Financieel-Economisch weekoverzicht Leidsch Dagblad LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Mei 1937 Zesde Blad No. 23Ó65 De resultaten der devaluatie Leidsche ingezetenen De strijd in Spanje Gij gaal dus stemmen! Dat is braaf! Maarsfeml Uzelve niel tot Slaaf! PARLEMENTAIR OVERZICHT 78ste Jaargang Overheidsbemoeiing moet verminderen Door te a'dverteeren in en U te abonneeren op het dat wordt geredigeerd, gezet, gedrukt en bezorgd door Thijjs hls en de slimme dieven Zoo langzamerhand publieeeren tal van maatschappijen haar jaarverslagen; de groote banken zijn er in den regel vroeg b(J. Ook dit jaar is dit weder het geval en nu ook de Nederlandsche Handel Mij. haar Jaarverslag het lldht heeft doen zien, zijn alle „gTOotbank"-verslagen over 1936 ver schenen. Thans zijn aller oogen gericht op twee jaarverslagen: dat der Koninklijke Petroleum Mij., om den populalren naam te bezigen, en het verslag der Handelsver eniging „Amsterdam". Van de laatste maatschappij weten we reeds het dividend 16 °/r> tegen vorig jaar 8 Zoo kan men dus aan de hand van de cijfers de resultaten der veranderde situatie voor de bedrijven bestudeeren. In de eerste plaats valt dan op dat de periode, waarin men meende dat iedere maatschappij in zeer ruime maté van de veranderde tijdsomstandighe den, devaluatie en stijging van het prijsniveau in goudvaluta, zou profitee red plaats gemaakt heeft voor een tijdvak waar men iets meer selectief te werk gaat. Het staat natuurlijk als een paal boven water, dat men hier te lande zeer sterk van de hausseconjunctuur profiteert, maar het blijkt toch wel heel duidelijk, dat men wel degelijk de ondernemingen stuk voor stuk beoor- dcelen moet. Bij de cultuurmaatschappijen, speciaal ie rubbermaatschappijen, speelt de ver- kooppolitiek een groote rol; heeft men op minder gelukkige wijze voorverkocht of is men er eerst bij de hooge rubbernoteerin- gen tce overgegaan, zijn product vóór te verkoopen? Deze kwestie van voor-verkoop en voor- inkoop is uitermate belangrijk voor de financieele resultaten. De Nederlandsche Scheepsbouw Mij. deelt mede dat vele contracten voor en in den loop van 1936 legen zeer onbevredigende prijzen afgeslo ten zijn, terwijl de depreciatie van den gulden tijdelijk een nadeel is en de sterke stijging van de prijzen van bijna alle grondstoffen, ook op goudbasis, teleurstel ling bracht. De thans onderhanden zijnde opdrachten zullen wegens de voornoemde corzaken weinig tot winststijging kunnen bijdragen. Voor de Amsterdamsehe Ballast Mij. was 1936 zelfs een zwart jaar met een vrij groot verlies. Neemt men een geheel andere groep be drijven. de middenstandszaken, zoo ziet men, dat de voorzitter van den Koninklij ken Nederlandschen Middenstandsbond de heer Ed. G. Schurmann, deze week in zijn openingsrede van de jaarlijksche bonds vergadering constateert, dat na de opleving, volgend op de devaluatie, de middenstands- siken weder in een periode van inzinking zijn aangeland. Enkele maanden geleden begon de mee ning post te vatten dat we ons midden in een hausseconjunctuur bevonden, waarvan feitelijk ieder bedrijf zou profiteeren. Sinds ongeveer half Maart is er echter in de beoordeeling een zekere kentering in getreden; de zwarte en de witte schapen Korden meer en meer gescheiden. Vóór de devaluatie is over het pro en contra van devaluatie zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. Devaluatie was op 26 September onvermijdelijk geworden, daar over waren zoowel voor- als tegenstanders het eens. De hausse voor verschillende pro jecten, de stijging der soheepsvrachten, de herbewapeningsconj unctuur hebben den blik van vele vertroebeld. Thans komen lang zamerhand ook de nadeelen naar voren; want niet voor iedereen is sterke prijsstij ging een voordeel, vooral niet voor hen die verkoopcontracten hebben aangegaan 'ogen vaststaande prijzen en die zich niet voldoende met materialen en dgl. hebben ingedekt. Wij hebben in ons land het groote voor- ceel, dat op het oogenblik de kosten van 'evensondertioud niet in belangrijke mate zpn gestegen, zoodat uit dezen hoofde de "drijven zich eenlgszlns van de zeven ®agere jaren (19291936) kunnen herstel en. Of zij