Waar de Vrouw belang in stelt Pracht en praal voor den Zomeravond vicTona LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 Juni 1937 Derde Blad No. 23682 Speelgoed 78sfe Jaargang De mode 1937 vindt tal van stijlen in zich vereenigd a Zakdoekjes zijn favoriet 1 Voor handige vingers Voor ,het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Het moet zóó worden gekozen, dat het in een wezenlijke behoefte voorziet. Elk woord, dat wij gebruiken, is waard, jat wij er ons op bezinnen. Menigmaal zal t ons dan treffen, dat wij 't verkeerd ge- truiken, en dat in het verkeerde gebruik meteen een aanwijzing voor ons ligt, dat »ij ons „verkeerd'' verhouden ten opzichte ran alles, wat met dit woord samenhangt. Speel-goedis dat naar zijn bedoeling niet de benaming van al datgene, waar een tind mee speelt, al datgene, wat een kind rich zelf uitkiest om mee te spelen? Maar wat zijn wij er al meer onder gaan reis taan„Speelgoed is in onze maatschap pij langzamerhand de verzamelnaam ge- ïorden van wat wij uitkiezen vóór ons kind. waarbij we ons dan nog vaak laten suggereeren door wat de winkels ons aan prijzen, die op hun beurt weer de dienaren ajn van groothandel en fabrikanten, van wie we toch zeker weinig goeds kunnen ver. wachten in zake de kinderziel en zijn behoeften. Zoo is het speelgoed een handelsartikel geworden waarvan 't gevaar echter zoodra rij 't. maar als zoodanig hebben leeren her- tomen, vnij makkelijk te omzeilen is. Zwaarder is de opgave om het gevaar te herkennen en te bestrijden, dat wij, ouders lélf voor ons kind beteekenen voor zoover wij de keuze van zijn speelgoed bepalen en ons daarbij door andere motieven laten leiden dan door onze verantwoordelijkheid. Zijn wij verantwoordelijke ouders, dan lullen wij voor ons kind zoeken naar dat speelgoed, dat een wezenlijke behoefte van hem vervult, dw.z. een behoefte, die een maal bevredigd het kind vérder brengt op lijn ontwikkelingsgang. Zoo moést het wezen, doch meestal is het beel anders en wordt het speelgoed ge kocht om een onwezenlijke behoefte van de ouders te vervullen. Een voorbeeld: Ze hadden altijd op een loon gehoopt en konden het hun kleine meisje, dat inplaats van den vurig be leerden jongen geboren was, nauwelijks Tergeven, dat zij zich niet beter aan haar ouders' wenschen had gestoord. Had ze dan tenminste nog maar een toetje op een jongen geleken, maar och, 1 was zoo'n tenger teer poppetje, zoo'n broos fijn kindje, dat zich instinctmatig ilwendde van alle spelletjes, die wat ruw varen of zelfs maar een bescheiden beroep lieden op lichaamskracht of behendigheid. Toch moest ze 't telkens weer probeeren, ie teleurstelling van haar ouders tenminste ten béétje goed te maken, en werd ze ge forceerd tot allerlei „amusementen", die bij het legendarische broertje zouden hebben gepast, maar zeker niet bij haar. Op een dag kwam de vader thuis met een groot kegelspel als geschenk voor zijn dochtertje: elke kegel stond welhaast als ten liefdelijke vijand tegenover haar. In ten radelooze smart-uitbarsting uitte zich '.oen eindelijk al haar verzet tegen het on- lecht-van-jaren. maar óók al haar mach teloosheid en moedeloosheid, die veel verder vare voortgewoekerd dan alleen maar op speelgoed-gebied. In het speelgoed, dat haar steeds maai' weer de ervaring had opgedrongen van niet-kunnen, niet-ge- schikt zijn, falen tegenover de verwachtin gen, die men van je heeft in het speel goed was het begonnen en nu werd haar heele leven bdheerscht door een fnuikend minderwaardigheidsgevoel. Het speelgoed, middel tot zooveel wellicht onherstelbare ellende, was hier gekozen ter vervulling tan de onwezenlijke behoefte der ouders: de behoefte om te ontkomen aan hun levensopgaaf. Nog een voorbeeld: een kleine schuchtere longen ging voor 't eerst alleen uit logee- ren. „Tante", bij wie hij te gast zou wezen, had zelf een paar gezonde, stevige bengels en vroeg zich af, hoe