Het nieuwe Engelsche Kabinet IPSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 31 Méi 1937 gemengd nieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS Op ouden voet, doch wilskrachtiger Mooi gebruind Thijs IJs en de slimme dieven Iviare brand te Amsterdam. Het Schinkelbad grootendeels vernield. Zaterdagavond te ruim half negen, is brand uitgebroken in het gemeen telijk zwembad aan den Schinkel, het grootste der Openbare zwembaden te Amsterdam, dat door het vuur, dat geweldig fel en snel om zich heengreop, in nauwelijks een uur tljds voor een niet onbelangrijk gedeelte verwoest is. Ce brand is ontstaan in het hoofdgc- fcouw-tje van de dames-afdeellng, Juist toen j laatste zwemsteTs en zwemmers de in- ithting verlaten hadden. Het personeel, '.osei van de heeren-, als van de dames- iiceellng was nog aanwezig. De hoofd- jiemmeesteres had juist het kantoortje «loten en bevond zich in een aangren- lead vertrekje bij de andere zwemmeeste- jsen, toen zij eensklaps een brandlucht na-nam. Zij dachten eerst, dat dit kwam _veen vuurtje dat aan den overkant van ■;n Schinkel in het land gestookt was, -r begaven zich toch naar buiten en n het kantoortje in lichter laaie staan. 'Mer tijd had een agent van politie n wat er gaande was. Hij spoedde zich de zwem-inrichting en vond in de nen-afdeeling het personeel nog bezig opruimen; het had nog niets van den ;na gemerkt. Telefonisch is toen de ndweer gewaarschuwd, die intusschen al van den Amstelveenschen weg ver tillende keeren gealarmeerd was. De nt en leden van het personeel, en ook eenige bezoekers die nog niet ver ver eerd waren en teruggekomen waren, be ten zich nu snel naar de vrouwen-afdee- 7, waar het personeel, doordat het vuur onrustbarend om zich heen greep in :l droge hout en vooral in de rieten dak- Jcking. de wijk had moeten nemen. Zij :n nog brandslangen gekoppeld aan waterleiding, die langs alle hokjes loopt r schoonmaak-doeleinden, maar wat zij probeerden om de vlammen te stuiten, mooht niet baten. De brand breidde uit, vooral in de richting van de man- -afdeeiing. Met talrijk materiaal was de brandweer 'gerukt; een viertal motorspuiten, de Vriaalwagen en de stafwagen konden 'ter niet. verder komen dan den spoor- l, op eenige honderden meters afstand, lijn toen drie zoogenaamde baby-motor- 'ten op motor-rijwielen naar de fel -cer.de zweminrichting gereden, en «mede heeft de brandweer het vuur ■getast. Slechts met zes stralen kon de brand de vlammenzee bestrijden, het eerste I uur zelfs slechts met drie. omdat het nen tijd duurde voordat een der twee motorspuiten werken wilde. De dub- rij kleedkamertjes, die de vrouwen- de mannen-afdeeling van elkaar "t, ging intusschen geheel in het ende vuur op. Door de noord-oostelijke "drichting is verder de geheele vrouwen- reling vr^weigespaard gebleven, doch wind blies het vuur door de luchtige en brandbare rieten dakbedekking heen, er door de mannen-afdeeling, waar de dweer wanhopige moeite deed om het en te houden. Tenslotte is dit gelukt, «ést ongeveer een derde van deze afdee- venvoest was. Naar schatting zijn 150 van de 400 kleedkamertjes in de ammen opgegaan. Evenals voor alle andere gemeente-ge wen draagt de gemeente ook voor deze achting zelf het risico voor brandschade de eerste f. 100.000. De oorzaak van den brand is nog moei- vast te stellen. Waarschijnlijk heeft nd een eindje sigaret op het dak ge- "h. 1 n doode en drie gewonden bij een auto-ongeluk. noodlottige botsing nabij Halfweg. Dp den Haarlemmerstraatweg, even bui- Halfweg, ter hoogte van café „De Zoete hl", ongeveer een kilometer buiten het is gisteren in