ten vole van de zeven vette laren zullen profiteeren, indien deze inder- Jaad op komst zouden zijn, wagen wij niet te voorspellen. Wanneer men leest over de arbeids conflicten in de Vereenlgde Staten, wan- men de economische situatie in hankrijk beziet en de scherpte van de Politieke en sociale tegenstellingen in deze Janden waarneemt, dan mag men zich on- gelukkig prijzen, dat ons land jot dusverre voor dergelijke conflicten ge- ""JJfd k gebleven. m .cnlhaurmaatschappijen zullen ten "J™ ton volle profijt van de gunstige «ereldprijsontwikkenng kunnen trekken, »w*r wij de uitvoerrechten en dgl., ■«ra in indië geheven worden, buiten be bouwing laten. Voor de Nederlandsche industrie zal het er straks van afhangen, of de stijging der productiekosten, de ar beidslooncn en dgl. niet voor een groot deel de devaluatiewinst zullen op- cischen. Met dit vraagstuk is zeer zeker een landsbelang gemoeid, daar de ex portmogelijkheid beperkter zal worden naarmate de kostprijs van het product stijgt. De overheid zal er voor dienen te zorgen dat de kosten van levenson derhoud niet in sterke mate stijgen, zij zal tevens de overheidslasten, die op de bedrijven drukken, dienen te verlagen. Wij vestigen hier de aandacht op de passage in de rede van den voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond, waarin de wenschelijkheid naar voren wordt gebracht dat zoowel op wetgevend als op fiscaal gebied veel zal moeten verdwijnen, dat als noodmaatregel in het leven werd geroepen en dat op den duur het bedrijfsleven zou verstikken. De taak der nieuwe regeering. Wanneer straks de nieuwe Tweede Kamer zitting heeft, zal men alle aandacht er aan dienen te besteden dat het bedrijfsleven van een deel der veel te hooge lasten ont daan wordt. Wanneer wij bijv. zien, dat er verschillende artikelen zijn, waarop eerst een hoog invoerrecht, dan een hooge be lasting, vervolgens luxe- of omzetbelasting geheven worden, dan moet men inderdaad vragen of dit niet „teveel van het goede" is. De ruimer toevloeiende belastingmidde len maken het mogelijk straks den be lastingbetaler iets vrijer te laten ademen; er is echter een zeer groot gevaar aan het ruimer vloeien der belastingopbrengsten verbonden. In overheidskringen toont men geen neiging, het crisisapparaat ook maar ten deele op te ruimen. Het is ontstellend voor den bezoeker aan den Haag om te zien hoezeer het ambtenarencorps ls ge roeid. Wanneer men ziet hoeveel honderd tallen beambten er rondloopen bijv. in de Landbouwcentrale, den Economiscen Voor lichtingsdienst, het Clearinglnstituut, om slechts enkele instellingen te noemen, dan legt men zich de vraag voor, of dit nu alles nog wel noodig is. Wij meenen in deze be schouwing wel duidelijk gemaakt te heb ben dat, al mogen verschillende takken van het bedrijfsleven ongetwijfeld van de betere conjunctuur profiteeren, het voor tal van bedrijven, speciaal den midden stand, nog lang geen „couleur de rose" is. Het is de taak van de nieuwe regeering het crisisapparaat sterk te Verminderen, want anders blijft het bedrijfsleven gebukt gaan onder een veel te hoogen belasttngduk. Om dit crisis-apparaat te verminderen is er slechts één doeltreffend middel. Men moet eenvoudig voorschrijven dat een zeker per centage bij elke daarvoor ln aanmerking komende instelling moet afvloeien, dus domweg schrappen met het blauwe potlood. Wanneer men het aantal ambtenaren naar behoefte wil verminderen, dan zal blijken dat wat leder particulier werkgever kan, geen enkel departement tot stand heeft weten te brengen. Men moet in dezen be zuinigen ter wille van het totaal onbe schermde vrjje bedrijfsleven. Er zijn op bet oogenblik nog teveel takken van han del onder overheidstoezicht; men neme de zuivelindustrie, den graan- en landbouw handel als voorbeeld. Zagen wij de vorige week nog niet, dat bij een eenvoudige melk. contróle drie ambtenaren aanwezig waren? Er moet hier worden ingegrepen, de overheid dient het vrije bedrijfsleven door belastingverlaging en speciaal ook door het verlichten van de thans veel te ver doorgevoerde overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven als 't ware lucht te verschaffen. Men verlieze namelijk niet