BINNENLAND TffEE Sétek/ dO hoofd- rr DOUWE Ofi 3 fiunten De Engelsche ministerwisseling Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 Mei 1937 Derde Blad No. 23667 LUDtn 1 Instantfne Neville Chamberlain volgt Baldwin op 1753 De Tromp in zijn element. H.M. de Koningin verrichtte den doop. Na de rede van den heer Goedkoop, welke wij gisteren nog vermeld hebben, was het oogenblik daar van de te water lating van de „Tromp"! Het was vijf minuten voor half vier toen H.M. de Koningin den ivoren hamer ter hand nam en de volgende woorden, die door de luidsprekers over het geheele terrein werden voortge dragen, sprak: „Alvorens dit schip aan zijn element toe te vertrouwen, wensch ik het den naam te geven van de beide groote vaderlandsehe zeehelden, Maar ten Harpertszoon en Cornclis Tromp. Mogen de opvarenden hun voorbeeld steeds voor oogen houden en onder welke omstandigheden ook bereid zijn de eer van onze vlag hoog te houden en 't belang van den Staat te dienen". Dan slaat de hamer op het zilver cr bijl tje. De doopflesch slaat met een zwaai tegen den ijzeren scheepswand en spat uiteen. Tegelijkertijd valt het valgewicht en met een fllmken klap wordt het laatste beletsel, de klink, die het schip nog op de belling houdt, weggeslagen. Er volgen eenige oogenblikken van intense spanning. Het schip komt nog niet dadelijk in beweging, dooh weldra klinkt gejuich; langzaam komt er beweging in de ..Tromp", die allengs sneller en sneller de helling afglijdt en, hij zich in zijn element bevindt, zich een weg van schuim baant over het water vlak. Sirenes loeien oorverdoovend. Een groot enthousiasme maakt zich van de toe schouwers meester. Gejuich klinkt op, boeden worden gezwaaid, armen wuiven, kettingen ratelen en langzaam wordt de „Tromp" .afgeremd". Wannieer het schip tot stilstand is gekomen en rustig op het water drijft, komen zijn slanke vormen nog meer uit. Terwijl aller blikken nog met bewon dering op den oorlogsbodem rusten, klin ken wederom de eerste tonen van het Wil helmus. Hare Majesteit neemt afscheid en verlaat de werf. De Koninklijke Standaard op de dooptribune daalt langzaam neer. Als de Vorstin In de koningssloep heeft plaats genomen en de roeiers Haar van den oever wegvoeren, klinkt het gejuich van de duizenden op de werf Haar na over bet zonbeschenen water. het definitieve museumgebouw, dat aan den rand van de groote weide werd ge bouwd. Wij gaven hier een opsomming welke uiteraard onvolledig moest blijven, maar die eeniger mate een indruk kan geven van hetgeen er thans aanwezig is: zeer veel van groote cultuurhistorische waarde in een schilderachtige omgeving samenge bracht uit het geheele land. Moge de be langstelling voor dit nationale instituut in Nederland groeien en de verzamelingen worden verrijkt met al datgene wat in de cultuur van het platteland een rol heeft vervuld. En moge ook het bestuur in staat worden gesteld spoedig weer te bouwen aan de voltooiing van het museumgebouw aan de groote weide. ANNO Had de „Sarkani" contrabande aan boord De regeering is van het tegendeel niet overtuigd. Antwoord op vragen van den heer Wijnkoop. