Het Spaansche gevaar Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 31 Mei 1937 PLANTSOEN-CONCERTEN. Donderdag 3 Juni a s. zal het eerste con cert van een reeks van 10 concerten, te geven door den Bond van Leidsche Har monie en Fanfare-Vereenigingen. verzorgd worden door het Leidsch Harmonie Gezel schap „De Post" directeur de heer M. Bol- aanval op het pantserschip ln een rouw rand. In hun commentaar geven de bladen uitdrukking aan de verontwaardiging, weike het land wegens deze „ongeloofelijke gebeurtenis" vervult. Tevens wijzen zij de uiteenzettingen van de hand, welke Va lencia hierover heeft gegeven. Zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter": derdijk. Het concert zal aanvangen te acht Met verdraaiing ^r feiten traöht men Plantfóenmi!Sc ^aerfim i segeven m de vreeselijke misdaad te bedekken, yraar- mfnt aan bijna honderd Duitsche soldaten bij 1. Blaze Away, marsch; 2. Ouverture de olCr'z^nlevXn^HeT^t"3daf'd'e l'opêra Nobuchodonosor. G Verdi: 3. Ge- 'nnltsphi schichten aus dem Wiener Wald, wals Joh. Strauss- AtiPa fnntaisip rnném o 1-»'anninS door de doodelijke bommen ach- Verdi 5 Steadfast and Tku° marsch tcrhaald zÜn' weerlegt ondubbelzinnig de Feické. tejSsti, mar£h brutale bolsjewist,sche uiteenzetting. M. Bolderdijk-:-7; Un tour de Bandit, ouver ture. Fr.won Snppé; 8. Cavalleria Rusticana fantaisie, P. Mascagni; 9. Afscheid van 't Vierde", Godfried Mann. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 9855.aan de Rijksontvangers af gedragen. benevens f. 927,17 aan den Ge meente-Ontvanger. Het Duitsche oorlogsschip had rust en was niet klaar voor een gevecht om den overval te weerstaan. Men mag verwach ten. dat de bommen op de „Deutschland"' eindelijk eens de niet-inmangingscommis- sie te Londen uit haar lethargie en acade mische besprekingen haalt. Aan de deur van de Londensche confe rentie-zalen kloppen dè dooden van' de Duitsche en Italiaansche oorlogsschepen. Een geheel volk, en dat deel der wereld, dat het bolsjewistische gevaar in zijn ge- De aandacht wordt er op gevestigd, dat ^eele draagwijdte inziet, verheft de aan- aanslagen en beschikkingen zoo spoedig klacht: erkent eindelijk, dat hier misda- mogelijk na ontvangst ten kantore van den digers aan het werk zijn. die een wereld- - betere wee bestaat" dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden inge- |chaos willen ontketenen. Praat niet lan- ttugeiL dat er een betere weg jat schreven. FRANKRIJK Viering van Memorial Day. Te Parijs hebben gisteren verscheidene plechtigheden plaats gevonden ter vie ring van Memorial Day. welke dag in dit jaar samenviel met de herdenking van het feit, dat de Vereenjgde Staten zich voor twintig jaar aan de zijde der geallieerden in der. wereldoorlog schaarden. Op de groote Amerlkaansche begraaf plaats „Meuse Argonne" te Romagne, heeft de Amerikaansche generaal Pershing een prachtige kapel ingewijd, die gebouwd is ter nagedachtenis aan 14. 238 ..Sammies", die tijdens den oorlog op de Fransche slag velden zijn gesneuveld. In een rede verklaarde Pershing o.a.: ..gezien den huidigen wereldtoestand, nu de bewapeningswedloop voortduurt, is nog niet voor ons land het uur gekomen om de voorbereidingen voor de verdediging tegen den oorlog te verwaarloozen. Doch voortdurend doen zich meer redenen voor om te hopen, dat wij in de toekomst bij de regeling der verschillende geschillen tusschen de volken van het vasteland het verstand over het gevoel zullen kunnen zien zegevieren, en dat reeds de vrees voor den modernen oorlog kan dienen om de leidende persoonlijkheden ervan te over- ger over beschermingsmaatregelen, maar l eemt die maatregelen. Dag ln dag uit Te Suresnes was het de minister van oorlog, Daladier. die op het Amerikaan- HANDELSREGISTER K. v. K. duidelijk gehoond, zendt men wapenen en Wijziging. vrijwilligers over de Pyreneeën en werpt N V, Koninklijke Nederlandsche Grofsme- men op de schepen, die den „roeden" in- derij. Zuidsingel 66. Leiden. voer moeten controleeren. bommen als op Procuratie verleend