Jaarverslag Nederlandsche Bank N.V. BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde B!:d Dinsdag 1 Juni 1?]) KERK. EN SCHOOLNIEUWS Vooruitzichten voor Nederland gunstig Netto-winst 3.528.827.86 VRAGENRUBRIEK Aan het verslag van den president van de Nederlandsche Bank N.V. wordt het volgende ontleend: De uitspraak schijnt niet overdreven, dat in 1936 de wereld, als geheel genomen, bevrijd is van den uiterst zwaren druk, dien de in 1929 begonnen crisis, heeft uit geoefend. Intusschen mag niet vergeten worden, dat de thans geschapen toestand geenszins als gezond en zonder gevaren voor de toekomst kan aangemerkt wor den. Tegen een dergelijke opvatting ver zet zich het voortbestaan van tallooze kunstmatige en ongezonde maatregelen, die de groote bedrijvigheid in de wapen industrie en de invloed, die de sterk ge stegen goudproductie op het prijspeil zal uitoefenen. Alles tezamen genomen kan niet ont kend worden, dat de sedert de laatste maanden in gang zijnde ontwikkeling ge varen van inflatlonistischen aard In zich sluit. Waneer de overheden, nauwkeurig de ontwikkeling van de kosten van het le vensonderhoud in het oog houdende, een stijging dier kosten bestrijden door het af schaffen of inperken van maatregelen, die de prijsbeweging in opwaartsche richting beïnvloeden, door het. ook zonder directe concessies van het buitenland, in ruimere mate toelaten van invoergoederen en door een matiging, voor zoover mogelijk, van de publieke lasten, die op het bedrijfsleven drukken, dan zal een krachtige rem op de prijsbeweging in het leven worden geroe pen. Voorts zal, bij het voortschrijden van de conjunctuur in sterk opwaartsche rich ting, het inkrimpen van de publieke uit gaven voor uitbreiding van de werkgele genheid in ernstige overweging zijn te nemen. De monetaire politiek. Wat de wijziging van de monetaire poli tiek in de landen van het goudblok be- treft, kan geconstateerd worden, dat be- zulks mag de oogen niet doen sluiten voor J..1 j. r_- a4- -.11„A V, „4- oionnr o O n fTOCT O Tlö C/Vh Vll/^Pri groote schokken, een verbetering van de aansluiting aan het wereldverkeer werd verkregen. De op het internationale verkeer gerich te bedrijven kwamen in het algemeen in een gunstiger positie. Hun rentabiliteit werd aanmerkelijk versterkt. Hier en daar doet zich zelfs een gebrek aan geschoolde arbeidskrachten gevoelen. De scheepvaart is vol bezet, de scheepsbouw is ruim schoots van orders voorzien. Neemt men daarnaast in aanmerking de krachtige stijging van de prijzen der Nederlandsch- Indische ultvoerproducten en van de vraag naar die producten met als gevolg de toe neming van de koopkracht, zoowel in Indië als in Nederland, dan treedt de omslag in een helder licht. Het moet onder deze omstandigheden als een fundamenteel voordeel worden aan gemerkt. dat, althans tot dusver, de ont wikkeling van de kosten van het levens onderhoud geen bedreiging vormt van hetgeen verkregen werd. Als gevolg van een en ander werden geld- en kapitaalmarkt aanmerkelijk ver ruimd en daalde de rentevoet. De zwakke plekken in de Nederlandsche economie worden gevormd door de nog steeds groote werkloosheid en door den toestand der publieke financiën. Wat het eerste punt betreft, laat het zich aan zien, dat, ondanks een te verwachten ver dere toeneming van de werkgelegenheid, een belangrijk aantal werkloozen zal over blijven. De geconsolideerde schuld van het rijk vermeerderd met het nadeelig saldo der verplichtingen en vorderingen op korten termijn, steeg van f. 2.489.491.000 op 31 De cember 1931 tot f. 3.176.882.000 op 31 De cember 1936. De toeneming bedroeg dus in vijf jaren tijds f. 687.391.000. of ruim 27 procent. De geconsolideerde schulden en het