Wie is een goed padvinder (ster) f Van tondel tot lucifer CORRESPONDENTIE Die heeft in een wip voor Pietje cien weg gevonden Wanneer je eens rustig 'n doosje lucifers ekiikt dan denk je er geen oogenblifc aan, at een pracht uitvinding die lucifer, waar- ïee we in één seconde vuur kunnen maken jch eigenlijk is! Dit besef je beter, als ik je vertel, dat len voor de 19de eeuw on 't gebied van uurmaken nog niets naders kende dan de jndeldoos. waarbij men met twee vuur- :eenen een vonk teweegbracht. Je begrijpt el. dat dit al een erg gebrekkig instrument >s. Een heele verbetering ontstond in het gin der 19de eeuw door de uitvinding van rofessor Döbereiner te Jena. Het was een isewikkeld apparaat, bestaande uit een lazen vat, gevuld met verdund zwavel- mr. Met een soort hefboom kon men dan dit zwavelzuur een stuk zink neerlaten, aardoor zich waterstof ontwikkelde, die oven het vat een daar bevestigd platina- oonsje tot gloeiing bracht, waardoor het is ging branden. Een vlam ontstond, die o haar beurt weer een in alcohol gedrenkt ,uk zwam deed ontbranden 't SpTeekt vanzelf, dat dit toestel nu niet et toppunt van handigheid en gemak was n de menschheid was dan ook erg blij. oen plm 1820 de lucifer werd uitgevonden, merkwaardig genoeg in verschillende lan en omstreeks denzelfden tiid. Eerst kwam kali- en daarna de fosforlucifer die men 0 zijn schoenzool tot ontbranding kon rengen. 't Groote bezwaar van den fosfor- icifer was echter, dat hü bij de minste rüving opeens ontbrandde, zoodat er erg eel ongelukken mee gebeurden, 't Resul- lat was dan ook, dat men in verschillende aten van Duitschland de fabricage ging r bieden. Een belangrijke verbetering ontstond, n prof Kopp uit Heidelberg in 1845 den rooden fosfor ontdekte, die glfvrü was. drie jaar later bracht prof. Böttger uit rankfort. een ommekeer in de lucifer- idustrie teweeg, door de uitvinding van n veiligheidslucifer. Böttger's eerste luci- s hadden een eigenaardig model, want hadden aan beide einden een kop: één an van rooden fosfor den anderen van en fosforvrije massa. Als men vuur wilde laken, brak men den lucifer in twee stuk en. waarna men beide koppen tegen elkaar reef. Gelukkig waren Böttger's lucifers iet zoo licht ontvlambaar als de oude oorten. In 1858 stichtte de Zweed Landstrom te onköping de eerste fabriek van Böttger's eiligheidslucifers en plotseling rammelde jen ieder met zoo'n prachtig doosje in zijn ak. Wat een weelde, na al die moeizame ogingen Beste Raadselnichtjes en -neefjes. Weer fijn, vele oplossingen en brieven an jullie te hebben ontvangen! Er waren maar enkelen, die hun voorgeschreven antal. drie of vier raadsels, niet goed ladden opgelost. Ik ben ook blij, dat velen jij geregeld schrijven; we beginnen el- aar al aardig te kennen, op mijn naam ia. maar dat komt ook, als je nog maar i-at geduld hebt. Van die trouwe nichtjes n neefjes van de laatste weken ken ik de ramen nu, en weet een en ander van hen, ooals het in een goede familie behoort, iè? Ik hoop. dat nog vele anderen hun oorbeeld zullen volgen en onze familie ich nog steeds zal uitbreiden. Ook kreeg ik heel veel raadsels toege- tuurd, waarvan de meeste geschikt zijn. die inzenders(sters) hartelijk