aan M. C. de Jong schietschijven. Duitschland heeft zich bij en N. van Ginkel (Beperkende Bepalingen1 I de internationale controle niet opgedron- gen. De jongste gebeurtenissen om Guer- - Bij de gehouden examens te Amster- !i'ca.en de bolsjewistische verdraahngen in dam. theoretisch gedeelte, slaagde voor 't Geneve en smds het bezin der in- diploma, land-machinist, stoombedrijf. en wordt de gehele internationale cEtrïS voor het diploma land-machinist, koelbe- drijf, onze stadgenoot P. van Lienden Jr. Naar wij vernemen is de levering van de electrische installaties in het pand. Haar lemmerstraat (v.h. Fa. Waals), waarin ge vestigd worden de magazijnen van de Hema, bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de Iemco N.V. alhier. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn tiat onze stadgenoot L. Klinkhamer Jr. als straat maker in gemeentedienst kwam. Geslaagd voor het examen „Rekening courant-boekhouder" afgenomen door het Instituut „Mercurius" te Amsterdam, de heeren P. van Vliet alhier en H. A. Fon tein te Oegstgeest, leerlingen van den heer J. A. Christiaanse, alhier. Op verzoek van de politie alhier is te Haarlem aangehouden de 25-jarige M. J. A., die zich hier ter stede onder valsche voorwendselen toegang had verschaft tot een woning (als monteur der Sted. Licht fabrieken) en bij die gelegenheid een gou den horloge had gestolen. A. heeft Ceze truc ook elders met succes toegepast. Wegens diefstal van ,^-en jongenspak en een rok uit het pand der firma C. en A. B. is aangehouden de 17-jarige M. A. v. d. Z. aïhier. Zaterdagmiddag vervoegde zich ten huize van de fam. van D. in de Hoogewaard te Koudekerk, de 18-jarige C. P. B.. afkom stig van hier, die om werk kwam vragen. Een uur later ontdekte men. dat een porte- monnaie met ongeveer f5 verdwenen was. Direct werd de politie gewaarschuwd, die nog denzelfden avond den vermoedelijken dader opspoorde. Deze bekende inderdaad zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. van Frankryk. Sarraut deed hetzelfde te Rouaan. waar Jeanne d'Arc werd herdacht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Gevaar dreigt uit Spanje. Het Spaansche geval heeft opnieuw een zeer dreigend karakter aangenomen ten gevolge van de bommen, door vliegers der regeering van Valencia geworpen op het Duitsche pantserschip „Deutschland", waardoor 22 leden der bemanning werden gedood en 60 gewond, waarvan er 20 in 't hospitaal te Gibraltar zijn opgenomen. Het is inderdaad een zeer ernstig voor val. dat in de gevolgen nog niet is te over zien. Deze aanval of was het werkelijk een antwoord op een beschieting door het pantserschip? Voorloopig lijkt dit weinig waarschijnlijk is weinig minder dan een oorlogsdaad"! Onder leiding van den Fuehrer heeft het Duitsche kabinet ter stond vergaderd en er zijn maatregelen ge troffen. Welke, zijn nog onbekend en toch komt het daarop in de eerste plaats thans aan. Zal Duitschland zijn eigen recht gaan zoeken of zal het de niet-inmengingscom- missie de zaak willen laten opknappen, zoo deze althans aan de Duitsche „eer" zich voldoende wil laten gelegen liggen? Het antwoord op de vraag zal beslissen, of de Spaansche furie al dan niet een gevaarlijk Europeesch karakter zal gaan aannemen. Zonder twijfel zou 'n zelfstandig Duitsch optreden in Frankrijk en ook in Engeland groote ongerustheid doen ontstaan. Door een zelfstandig optreden van Duitschland zou, hetgeen bereikt is. als het ware in één slag worden bedrëigd met vernietiging Maar aan den anderen kant dient er kend. dat Duitschland alle reden heeft, thans een energiek optreden te eischen. Zal de Londensche commissie daaraan wil len en kunnen voldoen? En in welken vorm? Men ziet. we staan weer voor een reeks vragen, waarop het antwoord alsnog schuldig gebleven moet worden. Moge echter niet te lang worden getreuzeld! De Spaansche verdediging, dat 't Duit sche schip buiten zijn zone was, is slechts een doekje voor het bloeden en kan zeker niet au serieux worden genomen. Intusschen bereiken ons zeer