den vooravond te ruim ■en uur een ernstig auto-ongeluk ge- waarbij drie dames betrekkelijk licht ■ond werden, doch waarbij de ruim 50- Ite heer K., inspecteur van een levens- ekering-maafschappij, te 's-Graven- te zeer ernstig werd gewond, zoodat hij na aankomst in het St. Elisabethsgast- te Haarlem aan een schedelbasisfrac- overieed. De heer K. kwam uit de rich- Amsterdam en raakte het spatbord van tegenligger. De wagen begon daarop te .eren, waardoor de bestuurder 't stuur 1 tenger meester bleef. In volle vaart de heer K. in botsing met een van tegenovergestelden kant komende auto. ragen van den heer K. sloeg over den kwam op de trambaan naar Amster- terecht. De bestuurder smakte uit den ten en bleef zwaar gewond op straat ten. te inzittenden van den wagen, die naar Verdam reed, mej. R. en mej. F. liepen «wonden op, terwijl mevr. S. een wonde den onderarm kreeg. 'ostgenoemde dame. wier hoofdwonde ernstig is, is per ziekenauto naar Am- "m vervoerd, de belde andere dames Per taxi naar hun woonplaats. Amster- teruggekeerd. BRAND TE AMERSFOORT. jtnacht omstreeks één urn heeft een brand gewoed in het schoenenmaga- 'an den heer J. B. aan de Langestraat Amersfoort. Toen de brand door de Udster werd ontdekt, woedde het reeds zoo fel, dat de bewoners van tend, die zich drie kwartier te voren tite hadden begeven, aan de achter- <te woning moesten verlaten. brandweer was met groot materiaal tokt. doch kon niet verhinderen, dat tend geheel uitbrandde. Hoogstwaar- tlijk is de brand op de benedenver- ontstaan. Omtrent de oorzaak Ls h'ets bekend. De schade wordt door ■"ring gedekt, HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25°/. zwaarder dan de meeste andere 7928 Clngez. Med.) Kapitale boerderij te Geifen afgebrand. Blusschingswerk onmogelijk wegens gebrek aan water. Vijf kinderen met moeite gered. Gistermorgen is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer P. van Dinther, aan het Borgeind te Geffen. Het vuur, dat in het achterhuis was ont staan vond gretig voedsel in het daar aan wezige hooi en 9troo. Omwonenden be merkten, dat rook uit het dak opsteeg. Zij waarschuwden in allerijl den landbouwer, die zich alleen met de kinderen in huis bevond, daar zijn echtgenoote naar de vroegmis was. Van D. had nog niets van den brand bemerkt en snelde naar boven om zijn 5 kinderen, die zich op de branden de bovenverdieping te bed bevonden, in veiligheid te brengen. Deze redding ging met groote moeilijkheden gepaard. Gehol pen door buurtbewoners gelukte het even wel, de kinderen ongedeerd buiten te bren gen. De vlammen hadden zich inmiddels medegedeeld aan de schuur, die eveneens spoedig in lichter laaie stond. Daar er In de geheele omgeving geen water was. kon geen blusschingswerk worden verricht. Men moest dus lijdelijk toezien, dat' de boerderij met schuur, volkomen door het vuur wer den vernield. De landbouwvoorraad en de werktuigen gingen eveneens verloren, ter wijl een aantal kippen in de vuurzee om kwam. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Het ver brandde was slechts zeeT onvoldoende ver zekerd, zoodat het gebeurde voor den land bouwer een groote schadepost beteekent. Tal van verdrinkings ongevallen. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in ae Voorburgsche bad- en zweminrichting zekere De J. bij het zwemmen verdronken. Na de sluiting bleef het badhokje van het slachtoffer gesloten. In verband hiermede is men gaan dreggen. Na eenigen tyd is het lijk opgehaald. De elfjarige W. de Kolf, wonende aan den Goudschesingel tc Rotterdam, is Za terdagmiddag tijdens het spelen op de glooiing aan de Maas bij de Wllhelmma- kade aldaar afgegleden, te water geraakt en verdronken. Zijn lichaam zonk direct weg en eerst geruimen tijd later heeft men den jongen levenloos bovengebracht. Gistermiddag is de 19-jarige A. M. uit Amsterdam, tijdelijk woonachtig te Hilver sum, bij het zwemmen nabij de haven van Huizen verdronken. Deze plek is zeer gevaarlijk door den trek, welke de zee er door de diepe vaar geul heeff en elk jaar eischt zij hier slachtoffers. M. was met zijn broer en een vriend er op uitgetrokken. Nabij de haven zwom de vriend op een afstand van tien meter uit de kust. M., die de zwemkunst bij lange na niet goed verstond, begaf zich te water. aanvankelijk wadend. Verderop gleed hij evenwel uit en zakte weg. De ander zag het gebeuren en ging er terstond op af. Hij slaagde er in M. boven water te houden, doch uit eigen lijfsbehoud moest de vriend hem spoedig laten schieten. M. verdween toen in de diepte. Een hem toegeworpen reddingsboei bereikte hem niet meer. Op den kant had men het ongeluk ook zien gebeuren, en de havenboot voer met een dokter aan boord uit. Men vond den jongeman niet meer en is toen gaan dreg gen, met het resultaat, dat men 't lichaam vond en kon bergen. Drie kwartier is de geneesheer bezig geweest met kunstmatige ademhaling, doch ten slotte moest hij den dood constateeren. Zaterdagavond te kwart voor zeven ls een vijftienjarige jongen, Kimmenade ge naamd, bij het zwemmen in de Roosen- daalsche en Steenbergsche Vliet nabij het Gastelsche Veer bij Oud-Gastel verdron ken. Gistermiddag heeft te Erp aldus de „Mm." een tragisch verdrinkingsgeval plaats gehad, waarvan een jeugdige boe renzoon het slachtoffer is geworden. Omstreeks 1 uur had de 18-jarige M. Bouw zich met eenige vrienden naar het riviertje De Aa begeven, waar zij zouden gaan baden, teneinde zich wat te verfris- schen. Plotseling kwam Bouw echter in een draaikolk terecht en zonk in de diepte. Zijn metgezellen, die geen van allen kon den zwemmen, stelden onmiddellijk alle pogingen in het werk, om den drenkeling te redden. Zij staken hem een stok toe, doch slaagden er niet in, het slachtoffer boven te brengen. Onmiddellijk ving men, onder leiding van burgemeester Verheyen, aan met dreggen. Na eenige uren werd het lijk van den ongelukkige uit het water ge haald. B. was de oudste van een gezin van elf kinderen. Te Anna Paulowna is gistermiddag het driejarig zoontje van de familie Brouwer nabij de ouderlijke woning aan den Zwar- teweg in een sloot geraakt en verdronken. Het 4-jarig zoontje van de familie Klok te Hooge Smilde is Zaterdagavond in het Oranjekanaal geraakt en verdronken. Onze betere NQEMAN reizen 5 d. treinr. Parijs-Tentoonstelling58.50 7 d.autor. Parijs-Tentoonstelling ƒ75. Populaire Weekend Autoreis naar DOsseldorf (elke Zaterdag) f 1 5.50 REISBUREAUX LISSONE - LINDEMAN I 9:r, BREESTRAAT 151 - TELEFOON 604 2G34 «Ingea. Med.) Onze Londensche correspondent schrijft: Neville Chamberlain heeft met een mi nimum van omhaal zijn nieuw kabinet ge vormd en bovendien voorzien in de wijzi gingen en verschuivingen van de groote rest van het ministerie. Hij had het poli tiek lot van meer dan 60 mannen in han den. 21 in het Kabinet en meer dan 40 er bulten. De snelheid waarmede hij er over heeft beslist, klaarblijkelijk zonder zeere harten te maken, heeft de algemeene be wondering gaande gemaakt. Een goede periode van voorbereiding moet uiteraard vooraf zijn gegaan. Maar in die voorberei ding zoowel als in den afloop van het werk kan men Chamberlain's ordelijken geest onderkennen. Bij tegenstelling kunnen wij herinneren aan de moeilijke tijdvakken