ze dit kleine vriendje t'best en prettigst zou kunnen ontvangen... teprak het met zijn moeder. „O" zeide deze maak je daar geen zorgen over: nij is dol op kraaltjes-rijgen. Geef hem maar een doos met kralen en je hebt géén hnd aan hem!" En zoo gebeurde het en aderdaad: „niemand had een kind aan maar niemand bedacht ook, dat hier een kostelijke gelegenheid verzuimd was «r zij 't dan zeker met wat inspanning san beide zijden een levens-schuw men senkind liefdevol binnen te leiden in dat kven, waar zelfs een jongens-taak al heel rat verder reikt dan kraaltjes rijgen in een heschut. hoekje. De doos-met-kraaltjes be antwoordde in geen enkel opzicht aan een ittonlijke behoefte van dit kind. hoezeer sijn door angsten geknot verlangen er ook taar uit kan zijn gegaan. Iti dit zelfde verband kunnen wij nog een Ser belangrijke vraag onszelf telkens stel- n.l. deze: hoe behandelt ons kind zijn beelgoed? en dan gaat 't hier om méér ban om dc voor-de-hand-liggende net- tódsvraag. In een bepaalde houding te- Stnover een bepaald stuk of soort speel leed kan ons kind ons n.l. een vroeger wel- «ht onvermoed stuk zieleleven openbaren. Duidelijk opzettelijke, ruwe behandeling 'sa een pas ontvangen speelgoed-geschenk opvallende nonchalance ervoor is b.v. ernstige aanwijzing, dat het kind wei- :-v vriendschappelijke gevoelens jegens den Sver koestert, en waarschijnlijk het Tdeautje liever heelemaal niet had gekre- :'n Wc laten hem dan niet voortgaan met wellustige destructie, maar we verwij- to hem deze eerlijke symbolische gedra- j»; ook niet: we nemen slechts rustig het %baar gehate speelgoed in eigen bewa- 6og en zeggen hem, dat 't jammer is, iets Ns te vernielen en dat we er een betere ^temming voor zullen zoeken. Misschien de oorspronkelijke gever, als hij 't -"kt. ons deze handelingen dan wel "krst kwalijk, maar dat mag voor ons toch ft reden wezen, ons aztders te gedragen, "hr misschien is hij ook wel een wijs wicch, die geen last meer heeft van tr persoonlijke Ud'elheidjes en is hij j> bereid er zichzelf eens op te onder- ffn. waaróm zijn geschenk géén vreug- «on beteekenen voor zijn kleinen vriend. ja, aan .speelgoed" zit vaak héél Gaat 't om BISCUITS en CHOCOLA, ziehier het merk, waarop ik sti. Dat merk is zonder wederga: BISCUIT- EX CHOCOLADEFABBIEE 2796 DO BDBECHT (Ingez. Med.) Nu het zomerseizoen te Parijs, met de Wereldtentoonstelling in het middelpunt, buitengewoon schitterend beloofd te wor den, hebben de groote modehuizen een be langrijke plaats in hun collecties inge ruimd voor de avondtoiletten. Allerlei stijlen kunnen we daar bewon deren: prachtige toiletten met Grieksche plooien, de hooge taille van het empire, de kwijnende gratie van de romantiek, de vo lants en strooken van de 3de republiek en zelfs gewaden, die gedachten oproepen aan het zonnige Hawaï; maar dit alles is wel zéér modern door de toepassing der kleu ren en het flatteuze décolleté. Een viertal charmante modellen vindt u cp onze teekening bijeen. Op den voor grond een chique japon van Engelsch bor duurwerk, gegarneerd met bandfluweel. Het figuurtje daarachter draagt een kanten mantel over een zijden onderkleed: een zeer moderne vorm van avondtoilet. Ver der een japon Tan geruite tafzijde met „ouderwetsch" uitspimgenden rok en een japon, geincrusteerd" met sterren van zwarte lulle of kant. Ook dit is weer zeel- nieuw Men draagt ze op alle mogelijke manieren. Er zal in den zomer-1937 geen vrouw zich op straat vertoonen zonder zichtba ren zakdoek! Dit is 't mode-decreet voor 't komende seizoen, waaraan we ons hebben te onder werpen. Omdat: le Onze nieuwe wandelpakken zóóveel zakken hebben, dat daar toch iets in hoort; 2e de mode kleurige accessoires vraagt; en 3e er bijna geen sjaals meer zullen worden gedragen. De zakdoek groot of klein gebloemd of effen, en vervaardigd van alle mogelijke stoffen zal een zéér groote plaats inne men in onze zomergarderobe. 