verontrus tende berichten: Duitsche oorlogsschepen hebben Almena, een kustplaats tusschen Gibraltar en Carthagena gebombardeerd! Beteeken; dal oorlog? Nog hopen we, dat Londen door snelle ac> - '- - .i ingrijpen en afwenden, hetgeen voor Europa een ramp zou kunnen worden De verontwaardiging in Duitschland is groot! Voor zoover couranten verschenen zijn, publiceer en zij het bericht over den lucht- Genève en Londen sinds het begin der in ternationale controle hebben voldoende bewezen, dat de bolsjewistische misdadi gers er niet aan denken, de internationale afspraken voor zich als bindend te be schouwen". De „Montagspost" zegt ervan overtuigd te zijn, dat de Duitsche regeering met alle scherpte er voor zal zorgen, dat voor dit voorval voldoening gegeven wordt. De Fransche pers erkent het gevaar. De Berlijnsche correspondent van de „Journal" schrijft, dat de aangelegenheid netelig wordt, doordat de Duitschers blijk baar van meening zijn, dat de geworpen bommen ook het gezag van het Derde Rijk hebben getroffen. Volgens den correspondent van de „Jour" gelooft men dat de Duitsche regeering. hoewel zij een uiterst krachtige houding zal aannemen, niet zal overgaan tot on doordachte daden, die onherstelbare gevol gen zouden kunnen hebben. Hoewel de toe stand ernstig is, zegt men in officieele Berlijnsche kringen, draagt hij niet het karakter van onmiddellijk gevaar. De „Oeuvre" schrijft, dat het incident noodlottige gevolgen kan hebben, indien OOSTENRIJK Duitsche kranten verboden. De Duitsrihe kranten, weike het verslag van de rede van dr. Goebbels over de zeden- urocessen tegen R.K. geestelijken bevatten, zijn in geheel Oostenrijk verboden. De Dultscihe ambassadeur von Papen, heeft hiertegen geprotesteerd. RUSLAND Honderden arrestaties. Het dagblad „De Oeralarbeider"" meldt uit Swerdlow, dat aldaar eendge vooraan staande functionarissen van partij en be- dr ij f slaven zijn gearresteerd, omdat zij aan hangers van Tnotziki zouden zijn. Ook verder zijn vele personen gearres teerd. De provinciale bladen maken mel ding van honderden arrestaties, o.a. te Argangelsk, Samara, Seratow. ln de repu bliek der Wolga-Duitschers te Oharkow, Kief, in Kaukasië, Siberië en elders. Het te Saratow verschijnende dagblad JAPAN. De regeering afgetreden. Langzaam maar zeker won de meening veld, dat het kabinet Hajasjl eerlang zou aftreden, al wilde het z.g. niet wijken onder druk der politieke partijen. Prins Konoye. die geregeld wordt ge doodverfd als toekomstig premier, zeide dan ook reeds, dat de tegenwoordige pre mier Hajasji opgevolgd zal worden door een krachtig ministerie van nationale een heid, waaraan de politieke partijen haar medewerking zullen verieenen. Hij wees op de geschillen tusschen de ministers onderling over al of niet aftre den en eindigde met de verklaring, dat het ministerie zich moeilijk tot de bijeenkomst van den nieuwen Landdag zou kunnen handhaven. En zoo is het gebeurd. Het kabinet- Hajasji heeft heden zijn ontslag inge diend. Hajasji. Het verzet van Hajasji is dus tever- geefsch geweest en hij heeft er Japan geen dienst mee bewezen! VEREENIGDE STATEN Dc moeilijkheden in de staalindustrie Op twee uitzonderingen na is de staldnr ln de fabrieken der Republic Steel Com thans vrijwel algemeen bii de drie groot* staalondernemingen. De verliezen, welke de ondernemingen en de arbeiders liiden, worden geschat op 3 millioen dollar oer week. Als gevolg van de staking is de staalproductie vorige week met 17 pet. gedaald. De politiek der vakvereenigingen .staken of den hongerdood sterven" heeft steun der regeering gekregen, toen de post-auto- riteiten mededeelden, dat zU hadden goed gevonden pakken voedsel, welke bestemd zijn voor niet-stakende arbeiders, te wei geren als zünde „ongeregeld". Het is bü een fabriek te Chicago tot ongeregeldheden gekomen, toen betoogers de fabriek trachtten binnen te dringen en de stakingsposten aanvielen. Toen de politie versterking had gekregen, ontstond een algemeen gevecht, waarbij van vuurwape nen gebruik werd