CHIEF WHIP CIGARETTES LEIDSf! DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 22 Mei 1937 I Als de rookers kiezen, is Chief Whip altijd nummer één! Uit de Rijnstreek De overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat. De heer Koster, architect te Haarlem, deelde ons gistermiddag mede dat thans de gemeentelijke bouwvergunning voor den bouw van een overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat in zijn bezit is. Het schijnt er nu dan toch werkelijk van te komen. Wel-is-waar vernemen wij dat de over dracht van het pand der vroegere Mon Père-kerk nog niet heeft plaats gehad, maar men verzekerde ons van andere zijde met nadruk, dat de koop thans definitief voor elkaar is". Momenteel worden in het gebouw reeds eenige voorbereidingen ge troffen. terwijl Maandag met het sloopen een aanvang zal worden gemaakt. Van den heer Koster vernamen wij ver der dat het tevens in z'n bedoeling ligt hier ter stede een open - bad te bouwen. Daartoe zoekt hij echter de medewerking van de gemeente en vast omlijnde plan nen bestaan hiervoor, naar wij meenen, dan ook nog allerminst. vaak heel moeilijk. Daarom is het een voor- recht, aldus spr., dat er steeds in de histo rie en thans mannen zijn die dit beginsel trouw willen blijven. Wanneer er in dezen tijd een banier om hoog geheven kan worden, aldus spr., is het wel in 't bijzonder de a.r. banier, van de partij, die strijdt in de eerste plaats tegen de autonomie van den mensch. De groote worsteling gaat toch hierom: heeft God het te zeggen, óf de mensch. Steeds weer is er het streven om den mensch in het middel punt te plaatsen, het is het beginsel van de revolutie, van het oude humanisme. In Gods hand ligt het lot der wereld en heel het volk dient aan dien God onderworpen te zijn. De geestelijke vrijheid komt in het ge drang. ook voor het behoud daarvan is de stryd. Ten nauwste hangen hiermee samen de 1753 CIGARETTES ungez. mmj PROPAGANDA-AVOND DER A.-R. KIES VER. „NEDERLAND EN ORANJE" Prof. dr. K. Dijk en de heer W. IVagenaar spreken. In de groote zaal van ..Den Burcht" werd gisteravond een goedbezochte propa- ganda-avond gehouden van de A.-R. kies- vereenlging „Nederland en Oranje", waar als sprekers optraden prof. dr. K. Dijk en de heer W. Wagenaar. Nadat aangevangen was met het zingen van Ps. 150 1. las de voorzitter der veree- niging, de heer D. Parmentier Psalm 96. waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord zette spr. in het kort het doel van dezen avond uiteen, n.l. het elkaar aanvuren in den strijd. Met eenige hartelijke woorden verwelkomde de voorzitter de beide sprekers van dezen avond, waarbij hij, onder applaus der aan wezigen, herinnerde aan ae Kon. onder scheiding van den heer Wagenaar. Rede van den heer Wagenaar. De heer W. Wagenaar, die hierop het woord verkreeg, ving aan met te wijzen op het belang van het financieel beleid in het Nutsgebouw een openbare vergadering, een Staat. Spr. beperkte zich tot het fi- waar als sprekers optraden de gepensio- nancieel beleid van de thans zittende nerde vice-admiraal L. J. Quant en dr. regeering. *v- Emmens, belde candidaten voor de a.s. Bij den aanvang van dit kabinet Tweede Kamerverkiezingen, heerschte er de crisis en de begrooting 1934 Na een korte inleiding door den voor- vertoonde een tekort van f. 190 miliioen. zitter der afdeeling, ir. Kattenbusch, kwam millioen Van 1931 tot 1933 konden vele allereerst aan het woord vice-aeLmiraal Quant, met het onderwerp „Waarom Na tionaal Herstel?" Spr. begon met een historisch overzicht te geven van de redenen, die eind 1932 er toe hadden geleid om het Verbond voor Nat. Herstel op te richten en die bevesti ging vonden in de zich openbarende vol komen gezagsondermijnende dagen der muiterij op de „De Zeven Provinciën", ge- woordlge geslacht moeilijk, omdat vooral het marxisme het heilige van het