[INCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 31 Mei 1937 HISTORISCHE FIGUREN. WEERBERICHT. Laatste Berichten Binnenland BEURSOVERZICHT Buitenland ClAiKï Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 767. binnenlandsch weerbericht. lidegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. I Hoogste Stand 768.0 te Warschau. I Laagste Stand 749.6 te Andanes. Verwachting tot den avond van 1 Junt: est matige Noord-Westelijke tot Weste rn wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke Glaring. Later weer kans op regen. Iets Kier. buitenlandsch weerbericht. gedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. |tn Scandinavië en de Noorsche zee ont- r.lkelen zich depressies, die zich Oost- uitbreiden. Tusschen de aftrekken- i tooge drukking in het Oosten en een gedrukgebied op den Oceaan ligt een idiepe onweersuitlooper, die vannacht leeds onweer bracht van Rochefort (Fr.) f:ons land. Op IJsland stijgt de barome- snel. In Scandinavië is de lucht bedekt kt regen ln Noorwegen en onweerskans in fed-Zweden. 1 in Oost-Duiitsohland en Poilen is het nog Vm, maar dreigt, vooral in Duitedhtand, (neer. West-Duitsohland en ons land len reeds sterke afkoeling. In Frankrijk |;t de scheiding tussohen warm en koud l bij Parijs, het Westen krijgt opklaring t toeier weer, het Oosten onweer. I In Ierland en Engeland is de lucht ge- Melijk opgeklaard en het weer vrij koel, p Schotland valt regen, onder Invloed van 1? Westelijke depressie. I la onze omgeving zal deze depressie toe- Jinenden wind en. na tijdelijke opklaring trschijnlijk opnieuw regen «n verdere eling brengen. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs: Z.W. 17 gr. C„ regen. I tonden: Noord, 14 gr. C., mooi. Jtlijn: Z„ 18 gr. C„ zw. bewolkt. I SiceWindst., 22 gr. C., Iraal. LUCHTTEMPERATUUR. |)uur voorm.: 13 gr. c. (56 gr. F.) 112 uur 's midd.: 15'/: gr. C. (60 gr. F.), puur nam.: 16 gr. c. (61 gr. F.). IOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. te 7 u. 55 min.; nam. te 20 u. 31 m. I 1 WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". |'i Middags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". I s Middags 12 uur: 19'/i gr. C. LICHT op voor fietsers ta. I Maandag: 9.40 n.m. tot 4.15 v.m. opening bijbeltentoonstelling te amsterdam. Vanmiddag is ln museum Fodor te Am sterdam de bijbeltentoonstelling, welke ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der statenvertaling wordt gehouden, geopend. Prof. mr. Paul Scholten, voorzitter van het comité van voorbereiding, sprak de ope ningsrede uit. Deze tentoonstelling aldus spr is ingericht ter herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden de door de staten-gene- raal opgedragen vertaling van den bijbel tot stand is gekomen en aan de staten- generaai door vertalers en revisoren in een plechtige zitting aangeboden. In het zelfde jaar 1637 werd zij openbaar gemaakt. De beteeker.is van deze geschiedenis hoopt. het Nederlandsch Bijbelgenoot schap in samenwerking met de kerken, die St. Helena, met eenige onderbreking zou DE VATICAANSCHE STAAT Tachtigste verjaardag van den Paus. de apotheose. Toen Napoleon den 5en Mei valn het jaar 1821 op Sint Helena gestorven waj, bleef de abbé Vignall bij het lijlj, dat door Bertrand bedekt was geworileh met de kapotjas, die de keizer bij Marengo gedra gen had. De abbé waakte. Anderen kwamen en gingen; de abé verliet zijn pest niet. In zijn handen was het bijbeltje, dat hij eenige dagen vroeger, als