De Kamercandidaten onder het mes BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Mei 1937 Derde Blad No. 23665 ■1pigy?w7 iBÖITENL WEEKOVERZICHT I^^PUROL^ /8ste Jaargang Spiegeltje, spiegeltje aan den wand, Wie heeft de meeste kans in het land? aby HET AMATEUR CIRCUS Het huidje blijft gaaf en gezond, in- DE BEIS-ACTIE DUURT VOORT. jfet zeldzaime hardnekkigheid duren de solltieke reizen door Europa voort! Opval- '(nd daarbij is eohter wel, dat Berlijn vrij- buiten het rayon valt. Overal heen is te trek, alleen niet naar Berlijn. Zelfs de mee, die als het ware naar Duitschland toidt gekeken, houdt zioh op afstand en s:-rjjnt een nieuwe ontmoeting met den fuehrer na het echec van Venetië van des tijds niet meer aan te durven. De Engelsohe kroningsfeesten waren voor te Britsche politiek een praoht-gelegenheid «n de voelhoorns uit te steken naar alle ünten en Eden heeft daarvan dan ook tolop gebruik gemaakt, Groot-Brittannie heft bij deze gelegenheid overvloedig gele genheid gehad om van zijn macht te doen blijken en het heeft daarvan geprofiteerd jooveel het kon. Niemand zal Londen wel hebben verlaten zonder overtuigd te zijn van het feit, dat John Buil de oude veer- iracht nog bezit en misschien machtiger is dan ooit, terwijl die macht zich nog steeds verder uitbreidt. Engeland is gedwongen tot terbewapening, welnu, men doet 't grondig. Na Londen was de beurt aan Parijs om toor gastheer te spelen. Diverse diploma- !en moesten of over de lichtstad huiswaarts cl de reis via Parijs beteekende slechts een Sleln ommetje en deze kans ls gaarne be nut. Uit zich zelf spring daaruit reeds de vaarde van de as LondenParijs af tc lei den! Inderdaad is deze combinatie zelden a» hecht geweest als op het huidige oogen- blik. Bijzondere beteekenis wordt uit den aard daarbij gehecht aan de besprekingen van den Oostenrijkschen minister van buiten- lsndsche zaken Guido Schmidt, gelet op de terhoudingen in midden-Europa, waarom trent de grootst mogelijke onzekerheid tieerscht. Weliswaar poogt men door het jenden van allerlei Duitsche missies naar lialië bet voor te stellen alsof de as Ber lijn—Rome steviger is dan de grootste pes- amist durft aannemen, doch trots dit fre quente bezoek lijkt de waarschijnlijkheid niet groot; juist dit te veel schaadt Veilig mag worden aangenomen, dat Oostenrijk ter bescherming van zijn onaf hankelijkheid meer steun heeft gezocht bij de Westersche mogendheden en het laat rioh aanzien, dat deze niet doof gebleven rijn. Zelfs zonder nu direct geloof te slaan an de zeer verontrustende berichten over «n Duitsch-Italiaansch offensief in mid den-Europa, mag toch wel worden vastge legd, dat Oostenrijk, en met Oostenrijk te- rens Tsjecho-Slowakije erg in benauwdheid rijn gedreven, te meer nu de practische raarde der Kleine Entente problematisch is geworden, al wordt officieel deze combi natie volledig overeind gehouden. Italië heeft Oostenrijk de vroegere garantie niet neer willen geven en nu richt Weenen het aog naar andere richting. Voor de zooveel- ?.e maal blijkt weer eens opnieuw, hoe zidden-Europa is geworden tot de harte- slop van ons werelddeel! De regeering Schusohnigg schijnt er niets roor te voelen om eenige macht toe te ken- :en aan het nationaal-socialisme in Oosten- ijk en vermoedelijk niet ten onrechte, eeds tooh beteekende dit het begin van einde voor andersdenkenden! Zie ten ijze b.v. naar Danzig, waar de nationaal- iociallsten ook wel net zoo lang hebben ge- ïioet. dat zij de twee-derde meerderheid in den Senaat hebben veroverd en dus feite lijk heer en meester zijn, al worden zij nog Wemmerd door de regeling van Genève naar nog voor hoe langSohuschnigg probeert nu opnieuw contact te verkrijgen iet de vroegere sociaal-democraten, maar ook daar stuit hij op tegenstand. Het ver trouwen ontbreekt! Gevolg is een zeer ver aarde binnenlandsohe situatie in Oosten rijk, hetgeen het streven van Berlijn niet reinig bevordert. In dit verband trekt zeer de aandacht het bezoek van het Italiaansche koningspaar aan Boedapest, waar