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffend het niet convooieeren van den vrachtvaarder Sarkani door den kruiser Java, en de bevrijding van de bemanningen van de Andra en de Sarkani, heeft de mi nister van buitenlandsctoe zaken, mede namens den minister van Defensie a. i. en Sen minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, het volgende geantwoord: De commandnt van H. Ms. „Java" wei gerde konvooi aan den Nederlandschen vrachtvaarder „Sarkani" omdat hij hiertoe opdracht had van den minister van Defensie a. i. In verband met de uitgesproken ver onderstelling, dat het volkomen zou vast staan, dat het schip te Rotterdam alleen levensmiddelen innam, wordt medegedeeld, Jat zulks juist niet volkomen vaststond, omdat de reeder verzuimd had bijtijds konvooi aan te vragen, ofschoon op de noodzakelijkheid daarvan ten einde af doende controle op lading en reisroute te sunnen uitoefenen, uitdrukkelijk gewe ien was. De verklaring van de rijksambte naren van invoerrechten en accijnzen, be helsde slechts de mededeeling, dat met hun medeweten geen andere lading dan levensmiddelen was geladen, terwijl de Rotterdamsche rivierpolitie weigerde een verklaring af te geven, dat er geen andere lading kon zijn ingenomen. Dat het s.s. -Sarkani" na. Rotterdam geen enkele haven meer aandeed, stond eveneens niet vast. Het zou uiterst nadeelig voor de Neder- andsehe scheepvaart en voor den Neder- andschen handel geacht moeten worden, Men door Nederlandsche oorlogsschepen vrachtvaarder zou zijn beschermd. Jaarvan niet volkomen vaststond, dat geen vrijwilligers, wapens of munitie 'oor Spanje vervoerde, zulks te meer waar hoi schip in kwestie reeds bij een vorige 'as in dit opzicht onder verdenking stond. Voor zoover de regeering bekend, zouden jjh twee- en twintigtal opvarenden varf hot onder Panameesche vlag varende s.s. rtadra" zich momenteel in een gevangenis de omstreken van San Sebastian en de •ovarenden van het Nederlandsche s.s. ■Sarkani" zich aan boord van hun schip de haven van Ceuta bevinden. Er is bij «"haling bij de betrokken Spaansche Jachthebbers op aangedrongen de Neder- -odsche opvarenden van de bovenbedoel- schepen spoedig weder in vrijheid te Rollen. Het veertigjarig regeerings- jubileum van de Koningin. In verband met bestaande voor nemens van verschillende zijden om H.M. de Koningin geschenken aan te bieden ter gelegenheid van het veertig jarig regeeringsjubileum in 't komende jaar, wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat aangezien in de laatste jaren bij gelegenheid van bijzondere dagen in het Koninklijk Huis reeds meermalen voor verschillende doel einden gelden zijn ingezameld Hare Majesteit met volle waardeering voor de gevoelens, waaraan de bestaande voornemens zijn ontsproten, den wensch heeft te kennen gegeven, dat bij deze gelegenheid daarvan worde afgezien en dat het regeeringsjubileum geen aan leiding geve tot een beroep op de in gezetenen tot storting van bijdragen voor aanbieding van een huldeblijk. Vrijdag zal Baldwin het premierschap van Groot-Brittannië neerleggen en zal Neville Chamberlain tot zijn opvolger be noemd worden. 1896 (Ingez. Med.) Het Nederlandsch Openluchtmuseum. De verzamelingen van oude plattelandscultuur op den Waterberg te Arnhem. (Speciale G.P.D.-berichteving.) bouwman zet zijn actie voort. Raar de katholieke bladen meiden heeft R.K. Staatspartij bericht ontvangen van ';'d heer De Greeve, dat dezen is mede- weid dat de heer Bouwman zijn politieke "Be niet zal staken. Het bestuur van het Nederlandsch Open luchtmuseum te Arnhem heeft dezer da gen in verband met de naderende herden king van het 25-jarig bestaan der Vereeni- ging .Het Nederlandsch Openluchtmuseum" een groot aantal persvertegenwoordigers aan een koffiemaaltijd in het museum restaurant op den Waterberg vereenigd. Aan tafel deed de heer J. D. v. d. Ven een verheugende mededeeling. In Neder land zijn geen plattelandsbierbrouwerijen meer op één uitzondering na. Er is nog een enkel brouwerijtje in Ulvenhout tN.