toevallig, bij den ster vende had achtergelaten. Nu las hij het ernstige hoofdstuk van den Prediker over de moeiten en de ijdelheid der aardsciie dingen en over het stof, dat wederom tot aarde keert als het geweest is. terwijl de geest weder tot God keert, die hem gegeven heeft. Na ruim negentien jaar was het stoffe lijk overschot van den eens zoo machtige opgegraven; eenige oogenblikken was het voor de getuigen zichtbaar geweest en daarna was de laatste tocht begonnen, die, aangevangen in „de vallei van het graf" op de statenvertaling gebruiken, in een olech- tlae bijeenkomst od 16 Juni in de Nieuwe Kerk te herdenken De statenvertaling is een moment ln de Nederlandsche cultuur, in de geschiedenis van de Nederlandsche taal, in het gods dienstig leven van het Nederlandsche volk. Dat moment wordt ons nader gebracht als wij de beeltenissen zien van de mannen, die zich jaren lang met ongebroken trouw aan dit werk hebben gegeven. Doch niet alleen de geschiedenis van het ontstaan der statenvertaling is de ten toonstelling gewijd ook aan de plaats die zij later Innam. moord te heiloo Vermoedelijk is Vrljdagawond te Heiloo een moord met voorbedachten rade ge pleegd. Het. vermoeden bestaat dat een 35-jarlge gescheiden vrouw uit Limimen ln den vijver van het park Ter Coulster haar 3'/i- iarlg zoontje heeft verdronken. Zii deed het voortanen alsof zij beiden te water waren geraakt en zij het kind niet heeft kunnen redden. De politie heeft het lijkje in beslag geno men, waarop sectie zal worden verricht. De vrouw Is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Men vermoedt dat zij in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft gehandeld. verdronken. Gistermiddag is tusschen Maassluis en Vlaardlngen de li-jarige G. D. uit Schie dam, die deel uitmaakte van een padvin derskamp, bij het baden in de Maas door den stroom afgedreven en verdronken. Men heeft tevergeefs naar het lijk ge dregd. nederlandsche vereeniging voor vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap. Jaarvergadering te Haarlem. Zaterdag en gisteren hield de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staats burgerschap een druk bezochte jaarverga dering in Haarlem. Mej. E. H. Piepers opende de vergadering en herdacht het heengaan van mevr. H. van Biema-Hii- mans met woorden van innige waardeering In haar openingsrede gaf de pres. een alg. eindigen in het grootsche monument onder den Dóme des Invalides waarvan minister de Rémusat in de zitting der Kamer van Afgevaardigden den 12en Mei 1840 gezegd had, dat het zou zijn „waardig den man, die het zou bevatten, eenvoudig schoon, grootsch van lijnen, naar menschelijike be rekening in staat den tijd te tarten, duur zaam als de herinnering aan hem, die er zijn laatste aardsche rustplaats zou vin den". Op het eiland is een stemming, die aan alles, wat er geschiedt, verhoogde waarde geeft. Engeland vergoedt eenigszlns in zijn ernstige hulde van nu, wat het gedurende de jaren der gevangenschap aan den kei zer te kort was gekomen. De hoogste hof felijkheid gaat samen met eerbiedige er kenning van de merkwaardige figuur, die hij mocht dan ook de groote vijand ge weest zijn de keizer bij zijn leven was geweest. De formaliteiten vele. die lange uren in beslag nemen! getuigen van den wensch der Engelschen om de uiterste cor rectheid te betrachten. Wanneer ongeveer alles gedaan is, wat gedaan moest worden, het protocol naar eisch betracht, het pro ces-verbaal ln den vorm opgemaakt, dra gen