het met groote harte lijkheid is ontvangen. Bepaald scherp om lijnd is ook de Hongaarsche politiek niet, al rit natuurlijk voor het streven om de macht ran het land zoover mogelijk op te voe ren, doch men behoudt zich een keuze voor, de voelhorens uitstekend naar diverse lichtingen, In midden-Europa is met recht alles in (weging, zonder dat met zekerheid is te 'oorspellen in welke richting de actie zal gaan Utiliteit en gedachte machtsverhoudingen Eullen het beslissende woord spreken. Duidelijke aanwijzingen omtrent de hou ding der Westersche mogendheden zal on getwijfeld medehelpen om het oorlogsge- raar tot een minimum te beperken! Dat de Fransche minister van buitenland se zaken Delbos thans Brussel heeft „ge daan' is ook niet voor niets. Men mag ge nist aannemen, dat Delbos zioh persoonlijk heeft willen vergewissen van de houding ran België bij een mogelijk conflict, nu in Sseren zin de Belgische neutraliteit is her teld. zij het met voorbehoud ten aanzien 'an blijven meedoen aan het werk van den Volkenbond. Dit begrip is evenwel zeer rek baar, zooals alles, wat met dit lichaam in 'erband staat. Het nader vastleggen van de •olkenbondsverplichtingen zou zeker geen o'wdadigheid beteekenen, maar om daar- S te geraken. Eenerzijds houden Enge land en Frankrijk, gesteund door de meeste kleinere mogendheden, vast aan de theorie collectieve veligheid, maar Italië en bwtschland blijven vasthouden aan bilate rale verdragen, twee principes, die moeilijk ®et eikaar overeen te brengen zijn. Hetgeen bhpleciet wil zeggen, dat van een Westersch Wet voorloopig wel geen sprake zal zijn. deden te meer, om Frankrijk nieuwsgierig ■e maken naar de houding van België. Het ons echter voorkomen, dat België, los ran den band met de grooten, zioh niet •eer daarin zal laten betrekken: het zou laarvan slechts nadeel kunnen onder- inden! _Dp den achtergrond van het Europeesche 'fen blijft altijd nog staan als een drei- »nd gevaar de Spaansche furie. Hoe gaarne men daar een wapenstilstand willen be- Jwratelügen het heet. dat- Engeland zich ™>menteel moeite getroost, om in samen- «'king met alle andere Europeesche groote ®°8endheden een poging in die richting ondernemen, maar hoe men zioh zoo'n «Penstilstand indenktBeide partijen Wpen als van de daken, dat slechts een i^nsing op het slagveld een einde kan "Wgen aan den droeven broedermoord en 'Waan die leus gebonden. Intusschen is te raiencia een nieuwe regeering gevormd, raarSm de anarchisten geen deel hebben, «wijl dp communisten eenigszins tegen ■Vn Ön zijn meegegaan. De voorspelling ff.dientengevolge voor de hand, dat het goinet Negrin Caballero is geheel van tooneel verdwenen geen blijvertje «1 zijn! Prins Bernhard als auto-coureur. Z.K.H. maakt op de Brooklandsbaan een rit met een open sportwagen. Wijziging Dienstplichtwet 1 Juni in werking. Eerste oefening voor zeemacht zes maanden verlengd. J dien Uhet behandeltmet en droog houdtmetPurolpoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct. 1744 (Ingez. Med.) 3-6 Juni Circus Schuhmann, Scheveningen, wordt geheel verzorgd door Costuumhuis „ERATO", Oude Singel 14 - Tel. 889. Ook „BLUF" (Stud. Tooneel) kleedden wij. 1733 (Ingez. Med.) WERKLOOZE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Op nadere vragen van het Tweedo- Kamerlid Hiemstra naar aanleiding van het antwoord op door hem gestelde vragen in verband met de door de regeering aan de gemeentebesturen gerichte circulaire in zake hët plaatsen in Duitschland van arbeiders voor het verrichten van land- bouwwerkzaamheden heeft minister Slin- :genberg als volgt geantwoord: Voor Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werken, geldt, behalve het geen de minister reeds vroeger hieromtrent heeft medegedeeld, dat zij zich in Duitsch land moeten gedragen naar de in dat land geldende regelen, zooals wederkeerig vreemdelingen hier te lande zich moeten gedragen naar de hier geldende regelen. Nederlanders in Duitschland kunnen hun verbindingen met hun vakbond in Neder land blijven onderhouden en alle