's Morgens steekt er eentje of liever nog: een paar in de zakjes van uw tailleurjasje, 's avonds draagt u een heel groote zijden dito om den pols geknoopt of bevestigd aan de ceintuur. Dit geeft gelegenheid tot gracieuze bewegingen. In 't algemeen zijn de zakdoeken groot. Soms echt „manlijk" met strepen om den rand of ruiten, soms vroolijk en druk, kwasie „boersch" gebloemd, gestippeld, met monogrammen versierd, met Ooster- sche motieven enz. enz. De materialen zijn al zeer gevarieerd. Zijde, mousseline maar ook fijn bewerkt katoen (dat zich zoo prachtig met helle kleuren laat bedrukken) worden bij avond japonnen gedragen. Een kanten zakdoek is uitstekend geschikt om een „streng" mantelpakje met kanten blouse te „ver luchtigen", een enorme doek uit dezelfde stof als de japon geknipt, staat aardig bij een zomersch imprimé'tje, hetzij om het hoofd geknoopt of losjes om den pols ge dragen, In de halsopening van een don kere of beige.mantel prijkt een vlammende zijden zakdoekbloemen van fluweel in alle mogelijke tinten versieren ragfijne voile lapjes En dus: schaft u een stelletje zakdoe ken aanniet om in te snuiten. Aardige versieringen van kleurig vilt. rast! L. K. Vilt in allerhande kleuren, is tegen woordig te kust en te keur in de groote magazijnen verkrijgbaar. Wat een onbe grensde mogelijkheden voor kleedingssier! Kijkt u eens even naar dit origineele vest van beige wollen stof. 'tZou „al te gewoontjes" zijn, als het niet werd opge fleurd door een dubbele rij „knoopen". ge maakt van vierkantjes van rood. groen, blauw en naturelvilt. Men neemt b.v. het buitenste (grootste) vierkantje rood, daar na een maat kleiner groen, wéér kleiner naturel (licht-beige) en 't allerkleinste blauw. Met enkele onzichtbare steekjes worden de viltplakkaatjes op elkander be vestigd. Eronder ziet u een bij elkaar passende ceintuur en taschje van rcod linnen of peau de suède. Dc versiering bestaat even eens uit bonte viltknoopen Een gezellig werkje voor een vrijen avond, want langer hoeft het niét te du renMits u handige vingers Beeft! ZONDAG: Pompelmoes, Aspergessoep Kalfsoesters met gehakt. Peulen en wortel tjes, Aardbeienbavarois. MAANDAG: Runderrollade. Postelein, Aardappelen. Griesmeelschotel. Vruchten. DINSDAG: Spinaziesoep met croutons, Vleeschkoekjes. Kropsla met komkommer, Gebakken aardappelen. Vanlllevla met aardbeien. WOENSDAG: Stoofsla met gehakt.. Aard. appelen. Maizenapudding. Aardbeiensaus. DONDERDAG Kalfskarbonaden, Stoof- asperges, Aardappelen, Caramelvla. VRIJDAG: Gebakken paling, kropsla. Aardappelen, Rijstpudding met abrikozen. ZATERDAG: Spinazie, Gebakken eieren. Aardapnelen, Koude vruchtengruel. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Groentekoekjes met tomatensaus, Aardappelen, Kropsla, Slagroom met aard beien. 2. Tomatensoep met croutons, Gebakken bloemkool. Aardappelen, Gesmolten boter, Rabarbercompöte. 3. Geroosterd brood met rauwe groente. Peulen en wortelen. Aardappelen. Boter saus. Griesmeelpudding met kruisbessen- moes. 4. Roereieren met, tomaten, Kropsla in vuurvaste schotel met bruine boter. Aard appelen, Vruchtensla. RECEPTEN. Gevulde kalfsoesters (Wccner fricadel) Benoodigd: 6 kalfsoesters van 50 gr., IVi ons kalfsgehakt, 'h eetlepel gehakte peter selie. 1 ei. 1 beschuit, paneermeel, zout, peper, noot, 2 gehakte truffels, 80 gr. boter. Het gehakt aanmaken met eidooier, peper. zout. noot en beschuit. De peterselie en de truffels ermee vermengen. De kalfs oesters wasschen en zouten en zoo glad mogehjk bedekken met het gehakt. De stukjes vleesch door eiwit, en paneermeel halen en in de koekepaji in de boter lang zaam gaar en licht bruin bakken. 