Ook Italië uit de Spaansche controle LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 Juni 193J Derde Blad No. 23(75 De „Deutschland' huiswaarts De strijd in Spanje jlie Jaargang 'Afnemende bezorgdheid inzake den toestand jllmeria ernstig getroffen Ceen verdere repressailles verwacht Aantal dooden thans tot 24 gestegen FINANCIEN ^KIN/T IN UTÏEREN^ tit Rome seint Havas. dat officieel wordt Etdcgedeeld, dat de Italiaansche regee- jioi besloten heeft haar oorlogsbodems uit r< internationale controle aan de Spaan- jhr kust terug te trekken. Het volgende tommuniquc is gepubliceerd: ,.De herhaalde aanvallen van de vlieg tuigen der rooden op Italiaansche en Puitsche schepen hebben duidelijk aan getoond, dat een vooropgesteld plan bestaat, de scheepsmacht van deze beide mogendheden, welke door de nict-inmengings-commissie belast is met de controle ter zee, aan te vallen. De fascistische regeering heeft be sloten, de Italiaansche schepen niet langer te laten deelnemen aan de in ternationale controle ter zee en heeft bovendien besloten, haar vertegen woordiger uit d^ niet-inmengings- commissie te Londen terug te trekken tot het oogenblik, warop deze commis sie maatregelen zal hebben genomen, om nieuwe misdadige aanvallen te ver hinderen. Onze vertegenwoordiger te Londen heeft deze beslissing medegedeeld aan de commissie te Londen. Tezelfdertijd heeft de vertegenwoordiger van Duitschland een gelijke mededeeling overhandigd". De Duitsche ambassade deelde gisteren ten tekst mede van de volgende nota, die bot von Ribbentrop aan kapitein Wal kt, den voorzitter ad interim van de non- iiKrventie-commissie werd gericht: .Mijnheer de voorzitter, overeenkomstig stiucties van mijn regeering, heb ik de r. u van de volgende feiten in kennis te :ellen: Nadat roode vliegtuigen Britsche, Duit die en Italiaansche schepen, die deelna- ien aan de internationale controle ter zee ■t bommen hadden bestookt, toen deze :hepen zich in de haven van Mallorca be- ■kiden, en nadat zes officieren aan boord in een Italiaansch schip waren gedood, ontvingen de Duitsche schepen bevel, 0111 liet langer in deze haven te blijven. Zaterdag 29 Mei lag het pantserschip .Deutschland" rustig voor anker in de ha- tn van Ibiza. Tusschen zes en zeven uur es avonds werden plotseling bommen ge- 'orpen door twee toestellen, die toebe- aorden aan de roode autoriteiten van Va- tncia en die boven de schepen daalden, ta bom kwam neer in de cantine voor de Jatrozen. De balans van dezen aanval was ree en twintig dooden en drie en tachtig wonden. Een tweede bom kwam neer op fj van de brug, doch richtte daar slechts duig schade aan. De aanval geschiedde tanen bij verrassing. Het schip vuurde et op de vliegtuigen. De aanval op het pantserschip „Deutsch- rnd. dat deel uitmaakt van den intema- jonalen controledienst ter zee, is de laat- w schakel in een keten van soortgelijke Itbeurtenissen, Duitsche schepen van de internationale entróle ter zee begin April het pant- erschlp „Graf Spee" en den Hen Mei de buiser ..Leipzig" werden door oorlogs kepen, die toebehooren aan de autori ten van Valencia, bedreigd. Den 24sten jfl werd bovenvermelde aanval tegen Wsche, Duitsche en Italiaansche schepen, e deel uitmaken van het internationaal cttólesysteem, ondernomen door vlieg den, die aan de autoriteiten van Valen- 'b toebehooren en in het verloop van de- ten aanval werden zes Italiaansche offi- ftcn gedood, 'n beide gevallen werden door de niet- amengingscommissie en door de rijksre- Kiing dringende waarschuwingen aan •zlencia gericht Mijn regeering heeft mij opdracht ge- Jwn, in haar naam de volgende verkla- at tb geven le. De Duitsche regeering zal haar deelneming aan het controleplan en 'un de debatten in de niet-inmengings commissie staken, zoolang zij geen vol doende waarborgen zal hebben ontvan- Sen tegen een