Engelsche soldaten de zware kist, waar over de keizerlijke mantel was uitgespreid, naar den lijkwagen, die door de regeermg van Sint Helena was aangeboden. Daarom heen schaart zich het garnizoen, de Fran- sche en Engelsche autoriteiten omringend; door een haag van Britsche militie, diie de handen kruist op de kolven der neder waarts gekeerde geweren, schrijdt de stoet voorwaarts; de militaire»muziek laat een treurmarsch hooren. Van minuut tot mi nuut dreunt een kanonschot. De inwoners van Jamestown hebben zich ln rouw ge kleed; de winkels zijn gesloten, de bevol king doet den dooden keizer uitgeleide naar de reede. Daar neemt de prins van Join- vilie namens Frankrijk des keizers stoffelijk overschot van den Engelsehen gouverneur over. De Fransche prins en de Engelsche bestuurder wisselen woorden van waar deering en dank. Een keizerlijke vlag, door de Engelsche dames op-Sint Helena ge borduurd, wordt op de sloep geheschen, die de lijkkist zal overbrengen naar het prin selijk fregat; de Fransche driekleur rijst omhoog op de Fransche oorlogsbodems in zee en bij het bulderen van het geschut der forten en der vuurmonden op de schepen, verlaat keizer Napoleon Sint Helena „Sint Helena, klein eiland. zooals in een plotseling afgebroken aantsekening staat in een schoolschrift van den jongen Bonaparte. Het was den 15en October. Eerst den 18en zou het fregat zijn reis aanvaarden. Een rouwkapel was ingericht, waar missen werden gelezen. Toen de laat ste officieele acten waren geteekend, toen Paus Pius XI viert vandaag zijn tachtig sten verjaardag. Hedenavond zal hij deel nemen aan de opening van de pauselijke academie van wetenschappen en een rede uitspreken overzicht van de werkzaamheden over 1936 steenen platen, die op het eiland Napo- ov» Wil do Kocori Aiiiriinfror» Aifnr riow crenr - MAANS- OP. EN ONDERGANG. |0nsdag op: 0 u. 32; onder 10 u. 36. Officieel Spaansch communiqué. Pft ministerie van nationale verdediging fjalencia heeft het volgende communiqué •Publiccerd: IJe militaire commandant van Almeria j't om 8 uur 30, de volgende nota doen «omen aan den minister voor nationale Jjedlglng: ■Hedenmorgen om 5 uur 30 werd ik ge- T^Khuwd, dat een Duitsch pantserschip Fier Duitsche torpedojagers uit de rich- van Carthagena naar Almeria kwa- 1 Om 5 uur 45 bevonden deze vaartui- 0 ilch op een afstand van twintig kilo- fc». en bewogen zij zloh voort ln de ®ing van Almeria. Toen zij zich op een and van 12 km. bevonden, openden zij Ew een'8e waarschuwing of kennisge- Mnet vuur op de bevolking der stad. Zij ®tten niet een bepaald doel te treffen, t.ken daaruit bleek, dat zij een aantal r*uen, ten getale van naar schatting1 1 '•■dncerd over de geheele oppervlakte li i? PIaats afschoten. üustbatterljen beantwoordden 't vuur circa 60 kanonschoten, welke naar het 9J8 een der torpedojagers raakten. ff 6 uur 50 staakte het Duitsche eska- y vuren en verwijderde zich onder jwiHting van een rookgordijn. De E»er van de kustbatterljen onder- J, "de duidelijk de Duitsche kleuren op Invallende schepen De vaartuigen na- - r--i Almeria langs Cabo Gata tot op de tv® van Roquetas, waar zij den steven naar Almeria en zich ln gevechts- Plaatsten. Ook het vertrek geschiedde Ifei k Gata- in Oostelijke richting. »'.i: u idene gebouwen der stad zijn ver- lirii 's t^lans nlet mogelijk het aan- ■Nia en Eewonden schatten. Men KJ1 het opruimingswerk begonnen. Een ■\rD51s opgestegen jachtvliegtuig kon dat het Duitsche eskader zich leülla begaf. I.,„ °°iiogsschepen vuurden ook op de k'-p die bezig waren met opvlsschen ij, ""en ln de zone, waar eenige dagen een Engelsche torpedojager op •Dmljn geloopen is". en bii de beschouwingen over den stand der rechtspositie van de vrouw merkte ze o.a. op dat deze in Ned Indië beter werd geacht dan in de andere koloniën en protectoraten over heele wereld. Mej L Ort (secr.i releveerde in haar jaarverslag den groei van de vereeniging 19. Sept. wera in Amst het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging opge richt door mej. Rosa Manus. mevr. dr. W H. Posthumus-van der Groot ea.. waar zorgvuldig alles wordt bewaard en toe gankelijk -gesteld voor wetenschappelijk ondezoek. Door het geheele land werden gemeenschappelijke maaltijden georgani seerd (zoogenaamde HutspotclubsiOok't vredesvraagstuk werd uitvoerig besproken op den Internationalen bijeenkomst in Amsterdam, waar het eerste referaat ge houden werd door mrs. Corbelt Ashby. De staatkunde werd behandeld tijdens een week-internaat op de Vonk en een landdag ln Noordwijkerhout. De vrouwenbeweging herleeft overal! Inplaats van de aftredende hoofdbestuurs leden werden mej. L. Ort, mej. mr. C. v. d. Valk, mevr. A M. Boissevainvan Lennep en mr. H. B. J. Waslander gekozen, terwijl mej. mr. J. C. van Es en mr. N. J. C. M. Kap- peyne v. d. Coppello werden herkozen. Bij het congres in Zürich werd de ver. door een groote Ned. delegatie vertegen woordigd. Mevr. mr. Bakkervan Bosse en mej. mr. Corry Tendeloo hielden daar refe raten. die tot resultaat hadden, dat er een intern. Jongeren Wcrk-Comité werd opge richt om tot grootere activiteit te komen De belangstelling was zeer groot, sommige vergaderingen werden door 800 vrouwen bezocht. leon's graf hadden bedekt en later in den Dome des Invalides zouden worden aan gebracht, aan boord waren geheschen, zeilde „La Bella Poule" uit, begeleid door de, „Favorite" en de „Orestes", den steven gewend naar Frankrijk. Drie en veertig dagen duurde de vaart. Het was honderd een en vijftig dagen ge leden dat de expeditie de reede van Tou lon had verlaten. Nu liepen de schepen den 30en November de haven van Cherbourg binnen en wierpen er de ankers uit, begroet door de kanonnen der forten. Van dit oogenblik af is de huldiging van den doode één doorgezette, ontroerende mani festatie. Frankrijk schijnt als bezield met één gedachte. Zoo „Madame Mère" nog ge leefd had, zoude zij met nog meer recht dan tien jaar geleden, toen het beeld van haar zoon weer op de Vendömezuil was geplaatst hebben kunnen zeggen' „De Keizer staat weder midden in zijn volk". Zeker, er was een felle oneenigheid in Frankrijk; de dwaze poging om naar de macht te grijpen van den lateren Napoleon III had veel ontstemming verwekt en de anti-Bonapartisten versterkt in hun poli tiek, maar toch, toen het schip van den prins van Jolnville met zijn kostbaren last ln de Fransche haven was geankerd, scheen alles te wijken voor de ééne gedachte, dat de banneling van Sint-Helena, dat „de Kei zer", dat Frankrijk's machtige heerscher te rug was, ontstegen aan zijn graf op Engel schen bodem, ontheven aan Engelsche over macht. En het is één triomftocht, één groo te huldebetooging van Cherbourg tot Parijs toe. Te Cherbourg, waar acht dagen rust [werd gehouden, was de lijkkist, bedekt met een lauwerkrans, overgebracht op het Door verschillende comitéleden werden 3toomschiD La Normandie Statie met bran uitgebreide en zeer deskundige, gedetail- •,.t00I.nsltnip La Normandie. Statig, met bran