STADSNIEUWS Zijn Uw edelsteenen wel edel- steenen Buitenland jaargang VRIJDAG 4 JUNI 1937 No. 2367X HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN iVetenschappelijk onderzoek van edelsteenen en paarlen. De Meer-Werk-Actie. Dit nummer beslaat uit VUR bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztfn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3maanden portokosten- (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.J; Hier ter stede wordt het eerste Nederlandsche laboratorium geopend. Zools wij onlangs reeds met een enkel woord mededeelden, zal in het Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie aan de Garenmarkt morgen middag het eerste Nederlandsche labo ratorium voor onderzoek van edelstee nen en paarlen worden geopend. Dit laboratorium is een stichting van het ïederlandsch Instituut voor wetenschap- alijk onderzoek van edelsteenen en paar- 80, dat kort geleden op initiatief van de teren prof. dr. B. G. Escher en J. Bolman nrd opgericht en waarvan het bestuur bestaat uit de heeren prof. dr. B. G. Escher, leiden, voorzitter; mr. P. J. Idenburg, Lei ten, waarnemend voorzitter; prof. ir. J. A. Graterink. Delft, secretaris-penningmees- ter; prof. dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, Rrecht. plaatsvervangend secretaris-pen- aingmeester; Sj. Wouda. Utrecht, ver tegenwoordiger der „Nijverheidsorganisatie T. N. O."; C. J. A. Begeer, 's-Gravenhage, :ertegenwoordiger van de „Federatie ter behartiging van de belangen van den han del in gouden- en zilveren werken"; A. S. Diesden, Amsterdam, vertegenwoordiger tan de „Algemeene Juweliersvereeniging" Directeur van het laboratorium is de heer Bolman. terwijl als adviseerende leden niien optreden prof. dr. K. Schlossmacher ïKönigsberg; prof. dr. H. Michel, te Wee- sn: mr. B. W. Anderson te Londen en M. G. Gobel te Parijs, directeuren van over- «nkomstlge laboratoria in het buitenland. Prof. Escher was zoo vriendelijk ons het ten en ander te willen vertellen omtrent doel van de nieuwe instelling. Professor dr. B. G. Escher. Het laboratorium dient voornamelijk ta handelsbelang, aldus prof. Escher, en takt gedeeltelijk zijn ontstaan aan de Jenemende moeilijkheid om langs synthe- tichen (kunstmatigen) weg vervaardigde *rsteenen te onderscheiden van echte «elsteenen. .■llleen het wetenschappelijk onderzoek Jwt degelijke waarborgen voor de onder- taning van vervalschingen, zoomede voor j* Wiste benaming der edelsteenen, waar- zich ontelbare variëteiten voordoen. Ha onderzoek verstrekt het laboratorium rapporten, welke voor echte edelsteenen dus certificaten van echtheid zijn. Totdus- verre was de echtheid alleen gegarandeerd, wanneer bij den steen, vergezeld in een doorzichtige enveloppe, ook het rapport was gevoegd, doch reeds lang zint men in juwelierskringen op middelen om imitatie of bedrog, welke ook in het hierboven ge noemde geval niet zijn uitgesloten hoe weet men, dat beide bij elkaar hooren? te voorkomen. In Leiden meent men dit middel te hebben gevonden. Iedere steen wordt n.l. met behulp van zijn gewicht, soor telijk gewicht, zijn refractogram en inwendige mikroskopische kenmerken geïdentificeerd. Het refractogram wordt bepaald met behulp van den refractograaf van Bolman, een door den directeur geconstrueerd toe stel, waarvan slechts één exemplaar be staat en dat alle brekingen en terugkaat singen van het licht zoomede alle afwijkin gen in de slijpvormen precies weergeeft. Deze nauwkeurigheid wordt verkregen door behalve een puntvormige ook een cirkelvormige lichtbron toe te passen. Met taxaties en waardebepalingen laat het Instituut zich niet in; het stelt uitsluitend vast of de bewuste steen al dan niet waardevol is en ver strekt in het bevestigende geval een refractogram, dat het beste kan wor den vergeleken met de functie van vingerafdrukken in een politioneele zaak. Dat een dergelijke