uit het oog, dat zeer velen ln den lande eiken dag reik halzend uit zien naar de opleving, waar van zij zooveel in de couranten lezen. Deze opleving is er ook inderdaad, maar zooals wij aan het begin van onz? beschouwing hebben uiteengezet, zij is lang niet zoo algemeen en zij is lang niet zoo intensief als velen wel gelooven. De middenstand bijv. in Rotterdam, in Twente enz. zal ongetwijfeld bemerken dat de koopkracht der bevolking is toegeno men door vermindering der werkloosheid. In tal van andere plaatsen waar de amb tenaar, de arbeider, de kleine rentenier niet meer en niet minder verdient dan vóór 26 September 1936, waar geen Industrieën gevestigd zijn, die plotseling een „boom" periode medemaken, zooals de Twentsche textielindustrie, de papierindustrie of de scheepsbouwnijverheid, om enkele voor beelden te noemen, zal men bemerken dat de koopkracht in het geheel niet toegeno men is. Integendeel, prijsstijging bij ge lijkblijvend inkomen maakt dat het leven voor velen eerder moeilijker ls geworden. De middenstand in breede mate, zal eefst opleving waarnemen, als het loonpeil om hoog gaat. Veel beter ls het echter indien de overheid voor een bedrijfs „katalysator" zorgt, dus bij gelijkblijvend loon, lagere lasten op bedrijven. dat dus de koopkracht van de bevolking van Leiden verhoogt, dient gij het belang van .de stad LEIDEN, van haar inwoners en dus ook van U zelf 1199 (Inzez. Med.) Dc pogingen tot een wapenstilstand. De technici en de deskundigen van de commissie voor de niet-inmenging zijn gisteren bijeengekomen, om het vraagstuk van de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje te bespreken. De Britsche apibassadeurs in eenige hoofdsteden zijn uitgenoodigd, hun mee ning kenbaar te maken omtrent de moge lijkheid van een tijdelijke onderbreking der vijandelijkheden, jgedurende welken tijd men de vrijwilligers zou kunnen terug trekken, De deskundigen, die de commissie even tueel verslag zullen uitbrengen, beperken zich op het oogenblik tot de mogelijkheden van oplossing van >dit zeer moeilijke vraag stuk. Voor het oogenblik weigert men in ver antwoordelijke kringen te Rome eenigerlei verklaring af te leggen met betrekking tot het verzoek dat de Britsche regeering tot de betrokken regeeringen heeft gericht, aan gaande de wenschelijkheid van een wapen stilstand, voorafgaande aan een eventueele terugroeping der puitenlandsohe vrijwilli gers in Spanje. De Britsche ambassadeur te Rome ls trouwens pp het oogenblik niet te Rome aanwezig, tfrwijl minister Ciano te Boedapest vertoeft In bepaalde poli' ieke kringen te Rome is men evenwel van oordeel, dat een besluit Inzake een wapens .ilstand slechts kan uit gaan vpn de belde partijen ln Spanje, die alleen in staat zij a om te beoordeelen of een opschorting der vijandelijkheden met hun belangen ln 'overeenstemming is te brengen. De uit Gibraltar afkomstige berichten, volgens welke de Spaansche financier Juan March zich naar Italië zou, begeven in ver band met een besluit van'Mussolini, om alle Italianen uit Spanje terug te trekken, blijken valsch te zijn. Te Londen werd namelijk van de natio nalistische autoriteiten te Salamanca een officieele mededeeling ontvangen, waarin gezegd wordt, dat er geen woord waar is van de berichten, volgens welke Juan March en de hertog van Alba ol eenig ander per soon, zich naar Rome zouden begeven, om een beroep te doen op Mussolini of volgens welke Mussolini ook maar eenigszins voor nemens zou zijn, zijn politiek ten opzichte van .Spanje te wijzigen. De strijd in Biskaje. Een verslaggever van Havas meldt uit Durango. dat de rechtschen den opmarsch hebben hervat en zich meester hebben gemaakt van de dorpen Aldaye, Frunis, Endecoa Mecaz. Morga en Meaca. Voorts hebben zij de heuvels van Mendigami bezet. De rechtschen troepen maakten talrijke krijgsgevangenen, terwijl hun een aanzien- Hike oorlogsbuit in handen viel. Door dezen opmarsch zijn de rechtschen thans meester van alle verbindingswegen, welke de ravl- tailleerlng van de troepen, die in het Noor den opereerden vergemakkelijken. Het Spaansche stoomschip Habana is gisteren met 4.000 Baskische kinderen aan boord uit Bilbao naar Southampton