herhaling van dergelijke incidenten. De Duitsche regeering zal natuurlijk "Cf een beslissing nemen omtrent de maatregelen, die zullen moeten geno toen worden ais antwoord op een zoo ongelooflijk misdadigen aanval. Zij beeft voorts baar oorlogsschepen bevel tegeven, zoolang deze staat van zaken duurt, met de wapenen ieder Spaansch "begtuig en schip, dat hen zal nade un, terug te drijven. Als represaille-maatregel tegen den misdadigen aanval van roode bom- bu^dementsvliegtuigen van de autori teiten van Valencia op het pantser- ^hip „Deutschland" werd vanmorgen "°eg door Duitsche zeestrijdkrachten de haven van Almeria, die versterkt •ofdt, beschoten. Nadat de havenwer- kon waren verwoest en de vijandelijke batterijen tot zwijgen waren gebracht, werd de vergeldingsactie beëindigd. w.g. VON RIBBENTROP. Niet-inmengingscommissie niet bijeen, De niet-inmengingscommissie, die gis termiddag te kwart over vier in plenaire zitting bijeen had moeten komen, heeft nog niet vergaderd. Het verzoek van Duitschland, om een buitengewone zitting van de commissie bijeen te roepen, is te ruggetrokken. klaarblijkelijk na de ont vangst van nieuwe instructies uit Berlijn. Wel kwam de subcommissie bijeen, zoo als reeds besloten was, om de bescher ming van de oorlogsbodems, welke deelne men aan de controle te bespreken. In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat de bijeenkomst van de on dercommissie werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van het Vereenigd Ko ninkrijk, België, Tsjecho-Slowakije. Frank rijk, Portugal. Zweden en de Sovjet-Unie. De voorzitter. Wallace, las den tekst voor van het schrijven, dat hij had ont vangen van den vertegenwoordiger van Duitschland, waarin deze uiteenzet, waar om hij ingevolge de instructies zijner re geering niet aanwezig zou zijn. Wallace voegde hieraan toe, dat even voor den aanvang der bijeenkomst, de Italiaansche vertegenwoordiger hem had medegedeeld, dat hij om soortgelijke redenen evenmin aanwezig zou kunnen zijn. De aanwezige gedelegeerden gaven te kennen, dat zij voornemens zijn, hun re geeringen op de hoogte te stellen van den toestand, zooals deze uit de verklaring van den voorzitter blijkt. Zij verzochten den voorzitter, een nieuwe vergadering te be leggen. zoodra hij zulks wenscheüjk zal oordeelen. De vertegenwoordiger van Spanje inden Volkenbond, minister Delvayo, heeft den secretaris-generaal een nota overhandigd, waarin hij hem verzocht de staten, leden van den bond, zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen met de gebeurtenissen te Ibiza en Almeria, welke volgens de Spaansche roode regeering een nieuwe aanslag zijn tegen de onafhankelijkheid en integriteit van Spanje. De Valencia-regeering wacht de ontwik keling van de debatten in de niet-inmen gingscommissie te Londen af. alvorens te besluiten of zij „overeenkomstig haar recht" verzoeken zal, den Volkenbonds raad dringend bijeen te roepen. Schepping van „veilighcids-zónes"? De kanselarijen te Parijs en Londen hebben Maandag hoofdzakelijk haar aan dacht gewijd aan de vraag, welke waar borgen aan Duitschland zouden kunnen worden verleend, opdat dit land en Italië hun plaats in de controle en in de Lon- densche commissie kunnen hernemen. Men zou op het oogenblik de instelling van veiligheidszones overwegen, waar buitenlandsohe schepen niet het gevaar zouden loopen van een aanval van de zijde van een der strijdende partijen. Voorts meent men te Londen te weten, dat Italië, evenals Duitschland. aan zijn koopvaardijschepen order zal blijven ge ven, de controle-havens aan te loopen. waar de waarnemers van den controle dienst de lading zullen onderzoeken De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos. heeft omtrent den toestand die geschapen ls door het inci dent in de Spaansche wateren, verschei dene besprekingen