bedankt! En wat is er door de Raadseljeugd ge uten in de afgeloopen week door 't mooie reer; ik kreeg zooveel vroolijks te lezen; r is gewandeld, gefietst, gezwommen, ge- lierd en gestoeid naar hartelust. Heerlijk, eerlijk! Ik hoop ook, dat we nog vele ïooie dagen zullen krijgen, en dat jullie Hen je hart dan weer zult kunnen op alen Voor enkelen herhaal ik nog eens: bne- ,jr. uiterlijk Dinsdagsmorgens 9 uur aan lureau Leidsch Dagblad. En nu weer ieder zijn beurt. Adriaan van Vliet. Ben je geslaagd voor t verkeers-examen? Dat zul je, als je ait aterdag leest-, wel weten. Wat veel raad- ïls sturen jullie, en zoo prachtig duidelijk Pgeschreven. Wie heeft dat gedaan? Har- lijk bedankt. En mijn groeten terug aan e familie. Cöba Verlind. Nieuwsgierig Aagje! 23 ibruari. En je zusje Elsje ook in Fe- Dc oom en tante van Pietje zijn verhuisd en zc wonen nu midden op de hei Oji een mooien dag wil Piet hun een bezoek brengen, maar hij weet opeens den weg niet meer. Welke van de vijf weggetjes pioet hij inslaan om bij het huis van zijn oom en tante te komen? Je moet natuurlijk zoeken van het punt af, waar Pietje staat bruari? Als zij 7 jaar is, mag zij ook mee doen. Ga je in de vacantie naar de ko lonie? Gretha de Graaf. Zoo zie je, dat zelfs een Raadseltante wel eens mis raadt. Dus dat taschje wordt voor Rietje een ex traatje. Wat een snoezig kamertje zal dat zijn van jou. Doe jij ook mee aan Lustrum Nederl. Meisjesclubs? Dat denk ik door je mooie sluitzegels. Jan Bronsgeest. Knap. dat je zooveel raadsels goed hebt. Je ingestuurd raadsel is ook te gebruiken. Ja, mijnheertje, ik maak het ook best. Gerrie Keinemans. Heerlijk zeg, om aan den Rijn te wonen. Dan zie jij 'szomers heel wat booten en bootjes. Zag je een grooten luchtballon? Bennie de Bruin. Een prettig bericht, dat je vader goed vooruit gaat. Misschien is hij weer gauw beter, en kun jü in dé vacantie naar zee. De zomer is nog lang. Wensch Vader weer 't beste van mij. Tine v. d. Pot. Waar ga je zwemmen en kun je het al? Je vergat daardoor zeker je raadsels! Neen, hoor. niet erg voor een keertje. Smul je eiken dag je boterham van je dejeunertje? Kijk voor je vraag maar bij de correspondentie van Coba Verlind. Viertal Hartevelt. Zijn jullie vier zusjes? Raken jullie al een beetje aan je „vreem de" Tante gewend? Heeft Rie zoo keurig oplossingen en briefje geschreven? Jo Dreef. Welkom, nichtje, bij je Tante, zoo noem je mij natuurlijk. En blijf je nu weer trouw meedoen? Lenie Brocaar. Ook welkom in onee groo te familie. Nu. je bent goed begonnen, kleintje, je hebt al je raadsels goed. Blijf zoo maar doorgaan! Abraham Fakkel. Wat een fijne dag had jij verleden Woensdag! En liet je dat scheepje, dat je zoo mooi voor me hebt geteekend, in zee varen? Nee, ik woon ook in Leiden. Zeven raadsels goed, knap. hoor! Ook al nieuwsgierig! Kijk maar bij Coba Verlind. Annie Schipper. Fijn, dat je al eens ge lukkig geloot hebt. Misschien tref je het nög wel eens in de vijf jaar, waarin je nog mee kunt doen. Alida Stikkelorum. Hartelijk gefelici teerd. Leuk, dat je dit precies op je ver jaardag leest. De raadsels zijn al uitge zocht, dus jouw raadsel kan nu niet op je feestdag geplaatst worden, maar dan toch een week later. Dus Koosje gaat vol gend jaar meedoen? Vertel je, hoe je ver jaardag was? Henk Luttje. Fijn, dat je je boek zoo mooi vindt. En je bent dus een trouw neefje. Wat aardig postpapier! Corrie de Pree. Ik woon dichter bij je dan je denkt: ook in Leiden. Ja, 't weer was voor ons allemaal even fijn. 