BINNENLAND I Wollen Badpakken Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Juni 1937 Vierde Blad No. 23678 Minister Gelissen ontvangt de handelsmissie. tvaai Dtiemaal per weeft naar Indië. De electriciteits-voorziening. ederl. Indië op de Jamboree Vervoer van wapenen naar Spanje. Hoopvolle verwachtingen voor relaties met Zuid-Amerika. Een Zomerweekend zonder badpak dat gaat niet voor Wollen Kinderbadpakjes vanaf 58 cent EDO BERGSMA JAAR. KiL.M.-cftenst zal vermoedelijk op 1 November a.s. in dezen zin worden uitgebreid. De directeur-generaal der P.T.T. is met de K.L.M. overeengekomen, oin, zoodra zij over voldoende materieel en personeel beschikking liecft, den dienst op Nederlandsch-Indië, die nu twee maal per week plaats heeft, drie maal per week te doen geschieden. Aan een gisteravond, onder presi dium van den minister van Binnen- landsche Zaken. mr. J. A. de Wilde, gehouden maaltijd, ter inwijding van de nieuwe regeling, waarbij de regel matige postweg tusschen Nederland en Insulinde van zee naar de lucht is verlegd, heeft de minister van Water staat, jhr. dr. O. C. A. van Lidth de Jeude, medegedeeld, dat hij zich met dat plan heeft vercenigd. Naar wij van de zijde der K.L.M. ver namen, hoopt zij dezen dienst te doen beginnen op 1 November a.s. Geen concessies noodig voor gemeentelijke distributiebedrijven. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. peerinrichting wordt Indisch. specifiek Df voorbereidingen voor de overkomst x Jamboree en het verblijf des Indische ionsens in ons land, zijn thans In een sta- im gekomen, waarin enkele definitieve edeelingen kunnen worden gedaan. In verband met de veel omvattende kzaamheden voor de inrichting van het -p. wordt het voorkamp niet op Beu- woud gehouden, maar wordt op 24 Juli t het kamp op het jamboreeterrein Jrokken, omdat de bouw van de pen- po minstens 7 dagen vordert. Dc kampeerinrichting wordt specifiek 'iich. Het voornaamste deel wordt een doppo met een oppervlakte van ca. 100 rk. meter, welke voor dagverblijf wordt ruikt en waarin tevens een expositie n handenarbeid wordt gehouden. Er komt een Inheemsche troep van 4 jtrouilles, een troep vreemde Oosterlin- n (Arabieren en Chineezen) van 3 pa- "tlilles en een gemengd Europeesche p van 5 patrouilles, waarbij ook de rlofgangers zijn ingedeeld. Het totale ntingent telt 97 man. De groote demonstratie in de arena zal i der hoofdpunten van het programma naken, waarmee Indië zal bewijzen, t het iets wil en kan presteeren. Deze onstratie, de 5 geschenken van den ian geheeten, zal een serie folklore- nonstraties omvatten van alle rassen, deel uitmaken van de bevolking van ërlandsch-Indië, het geheel gegoten in romantisch geheel met passende klee- "dracht. vuurwerk en verlichting, bij el- ar ea. 1 'li uur durende. Ook aan de kampvuren en in het theater rilen kortere nummers inheemsche en ineesche dansen, worstelkunst, fluitcon- t, enz. gegeven worden. Het contingent brengt een geschenk 'e van Djokja's kunstzilversmeedwerk Prinses Juliana en Prins Bernhard. •araan alle Indische padvindsters en (binders, van welpen en kabouters tot Wers en commissaris hebben bijgedragen. bijdragen zijn uitsluitend bijeen ge acht door zelfverdiend geld uit arbeid, deelnemers aan de jamboree hopen in gelegenheid te worden gesteld dit ge- enk persoonlijk te overhandigen. Edo Bergsma. Morgen viert de bekende oud-burge meester van Enschedé, de heer Edo Bergs ma. te Arnhem, zijn 75sten verjaardag. Edo Bergsma werd 6 Juni 1862 te Mak- kum (Fr.) geboren en was eerst werkzaam ter secretarie te Leeuwarden. In 1886 volgde zijn benoeming tot gemeente secretaris van Idaarderadeel en in 1892 werd hij burgemeester van Het Bildt (Fr.i. Na vier jaar vertrok hij naar Enschedé In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over 't wetsontwerp inzake de electriciteitsvoorziening geeft dc minis ter van Waterstaat toe, dat liet wetsvoor stel niet een volledige regeling van de electriciteitsvoorziening zal brengen, maar dit kan de minister op zichzelf niet als een bezwaar erkennen. Hij acht beperking en behoedzaamheid vooralsnog geboden. Ove rigens komt het twijfelachtig