bladen en geschriften ontvangen waarvan de in voer en verspreiding niet verboden zijn. Indien arbeiders hun aangeboden arbeid weigeren te aanvaarden, wordt in elk af zonderlijk geval nagegaan, of desondanks plaatsing bij een werkverschaffing of uit- keering van steungelden kan worden voortgezet. De beoordeeiing daarvan is in de eerste plaats bij B. en W. en ir. laatste ir-stantie bij den minister. DE ACTIE BOUWMAN. Overeenstemming nog niet bereikt. In een te Well gehouden vergadering deelde, naar de „Nieuwe Koerier" meldt, ae heer Bouwman mede, dat Woensdag te Utrecht in hotel Terminus de bijeenkomst heeft plaats gehad met de Kath. Staats partij. Het onderhoud duurde van halftien, 's morgens tot 3 uur 's middags. Aanwezig waren pater De Greeve en namens de R.K. Staatspartij de eerste secretaris mr. Teu- lings en de tweede secretaris mr. Kolf schoten. De partij-Bouiwman was door vier personen vertegenwoordigd, de heeren Bouwman, Van Roosmalen, Wigman en Hulsman. De gevoerde onderhandelingen hebben nog niet tot overeenstemming geleid, doch er bestaat wel de mogelijkheid van een nieuwe bijeenkomst. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd tot bur gemeester van: Druten, met ingang van 11 Juni J. A. M. Bruineman, Dreumel, met ingang van 23 Juni, A. A. j, van Erp, St. Maarten, met ingang van 4 Juni, A. Klerk, secretaris van die gemeente. Ritthem, met ingang van 5 Juni, P. W. ter Haar, Almelo, met ingang van 13 Juni, mr. M. Sichterman, Borne, met ingang van 16 Juni, P. A. Schaepman, Roggel, met ingang van 14 Juni P. L. H, Mertens, Nunhem, met ingang van 25 Juni, mr. T. J. H. Aquarius, Neer, met ingang van 13 Juni, H. J. Ven- nekens, secretaris van dit gemeente. Mesch, met ingang van 10 Juni, J. H. Duysens. secretaris van die gemeente. Gennep, met ingang van 19 Juni W. C. M. J. Wolters. EEN NIEUW VOGEL- EN DIERENPARK IN WASSENAAR. Een stichting, in het leven geroepen door een bekenden Haagschen vogelliefhebber, den heer P. W. Louwman, kocht onlangs in de gemeente Wassenaar aan den Rijks straatweg, niet ver van het viaduct en dus onder den rook van de Residentie een circa 10 H.A. groot terrein met het doel, dit in te richten voor een vogel- en dierenpark. Het terrein op zichzelf reeds een stuk na tuurschoon, zooals men slechts zelden aan treft is met bekwamen spoed voor de ontvangst van de nieuwe bewoners in ge reedheid gebracht en dezer dagen hebben wij kunnen zien, welk een prachtig vogel en dierenpark hier straks voor het publiek zal worden opengesteld. Verschillende diersoorten, w.o. vele kost bare exemplaren, zijn reeds in het park ondergebracht. Straks volgen eenige hon derden vogels die thans nog ondergebracht zijn in de volière achter de villa van den heer Louwman, vogels, van wie de eene nog zeldzamer is dan de andere en waar bij vele exemplaren zijn, die nergens anders ter wereld in gevangenschap althans zijn te vinden. J. R. SNOECK HENKEMANS. De Haagsche wethouder voor de finan ciën, de heer J. R. Snoeck Henkemaps, oud-lid der Tweede Kamer, heeft gisteren zijn 75sten verjaardag bereikt. Talrijke bewijzen van belangstelling heeft hij dien dag mogen ontvangen. Bloemstukken ont ving hij onder meer van het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie, waarvan de heer Snoeck Henkemans secretaris is geweest; van commissarissen en medewerkers van het dagblad „De Nederlander", waarvan hij hoofdredacteur was en van talrijke an dere colieges, van de meeste van welke hij nog voorzitter is, zooals de vereeniging „Kinderzorg", de Vereeniging voor Chris telijk Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, de „Kon. Zangvereeniging Excelsior". B. en W. van 's-Gravenhage en de Chr.- Historische raadsfractie hadden eveneens bloemstukken gezonden. