Intocht Prinselijk Paar in de Hoofdstad DINSDAG 8 JUNI 1937 No. 23680 Een zegetocht naar den Dam HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Onze reisgids 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Enorme belangstelling voor aubade en défilé Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. peT regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(fnl per 3 maanden 7. f. 2 34 per week T.r.f. 0.1® franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokostenj (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd>. Een lang gekoesterde wensch is voor de Amsterdammers in vervulling gegaan. Vandaag heelt het Prinselijk Echtpaar zijn eerste oiiicieele bezoek aan de hoofdstad gebracht en heeft H.M. de Koningin Haar beide Kinderen in het Paleis op den Dam verwelkomd. Al was de intochtsweg slechts kort, Amsterdam heelt alles gedaan om den rit van het Centraal Station naar het Paleis tot een waren triomitocht te maken. Er was de plechtige statie van het protocol, er was de pracht en praal van gala en feestversiering, doch bovenal was er weer die echt Amsterdam- sche hartelijkheid der tienduizenden, die juichend toonden, dat ook in deze stad dankbaarheid en vreugde heerscht over het jong geluk van het Prinselijk Paar. De vaderlandsche driekleur woei van schier alle gebouwen. Bulten de officieele versieringen der hoofdstraten had vrijwel overal het spontane initiatief der bewoners een feesttooi aangebracht, welke, hier op sierlijke en kunstzinnige, ginds op primi tieve wijze, van de liefde voor Oranje ge tuigde. De drukte, die op werkdagen in de straten den nijveren aard der stad bewijst, was verdwenen om in de buitenwijken voor een Zondagsche stilte en in het centrum voor een feestelijk geroezemoes van duizen den voetgangers plaats te maken. Vele kantoren en winkels hadden hun personeel vrijaf gegeven, de scholen waren gesloten en zelfs in de beurs verzamelden zich zangkoren in plaats van makelaars. Aankomst van HJVI. de Koningin. H.M. de Koningin, die zelf het Prinselijk Paar in het Paleis op den Dam ontvangen wilde, was vanmorgen om 10 uur per trein uit Het Loo aangekomen. Zij was aan het station ontvangen door den burgemeester, den Commissaris der Koningin en meerdere andere autoriteiten en met kanonschoten van de Gelderland begroet. Een duizendkoppige menigte juichte de Vorstin, die gekleed was in een wijnrood complet, met bijpassende hoed, hartelijk toe op Haar weg naar het Paleis. De stoet, waarmee HM. naar den Dam reed. was kleiner, dan die welke het prin selijk naar in dc hoofdstad zou binnen voeren. H.M. de Koningin had namelijk den uitdrukkelijken wensch gehad, dat op dezen dag de nadruk zou vallen op den triomfalen intocht van het Jonge echtpaar en daarom slechts voor de aankomst van het prinselijk naar het groot ceremonieel voorgeschreven. De Koningin reed in een open rijtuig, met twee paarden bespannen. Toen de Dam bereikt was werd het Wilhelmus zespeeld en bracht de wacht de eerbewijzen. Even later verscheen Hare Majesteit, vrien. delijk wuivend en neigend, op het balcon, in gezelschap van mevr. van Loon. Na enkele oogenblikken trok de Koningin zich terug en was deze plechtigheid afge- loopen. Ontvangst Prinselijk Paar. Tegen twee uur in den middag wacht heel Amsterdam op de aankomst van het Prinselijkpaar. In het Centraal Station, dat feestelijk versierd is, bevinden zich vele lutoriteiten, uitziende naar den extra- trein uit de richting Baarn. Op het perron staat rechts van het .eouden h.-jV' (de slechts bij officieele be zoeken geopende toegang tot de Koninklijke rachtkameri een eerewacht opgesteld van ie Koninklijke Marine, ter sterkte van hon derd man. met tamboers en pijpers. Op den rechtervleugel bevindt zich de itatmuziek van de Koninklijke Marine uit hen Helder. Op het perron zijn ter begroeting aan wezig namens Hare Majesteit de Koningin Dir. Mr. C. Dedel voor den Prins. E. H. 