voor. of de Instelling van 'n publiekrechtelijk lichaam voor de behartiging van deze aangelegen heid de goedkeuring van de Staten-Gene- raai zou wegdragen. De minister kan het niet als een leemte van het ontwerp beschouwen, dat daarin ten aanzien van de samenwerking tus schen de productie- en distributiebedrijven geen voorziening is getroffen. Die kan im mers worden geregeld in nadere overeen komsten, zoowel in het geval, dat een dis tributiebedrijf wel, als in dat. waarin een zoodanig bedrijf niet in het bezit eener concessie is. In de bemoeiing, welke bij de concessie aan den minister van waterstaat ten aan zien van de voorwaarden van stroomleve- ring zal worden opgedragen, is de waar borg gelegen, dat de belangen van de alge- meene stroomvoorziening behoorlijk tot hun recht zullen komen. Tegenover het ernstige bezwaar, dat door sommige leden tegen het stelsel van con cessie-uitgifte is geuit, moge, voor zooveel nog noodig, in herinnering worden ge bracht. dat dit stelsel in zekeren zin ook leeds vervat is in de provinciale verorde ningen. Er is geen enkele aanwijzing, dat dit stelsel niet goed zou hebben gewerkt. De minister blijft van oordeel, dat het voorshands onnoodig is, de distri butie-bedrijven van de gemeenten aan het vereischte van concessie te binden. De genoemde bedrijven zullen niet geheel waar hij burgemeester is geweest tot 1932 vrij zijn in de vaststelling hunner tarieven. Deze zullen immers rekening moeten hou den bepaaldelijk met de regelingen, welke de productiebedrijven ten aanzien van de stroomlevering treffen, terwijl deze laatste bedrijven op hun beurt weder afhankelijk zijn van het welnemen van het centrale ge zag, dat volgens het wetsontwerp de gele genheid zal krijgen zich op dit punt te doen gelden. Aldus kan worden voorkomen, dat de winsten der distributiebedrijven te hoog zouden worden opgevoerd, zoo, dat zij voor de ontwikkeling van ae electriciteits voorziening inderdaad een hinderpaal zou den worden. Langs dezen weg zal, mede overeenkomstig den wensch door eenige leden uitgesproken, voor de gemeenten, in de nabijheid van groote steden gelegen en ook verder voor het platteland de stroom levering tegen behoorlijke voorwaarden en welke gemeente onder zijn leiding zeer is gegromd en waar de 75-jarige zeer po pulair was. De heer Bergsma heeft ook enkele jaren voor den Vrijheidsbond deel uitgemaakt van de Eerste Kamer, waar hij o.m. heeft geijverd voor de invoering van de Plaat selijke Keuze. In den lande is de heer Bergsma vooral bekend geworden als voorzitter van den A.N.W.B., welke functie hij reeds sinds 1894 bekleedt. Ook is de heer Bergsma voor zitter van den Boschraad. Van de van zijn hand verschenen publi caties noemen we zijn reeds in 1936 ver schenen werk: De uitvoering der Armen wet in Friesland en de bijzondere oorzaken voor den grooten omvang der burgerlijke armverzorging in die provincie. Waarschuwing aan Nederlanders. Op bescherming van de regeering voortaan niet meer te rekenen. Regeeringspersdienst meldt: Sedert het uitbreken van de vijandelij k- "en in Spanje is het meermalen voorge- 'n. dat Nederlanders aldaar in moei- eden zijn geraakt tengevolge van het s'. dat zij op een of andere wijze betrok- 'aren bij den toevoer of het vervoer wapentuig en/of vrijwilligers naar der strijdende partijen in Spanje. Met e hebben de Nederlandsche opvaren- 'an schepen onder vreemde (o.a. Pa teschei vlag. die tijdens het vervoer wapentuig naar Spanje door de oor- "hepen van een der strijdende partijen sPanje werden aangehouden en opge- dit moeten ondervinden, "aar aanleiding hiervan wordt er thans aandacht op gevestigd, dat Nederlan- die zich op de een of andere wijze S houden met, of betrokken zijn bij toevoer of het vervoer van wapentuig vrijwilligers naar Spanje, ook voor 'er het hierbij personen betreft, die reeds uit dien hoofde onder de Ne- adsche strafwet mochten vallen, aan niet behoeven te rekenen op de terming der Nederlandsche regeering. o Op een receptie in het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft minister Gelissen de handelsmissie naar Zuid-Amerika ont vangen en het hoofd der