nadeeling saldo der kaspo- sitie van de gezamenlijke gemeenten na men toe van f. 2.252.523.000 op 1 Januari 1930 tot f. 2.695.552.000 op 1 Januari 1936, een stijging dus van f. 443.029.000 of 20 procent in zes jaren. Deze ontwikkeling was een gevolg van de wereldcrisis, maar doelde wijziging, in tegenstelling met vroeger gedane voorspellingen, niet geleid heeft tot grooter bereidheid om terug te keeren naar een internationaal monetair systeem gebaseerd op het goud. Een, als gevolg van de „aanpassing" der valuta's, verwachte belangrijke verminde ring van de tallooze ernstige belemmerin gen, welke het internationale goederen verkeer ondervindt, vond niet plaats. Het moet uitgesloten worden geacht, dat op monetair gebied stabiele verhoudingen zullen terugkeeren. zoolang fundamenteele factoren van politieken. economischen en financieelen aard de orde verstoren en on rust wekken. Een onvermijdelijk gevolg van de deva luatie is geweest vermindering van invloed en macht der circulatiebanken. Door de devaluatie toch werden de objectieve richt lijnen. welke de monetaire politiek be- heerschen, vervangen door meer subjec tieve en opportunistische beslissingen, waarvoor de verantwoordelijkheid bij de regeeringen thuis behoort. Deze verandering in de positie der circu latiebanken, achtte spr. een nadeel, omdat dientengevolge het gevaar geboren wordt, dat overwegingen van politieken aard ge wild of ongewild een grooteren invloed op de circulatiebankpolitiek gaan oefenen. De goudproductie vertoont inderdaad een bij uitstek sterke stijging. In zes jaren steeg de jaarlijksche voort brenging 70 procent. De basis van de credietgeving is hier door aanmerkelijk verbreed. Dat hieruit gevaren kunnen voortvloeien, wordt alge meen erkend. Naast de indirecte middelen, welke de regeeringen ter bestrijding van I weken kapitaal begon terug te vloeien, het feit, dat de nieuw aangegane schulden voor het overgroote deel voor onproduc tieve doeleinden werden gecreëerd, zoodat het dringend noodig is het beleid te her vatten dat gedurende de jaren 1925 tot en met 1931 heeft geleid tot een vermin dering van de geconsolideerde rijksschuld met "f. 577.691.000 en dit beleid ook ten aanzien van de lagere publiekrechtelijke lichamen te volgen. Als slotsom zou ik aldus spr., dan ook willen stellen, dat de economische en financieele vooruitzichten voor Ne derland gunstig zijn en dat, bij een vooruitziend en gezond beleid, geen vrees voor uitwassen en overspanning behoeft gekoesterd te worden. De Nederlandsche Bank. Ook voor de Nederlandsche Bank vormt het afgeloopen jaar een tijdperk van groote beteekenis. Het verlaten van den gouden standaard stelt zulke reeds aanstonds boven twijfel. De tweede belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis van de Nederlandsche Bank wordt gevormd door de wet van 2 Februari 1937 tot verlenging en wijziging van het aan de bank verleende octrooi. Na de monetaire besluiten van eind Sep tember 1936 trokken de noteeringen op de geldmarkt, in verband met de heerschende onzekerheid omtrent de toekomstige ont wikkeling der wisselkoersen en met de hausse op de effectenbeurs, aanvankelijk eenigszins aan. Reeds in de tweede helft van October trad een merkbare ontspanning in. Uitge- deze gevaren zouden kunnen aanwenden, dient de vraag onder het oog te worden gezien of verdere stappen mogelijk zouden zijn. Dat hierbij een voorname plaats dient gegeven te worden aan een voorzich tige gedragslijn van de zijde van het be drijfsleven en het bankwezen, behoeft geen betoog. In de tweede plaats dient gewezen te worden op de taak der centrale banken om bij hun credietpolltiek met de ontwik keling van de internationale conjunctuur rekening te