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw en Visscherü zal op Maan dag 24 Mei niet plaats hebben. Een snelheid van 160 K.M. Prins Bernhard heeft gisteren op de Brooklands-baan naar uit Londen aan de „Tel." gemeld wordt een rit gemaakt met een 4'/- liter Lagonda Rapide sport wagen, om de baan eens te probeeren. Hij reed met den wagen tweemaal over de buitenbaan en hoewel er een sterke wind stond, was Prins Bernhard in staat een snelheid van 160 K.M. te bereiken. Men had hem te voren gewaarschuwd, dat de baan oneffenheden vertoonde. Na zijn rit merkte de Prins op, dat de wagen zoo comfortabel en gosd bestuurbaar was en voegde er aan toe, dat hij nauwelijks schokken had gevoeld. De buitenbaan van Brooklands heeft een lengte van 2i/4 mijl. De Prins maakte dus in het geheel een ritje van 4f/it mijl, dat is ruim zeven kilometer, om eens goed na te gaan, wat de motor kon presteeren. Hij gaf hierbij, op deze afgesloten baan, waar de automobilist zonder gevaar zijn tempo tot groote snelheid kan opvoeren, vol gas en haalde aldus een groote snelheid. Het gold hier evenwel niet meer dan een proef rit van enkele minuten. Van een poging tot het bereiken van recordsnelheden was niet de minste sprake. De tentoonstelling te Boskoop. Het aantal personen, dat een bezoek aan de tentoonstelling te Boskoop heeft ge bracht, bedraagt 89.700. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de wijziging van de Dienstplichtwet met in gang van 1 Juni a.s in werking treedt. Krachtens deze wijziging wordt de duur der eerste oefening van dienstplichtigen bij de zeemacht met zes maanden verlengd (voor kustwachters twee maandenl. Verder worden drie herhalingsoefenin gen ingevoerd. BRITSCH-INDIË OP DE NEDERL. JAARBEURS. Het secretariaat der Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat op de aanstaande najaarsbeurs Br.- Indië officieel met een collectieve inzen ding van Britsoh Indische goederen tegen woordig zal zijn. RADIO-MUZIEK TIJDENS DE SCHAFTUREN. Op de staatsmijn „Wilhelmina" te Ter- winselen en op het S. B. B. van de Staats mijn „Maurils" te Lutterade-Geleen is men overgegaan tot een maatregel van zeer op- wekkenden aard. In de schaftlokalen der arbeiders heeft men radio-toestellen ge plaatst, aangesloten aan het net der Lim- burgsche Radio-Centrale. Tijdens den schafttijd kunnen de mijnarbeiders thans genieten van muziek Dat deze maatregel der mijndirectie bij de arbeiders met in stemming begroet is, bewijst wel het feit, dat de mijnwerkersorganisaties zich in een schrijven tot de directie gewend hebben om op de eerste plaats namens de mijn werkers dank te betuigen voor deze muzi kale attentie en voorts te verzoeken, dat een dergelijke maatregel op de Staats mijnen algemeen toepassing moge vinden, GOUDEN JUBILEUM VROOM EN DREESMANN. Drukbezochte receptie te Amsterdam. Op luisterrijke wijze heeft de firma Vroom en Dreesmann gisteren haar gou den jubileum gevierd. In de morgenuren recipieerden directeu ren en commissarissen in hotel Krasna- polsky om de gelukwenschen van het per soneel in ontvangst te nemen. Meer dan 1100 leden van het omvangrijke personeel waren naar de hoofdstad gekomen om de directie de hand te drukken. De heer Bröcker voerde namens hen het woord en bood een bronzen maquette aan, voorstellende de beide stichters van de zaak. In een uitvoerige rede betuigde de direc teur, de heer W. J. R. Dreesmann, namens directie en commissarissen zijn dank voor het geschenk. Spr. deelde mede. dat alle leden van het personeel een jubileum- enveloppe zullen ontvangen. Ook de heer B. H. Vroom Wzn sprak het personeel toe. In den voormiddag ontving de directie de directeuren en leiders der verschillende filialen, die de door Jan Sluyters geschil derde portretten van de beide directeuren als jubileumgeschenk aanboden. In de middaguren recipieerden de beide directeuren en de commissarissen in het Amstelhotel. Meer dan vijfhonderd bloem stukken waren de directie aangeboden. Zeer vele zakenrelaties en vrienden van de iubileerende zaak uit alle deelen des lands waren aanwezig om hun gelukwen schen aan te bieden. Een stroom van tele grammen en schriftelijke gelukwenschen en zeer vele geschenken vertolkten de waardeering en de sympathie, waarin de firma zich mag verheugen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9