NATIONALE I J LAATSTE BERICHTEN Niemand kan buiten buiten BUITENBIJTSt IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bied Woensdag 9 Juni 1937 Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam SCHEEPSVERBINDINGEN VISSCHERIJ-BER1CHTEN LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam H.M. de Koningin bezichtigt het instructievaartuig „Prinses Juliana". 10.000, Binnenland RECHTZAKEN Permanent-Instituut SPORT Buitenland ZUID-AMERIKA De betrekkingen tusschen Bolivia en Paraguay. Met het cos od de nieuwste ontwikkeling der betrekkingen tusschen Bolivia en Para guay heeft de vredesconferentie te Buenos Aires besloten de overeenkomst van 9 Maart 1937 opnieuw te bevestigen, opdat de re- geeringen van Bolivia en Paraguay zich voortaan onthouden van het openlijk uit eenzetten van haar meening over de nog hangende vraagstukken, welke betrekking hebben op het Vredesprotocol. Men heeft er ter conferentie den nadruk on gelegd, dat de overeenkomsten uit de protocollen niet herroepen kunnen worden door den eenzijdigen wil der staten, die toepassing der protocollen onder garantie der zes bemiddelende staten beloofd hebben De handhaving van het veiligheidsstelsel in den Chaeo en de oplossing der daarmee samenhangende vraagstukken maken deel uit van de uitsluitende bevoegdheden der conferentie. De conferentie verklaart dat het protocol den status quo voor de mili taire positie vaststelt zonder dat daarbij vooruitgeloopen wordt op eenige souverei- ntteitsverklaring. welke tot stand zou ko men door directe regeling of scheidsrech terlijke uitspraak Tenslotte heeft de con ferentie den beiden betrokken regeeringen medegedeeld, dat zij zich het recht voor behoudt een einde te maken aan de directe onderhandelingen over de eindregeltng van uit het scheidsrechterlijk compromis voort gekomen geschillen, zoodra zij van meening is. dat een onmiddellijke overeenstemming onmogelijk is. VEREENIGDE STATEN Steun aan den scheepsbouw De stakingen. President Roosevelt heeft aangekondigd, dat hij het congres tien millioen dollar voor steun aan den bouw van koopvaarders en honderdvijftig millioen dollar tot vol tooiing van het thans bil dè scheepvaart commissie in studie ziinde scheepsbouwplan zal vragen De regeering wenscht een aan zienlijke koopvaardijvloot voor de expansie van den handel en de voedselvoorziening in oorlogstijd. De Republic Steel Corp. wordt door de geheele staalindustrie gesteund in haar strijd tegen het comité voor lndustrieele organisatie. De maatschappijen achten haar overwinning zeker, aangezien de be volking een steeds vijandiger houding aan neemt jegens de stakers. Sommigen over wegen zelfs de vorming van particuliere gewapende comité's voor de handhaving van de openbare orde. Uit gezaghebtiende bron wordt vernomen, alat de United States Corp. en andere groote metaalmaatschappijen, die overeen komsten reeds hebben geteekend met het comité voor industrieele organisatie, finan cieel de Republic Steel steunen en de aan deze maatschappij gegeven opdrachten uitvoeren, waarbij de winsten voor haar gereserveerd worden. Twee fabrieken van de Budd Wheel te Detroit, waar 18.000 arbeiders werkzaam zijn. zijn gisteren gesloten tengevolge van het- uitbreken van een staking, die de United Automobiles Workers Union heeft gelast als een protest tegen collectief loon en wegens weigering der directie de be- drijfsvakvereeniging op te heffen. De Ame. rikaansche Federation of Labour heeft voor al haar leden, werkzaam in de bouwnijver heid te Lansing een staking geproclameerd. Daardoor is op alle bouwwerken