschTurksch ver drag de integriteit van het grondgebied van het Sandjak Alexandre.te en het ver drag tot garantie der TurkschSyrische grenzen De voorzitter van den ministerraad hield een groote rede over de binnen, en buiten landsche politiek der rezeerine en verzocht de vergadering het vertrouwen in haar te willen bevestigen. Dit geschiedde met al gemeene stemmen, waarna de vergadering met vacantie uiteenging De stakingen. De commissie voor juridische kwesties van den Senaat heeft haar rapport ingediend, waarin zij het voorstel van president Roo sevelt tot hervorming van het Hoogge rechtshof veroordeelt; zulks met 10—8 stemmen. In het rapport wordt voorgesteld, het ontwerp te verwerpen, omdat het nutte loos en kleingeestig is en op een gevaar lijke wijze de beginselen der grondwet schendt. Door het ontwerp zouden de pre sident en het congres de rechtbanken aan zich ondergeschikt maken en zou de onaf hankelijkheid van de magisstratuur wor den vernietigd. De commissie verklaart, dat het ontwerp zoo categorisch dient te worden verworpen, dat nooit meer een dergelijke maatregel zal worden voorgelegd aan de vertegenwoordi gers van het vrij Amerikaansche volk. EGYPTE De regeering zal op 29 Juli aftreden. Naar de bladen melden, werd in den laatsten kabinetsraad besloten op 29 Juli, den dag, waarop koning Faroek meerder jarig zal worden, het collectieve ontslag van i het kabinet aan te bieden. De bladen melden voorts, dat het vrijwel zeker is. dat de koning minister-president Nahas Pasja zal belasten met de vorming van een nieuwe regeering. In geen geval verwacht men belangrijke wijzigingen in de samenstelling der regeering. i VOETBAL. SPORTMAN I—L.D.W S. I. Voor dezen wedstrijd, die hedenavond te halfacht op het Sjoortmanterreln wordt ge speeld voor de L.V.B.-Sleutels zal L.D.W.S. in de volgende opstelling uitkomen: doel: Huner; achter: v. Houten en Steen; midden: Steen, Onderwater en Lo- gemans; voor: Starre, v. d. Voort. Starre, De Lange en N.N. DE POSTVLUCHTEN. De „Edelvalk" is gistermiddag om 4.30 uur op Schiphol geland. De „Torenvalk" arriveerde te Bandoeng. WANDELSPORT. MARSCH TE VEUR-LEIDSCHENDAM De R.K. Wandelsportvereen. D. V V. te Veur-Leldschendam organiseert Zondag 27 dezer een 30 K.M marsch. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende week kwartaal No. abonne iconen-Ie straat wensrhl het .LEIDSCH DAQBLAD" vanaf hmopqezonden te hebben aan onderstaand adres; tegen vergoeding van benoodigde portokosten. RUSLAND Verdere vervolgingen. Volgens het te Chabarowsk verschijnend dagblad „Tichookeanskaja Swjesda" heeft kort geleden te Swcbodinoje in het Sovjet- Russische Verre Oosten, voor een speciale rechtbank van het opperste militaire ge rechtshof der Sovjet-Unie een vierde mon sterproces plaats gehad, waarbij wederom spoorwegpersoneel, ditmaal van den Amur- spoorweg, van „Trotzkiïsme", sabotage en spionnage ten gunste van Japan werd be schuldigd. Alle één-en-twintig beklaagden werden tor dood veroordeeld. Het vonnis is vol trokken. In drie weken tijds zijn in het gebied van Chabarowsk volgens de mededee- lingen van genoemd blad, in totaal 95 doodvonnissen voltrokken. Ook dit vierde proces in het Verre Oosten wordt door de pers te Moskou dood gezwegen. Bij regeeringsdecreet is Alexj Bakulin tot plaatsvervangende volkscommissaris voor spoorwegen benoemd. Tot plaatsvervangende volkscommissaris der oorlogsindustrie is Iwan Tewossjan benoemd. Uit een bericht van het Tass-agentschap over het congres der bolsjewistische partij in Wlt-Rusland blijkt, dat de voorzitter van den raad van volkscommissarissen in Wit-Rusland, Golodjed, wiens ontslag uit zijn functie reeds eerder was gemeld, tot een „de partij vijandige groep" heeft be hoord. Verder worden in hetzelfde bericht uit Wit-Rusland, behalve de reeds terecht gestelde Uborewltsj, ook