geweten, het geestelijk in ons kapot gemaakt heeft. Persoonlijke verantwoordelijkheid sluit ln innerlijke zelftucht, zorg voor de toekomst, olc uaugcu Hiermee samen acspaarzin, particulier initiatief, particulier constitutioneele vrijheden, dat er een ge- eigendom, ontwikkeling tot vrije persoon- zonde democratie bestaat, dat alle geledin- i lijkheid. Voornamelijk door het marxisme gen van het volk zich harmonisch ontwik- heeft de mensch dit alles verloren en Is kelen en zoo invloed uitoefenen op de rc- tot een massamensch, een horde-mensch geering. geworden, een deel van de collectiviteit. Deze vrijheid illustreerde spr. door te her- De persoonlijke verantwoordelijkheid wordt mneren aan den schoolstrijd en de daarop door de collectiviteit vernield, gevolgde pacificatie. Het marxisme belooft aan de arbeiders Na nog met een enkel woord gewaagd te bestaanszekerheid, de leider der vakver- hebben van de huidige vraagstukken zoo- ceniging zorgt voor hun loonen, persoon als defensie, internationale verhoudingen, lijke verantwoordelijkheid geldt niet meer. enz., die een beginselvaste politiek eischen, Het collectief arbeidscontract zet de per- wekte spr. op om zich met enthousiasme te soonlljke verantwoordelijkheid opzii, even scharen om de A.R. banier. Tot slot ging spr. de verschillen na die tusschen de verschillende Chr. partijen be staan. waarbij spr. o.m. op het onuitvoer bare van een over-principieele politiek wees, welke nooit is te verwerkelijken om dan nogmaals te wijzen op het. voorrecht, dat Nederland mannen heeft, die voor het a.r. beginsel paal staan en tot steun van welk beginsel spr. opwekte. Na deze rede, die enkele malen door applaus werd onderbroken was er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan een der aanwezigen gebruik ïnaakte Met dankzegging door prof. Dijk werd deze samenkomst besloten. uitgaven gedekt worden uit het Leening- fonds. een spaarpot, die hielp ae tekorten in die jaren te verminderen. Maar de fi- nancieeie tekorten bleven stijgen en de spaarpot was leeg. Daarom kwamen er bij zondere heffingen voor de crisis-uitgaven. Door werkloosheidslasten, spoorwegtekor ten enz. bleek er het reeds genoemde te kort van f. 190 millioen. kingsplan samen te stellen. Van dag tot dag stapelden de moeilijkheden zich echter op. steeds kwamen er weer tekorten door grootere uitgaven, b.v. steun aan scheep vaart en aan Indië, steeds groeiende spoor wegtekorten. steun aan gemeenten enz., steeds verminderden de Inkomsten, door zeer verminderde belastingopbrengst. Het is dus, zoo zeide spr.. alleszins te begrijpen dat de regeering hiertegen maat regelen koos. die in normale tijden niet genomen zouden zijn. Crltiek bleef natuurlijk niet uit. Men voerde het pleit voor de koopkracht theorie, welke spr. echter bestreed, door te wijzen op het niet verantwoord zijn van het doen van groote ongedekte leeningen. Ook om kapitaalvlucht te voorkomen moet te zwaar hoe zwaar het reeds is, toonde spr. met voorbeelden aan belas ten van groote kapitalen en inkomens be perkt worden. In een algemeene economische inzinking ln de wereld lag de oorzaak van de moei lijkheden. Nu wordt eenige opleving waar genomen. doch velen gaat het, aldus spr., niet hard genoeg. Toch vallen reeds de gunstige resultaten te constateeren, waar bij spr. herinnerde aan verhoogde opbreng sten der belastingen, terwijl de werkloos heidsuitgaven een daling ondergaan. In het vervolg van zijn rede wees spr. op de noodzaak, die nu ontstaat om te komen tot mogelijke belastingverlaging; als de sociale wetgeving dit doet. Het so cialisme en het communisme vernielen het beste, wat de mensch heeft. Het is thans wel duidelijk, dat de per soonlijke verantwoordelijkheid de grond slag vormt van een gezonde maatschappij. De menschen willen van nature zoo'n ge zonde maatschappij, waarin zij zich ge lukkig