15 a 20 minuten. De oesters het langst op den ge- haktkant laten liggen. De jus afmaken en zoo noodig zeven. Aardbeienbavarois. Benoodigd: 1 pond geurige aardbeien, 1 ons suiker, sap van 'I: citroen, L. slag room, 1 eiwit, 6 blaadjes gelatine (12 gr.). De aardbeien schoonmaken en wasschen, 10 a 12 mooie gave aardbeien afzonderlijk houden; als ze groot zijn in de helft snij den. De rest van de aardbeien door een haren zeef wrijven. De geweekte gelatine in een klein beetje water oplossen, de suiker toevoegen en dit met het citroensap bij de aardbeieenpureé voegen. De room en het eiwit stijfkloppen. met elkaar vermengen en de vruchtenmassa er voorzichtig bij schenken. De achtergehou den aardbeien er doorroeren en als deze niet meer zakken den vorm vullen, die met wat olie ingesmeerd is. Vanillewafeltjes erbij geven. Aardbeiensaus. Benoodigd: -1 pond aardbeien, pirn. 1 d.L. water. Dim. 1 lepel sago. olm. 3/4 ons suiker citroensap. De aardbeien wasschen en door een haren zeef wrijven. De pureé met het water in een pannetje doen. vlug aan de kook brengen met de aangemengde sago (Even door koken, om de vruchtensmaak zoo goed goed mogelijk te houden). De saus met suiker en citroensap od smaak afmaken en koud geven bij griesmeelpudding, rijstpud ding, vanillepudding of warm bii warme puddingen. Kruisbessensaus. Benoodigd: 1 k.g. onrijpe kruisbessen, plm. 125 gr. suiker, 1 lepel sago. De kruisbessen wasschen en opzetten met een klein beetje water (plm. 1 d.L.) Ze gaar laten koken, dan doorroeren en bin-, den met de aangemengde sago. On smaal: met suiker afmaken. Deze saus geven bij maizenapudding, griesmeelpudding, enz. Ook op boterham. Aard beien compote. Benoodigd: 300 gr. mooie gave aardbeien 3 d.L. water, 1 lepel sago, plm. 75 gr. suiker, citroepsap. De aardbeien schoonmaken, wasschen en met het water, waarin de suiker opgelost is, aan de kook brengen. Dan dadelijk de aardbeien er uitscheppen en overdoen in een vloschaal. Het vocht niet te dik bin den met de aangemengde sago en over de aardbeien heen schenken. Aardbeienjam. Benoodigd: 1 k.g. aardbeien. 3/4 k.g. suiker. 1 d.L. bessensap (liefst van verschc bessen). De aardbeien schoonmaken en wasschen Ze met de bessensap aan de kook brengen 8769 Otoe J7MGEL 120 TtU 71? OOEZCLfTBQQT 22 Ttuun LE1DEJ1 (Ingez. Med.) en gaar en stuk laten koken. Dan de suiker toevoegen en de jam laten inkoken tot de laatste druppel die van de lepel valt. od een koud bord, als een bolletje blijft staan. De jam ln de potten doen en deze afsluiten met schroefdeksel of perkament-papier. N.B. Voor het koken van jam neemt men een wijde, platte pan. met dikken bodem, om het inkoken vlugger te doen gaan en het aanzetten te voorkomen. Bessensap wordt toegevoegd om de jam minder flauw van smaak te maken en om ze na bekoeling stijver te hebben, daar bessen veel. aardbeien weinig pectine be vatten. Aardbeienlimonade. Benoodigd: Op.l L, aardbeiensap 1 k.g. suiker, 30 gr. citroenzuur. De aardbeien schoonmaken en wasschen. Ze au bain Marie verwarmen, (de Dan met met aardbeien in een grootere pan zetten, die gedeeltelijk met water gevuld is) tot de aardbeien het sap losgelaten hebben. On 6 dL. aardbeiensap rekent men 4 d.L. water. In dit water de suiker en 't citroenzuur bii het aardbeiensap voegen en alles overdoen in schoone flesschen. Deze kurken en lak ken. Voor het gebruik de limonade 3 a 4 maal met water verdunnen. Aardbeienijs. Benoodigd: 1 k.g. geurige aardbeien. 350 gr. poedersuiker, sap van 1 citroen. 3 d.L. water, 1/4 staaf Ijs, zout. De aardbeien wasschen en door een haren zeef zeven. Het water met de suiker aan de kook brengen als dit afgekoeld is met het citroensap vermengd bri de aardbeienpuree gieten. De massa overdoen. I in de bus van de lisemmer. De tusschen- ruimte vullen met geklopt lis en zout (1 ld. zout op 3 d. ijsi en draaien tot me*: weerstand ondervindt. Dc vleuge! uit de bus nemen, deze goed sluiten en iet ijs laten rijpen (plm. 2 uur). Het ijs opdoen in kleine schaaltjes en sarneeren met slagroom, die er om heen gespoten wordt en een aardbei, die men er middenop legt.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9