missie, jhr. mr. dr. -H. A. van Karnebeek. mede gedeeld. dat H. M. de Koningin hem bij bevordering het commandeurs kruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw heeft verleend, aldus de geheele missie eerend. Van de Regeering waren op deze recep tie met minister Gelissen aanwezig de ministers De Graeff en Slingenberg. Voorts de secretarissen-generaal, mr. dr. Schol- tens en mr. dr. Van Rhijn, de diploma tieke vertegenwoordigers van de regeerin gen der staten, welke de missie bezocht heeft en tal van hoofdambtenaren van de Departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, van Buitenlandsche Zaken, van Koloniën en van Sociale Zaken. Ook had minister Gelissen een grooten kring van vooraanstaande personen uit het handels- en bedrijfsleven, alsmede uit de financieele wereld tot deze ontvangst ge- noodigd. Toen allen zich in een der zalen hadden verzameld, trad minister Gelissen met het hoofd der missie, mr. dr. van Karnebeek, binnen. Minister Gelissen voerde hierna het woord en wees er op. dat de missie te Rio de Janeiro een voorloopig handelsverdrag en een overeenkomst tot liquidatie der achterstallige handelsvorderingen gesloten heeft. Naar gerechtvaardigde verwachting zal de totstandkoming van uitgebreider han delsrelaties. alsmede de deelneming van Nederland aan openbare werken in Argen tinië mogelijk zijn. Van het bijzondere ver langen van Argentinië, als ook van Uruguay waar de missie slechts gedu rende drie dagen geconcentreerd heeft moeten werken naar immigratie van Nederlandsche landbouwers werd voorts met belangstelling kennis genomen. Wat de gevoerde handelspolitieke besprekingen betreft, heb ik goede hoop. dat een voor beide partijen gunstige oplossing zal kun nen worden gevonden. Omtrent de werkzaamheden van de mis sie in Chili, beschik ik nog niet over vol doende gegevens. De gevoerde handels politieke besprekingen hebben o.a. geleid lot welwillendheidsverklaringen van de kunnen worden verzekerd en daarbij, tot voordeel van stad en land, voor de indus trie de mogelijkheid van vestiging buiten de groote bevolkingscentra kunnen worden geopend. Overigens bedoelt de wet bemoeiing van de provinciale besturen met de gemeente lijke distributiebedrijven mogelijk te ma ken. Het verheugt den minister, dat algemeen wordt toegejuicht, dat den electriciteits- raad een wettelijke basis zal worden ge geven en dat een betere outillage van dien raad wordt voorbereid. Een betere outil lage van het departement van Water staat is tevens ncodig. daar dit, indien de voorgestelde regeling tot stand komt, een uitgebreidere taak zal hebben. De minister maakt van deze gelegenheid gebruik een redactiewijziging aan te bren gen, waardoor buiten twijfel wordt gesteld, dat de provincie ten aanzien van de rijks regeling aanvullende bevoegdheid zal krij gen. Ir. J. W. ALBARDA 60 JAAR. J. W. Albarda Vandaag viert het Tweede Kamerlid, de heer J. W. Albarda, fractieleider van de S.D.A.P. in ons parlement, zijn 60 sten ver jaardag. Johann Willem Albarda werd 5 Juni 1877 te Leeuwarden geboren en studeerde aan de Polytechnische school te Delft om in 1903 werktuigkundig ingenieur te worden. Van 19031911 was hij leeraar in de wis- en natuurkunde te Almelo en te Den Haag. Van 19111913 was hij directeur van de Gem. Arbeidsbeurs te Amsterdam. In laatstgenoemd jaar trad hij in de Tweede Kamer voor de S.D.A.P. en sinds 1926 is hij voorzitter der fractie. Ir. Albarda was van 19151927 lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage en van 19171923 wet houder van Onderwijs, Van 19161919 had hij ook zitting in de Prov. Staten van Zuid Holland. Een groot aantal geschriften en bijdragen in tijdschriften en bladen zag ran zijn hand het licht. VERKORTING ARBEIDSDUUR BIJ OPENBARE WERKEN. Regeering wil ratificatie niet voorstellen. r Z^t«tg^1eoSr\7maLdsï de^weedef Kamer doen1 toelwmen^eep' mrta k? gedaan in het belang van het aan- betreffende de ontwerpverdragen: Ie. de regeling van zekere bijzondere halen van de banden van vriendschao en wederzijdsch begrijpen tusschen Nederland en de bezochte Zuid-Ame- rikaansche staten. Wanneer ik bij het vertrek der missie op dit punt