Uit Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 10 Juni 1937 KERK- EN SCH00LNIEUWS Het transpireeren PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 11 JUNI. KATWIJK AAN ZEE. Gref. Gem. (Remisestraat)Nam. 8 uur, is. van Neerbos van VIaardingen. SASSENHEIM. Gemeente Gods: Nam. 8 uur, de heer W. Backing. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Wezep, C. B. Holland te putten op de Veluwe. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor Schettens-Sch A. van Es te Warns. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Bruinlsse, J. Vreugdenhil te Kampen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. De algemeene vergadering. In de gisteren te Schevenlngen voortge zette jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereenlglng van Vrijzinnig Her vormden in Nederland, kwam aan ae orde de verklaring van de Centrale Commissie in betrekking tot volk, kerk en staat. Een levendige discussie ontstond, waarbij nog al verschil van meening aan het licht trad. Het N.S.B 2e Kamerlid, ds. G. v. Duyl, beklaagde zich dat in de verklaring zoo wei nig christelijke waardeering voor volk en staat te vinden is. terwijl wel afkeuring voorkomt van het Nat.-Socialisme en het Communisme. De waarschuwing tegen den totalitalren staat heeft spr. niet prettig aangedaan, temeer daar de- Nat.-Socialis- ten in Nederland naar dien staat naar spr. jneening niet streven. Spr. acht dat zijn geestverwanten geen recht is gedaan en verzocht het hoofdbestuur de Centrale com missie te willen bewegen haar verklaring te rug te nemen. Mej. Dr. N. Bruining bestreed allereerst de verklaring door prof. dr. B. D. Eedmans over het ontstaan der verklaring gegeven. De Centrale commissie besloot geen poli tieke partijen te noemen, maar wel begin selen. Dat is dan ook gebeurd en in de tekst heeft men zich zooveel mogelijk beperkt. De verklaring Is bedoeld als uitgangspunt voor bezinning van de vrijzinnigen ln de Ned. Herv. Kerk ten aanzien van de geva ren die van de zijde van het communisme en het fascisme dreigen. En daarbij gaat het niet over wat ds. v. Duyl persoonlijk over deze dingen denkt. Dr. G. Horreus de Haas van Zwolle merk te op dat de door ds. v. Duyl beleden begin selen niet zoo onschuldig zijn als ds. v. Duyl wil doen voorkomen, ten bewijze waarvan spr. een aantal aanslagen opnoemde in Duitschland aan de kerk en haar dienaren van de zijde van het Nat.-Socialisme toege bracht. Spr. oordeelde dat een totalitaire staat zeker het kerkelijk onderwijs niet vrij zou laten. Spr.zou over deze zaak alleen wel een congres wenschen. Spr. wilde thans op deze zaak niet breeder ingaan. De voorzitter, ds. J. Boonstra van Gieten, wees er op hoe blijkens de stemmen die zijn opgegaan, het zeer moeielijk is dit punt op deze vergadering te bespreken. Als de ver gadering een saamhoorigheidsverklaring aanneemt, dan kan zij nog kiezen wat zij Wil inzake een principieele bespreking van deze zaak. Hierna kwam aan de orde het rapport Inzake het kerkprobleem, waarin de hou ding der Vrijz. Hervormden wordt bepaald tegenover het compromis-voorstel van de vereenigingen Kerkopbouw en Kerkherstel. De commissie bestaande uit de heeren Prof. dr. J. Lindeboom van Groningen, dr. H. Fa- ber van Velsen, Dr. G. Horreus de Haas van Zwolle, Ds. F. Tammens van Oostwold, Dr. H. de Vos van Sneek. Ds. B. J. Aris van Amsterdam en Ds. J. H. Smit Siebenga van Groningen kon niet tot één gedragslijn ko men, waarom beide laatstgenoemde heeren een minderheidsnota indienden, waarin ge zegd wordt o.a. dat slechts bij excessen ont zetting uit het ambt en het lidmaatschap der kerk mag en moet mogelijk zijn. De minderheid heeft bezwaar tegen het hand haven door het rapport van de leertucht haast de gewetenstucht. Als inleiders traden op de heeren Prof. dr. J. Lindeboom, Dr. G. Horreus de Haas en Ds. B. J. Aris. die het minderheidsrap port verdedigde, en van oordeel was dat het rapport kerkrechtelijk