-Br.) en (Ie heer v. d. Ven heeft een propaganda- tocht door het land ondernomen om deze inrichting, een bak- en brouwhuis" voor het Openluchtmuseum aan te kunnen koo- pen. Hij slaagde er in een bedrag van f. 459 bijeen te brengen, welke som door 't be stuur tot f. 500.— werd afgerond. De nog ontbrekende f. 1000.— zijn nu geschonken door dr. P. H, Heiniken te Amsterdam, zoo- dat het geld voor den aankoop bijeen is. ES- zal nu nog geld moeten worden gevon den, voor het afbreken, overbrengen naar het Museumpark en het daar weder op bouwen. Na de koffietafel volgde een wan deling door het museum-park en het in oogenschouw nemen van gebouwen en ver- amelingen. Het Nederlandsche Openluchtmuseum kwam tot stand op den Waterberg, een oud landgoed dat deel uitmaakte van de Sons- beeksche gronden, Het is een schittereno boschpark met prachtig hout. Aan den voet van de heuvelhelling en in het ter rein vindt men een paar stille boschvijvers in een omgeving, welke wanneer 't zon licht door het gebladerte der boomen dringt sprookjesachtig kan worden ge noemd. De bezichtiging begon met hei Hulpmu seum-gebouw aan den Schelmschen weg waar vele oude boerenwagens bijeen zijn gebracht, die door hun bonte beschildering en dikwijls mooi snijwerk de aandacht trekken. Het ligt in de bedoeling om bij de viering van het 25-jarig bestaan een tentoonstelling te houden van oude bedrij ven, ook een houtsnijder uit Meerkerk, die zich nog bezighoudt met het snijden van figuren voor versiering van boerenwagens, zal daar zijn kunst uitoefenen. In dit ge bouw zijn ook vele mooie arresleden met fraaie decoratieve paneelen, sjeezen, enz. tentoongesteld. De wandeling door het park voerde langs de z.g. Volendammerhut, een visschersver- blljf dat eenmaal aan de overzijde van het IJ stond en een Drentsche plaggenhut, naar liet oude Saksisch-Twentsche „losse huis" Daarna werd vertoefd aan den rand van oe groote weide, waar verschillende molen typen zijn opgesteld. Langs de weide is nu ook een oude vinkenbaan opgesteld, af komstig uit Heemstede met het huisje, waarin de man zat die de netten dicht trok, ook kooien voor lokvogels en een veld waarop de netten werden gespannen. Tot de merkwaardigheden van 't Open luchtmuseum behoort verder een oud Am- sterdamsch doolhof, dat nu mooi is dicht gegroeid en waarvan de toegang wordt ge vormd door een hoog inrijhek van een oude Hollandsche buitenplaats. In de nabijheid daarvan vindt men in een gebouwtje een Hindeloopen-kamer ingericht met authen tieke betimmeringen en huisraad uit Hin- deloopen. Zeer merkwaardig is voorts de oude papiermolen bij de vijvers, zooals men er vroeger honderden op de Veluwe aan trof, doch die nu allen zijn verdwenen. Oude plattelandsbedrijven werden ver eenigd in een gebouw nabij den vleugel van De voorbereidingen voor de Jamboree. Eerste spade gestoken door den hoofdverkenner. Opening door H.M. de Koningin Nu de voorbereidingen van het groote internationaal gebeuren, de Jamboree in Nederland, thans zoover zijn gevorderd, dat daarvan de eerste tastbare resultaten in oogenschouw konden worden genomen, heeft het Jamboree-comité de pers in de gelegenheid gesteld, een overzicht te krij gen van 't voor dit doel zoo schitterend ge legen terrein en van de indeeling in sub kampen voor de bijna 25.000 padvinders. Bij ons bezoek troffen we reeds een drie tal Australische padvinders aan, die deel uitmaken van het uit 100 man bestaande Australische contingent, dat uit en thuis