gevoerd, o.a. met den Poolschen ambassadeur, Lukasiewicz. Almeria ernstig getroffen. De civiele gouverneur van Almeria heeft het ministerie van Landsverde diging medegedeeld, dat bij het bom bardement van Almeria door de Duit sche oorlogsbodems negentien personen om het leven zijn gekomen, waaronder vijf vrouwen en een kind. Acht en der tig mannen en een kind werden zwaar gewond en in het ziekenhuis opgeno men. Vijftig minder ernstig gewonden worden elders verpleegd. Negenender tig huizen zijn geheel vernield, talrijke anderen zijn gedeeltelijk ingestort. De stad werd beschoten door ge schut van een kaliber van 305 mm. De Britsche torpedojager, die belast is met de controle van dit deel van de kust, woonde het bombardement door het Duitsche eskader bij. Nadat het bombardement was afgeloo- pen, vluchtten vele verschrikte inwoners uit de stad. Het was 's nachts duister in de stad. doordat de gas- en electriciteits- diensten niet meer functioeerden. Ook de waterleiding en de telefoondienst waren gestoord. De juiste balans van het aantal slachtoffers zal pas over eenige dagen kunnen worden opgemaakt. Het reddings werk wordt voortgezet en men verwacht nog vermisten onder de puinhoopen te zul len vinden. Toen het bombardement be gon, lagen de meeste inwoners nog te bed. De kathedraal en de kerk van Sint Se bastian zijn verwoest. Publicatie der Spaansche regeering. Na vergaderd te hebben heeft de regee ring te Valencia een nota gericht tot het Spaansche volk en alle volken ter wereld „tot het bekend maken van den misdadigen aanslag, dien 't Duitsche Nationaal-Socia- Iisme tegen Spanje heeft gepleegd", gepu bliceerd. De nota zegt o.m„ dat de Duitsche en Italiaansche regeeringen een serie vijan- Het pantserschip „Deutschland", zoo wordt uit Gibraltar gemeld, heeft uit Berlijn bevel gekregen terstond terug te keeren. Het schip is gistermiddag in gereedheid gebracht 0111 de thuisreis te aanvaarden. Inmiddels is in het hospitaal nog een der opvarenden van de „Deutschland" aan zijn verwondingen bezweken, waar. mede het totaal aantal dooden gebracht is op 24. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn te Ibiza acht en te Gibraltar 19 gewonde leden der bemanning van het pantserschip „Deutschland" voor verdere geneeskundige behandeling aan wal gebracht. De overige gewonden blijven aan boord. Gistermiddag zijn de bij den bomaanval op de „Deutschland" om het leven geko men matrozen te Gibraltar ter aarde be steld. De plechtigheid werd bijgewoond door den Britschen gouverneur van Gibral tar, sir Charles Harington en de schouten bij nacht Evans en Wells, alsmede door delegaties van alle in de haven liggende Britche oorlogsschepen van den Turkschen torpedojager „Kocatepe". vqn een Neder landsche duikboot en een Ameipkaanschen torpedojager. Het ministerie van binhenlandsche za ken te Berlijn heeft gelast, dat ten teeken van rouw over de slachtoffers van het bombardement van de „Deutschland" alle openbare gebouwen, maatschappijen, scho len enz. gedurende drie dagen de vlag half stok moeten hijschen. De „National Zeitung Essen", het orgaan van minister Goering, eischt internationale sancties in verband met het bombardement op den kruiser .Deutschland". 2301 (Ingez. Med.) dige daden tegen 't Spaansche volk hebben bedreven en dat die vroeger verbloemde en thans openlijke aanvallen hun hoogtepunt hebben bereikt met het misdadige bombar dement van Almeria. Er wordt aan herin nerd, dat de schepen, die toezicht uitoefe nen, volgens de voorschriften buiten de territoriale wateren moetep blijven. „Boven dien hadden de Duitsèïiè schepen aan de kust der Balearen geen arbeid te verrichten en niettemin lag de „Deutschland" voor anker in de haven van Ibiza om, zooals herhaaldelijk kon worden waargenomen, in samenwerking met andere Duitsche een heden de strijdkrachten der