leerde verslagen uitgebracht, o.a. door mvr. mr. B Bakker-Nort over de Huwelijks i,„tgaving. Het „comité voor eenen gemeen schappelijke Actie tot Hervorming onzer Huwelijkswetgeving", waarbij 22 vereeni- gingen zijn aangesloten, schreef een prijs vraag uit. waarvan de le prijs gewonnen werd door mevr. mr de RuiterZeeuw en de 2e prijs door mej. mr. Zeelenberg. Er waren 13 inzendingen ontvangen. Zaterdagavond bood de afd. Haarlem een gezelllgen cabaretavond aan, waar o.a. een schimmenspel werd vertoond. In de voortgezette vergadering werd de volgende motie aangenomen: D' Jaarver gadering van de Ned Ver. voor Vrouwn belangen en Gelijk Staat-burg' '-hap dende lampen, het altaar geplaatst tegen den bezaansmast, voer het schip den Selne- mond binnen. Tot drie uren beneden Rou- aan gaat de reis verder: dan, met het oog op den waterstand, wordt de kist overgenomen door een lichter vaartuig, La Dorade. Hier, aan den grooten mast, wapperde de keizer - jlijke vlag. Het schip was zwart geverfd. Op de voorplecht onder een baldakijn van zwart fluweel, met zilveren tranen bespren keld. stond de lijkkist, waarover de keizer lijke mantel was gelegd en die de keizers kroon droeg. Een flotille van negen schepen gaven de Dorade het escorte. Zoo naderde riten Rouaan. Normandië's hoofdstad. Een grootsche betooging, waarbij de kardinaal aartsbisschop aanspoort „te bidden toor hem, die de kerken van Frankrijk wederom voor den dienst van den Allerhoogste heeft geopend", vertolkt de stemming der menig te en stuwt als het ware de huldiging voor uit, vooruit naar de plaatsen, die langs de rivier zijn gelegen, Pont de l'Arche, Vernou, Mantes, Maisons-sur Seine, Courbevoie. Als de boot hier aankomt is het 14 Decem ber. Nu zal Napoleon's stoffelijk overschot aan wal worden gebracht; nu is hij „aan de boorden van de Seine", waarvan hij in zijn testament sprak, toen hij wilde, dat zijn asch zou rusten te midden van het Fran sche volk, dat hij zoo lief had gehad; nu is hij bij zijn Parijs, zijn Parijs dat hem had ge dragen in zijn wonderbare stijging naar de hoogste toppen van menschelijke eer, dat zijn op- en ondergang had aanschouwd, doch dat door hem, ontrukt aan den chaos van de Terreur, van het bodemloos Schrik bewind, geworden was de stad der glorie, het middenpunt van een wereldheerschap pij, waarvan hij, Napoleon, de ontstellende, ■ie verrassende, de geniale, de gevaarlijke gebieder' was geweest. Nu is de profetie van den dichter vervuld, zijn Victor Hugo's ver zen tot werkelijkheid geworden: In uwe hoofdstad, sire, keert gij weder, Geen oproer laait, geen strijd, geen woede of haat. Door de Triomfboog daalt gij tot haar neder In keizerlijk gewaad. Parijs laat al zijn groote stemmen schallen, 't Ontsteekt op honderd torens 't vreugde vuur. Fanfares, carillons, de honderdduizend tallen, 't Zingt alles in dit uur! Ja, als keizer wordt hij ontvangen. „Aan Keizer Napoleon", luidt het opschrift op de obelisk, die de gemeente Courbevoie voor hem heeft opgericht. „Aan Keizer Napoleon" luidt de bloemen hulde, neergelegd voor de scheepszuil. die bij de brug van Neuilly door de dankbare bemanning van het fregat, dat zijn lijk over den oceaan had teruggebracht, gewijd was „aan de Heilige Maagd Maria, beschermster dezer zeelieden". „Aan keizer Napoleon" wordt het tribuut van hulde betaald der duizenden, die hem vergezellen en der dui- 1 zenden, die hem wachten, heden aan de poorten van Parijs, morgen in Parijs zelf. En den laatsten nacht betrekken