ongeveer zeven maanden Onderweg is. Na de kroning in Londen te hebben bijge woond, trekken deze scouts eerst nog eeni- gen tijd door Europa, en komen dan ter J amboree. Naar wij vernamen, mag wel met eenige zekerheid worden aangenomen, dat de Koningin of de openingsplech tigheid op 31 Juli zal verrichten, dan wel gedurende de jamboree het kamp met Haar bezoek zal vereeren. Eveneens wordt de verwachting uit gesproken, dat de verecnigde inter nationale jeugd gelegenheid zal krij gen, haar hulde tijdens een défilé aan ons Prinselijk^echtpaar te betuigen. „Groote gebeurtenissen werpen haar schaduwen vooruit". Daarvan waren we gisteren getuige, toen onder het getimmer bij den bouw der inrichtingen op het ruime „marktplein" de hoofdverkenner, staatsraad Rambonnet, de eerste spade in den grond stak en aldus de symbolische daad verrichtte van de ingebruikneming van het Jamboree-terrein. Deze gebeurte nis werd gevolgd door het „breken van de vlag", een plechtigheid, welke door alle aanwezigen met grooten eerbied werd ga degeslagen en beëindigd werd met een driewerf „Leve de Koningin". Een grootsch moment: Onze nationale driekleur, wappert aan den langen mast en daarmede is dit fraaie terrein in dienst gesteld van de organisatie, welke met overwinning van zoo talrijke moeilijkheden het houden van de Jamboree in ons land heeft weten mogelijk te maken en daar door ons nationale belang in hooge mate heeft gediend. De werkzaamheden "vorderen thans snel, dank zij de medewerking van allerlei in stanties, en ook de regeeringsgedelegeerde, ir. Hoytema, heeft gistermiddag getuigd van de groote belangstelling, welke de regeering heeft voor de toewijding, welke de organisatoren aan deze zaak hebben betoond. Baldwin. GEWETENSBEZWAREN INZAKE DEN Z.G. STEMPLICHT. De minister- van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden: „Gelijk U bekend, hebben in de laatste jaren opvolgende ministers van binnen landsche zaken en van justitie bij verschil lende gelegenheden, o.a. bij de behandeling van de rijksbegrooting in de Staten-Gene- raal en meer in het bijzonder fdoor tus- schenkomst van de Commissarissen der Koningin) aan de burgemeesters, van hun standpunt doen blijken, dat gewetensbe zwaren kunnen worden aangemerkt als een in de artikelen 149 en 150 der Kieswet be doelde geldige reden van verhindering tot nakoming van de wettelijke verplichting- tot opkomst bij de stemming. Ook door mijn ambtgenoot van justitie en mij wordt, dat standpunt gehuldigd. Ofschoon ik reden heb, aan te nemen, dat in het algemeen de burgemeesters, waar het geldt de toepassing hunnerzijds van artikel 149 der kieswet, zich bij boven bedoeld standpunt aansluiten, schijnen te dezen toch nog uitzonderingen te bestaan, althans bij de behandeling van de ont- werpbegrooting van mijn departement voor Stanley Baldwin werd op den derden Augustus 1867 geboren als zoon van een groot-industrieel en eigenaar van groote kolenmijnen. Hij behoort tot de rijkste menschen in Engeland. Reeds op 21-jarigen leeftijd vervulde hij een belangrijke func tie in de firma zijner familie. Toen zijn vader in 1908 stierf werd hij diens opvolger, ook als afgevaardigde der conservatieve partij in het Lagerhuis. In 1917 werd hij minister van Financiën, in 1921 minister van Economische zaken in het coalitie-ka binet van Lloyd George om in 1922 kanse lier van de Schatkist te worden onder de conservatieve regeering van Bonar Law. Na Law's dood werd Baldwin leider der con servatieve partij, als hoedanig hij in 1923 de opdracht kreeg