in deze stad het werk stil gelegd Bii de te Lansing uitgeroepen staking van 24 uur uit protest tegen de arrestatie van 7 leden der United Automobiles Workers Union, die deel uit maakten van de vakvereeniging Lewis, hebben de stakende arbeiders ook posten voor de politiebureaux opgesteld. De Auto mobile Workers Union heeft voorts voor haar leden in de automobielfabrieken te Flint een staking geproclameerd. Ook heeft men daar posten voor de kan toren van de handelaren geplaatst, Deze moeten trachten ook de monteurs ln de staking te betrekken en het publiek te be letten aankoopen te verrichten. De fabrie ken van de Republic Steel te Niles en Wam (Ohio) trachten ondanks de stakingsoosten het bedrijf te hervatten. De Republic Steel treft verder voorbereidingen voor de her opening van haar fabrieken te Monroe (Michigan). Aldaar heeft 63 pet. van de arbeiders zich voor een hervatting van het werk uitgesproken. In Wallstreet verluidt, dat bij de besprekingen die binnenkort tusschen Lewis es. en de General Motors zullen worden gehouden ook van de zijde van eerstgenoemde zal worden geëischt. dat de maatschappij niet het Techt heeft haar fabrieken naar een andere plaats over te brengen De Republic Steel Corp. heeft in een formeel protest den minister van posterijen Farley, met een proces gedreigd, indien het ministerie voort zou gaan met te wei geren. levensmiddelen en andere pakjes te bezorgen in haar fabrieken in de stakings- zöne. Na een rondrit door een groot gedeelte van de oude stad heeft H.M. de Koningin hedenochtend te kwart over elf een be zoek gebracht aan het Instructie-vaartuig „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam. De „Prinses Juliana" lag gemeerd aan den steiger van de firma van Es en van Ommeren aan de De Ruyterkade. Bij den Ingang van den steiger stonden ongeveer driehonderd schipperskinderen van alle schippersscholen te Amsterdam onder leiding van de hoofden dier scholen opge steld. Verder stonden hier in uniform vier leerling-matrozen, een van het Instructie vaartuig „Prins Hendrik", een van het In structie-vaartuig „Prinses Juliana", een van de „Prins Bernard I" en een van de „Prins Bernhard II", welke laatste twee schepen van het onderwijsfonds voor de scheepvaart voor het onderwijs aan schipperskinderen gestationeerd zijn ln de haven van Duis burgRuhrort. Bij de aankomst van H.M. de Koningin zongen de kinderen, allen gekleed in witte blouses met Oranje sjerpen, onder leiding van Jacob Hamel, de eerste strophe van het Wilhelmus. De directeur van het onderwijsfonds, de heer G. de Jong, en de directeur van de firma van Es en van Ommeren, de heer G. J. Graichen, begroetten Hare Majesteit, die gekleed was in een parelgrijs mantclcos- tuum, bij aankomst aan den steiger. Aan boord begroette de voorzitter van het stichtingsbestuur van het onderwijs fonds voor de scheepvaart, de heer W. Polderman. H.M. de Koningin. Hij stelde de overige leden van het stichtingsbestuur en van het dagelijksch bestuur van de tweede afdeeling van het onderwijsfonds (vakop- leding) aan Haar voor. Behalve het gevolg van Hare Majesteit waren bij dit bezoek aan de „Prinses Juliana" ook de burgemeester van Am sterdam en de hoofdcommissaris van poli tie aanwezig. Gedurende ongeveer een half uur heeft Hare Majesteit aan boord van het instruc tie-vaartuig, in den grooten mast waarvan de Koninklijke standaard woei. rondgewan deld. Zij heeft met veel belangstelling het geheele schip, van de machinekamer tot het achterschip, bezichtigd en zich doen voorlichten omtrent de opleiding zoowel voor de