ver wachtingen koesterde, dan kan ik thans slechts constateeren, dat mijn verwachtingen zijn overtroffen. Zonder eenige reserve kan ik ver klaren, dat de zending haar taak naar ons aller oordeel op voorbeeldige wijze heeft vervuld". Voortgaande zeide de Minister: Het is mij een groot genoegen u mede te deelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft jhr. van Karnebeek voor de ten dezen aan den lande bewezen diensten te bevorderen tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De minister hing hierop jhr. Van Kame heek het commandeurslint om en spelde hem het kruis op de borst. Jhr. van Karnebeek dankte voor de eer, aan de missie bewezen. Hij zeide verder dat het naar het oordeel der missie goed is ge weest, dat tot haar uitzending werd over gegaan. Op gindsche landen, waar de toe komst haar tenten heeft opgeslagen, en die wat de buitenlandsche verhoudingen en de binnenlandsche rust betreft, den toets der vergelijking met menig ander werelddeel zou kunnen doorstaan, is de aandacht van de gansohe wereld gevestigd en om hunne markten wordt gevochten. Het staat voor ons vast, dat ons land goed zal doen, vóór het te laat ls, het voor beeld van andere landen te volgen en een toenemend aandeel te nemen in de voor uitzichten en mogelijkheden, die in menig opzicht in die landen nog aan den vreem- stelsels van werving van arbeiders 2e. de verkorting van den arbeidsduur bij de openbare werken; 3e. de jaarlijksche vacantie met behoud van loon. Ten aanzien van het onder le bedoelde ontwerp-verdrag heeft de regeering haar standpunt nog niet bepaald. Het onder ten 2e genoemde ontwerp verdrag regelt den arbeidsduur van per sonen, onmiddellijk werkzaam in 't bouw bedrijf en bij de burgerlijke bouwwerken, welke door de centrale regeeringen betaald of gesubsidieerd worden. Als norm wordt gesteld, dat de gemiddelde arbeidsduur in den regel niet meer dan 40 uur per week mag bedragen. Het standpunt, dat de regeering ten op zichte van het vraagstuk der verkorte werkweek (40-uren week) inneemt, is aan de Staten-Generaal bekend. In de nota. welke op 30 November 1936 door de regeering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd gezonden ter zake van de ontwerp-verdragen betref fende de verkorting van den arbeidsduur tot veertig uur per week, betreffende de verkorting van den arbeidsduur in de flesschenfabrieken en betreffende de her ziening van het verdrag nopens den duur van den arbeid in de kolenmijnen, werden de redenen uiteengezet, waarom door de regeering geen voorstellen van wet ter zake van die ontwerp-verdragen werden gedaan. Om die zelfde redenen meent de regee ring ook In zake het ontwerp-verdrag be treffende de verkorting van den arbeids duur bij de openbare werken geen voorstel van wet te moeten doen. Hier zij er nogmaals op gewezen, dat de 3.75 - 2.95 - 2.75 - 2.50 1.75 - 1.55 - 1.50 - 1.45 lio 95 cent (Ingez. Med.) GEEN SUBSIDIE UIT HET WERKLOOSHEIDSSUBSIDIEFONDS. Vragen aan den minister. De heer Drees heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen ge steld: Is dezer dagen aan een aantal gemeen ten door rijksinspecteurs voor de werkver schaffing, namens den minister van sociale zaken schriftelijk bericht, dat van een be paalden datum in Juni af tot nader aan kondiging aan die gemeenten geen sub sidie zal worden uitgekeerd uit het werk- loosheidssubsidiefonds? Mocht de eerste vraag bevestigend wor den beantwoord, wil de minister dan me- dedeelen: a. aan welke gemeenten een dergelijk bericht is gezonden? b. of de minister het in overeenstem ming acht met de billijkheid en met de strekking van het werkloosheidssubsidie- fonds, dat gemeenten, die zich aan de rijksregelen hebben onderworpen en waar nog werkloozen in steun zijn, geen sub sidie meer zullen ontvangen, hoewei zij evenzeer als andere gemeenten ten be hoeve van het fonds een belangrijk deel van hun belastingcapaciteit moeten mis sen? c. of hét de bedoeling van den minister is. dat in de gemeenten, aan welke tijde lijk geen bijdrage wordt verleend, voorloo pig aan werkloozen in het geheel geen steun meer zal worden toegekend of en kel onderstand Ingevolge de