gemaakt. Volgens offi cieele cUfers zijn 66 menschen. onder v/ie 23 polltie-agenten, in een ziekenhuis op genomen. Vier personen ziin om het leven gekomen. Ooggetuigen verklaren, dat vier- of vijfhonderd schoten zijn gelost. Iemand vertelde dat de politie eerst een waar schuwingsschot loste en vervolgens od de betoogers aanlegde. Volgens den genees heer-directeur van het ziekenhuis zlln de meeste personen door slagen met den gummiknuppel gewond. BULGARIJE Blijde gebeurtenis verwacht aan het Hof. Binnenkort verwacht men een blijde ge beurtenis in het gezin der koninklijke fa milie van Bulgarije. De gezondheidstoe stand van de koningin ls uitstekend. J „Communist" meldt, dat een der Intiemste men tot ondoordachte daden - overgaaCèn medewenkers van Jagoda, de commissaris heilzame gevolgen, indien de mogendheden zich er eindelijk van bewust worden, dat zij zich op een gevaarlijke helling bevinden en werkelijk tot .een bemiddelingsactie be sluiten. De Popupaire" ple.it voor het vaststellen van veilige zones, zobals de Britsche regee ring die verlangt- Alsof daarmede iets be reikt zou kunnen worden In tegenwoordigheid van den secretaris generaal van den Volkenbond zijn varmor gen het Fransoh-Turksche verdrag, dat de onschendbaarheid van het sand jak Alexandrette en van Antiochië waarborgt, en de overeenkomst, die de Turksch-Syri- sche grenzen garandeert, geteei-end. DUITSCHLAND voor veiligheid van den staat, Agramow, als ohel van de plaatselijke Gepsoe naar Sara tow is overgeplaatst. Deze degradatie staat gelijk met een ver banning. Agra now had na den moord op Kirof, in 1934. de zuiveringsactie te Leningrad geleid. ITALIË. Ga.vda over de buitenlandsche politiek. In de officieuze Giornale d'Italia licht Gayda de jongste verklaringen van Mus solini met betrekking tot de buitenland sche politiek toe. Hij preciseert nog eens. dat Italië in Spanje niets te zoeken heelt, en dat het slechts één belang heeft, Spanje te bevrij den van het communisme, dat een gevaar voor Europa vormt. Gayda geeft aLs zijn meening te kennen, dat het het commu nisme is, dat tot den tegenwoordigen be wapeningswedloop heeft geleld. Gayda vervolgt, dat het voor den Duce vast staat, dat het een eerste vcr- cischte voor het herstel van vreedzame betrekkingen tusschen het fascisme en de democratieën is, een pact tusschen Italië, Duitschland. Engeland. Frank rijk cn Polen. Dit denkbeeld beoogt geenszins de vormihg van een politiek directorium in Europa. Het bijeen brengen der vijf groote mogendheden zal de totstandkoming van een basis voor een bewapeningsovereenkomst mogelijk maken. Verder maakt Gayda melding van de „ge- H|H reserveerde doch hartelijke" houding van Te Neurenberg zeide minister Rust, dat I bepaalde Britsche conservatieve kringen de religieuze invloed op de opvoeding van ten aanzien van de voorstellen van den de jeugd thans onmogelijk ls geworden, i Duce. Hij concludeert, dat deze houding. Daarom moet spoedig een einde worden ge- op het oogenblik dat Neville Chamberlain maakt in de rangschikking van scholen de teugels van het bewind in handen neemt overeenkomstig de secten. de veronderstelling wettigt, dat Groot-Brit- De Paus heeft dezer dagen een aantal eannië tot een politiek der werkelijkheid De Kerkstrijd. Op den Gouwdag Weser-Ems heeft mi nister Frick den kerkstrijd behandeld. Hij zeide: „Wij verwerpen een „Kulturkampf", doch indien de Katholieke kerk gelooft ons den oorlog te moeten verklaren, dan zullen wij niet uit den weg gaan, doch zullen wij dezen strijd voeren met deugdelijke midde len. Wij zijn de kerk niet vijandig gezind. In 1935 heeft de Fuehrer de grootste moeite gedaan een eensgezinde protestanten rijks- kerk tot stand te brengen, doch men heeft dit niet gewild. De staat heeft honderden millioenen uitgegeven voor de kerken en niemand denkt er aan hierin verandering te brengen. Wij hebben thans evenwel genoeg van herderlijke sehrijvens en willen geen her derlijk schrijven of encycliek meer zien. De katholieke kerk moet zorgen, dat in haar