voelen, verdedigen, wanneer er ge- I vaar dreigt. Zulke menschen voelen zich als persoonlijk verantwoordelijk voor hun volk als geheel. Zij zullen hun weerkracht en weermacht op peil van afweer brengen en zoo vormt de persoonlijke verantwoor delijkheid ook de grondslag voor een krachtige natie. Nadat door beide sprekers verschillende vragen beantwoord waren, werd de verga dering door den voorzitter gesloten met VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL, 'n woord van dank aan de beide sprekers, waarna het 6e couplet van het Wilhelmus Propaganda-vergadering. werd gezongen. Voor een fünk bezette zaal hield de afd. Leiden van het Verbond voor Nationaal in de. Sr°ote zaal van VER. VAN HOOFDAMBTENAREN BIJ HET MARKTWEZEN. De vereeniging van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland zal dit jaar hier ter stede haar congres houden en tevens haar 3e lustrum herdenken od 9 en 10 Juni, alwaar ze door het gemeente bestuur ln bet gemeentemuseum „De La kenhal" officieel zal worden ontvangen. Op 9 Juni des namiddags zal in café restaurant „In den Vergulden Turk" de ledenvergadering plaats hebben terwijl men in de ochtend van den volgenden dag in het Waaggebouw bijeen zal komen om den heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst alhier en tevens le secretaris der vereeniging. in de ge'eden- heid te stellen zijn voordracht: ..De Leid- sche Waag, monument van Leiden's handel en marktwezen" te houden. De congressisten zullen uiteraard met Leiden's bezienswaardigheden, marktter reinen en omgeving kennis maken, waar voor een auto- en boottocht op het pro gramma is vermeld. Tot slot zullen zii aan een gezamenlijke lunch aanzitten in café-restaurant „Zo- merzorg". waar zij aan het begin dezer twee dagen begroet en ingeleid zullen wor- Maar het kabinet-Colijn wist een dek- paard aan de toen duidelijk aan het licht praatje over Leiden". komende revolutionaire houding der S.D. a P. door de openlijke sympathie-uitin gen in het parlement van de heeren Al- barda en Cramer en de totaal verworden partij-politiek der Nationale groepen die dezen toestand langzaam maar zeker had den laten groeien en zelfs toen nog niet konden nalaten om hun groepsbelangen op de eerste plaats te stellen, hetgeen zich manifesteerde in de poging van den Vrij heidsbond om door de motie Boon de totaal den* door"* d'erf'heer"' Mennes" metT" Jen Wanneer men zich nu wil realiseeren hoe de zaken thans staan, dient men dit beeld goed voor oogen te houden als een af schrikwekkend voorbeeld van hetgeen eens was en terug zou kunnen komen als men niet voortdurend waakzaam blijft. Uit die chaos, aldus spr., ontstonden stroomingen zooals de N.S.B. en ons ver bond. die krachtig stelling namen tegen de gevaren van communisme en marxisme. Het is zeer begrijpelijk, dat er velen wa ren de meenden dat de dictatuur de eenige redding was. Het was Nat. Herstel, dat veelde dat er krachtig ment worden ge streden tegen deze verwording, maari dat de opbouw zou moeten blijven in handen van Oranje. Vast staat dat onder den drang der om standigheden en de felle crltiek het gezag voor een groot deel is hersteld. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. het offer mag niet te groot zijn. daarom Jatj;chreleménterw7araan wii drvol mnet. de crnn.ste soberheid betracht wor- komen verwa"rro^mg van de weermaJht De bestaande Coalitie wordt echter in hoofdzaak geleid door de Vrijzinnig Demo- moet de grootste soberheid betracht wor den. ihebben te danken Een donker punt noemde spr. hierbij de Dr CoIiin die dezen erooten achterstand meer uitgaven eischende bewapening. Toch volmondig toegeeft schroomt niet om ver- waarschuwde spr ernstig tegen de voor- betering uit te stellen tot na de verkiezing, standers van nationale ontwapening. Tweeslachtig is de houding dezer regee- Aan het slot van zijn rede memoreerde