houden. De egalisatiefondsen, welke voor den aankoop van goud en buitenlandsche va luta over schatkistpapier beschikken, heb ben in deze richting goede diensten bewe zen. Drie andere maatregelen van de hier- bedoelde strekking komen nog voor over weging in aanmerking. De eerste bestaat in het weder op ruime schaal in het verkeer brengen van gouden munten. Aan toepassing van dezen maatregel kan niet gedacht worden, zoolang niet de voornaamste munteenheden in een vaste verhouding tot het goud zijn gebracht. In tegenstelling met dezen maatregel staan twee andere maatregelen, die wel invloed op de goudproductie zouden oefe nen. De eerste zou bestaan in een verla ging van den in de nationale geldeenheid uitgedrukten prijs, dien de circulatieban ken en egalisatiefondsen voortaan voor het goud zouden betalen. Deze verlaging zou beteekenen een, althans ten deele, te rugkomen op de devaluatie of depreciatie. Zij zou de hoeveelheid ruilmiddelen, die door den aankoop van het goud beschik baar zou komen, op een lager peil houden. Het schijnt mij, aldus spr., dat deze maatregel in zijn consequenties bedenke lijk, meer aantrekkelijkheid biedt, dunkt mij, het denkbeeld om in internationaal overleg te geraken tot een rechtstreeksche reguleering van de goudproductie. Zoo ergens ordening op haar plaats zou zijn. dan is het op het terrein der goud productie. Nederland. Nederland kon zich in het afgeloopen jaar in belangrijke mate herstellen. Ne derland heeft zich kunnen ontworstelen aan de crisismentaliteit en dat, zonder buitenlandsch kapitaal werd hier te lande geïnvesteerd, terwijl bovendien, in ver band met de daling der wisselkoersen, die na de aanvankelijke stijging weldra een aanvang had genomen, tot liquidatie van valutaposities werd overgegaan. De ver ruiming van de geldmarkt zette zich in het nieuwe kalenderjaar onder den invloed van de sterke internationale positie van den gulden met kracht voort, zij hield aan tot in de eerste helft van Februari. Het beroep, dat in het afgeloopen boek jaar voor de verkrijging van nieuwe mid delen op de Nederlandsche kapitaalmarkt werd gedaan, was iets geringer dan ver leden jaar. Het totaal der publieke emis sies, zonder conversies en zonder onder - handsche plaatsingen en introducties, wel ker bedrag niet werd aangekondigd, be droeg f. 126,3 millioen tegen f. 144,9 mil- lioen in het vorige boekjaar. Het totaal der emissies, dat voor reke ning van den staat kwam, was veel minder groot dan in het vorige boekjaar (het daalde van f. 119,4 millioen tot f. 49,9 mil lioen). Daarentegen is het bedrag, dat door provincies en gemeenten werd opgenomen, meer dan verdubbeld (het steeg van f. 22 millioen tot f. 59.5 millioen). Het totaal der uitgiften ten behoeve van het particuliere bedrijfsleven steeg van f. 3,5 millioen tot f. 18.9 millioen. De verruiming op de kapitaalmarkt nam zoodanigen omvang aan. dat op groote schaal tot conversie kon worden overge gaan, waarbij voor overheidsleeningen het rentetype in het algemeen tot 3'/® procent kon worden teruggebracht. Het gemiddeld opereerend kapitaal van de bank bedroeg in 1936/37 f. 213.376.773 tegen 1934/35 f. 173.924.840. In 1936/37 bedroegen de disconteeringen f. 82.474,645, waarvan f. 20.050.000 schat kistpromessen. Van de door den minister van financiën bij negen openbare Inschrijvingen toege wezen f. 142 280 000 schatkistpromessen be reikte onze portefeuille indirect een bedrag van f. 20 050.000. tegen f. 29.390.000 in het vorige boekjaar. Behalve genoemde schatkistpromessen namen wij aan schatkistbiljetten en daar bij behoorende coupons een bedrag van f. 4.553.148 in disconto. Het totaal van het door onze instelling gedisconteerde schat kistpapier beliep