opstandelin gen te beschermen en den schepen der op standelingen. die eilanden en schepen van 't loyale Spanje aanvallen, door radiomede- deelingen en seinen inlichtingen te ver schaffen. De nota verzekert verder, dat de vliegtui gen der regeering met voorbedachten rade zijn aangevallen en dat zij zich slechts te gen een volkomen ongerechtigden aanval verdedigd hebben. De Duitsche regeering. aldus de publicatie, blijft voorwendsels zoe ken om ons grondgebied op schaamtelooze wijze te schenden. „De beschaafde wereld zal een dergelijk gewelddadig optreden niet toestaan. Alle landen, die vrede willen, alle menschen, die willen voorkomen, dat de wereld in de grootste vewstriïng geraakt moeten hun stem verheffen met' die van het Spaansche volk", aldus besluit de nota. Betoogingen te Salamanca. Meer dan 10.000 menschen hebben voor het paleis van Franco betoogd tegen het bombardement van de „Deutschland". De generaal betuigde het volk zijn dank. waar na de menigte den Duitschen ambassadeur haar leedwezen ging betuigen. De zender, die als „Radio-Nacional" wordt aangekon digd, wijdde een deel van de uitzending aan het bombardement van het Duitsche schip, „welks opvarenden op laffe wijze door de marxisten vermoord werden". De omroep voegde hieraan nog toe: „Deze daad, die een wanhoopsdaad is, heeft ln het geheele nationalistische Spanje groote verontwaar diging gewekt". Even na middernacht kon digde de zender aan. dat de uitzending zou worden onderbroken, omdat er een groote optocht door de stad trok. die kreten, als „Leve Duitschland, leve Italië, leve Spanje uitte. Spanje en de Volkenbond. Op de vraag, of Spanje den onderteeke naars van het Volkenbondshandvest zou verzoeken, met de gewapende macht ten gunste van het republikeinsche Spanje tus- schenbeide te komen met het oog op de beschieting van Almeria, heeft Negrin slechts geantwoord: „Wij hebben bijeen roeping van den Volkenbondsraad verzocht om een uiteenzetting van de feiten te kun nen geven". Vragen van Attiee. In het, Lagerhuis heeft minister Eden in antwoord op een vraag van Attlee verklaard dat hij van een Britschen oorlogsbodem heeft vernomen, dat de „Admiral Scheer" Almeria heeft gebombardeerd van half zeven tot zeven uur. „In het onderhoud, dat ik heb gehad met den Duitschen zaakgelastigde", zoo ver volgde Eden, „heb ik hem verzocht zijn regeering mede te deelen, dat de Britsche regeering oprecht hoopt, dat de Duitsche regeering niet zal overgaan tot handelin gen, welke den reeds ernstigen toestand, nog ernstiger zouden maken". Verder zei Eden, dat hij nog geen volle dige rapporten had ontvangen en dat hij derhalve er den voorkeur aan gaf geen ver dere verklaring af te leggen. De minister weigerde te antwoorden op verdere vragen of hij beschikte over inlich tingen inzake het openen van het vuur door een oorlogsschip op vliegtuigen. De Eenige Repressaillemaatregel. De Duitsche ambassade te Washing ton deelt mede, van haar regeering be richt te hebben ontvangen, dat de be schieting van Almeria de eenige repres saillemaatregel is, die naar aanleiding van het gebeurde met de „Deutschland" is overwogen. In verband met de ontwikkeling van den strijd in Spanje heeft de Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil zijn vacantie, welke hij in Virgina doorbracht, afgebro ken en is hij onmiddellijk naar Washing ton teruggekeerd. Ook President Roosevelt wordt voortdurend op de hoogte gehouden met de ontwikkeling van den toestand. Indien men tot de slotsom zou komen, dat de staat van oorlog bestaat tusschen Spanje en Duitschland, dan zal de neutra- liteitswet van toepassing worden op de ver scheping van wapenen naar Duitschland en moeten de overige maatregelen, welke bij deze wet zijn voorzien worden toegepast. Reeds zijn deze maatregelen van kracht ten aanzien van de beide strijdende partijen in