zwak staat terwijl de orthodoxie er het recht aan ontleenen zal de vrijzinnigheid uit de kerk te weren op grond van het persoonlijk geweten. Voor het debat gaven zich niet minder dan 14 personen op. n.l. de heeren Prof. dr. D. B. Eerdmans van Groningen. Ds. J. H. Smit Siebenga v. Groningen, Ds. J. Immink van Utrecht. Ds. J. Strijd van Blija, Ds. D. T. Los van Heerenveen, Ds. J. W. B. Cohen van Dokkum, Ds. C. B. Burger van Bergen op Zoom, J. v. d. Gaag van Loosduinen, prof. dr. J. v. Morrik Broekman van Moordrecht, os. D. Bakker van Drachten, Ds. B. Oosten van Waaxens, Ds. C. Hulsman van Drempt, Ds. Mr. F. C. M. Boenders van Oss, Ets. W. F. v. d. Poel van den Helder, Ds. A. Trouw van den Haag en Dr. H. de Vos van Sneek, die elk 10 minuten kregen. Er gingen stem men pro en contra het meerderheidsrap port op, terwijl er ook waren die van beide rapporten eigenlijk niet gediend waren. Nadat de heeren Lindeboom, Horreus de Haas en Aris hadden gerepliceerd nam de vergadering, die zeer druk bezocht was. met schier algemeene. algemeene stemmen het meerderheidsrapport aan. Slechts een en- *ele stem verklaarde zich er tegen. Besloten werd nog om het orgaan Kerk en Wereld tot weekblad te maken. Daar naast zal een gezinsblad, waarvan de re dactie wordt opgedragen aan drie jonge theologen, het licht zien om de 14 dagen. Na afdoening van enkele kleine zaken werd de algemeene vergadering gesloten. Dr. D. J. v. KATWIJK. Woensdag 16 Juni a.s. viert dr. D. J. v. katwijk, Geref. predikant te Velsen, zijn zilveren ambtsjubileum. Djvk Jan van Katwijk werd 15 April 1878 t? Rotterdam geboren en studeerde aan de ■hie Universiteit, waar hij in 1909 candi- daat werd. 31 Mei 1912 promoveerde hij aan AALSMEER. Veertigjarig dienstverband. Gisteren was het 40 Jaar geleden, dat de heer J. Stevens, wonende ln de Rozenstraat bit de fa. Gebrs. Jongkind, bloemkweekerij, Zljdstraat alhier, in dienst trad. Hoewel door familie-omstandigheden het Jubileum meer ln stilte, ln Intiem hultelijken kring is herdacht, had de jubilaris op dezen voor hem zoo onven^etelljken dag vele felici taties en andere bewijzen van medeleven ln ontvangst te nemen. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar H. W. KazemierH. W. Kazemler-Koene. wonende aan den Oost- elnderweg te Aalsmeer-Oost. heeft feestelijk den dag herdacht, waarop het vóór 50 jaar in het huweliik trad. De oudjes mochten op dezen voor hen onvergetelijken dag veel bewiizen van vriendschap en medeleven ontvangen. De Chr. Gem. Zangver. „Halleluja" (dir. de heer J. C. Hulsbos) behaalde te DordTecht in het daar gehouden zaalcon cours in de eere-afdceline een lsten prils met 344 punten. Tevens verwierf .Halle luja" een dlrecteursprlj.s en wisselbeker, voor het hoogst aantal punten gedurende het geheele concours. BENTHUIZEN. K. v. d. M. viel van een betonmuur en kwam ongelukkigerwijs op een geopend blik terecht waarbij hij een diepe vleesch- wond aan de arm bekwam. Dr. Steur Hechtte de wond met 12 krammen. De mondaccordeon-vereeniglng maak te met muziek een marsch door het dorp, waarbij speldjes te koop werden aangebo den voor het aanschaffen van marsch- trommen. 't Geheel bood een vroolijken aanblik en lokte veel menschen naar bul ten. De opbrengst der verkochte speldjes bedroeg f. 15.20. Alhier trad in het café van den heer A. v. Staalduinen op mevr. van Vollen hovenBakker, van Alphen a. d. Rijn, voor den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Nadat de begaafde spreekster het doel van dezen bond uiteen had gezet, werd hier een afdeeling opgericht; 20 leden traden toe. Het bestuur werd gekozen als volgt: mevr. Diephout, mevr. v. d. Eyk, mevr. de Lugt, mevr. Troost en mej. A v. d. Lelie. De functies zullen later verdeeld worden. HAARLEMMERMEER. Een uitkomst voor de gewassen! Vele landbouwers en tuinders in Haar lemmermeer zijn verheugd over de heer lijke opfrlssching die de landerijen en tuin gronden door den overvloedig