derhalve f. 24.603.148, tegen f. 110.062 250 in het vorige boekjaar. Het totaal der gedisconteerde binnen drie maanden aflosbarc schuldbrieven met coupons bedroeg f. 52.359, tegen f. 14.129 in het vorige boekjaar. Het bezit van de bank van buitenland sche wissels en saldi beliep bij het einde van het boekjaar 1936/37 f. 4.763.560. Aan nieuwe beleeningsposten werden af gesloten ou effecten f. 24.956.850, op goe deren f. 153.600, totaal f. 25.110.450 De loopende voorschotten in rekening courant bedroegen gemiddeld f. 98.055.517. De beteekenis van dezen vorm van cre- dletverstrekking neemt nog steeds toe: het aandeel van de voorschotten in reke ning-courant (exclusief die aan het Rijk) in het opereerend kapitaal steeg van 30.04 pet. in 1935/36 tot 45.95 pCt. in 1936/37. De voorschotten in rekening-courant vertoonen uit den aard der zaak grootere fluctuaties dan de overige uitzettingen. Zij bewogen zich in het afgeloopen boekjaar tusschen f. 33,7 millioen als minimum en f. 245,9 millioen als maximum. Het Rijk maakte in het boekjaar van de bi] onze instelling te zijner beschikking staande credietfaciliteiten geen gebruik. De bank beschikte aan het einde van 1936/37 over een metaal voorraad van f. 920.515.406. Op 31 Maart 1937 waren kapitaal-reser ves en pensioenfonds belegd tot een totaal van f. 41.405.222. Het totaal van bankbiljetten, bankassig- naties en creditsaldi in rekening-courant, tezamen uitmakende de opeischbare schuld der bank, beliep gemiddeld in 1936/1937 f. 949.945.115. De groote wijzigingen, die 't opereerend kapitaal na de instelling van het goud- embargo vertoonde, werden slechts ten deele opgevangen door tegengesteld ge richte mutaties van den goudvoorraad. Per saldo steeg het opereerend kapitaal van f. 148.4 millioen in Sept. 1936 tot f. 197,6 millioen in Maart 1937. De totale metaal- voorraad steeg in deze periode van f. 718,3 millioen tot f. 930.3 millioen en de opeisch bare schuld van f. 886 millioen tot f. 1145,4 millioen. b De dekkmg'van de opeischbare schuld door metaal bedroeg gemiddeld: 75,49 pCt. Vermindert men den metaalvoorraad met een bedrag gelijkstaande met 40 pCt. van de opeischbare schuld, .zijnde de ver plichte metqald'ékklng ingevolge koninklijk besluit van 4 Januari 1929, dan resteert het beschikbaar metaalsaldo. Gemiddeld beliep dit: f. 336.872.915. Het gemiddelde bedrag der bankbiljetten in omloop bedroeg f. 775.380.458. Het gemiddelde der creditsaldi in reke ning-courant bedroeg: van het Rijk f. 53.646.200, van anderen f. 120 019.047, to taal f. 173.665.247. In het algemeen bewoog het tegoed van het Rijk zich in het afgeloopen boekjaar op een hoog niveau, terwijl debetstand op deze rekening niet voorkwam. Zijn laagstcn stand gaf het maandgemiddelde in Juni 1936 te zien. Het beliep niet minder dan f. 19,2 millioen. Daarna steeg het, met ge ringe onderbreking^ in October en No vember. tot een hoogte van f. lil,5 mil lioen, die in Januari 1837 werd bereikt. Het boekjaar eindigde met een gemiddeld cijfer van f. 68.6 millioen voor Maart 1937.. Het reservefonds bedroeg op 31 Maart 1937 f. 4.338.708. Onder goedkeuring van den minister van Financiën is ten laste van de winst- en verliesrekening een bedrag van f. 300.000 toegevoegd aan de bijzondere reserve, die dientengevolge tot f. 6 600.000 is gestegen. Het pensioenfonds komt per 31 Maart 1937 op de balans met f. 11.277.931 voor. De uitkomsten van het bedrijf der bank. verkregen in het boekjaar 1936/1937, zijn opgesomd in de winst- en verliesrekening. Deze wijst over het boekjaar 1936/1937 een netto-winst aan van f. 3.528.827,86. Wanneer men wil vasthouden aan het gebruik om het dividend in guldens per ge heel aandeel af te ronden, laat het