een kabinet te vormen. Zijn overwegend conservatieve ministerie werd echter in 1924 door Mac Donald ten val gebracht. Het politieke schouwspel veranderde nu zeer vlug. want in hetzelfde jaar. nadat de conservatieven bij de verkiezingen de meer derheid in het parlement veroverd hadden kwam Baldwin wederom aan het bewind. Toen in Mei 1929 tengevolge van denieu we verkiezingen MacDonald zijn kabinet formeerde, werd Baldwin leider der oppo sitie in het Lagerhuis. In den herfst van 1931 zag hij zich echter als „president van den Raad" in de op de nieuwe conserva tieve meerderheid en de Simon-liberalen steunende nationale rëgeering opgenomen. Vooral in deze positie zal hij bij velen be kendheid hebben verworven. Baldwin nl. bleek de hevige gevechten, welke hij vroe ger tegen MacDonald moest voeren, geheel te hebben vergeten en met de sportiviteit van den Engelschen gentleman ondersteun de hij de politiek van zijn ouden tegen stander op waarlijk zeer royale wijze. Hoe meer Mac Donald de laatste jaren als gevolg van zijn slechten gezondheids toestand op den achtergrond moest treden, des te sterker kwam Baldwin naar voren. In het Lagerhuis is hij herhaaldelijk de spreker geweest voor de regeering. Toen in 1935 het door Mac Donald om ge zondheidsredenen gevraagde ontslag werd verleend, werd Baldwin, zooals algemeen werd verwacht belast met de vorming van een nieuw ministerie. Behoudens kleine wijziging van onderge schikt belang is dit nog aan het bewind. Men zal zich herinneren welk een groote rol Baldwin heeft gespeeld bij de kroonwis- seling, die nog zoo versch in het geheugen ligt. Beslist, maar gentleman-like was zijn houding en Engeland en het Britsche impe rium zijn hem voor zijn houding tijdens zulke moeilijke tijden grooten dank ver schuldigd. Baldwin is een typisch voorbeeld van de echte Britsche conservatief. Tijdens den wereldoorlog stortte hij vrij willig een vierde deel van zijn vermogen in de schatkist. Als een groot staatsman zal de geschie denis hem wel niet beschouwen, maar toch als de man. die mede de democratie in Engeland veilig heeft gesteld en al zijn kracht heeft gegeven aan zijn land. Neville Chamberlain. Neville Chamberlain. Arthur Neville Chamberlain werd den 18den Maart 1869 als tweede zoon van den beroemden Joseph Chamberlain en broer van Austen Ch. geboren. Na zeven jaar als vertegenwoordiger van een handelsonderneming op de Bahama- eilanden te hebben doorgebracht werd hij- in 1915 als opvolger van zijn vader tot bur gemeester van Birmingham gekozen. In 1916 werd hij benoemd tot directeur van de „National service". Zijn taak was controle uit te oefenen op de samenwer king tusschen de burgerlijke en de mili taire autoriteiten. Maar zijn werk leed schipbreuk en een jaar later moest hij ont slag nemen. Op 50-jarigen leeftijd, in 1918 werd hij in het Lagerhuis gekozen. Aanvankelijk hoorde men van den nieu we afgevaardigde niets, doch in 1919 werd hij belast met de leiding van de Engelsche posterijen en een jaar later werd hij be noemd tot minister van Volksgezondheid. In Augustus 1923 stond zijn benoeming tot minister van Financiën reeds vast, doch tengevolge van het aftreden van het geheele kabinet, kwam daar toen niets van. Toen hij in November 1924 in de conser vatieve regeering weer minister van volks gezondheid werd, wijdde hij zich aan de oplossing van sociale vraagstukken. In 1929, toen de arbeiderspartij aan het bewind kwam trad hij af. In Januari 1930 nam hij de leiding voor de conservatieve partij op zich. Door zijn buitengewoon