zeevaart, als voor de binnenvaart, terwijl zij verder ook groote belangstelling toonde voor het lager onderwijs aan schip perskinderen. Groote belangstelling toonde de Koningin in het bijzonder voor het gebeeldhouwd portret van Prinses Juliana, vervaardigd door den beeldhouwer Zijl. dat in de groote salon ln den wand is aangebracht Zij onderhield zich geruimen tijd met de leer lingen van de zeevaartschool te den Hel der, die juist deze week aan boord van het instructie-vaartiug een oefentocht maken en met de leerling-matrozen, die aan boord voor de binnenvaart worden opgeleid. Toen de Koningin, opnieuw luide toege juicht door de vele belangstellenden, die zich op den steiger hadden verzameld, bij den uitgang weer bij de schoolkinderen was gekomen, onderhield zij zich ook enkele oogenblikken met deze kinderen, van wie 34 de schilden en wapens droegen van de ge meenten, in welke het onderwijsfonds voor de scheepvaartafdeelingen scholen heeft. De schoolkinderen zongen, toen H.M. de Koningin zich weer naar het rijtuig begaf, het zesde couplet van het Wilhelmus „mijn schilt ende betrouwen", dat door de vele honderden op den steiger luide werd mede gezongen. Prins Bernhard arriveerde vanmorgen te kwart voor tien per auto bij de diamantslij perij Asscher in de Tolstraat. Met zijn par ticulieren secretaris, jhr. mr. C. Dedel, en zijn adjudant, Jhr. ir. W. G. Röell, kwam hij een bezoek aan de slijperij brengen. In het privé-kantoor der directie teeken- de de prins in het gouden boek, waarin reeds de handtcekdningen van zoovele door luchtige bezoekers staan geschreven. Als aardige bijzonderheid toonde de directie den prins de handteekening van prinses Juliana welke zij in 1924 bij een bezoek aan de slij perij heeft gezet. Vervolgens werd het bedrijf bezichtigd. In den loop van den voormiddag heeft de Prins nog een bezoek gebracht aan de Amstelbrouwerij Voor 163,— 's-jaars verzekert 30-jarige uitkering bij overlijden 911U (Inzez. Med.) CIRCA 2500 GULDEN ONTVREEMD. Tijdens afwezigheid van de bewoonster, is gistermiddag ingebroken ln een perceel aan de Carpentlerstraat te Den Haag. De dader heeft zich door opcnsluitlng van de voordeur toegang verschaft. Uit een lin- I nenkast op de eerste verdieping stal hij I een ijzeren geldkistje, waarin waardepa pieren en contanten tot een gezamenlijk bedrag van 2350 gulden waren geborgen. Verder werden enkele spaarbankboekjes i en eenige sieraden vermist ter waarde van circa f. 100. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD In de machinefabriek der firma Thole te Enschedé ls de 15-jarige G. A. van Raay met den electrlschen stroom ln aanraking gekomen en op slag gedood. De jongen was bezig met een electrlsch lasch-apnaraat dat onlangs op een werk in Friesland was geweest. Daar was het door een Installateur gerepareerd. Deze heeft, naar uit een onderzoek is gebleken, een verkeerde aansluiting gemaakt, waardoor de wielen onder stroom waren komen te staan. De knaap ls terwijl hij zijn handen aan een ijzeren kolom hield met de wielen in aanraking gekomen. De stroom ging hem daarop door het lichaam. 