eigen rijen reinheid heerscht (Vervolg van het 3de Blad.) Uit betrouwbare bron verneemt men, dat een der bommen door het dek van de „Deutschland" drong en ontplofte in een matrozen verblijf, zoodat 18 opvarenden werden gedood, en 12 gewond. Een tweede bom. die op het voorsohip terechtkwam, doodde vier mannen en kweste er een. Het aantal dooden is tot 23 gestegen. Dc beschieting van Almeria. De Spaansche ambassade te Londen heeft een telefonische mededeeling ontvangen uit Valencia, dat vijf Duitsche oorlogssche pen gedurende verscheidene uren Almeria hebben gebombardeerd. De Britsche admiraliteit bevestig^, dat de Duitsche oorlogsbodem „Admiral Scheer" vanmorgen vroeg Almeria heeft gebombar deerd. Een Britsche torpedojager van den internationalen controledienst heeft deze mededeeling uitgeseind. De aangerichte schade is aanzienlijk en er zijn talrijke slachtoffers. Tevens wordt medegedeeld, dat de Volkenbond van deze aangelegenheid op de hoogte wordt gesteld. Tweehonderd kanonschoten de stad gelost. op pelgrims uit het Rijnland ontvangen. Bij die gelegenheid heeft de Paus de Duitsche roomsch-katholieken aangemoedigd den „harden, onrechtvaardigen en verbitter den strijd, dien de machten van de staten begonnen zijn, op te nemen en de eer van de kerk te verdedigen. Zaterdag zijn 42 leden van den interna tionalen bond van Bijbelonderzoekers ver oordeeld tot straffen varieerend tusschen vier en achttien maanden gevangenis. De president van de rechtbank verklaarde, dat de beklaagden niet werden veroordeeld wegens hun godsdienstige overtuiging, doch omdat zij lid waren van een vereeniginge welke verbonden is met het communisme en welke haar politieke plannen tracht te ver bergen achter haar religieuze activiteit. BELGIË De liberalen en de amnestie. De nationale raad der liberale partij heeft in de gisteren gehouden algemeene vergadering met op twaalf na algemeene stemmen een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De nationale raad, die de motie van 2 Mei betreffende het aan het parlement voorgelegde amnestie-ontwerp bevestigt en weigert de rehabilitatie der verraders op één lijn te stellen met de gerechtvaardigde eischen der Vlamingen, en voorts vaststelt, dat de laatste weken talrijke aanslagen gepleegd zijn op de grondgedachte en den invloed der liberalen, verklaart trouw te blijven aan de politiek van economische en sociale vernieuwing". terugkeert MEXICO De petroleumstaking. De woordvoerder van het stakingscomité der arbeiders in de petroleum-Industrie heeft verklaard, dat de staking zonder incidenten voortduurt en dat er in Mexico volledige rust heerscht. De benzinevoor raden beginnen nochtans uitgeput te raken. De onderhandelingen om te komen tot een bijlegging van het conflict worden voortgezet. De staking dreigt zich uit te breiden tot andere corporaties. Indien het con flict niet voor morgen is bijgelegd staat te vreezen, dat arbeiders in andere bedrijven en boeren uit solidariteit eveneens in staking zullen gaan. President Cardenas heeft den arbeiders organisaties een brief doen toekomen, waarin hij haar uitnoodigt geen complica ties in het economische leven van het land te veroorzaken door solldariteitsstakingen. Anderzijds heeft hij den petroleum-onder- nemingen en den organisaties der arbei ders medegedeeld, dat zij binnen zeer kor ten tijd een oplossing voor het conflict moeten vinden. Dit ingrijpen beteekent de eerste directe tusschenkomst van den pre sident. Het wordt algemeen beschouwd als de eerste stap op den weg naar een doel matige actie. Officieel wordt uit Valencia medegedeeld, dat de Duitsche oorlogsschepen tweehon derd kanonschoten op Almeria hebben ge lost. De kustbatterijen beantwoordden het vuur met zestug schoten. Eén Duitsch schip zou getroffen zijn. Volgens de Spaansche ambassade te Londen hebben Duitsche duikbooten in de nabijheid der stad torpedo's op schepen hebben afgevuurd, waardoor schade werd aangericht. Duitsche mededeelingen. Officieel wordt uit Bei-lijn medegedeeld: „Ter vergelding van