ontel bare menigten de doodenwacht rondom het stoffelijk overschot van den man, die Frankrijk's geesel en Frankrijk's groote heerscher .was geweest.Het is 'n nacht zonder slaap, een nacht met een versnel den polsslag. Parijs vibreert, zooals slechts Parijs vibreeren kan. Nog is het de 14e December, maar morgen, morgen zal het zijn, het groote feest, de groote plechtig heid, de groote ontroering van den nieu wen band tusschen het Fransche volk en „zijn Keizer", zijn dooden keizer, maar die leeft in de harten van allen. ..Tout le monde m'a aimé et m'a haï", had hij bij zijn leven gezegd: ...Allen hebben mij lief gehad en hebben mij gehaat". Thans heb ben allen hem lief en hun liefde zal hem begeleiden naar de plaats, waar zijn stof de rust der eeuwen zal ingaan, „sur les bords de la Seine, au milieu de ce peuple frangais que j'ai tant aimé", naar zijn eigen wensch. A. J. BOTHENIUS BROUWER AMSTERDAM 31 Mei. De berichten omtrent de incidenten, in de Spaansche wateren, die de vrees wek ten voor internationale politieke verwikke lingen, riepen heden op de effectenbeurs te Amsterdam een flauwe stemming te voorschijn. De koersen van de meeste fondsensoorten kwamen op een verlaagd koerspeil terecht en diverse specialiteiten kregen zelfs een vrij aanzienlijk verlies ie boeken. Deze reactie sproot niet voort uit omvangrijke liquidaties, want de handel was zeer beperkt. De kooplust was echter geheel afwezig, zoodat betrekkelijk slechts weinig aanbod tamelijk groote nadeelige koersverschillen te voorschijn kon roepen. De zwakke beurstendenz kwam in de eerste plaats tot uitdrukking in het koers verloop van Koninklijken, die zeer gevoelig zijn voor politieke aangelegenheden, aan gezien zij een uitgesproken internationaal karakter dragen. Het toonaangevende pe- troieumaandeel werd een kleine tiental punten beneden het vorige slot ingezet, doch daarna trad reeds spoedig een soort evenwichtstoestand ln, zoodat tijdens de middaguren geen groote fluctuaties meer werden meegemaakt. De handel op de Rubberafdeeling was van geringe afmetin gen. Amsterdam Rubbers werden lager in gezet, doch konden zich vervolgens ge deeltelijk herstellen. De meeste minder courante soorten kre gen een klein verlies op hun rekening. Van openlijken handel in Tabakken was niets te bemerken, doch dit kon niet beletten, dat de bekende Sumatrasoorten alle ver scheidene punten beneden het vorige koerspeil kwamen te liggen. De Industrieelen die op kleine schaal werden verhandeld, werden vrijwel zonder uitzondering afgedaan De aandeelen Fok kervliegtuigen werden ln een kleinen open hoek verhandeld en ondervonden eveneens den invloed van de ongunstige beursten denz. De Suikerafdeeling was stil. H.VA.'s zagen zich een goede tiental procenten ontgaan. Ook de overige Suikerfondsen verkeerden in reactie. De Scheepvaart- aföeeling was zeer stil. De meeste specialiteiten werden iets lager afgedaan, doch legden verhoudingsgewijze toch een goed weerstandsvermogen aan den dag. Voor Amerikaansche waarden bestond een flauwe stemming. De omzetten waren echter gering. De beurs te New York is ook heden gesloten, zoodat men op het toekom stige verloop van zaken niet te veel durfde te anticipeeren. De beleggingsafdeeling had een kalm voorkomen. De Oude Schuld was goed prijshoudend, doch de 4»/o obligatie's Nederland en Nederlandsch-ïndlë lagen eerder iets gedrukter in de markt. wisselkoersen. Londen 8.96 3/8, Berlijn 73.Parijs 8.10'/« Brussel 30.67, Zwitserland 41:49, Kopenha