waardeering niet al leen voor den handel van belang is of voor den eigenaar van als-ècht-veronderstelde- edelsteenen, maar ook voor den fiscus, blijkt uit het volgende voorval, dat prof. Escher ons vertelde: „Iemand wendde zich tot prof. E. met het verzoek de echtheid te onderzoeken van een collier smaragden, dat hij door een erfenis had verkregen. De met de waardeering belaste taxateur kwa lificeerde de smaragden als „glas" en schatte de waarde op f. 10. De erfnemer kon zich met die uitspraak niet vereenigen, omdat hij meende te weten, dat de juwee- len afkomstig waren van het Russische hof en inderdaad wees ons onderzoek, aldus prof. E. uit, dat de smaragden wel degelijk echt waren en een waarde van misschien eenige tienduizenden guldens vertegenwoordigden De eigenaar was een eerlijk man en deed aangifte van zijn bezit bij den fiscus, het geen hem een niet onbelangrijk bedrag aan successiebelasting kostte Behalve een commerciëel, heeft het la boratorium ook een wetenschappelijk doel, n.l. de bestudeering van edelsteenen van verschillende herkomst teneinde op den duur te geraken tot kenmerken van be paalde vindplaatsen. Daartoe kan het contact met de buiten- landsche laboratoria, welke eenzelfde doel nastreven, bevorderlijk werken. De opening. Bij de officiëele opening, welke morgen middag om 3 uur zal plaats vinden en waarbij verschillende autoriteiten aan wezig zullen zijn, zal prof. Escher een uit eenzetting geven van doelstelling en werkwijze van het laboratorium, waarop een demonstratie met den refractograaf van Bolman zal volgen. Tot besluit zuilen de in het Museum aan wezige edelsteencollecties worden bezich tigd. Deze zijn de verzameling edelsteenen van het Museum zelf, voor het belangrijk ste deel afkomstig van Koning Willem I. een bruikleencollectie mineralen van de erven van dr. J. Ert, welke een belangrijke verzameling van ongeslepen edelsteenen en halfedeisteenen omvat en tenslotte een edelsteencoilectie van den heer J. Bolman. Morgen begint de actie naar buiten. Radiorede van den burgemeester. Na eenige weken van voorbereidenden arbeid, is het Werk-comité van de Meer- Werk-Commissie. welke kort geleden door den burgemeester werd geïnstalleerd, thans zoover gevorderd dat met de werkzaam heden naar buiten een aanvang kan wor den gemaakt. Voor het welslagen der actie is het echter een gebiedende eisch. dat de burgerij daarin niet alleen belang stelt, maar ook haar daadwerkelijke mede werking verleent. De burgemeester heeft zich andermaal bereid verklaard persoonlijk het zijne ertoe te willen bijdragen om de ingezetenen van het groote gewicht der op het spel staande belangen te overtuigen en te doordrin gen en zal zich morgenmiddag om HALF TWEE en ZES UUR via het net der Gemeentelijke Radio-distributie rechtstreeks tot de burgerij wenden en een beroep doen op haar medewerking. Tusschen beide genoemde tijdstippen in zal een muziekwagen door de stad rond- rilden. waarbij suggestieve opschriften den inzet der actie aankondigen en de burgerij eveneens oproepen tot een daadwerkelijke en vooral ook massale steunverleening. Ter afwisseling van de muzieknummers zal ook de radio-rede van den burgemeester ten gehoore worden gebracht. Moge zijn stem in vele Leidsche harten weerklank vinden! KON. NED. VEREEN. „ONZE VLOOT Jaarvergadering te Leiden. Bovengenoemde vereeniging houdt Woensdag 23 dezer in het gebouw der voor malige Kweekschool voor Zeevaart in het Noordeinde haar algemeene vergadering. In den middag van dien dag zullen de afgevaardigden in de- Lakenhal worden ontvangen door het gemeentebestuur. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. VROUWENKERKSTEEG 17. Ouderavond. BE NEDERLANDSCHE PADVINDERS. '•mborec-dag van het district Rijnland. Gelijk gemeld organiseert het district taland der N.P.V. in samenwerking met j tódsche Katholieke Verkenners morgen, ta iamboree-dag. Om half vier verzamelen de ruim 600 -"■nemers zich op den Stille Rijn en vol- dan de onderstaande route: stille Rijn Stille Mare, Haarlemmer- Prinse-sekade Kort Rapenburg. Ra- taouig <w>, Houtstraatbrug. Raoenburg y'; Broestraat. Hoozewoerd WateTSteeg. gracht, Pelikaanstraat Haarlemmer- Vrouwensteeg. Stille Ri.in. De burgemeester zal bij het gemeentehuis het défilé in ontvangst nemen 's Avonds zullen de deelnemers zich wederom opstellen aan den Stille Rijn om 7 uur en van hier langs Vrouwensteeg. Breestraat. Korenbeurssteeg naar 't kamp vuur op den Burcht gaan. Het kampvuur is voor het, publiek toe gankelijk. HET GRAVENSTEEN. In het verslag over 1936 der Provinciale Zuid-Hollandsche Archeologische Commis sie wordt o.m. vermeld, dat de loggia of galerij uit 1605 en 1656 van het gebouw Gravensteen alhier een gevaarlijke zetting vertoont, waarbij, zooals ook wij bij ons laatste bezoek nog constateerden, gevaar 1 voor instorting niet denkbeeldig is. Aan bovengenoemde school werd gister avond een goed bezochte ouderavond ge houden, die uitstekend geslaagd is. Na opening door het hoofd der school, waarbij deze wees op het groote nut vaal voortdurend contact tusschen school en huis .werden de notulen van den vorigen ouderavond gelezen en zonder op- cf aan merking goedgekeurd. Hierna verkreeg de heer F H. N. Bloe- mink, hoofd van de Centr. School voor 't zevende en achtste leerjaar het woord, die in een helder betoog uiteenzette van welk groot nut de Centrale School is voor de kinderen, die daar eindonderwijs ontvan gen. Na een inleiding over het ontstaan der Centr. School in Leiden, wees spr. er op ,Vioe juist doordat deze school niet in een zekere richting gedrongen wordt door exameneischen, het onderwijs en vooral de opvoeding konden worden ingericht op de praktijk van het leven, hetgeen spr. met voorbeelden illustreerde. Een welver diend applaus van de aanwezigen en woorden van warmen dank door den voor zitter vielen den heer Bloemink voor zijn voortreffelijke en vaak geestige, uiteen zetting ten deel. Daarna was aan de beurt de verkiezing van een nieuw lid der Oudercommissie, in de plaats van de secretaresse mevr. De GrootFeitkamp. De voorzitter bracht me vrouw De Groot dank voor het vele goede, dat zij voor de school had verricht. In de pauze werd een verfrissching aan geboden en begaf men zich naar de les lokalen, waar het werk der leerlingen al lag te wachten. Na de pauze kon de voorzitter mededee- len, dat als nieuw lid der Oudercommissie was gekozen mevr. Overduijn. Hierop besprak hij het vraagstuk der melkverschaffing op de school. Spr. zette het nut daarvan en de wijze, waarop men in Leiden een en ander ten uitvoer denkt te brengen, uiteen. De voorzitter der Oudercommissie, de heer v. d. Noordaa, besprak daarop de ver andering in de inning van de gelden voor het schoolfonds en onderstreepte namens de Oudercommissie de woorden van dank, door het hoofd der schooi gesproken tot mevr. De Groot. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter met een woord van dank aan alle aanwezigen de vergadering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Electro Technisch Bureau H. L. J. Tobé, Rapenburg 89, Leiden. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap „Wernink's Kalkfabrieken", Hooge Morsch- weg 148, Leiden. Nieuwe commissarissen: A. C. van Eyk, 's-Gravenhage; ir. J. J. G. van Hoek, Leiden, en C. C. Röell, Leiden. Nieuwe gedelegeerd commissaris: P. A. Wernlnk Jr., Wassenaar. N. V. „Alphia Film", Stationsstraat 3, Al phen a/d. Rijn. geven van filmvoorstellin gen, enz. Uittredend commissaris: L. I. Schouten, 's-Gravenhage. LILLIPUTTERS RIJDEN DOOR DE STAD. Onder groote belangstelling. Onder enorme belangstelling hebben de Lilliputters, die voor enkele dagen hun stad op het Schuttersveld hebben opge bouwd, gisteravond een rondrit door de Sleutelstad gemaakt. In de omgeving