'uckema van Burmania baron Rengers van "armenhuizen en Mr. J. C. Baron Baud 'oor de Prinses, voorts de burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, de Commissaris jan de Koningin mr. dr. baron A. Röcll. de "evelhebber in de Vierde Militaire Afdee- ■03 in de functie van Gouverneur van de 'oofdstad Generaal-majoor F. W. Best, do 'ommandant der Marine te Willemsoord ''«-admiraal P. L. Kruys, de wild. onder- wnmandant der marine te Amsterdam de ■apitein-luitenant ter zee J. J. van der «ave en de garnizoenscommandant te Amsterdam luitenant-kolonel W. A. Bos wijk, allen in groot gala. hls de trein uit Baarn nadert vaart een -hie beweging door de wachtenden. Een 'mmando klinkt: de eerewacht staal ham. De autoriteiten begeven zich naar portier van den wagen, waar, na eenige ■Jïenblikken, glimlachend, de Prinses ver ent, gevolgd door Prins Bernhard. Wanneer de vorstelijke gasten het perron betreden en de wacht het eer bewijs brengt, rollen over het Y de schoten van H.Ms. kruiser Gelderland, welke aan het Steenen Hoofd ligt ge meerd. Drie en dertig maal klinkt de doffe knal van de vuurmonden over het watervlak en verkondigt aan de tienduizenden wachtenden buiten het station dat het grootc mónient daar is. Terwijl de Marinekapel het Wilhelmus speelt gaan de Vorstelijke gasten naar de wachtkamer. Hier bevinden zich de wethouders en de raadsleden der gemeente en het uitvoerend comité van het „Huldigingscomité-Amster dam", dat de leding heeft gehad bij de voorbereiding van de intochtfeesten. Als hoofd van de gemeente, die gedurende een week de Gastvrouwe der Koninklijke Familie zal zijn, spreekt burgemeester De Vlugt eenige woorden ter begroeting. Langs een dubbele rij van weesmeisjes uit de verschillende inrichtingen in de stad. die bij het passeeren van de Vorstelijke Perso nen rose en witte bloemen op de treden strooien, dalen de Prinses en de Prins ver volgens de statietrap of naar het Koninklijk rijtuig, dat aan den voet, nog binnen het gebouw, gereed staat. Door het openen van twee hooge deuren heeft men den uitbouw van de Koninklijk ingang tot een inrijpoort gemaakt, waar een roomkleurige calèche, bespannen met zes paarden, en gereden door twee voorrijders, is voorgereden. Aan den kop van den stoet staat een eere-escorte opgesteld, gevormd door vijf tig man van het eerste halfregiment huza ren onder bevel van een ritmeester. Daar achter volgen de rijtuigen van den hoofd commissaris van politie den heer H. J. Ver steeg en van den burgemeester, het rij tuig van den ceremoniemeester, jhr. A. G. Sickinghe en dat van de Amsterdamsche Kamerheeren jhr. mr. W. F. Röell en jhr. C. C. Th. Six. Een escorte van twintig stu denten te paard gaat aan het Prinselijk rijtuig vooraf terwijl eenzelfde escorte er ook onmiddellijk op volgt. Rechts van de calèche stellen de commandant van het escorte cavalerie en een eerste luitenant zich op. De commandant der eerewacht en een onderluitenant gaan ter linkerzijde. In de drie rijtuigen die de calèche zullen volgen nemen plaats de dienstdoende groot meester en eerste hofdame van de Prinses, E. H Juckema van Burmania baron Ron- gers van Warmenhuizen en jonkvrouwe A. M. de B-rauw: de Kamerheer en tweede hofdame mr. J. C. baron Baud en jonk vrouw M. J. baronesse van Heemstra; jhr. mr. C. Dedel, particulier secretaris van den prins, de kamerjonker jhr. mr. E. Röell en de adjudant van den prins jhr. ir. W. Röell. Een escorte cavalerie van vijftig huzaren van het eerste halfregiment in het sluit stuk. Als de stoet zich in beweging stelt, wordt reeds dadelijk het getrappel der paarde- hoeven op het plaveisel overstemd door het gejuich der menigte. Het enthousiasme golft door de rijen en plant zich voort in de richting naar het Damrak. Bij de tal- loozen, die uren geduldig gewacht hebben om gedurende eenige oogenblikken een schouwspel van pracht en distinctie gade te slaan, is er een intense belang stelling voor alle onderdeden van den stoet. Maar toch, dc spanning, die allen als door een onzichtbaren band