van „reconstructie", zooals het heette, die de nationale regeering hebben gekenmerkt Het begin schijnt reeds aan te duiden wat het verschil zal zijn tusschen de nieuwe en de oude regeering, een verschil voorai van werkwijze. Van den nauwgezetten, metho- dischen Chamberlain kan een zakelijker bestuurswerkzaamheid worden verwacht dan die welke Baldwin's gemakkelijke en gemoedelijke leiding heeft getoond. Of de nieuwe man ook belangrijke verandering zal brengen in het politiek karakter van zijn beleid, is een vraag die zich thans niet laat beantwoorden. Zijn inzichten heeten minder breed te zijn dan die van Baldwin, meer uitgesproken conservatief. In dit op zicht heeft hij echter wat van zijn roep ingeboet met zijn nieuw belastingvoorstel, dat bedoeld is paal en perk te stellen aan bedrijfswinsten uit de contracten voor de bewapening, een voorstel dat, naar men zal weten, hevig verzet heeft gewekt in die maatschappelijke groepen die altijd in de eerste plaats de Conservatieve zaak heb ben gesteund. Neville Chamberlain is ook de zoon van een vader, die in de politiek hevig radicaal begon te zijn en het in me nig opzicht tot zijn einde toe is gebleven. Als er iets is in erfelijkheid dan moet er in de geestelijke samenstelling van den zoon iets radicaals zijn overgegaan. Uit zijn samenstelling van het nieuwe kabinet blijkt dat zijn Conservatisme niet zoo sterk is dat het in staat bleek de coalitie te verzwakken. Misschien mag er uit worden elgeleid dat Chamberlain lang verkeerd ls beoordeeld en dat hij inderdaad even vrij is van partijzucht als zijn voorzanger. In den loop van een der laatste opstandige bewegingen in de Conservatieve partij werd de tegenwoordige premier aangewezen als den man der ontevredenen die het begin sel van partijbestuur in eere zou herstellen en een zuiver conservatieve regeering zou vormen. Men wist toen niet hoe Chamber lain zelf over deze rol-toewijzing dacht. Maar de tweede man in zijn kabinet is nu de liberale Sir John Simon. Het liberalisme van dezen bewindsman is bij zijn afge scheiden partijgenooten wel erg verdacht. Niettemin is zijn positie in het kabinet er oorg voor. dat een wat wij zouden noemen vrijzinnige geest zich in de regeering zal doen gelden. Het „nationaal" beginsel, zooals men het blijft noemen hoewel moet worden erkend dat de niet-Conser- vatieven in het ministerie weinig of geen Kiezersaanhang hebben door in het ka binet, dus in gewichtige functies, nog vijf andere vertegenwoordigers der Nationaal- Liberalen en van Nationaal Labour te be trekken. Belangrijker is misschien nog vuor de beoordeeling van het politiek ka rakter van Chamberlain's ploeg het feit dat de politici van uitgesproken en soms agressief imperialistischen aard rigoureus geweerd zijn. Winston Churchill en de nog feilere Empire-kampioen Amery, oud-mi- nister van Koloniën en meer nog dan Churchill een vertolker en kampioen van de ware Tory-beginselen, hebben geen ge nade kunnen vinden in Chamberlain's oog Dit alles geeft aanleiding te veronder stellen dat de zaken op den zelfden voet zullen worden voortgezet, alleen wellicht wat wilskrachtiger en wat doelbewuster. Een van de belangwekkendste benoemin gen is die van Hore-Belisha tot minister van Oorlog. Deze bewindsman heeft zich als minister van Transport doen kennen ais een levendig en wakker persoon, met veel Initiatief en tjokvol denkbeelden. Men schrijft zijn nieuwe benoeming toe aan al dit benijdenswaardig geestelijke bezit dat nu in dienst moet komen van de recrutee- rlng-campagne die onder Duff Cooper niet al te best slaagde Als minister van Transport is Hore-Belisha