TeidschDaqbh Wapenschouw van polo-jeugdploegen hei Maandag 14 Juni 1937 No. 25 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Feestelijke heropening van de zweminrichting „De Zijl" Utrecht op de eerste plaats. ka tbteSÏ «uinJiiiiiuiiiiuiiitl lllUI||)lll!IUIII|llUIIlliritfllll|lllll|lll«flllllllfllllllllfllll!IU lllill!li(|0 Foto Van Vliet. Dc heropening van „De Zijl" Op onze foto: vooraan de hèer Moonen. Daarachter cie heeren Vcrwey wethouder I, Key, Lut en Bodde. Vervolgens de heeren Moolenaai (voorzitter Kring Den Haag) en Van Egmond. En tenslotte achter elkaar de heeren Oosterdag en Leepelaar. zonde ontspanning bezig houdt, is steeds stijgende en het gemeentebestuur wordt bijgevolg herhaaldelijk voor de vraag ge steld hoe in de behoefte aan meer zwem- gelegenheid te voorzien, niet het minst na de sluiting van de 7—»minrichting aan het Ri.in en Schiekanaal. Spreker betreurde het ten zeerste dat Ged. Staten de medewer king der gemeente aan den bouw van een sportfondsenbad niet hebben willen goed keuren en uitte de hoop dat de Kroon thans spoedig een beslissing zal nemen, welke zoodanig is dat de belangen der ge meente er beter door worden gediend, In- tusschen mag de vernieuwing van de zwem inrichting „De Zi.il" in ieder geval als een vooruitgang worden beschouwd. Zij werd niet alleen grooter. doch er zijn ook terras sen voor zonnetaden gekomen, terwijl het wissel-cabine-systeem al mag het zich dan momenteel nog niet in ieders tevredenheid verheugen, ongetwijfeld aan veel meer be zoekers gelegenheid tot zwemmen zal geven. De wethouder huldigde het bestuur van De Zijl voor z'n goed beheer, prees ook het personeel (in het bijzonder de zwemmees ters van Weeren en Arnoldus. die er van den aanvang af de leiding hebben gehad) en bracht lof aan allen, die tot de verbou wing hebben meegewerkt, om te besluiten met den wensch dat. de zwemsport hier ter stede ook in de toekomst zal mogen worden beoefend tot heil der volksgezondheid. Nóg voerden de heeren Moolenaar (na mens den K.N.Z.B. en den Haagschen kring) en de heer Bodde het woord, "terwijl de Lcidsche Reddingsbrigade een fraaie bloemenhulde aanbood, waarna het ieugd- tournooi een aanvang nemen kon. Zaterdagmiddag was het feest voor de zwemvereeniging „De Zijl"! De vergroote en gemoderniseerde zwem inrichting. welke door haar namens de gemeente geëxploiteerd wordt, werd thans officieel heropend door wethou der M. G. Verwcy, terwijl de Kon. Nedcrlandsche Zweinbond aan dit voor Leiden belangrijke feit meerdere glans had willen bijzetten door hek organi- seeren van een tournooi van spelers van 18, 19 en 20 jaar, gelijk dat on langs ook te Haarlem het geval is ge weest. Misschien was de publieke interesse niet teelemaal zoo omvangrijk als wij dat an ders bij wedstrijden van De Zijl gewend hit (het spel van onbekende spelers vormt Eu eenmaal voor menigeen niet zoo'n groote attractie!), maar eenige honderden toe schouwers bevolkten toch de tribunes, welke "ten aan de zijde der zonne-terrassen in wide afdeelingen opgesteld had, terwijl Wvendien vele genoodigden aanwezig wa- :en> w.o. de wethouders, de heeren Verwey gn Van Stralen, het raadslid de heer "Chüller. de gemeentesecretaris, de heer Strjjen en de referendaris van onder- Mis. de heer Vriend. Zij allen zijn welkom geheeten door den toorzitter van „De Zijl", den heer