Spanje. De officieele verklaringen van Berlijn dat Duitschland niet zal doorgaan met het nemen van repressailles tegen de regeering van Valencia, hebben intus- schen in Washington de bezorgdheid, die bij ontvangst van de eerste berich ten over 't bombardement van Almeria tot uiting kwam, doen afnemen. De berichten, dat de afwezigheid van Duitschland en Italië in de Londensche commissie slechts tijdelijk is, hebben eveneens tot vermindering van de on gerustheid geleid. De Fransche Minister van Buitenland- sche Zaken, Delbos, heeft omtrent den toe stand, die geschapen ls door het incident iii de Spaansche wateren verscheidene be sprekingen gevoerd, o.a. met den Poolschen ambassadeur, Lukasiewicz. De Italiaansche pers verklaart zich een stemmig solidair met de repressailles van Duitschland tegen Almeria. De „Tribuna" ls van meening, dat het bombardement van Almeria kan worden beschouwd als de eer ste wettige repressaille door Duitschland. Het blad is verder van meening dat de vliegtuigen welke de „Deutschland" bom bardeerden, Russische toestellen waren. H.A.V.-BANK. Aan het jaarverslag der H.A.V.-bank te Schiedam is ontleend dat het bedrijf in het afgeloopen Jaar een gunstig verloop heeft gehad. Aan nieuwe verzekeringen kwam tot stand ruim 15 millioen gulden, d.l. ruim een milioen gulden meer dan in 1935. Het totaal verzekerd bedrag steeg tot f. 92.752.250 (v.j. f. 89.056.668. De financieele resultaten van het beóijf mag men nog steeds gunstirg noemen. De netto exploitatie-winst toch bedaagt f. 401.264.84 (v.j. f. 430.229.17), waarvan f. 80.000.werd toegevoegd aan de Pre miereserve, waarna een winstsaldo resteert van f. 321.264.84. Na afschrijving van aangeschafte auto's f. 4.750.Afschrijving Kantoormeubilair f. 3.150.11 en verhooging der: Extra Reserve met f 213.311.38Reserve Dividend- en Tantièmebelasting met f. 7.915.90: Reserve voor eventueele verliezen op hypotheken f. 3.637.45. Tezamen f 232.764.84. blijft ter verdeeling over f. 88.500.Hiervan komt aan Aandeelhouders 5 over 1000 aandee- len f 5.000.Tezamen f 83.500.aan Aandeelhouders, nu de Statutaire reserve haar maximum bereikt heeft f. 8.350. Tezamen f. 75.150. Hiervan komt aan: Winstfonds verzeker den f. 37.575; Aandeelhouders f. 15.030; Tantièmes f. 22.545; Tezamen f. 75.150. Voor aandeelhouders is derhalve totaal beschikbaar f. 28.380, waarbij komt het dividendsaldo 1935 ad f. 1580. tezamen f. 29.960. Voorgesteld wordt hiervan f. 28.000 uit te keeren. zoadat het dividend over 1936 kan worden bepaald op 28°/», terwijl f. 1960 als onverdeeld dividend op nieuwe rekening overgaat. Wordt deze verdeeling goedgekeurd, dan zullen de extra reserves bedragen f. 3.112 000 vormende met het geplaatst maatschappe lijk kapitaal ad f 1.000 000 aan extra waar borgen f. 4.112 000, zijnde ruim 28"der wiskundige 1 netto) reserve. Verwoede gevechten. In het legerbericht van het hoofdkwar tier der opstandelingen te Salamanca wordt medegedeeld, dat onder begunstiging van een dichten mist de linksche troepen een aanval ondernomen hebben tegen de recht- sche stellingen bij San Pedro in Biskaje. De aanval werd afgeslagen en de vijf link sche bataljons die door de troepen van Franco achtervolgd werden, verloren meer dan 150 dooden. In Guadarrama heeft de vijand bij den strijd in den sector-Ia Granja meer dan driehonderd dooden verloren. Op Majorca duren de luchtaanvallen op de burgerbevolking voort: zij zullen op de juiste wijze beantwoord worden. Een door een Tsjecho-Slowaak bestuurd vliegtuig is op het eiland neergeschoten. In een communiqué van het Ministerie van Oorlog wordt gezegd, dat de regee- ringstroepen in den sector van Guadarrama de stelling Cabeza Granda hebben bezet, en hun linies vooruitschoven tot Balsain, .vaar nog steeds verwoed gestreden wordt. De opstandelingen, aldus het communiqué leden enorme