2753 (Ingez. Med.) De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststa- tior. Schevenlngen Radio. Aagtekerk; Alchiba; Alcyone; Alphacca; Baloeran: Bloemfontein; Chr. Huygens; Costa Rica; Crijnssen; Gaasterkerk; Hoog kerk; Jagersfontein; J. P. Coen; Joh. de Wit; Joh. van Oldenbarnevelt; Kota Agoeng; Marnlx van St. Aldegonde; Oranje Nassau; Poelau Roebiah: Randfontein; Rotterdam H.A.L.; Serooskerk: Sibajak; S mon Bolivar; Slamat; Statendam. Beha's"- bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Schevenlngen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en 'door Radlo- Holland". VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 9 Juni '37 Tarbot per K.G. f. 0.86—0.70; Griet per kist van 50 K.G. f.30—14; Tongen per K.G f. 0.930.62: Micidelschol per kist van 50 K.G. f.31—26; Zetschol f.27—20: Kleine Schol f.28—9: Bot f. 14—6.50; Schar f.14— 1.50; Tongschar f. 26—16; Vleeten per stuk f. 2.401.10; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.5—2.50; Groote Schel- visch f.30—18; Middel Schelvisch f.23— 12.50: Kleinmiddel Schelvisch f. 18—8.30; Kleine Schelvisch f.7—2.15; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.63—23; Gullen per kist van 50 K.G. f. 166.50; Lengen per stuk f. 1.70—0.85; Heilbot per K.G. f. 1.15 0.76: Wijting per kist van 50 K.G. f. 5.70— 2; Koolvisch per stuk f. 0.60—0.15; Makreel ptr kist van 50 K.G. 1.10.505.50. Aangekomen 5 stoomtrawlers- IJM. 39 met f.1620; IJM. 95 met f.2290; IJM. 15 met f.2240; IJM. 115 met f.2180; IJM. 10 met f.4020; de Deensche kotter E. 392 met f. 656 besomming. Voorts de loggers: KW. 78 met f.1600: KW. 114 met f. 590: KW. 166 met f. 170 be somming. (De besommingen zijn niet of ficieel) Praairapport Hr. Ms. „Jan van Brakel". 7 Juni. Tusschen 57 gr. 22' en 57 gr. 33' Nbr. en O gr. 34' en 0 gr. 47' Ol. VL 200, 3 kantjes; VL 203, 14 kantjes: VL 207, 35 kantjes: VL 208, 30 kantjes; VL 216, 14 kantjes; SCH 16. 6 kantjes: SCH 87, 35 kantjes; SCH 186, 11 kantjes; SCH 284, 60 kantjes: SCH 310. 200 kantjes; KW 44. 16 kantjes; GDY 130. 14 kantjes. Alles wel. DE HAAGSCHE ZEDENZAKEN VOOR HET GERECHTSHOF. VERWACHTE SCHEPEN. Thuiskomende voor de Donderdagmarkt. Antje RO 15, vangst 70 manden schel visch, 80 manden braadschelvisch, 90 man den radio, 25 manden gul, 10 manden wij. ting en schar, 20 manden platvisch, 10 man den wolf en poon. Totaal 305 manden, be nevens 40 stuks stijve kabeljauw. Is dat nou absoluut poodig, mijnheer Liefheid, dat u den heelen tijd met die riemen in uw handen zit? Tegen beide verdachten zes maanden geëischt. Vanmorgen diende de bekende Haagsche zedenzaak in hooeer beroep voor het Haag sche gerechtshof. Op 2 Maart JJ. hebben vier verdachten voor de Haagsche rechtbank terecht ge staan. 'P-.vee hunner werden voorwaardelijk veroordeeld, de twee anderen, de chauffeur C. van der Z en de kleermaker W. G. wer dén vrijgesproken Van beide laatste vonnissen ls de officier van Justitie in hooger beroep gekomen, welke zaken hecjen voor het hof werden behandeld. In beide zaken waren door het O M. drie getuigen gedagvaard, terwijl door de ver dediging in de zaak tegen van der Z. een getuige was opgeroepen, n.l. een oud-in specteur van politie die indertijd een on derzoek naar de betrouwbaarhed van de getuigen a charge in deze zaak heeft inge steld. De behandeling, welke ruim twee uur duurde, geschiedde met gesloten deuren. Na het uitgebreide getuigenverhoor elschte de procureur-generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, tegen beiden een gevangenis straf van zes maanden, dezelfde straf dus, welke de officier van justitie in eerste In stantie heeft gevorderd De verdedigers wezen in hun pleidooien op de onbetrouwbaarheid van de getuigen en concludeerden tot vrijspraak Arrest in belde zaken od 23 Juni. Vergadering Eerste Kamer. P. VORHOFF WITTE SINGEL 12 - TELEF. 1946 Compl. m. garantie f. 3.50 - f. 5.00 en f. 7.50 Gedipl. Dames- en Heerenkapper. 