grooten invloed slaagde hij erin de splijtzwam in den boe zem der partij te verdelgen. Bovendien wist hij de verzoening tusschen de beide courantenlords Beaverbrook en Rothermere tot stand te brengen. Kort nadat Engeland den gouden stan daard had opgeheven werd hij minister van Financiën. In Febr. 1932 kwam onder zijn leiding de historische omwenteling voor vrijhandel tot tarievenpolitiek tot stand. Daarmede be ëindigde hij het werk van zijn vader, die reeds zeer vroeg de tolunie van het Empire had gepropageerd. Toen MacDonald in 1935 als minister president aftrad en Baldwin zijn plaats in nam bleef Chamberlain minister van Financiën. Tijdens den ItaliaanschAbessijnschen oorlog pleitte Ch. voor krachtige sancties tegen Italië. Een leven van arbeid voor het welzijn van het Britsche wereldrijk, zal nu in de benoeming tot het hoogste ambt van den staat zijn bekroning vinden. het dienstjaar 1937 werd nog eens mijn aandacht voor deze aangelegenheid ge vraagd. naar aanleiding waarvan ik mij bereid verklaarde het standpunt te dezen der regeering nog eens ter kennis van de burgemeesters te brengen. Ik heb de eer zulks bij deze te doen, vooral met het oog op de dit jaar te hou den verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, onder uitnoodiging, voor zoover bedoeld standpunt ten aanzien van de kiezers uwer gemeente onverhoopt nog niet mocht worden gevolgd, U eveneens aan dat standpunt te willen gedragen. Ik moge er overigens nog op wijzen, dat het hier niet alleen gaat om de persoon lijke belangen der daarbij betrokken kie zers. doch ook om het algemeen belang, gelegen in een gelijke rechtsbedeeling op bedoeld punt voor alle kiezers in den lande". PROPAGANDIST GEARRESTEERD. De heer Veltmeijer, propagandist van de Nationaal - Socialistische Beweging. die dezer dagen een rede te Assen heeft ge houden. waarin hij de regeering heeft be- leedigd, is gisteravond te Bussum, toen hij aldaar een rede wilde uitspreken, gearres teerd. AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER BAUMANN TE OVERSCHIE. Gisteren herdacht de burgemeester van Overschie, de heer J. C. Baumann, den dag, waarop hij voor 25 jaar tot burgemeester werd benoemd. Gistermiddag werd in het vereenigings- gebouw te Overschie een buitengewone raadsvergadering gehouden, waarin wet houder Rodenburg den burgemeester hul digde. Ook het oudste raadslid, de heer tegen - kies- zenuw- 1902 stijf en voorkomt pijnen! Ungez. Med.) ken. Daarna dankte de burgemeester voor de gebrachte hulde en voor de ontvangen cadeaux. Na sluiting van de raadszitting werd het woord gevoerd door de heer Venselaar, na mens het gemeentepersoneel, de burge meesters van 's Gravenhage, Hillegersberg, Schiedam, Oisterwijk en Apeldoorn en af gevaardigden van verschillende vereenigin- gen. Voorts waren vertegenwoordigd het hoofdbestuur van het Roode Kruis, de cen trale bloedtransfusiedienst in Nederland, de Hollandsche maatschappij van land bouw en nog tal van anderen. Na afloop van het officieele gedeelte vond een druk bezochte receptie plaats. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met ingang van den dag van indiensttreding va» zijn opvolger aan Th G. ten Pol eer vol ontslag verleend als notaris te Nij megen. De Rotterdamsche Lloyd Rapiat in Elferich, alsmede de gemeente-secretarisaansluiting op het mailschip „Indrapoera de heer W. B. van de Water, voerden hetwordt morgen te 7 uur 38 voorm. in den woord, onder het aanbieden van geschen- Haag H. S. verwacht.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9