ter be schikking van de algemeene vergadering staande bedrag: van f. 940.165.03. rekening houdende rriWMIe té betalen dividendbe lasting. een uitkeerlng van f. 42 per aan deel toe. Mr. Goseling bij Dr. Colijn. De minister van Staat,.dr. H. Colijn, heeft gistermiddag om half vijf ten departemente van Koloniën ontvangen den voorzitter der Tweede Kamerfractie van de R.K. Staats partij mr. C. M. J. F. Goseling. De Tweede Kamer verkiezingen. De heeren C. J. van Lienden en graaf de Marchant gekozen. Het Centraal Stembureau heeft in een gistermiddag gehouden openbare zitting den uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer vastgesteld, welke uitslag dezelfde is als de reeds gepubliceerde. Ten aanzien van de heeren Albarda en Mussert, die tweemaal gekozen zijn, had de loting ten gevolge, dat alsnog gekozen werden verklaard de heeren C. J. van Lienden (S.D.) te Eindhoven en M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d'Ansem- bourg (N.S.B.) te Amstenrade. Indien de heer de Marchant et d'An- sembourg zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aanneemt, zal hij in de Eerste Kamer worden opgevolgd door ds. G. van Duyl te Utrecht. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Vergadering van afdeeling Zuid-Holland. De afdeeling Zuid-Holland van den Ne- derlandschen bond van Gemeente-ambtena ren heeft onder presidium van den heer D. Fonkert, gemeente-ontvanger van Oud- Beyerland te 's-Gravenhage vergaderd. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de cursus gemeente-flnanclën, uitgaande van de afdeeling, is gereorgani seerd. Aan mr. dr. Burlks is, op diens ver zoek, eervol ontslag verleend als directeur- leeraar; als opvolger zal optreden het pas benoemde Tweede Kamerlid, de heer W. Wagenaar; als leeraren zullen voorts aan den cursus worden verbonden de heeren: G. J. J. Benoist te 's-Gravenhage, H. Kam- meraat te Overschle en C. A. van der. Hey- den te Hlllegersberg. De rekening van de afdeeling over 1936 werd vastgesteld met een voordeelig saldo van f. 71,95. Vervolgens werd behandeld de agenda voor de in Juli te Heerlen te houden bonds vergadering. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren H. Robin, referendaris ter secretarie v. 'sGra- venhage, en K. de Boer. secretaris van Har din xveld. Na de behandeling van de agenda heeft mr. F. A. Helmstrijd, gemeente-secretaris van Alphen ad. Rijn, hoofdredacteur van het weekblad van den bond, een lezing ge houden over: Het reglement autovervoer personen. Op deze lezing volgde eenige ge- dachtenwissellng. De vergadering werd mede bijgewoond door het eerelid van den bond, den heer H. Th. Klein, oud-directeur van de vereenlging van Nederlandsche gemeenten. T. C. IDEMA. t Zondag overleed te Amsterdam, de W T. C. Idema, woonachtig te Meppel, )n leeftijd van 54 jaar. De overledene'was se dert 1 Januari 1935 voorzitter van den Ne" derlandschen grosslersbond, de landelijke organisatie van grossiers In koloniale wa ren. In Amsterdam verblijvende tot 't tref fen van de laatste voorbereidingen voor het congres van de internationale federatie van bonden van importeurs en groothande laren in levensmiddelen (Ifiwa), dat naar bekend is in de volgende week aldaar ge houden zou worden, is de heer Idema uit het leven weggeroepen. Bedoeld congres zal nu worden uitgesteld en vermoedelijk in Sep tember a.s. worden gehouden. CENTRALE VEREENIGtNG VOOR KINDERBEWAARPLAATSEN IN NEDERLAND. Te Dordrecht heeft de algemeene ver gadering plaats gehad van de Centrale Ver. voor kinderbewaarplaatsen in Neder land. De presidente, mevr, v. d. Hoop—van Vollenhoven (Rotterdam) herdacht 't 10- jarig bestaan van het algemeen informa tiebureau van de centrale vereenlging. Inplaats