ringi dat blijkt ook uit de b|handeiing van spr. het vele werk, dat door de regeering spellingsvraagstuk. In de afgeloopen jaren Ls verricht, vaak Dictatuur is in ons land ongewenscht, als korte Art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis, ten koste van vele offers van de ministers. Zijnde tegen onzen volksaard. De N.S.B. zal Van begin af aan hebben de afgevaardig- waarbij spr in het bijzonder de figuren ban ook automatisch verdwijnen. den der S.G.P. gewaarschuwd tegen den van dr. Colijn en minister De Wilde noem- p>e nationale liefdesbetuigingen der S.D. Volkenbond; ze zijn toen daarom zeer be de. Met een opwekking om te zorgen, dat AP, hoezeer zij ook zijn toe te juichen spot en hoe zijn ze in het gelijk gesteld! ln de komende parlementaire periode de hebben vooralsnog voor ons aldus spr geen i Wat Is er van den eeuwen wereldvrede, regeering wederom met kracht haar beleid beteekenis. Met vreugde heeft spr. de hou- welke de Volkenbond zou brengen, terecht Redevoeringen van ds. Leenmans en ir. Van Dis. Voor een geheel gevulde zaal traden gis teravond in gebouw Rehoboth voor de Staatkundige Geref. Partij op ds. H. A. Leenmans. Ned. Herv. predikant te Ede en ir. C. N. v. Dis, oud-Leidenaar, lid der Tweede Kamer. De voorzitter, de heer C. H. Overduin, opende de vergadering met laten zingen van Ps. 119 67, las daarna Jer. 10 115 en ging voor in gebed. Vervolgens sprak hij een openingswoord, waarin spr. gewaagde van de a.s. verkie zingen. waarin de S.G.P. uitkomt met lijst 8. De S.G.P. wenscht de oude Geref. belij denis onverminkt en onverkort op Staat kundig terrein te handhaven. De voorz. riep allen, inzonderheid beide sprekers wel kom toe en gaf daarna het woord aan ds. Leenmans. Ds. Leenmans begon met erop te wijzen, dat allerwegen een verzaking van Gods ge boden te bespeuren is De S.G.P. wenscht dat ons volk bestuurd wordt naar onze oude Gerei, belijdenis en op het onver- - spr. zal kunnen voeren en daarom te zorgen ding van de Vrijheidsbond t.o.z. van de voor het uitdragen van de a.-r. beginselen. s.D.A.P. begroet, te betreuren is echter dat beëindigde spr. zijn rede, die door applaus diezelfde Vrijheidsbond in E.D.D. met de werd gevolgd. S.D.A.P .samenwerkt. Voor een niet anti- Rede Prof. Dr. K. Dijk. revolutionair is het dwaasheid om zijn Nadat staande het Lutherlied waii gyon--! tThts^^St^dttfvTn r^hf- gen, sprak prof. dr.^K. Dijk eendrede uit sche coalitie door in de hand werken onder den titel: Onder de A.R. banier. Prof. Dijk wees er op, dat het thans om groote dingen gaat. Het is een worsteling om de bewaring van de geestelijke vrijheid van ons volk. Spr. wilde daarom zijn ge hoor opwekken om de A.R. beginselen te steunen en zich dit beginsel niet te scha men. Spr. waarschuwde met nadruk tegen de partijen, die vijandig staan tegenover Dr. Colijn eindigde zijn rede te Leiden, met de conclusie: Wij wenschen ten slotte de Volksvrijheden zooals wij die van de Vaderen hebben geërfd ongerept over te dragen aan het nageslacht. Hier sluit ik mij aldus spr., bij aan, doch eisch dan ook van hem voor de waarborgen te willen zorgen, dat zulks mogelijk is. Wanneer gij op Nationaal herstel stemt, het Christendom. Toch wees spr. ook op die dan kunt gjj er v£m cvertuigd 2yn dat onj partijen, die zeggen onder Gods geboden te h00gSte volksbezit op de juiste wijze be staan, doch waarvan de practijk anders uit- sc]lermd zaj worden wjjst. Met lokstemmen tracht men de men schen uit allerlei kring weg te trekken van onze beginselen, waarbij men klaagstem men laat hooren voor elke groep afzonder lijk b.v. t.o.v. de werkloozen en den midden stand. Spr. wekte zijn gehoor op om trouw te blijven aan de beginselen, maar zich toch Dr. W. Emmens sprak hierna over: „Per soonlijke verantwoordelijkheid als grond slag van een gezonde maatschappij en een krachtige natie." Persoonlijke