den misdadigen aanslag van roode bombardements vliegtuigen op het voor anker liggende schip „Deutschland" is in de ochtend uren de versterkte haven van Almeria door Duitsche zeestrijdkrachten bescho ten. Nadat de havenwerken vernield en de roode batterijen tot zwijgen ge bracht waren, werd de vergeldingsmaat regel gestaakt". Duitsche oorlogsschepen naar de Spaansche wateren. Officieel wordt te Berlijn medege deeld, dat onverwijld schepen der Duit sche marine ter versterking der strijd krachten in de Spaansche wateren zee kiezen. Telegram van Franco aan Hitier. Generaal Franco heeft het volgende tele gram gezonden aan rijkskanselier Hitier „Ik verzoek Uwe Excellentie en het edele Duitsche volk mijn betuigingen van sym pathie en die van het nationale Spanje te aanvaarden wegens den laffen overval op de „Deutschland". Hitier heeft generaal Franco een telegrafische dankbetuiging ge zonden. Schepen loopen uit. Alle oorlogsschepen die op de reede van St. Jean de Luz lagen, hebben het anker gelicht om voor de Spaansche Noordkust te gaan kruisen. Slechts de Britsche torpedobootcn „Fox Hound" en „Forester" en de Fransche kanonneerboot „Audacieuse" liggen nog in de haven. Vanmiddag noninterventie- commissie bijeen. Op voorstel van den vertegenwoordiger der Duitsche regeering komt hedenmiddag om 16.15 de nlet-inmenglngscommissie in plenaire vergadering bijeen. Als eenig punt vermeldt de agenda: „het afleggen van een verklaring door den vertegenwoordiger der Duitsche rijksregeering over den bolsje- wlstlschen bomaanval op het pantserschip .Deutschland". De ondergang van de „Ciudad de Barcelon»" Nader wordt gemeld, dat het Spaansche schip „Ciudad de Barcelona" dat op weg was van Marseille naar Barcelona en door een duikboot getorpedeerd is. 110 personen aan boord had. De anarchisten te Barcelona, De „Journal" meldt, dat bij de grenspost te Perpignan zeven Spaansche vluchtelin gen zijn aangekomen. Een hunner, een ka pitein der artillerie, vertelde, dat de anar chisten te Barcelona de electrische centra les bezet houden, dat zij nog baas zijn op eenige verdiepingen der telefooncentrale en dat zij versterkte punten in Montjuich en de wijk Terrassa bezitten. De positie der anarchisten te Barcelona, aldus deze zegs man, ls nog steeds zeer sterk en generaal Pozas zal nieuwe versterkingen moeten vragen, Indien hij de stad werkelijk wil zuiveren. Een vluchteling uit Lerida verzekerde, dat hij had gezien, hoe drie weken geleden een bataljon 'militie, dat door Lerida trok, brand stichtte in de kathedraal en 22 pas toors, die sedert Juli gevangen waren ge houden, terechtstelde. De geregelde troepen bij Puigcerda zouden zich op de volgende wijze van de anarchisten ontdoen: telkens wordt, aldus luidt het verhaal, een anar chist onder een of ander voorwendsel naar Barcelona gestuurd. Te Alp wordt hij ont wapend, te Lamolina gearresteerd en naar Tosa gezonden, waar hij wordt terechtge steld. DUITSCHLAND TREKT ZICH VOOR LOOPIG UIT DE LONDENSCHE j COMMISSIE TERUG, i Waarborgen geëischt. De Duitsche vertegenwoordiger inde commissie voor de nlet-inmenging heeft opdracht gekregen den voorzitter in kennis te stellen van de officieel vastgestelde toedracht van het inci dent met de „Deutschlanud" en hem daarbij mededeeling te doen van het volgende besluit der rijksregeering: De rijksregeering zal niet aan het stelsel van toezicht en aan de beraad slagingen van de commissie voor de niet-inmenging deelnemen, zoolang haar geen veilige waarborgen tegen een herhaling van dergelijke gebeur- bcurtenissen gegeven zijn. De rijksre geering zal, zooals van zelf spreek'' naar eigen goeddunken beslissen over de maatregelen, die tegen de roode machthebbers genomen moeten wor' den in antwoord op den zeldzaam boosaardigen overval. Zij heeft boven dien haar oorlogsschepen opdracht ge geven, zoolang deze toestand voort duurt, zich tegen ieder in de nabijhei komend rood Spaansch vliegtuig oorlogsschip met de wapenen te Ter" dedigen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2