armenwet? BETROUWBAARHEID OFFICIEREN. VAN Geen aanleiding tot een onderzoek. De heer L. de Visser had den minister van Defensie a.i. vragen gesteld over de publicaties van den heer F. W. Wessels te Utrecht met betrekking tot eventueele on betrouwbaarheid van officieren en amb tenaren in verband met hun verhouding tot de N-S.R. en buitenlandsche fascisti sche staten. De minister heeft thans geantwoord, dat er bij de regeering geen aanleiding bestaat, bijzondere stappen te ondernemen met betrekking tot de in bedoelde vragen voorkomende mededeelingen. DE TUNNELBOUW TE ROTTERDAM. Bij gelegenheid opening Maastunnel. u .a u ui ui i iiucu i ami uai vicci.i- d Naar wij aldus de Msb. uit handeis- defing"' en "het" vreemde5 kapitaal' worden vastkoppéling van het onderhavige ont- kringen vernemen, worden er plannen be- - r J>--i i-1 ->raamd om in Rotterdam een wereldtentoon- Arbeid zal op 15 Juni met eenig i ceremonieel aanvangen. De voorbereiding van den tunnelaanleg onder de Nieuwe Maas te Rotterdam, is thans zoover gevorderd, dat op 15 Juni as. met den eigenlijken bouw kan worden aangevangen. Het gemeentebestuur zal het begin van de werkzaamheden met eenig ceremonieel gepaard doen gaan. Des na middags te 2.45 uur zullen de daartoe ge- noodigden zich op het werkterrein aan de Heuvellaan aan de Westzijde van het park vereenigen. Na het uitspreken van een begroetingsrede, door den burgemeester, welke door den president-commissaris van de N.V. Maastunnel zalworden beant woord, zullen te 3.20 uur, nadat daartoe een signaal is gegeven, drie eerste tran- sportauto's met te ontgraven grond wor den gevuld. Na afloop van de plechtigheid wordt door het gemeentebestuur aan de genoodigden in café-restaurant „Bellevueu aan de Parkkade een thee aangeboden. KRIJGT ROTTERDAM EEN WERELD TENTOONSTELLING ingericht, dat zij zich met die van andere landen kunnen meten, er plaats is voor het aandeel dat aan Nederland in de han delsbeweging met Zuid-Amerika toekomt. In het voor de regeering bestemde eind rapport, dat u eerlang zal bereiken, zal een en ander nader worden toegelicht, ook wat betreft het risico, waaraan het han- delscrediet blootstaat, waaromtrent in menig opzicht minder juiste voorstellingen in omloop zijn. Wij hebben ondanks den uiterst krap toegemeten tijd. resultaten bereikt, die, geloof ik. niet onbevredigend zijn. Het zou voor de betrekkingen van Nederland met - - - o«-■ l/UU WtllVill' zij tengevolge van dergelijke hande- chileer.sche regeering, waarvan ik ver- 'i in Spanje in moeilijkheden zijn ge- j trouw, dat het effect zich weldra zal open-1 de drie betrokken Tanden te betreuren zijn of dreigen te geraken. I baren. 1 indien zij niet werden aanvaard. eventueele ratificatie van het onderhavige ontwerp-verdrag vormt. Tégenover het beginsel, neergelegd in het laatstgenoemde ontwerp-verdrag, staat de regeering niet onsympathiek. Zij heeft echter dienaangaande haar standpunt nog niet bepaald. de opening van de tunnel onder de Maas. geboden. werp-verdrag aan het zg. beginsel-verdrag, Dg missie is echter van meening', d&t ingenomen door de 19e internationale stelling te oiganiseeien bij gelegcnneid^van wanneer de bestaande mogelijkheden op arbeidsconferentie, dat behoud van den intensieve wijze worden bewerkt en de levensstandaard van de arbeiders bij in- handelsrelaties op zoodanigen voet worden voering van de 40-uren-week voorschrijft, een der voornaamste bezwaren tegen een DE KABINETSFORMATIE. Colijn confereert met Van Schaik en Oud. Minister dr. H. Colijn heeft conferenties gehad met Minister van Schaik en met Minister Oud, NEDERLi BOND VAN JONGELINGS- VEREENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. Bij de herstemming voor de verkiezing van een raadsman van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grond slag in de vac. ontstaan door het aftreden van dr. B. Wielenga. welke herstemming hij referendum geschiedde, is gekozen met 416 van de 734 uitgebrachte stemmen de heer A. Janse, hoofd der Geref. School te Biggekerke, die met ds. F. C. Meyster. Ger. predikant te Rotterdam, in herstemming kwam.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13