gevallen re gen hebben gekregen. Voor sommige ge wassen zooals de bieten, erwten, boo- nen, enz. is Bit inderdaad een ware uit komst De heer R. Riemersma, assistent der directe belastingen, enz., Is overgeplaatst van Vlagtwedde naar Haarl.meer (Zwa nenburg). van oksels, voeten en andere liohaamsdeelen wordt door Puroïpoeder tegengegaan en het stukloopen wordt er door voorkomen. Werkt verkoelend, opdrogend en reulkwegnemend. Bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2808 (Inzez. Med.) deze Hoogeschool tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „De profetie van Habakuk". 16 Juni van laatstgenoemd jaar deed de jubilaris zijn intrede bij de Geref. Kerk van Pynacker-Nootdorp spre kende over Hebr. 3 1 na tevoren te zijn bevestigd door wijlen ds. L. Kuiper van Delft. De Jubilaris vertrok ln 1918 naar Zwammerdam, welke standplaats hij in 1023 met Schipluiden verwisselde. In 1927 vertrok hij naar Oegstgeest welke gemeente hij slechts een half jaar diende om zich 25 Maart aan de kerk van Velsen te verbinden, sprekende over Matth. 16 1317, na tevo ren door ds. J. C. Brussaard van Bloemen- daal te zijn bevestigd. Dr. v. Katwijk is reeds 26 jaar leeraar M.O. Godsdienstonderwijs en sedert 1918 als zoodanig verbonden aan de Chr. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn. Ook is hij lid van de Examencommissie van den Schoolraad. Meermalen maakte hij deel uit van de Part. Synode van Noord-Holland, terwijl hij ver schillende deputaatschappen heeft bekleed. Van zijn hand zagen het licht enkele leer boeken voor het Godsdienstonderwijs, o.a. Christelijke Ethiek en Bijbelsche aecheolo- gie (met G. Meima, dat een derde druk be leefde). Dr. v. Katwijk was redacteur van de Rijnlandsche, de Westlandsche en de IJmuidensche Kerkbode. PROF. Dr. A. v. SELMS. Tot hoogleeraar aan de theol. faculteit te Pretoria is benoemd met ingang van 1 Dec. a.s. Dr. A. v. Selms, predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Culemborg. De nieuwe hoogleeraar werd in 1906 ge boren en ln 1929 candidaat in Overijssel om 23 Maart 1930 zijn ambt .te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. van Hansweert (Z.). Hij promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij ook zijn theologische op leiding ontving, tot doctor in de theologie onder den hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, op een dissertatie getiteld: „De woorden van het zondebegrip ln de Babylo nische religie". In Dec. 1935 verbond prof. v. Selms zich aan zijn tegenwoordige ge meente. De nieuwe hoogleeraar heeft naam gemaakt als Oud-Testamenticus en kenner van de Oostersche oudheid. In de bekende serie „Tekst en Uitleg" zagen van de hand van Prof. v. Selms vertalingen het licht van de Bijbelboeken Ezra en Nehemia. Ter jong ste vergadering van de Ned. Herv. predi- kantenvereenlging trad prof. v. Selms op als referent. HILLEGOM. DE AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Een waar succes! De gisteren gehouden tocht per auto met de Ouden van Dagen naar Oud-Valkenveen is wederom uitstekend geslaagd! Het is traditie dat het op dien dag steeds goed weer is, zoo ook gisteren; de bui in den avond opde thuisreis vermocht niet het ge not van den tocht te bederven. Reeds om 1 uur werd in de Pastoorslaan gestart; gereden is door den Haarlemmer- meerpolder. overAmsterdam naar het Gooi met Oud-Valkenveen als eindpunt. Het groote gezelschap „Ouden van Dagen" met het dagelijksch bestuur der gemeente, de comité-leden, dames collectrices, mo torrijders, E.H.B.O.