't Zal in Den Haag wel hetzelfde geweest zijn! Jopy Hofstra. Nu gaan we eens over wat anders dan je leeftijd praten hè? Ben je nog op school, in de zevende klas? Rietje Kettenis. Dus je doet toch ook wel eens wat anders dan korfballen 's Zon dags? Ja, in Wassenaar is het mooi. Na tuurlijk moet je geduld hebben, tot jezelf een fiets krijgt; dat is me nu ook maar niet zoo'n klein cadeautje! Sary Akkerman. Pijn, als je zelf een brief gaat schrijven. Heeft Vader het nu gedaan, en heb jij „gedicteerd"? Je weet toch wel, wat dat is? Ja, kindlief, ik vind het ook heerlijk aan 't strand, 't Is maar, fijn, dat we er in Leiden zoo dichtbij"' Wonen. Trieneke van Manen. Dag nieuw nichtje! Wat stuur jij aardig postpapier, ik krijg hflast trek in zoo'n appeltje van dien vol len boom. Jo Drabbe. Nu, jullie fietsen werkelijk groote afstanden. Daar ben jij dus al aan gewend, 't Was Zondag zeker heerlijk aan de Kaag, zulk fijn weer! Je bent een wa terrot, om zoo maar het water in te dui ken! Je raadsel is aardig. Leny Hartwijk. Stakkerd, wat heb jij het te pakken. Ik hoop, dat je intusscheiï wat opgeknapt bent! Dezen brief stel ik dubbel op prijs, dien je schrijft, terwijl j« je zoo naar voelt. Van harte beterschap! Jo Outshoorn. Ik zal aan de t denken. Bedankt voor je raadsel. Ja, zwemmen is het fijnste, als het zoo warm is. Kun je het al? Mappy Rührwiem. Jij bent als alle kin deren: al is de school nog zoo fijn. de va cantie blijft toch het heerlijkste. Geen wonder: dan kun je eens heelt maal doen, wat je wilt, of uitgaan. Heel begrijpelijk hoor. Henny van Vliet, Dat is meestal bij een cactus; de grootste knoppen komen uit, de kleintjes vallen af. De plant kan hen r.iet alle tot bloei brengen. Maar zoo is de cactus toch al prachtig, is 't niet? Jettie de Bree. Dank voor je raadsel. Leuk dat je de vier Harteveltjes kent. Speel je wel met hen? Jannie v. Kampenhout. Ik begrijp best, dat je al weer naar de vacantie verlangt, om in Katwijk te zijn. Gezellig, met je zusje en drie broertjes. Je raadsels zijn aardig. Heeft Wouter er aan geholpen? Dan komt zijn naam er ook boven. Schrijf maar volgenden keer. Niesje Martijn. Een nieuwelingetje bij de correspondentie, hè? Het valt me nog mee, dat je de oplossingen instuurt dezen keer. Want ik geloof graag, dat je er niet genoeg van kunt krijgen, naar de kip met de kuikentjes te kijken, naar al dat gedoe; het is ook zoo aardig. Jannie van Biezen. Nee, je had ver keerd geraden. Maar jij bent niet de eeni- ge, die zoo nieuwsgierig is: lees nu maar de correspondentie van Coba Verlind. Marietje Laman. Goed geraden, hoor! Maken jullie het aquarium zelf in orde op school, waterplanten zoeken en visschen vangen? Willem Frederik Laman. Wat iijn post papier. sprookjespapier, hè! Ook goed ge raden. Zijn jullie nu beiden weer beter? Faulus Laman. Ook al zulk mooi papier.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21