verantwoordelijkheid hebben aldus spr., wil zeggen: persoonlijk ant- ook ernstig rekenschap te geven van de woord moeten geven. Ons geweten, dat huidige moeilijkheden. verankerd is in het Heilige, stelt ons deze p.r' i1,<rrmnerde aan Kuyper s aansporing vraag. Wat is de inhoud van deze vraag? >m TO hlnuan ui:;3 om te blijven strijden en te blijven bouwen en om den strijder niet steeds boven den bouwer te stellen. Als het op de practische toepassing der principes aankomt, is het De reden op te geven van een daad, van een handeling tegenover anderen of ons zelf. De bedoeling van de vraag Is naar waarheid te getuigen. Dit valt het tegen gekomen? Is er t'hans geen bewapenings wedloop? De Heere heeft in alles gebla zen, omdat niet Zijn ordinantiën, maar het verduisterde mensohelijke verstand moest zegevieren. Ook wilden de S.G.-afgevaar digden niet met Rome samengaan om zoo genaamd de revolutie te bestrijden. In de 25 jaar coalitie-regeering, welke wij ge had hebben, is niet één Christelijke wet tot stand gekomen Slechts Rome heeft van de coalitie profijt getrokken. Via de Schoolwet, vloeien jaarlijks vele millioe- nen naar de kloosterkassen. De Heere blaast ook in dit samengaan met Rome, want de revolutiestroom en beginselloos heid. heeft men er niet meer kunnen kee- ren Ja, zelfs heeft dr. Colijn thans 3 libe rale en vrijz. democratische ministers in zijn kabinet, menschen die voorheen pa- ganisten, dat zijn heidenen, genoemd wer den en waartegen voorheen de coalitie noodig was. Dr. Colijn wordt thans be wierookt door de liberale pers, een bewijs dat hij de oude Geref. beginselen verloo chent, anders zou dat niet geschieden. Niets doet dit kabinet Colijn dan ook ter bevordering der Zondagsrust. Zie slechts naar de extra goedkoope treinen op Zon dag. De S.G.P. heeft vele bestrijders en veel wordt haar ten laste gelegd. Om nog één ding te noemen: De S.G.P. wordt ten laste gelegd, dat zij de Ned. Herv. Kerk zou afbreken. Veeltijds wordt dit gezegd door hen, die de levendige verkondiging des Woords uit de Herv. Kerk willen we ren en daardoor Gods levende Volk uit de Kerk doen loopen. Spr. spreekt uit onder vinding. Jaar op jaar heeft ds. Zandt, Ned. Herv. pred. in de Tweede Kamer en afgevaardigde voor de S.G.P. voor Herstel der Herv. Kerk gepleit. Tenslotte bestreed spr. de iibertijnsche godsdienstvrijheid, welke prof. Visscher voorstaat en waar men. als men bedeeld ls met Gods Geest. V.iet kan meegaan. Na het zingen van Ps. 119 69, kreeg ir. Van Dis het woord. Spr. begon met erop te wijzen dat in de Tweede Kamer, welks leden a.s. Woensdag verkozen moeten wor den. veel wetten behandeld worden, waar bij het beginsel te pas komt. Hoe nood zakelijk is het, dat de leden der Tweede Kamer het zuivere beginsel naar voren brengen, dat gegrond ls op Gods Woord en dat beginsel niet alleen beleven in huls en kerk. maar ook in 't openbaar. De S. G. afgevaardigden wenschen de aloude be ginselen op elk terrein, ook ln de Tweede Kamer te doen gelden. Daardoor is den S.G.-afgevaardigden verweten, dat ze 300 jaar te laat leven. Een ander maal wer den ze op één lijn gesteld met commu nisten, omdat ze zich met regeeringsmaat- maatregelen niét konden vereenigen, zoo als bij verschillende crislswetten. Een an der maal weer werd hun verweten, dat ze de dictatuur voorstaan, omdat zij steeds weer bepleitten een bukken der regeering voor Gods Woord, zooals dit tot uiting komt ln het onverkorte Art. 36, volgens hetwelk geweerd moet worden alle valsche godsdienst. Een valsche godsdienst mag niet geduld worden door de overheid. Dat wil niet zeggen, dat men de menschen ln hun consciëntie geen vrijheid zou laten. Spr. besprak vervolgens nogmaals hetgeen de S. G. steeds voorstonden in de Tweede Kamer, n.l de belangen der Ned Herv. Kerk. Deze belangen worden door de S.G. op juiste wijze