-leden en natuurlijk de bestuurders der welwillend beschikbaar ge stelde auto's zijn aldaar door den eigenaar van het ontspanningsoord en zijn personeel hartelijk ontvangen en uitstekend bediend. Er is thee gedronken en men heeft zich daarna vermaakt met allerhande attractle's, die daar voor oud en jong naar keuze zijn te vinden. Gedurende het smakelijke broodmaal is er gesproken door den voorzitter, den heer P. Klaver, en door den secretaris den heer P. D. van Mourik. Deze huldigde den afge treden voorzitter benevens drie echtparen die meer dan 50 jaar getrouwd waren. Namens' en uit de ouden van dagen is be dankt door de heeren Noteboom en Leen- slag, terwijl de voorzitter een reeks van dankbetuigingen had uit te spreken, in het bijzonder tot den heer Kaptein als gast heer der inrichting. Wethouder Vermeer voerde het woord namens het gemeentebestuur, dat verrast en getroffen was door de ultnoodlging tot deelneming aan den tocht. Toen het maal genuttigd Was. benevens de gebruikelijke versnaperingen en bij wijze van verrassing de pannekoek als specialiteit van Oud- Valkcnveen. is de terugreis aanvaard, we derom over Amsterdam en nu over Haar lem. Alles is goed en ordelijk verloopen. Hoogst voldaan kwam de stoet tegen 10 uur bijna in Hillegom aan, opgewacht door twee mu ziekcorpsen, een op het terrein van de voormalige tram-remise en het tweede corps op de Beekbrung in de van den Endelaan, waar de stoet ontbonden werd. Toen wer den de Ouden van Dagen netjes thuis ge bracht en riep men elkaar een „tot weer ziens" toe in het volgende Jaar. Aan den oud-voorzitter den heer Th. Jonkheer te Nijmegen is een telegram van dank en hulde gezonden. Deze zevende tocht is wel bij uitstek ge slaagd, mede dank zij het prettig vertoeven in „Oud-Valkenveen". KATWITK AAN ZEE. DE KUSTVISSCHERIJ. Funeste invloed van de vergrootte maaswijdte. Gedurende eenige maanden hebben de Katwijksche motorschokkers, die ln het Ultwaterlngskanaal.hayenen. de garnalen- vangst uitgeoefend. De tijd is nu aange komen, dat de vangst al minder en min der wordt. Op het oogenblik wordt er aan de afslag weinig geld voor geboden en zelfs is er de laatste dagen niet genoeg vraag naar garnalen. Die garnalenschokkertjes zijn met drie man bemand. De opbrengst varieerde van ongeveer f. 2 tot f. 4, een gelukkige be- somde enkele keercn f. 5. Wat is nu zulk een bedrag, om daarmee drie hulsgezinnen van 't noodige levensonderhoud te voor zien? Was de garnalentijd grootendeels voor bij, dan werd indertijd door de schokker- tjes de kustvtsscherij aangevangen. Vooral in het badseizoen ging de versche visch grif van de hand en werd er nog een aar dig daggeldje verdiend. De bemanning van de KW 81 en KW 88 besloot dan ook gis teren voor de eerste maal om kant te gaan vlsschen. Zij. waren uitgevaren en keerden met gevangen visch terug. Maar het liep hun niet mee. Daar stonden twee ambtenaren van de „Centrale crisis-con troledienst". die de netten kwamen con troleeren. Die netten bleken niet te vol doen aan de verelschte wet; de mazen wa ren n.l. kleiner dan 7 c.M. Er was tegen de wet gezondigd, dus er volgde procesver baal. Door de nieuwe wet op de maas wijdte is de kustvisscherlj ten doode opge schreven. De schokkertjes, welke vlak on der de kust visschen, zullen daar met net ten van 7 c.M. maaswijdte ongeveer niets vangen; van een tongetje zal in 't geheel geen sprake meer kunnen zijn. Het is te begrijpen, dat over het voor val Van gisteren druk gesproken werd. Voor onze visscherijplaats is het inwerking treden van deze wet een noodlottige ge beurtenis geworden. Eenige v/erkzame huis vaders met hun gezinnen zullen tot ar moede gedoemd worden en ten slotte bij de steun moeten aankloppen. Men is hier vair meening dat de wet m dien zlrl gewijzigd dient te worden, dat kustvaartuigjes zooals onze Katwijksche motorschokkertjes, met netten met gerin ger dan 7 cM. maaswijdte de kustvisscherij zullen mogen uitoefenen. S. heeft op het politiebureau een witte geit aangebracht, die door hem op zijn teelland was aangetroffen en daar schade had aangericht. De eigenaar van de geit kan het dier op het politiebureau weer bekomen. NOORDWIJK AAN ZEE. Geslaagd uitstapje. De meisjes- en de knapenvereeniging maakten gister met een tweetal touring cars een uitstapje naar het feestelijk ver sierde Amsterdam. Natuurlijk werd een bezoek aan Artis niet vergeten! Opgeto gen kwam men des avonds tegen negen uur terug. SASSENHEIM. Nieuwe brandweerklecding. De brandweer is nu voorzien van een uniforme kleeding bestaande uit helm, olie- jas en waterlaarzen. In deze kleeding werd nu een oefening gehouden aan de Linde laan en omgeving, die zeer de aandacht trok. Liefdadigheidswedstrijd. Zaterdagmiddag 7 uur wordt op „Sport- hoff" een voetbalwedstrijd gespeeld tus schen een combinatie van Sassenheimsche spelers en het Leidsche K.N.V.B.