Bodde, wama de heer Verwey er zün voldoening O'er uitsprak dat hij nu namens het ge meentebestuur de zweminrichting, welker 'erbouwing f. 17.009 gekost heeft, heropenen •F®. In Augustus 1924 werd De Zijl in ge- oruik genomen en men mag constateeren J?t de beoefening van het zwemmen sinds- oen grooten voortgang heeft gemaakt. Het 'antal ingezetenen, dat zich met deze ge- Er is gespeeld op twee velden, hetgeen wel een snelle afwerking, doch niet het ge- interesseerde publiek ten goede kwam. Om hieraan tegemoet te komen had men op zijn minst in beide afdeelingen een bord moeten plaatsen, waarop de te spelen partijen voor beide velden aangekondigd werden en te vens de uitslagen werden bijgehouden! Waarschijnlijk zal iets dergelijks zich voorioopig niet weer voordoen. In het an dere geval hopen we dat de organiseeTende vereeniging met deze tip rekening wil houden. Alvorens nu iets over de wedstrijden te zeggen laten we hier eerst de opstelling der ploegen volgen: Utrecht: doel: Kramer (Zwemlust); ach ter: Heilygers (U.Z.C Versteegh (Star) en van Overhagen (U.ZC.); voor: Bakker (D.K.R.). Potasse (Zwemlust) en Storm van 's Gravenzande (U.Z.C.) Den Haag: doel: R de Boer (H.Z. en P.C.): achter: A. Kneifer, A. Luyer en P. Cras (allen Zian): voor: J. van Apeldoorn, F. van Helsdingen (beiden H.Z. en P.C.) en A. de Wilde (Zian). Combinatie LeidenDen Haag: doel: J. Vlothuizen (Zian); achter: N. N. J. Swart (H.Z. en P.C.) en Wouters (Poelmeer); voor: van der Kolk (HZ. en PC.). P. Lut (De Zijl) en W. Braasem (Zian) Haarlem: doel: Vissing (V.Z.V.): achter: Strang (Haarlem. Derx (H.P.C.) en Hauber (H.V.GB.): voor: Ten Hacken (H.P.C.)van Walsem (Haarlem) en Bongertman (H.V. G.B.). Amsterdam: doel: H, Pearl (IJ): achter: Aertze Tuyn van Heeteren en van der Meer Mohr (allen Het IJ); voor: Lewis, van Amersfoort en Boventchen (allen Dolfijn). 't Gooi: doel: J Leenheer iTriton): ach ter: J. Jonker (Pinguïns). J, Ottevanger (De Otter) en A. van Heerde (De Otteri: voor: G, van Leeuwen iPinguinsl, P. Buil iPinguïns) en C. Munnikhuyzen (De Vest). Een opwindend tournooi is het niet geworden; evenmin een tournooi dat bepaald hoogstaande sport heeft ge bracht en generaal Kuiper (trainer der nationale ploeg), die zijn jeugdtroepen dezen wapenschouw afnam, zal dan ook waarschijnlijk geen „ontdekkingen" ge daan hebben! Niettemin werd er dikwijls verdienstelijk spel geleverd en waren er eenige spelers, die zich her haaldelijk op den voorgrond hebben geplaatst. Zij zullen zonder twijfel van den heer Kuiper een speciale aantee- kening gekregen hebben Een der meest onbeduidende wedstrijden was die tusschen Den Haag en Utrecht, door de Utrechtenaren met 20 gewonnen. En het is wel merkwaardig dat deze zeven tallen zich daarna zoodanig hersteld hebben dat zij tenslotte de eerste en tweede plaats in dit tournooi hebben veroverd. In die aanvangscartij was trouwens één speler, die toen al uitblonk en die ook daarna een der meest gevaarlijke voorhoede-spelers geble ken is. Dat was Potasse. van Zwemlust. die tegen Den Haag beide doelpunten scoorde en ook later nog verschillende malen het net gevonden heeft Op het andere veld was de match Am sterdamHaarlem heel wat interessanter. De Amsterdammers vormden daar een uit stekende combinatie, die dra een 30 voor sprong had door Bovenschen. van Amers foort en van Heeteren en deze