een eclatant succes geweest (en het bijvoeglijk naam woord is zoo ooit dan hier op zijn plaats) en hij heeft zich in die functie zeer popu lair gemaakt (indien wij wat morrende automobilisten uitzonderen). Indien ooit een man er in zou slagen in Engeland po pulair te worden als minister van Oorlog dan zou het deze gezellige minister zijn met zijn Pierrot-achtig voorkomen'. Men ziet hier met veel belangstelling tegemoet hoe hij de Britsche jongelingschap zal be wegen „the King's shilling" in ontvangst tc nemen, m. aw. dienst te nemen m het leget. AUTO-ONGELUK IN DEN ACHTERHOEK. Zaterdagmiddag te één uur ls op den weg Lochem—Barchem een auto, welke voor een plotseling uit een linker zijweg komen de andere auto uitweek, in groote vaart tegen een brugleuning gereden. De 26- jarige bestuurder, A. F. H. graaf van Rechteren werd ernstig en zijn 23-jarige echtgenoote Eleonora, prinses van Lippe Detmold, licht gewond. Beiden zijn naar een ziekenhuis te Deventer overgebracht. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDERS Gistermiddag om drie uur zijn op den MeeuweTderweg te Groningen twee motor rijders met elkaar in botsing gekomen. Beide berijders werden tegen den weg ge slingerd. De 26 jarige H. van T., wonende te Groningen, werd zwaar gewond opgeno men. Een rib was hem in de long gedron gen. Hij. Is in zeer ernstigen toestand in het Dlaconessanziekenhuis opgenomen. De andere motorrijder bleef ongedeerd. Beide motorrijwielen werden zwaar beschadigd. MAGAZIJNEN DER HANDELSVEREEN. BRABANT TE BREDA UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks acht uur brand uitgebroken in de uitgebreide magazijnen der handels- vereeniging „Brabant" van de firma Th. Albarda Jelgersma aan de Boschstraat te Breda. Het vuur is ontstaan in een bergplaats voor verpakkingsmateriaal en breidde zich in minder dan geen tijd uit. Zoo stond in een ommezien het drie verdiepingen hooge gebouw in lichter laaie De brandweer ruk te met groot materiaal uit. Zij moest haar werk beperken tot het beschermen van de naastgelegen panden, welke in het dicht bebouwde stadsgedeelte nauwaaneengeslo- ten staan. In korten tijd was het vuur uitgewoed. Het gebouw, waarin een groote hoeveelheid wijnen, likeuren, comestibles en kruidenierswaren was opgeslagen, ging geheel in vlammen op. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is te Nijland bij Sneek 't 2-jarig dochtertje van de familie Posthu mus bij het oversteken van den weg over reden door een vrachtauto van den heer Dc B. Het kind overleed eenige oogen- blikken na het ongeluk. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING. Bij den bouw van den nieuwen tunnel tussohen New York en New Jersey (Hobo ken) is een ontploffing geschied waarbij twee arbeiders gedood en vijf levensge vaarlijk gewond zijn. TWEE PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Het gebied van Enna ibij Napels) is door een hevig onweer geteisterd. Drie boeren werden door den bliksem getroffen, twee werden gedood en de derde ernstig ge wond. De te velde staande gewassen wer den ernstig beschadigd. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Ten gevolge van het uit de rails loopen van een wagon heeft zich bij Wakefield I Yorkshire i een spoorwegongeluk voorge daan, waarbij een persoon om het leven is gekomen en zes personen ernstig ge wond werden. Vliegongevallen in Engeland 17 dooden. Zaterdag is op 54 vliegvelden in Enge land de rflksluchtdag gevierd, die door het mooie weer bijzonder geslaagd is. Meer dan een miilloen toeschouwers hebben de evo luties der vliegtuigen bijgewoond en de entrée's, die uitsluitend aan liefdadige in stellingen ten goede komen, hebben ruim. 120.000 opgebracht. Op de meeste velden hebben de toeschouwers onverdeeld genot kunnen smaken, maar op drie terreinen zijn ernstige ongelukken gebeurd, waarbij vijf bestuurders en 2 mecaniciens het leven hebben verloren. Het ergste ongeluk geschiedde op het vliegveld op het eiland Man, waar een zware bombardeermaohine dadelijk na de opstijging tegen een huis aanvloog en in brand geraakte. De beide inzittenden zijn later totaal verkoold uit de wrakstukken gehaald. Maar ook het huis geraakte in brand en van een gezin van drie personen is de moeder in zeer ernstigen toestand r.aar het ziekenhuis te Douglas vervoerd. De man en de zoon liepen minder ernstige brandwonden op. Twee polltie-agenten en drie omstanders, die bij de redding der drie bewoners geholpen hadden, hebben ook vrij ernstige maar geen levensgevaar lijke brandwonden opgeloopen. Het huis Is totaal .uitgebrand en de inmiddels gear riveerde brandweer heeft ternauwernood kunnen voorkomen, dat ook een belendend perceel, dat veel waterschade heeft opge loopen, een prooi der vlammen is gewor den. Op het vliegveld te Waddington bij Lin coln zijn twee machines bU luchtevoluties in botsing gekomen en neergesmakt, waar bij beide bestuurders zijn omgekomen. Ten slotte is te Farnborough een ma chine verongelukt met verlies van één menschenleven. De mecanicien kon zich met een valscherm redden. Later werden nog eenige ongevallen ge meld, waardoor het aantal slachtoffers is gestegen tot 17. Acht personen kwamen bij ongelukken met burgervliegtuigen om, terwijl bij zes ongelukken met militaire toestellen negen personen gedood werden. ZEVEN NEGERS BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Een houten loods, waarin negers, die in Maryland (V. St.) voor den aardbeienpluk in dienst waren genomen, sliepen, is door een hevigen brand vernield. Zeven negers kwamen in de vlammen om. PREDIKBEURT. BOSKOOP. Geref. Gem.: Dinsdagnam. te halfacht, ds. G. H. Kersten, van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Lemmer (als hulppred. voor de arbeiders bij het Usselmeer) A. G. H. Kronman, cand. te Driebergen, die deze benoeming aannam en voor het be roep naar Engelen (Br.) bedankte. Te Nes (W.D.), J. Hoogekamp, cand. en hulpprediker te Utrecht. Bedankt: Voor Ernst B. v. Ginkel, te Renswoude. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen: Te 's-Gravenhage K. Beiling te Hengelo (O.) worden gelaat, hals en armen door AiMLLDA. zonnebrudncrême. Voorkomt tevens ver vellen en den zoo pijnlijken zonnebrand, ""--on 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 2255 (Inge». Med.i 24. Men kan niet werkeloos meer blijven staan, er mag geen tijd verloren gaan in groote haast en zonder praten, snellen Thijs, oom Brom en Simimie langs de straten: er valt nu niet met hen te spotten en zij laten zich door Leo Listig thans niet meer bedotten Thijs IJs heeft onverwacht een prachtige manier bedacht, om door te dringen tot 't geheime woonhol van de boeven, zoodat zij daar niet lang naar zoeken hoeven; hij denkt, met hulp van de politie macht, de boeven wel te kunnen snajppen door veel snelheid en door kracht. Zij bomen zoo bij het bureau Thijs rukt de deur snel open en is naar binnen toe geloopen, terwijl oom Brom en Simmde, zonder uit te blazen, achter hem naar binnen razenhun ijver en hun woede zijn nog onverflauwd, al heeft oom Brom het door de renpartij wel min of meer benauwd. Heel dapper zwoegt hij achteraan en roept: „Mijn levertraan! Mijn levertraan!" 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11