gen 40.05, Stockholm 46.25, Oslp 45.07'/>, New-York 1.82. Praag 6.341/!, Prolongatie 1, Part. disc. 3/16, Daggeld 1/4, Registermar- ken 36 1/4, Crediet Sperrmarken 17. Effec- tensperrmarken 161/4, Reismarken 51, Bankpapier 43'/:. Zeg, moeder!wie heeft ons nou eigenlijk gebracht. de prins van napels gedoopt. "'IC' Hedenmorgen is in de kapel vgn het Quirinaal de doop-plechtigheid verricht van den prins vgn Napels, in tegenwoor digheid van de koninklijke familie, de t.e ilcdcn der regeermg cn de hoog:te auton- Haarleir op 30 Mei bijeen dringl er bij hei teiten des lands. Als peter en meter fun- H.B op aan. dat het onverwijld een actie beginne om bij de eerstvolgend' verkiezin gen te trachten meer vrouwen gekozen te krijgen In de besturen van Stad en Land. geerden resp. de koning en de hertogin van Vendome als vertegenwoordigster van de koningin-weduwe van België. De doop werd verricht door mgr. Beccaria. VOETBAL. HALLE EN PAAUWE ALS RESERVES AANGEWEZEN. Voor het West-Europeesche elftal. Naar wij vernemen zijn als reserves voor het West-Europeesche elftal, dat op 20 Juni tc Amsterdam In het Olyv ric-h sta dion tegen Centrar.' Europa uitkamt, aan gewezen de spelers Leo Halle (Go Aheadi als doelverdediger, Robert Paverick (Ant werp F.C.) als back, Bas Paauwe (Feyen- oord) als middenspeler, en Roger Cour- tols (F. C. de Sochaux) als voorspeler. AMSTERDAM, 31 Mei. Ter Veemarkt wa ren heden aangevoerd: 500 Vette koelen, waarvan de prljzien waren: le kw. 7078, 2e kw. 6068, 3e kw. 5258 per K.G. slacht, gewicht. 90 Melk- en Kalfkoeien 180235 per stuk; ill Vette kalveren 2e kw. 42 52 enkele hooger. 3e kw. 3040 per K.G. levendgewicht: 129 Nuchtere kalveren 58, 52 Schapen 2835 per stuk; 566 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5556, Zware varkens 4555, Vette var kens 53—54 per K.G. slachtgewibht; 15 Paarden 120150 per stuk. ROTTERDAM, 31 Mei Aanvoer totaal 1769 stuks; 501 vette runderen; 241 vette kalveren; 9 nuchtere kalveren; 115 scha pen en lammeren; 857 varkens; 45 zuig- lammeren. Prijzen per K.G.: vette koeien: Ie kw. 75. 2e kw. 66. 3e kw. 52—60 ct.; vette ossen 72. 66 5262; vette kalveren 80, 65, 4550: varkens (levend gewicht) 48, 47, 46; Schapen 54, 48. 38; Lammeren 57. 47 36; Prijzen per stuk: Schapen 37, 30, 25 gld.; Lammeren 30, 25, 18 gld.: Zuiglamme- ren 17, 13 9 gld. ROELOFARENDSVEEN, 29 Mei 1937. Aardbeien 813 ct. per doosje, bloemkool 35 ct. per stuk. sla f0.601.90 per 100 krop, snijboonen f. 22.65, snijboonen stek f. 1.501.70. peulen f. 1.551.85 per 10 p. BOSKOOP, 29 Mei. Rozen per bos: Else Poulssn 1837 ct. Rosamundi 5590, Jules Bouche 1518. Florex 23—33, Butterfly 18—24, Pauls Scarlet 43—52, Pechtold 43— 56 Gloria Mundi 39—53, August Noack 17- 19, Rosalandia 1623, Paul Grampel 40 50 Ingar Olsson 31 ct. Diversen per bos: Lathyrus 68 ct. Violieren 1824. Pioenen 1216. Aronskelken 40, Clematis Prins Hendrik 901.20, idem Nelly Moser 50, ld. L'Azurstern 90, id. the President 60 ct. WESTLAND. Coöp. centrale Westland- sche snijbloemenveiling. 29 Mei. Anjers 3575 c., Geraniums 813 c„ Hanggera- niums 713 c., Salvia 48 c., Fuchsia 8 13 c Spirea 2026 c., Gloxinia 2745 c., 3r~onla 318 c„ Lobelia 34 c„ alles per pot. Lathyrus 49 c„ Anemonen 4 c., Vio- iieren 10—16 ct., Convillis 5—9 c., Imperator 916 c., Yellow C.ueen 58 c., Excelsior 7 11 c., Ixia 58 c„ Nymph 1323 c„ Pe- rethrum 57 c., alles per bos. Anjers 3—60. 790, Regalis 1.001.60, alles p. 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3