ver trokken. waar een kamp van meer dan 500 tenten wordt opgeslagen. Een Spaansche torpedojager en verschei den gewapende treilers begeleiden het schip naar de drie-mtlls-grens, waar het escorte werd overgenomen door Britsche oorlogsbodems. Queipo de Llano dreigt met tegenmaatregelen. In zijn radio-toespraak van gisteravond heeft generaal Queipo de Llano medege deeld. dat de radiostations der regeering bekend hadden gemaakt, dat twee vliegers, die in handen der regeeringstroepen waren gevallen, ter dood waren veroordeeld. Hij verklaarde, dat ingeval dit vonnis ten uit voer zou worden gelegd, alle gratie-maat-, regelen ten opzichte van regeeringsvliegers, die ln handen der rechtschen zijn gevallen, zouden worden ingetrokken. De Baskische regeering bespreekt thans de kwestie van gratie. Franco keurt de statuten der eenheidspartij goed: Generaal Franco heeft de statuten der door hem opgerichte party goedgekeurd. Deze statuten regelen de politieke en eco nomische organisatie, de vakorganisatie en de militie De groote rlchtlynen van de falanx zijn gehandhaafd en zullen worden ten uitvoer gelerd door personen, die Franco zal kiezen en die hem in de regee ring zullen bijstaan. Het economische leven zal zich ontwikkelen door middel van de naar beroepen ingedeelde vakorganisaties, die bij de oplossing van economische vraag stukken een rol zullen spelen. Het beste deel der ieugd wordt, opgenomen in de militie, welke steeds in staat zal zijn. het leger bij de handhaving der orde te helpen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ter afwisseling is thans het handelsleven op de veemarkten tijdelijk grootendeels verlegd naar de Wolveeafdeeling en gaat de belangstelling hoofdzakelijk uit naar de Jonge weidelammeren, die bij duizenden worden verhandeld. De fotokers hebben zeker geen klagen, want er is een groote kooplust en de prijzen zijn best. Niet al leen was er deze week veel van het Texel- sche ras op het eiland zelf gefokt, aange boden, maar ook uit andere fokcentra, van Noord-Holland was veel aanbod. Het zijn uitsluitend handelaren die ze op de mark ten aanbieden en de handel is zeer spe culatief. De eerste inkoopen blijken wel iets te hoog te zijn, want ondanks dat de kooplust der welders zeer bevredigend kon worden genoemd, is er door de kooplui geen winst gemaakt. De prijzen voor een goed koppel lammeren liepen om de f. 15 tot f. 16 per stuk, doch er is ook f. 19 be steed. Het lichte goed deed f. 13f. 14 per stuk. Voor de Groningsche en Friesche soorten was de animo beduidend minder en varieerden de prijzen van f. 9f. 12 p. stuk. In zulglammeren was de handel stil, daar de exporteurs, ofschoon er nieuwe consenten voor Frankrijk zijn uitgegeven, niets kochten. Wel werden wat een-jarige schapen voor Noord-Frankrijk gekocht. De prijzen waren bevredigend. Zuiglammeren gaan in hoofdzaak naar de Fransche hoofdstad en zooals we vernamen, heeft deze export al eenige weken veel geld ge kost en is men met het vleeschexportbu- reau te Nijmegen ln onderhandeling om eenigen toeslag uit het z.g. schapenpotje te verkrijgen. De handel ln melkkoeien was gedurende de geheele week merkbaar kalmer, met staande prijzen. Weidevee was ook wel eenigszins stroever, maar nog duur. Op de slachtveeafdêelingen zijn voor de beste soorten, die nu van de stallen steeds schaarscher worden aangevoerd, de prij zen nog vast. Toch was de tendenz .in doorsnee iets stroever. We noteerden van 6578 cent per K.G. en voor stieren 62— 68 cent per K.G. geslacht gewicht. De vette kalveren konden evenals nuch tere kalveren by vry goeden handel tegen constante prijzen worden verkocht. Resp. 2235 cent per pond levend en f. 7f. 13 per stuk. Vette varkens een iets uiteen loopende tendenz. In het Noorden des lands een vluggere handel en iets hoogere pryzen, terwijl in het Zuiden de handel flauwer en moeilijk prijshoudend was. Biggen en mestvarkens waren lui duur. EERSTE KAMER. VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN. Gisteren heeft de Eerste Kamer nog verschillende wetsontwerpen afgedaan. Wij volstaan met enkele aanteekeningen. Dat tot nietig-verklaring van goudclau sules in verschillende overeenkomsten lokte eenige