-elftal. De wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek; de eventueele baten zijn ten voordeele van het uitstapje van Ouden van Dagen. Zilveren jubileum van ds. W. G. Krijkamp. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat ds. W. G. Krijkamp, predikant der Herv. Gemeente alhier, het predikambt in de Ned. Hervormde Kerk aanvaardde. Hij stond achtereenvolgens ln Schore en Vlake, in Oost-Kapelle, in Birdaard en van 1923 af staat hij in zijn tegenwoor dige gemeente. Hij maakt deel uit van het bestuur van den Ring Noordwijk en is lid van het Classikaal bestuur van Leiden. Ook schreef hij in de periodieken, die uitgaan van de Confessioneele Vereenlglng. De jubilaris vertoefde buiten de ge meente, er werd dus geen receptie gehou den en geen gedachtenisrede uitgesproken. De bloembollenveiling ten bate van de R.K. Kerk heeft f. 904.— opgebracht, voor de Armen f. 692.en voor Huize Ber- nardus i. 272. De oiieboliendag ten bate van het „Groene Kruis" en het „Wit-Gele Kruis" heeft f. 17C.opgebracht. Door den aannemer N. Kieft zullen aan de Jullanalaan 13 middensitandswo- ningen wordengebouwd De laan wordt daartoe voorloopig met 50 M. verlengd. STOMPWIJK. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad kwam gisteravond in openbare zitting bijeen. Goedgekeurdwerd de vast stelling van de vergoeding, aan het R.K. onderwijs over 1934 volgens art. 101 L. O. wet 1920. Voorstel tot vaststelling eener wedderegeling betreffende een te benoemen controleur voor de steunverleening en werk verschaffing. Den heer Vink spijt het dat B. en W. gewacht hebben tot de minister dwingend optrad. Reeds veel vroeger is door spr. op aanstellling aangedrongen. Is in ver band met de dalende werkloosheid aanstel ling nog wel noodig? Evt. aanstelling is niet alleen in het belang van de gemeenten en het rijk, doch ook van de eerlijke werkloo- zen, daar hun steun wel eens in gevaar kan komen door hen die het nu juist niet zoo nauw nemen. Verder heeft spr. nog speci ale wenschen, welke hij hier niet naar voren kan brengen, daar de aanstelling door B. en W. geschiedt, doch hij geeft deze wenschen welke hij schriftelijk aan het college heeft medegedeeld in welwillende overweging. De heer Willemsen zou wenschen de benoeming van iemand uit een der beide gemeenten. De voorzitter merkt op dat B. en W. hebben gemeend voldoende op de hoogte te zijn. zoodat een controleur volgens hen overbodig ls. Een militair zooals de minister wilde achten zij echter niet geschikt. De wethou ders kunnen kennisnemen van den wensch van den heer Willemsen. Het voorstel wcjrflt z.h.st. aangenomen. Voorstel tot conversie van geldleeningen. De heer Vink A.R. is ver- verbaasd over het provisiepercentage van i/., "/o, elders wordt nooit meer betaald dan 1/8 Het eerste is voor groote bedragen zeker te hoog, waarom spr. in overweging geeft er op te wijzen, dat de raad het per centage te hoog acht. De voorzitter: „Er be staat blijkbaar een afspraak tusschen de verschillende maatschappijen; daarbij kan de eene gemeente beter leenen dan de an dere." De opmerkingen van den heer Vink zullen zeker ter kennis worden gebracht. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen even als de voorstellen wijziging gemeente-be- grooting 1937 en goedkeuring rekening 1936 van het Burgerlijk Armbestuur. Aangevoerd wordt de behandeling belastingreclames. Verder voorkomende zaken. Aanvulling op advies van Ged. Staten van de capitulan- tenverorderlng, redactiewijziging verorde ring keurloonen in verband met de te ver- leenen restitutie. Ingekomen was nog een schrijven van Ged. Staten, dat niet accoord werd gegaan met f. 14000— van de reserve te bestemmen voor het dienstjaar 1936. Anders zal geen extra werkloosheidssubsidie worden verstrekt; de dienst 1936 zal daar door sluiten met een nadeelig slot. doch voor 1937 zal over dit bedrag beschikt mo gen worden. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Getrouwd: G M Zwetsloot en J. F. Olst- hoorn. VEUR. Burgerlijke stand Overleden: C. G. Valentin, m„ 65 ja^r. VEUR-LEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Wedderegeling controleur steunverleening. Beroepschrift weigering bouw vergunning. De raad kwam in openbare zitting bijeen. Voorstel tot aflossing wijziging van het hypothecaire voorschot verleend aan mevr. E. L. Palmen geb. van Dijk op pan den aan de Smitslaan. De heer Borst zou in het algemeen niet te vrijgevig willen zijn met het verleenen van uitstel voor aflossingen en hoopt, dat dit het laatste uitstel aan deze dame zal zijn. Na toezegging door den voorzitter werd het voorstel z. h. st. aangenomen, evenals het voorstel tot vaststelling van de vergoedingen over 1934 aan het Bijzonder Onderwijs. Voorstel tot vaststelling eener wedde regeling voor den aan te stellen contro leur voor de steunregeling en werkver schaffing. De voorzitter raadde aan geen bespre kingen te voeren over de benoeming enz., daar dit behoort aan B. en W. De heer Koerts informeerde of nog een instructie voor dezen functionaris wordt vastgesteld en of alt geschiedt dcor den raad of door B. en V," De voorzitter antwoordt dat B. en W. be noemen en ook de instructie vaststellen. Den heer Uytenhout valt het tegen, dat de minister on aanstelling aandringt. Uit dB stukken bïtjkt het echter niet; daar de correspondentie niet aanwezig was. Z. 1. is aanstelling overbodig, doch nu wij moe ten, zou spr. gaarne wenschen, dat een gehuwde gekozen werd en uit de gemeen ten. Het salaris van f. 1200 ls echter te laag en een gevaar voor de objectiviteit van zoo'n persoon. De voorzitter: B. en W. brengen het praeadvies uit over de opvatting van den minister. De correspondentie loopt over een jaar en was eindéloos. Ten slotte heb ben B. en W. toegegeven met het oog op het gevaar, die de subsidie begon te loopen. De heer Uytenhout: „heeft den minister een tip in die richting gegeven?" De voorzitter: „ja, men wilde een rijks controleur geven; in dit geval een mili tair. Door B. en W. is alles gedaan om niet tot aanstelling te behoeven over te gaan. De heer Borst wenscht de vraag te stel len of er zoodanige aanleiding was, om een dergelijken controleur te behoeven. In elk geval zou hij wenschen dat de te be noemen functionaris op het hart gebonden wordt, vooral mensch te zijn en dit te blij ven. De voorzitter: zoowel B. en W. als de commissie voor steunverleening kennen hun pappenheimers wel. Daarom was aan stelling niet noodig; de vrees bestaat dat de toestand slechter zal worden. De heer Zuidwijk acht de kostenverdee- ling niet juist. Als het gaat per zielental zal Veur weer voor Stompwijk betalen, daar deze de meeste werkloozen telt. Per gemid deld aantal werkloozen zou juister zijn ge weest; beter nóg een controleur voor elke gemeente. De voorzitter: ook B. en W. hadden ge dacht de kostenverdeeling per aantal werkloozen, doch de aantallen wisselen steeds. Ook de werkverschaffingscontrole zal er onder vallen; het ls niet mogelijk alles met een goudschaaltje te wegen. Een controleur voor elke gemeente is niet mo gelijk; de minister wil juist samenwerking tusschen verschillende gemeenten. Het werk zal door den minister worden gecon troleerd. Weth. de Koning: nog steeds staan B. en W. op het standpunt, dat een controleur niet noodig is, doch het rijk blijft deze etsch stellen. Het salaris is niet hoog. doch het rijk wil er zelf een leveren voor f. 1000 