2137a angez. Med.) IdJN/T EN UITERE NIEUWE UITGAVEN. Door het Algemeen Publiclteitskan- toor te Amsterdam ls uitgegeven het pro- pagandaboek „Met de N.Z.H.T.M. door Noord- en Zuid-Holland". VOETBAL. L. P. S. V.AMBT. MAATSCH. HULPBETOON. Morgenmiddag te 7 uur, speelt de L.P. S.V. op het N.B.L.O.-terreln een nederlaag- wedstrijd tegen de Ambt. Maatsch. Hulp betoon. (Zitting van heden) Namens dc desbetreffende commissie van onderzoek der geloofsbrieven brengt de i heer Diepenhorst (A.R.) verslag uit van het onderzoek aangaande de groepen I en 111. De commissie stelt voor, de gekozenen toe te laten De heer de Jong (R.K.) brengt evenzoo verslag uit betreffende de groepen II en IV Dit strekt evenzeer tot toelating. Z. h. st. wordt aldus besloten. De 4? aanwe zige nieuwgekozen leden leggen vervolgens in handen van den voorzitter de voorge schreven eeden of beloften al. Vervolgens wordt de iotlng gehouden voor het bepalen van den tijd van aftre ding der leden. De heer van Sasse van Ysselt (R.K.) als oudste lid trekt het lot, waardoor wordt bepaald dat de groepen 1 en III het eerst altreden, resp. de provin ciën Noord Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg (groep I) en Noord-Holland en Friesland (groep III). Hierna wordt desamenstelling der vijf afdeelingen getrokken, d. w. z. bij loting uitgemaakt De vergadering wordt geschorst do afdeelingen gaan vergaderen voor het kiezen van voorzitters en onder-voorzU'ers De vergadering wordt na een kwartier heropend. De voorzitter deelt mede dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeelin gen dc heeren van Sasse van Ysselt, Jans oen, Fleskens, van Citters en de Zeeuw, tot ondervoorzitters dc heeren dc Jong. Droog- leever Fortuyn, Kolff, Blomjous en dc 10 Bella. Tot leden van de huishoudelijke commissie worden gekozen de heeren van Lanschot. aftredend, en Moltmaker (vaca ture-Polak). Tot leden der gemengd com missie voor de stenografie de heeren Jans sen, aftredend, de la Bella (vacature Os- sendorp) en van Cittera, aftr. Tot leden der commissie van beroep voor de ambtenaren der stenografische inrich ting. de heeren Kranenburg (vac. van Embden), de Savornln Lohman, aftr., en van Sasse van Ysselt, aftr. De voorzitter benoemt tot leden der com missie voor de verzoekschriften de heeren ter Haar, van Asch van Wijk, Bruineman, Kranenburg en den voorzitter. De verga dering wordt dan te 12.45 uur gesloten. TWEEDE KAMER. (Vergadering van heden). Als de voorzitter hedenmiddag de ver gadering opent, zijn vrijwel alle leden aan wezig. De regeerlngsstoelen zhn leeg. Alle ministers, voor zoover zij gekozen zijn als Kamerlid, hebben on de gewone banken tusschen de leden hunner fracties plaats genomen. De voorzitter doet mededeellng van een missive, ingekomen van het centraal stem bureau. waarin wordt medegedeeld, dat van den heer Koster een schrijven ls ingeko men. waarin hij verklaart, zijn benoeming niet te aanvaarden. Als zi1n opvolger is aangewezen de heer Rost tot Tonningen. De heer Bongaerts, als voorzitter van de commissie voor het onderzoek van de ge loofsbrieven. brengt namens deze commis sie rapport uit en stelt voor. de geloofs brieven der gekozen verklaarde Kamer leden goed te keuren, alsmede den voorzit ter als lid van de Kamer toe te laten. Aldus wordt besloten. De voorzitter gaat vervolgens over tot beëediglng der toegelaten leden. HIJ leest het formulier van den zuiveringseed voor. Alle leden hebben in hun bank plaats genomen. Bi] het oplezen van hun naam verheffen zij zich beurtelings van hun plaats en zeggen den voorzitter de eeds formule of de belofte na. Op dezelfde wijze leggen dc leden ver volgens den eed van trouw aan de grond wet af. De Kamer heeft