sprekers uit hun tent, waarvan enkelen het bezwaar naar voren brachten, dat het verkeerd was alle goudclausules over één kam te scheren, en ook dit an dere, dat hier werd ingegrepen in wettige civiele overeenkomsten. Beide bezwaren zijn uit het debat ln de Tweede Kamer be kend Minister Van Schaik heeft betoogd, dat het ingrijpen van dit wetsontwerp ge boden wordt door het algemeen belang en hij stelde in het licht, dat verschillende groepen er nadeel van zullen hebben. Dat er enkele bezwaren tegen de regeling zijn aan te voeren, gaf de Minister toe, maar ze zijn niet van dien aard. dat het ontwerp er voor achterwege moest blijven. Tegen over buitenlandsche crediteuren moest echter bijzondere voorzichtigheid worden betracht. De Kamer heeft het wetsontwerp met 23 tegen 6 stemmen aangenomen. Verscheidene contingenteerings-ontwer- pen (mitsgaders het ontwerp tot wijziging der Crisispachtwet) keurde de Kamer zon der slag of stoot goed. Bij één daarvan werd door den heer Van Rappard aange drongen op opheffing der contingenteering van veekoeken. De Regeering zal er over denken. Dat over het ontwerp inzake bindend en onverbindend-verklaren van bepalingen in collectieve arbeidscontracten discussie werd gevoerd, is begrijpelijk. Ook hier werd, evenals in de Tweede Kamer, van sociaal-democratische zijde ernstig be zwaar gemaakt tegen het feit, dat ook de o n-verbindendverklaring ir. het ontwerp is opgenomen. Deze zijde van het vraagstuk had meende de heer Danz in een afzonderlijk ontwerp geregeld moeten wor den. De katholieke heer Andriessen had eveneens op 't genoemde punt ernstig be zwaar, en de heer Gelderman keurde het af, dat de loonfactor in de mogelijkheid tot verbindendverklaring was opgenomen. Zoo werd ook dit debat een doublure van de discussie, aan de overzijde gehouden. Minister Slingenberg heeft op al die punten zijn ontwerp verdedigd. Hij zeide, dat hij kort geleden nog een tegenstander v/as van het opnemen der loonclausule, maar hij was tot de overtuiging gekomen, dat zonder haar de regeling onvoldoende zou zijn. Hij verklaarde niet te kunnen in zien, waarom de on-verbindend-verklaring in dit ontwerp niet zou thuisbehooren. De Regeering hoopt, dat zij nimmer toegepast zal behoeven te worden, maar als correc tief element kon zij niet worden gemist. De Kamer heeft het ontwerp met 19 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen waren de sociaal-democraten, de liberalen en drie ehristeiyk-historischen. Niet min der dan 19 leden ontbraken dus op het a ppèl. En: deze absentie nam bij het volgend wets ontwerp zóó toe, dat er een kink in den kabel kwam. Het gold het ontwerp tot betere verdee- ling van den beschikbaren arbeid, dat Mi nister Slingenberg verdedigde tegen en kele opmerkingen van mevr. Pothuis- Smit en den heer Kropman. De Minister wees nog eens op doel en strekking van het ontwerp: het behoud van de volwassen arbeiders in het bedrijfsleven. Daartoe wil het, wat, den vrouwen-arbeid betreft, de verhouding van voor 1934 herstellen. Op enkele punten verklaarde de Minister zich bereid tot een nader onderzoek. Toen er werd gestemd, bleken er18 leden van de 50 aanwezig.' 16 voor en 2 tegen het ontwerp, zoodat er de volgende week moet worden overgestemd. HAGENAAR. 17. De avond valt, het wordt wat koud, en Thijs komt nu in 't duist're woud. Met snelle passen gaat hij voort; hij luistert goed of hij niets hoort, want achter ied're twUg en ied're tak loert hier misschien een roover op zyn zak.Dat is, zooals je weet, ook juist wat Thys, oom Brom en Sim bedoelen, maar toch gaat Thijsje zich wat onbehaag'iyk voelen. Hij denkt: „Ik voel mij niets op mijn ge mak de dieven denken, dat er goud zit in myn zak; daar hebben zij heel veel voor over.En Leo Listig weet iets van getoover: zyn straks oom Brom en Simmie er niet heel vlug bij, dan ziet het er toch niet best uit voor mij En langzaam werd het donker om hem heen hij voelde zich nu erg alleenHij keek, voorzichtig, nog eens om; gelukkig, ja, daar zag hy de gestalten van vriend Sim en van Oom Brom. Dat zy hem zoo trouw volgden, zonder dralen, deed Thijs weer wat geruster ademhalen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17