Benek, Djakow, Arabej en Wladimirskij als „staatsvijan den" gekwalificeerd. Benek was de vroeger plaatsvervangend voorzitter van den raad van volkscommis sarissen In Wit-Rusland en was kort gele den nog volkscommissaris van landbouw. Djakow was volkscommissaris voor onder wijs in Wlt-Rusland Daar hun namen in één adem met dien van Uborewltsj worden genoemd, vermoedt men, dat ook hun lot hetzelfde zal zijn. Verder deed het gerucht de ronde, zon der dat het mogelijk was dit te controlee ren, dat de leider van de Oostzee-vloot en generaal Lewandowski, de commandant van het miltaire district van Transkauka- slë, eveneens gearresteerd zouden zijn. De correspondent van de Manchester Guardian meldt, dat de sovjet-regeering een aantal Duitsohe en Japansche consu laten zou willen sluiten De Duitse he consulaten, waartegen het gaat, zijn die te Odessa en te Wladiwostock, belde in plaatsen, die voor de Russische defensie van het grootste belang zijn. De Japansche worden niet genoemd. Tokio heeft acht consulaten in de Sovjet-Unie, ook op verschillende plaatsen in Siberië en het Verre Oosten, o.a. te Wladiwostock, Berlijn heeft er zeven. Moskou heeft niet het recht de sluiting te eischen, doch het heeft desbetreffende „voorstellen" gedaan, onder het motief, dat aangezien de meeste Duitsche en Japan sche onderdanen het land hebben verlaten en alle economische onderhandelingen van Moskou uit worden geleid, de twee regee ringen geen behoefte hebben aan consu laten in de provincie. John Lewis, de leider van het comité voor industrieele organisatie, heeft ver klaard, dat de staking in de aan de onaf hankelijke staalmaatschappljen behooren- de mijnen, waarvan het doel ts, deze tot capitulatie te dwingen, voor honderd pro cent effectief is. De plaatselijke stakingsleider heeft mede gedeeld, dat de staking tot 600,000 mijn werkers zal worden uitgebreid, Indien de metaalbedrijven zich uit andere bronnen van kolen trachten te voorzien. In de 19 getroffen mijnen staken op het oogenblik 10.000 mijnwerkers, doch de staalbedrijven hebben medegedeeld, dat zij in de afgeloopen twee weken reeds acht c.ezer mijnen zelf hebben gesloten. In een der staalfabrieken te Monroe Is Inmiddels het werk hervat. Bij een botsing tusschen de politie en posters voor de fabriek van de Bethlehem Steel Corporation te Johnstown zijn zeven menschen gewond; twee hunner verkeeren in ernstigen toestand. Er werden verschei dene schoten gelost: de menigte was ge wapend met knuppels en steenen, terwijl de politie van traangas gebruik maakte. Vierduizend arbeiders der scheepswerven hebben gisteren het werk neergelegd, nadat Zaterdag evenveel werklieden in staking waren gegaan. Op de zestien werven, die door de beweging getroffen worden, zijn vierduizend arbeiders onder bescherming van een bijzondere politie aan het werk ge bleven. UIT HET VERRE OOSTEN Japansch schip door Russen opgebracht. De „Oshoro Maru" het schoolschip van het Ha'kodate-visscherij-lnstituut te Hok kaido is 10 dezer door de sovjet-Russische autoriteiten in beslag genomen, terwijl het schip aan het visschen was op negen mijl ten Noord-Westen van Okhut aan de West kust van Kamtsjatka. De schipper en de bemanning, welke uit leerlingen van het Instituut bestond, zijn gearresteerd onder beschuldiging te zijn doorgedrongen in de sovjet-Russische ter ritoriale wateren. vindt U bij ons geëtaleerd 2 FAUTEUILS prima stoffeerin« °J> veeren - Met beklee- 4 STOELEN ding' naar keuze. tezamen voor slechts Betaling f. 1.50 p. week of f. 6.