van het Schuttersveld was de belangstelling wel het grootst en de verkeerspolitie had daar gisteravond om zeven uur de handen meer dan vol. Voorafgegaan door de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" reden de dwerg- menschjes in een viertal, door bepluimde paarden voortgetrokken open rijtuigen om even over zevenen uit hun stad weg. In het eerste rijtuig hadden het hoofd van Lilliputstad. de burgemeester met zijn echtgenoote en hun dochtertje plaats ge nomen. In de andere drie rijtuigen waren de burgers van Sprookjesstad gezeten, be staande uit 25 lilliputters veel plaats hadden zij dus niet noodig! De groote publieke belangstelling scheen op deze miniatuur-menschen niet den minsten indruk te maken. Kalm en rus tig zaten ze met elkaar te praten of rook ten hun sigaretjes. In Lilliputstad was men vanmorgen nog hard aan het werk om alles voor de eerste voorstelling van hedenmiddag in gereedheid te brengen. Gezien den grooten toeloop van gister avond. zal 't Sprookjesstad in de komende dagen zeker niet aan belangstelling ont breken. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken afd. arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden inge schreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3. be hangers 13, betonvlechters 19, betonwer kers 64, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 2, glazenwasschers 8, granietwerkers 11, grondwerkers 86. heiers 3, metselaars 96, opperlieden 97, schilders 66. steenhouwers 1, straatmakers 11. hulp-straatmakers 13, stucadoors, witters 57, timmerlieden 181. uitvoerders 7, voegers 20, ongesch. bouwarb. 8. Totaal 767. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 7, vellenblooters 6. steenfabr. arb. 102, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 59. Totaal 195. Kantoorpersoneelkantoorpersoneel 88, reizigers, colp. 46, winkelbedienden 36, eta leurs 6, incasseerders 13, musici 7, onder wijzers 10, overheidspersoneel 11, verple gers 4. Totaal 221. Hotel-café-pers.: huispersoneel 8, ken ners 41, koks 5. Totaal 54. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 61, kistenmakers 6, kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 1. meubel stoffeerders 10, meubelmakers 34, politoer- ders 3, ongesch. arbeiders 29. Totaal 159. Kleermakers: kleermakers 55. kappers 6, schoenmakers e.a. II. Totaal 72. Land- en tuinarb.: bloemisten 24. land arbeiders 30, tuinlieden 20, warmoeziers 9, ongesch. landarb. 4. Totaal 87. Metaalbewerkers: bankwerkers 104. blik- bewerkers 25. burgersmeden 41, electriciens 56, gasfitters 16. gasmetermakers 2. ge- reedschapmakers 3, instrumentmakers 4, isoleerders 7. kettingsmeden 22, klinkers 9, koperslagers 3. lab. bedienden 3. lasschers 9. loodgieters 51, machinisten 19, metaal- boorders 8, metaaldraaiers 5, metaalslij pers 1, monteurs 13, pianostemmers 4, po lijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 15, rijtuigschilders 2. scheepstimmerlieden 5. stokers 23, tegenhouders 14, verw. mon teurs 9, voorslaanders 5. voorwarmers 6, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagenma kers 7, ijzerwerkers 44, zandspuiters 3, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 45. Totaal 601, Sigarenmakers: sigarenmakers 18. siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 1. To taal 20. Technici, opz.: analysten 1, bedrijfslei ders 7, ingenieurs 3, technikers 5, teeke naars. opz. 8. werkmeesters 11. Totaal 35. Textielarbeiders.: hekelaars 8, katoen drukkers 20, kluwers e.a. 5, luikers 10, plaatsnijders 25, schrobbelaars 2, spinners 46. spoelers 3, staaldraaddraaiers 3, ster kers 2. strijkers 17, wevers 113, wolbewer kers 36, ongesch. textielarb. 48. Totaal 341. Transportarbeiders: emballeurs 5. chauf feurs 139. exp. knechten 23, koetsiers 16. loopknechten 41, schippers 84. magazijn- knechten 68, spoor- en trampers. 