samen bindt. breekt zich eerst in laaiende geestdrift baan als de roomkleurige, door officieren geëscorteerde calèche, waarin het Prinselijk Paar gezeten is, voorbijtrekt. De Prinses, een lach op het gelaat, vriendelijk wuivend en bui gend naar alle kanten; de Prins, har telijk grostend en beiden aldus uiting gevend aan hun diepe erkentelijkheid voor de blijde ontvangst. Als het openingsescorte der cavalerie de brug naar het Damrak bereikt, heeft de De aankomst van H. M. de Koningin voor het Paleis op den Dam file van paarden en rijtuigen bereids de uitbreiding ondergaan die het begin vormt van een waarlijk vorstelijken intocht. Achter het laatste escorte der cavalerie hebben zich namelijk aangesloten de vaan deldeputaties van den Koninklijken Bond van Militairen der Militaire Willemsorde beneden den rang van Officier; van de Vereeniging van Oud-Strijders der Zee- en Landmacht in de Tropische Gewesten, van de Nederlandeche Vereeniging van Oud- Onderofficieren van de Zeemacht; van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis", van het Landstormcorps stelling Amster dam en van de Vereeniging voor Oud- Indische Militairen „Voorwaarts", die. zoo als zich dat tijdens den intocht telkenmale herhalen zou. bij het voorbijrijden van het Prinselijk Paar op de route opgesteld ge staan en den vaandelgroet gebracht had den. om zich dan ais eersten onder de velen, die volgen zouden, op de eereplaats in den stoet aan te sluiten. Mede wordt dit voorbeeld gevolgd door de deputaties van enkele der zeven studenten-vereeni- gingen, die de hoofdstad telt. Naar het Damrak. Aan de Oostzijde van de brug naar het Damrak staat een uit tweehonderd man bestaand detachement der Vrijwillige Bur gerwacht Amsterdam, onder commando van majoor J. Brederode en aan de over zijde, eveneens stram in de houding, het breede eere-front. van reserve-officieren, die spontaan gevolg hebben gegeven aan de opwekking van den garnizoenscomman dant om mede aandeel te nemen in Am sterdam's huldebetoon aan het Prinselijk Paar. Velen van hen dragen de ceremoni- eele tenue; anderen de dagelijksche tenue met wandelsabel. Bij het passeeren van de calèche worden van beide fronten de eerbewij zen gebracht en dan wordt de aan dacht van de Prinses en den Prins vastgehouden door den imposanten aanblik, welke het Damrak biedt. Reeds ver voor twaalf uur hadden zich talloozen naar de binnenstad begeven om zich een goede plaats te verzekeren, zoodat op het uur van den intocht dit deel van de route zich als een hier en daar wat grillig getrokken breede baan tusschen de dichte rijen van toeschouwers uitstrekte. Daar boven uit ziet men vlaggen en nog eens vlaggen van huizen, hotels en kan toren, waarvan alle ramen, evenals ver- scheidene van het Beursgebouw, dat ove rigens voor zijn gewone werkzaamheid ge sloten is, dicht bezet zijn met belangstel lenden. Tusschen de massa, hoog oprij zend, de rijen pylonen, aan beide zijden, tusschen de blinkend stalen stangen kleu rige sparüinten dragend, zoomede, als sluitstuk ter linkerzijde, de fraai gedeco reerde frontgevel van de Bijenkorf. En dan aan weerskanten, één lange zoom van vaandels, vlaggen en banieren; de opge stelde deputaties van de ongeveer twee honderd vereenigingen, die aan den in tocht luister bijzetten. Zegetocht langs het Damrak. De lucht trilt van het gejuich als de zich langzaam voortbewegende stoet voor bijtrekt. Naarmate de stoet vordert sluiten zich steeds meer deputaties aan, alle met vlag gen, vaandels en banieren en zoo wordt het geheel één zegetocht vol kleur en schittering naar het einddoel: het Konink lijk Paleis! Als het officieele gedeelte van den stoet den Dam opzwenkt, geschiedt, onder het gejubel der duizenden de splitsing. De ver eenigingen. die zich langs de route hadden aangesloten, slaan links af en nemen in een lang front haar plaatsen in achter de deelemers en deelneemsters aan de aubade. Als de Prinselijke calèche voor den in gang van het Paleis