verliezen. Inzake het tot zinken brengen van het motorschip „Ciudad de Barcelona" door een onderzeeër, wordt gemeld, dat een vijf tigtal passagiers verdronken is en ver scheidene anderen werden gewond. De delegatie van de openbare orde te Barcelona heeft medegedeeld, dat één van de torpedo's bij Caleila is aangespoeld, waar technici hebben geconstateerd, dat het projectiel van Italiaansch fabrikaat is. Officieel wordt uit Barcelona medege deeld. dat dezelfde onderzeeboot, die het passagiersschip „Ciudad de Barcelona" heeft aangevallen, daarvoor reeds zonder succes het Spaansche vrachtschip „Tor- roxa" had aangevallen. Later beschoot de duikboot het zeilscheepje „Granada", waarbij een lid der bemanning om het le ven kwam en twee gewond werden. Bij het laatste bombardement van Bar celona zijn 79 menschen om het leven ge komen en 144 gewond. NIEUWE UITGAVEN. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM. De vergadering van aandeelhouders der N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, Mij. tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen heeft de jaarrekeningen over 1935 goed gekeurd. doch het bestuur niet gedécliar- geerd. De jaarrekeningen over 1936 zijn zon der reserve goedgekeurd. De vergadering kon omtrent de voorge stelde reorganisatie wegens onvoltalligheid geen besluit nemen. Luchtbescherming In de serie vlugschriften, uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming is thans no. 3, „Lucht bescherming en scherf- en instortingsge vaar", verschenen. In de reeks detective-romans in courantvorm, uitgegeven door Schuyt te Velzen. is verschenen: „Het roode licht" door Helen Zenna Smith. Wij ontvingen van de Uitgev. Mij. Van Holkema en Warendorf te A'dam in een goedkoope serie „Ingrid" door G. van Nes- Uilkens, 11e druk. en „Lichte Vensters" van dezelfde schrijfster 9de druk. Van de Hollandia Drukkerij N. V. te Baarn „Joostje" door Toos van Styrum, een roman voor oudere meisjes. „Schilders-Avonturen in de Wolkenkrab ber" door Thea Wendels. Van H. P. Leopold's Uitg.-Mij.: „Varen", een keurig verzorgd boek met tal van nut tige wenken voor watersportliefhebbers door H. C. A. van Kampen, redacteur van de „Waterkampioen", met tal van foto's en illustraties van Piet Marée. Van Uitgev.-Mij. H. A. van Bottenburg N.V. te A'dam: „Wat de Huisvrouw van Voedingsleer moet weten" door Martine Wittop Koning. Van de Uitg.-Mij. W. J. Thieme en Cie. te Zutphen: „Wat vliegt daar?" volledig zakboek der vogels van Midden-Europa, tekst van dr. W. H. van Dobben. met tal van gekleurde en ongekleurde afbeeldingen van W. Goert- zen en R. Oeffinger, 2e druk. „De Pachtlwet", beknopte uiteenzetting van de nieuwe regeling van de pacht ten gerieve van den verpachter, door C. D. Grijns, beëeidigd rentmeester. Van Uitgev.-Mij. J. B. Wolters te Gro ningen „Grondbeginselen der Economie", door mr. dr. H. W. C. Bordewijk, hoogleeraar te Groningen, 2de druk. Bij Uitgev. Mij. Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam: „De Sfinx van Spanje", beschouwing van een ooggetuige,door Lou Lichtveld. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels heeft uitgegeven: Jaarverslagen en Bijdragen 19291936. in houdende een aantal zeer lezenswaardige artikelen van de hand van bekende des kundigen op dit gebied, met teekeningen van mej. dr. A. Roes. TIJDSCHRIFTEN. Nummer 4 van Historia heeft den vol genden inhoud: Toen Prins Willem V en Prinses Wilhel- mina in den winter van 1786 op 1787 te Nijmegen verblijf hielden; Historische Koningsfeesten van Engelsche Monarchen; Het Beleg van Zierikzee in 1304 en Maart- stormen over Zuid-Duitschland. Lola Montez in Beieren; Bij het 200-jarig ge denkfeest van Antonius Stradivarius 11737 19371 en Verslag omtrent het Neder- laridsch Legermuseum over 1936,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9