van mevr. v. d. Hoop. die aan de beurt van aftreden was, is bij acclamatie gekozen mevr. Reuchlin-Ellnk Schuurman (Rotterdam). Als presidente is eveneens bij acclamatie gekozen mevr, v. Nlevell— Aberson (Arnhem). De volgende algemeene vergadering zal op uitnoodiging van de K. B. P Plantage-Middenlaan te Amsterdam worden gehouden. Na de lunch is een film vertoond van de Dr. van Voorthuizen-stichting voor zwak zinnige kinderen, toegelicht door het hoofd der school, den heer Webster. Hbld, SPOORWEGVEERPONT VERBOUWD. P^nTKBTHIRTEN VOOR WOENSDAG 2 JUNI. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur, ds. A. Verhage van Middelburg. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 28): Nam. 8 uur ds. P. A. A. Klüsener van Bodegraven. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Assen (Evang.), dr. E. Emmen te Breda. Aangenomen: Naar Hoogeloon—Eersel c.a. (toez.), R. v. d. Mast, cand, te Drie bergen. Bedankt: Voor 's-Heer Abts en Slnauts- kerke, W. Reus te Westkapelle; voor Nie- kerk (toez H. Coolsma te Zundert; voor Schoondijke, W. F. Heyboer te Ouwerkerk (Zeel.). GEREF. KERKEN. BeroepenTe Schiebroek-Hillegersberg (centrum), G. Hagens te Asperen, CHR GEREF. KERK. Bedankt: Voor Nieuwpoort, P. de Groot te Gorinchem. VRIJ-EVANG. GEM. Aangenomen: Naar Heerde, K. H. Kam- meyer, oud-zendeling te Apeldoorn. DS. J. VISSER, t In den ouderdom van 67 jaar is te Den Haag plotseling overleden ds. J. Visser, em.predikant der Ned, Herv. Kerk De overledene werd in 1873 geboren en in 1898 candidaat in Noord-Holland, om 21 Aug. 1898 het predikambt te aanvaar den bij de Ned. Herv. Gem, te Egmond aan Zee. In 1901 vertrok hü naar Kuilen burg, waar hij in 1908 eervol emeritaat verkreeg wegens zijn benoeming tot direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. Ds. Visser, die ook de tucht school „De Kruisberg" te Doeünchem reor ganiseerde, is tot 1935 te Amersfoort werk zaam geweest toen hij eervol ontslag ont ving. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau, Tot stoomschip voor een passagiersdienst tusschen Trinidad en Bolivar. Naar wij vernemen is de verbouwing van een der vroegere spoorwegveerponten van den dienst EnkhuizenStavoren tot passa giers- en vrachtschip voor rekening van de Compania Anonyma Venezolana de Nave- gacion te Caracas dezer dagen bij de werf der firma Meyer te Zaltbommel gereed ge komen. Het schip dat herdoopt is in „Trini dad", zal na eenige proefvaarten onder Nederlandsche vlag en met een Nederland sche bemanning in den loop van deze week naar Venezuela vertrekken. Het vaartuig zal daar door de nieuwe eigenaresse worden overgenomen. De „Trinidad" welke ruimte biedt voor ongeveer 150 personen, is be stemd voor het onderhouden van den dienst tusschen Trinidad en Bolivar. PRINSELIJK JACHT HEEFT EEN SCHIPPER. Schipper van het Prinselijk jacht „Piet Hein" wordt de heer Otte Blom, te Rotter dam. waar hij leeraar is aan de school van het Onderwijsfonds voor dc Binnenvaart, Blom, die Fries van geboorte is, is, na ja renlang in de binnenvaart te hebben varen (hij is 43 Jaren oud), een 16 a 17 jaren lang schipper op jachten geweest Hij bezit een akte voor Nijverheidsonderwijs en onderwijs aan de school van het Onder wijsfonds, het Rijnvaartreglement, het Binnenaanvaringsreglement, en practische vakken en is tevens adjudant technisch opzichter van den vaartuigendienst van den vrij willigen landstorm. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. Te Utrecht heeft de Nederlandsche Bona van Gepensionneerden zijn algemeeno ver gadering gehouden. Na aanneming der voorstellen inzake statutenwijziging werd besloten tot fusie met het comité van aclle ter bescherm.ing van dc rechten van gepen sionneerden, het z.g, comité-Last. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer B. B. Neuteboom uit Apeldoorn. Beslo ten werd tot het voeren van actie voor toekenning van een toeslag op de pen sioenen, der oua-gepenslonneerden, die niet vallen onder het Kon. besluit van 22 Juli 1930 en slechts 40 procent verhooging ge nieten, waardoor deze meer in overeen stemming worden gebracht met de pen sioenen van na 1920. DE KONINGIN VU SOESTDIJK NAAR HET LOO. H. M. de Koningin is gisteravond uit Den Haag ten paleize Soestdijk aangekomen. Het ligt in het voornemen van H. M. heden in den loop van den dag van Soestdijk naar 't Loo te vertrekken. HERDENKING 100STEN GEBOORTEDAG VAN JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOBMAN. In de Martinikerk te Groningen heeft gisteravond een plechtige bijeenkomst plaats gehad ter herdenking van het feit, dat het 29 Mei J.l. 100 Jaar geleden was, dat jhr. A. F. de Savornln Lohman te Groningen werd geboren. Het ruime kerkgebouw was nage noeg geheel met belangstellenden gevuld. Tot hen behoorden behalve familieleden van den staatsman, vele leden van het voor deze herdenking onder voorzitterschap van Jhr. mr. D. J. de Geer gevormde eere-comité en tal van andere autoriteiten, in het bij zonder op onderwijsgebied. De bijeenkomst, welke werd opgeluisterd door zang van het christelijk mannenkoor „Laus Deo", werd geopend met het lezen van den 90sten Psalm en gebed door prof. dr. W, J. Aalders, waarna de voorzitter van het herdenkingscomité, mr. E. J. Thomassen a Thuesslnk van der Hoop van Slochteren, een woord van welkom heeft gesproken en het doel en de beteekenis van de samen komst in het kort heeft uiteengezet. Jhr. mr. D. J. de Geer heeft vervolgens een her denkingsrede gehouden. Dr. C Bouma, voorzitter van het Gerefor meerde schoolverband te Den Haag, heeft tenslotte de Indrukwekkende bijeenkomst met dankgebed gesloten. MIJNENVEGER TE WATER GELATEN. Bij de werf Gusto te Schiedam ls giste ren tc water gelaten de mijnenveger Abra ham van der Hulst. Dit is de laatste 'an de serie van acht mijnenvegers, welke voor de Koninklijke marine zijn gebouwd. VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdag ls te 's-Gravenhage over leden jhr. V. H. de Vllleneuve, oud-burge meester van Alblasserdam, Hlllegersberg en Schlebroek. De overledene heeft den leeftijd van 70 jaren bereikt. Op den weg LeidenUtrecht zijn 14 Veldhuizen, op de splitsing met den vég naar Rotterdam, verkeerslichten aange bracht. M. J, v. d. K. te L. Boven f. 600.l« ieder ongehuwde belastingplichtig. A. F. te L. Met verwarmde witte ter pentijn. J. W„ Leiden Den Haag-Delft-Rotter dam. 36 K.M. J. S. te V. K.N.S.M., Pr. Hendrikkade 108, Amsterdam; Rott. Lloyd, VeerhavenJ, Rotterdam; MIJ. Nederland, Pr. Hendrik kade 108, Amsterdam, en Holl— Amerika- lijn, Wlihelminakade, Rotterdam. A. Z. Het adres van Louis Davids is Vossiusstraat 27 Amsterdam Zuid: van Kees Pruis Leldschekade 66 Amsterdam: ven Willy Derby Gentschestraat 197. den Has A. S.. te A. De eigenaar van het dier ls aansprakelijk voor de schade. E. C. L„ te V. Het ls niet raadzaam a voor den militairen dienst in genoem.„_ Staat te laten inschrijven. Verlies va Nederlanderschap zou daarvan het gevo- kunnen zijn. A. C„ te L. Het vragen van een een voudige inlichting zal geen kosten m brengen. R. v. G. te L. Voor haar kleeding zoo noodig gezorgd worden. Zll heelt n recht de polissen at te koopen Terzake de ondersteuning kan op goederen oi komsten verhaal plaats vinden Recht op zakgeld kan zll natuurliik doen gelden P. R. te L. De vacantie van de do vakarbeiders is officieus vastgesteld week van 27 Augustus a.s. 3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10