behartigd, hetgeen spr. na der uiteenzette. Vervolgens kwam spr. tot de valsche vrijheid, welke de A.R. en Chr. Hist, voorstaan. Dezen willen den atheïst en deïst toelaten en hun valsche ideeën propageeren. In 1933 bij de verkiezingen beloofde de A.R. partij met dr. Colijn aan het hoofd voor de eeuwige beginselen op te komen. En enkele weken later legde dr. Colijn de verklaring af, dat principleele zaken door het kabinet vermeden zouden worden, waarbij de eeuwige beginselen begraven werden. Aan het slot zijner rede wekte spr. de aanwezigen op de S G. afgevaardigden te steunen In hun strijd tegen Rome. tegen revolutie en tegen de zoogenaamd chris telijke partijen. De voorz. dankte daarna beide sprekers, waarna hij de vergadering verzocht te zingen de Psalm der Hugenooten nj. Ps. 68 1, waarna de heer Van Dis eindigde met dankzegging. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: W. van Egmond Wzn.. Vliet Z.Z. 23. Rijns burg. Timmerbedrijf. Overleden eigenaar: W. van Egnrand Wen., dd. 24 Aug. 1935. Wijziging handelsnaam in: Wed. W. van Egmond Wzn. Nieuwe eigenares: Wed. M. van EgmondVianen, Rijnsburg. Fa. L. Dolle, G. M. Hofman, Geversstr. 22, Oegstgeest. Slagerij. E. H. B. O. Voor het door de afdeeling Leiden van de NederiandscJie Vereeniging E. H. B o gehouden examen voor het diploma eerste hulp bij ongelukken der Nederlandsche Vereeniging slaagden de heeren: H. Bakker, J. Bergman, A. J. v. d. Born A. Boot, H. H. Buutveld, D. Fallaux. H. d' v. Galen, A. v. Hooidonk, B. de Kier, g! dé Kier, M. de Kier, N. Kluivers. D. Kraayen- brink, J. Marij.t, c. Ouwenhand, G. c. Riet kerk. J. de Vries, J. Wagemaker, I. Zitman. Het examen werd afgenomen door dé doktoren M. van der Stoel te Voorschoten, S. A. Liezenberg. alhier en H. Navis, docent! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten de heeren H. N. Dutilh (Rotter dam), A. J. M. El'kihuizen (Veurj en J. F. Ie Mair tOosterhoutj Gistermiddag is in het pand Heeren straat 48. hoek Leliestraat, de visch- en comestibleehandel „Staalwijk" heropend. De winkel is uitgebroken en geheel gemoderni seerd, terwijl ook in dë vischbakkerU enkele verbeteringen werden aangebracht. Door deze verschillende veranderingen heeft de winkel een frisschen aanblik ge kregen. Iets wat vooral voor een vischhan- del een eerste vereisdhte is en wat door de klanten zeker gewaardeerd zal worden. VEREENIGING HERSTELLINGSOORD „DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL." De resultaten in 1936. Een der bestuursleden van bovengenoem de vereeniging deelde ons 't volgende mede In den zomer van 1936 werd de vereeni ging getroffen door 't overlijden van haar voorzitter, ir. W. J. Modderman. De heer H. van Slooten werd tot zijn opvolger be noemd In 1932 had de vereeniging 19107 ver- pieegdagen, in 1934 21470 en in het afge loopen jaar 1» dit aantal gestegen tot 22301 Aan verpleeggelden, contributies en giften en subsidies ontving de vereeniging resp. f. 2002.06; f. 2137.49 en f. 6194.51. De omvang van het werk, 't aantal kin deren nam in vijf jaar tijds met 17°/o toe. Dc bijdragen, die de ouders der kinderen opbrengen, zijn echter in het afgeloopen jaar met meer dan 33% gedaald. In 1932 werd door de ouders in doorsnee f. 0.16.6 per kind per verpleegdag opgebracht, in 1536 slechts f. 0.08.9. Ook de subsidies van het Rijk en van de Provincie zijn belang rijk gedaald (van f.9900.tot f.6200..1 Doordat enkele leden bereid zijn gevon den om hun bijdrage voor eenige jaren te storten, is het bestuur erin geslaagd het bedrag aan contributies en giften van f. 1400.geleidelijk op te voeren tot f2100 Doch wanneer het werk van de Buiten school niet veel krachtiger wordt gesteund, zal het niet langer op deze basis kunnen worden voortgezet. Ook voor het Kleuterhuis toonen de cij fers aan, dat het werk zich gestadig heeft uitgebreid. Het Jaar 1936 telt