17. wa kers 6, transportarbeiders 74, losse arbei ders 499. Totaal 952. Typografen: boekbinders 30. boekdruk kers 20, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 35, steendrukkers 2. Totaal 94. Voedingsmiddelenarb.bakkers 84. mole naars 1, ovenisten 3, slagers 67, suiker werkers 20. wijnkoopersknechten 10, zout- zieders 4, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr. arb. 37. Totaal 230. Vrouwen: analysten 1, apothekersass. 1, kapsters (leerl.) 5, naaisters icostuum) 8, strijksters 1 maasters 1 spinsters 1. win keljuffrouwen 15, serveersters 2. buffet juffrouwen 1, linneniuffrouwen 1, boek houdsters l. kantoorbedienden 28, ver pleegsters 6, bedrijfsleidsters 1, teekena- ressen 1, onderwijzeressen 2, ass. en huis houdsters 12, dienstboden 28, kinderjuf frouwen 2, werksters 72, fabr. arbeidsters 9. A. V. O. 7. Totaal 206. Algemeen tolaal 4034 4 Juni 1936 4218 6 Juni 1935 3714 Ben. 42 ged. werkloozen en 29 jeugd werkversciiAffipg. BINNENLAND. Amsterdam steekt zich in feesttooi. (Binnenland, 3e Blad) Alg. vergadering van „Ons Belang". (Binnenland, 3e Blad) De bemanning van de „Andra" vrijge laten. (Gemengd, 4e Blad) Overzicht onzer zuivelpositie; vergade ring van den Alg. Nederl. Zuivelbond. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad) BUITENLAND. DE NATIONALISTISCHE GENERAAL MOLA, FRANCO'S VOORNAAMSTE STEUN, BIJ EEN VLIEGONGELUK OMGEKOMEN (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad) Het huwelijk van den Hertog van Windsor (Buitenl. Gem., 4e Blad) Samenstelling van het nieuwe Japanschs Kabinet. (Buitenland, le Blad) Een onderhoud met Léon Blum. (Buitenland, le Blad) Ongeluk bij kerkbouw in Hongarije. (Buitenl. Gem„ 4e Blad) Nog twee slachtoffers van de „Deutsch- land". (3e Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het bezoek van von Blomberg aan Rome, Het conflict van Duitschland en het Vaticaan. Groote opschudding heeft verwekt het tragisch vliegongeval van Franco's be- kwaamsten generaal Mola, die daarbij den dood heeft gevonden. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar elders in dit blad. Omtrent het bezoek van maarschalk von Blomberg te Rome, vernemen wij dat deze gistermiddag korte bezoeken heeft ge bracht aan maarschalk Badogiio en den minister van Buitenl. Zaken Ciano. Von Blomberg, Mussolini en verschillen de andere hooge autoriteiten woonden gisternamiddag in het Foro Mussolini gym nastische oefeningen bij, die door elf dui zend jongelui werden uitgevoerd. Des morgens had de Maarschalk een be zoek gebracht aan de vlieghaven Furbara, waar hij werd ontvangen door den duce, den minister van buitenl. zaken, graaf Ciano, den minister van volkscultuur, Alfieri en verschillende militaire autori teiten. Koning Victor Emanuel kwam eenigen tijd later op het vliegveld aan. De koning-keizer, de duce en von Blom berg bestegen het observatorium, dat zich op het vliegveld bevindt en sloegen van daaruit de groote luchtmanoeuvres gade, welke een volledig succes hadden. Na afscheid te hebben genomen van den koning-keizer, stapte von Blomberg vervol gens in het vliegtuig „Duce", dat, door den duce persoonlijk bestuurd, den Duitschen bezoeker naar de luchtvaartstad Guidonia bracht. In een officieel communiqué over het onderhoud, dat maarschalk von Blomberg gisteren met Mussolini heeft gehad, wordt medegedeeld, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. aan deze besprekingen, welke meer dan een uur duurden, heeft deelgenomen. Men meent te weten, dat tijdens dit on derhoud niet alleen de Spaansche kwestie, doch ook het vraagstuk van de Hongaar - sche herbewapening besproken is. In den loop van gisteravond heeft de Duitsche ambassadeur bij het Quirinaal von Hassel, een diner gegeven ter eere van von Blomberg, waaraan de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, maarschalk Badogiio, de onderstaat-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1