Resultaten van 6 maanden devaluatie Ons Kort Verhaal IEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 22 Mei 1937 Het echec KENT U DE CABRIO-LIMOUSINE Er is weer beweging, er is weer hoop Een stap in de richting van economisch herstel. ZWANENBERG 2* M. ï.in— ï.m— k o/d kap in den prijs van f 1410.- N.V. „HET MOTORHUIS" OFF. FORD DEALER, TEL. 2135/36 VRAGENRUBRIEK Boor PROF. DR. G. M. VERRIJN STUART. Het is al weer ruim zes maanden geleden, sinds de gulden van zijn goudbasis werd losgemaakt en, geleid door de beheerders van het Egalisatie fonds, op een peil van bijna 20"/» disagio ten opzichte van de vroegere goudwaarde „zwevende" werd gehou den. De ervaringen, in het eerste half jaar van de nieuwe monetaire politiek opgedaan, stellen ohs in staat een oordeel te vormen over de vraag, of deze al dan niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Men zal zich herinneren, dat meer dan eens ls gewezen op de wenschelijkheid om de oude goudbasis van onze in de depressie te „duur" geworden gulden te verlaten. Door de groote prijsdaling, die zich sinds 1929 had voltrokken, was een schrijnende wanverhouding ontstaan tusschen ons kos- tenpell en de opbrengst van onze produc ten op alle aan Internationale concurrentie blootgestelde markten. In een rationeele devaluatie' van onze geldeenheld zag ook ik een geëigend en in de gegeven omstan digheden onvermijdelijk middel om de ontstane wanverhouding tusschen op brengst en kosten op korten termijn te torrigeeren en om het Nederlandsche be drijfsleven te bevrijden uit den toestand van verlamming, waarin het in de depres sie was geraakt. Destijds ontmoetten wij van twee zijden oppositie tegen dit stand punt. Sommigen meenden, dat het loslaten van den gouden standaard niet veel min der dan een nationale ramp zou beteeke- nen. De bedrijven zouden er meer nadeel dan profijt van ondervinden, daar immers alle Ingevoerde goederen evenredig met de devaluatie in prijs zouden stijgen. De levenskosten In het binnenland zouden omhoog vliegen, kleine luiden, pensioen- trekkers en spaarders zouden van huil schamele inkomsten worden beroofd door een vuig muntbederf. Een groote onrust rou ontstaan en van een normaal crediet- verkeer zou niet langer sprake kunnen zijn. Kortom, ons zou een baarlijke chaos te wachten staan. Anderen daarentegen, minder beangst dan de zooeven bedoelden, verwachtten van. het loslaten van den gouden standaard geen groote onrust en geen groote ver schuivingen, maar ook geen voordeel van eenlge beteekenis. Het bedrijfsleven zat in de put en het zou daarin ook na devaluatie blijven zitten. Wie den toestand hier wlide verbeteren, diende dus andere middelen te gebruiken waarbij dan niet zeldep een in politiek opzicht bedenkelijke nieuwlichterij werd ten toon gespreid. Het. is tot deze beide groepen van voor malige opponenten, dat wij ons thans richten. Daarbij is het al bijzonder ge makkelijk om met de eerste groep af te rekenen. Geen enkel van de door deze Be angste lieden gevreesde gevolgen heeft rich voorgedaan. Ons bedrijfsleven is niet verder ontwricht, wij hebben geen inflatie gekregen, en het crediet staat nog altijd op zijn pootjes, en nog wel zoo stevig als te voren. Dit alles is zoo duidelijk, dat wij ter adstructie hiervan op de kolommen van dit dagblad geen beslag behoeven te leg gen. Een meer .gedetailleerd betoog is intus- schen noodig voor de tweede groep van opponenten. Daarvan zijn er in tegen stelling tot dé langzamerhand wel gekal meerde lijders aan .antldevaluatle-psychose - nog heel wat over. Hoe dikwijls hoort men niet de uitlating: alles is nog even slecht als voor den 26sten September; het loslaten van den gouden standaard heeft Jlets geholpen;' daarom nfoet er.... en dan komt er gewoonlijk een heftige uiting •en gunste van een der extremistische politieke richtingen, die alles beter zullen maken, daar, waar het na een koerswljzi- Sing in de monetaire politiek toch maar oen rommeltje gebleven is. Hu willenwijtrachten duidelij.k te ma ken, dat het na het loslaten van den gou den standaard inderdaad wel veel beter is gegaan hier te lande. Wij hebben nimmer oeweerd, dat devaluatie een algemeene remedie tegen alle economische kwalen was, en wij staan nog steeds op dit stand punt,. Maar wel .hebben wij beweerd, dut