meer ver- pieegdagen dan eenig ander jaar. Niette min slonk het aantal kinderen sedert Augustus. Het staat vast, dat. wanneer alle kinderen, voor wie een verblijf op 't Kleu terhuis dringend noodig zou zijn. ook wer kelijk aan de zorgen van de directrice, mej. Tavenraat, zouden worden toevertrouwd, het Kleuterhuls dadelijk veel te klein zou clijken te zijn. Het blijkt echter maar al te vaak, dat de noodige middelen om de uitzending van een kind naar het Kleuter huis tc bekostigen, niet kunnen worden gevonden, alhoewel met stelligheid kan worden verklaard, dat deze kosten niet hoog zijn. Het is dan ook veeleer de ar moede van de ouders der in aanmerking kemende kinderen, en de nood van de voor de volksgezondheid, speciaal de tubercu- lose-bestrijding, bestemde kassen en fond sen, welke het ook hier noodzakelijk doet zijn. dat liefdadigheid de helpende hand toesteeKt. OUDE WETERING. Vergadering Coöp. Boerenleenbank. In hotel „Meerzicht" werd de ledenver gadering der Coöp. Boerenleenbank gehou den. Ruim 160 leden of hun gevolmachtig den vulden de zaal. Voorzitter de heer W. Timmers benoemde den kassier tot secretaris dezer vergadering en verzocht den heeren dr. van der Bijl, J. van Iterson en C. A. Beuk het stembureau te willen vormen. De notulen werden goedgekeurd. In het verslag 1936 onder groote belang stelling hier beluisterd, kwam duidelijk tot uiting de soliditeit der Raiffeiseninstëlilng, waai-van de Bank een afdeeling is. Het lid van den Raad van Toezicht, de heer J. W. Rodewijk te Roelofarendsveen, heeft ln het vorige jaar ontslag als zooda nig gevraagd en eervol bekomen. Sedert 1919 was de heer Rodewijk een buitenge woon Ijverig lid van genoemd College. Het ledental der vereeniging bedroeg per ultimo December 295, het aantal spaarden 1182, uitstaande voorschotten 244 en reke ninghouders 190. Van het winstsaldo ad f. 2231,64 is in over eenstemming met het Bestuursvoorstel f. 350,10 naar de rekening „Meubilair" over geschreven, die hierdoor wederom op f. 1- komt te staan. Het restant ls bij de reserve gevoegd. In 1936 zijn door het Bestuur enkele du bieuze posten afgeschreven tot een bedrag van f. 9357,40. Van de rekening en balans was den le den een afschrift gezonden. Nadat de ü- nancieele commissie een gunstig rapport uitbracht over hun bevindingen, zijn reke ning en balans goedgekeurd. Het aantal leden van den Raad van Toe zicht is bepaald op 3. Voorheen was dit 5. In het bestuur was periodiek aftredend de directeur, de heer P. Roeloffs te Oudewete ring, die zich wegens den leeftijd niet meer herkiesbaar stelde. Spr. memoreerde dat hij de eenige nog in leven zijnde oprichter der Ban'k was, maar hij wilde zijn functie thans liever aan een Jonge kracht overdragen. Spr. dankte de leden voor het vertrouwen aan hem betoond en de collega's In het be stuur en Raad van Toezicht voor hun pret tige samenwerking. De voorzitter sprak den scheidenden directeur hartelijk toe en deelde mede dat het bestuur hem gaarne een stoffelijk blijk van waardeering wil aan bieden indien de leden zulks goedkeuren. Met groot applaus werden deze woorden door de leden beantwoord, v Naar aanleiding van dit aftreden stelde het bestuur het lid van den Raad van Toe zicht, den heer J. van Dam te Lelmuiden. als No. 1 voor de vacature Roeloffs. Deze werd met groote meerderheid gekozen. Tot lid der Financleele Commissie, we gens periodieke aftreding van den heer J. G. de Raadt, is gekozen de heer Adr. Treur, eveneens te Lelmuiden. De voorzitter maakte namens het bestuur bekend, dat de Ban'k in het vervolg gedu rende de zomermaanden, den wettelijken tijd zal houden. In de hierna volgende bestuursvergade ring is de heer P. van Tol Czn. te Haar lemmermeer tot directeur benoemd. Henry!, wil Je dat anker laten IK* gen!!!dat mag je niet meenemenl 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2