wei door Hauber en van alsem tot 3—2 verkleind zag doch zeer verdiend met die cijfers won. Terwijl de la Court, in een vriendschap- pelüken kamp tegen De Zijl vier doelpun ten scoorde voor een combinatie van L.Z.C. en Poelmeer (waartegen Arbouw slechts eenmaal vermocht te scoren i speelde in het heerenbad 't Gooi tegen LeidenDen Haag. En dat. werd een vlot en aantrekkelijk partijtje, waarin Braasem en Lut voor een 2—0 overwinning der combinatie zorgden. Vooral Lut was bijzonder actief, hij zwom goed vrij, reageerde uitstekend, schoot snel en strak en ongetwijfeld zou de score dan ook heel wat hooger geweest ziin indien keeper Leenheer niet zoo voortreffelijk in vorm was geweest! De beide winnaars der eerste ronde be vochten vervolgens elkaar: Amsterdam tegen Utrecht. Fel werd er gestreden, goed vrijgezwommen dikwijks ook. doch de ploe gen bleken zoodanig aan elkaar gewaagd, dat het einde kwam met 1I (door doel punten van Nebbeling en van Amersfoort) Wat toen gebeurde was vermakelijk! Vijf strafworpen ter weerskanten moes ten de beslissing brengen en het merk waardige geval deed zich voor dat beide aanvoerders hun keeper aanwezen voor dit duel! Eerst bestookte Paerl het doel van Kra mer. Hij miste er één! Daarna verwisseling van rollen. Ook Kramer miste éénmaal! Reprise Tweemaal miste Pearl. En toen Kramer vervolgens viervan de vijf strafworpen be nutte was Utrecht winnaar! Zij speelden tenslotte tegen de winnaar der tweede ronde: de LeidschHaagsche combinatie, om de eerste plaats in dit tournooi en Potasse bracht haar een 2—0 zege. een resultaat dat door betere techniek wel verdiend was. doch dat misschien niet bereikt, zou ziin indien Lut niet reeds heel spoedig uit het water gezonden was en daar bijkans den geheelen wedstrijd gezeten had! De matsch tusschen de verliezer? der eerste ronde: Den Haag tegen Haarlem, eindigde in het voordeel van de Hagenaars door doelpunten van van Apeldoorn en Geeve (De Zijl), welke laatste voor van Helsdingen ingevallen was. Haarlem wist hiertegenover door Bongertman slechts één goal te stellen. Door deze overwinning kwam Den Haag, ondanks haar nederlaag in de eerste ronde, in de finale om de twee de plaats, waarbij zit 't Gooi als tegen partij kreeg. Ditmaal speelde D Kraayen- j brink, van De Zijl. midvoor en hij deed het met zooveel succes dat hij twee doelpunten voor zijn rekening nam. Munnikhuyzen scoorde voor 't Gooi en door een 21 zege eindigde Den Haag in dit tournooi bijge volg op de tweede plaats, DE ZIJL I—R.Z.C. I (ROTTERDAM). Morgenavond te 8 uur speelt de Zijl I in de zweminrichting alhier haar eersten wedstrijd voor de competitie tweede klasse afd. C tegen R.Z.C. I Rotterdam i. Vooraf wordt gespeeld voor de reserve derde klasse afd. C de wedstrijd De Zijl n tegen D.W.R. II Haarlem. TOURNOOI TE BOSKOOP. Onder zeer veel belangstelling had Zater dagmiddag in het „Zuiderbad" te Boskoop, het jaarlijksche polo-tournooi plaats, uit geschreven door den Goudschen zwemkring waarvan de uitslag is als volgt: Afd. B: GZC IV (Goudade Gouwe II Waddinxveen) 20; AZC III (Alphen) SZ en P.club III (Schoonhoven) 13 S. Z. en P.club III vrijgeloot Finale: Elf hoeven n (Reeuwijk)GZC IV 12. Eerste prijs GZC IV; tweede prijs S.Z. en P.club IH: derde prijs Elfhoeven II. Afd. A: GZC I—Elfhoeven I 4—0; AZC I de Gouwe I 61; GZC I vrijgeloot, finale: SZ en