vervolgens met 89 stem men als no. één op de nominatie voor het voorzitterschap dezer Kamer gedurende de •buitengewone zitting geplaatst prof. mr. P. J. M. Aalberse (R.K die tot dusverre reeds het voorzitterschap bekleedde. Voorts werden uitgebracht op den heer v. d. Tempel (SD.) 3 stemmen, op den heer d'Ansembourg (N.S.B.) 3 stemmen, op den heer de Geer (Chr. U.) 1 stem en op den heer van Dijk (AJt.) eveneens 1 stem. De strijd in Spanje. Ceuta gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hoorde men ie Gibraltar een hevig kanonvuur. Men zag, dat de lichten van Ceuta plotseling werd- den gedoofd. Zoeklichten schoven langs den hemel en de kustbatterljen openden het vuur. Toen werden ook de omtrekken van twee oorlogsschepen zichtbaar. Deze schepen losten egp twintigtal schoten op Ceuta, dat het vuur beantwoordde. FOTOGRAFEEREN VOOR DE PERS. Dc vereeniging „De Nederlandsche H- lustratlepers" heeft een aparte afdeeling ln het levén geroepen, weike als schakel zal fungeeren tusschen de autoriteiten eener- en de pers anderzijds, zulks ten einde te voorkomen, dat de eerstgenoemden bij bijzondere gebeurtenissen overstroomd worden door aanvragen van fotografen, die elkaar met alle geoorloofde en ongeoor loofde middelen trachten den loef af te steken. Deze aanvragen kunnen thans door de autoriteiten worden doorgegeven naar bovengenoemde afdeeling (F. H. Uml_,.„ .t Bureau N.V. De Courant ,Het Vaderland" Den Haag), vergezeld van de mededeeling hoeveel fotografen kunnen worden toege laten. waarna het bureau uitmaakt welke fotografen er zullen verschijnen. DE REIS VAN LORD PLYMOUTH. Lord Plymouth is gistermiddag, komende uit Riga, te Kaunas gearriveerd. Zijn be zoek zal twee dagen duren, Lord Plymouth heeft reeds besprekingen gevoerd met den minister van bultenland- sche zaken. Lozoraitis. Vandaag zal mi nister-president Tubelis hem ontvangen en later de president der republieke Smetona. Smetona zal ter eere van lord Plymouth een noenmaal aanbieden. GRIEKSCH STOOMSCHIP IN BRAND. Het steunpunt voor vliegtuigen West- falen heeft bij het eiland Fernando No- ronha (Brazilië) de bemanning opgepikt van het Grieksche stoomschip Mario Sta- thactos. aan boord waarvan brand was uitgebroken. Men beschouwt het schip als verloren. DE ZONSVERDUISTERING. De bladen melden, dat de gisteren ver richte waarnemingen van de volledige zons verduistering gunstige resultaten hebben opgeleverd. De waarnemingen geschiedden door ex pedities uit de Vereenlgde Staten, Japan en Peru in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan in hoofdzaak van de berg toppen in het westelijk deel van de Andes. Deze zonsverduistering was van langer duur dan ln de laatste 1200 jaar bekend is geworden. Zij duurde 7 minuten en twee seconden. DE KERK IN DUITSCHLAND. De federale raad der Amerikaansche ker ken heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de jongste ontwikkeling ln Duitschland geen twijfel toelaat ten aanzien van de vijandigheid der Dultsche regeering tegen den invloed van en de op voeding door de Christelijke kerk. Met on geduld aldus de motie, wacht men op den dag, waarop de machtige traditie der Duit- sche Christenheld weder vrij zal zijn. De eeresecretaris van den raad, Farland, publiceert tegelijkertijd een open brief, dien hij de vorige week Hitler neert toegezonden. Hy zegt daarin onder meer- „Gij vervreemdt u van het aanzien der be schaafde wereld en leidt uw aangenomen volk naar den 'afgrond want gij kunt geen blijvend volk op geweld en haat opbouwen 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2