stilhoudt, worden de eerbewijzen gebracht door de wacht. Het eere-escorte van studenten en cavalerie stelt zich in één front op voor het Palels. Op den rijweg links, aan de zijde van de Kalverstraat, de helft van het escadron huzaren op twee gelederen, dan de stu denten op één gelid en rechts, weer op twee gelederen, de andere helft van 't es cadron. Van dit eerefront, dat naar het Paleis gekeerd staat, presenteeren de mi litaire ruiters de sabel. Vóór zij het Paleis binnentreden, waar H. M. de Koningin hen wacht, keeren de Prinses'- en de Prins zich nog een oogen- bhk naar de juichenden op den Dam. Dan valt, kort slechts, een stilte over het plein. Opnieuw laait vervolgens, intenser nog, de geestdrift op, als de Vorstelijke Personen op het balcon verschijnen. Het Wilhelmus klinkt en dan is er weer gejuich en ge jubel. Met zijn omlijsting van fraai gedeco reerde gebouwen, waarvan de ramen dicht bezet zijn, biedt de Dam een schouwspel van fraaie, geordende kleuren. Op het eigenlijke plein bevinden zich de ongeveer veertien duizend kinderen met hun duizend geleiders en voorts ruim drie duizend vol wassenen, die tezamen zullen deelnemen aan de aubade, zajjgers én kinderen van BINNENLAND. Het bezoek der Koninklijke familie aan Amsterdam. (Ie Blad). Personentrein ontspoord te Geldermalsen; geen persoonlijke ongelukken. (Ge mengd, 2e Blad). Vergadering van den Alg. Ned. Bouwvak-* arbeidersbond te Groningen. (Binnen land, 3e Blad). Raichenbach wint van Springer. (Sport, 3e Blad). Overleden is, 55 jaar oud, de schrijver Henri van Wermeskerken. (Kunst, 35 Blad). Hevig onweer boven ons land. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De buitengewone zitting der Staten-Gene- raal is geopend. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De bezoeken aan Boekarest en Belgrado. (Buitenland, le Blad). De kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland; le Blad). Overleden is de filmactrice Jean Harlow1* (Kunst, 3e Blad). MEN ZIE VOOR „ONS KORT VERHAAL* PAG. 3 VAN HET 3e BLAD. ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Tegelijk met ons Blad ontvangen onzó abonné's in Leiden en Oegstgeest heden avond de Zomerdienstregeling van onze Spoor-, Tram- en Autobusgids. De abonné's in de buitengemeenten ont vangen dit boekje morgen. DE DIRECTIE. verschillende zangvereenigingen, weeshui zen, kinderkoren en scholen. De volwas senen zijn zoo veel mogelijk in het mid den opgesteld, het geheel vormt drie fron ten, het achterste gewapend met oranje, het middelste met witte en het dichtst bij het Paleis staande met blauwe vlaggetjes. Deze fronten worden, van het balcon af ter rechterzijde waarneembaar, afgebakend door een breede rij van in het wit gekleede kinderen met witte vlaggetjes, welke rij zich. in de richting van dc Paletsstraat., tot buiten de drie andere fronten voortzet. Als dirigent Fred. J. Roeske een tee- ken geeft, is er weer even een stilte en dan worden al deze duizenden vlag getjes zwaaiend omhoog geheven en vormen zij, met de felwittc „vlagge- stok", één groote, in het licht trillende vlag van oranje, blanje, bleu. Daar achter, als fraaie en waardige afslui ting, de deputaties, welke den banier en vaandelgroet brengen aan de Ko ninklijke Familie. Het publiek geniet evenwel slechts in beperkte getale van wat hier geboden, wordt, aangezien voor de uitvoering van het zich hier afspelende gedeelte van het programma, de Dam vrijwel geheel is af gezet en feitelijk alleen bij het Damplant- soen ruimte is overgebleven voor hen, die niet in het bezit zijn van kaarten of in signes. De aubade. Als na de manifestatie van het Oranje, blanje, bleu het gejubel opnieuw losbarst, danken de vorstelijke personen met vrien delijk handgebaar. Dan trekt de Konink lijke Familie zich eenige oogenblikken te rug. Korte bevelen klinken: het eerefront der cavalerie en studenten wendt de paar den en marcheert af. Kort daarop klinkt

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1