P.club IAZC I 50. - Eerste prijs SZ en P.club I; tweede prijs GZC I; derde prijs AEC I. Vriendschappelijk: Z. en P club Boskoop —GZC Hl 1—4. LAWN-TENNIS. ./Leiden" op den drempel der eerste klasse. Gelijk spel in Den Haag tegen Rood-Wit (55). In een enerveerenden strijd is het eerste team der „oude Leidsche" er in geslaagd in den promotiewedstrijd tegen Rood Wit een gelijk spel te be vechten. Zeer merkwaardig is het. dat hedenmorgen nog niet bekend was, wat er nu zal moeten gebeuren. Het meest' waarschijnlijke is, dat de wedstrijd in Leiden overgespeeld zal moeten wor den op de terreinen der Lcidsche. In dat geval staan de kansen van onze stadgenooten uiterst gunstig, want de eerste speler van R. Wit vertrekt mor gen naar Indië, evenals Bos. Ook is liet billijker, dat Leiden dan de plaats in de eerste klasse inneemt, daar Rood Wit ook het volgend jaar hun steun zal moeten missen. Een andere ziens wijze is, dat bij een gelijk spel het aan tal sets den doorslag zou geven. In dat geval zou Rood Wit eerste eerste klasser blijven. Zooals in de eerste klasse gebruikelijk werden tien partijen gespeeld in plaats van acht. Van de drie heeren-enkelspelen werden er twee door Rood Wit gewonnen. Hesseling speelde in grootse hen vorm en liet. na de eerste set te hebben verloren, zijn tegenstander van het kastje naar den muur loopen. Nog leidde Bos met 31 in de derde set. maar de dropshots waren hem toen te machtig. Van Haaften moest de meerderheid erkennen van de Labye. een all-rounder van hoog kaliber. De Koster speelde in de eerste set gelijk op met de Groot, maar toen werd het tempo hem te- machtig. De eer in de damesenkelspelen we^d ge- deeld. Mej. Moolenburgh was waarlijk'' schitterend op dreef. Haar bekend forehand was onhoudbaar voor mej. Lebret en met 6—1. 6—0 maakte zij den stand 22. Mej. an den Eelaart was te vast voor mevr. de Gruyter en won in twee sets. De dubbelspelen zouden de punten in Leidsche richting moeten doen overslaan, want na de enkelspelen leidde Rood Wit met 32. In den beginne zag het hier niet naar uit. Mej. Vriesendorp en Hesselink verloren van mej. Visser en de Groot (42 achterstand). Mevr. de. Gruyter en van Haaften wisten echter te vinnen van mej. Van den Eelaart en de Labye. Een zeer mooie prestatie, die door mooi spel verkregen werd. Daarna verloren Dros en van Haaften het heeren dubbelspel waardoor het 53 werd en Leiden de twee restee- rende partijen moest winnen om een gelijk spel te verkrijgen. Hesselink en de Koster slaagden er in een zenuwachtige partij in, van Bos en Verburg te winnen. Het damesdubbelspel moest dus de beslissing brengen. Zou dit verloren gaan. dan bleef Rood Wit in de eerste klasse. De eerste set werd door mevr. de Gruyter en mej. Moolenburgh verloren, doch in de tweede set beheerschte de forehand van mej. Moolenburgh het veld; mevr. de Gruyter greep voortreffelijk in aan het net, en langzaam maar zeker wer den de puntjes binnen gesleept. De span ning steeg ten top in de derde set, maar ook nu vond de forehand van mej. Moo lenburgh de openingen, en met 61 werd de derde set door dc Leidsche dames ge wonnen. waardoor de eindstand een gelijk spel werd. Het woord is nu aan het bonas- bestuur, om te beslissen wat er moet ge beuren. Wanneer overgespeeld moet wor den, is niet onwaarschijnlijk dat Rood Wit zal opgeven. WATERPOLO: Het