- p. m. 3103 (Ingez. Med.) gesteld, dat er een bedrag van f. 90.000 ge deponeerd zou worden ten behoeve van de crediteuren. Kort daarna is de heer Koch bij hem geweest en naar aanleiding van het onderhoud met dezen heeft hij verdachte H. bij zich laten komen, die hem toen me dedeelde dat de Patria aan verdachte, dr. L., een bedrag van f. 21.750 had geleend. Get. was niet precies met den finan- cieelen toestand van Patria op de hoogte. Het was get. bekend dat er een cheque zou worden afgegeven van f. 342.500 om de overneming en de volstorting der Patrla- aandeelen tot een feit te maken. Getuige staat dan, wanneer hij den loop der gebeurtenissen in 1935 volgt, geruimen tijd stil bij de in Londen gehouden confe rentie met betrekking tot de overname door de Anglo Marine, waaraan o.m. Tailleur, Tester en verdachte H. hebben deelgeno men. Van het college van commissarissen had hij een brief meegekregen, bevattende het besluit om H. als hoofddirecteur te schorsen. Tenslotte deelt getuige mede, dat hij de wijze, waarop de bewuste aandeelen volge stort zouden worden, volledig kon goed keuren. Daarna worden er uit het dikke dossier weer tal van brieven van en aan aandeelhouder,) voorgelezea Ook wordt nog voorgelezen de uitvoerige correspondentie, welke verd. L. gevoerd heeft met Tester en Korpershoek. Daar- 1 uit zou blijken dat L. voor zijn bemoeiingen f3000— en later f. 1000 zou ontvangen, maar hij heeft nooit een cent gekregen. Verd. L. zegt daarbij, dat Tester de f. 1000 in zijn zak heeft gestoken. ZUID-AMERIKA Terugkeer tot constitutioneelc regceiing in Brazilië. De Braziliaansche minister van justitie Jose Carlos de Macedo Soares heeft gister avond medegedeeld, dat Brazilië vandaag zal terugkeeren tot een volkomen constitu- tioneelen regeeringsvorm, aangezien de be perkende bepalingen, welke het uitvloeisel zijn van den 15 maanden lang bestaan heb benden staat van beleg, dan zullen afloo- pen. 4556 (Ingez Med.) DE PATRI A-ZAAK. Voortgezette behandeling. Vandaag heeft de Rotterdamsche recht bank de behandeling voortgezet van de zaak tegen den hoofd-dlrecteur P. H. en deh directeur R. L van de gefailleerde le vensverzekeringsmaatschappij Patria te Rotterdam, wien valschheid in geschrifte en bedriegelljke bankbreuk ten laste was gelegd. Als getuige a décharge werd ge hoord mr. A. Schadee, notaris en advocaat procureur te Rotterdam. Getuige heeft, toen er sprake was van het overnemen der aan deelen door de Anglo Marine, den elsch De roofoverval op den pastoor van Geijsteren. Behandeling voor de Roermondsché Rechtbank. Heden ls voor de rechtbank te Roermond de behandeling begonnen van de zaak tegen de vier verdachten van den roof overval op pastoor G. J. J. Littjens te Geijsteren In Limburg, gepleegd ln den nacht van 10 op 20 Januari 1936. De verdachten, W. Janssen en M. Hen- drlkx, ondergaan ln de gevangenis te Roermond een straf wegens inbraak en diefstal. De beide andere verdachten, J. Janssen en A. Dut, bevinden zich ln voorarrest. Zij staan eveneens ongunstig bekend. De belangstelling voor deze rechtzaak was vrij groot. Als eerste wordt verhoord Albertus Dut, HIJ doet een eenvoudig verhaal, dat vrij wel overeenkomt met zijn verklaringen voor den rechter-commissaris op 15 April. Men lokte den pastoor naar bulten. Toen deze aan de deur verscheen, greep Dut hem vast en toen hij riep. hield Hendrlkx hem een hand op den mond. Toen schoten ook de Janssens toe en men legde den pastoor op den grond. Toen Dut hem de hand op den mond hield, beet de pastoor hem. Hij gaf hem toen een klap op het hoofd. Wimke Janssen haalde vervolgens de sleutels uit den toog. Toen de pastoor weer riep. werd hem een .doek voor den mond gehoudëh, waarna men hem naar binnen droeg. Hierop werd het huls door zocht. Volgens de verklaringen vftn Dut zouden zij eerst de doek voor den mond van den pastoor hebben losgemaakt. De president is echter van meenlnë dat de pastoor pas is bevriid toen het buis doorzocht was. Dut geeft dit tenslotte toe- Toen men hoorde bellen heeft men ner huls aan den achterkant verlaten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2