per jaar. De verdeeling van de kosten over beide gemeenten zooals voorgesteld ls der eerlijkste. De heer Uytenhout vraagt of er een stemmigheid is in B. en W. over het voor gestelde salaris. De voorzitter: volkomen eenstemmig heid, doch als het een buitengewone kracht is zullen B. en W. nog wel bij den raad komen. Het voorstel wordt z. h. st. aange nomen. De heer Zuidwijk stemde bij vergissing voor, doch de hamer was reeds gevallen. Voorstel tot wijziging van de begrootin gen 1936 en 1937 wordt z. h. st. aangeno men. Beroepschrift van J. H. Schell inzake weigering bouwvergunning. De heer Uyten hout vindt het verweer van B. en W. zie lig; adressant heeft een paar kratten aan een kippenhok gemaakt; een tijdelijke ver gunning ware gewenscht geweest. Adres sant verdient een bescheiden loon van f. 9 oer week en tracht in den zomer door kanoberging bij te verdienen. Er is pro ces-verbaal opgemaakt en toen hij vonnis kreeg ls hij in beroep gekomen; spr. zou alsnog toestemming willen geven r Weth. Schrader: vergeten wordt de con sequenties welke er uit voortvloeien. Naast de vergrooting van het eene hok heeft hü er nog een van circa 4 meter bijgezet; het beroep is trouwens te laat. De heer Uytenhout; maar een veel groo- tere kanoloods van iemand uit Den Haag mocht er wel gebouwd worden. De voorzitter acht dit laatste een insi nuatie; de bouwverordening dient ge handhaafd. Was er tijdig een verzoek In gekomen. dan hadden B. en W. een tijde lijke vergunning kunnen overwegen. De heer Otten sluit zich aan bij den heer Uytenhout: de gemeente-opzichter heeft adressant inzake het in te stellen beroep niet voorgelicht. Adressant heeft eerst het vonnis van den kantonrechter afgewacht inzake de overtreding en is daarna in be roep gegaan. De voorzitter: los van het vonnis staat het voorstel tot niet ontvankelijk verkla ring. De menschen worden steeds voldoen de voorgelicht. De heer Uytenhout: men gaat teveel uit van de stelling dat alle menschen advocaat zijn; adressant is te goeder trouw. Het beste is, aan te houden opdat de raads leden een en ander nog eens kunnen bezien. De heer Zuidwijk stelt vast dat de fout licht bij adressant. Doch laten we hem helpen en de termijn van afbraak stellen op het najaar, dan kan hij er in den zomer nog iets mede verdienen. De heer Borst: het recht moet zegevie ren. Hij spreekt het vertrouwen uit dat B. en W. rekening zullen houden met den geest van den raad, wat 'door den voorzit ter wordt toegezegd, waarna het voorstel z. h. st. wordt aangenomen. Z. h. st. wordt goedgekeurd een wijziging aangeven door Ged. Staten van het capi- tulantenreglement. Op een vraag van den heer Borst Inzake vervuiling van een sloot Ioopende achter de Damlaan wordt medegedeeld, dat B. en W. deze zaak reeds hebben ter hand geno men. Hierop sluiting. Ernstig ongeluk. Gistermiddag heeft in de Veenstraat een ernstig ongeluk plaats gehad. De 15-jarige wielrijdster J. V., wonende aan den Stomp- wijkscheweg werd op weg naar de ouder lijke woning aangereden door een ledige vuilnisauto van de gemeente Voorburg. Het meisje kreeg de auto over het lichaam en kreeg naast verschillende verwondingen, een gecompliceerde arm- en beenbreuk. Nadat de drs. van der Stam en Perquln de eerste hulp hadden verleend is 't slacht offer ir ernstiger tosstand naar St. Anto- niup Hove te Voorburg vervoerd Het ongeval ontstond doordat de auto moest uithalen naar links voor een pas- seerende bakfiets van den aardappelen handelaar Kr., terwijl daarbij het meisje ook te veel links aanhield. Gemeente- en Rijkspolitie onderzoeken de schuldvraag. De heer C. G. Valentin. In den ouderdom van 05 jaar is in de St. Ursula stichting te Wassenaar waar hij voor een hersenoperatie was opgenomen, overleden on-e nlaatsgenoot de heer C. G. Valentin, in leven gedurende een groot aantal jaren keurmeester bij de Coop. Groentenveiling Veur en Omstreken. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7