jeugdtournooi in De Zijl door Utrecht gewonnen. LAWNTENNIS: Gelijk spel, 55, in den promotiewedstrijd tusschen Leiden en Rood-Wit. ATHLETIIEK: Osendarp op de 100 M. ge slagen te Brussel. KORFBAL; Nederland won met 32 van België. VOLTE ALWillem II weer lc klasser, DAMMENOpnieuw een nederlaag van Springer. OPTIMISTEN II—COCKTAIL II 2—6. Cocktail II is kampioen en promoveert. Het degradatie-spook heeft Optimisten II in Den Haag niet kunnen inspireeren omd e kampioenen „in spé" nog in den beslissenden wedstrijd te wippen. De eer ste zes partijen barchten Cocktail II zes winstpunten, de overwinning en voor de tweede maal in successie 't afdeelings- kampioenschap. Wel kreeg mej. Vrolijk 't even te kwaad in haar single toen ze met 75. 65 achterstond, maar de kansen keerden en met 68. 46 wist ze dit pun tje te veroveren. Eerst na vinnigen strijd en in twee long-sets ging de 1ste mixed verloren, terwijl de dames-dubbelgeen verrassing bracht, want 't bleel de kwets bare plek. Cocktail H promoveert thans naar de 2b klasse en al zal 't wel heftiger strijd vergen om dezelfde eervolle resulta ten te blijven behalen, toch wijst alles er op. dat 't team zich in deze hoogere re gionen uitstekend thuis zal voelen. De eindstand luidt; gsp.gew.gel.vrl. v.t. pnt. Cocktail H 6 4 1 1 32—16 9 Park Marlot IH 6 3 2 1 26—22 3 Leiden Hl 6 2 1 3 21—27 5 Optimisten H 6-15 1731 I De uitslagen zijn: A. BrougMohamed 06. 16. C. Eig- nerJp. Noordman 26. 36. Mej. T. BrinckmejM. Vrolyk 75, 68. 46. Mevr. L. v. Leurmej. W. de Hage Win kelman 2—6. 5—7. Mej. T. Brinck en A. Brougmej. W. de Haze Winkelman en D. Walraven 7—5, 10—8. Mevr. L. v. Leur en C. Eignermej M. Croep en Mohamed 0—6, 06. C. Eigner en A. BrougJp. Noordman en D. Walraven 46, 36. Mevr. L. v. Leur en mej. T. Brinckmej. M. Vrolijk en mej. M. Croep 7—5, 6—6. OM DEN DAVISCUP. Tsjechoslovakije gaf de laatste twee enkelspelen tegen Joegoslavië cadeau, zoo dat de eindstand 3—2 voor de Tsjechen werd. Dit land komt nu tegen Duitschland in den eindstrijd der Europeesche zone, Duitschland won met 41 van België. GYMNASTIEK. HET 3S-JARIG BESTAAN VAN EXCELSIOR. In aansluiting op het vieren van het 35-jarig bestaan der Leidsche Gym nastiek- en Schermvereeniging Excelsior werd Zaterdagmiddag de adspiranten- afdeelingen A en B een bioscoopmiddag gegeven en werden na afloop onderlinge personeele wedstrijden gehouden, bestaan de uit vrije ofening brug, Schotsche sprong en paardesprong onder leiding v:tn den heer N. de l'Ecluse. De uitslag in afdeeling A was: B. Nie- vaart le pr.: Bink 2e pr.; Arkeveld 3e pr.; v. As 4e pr.Weiling 4e pr. Afd. B: J. Kruit le pr.; de Groot 2e pr.: A. Vink 3e pr.; J. Bouman en Taverne 4e pr. Alle andere deelnemers ontvingen een troostprijs. De jury bestond uit de heeren Ant. Mets en J. Zilverentant. Men deelt ons nog mede dat. de inhoud der door den heer Mets aan den voorzitter aangeboden enveloppe met inhoud door dezen gestort is in de bij de vereeniging bec'tande werkloozen kas. „NIEUW-BRUNHILDE". 3ij de Zaterdag en gisteren gehouden aaspiranten wedstrijder van den Turn kring Den Haag en Omstreken, behaalde de groep Nieuw-Brunhilde-adspiranten van 12 tot 15 jaar den 2den prijs voor 't dansje op voorgeschreven muziek. De groep adspiranten van 1617 jaar •behaalde hiermede den 3den prijs.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9