ril een stap In de richting van economisch eerstel beteekende. En het gaat er nu om °eze laatste bewering met feiten te staven. Grootere bedrijvigheid. In de eerste plaats dan is er over vrijwel °e geheele linie van ons economisch leven een grootere bedrijvigheid. Uit de maan- ™"lks door het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerde gegevens nemen er enkele, die ons teekenend voor den tang van zaken toeschijnen, t.w. de aan bestedingen voor den bouw van nieuwe rabrieken, het invoersaldo van grondstof- jen voor de industrie, zoowel in het alge meen, als meer in het bijzonder voor de •eer conjunctuurgevoelige industrie van P'Muctiemiddelen /metaalnijverheid e.d.), "e uitvoer van industrieele fabrikaten een buitengewoon belangrijk cijfer voor ..eiieoordeeling van de ontwikkeling onzer 'Bmlviart!) en „last not least" de 'jerkloozencüfers. Ten deeie zijn van deze (.{•evens Indexcijfers berekend door het •us.; voorzoover dit is geschied, hebben ,i) 'n onderstaanden staat de basis van "eze cijfers vermeld. Dalende werkloosheid. "u mag men echter niet zonder meer de MTt Out0136! I936 en volgende ver tik11 met maanden vóór de devaluatie. de werkloosheid, die in de wintermaanden steeds grooter is dan in den zomer. Wil men een zuivere vergelijking, dan moet men de maanden in 1936 en 1937, vol gende op het loslaten van den gouden standaard, vergelijken met de dienover eenkomstige maanden van vorige jaren. Dan eerst krijgt men een zuivere verge lijking. Dit hebben wij gedaan in onderstaand staatje: Invoersaldo gronds tollen 1922-25 100 fg, ,-dio tijg SSlg I lid dpi Isu ^ïsl "O Mü9 to 3"O C "3 si-f SJDV. C«o.O CÏ.G g 4) a. r-, T O; 0 Cb 1.X '35 31.III.'36 54') 109 1.X,'36 M- aj: 5 4, 2 Jêi ÖflO ïgê 61 439,9 33,1 31.ni.37 153') 141 137 75 429,7 32,0 Oct. t/m. Febr. Deze cijfers toonen, dat er over de ge heele linie vooruitgang is. Niet overal is ceze even belangrijk. Zoo blijft met name ae werkloosheid ,nog steeds een benauwend probleem, maar er zit toch beweging in die in de goede richting gaat, terwijl dit vóór de devaluatie juist omgekeerd was. Maar, zoo wordt dan verder' ais argument van twijfel ten opzichte van de devaluatie aangevoerd, er was toch ook vóór 26 Sep tember 1936 al iets van opleving te be speuren; kunnen wij nu niet zeggen, dat de verdere vooruitgang, die zich sindsdien heeft voltrokken, niet anderé dan èen voortzetting was van datgene, wat alreeds aan den gang was? Of met andere woor den, zou zich hét merkbare herstel, dat zich in de laatste maanden in het econo misch leven heeft voorgedaan, niet' ook zonder devaluatie hebben gemanifesteerd? Opleving vóór de devaluatie. Om daarover een oordeel te vormen doet men goed het halve jaar, dat aan de deva luatie voorafging, te vergelijken met de dienovereenkomstige periode van 1935. Men krijgt dan het volgende beeld Invoersaldo 1 1 grondstoffen It lït - 1761 7 ZWANENBERG zorgt ervoorI dat zijn ham dc reputatie van een overheerlijke delicatessebehoudt. U proeft, dat het iets aparts ia. Het zelfde geldt voor alle Zwanenberg'® vleeschwaren. maakt wal smaakt! (lngez. Med.) veel minder gedaald waren, zooals uit de volgende cijfers blijkt: Indexcijfers 1926 - 100. M ai 2 o süi'S'ö ■O a x h ■O Cf z. 60 0 T3 u fl ft S 30.IX'35 71 107 89 64 30.IX'36 70 112 103 60 a u rtSX W tg 5 Wuers, verschillende gegevens in het momisch leven zijn aan selzoenschom- "Hgen onderhevig. Dit geldt vooral van 356,7 30,1 Deze cijfers toonen, dat er inderdaad op sommige punten reeds _vóór de devaluatie eenige verbetering te constateeren viel. Met name betreft dit den invoer van grond, stoffen Maar van een algemeene conjunc tuurverbetering kan toch volstrekt niet ge sproken worden. Zoowel het uitvoercijfer van fabri katen als de werkloosheid toonen een voortgaande daling en het is eerst na de wijziging van onze monetaire poli tiek. dat men op deze beide uiterst belangrijke gebieden een wending ten goede ziet intreden. I Men kan vorenstaande cijfers, die uiter aard niet meer dan enkele grepen uit het overvloedige materiaal vormen met tal van. andere cijfers vermeerderen. Het algemeen conjunctuurbeeld blijft echter hetzelfde. Vóór de devaluatie hier en daar eenlge verbetering, te"Pnover achteruitgang op andere essentiëele punten van ons eco nomisch leven en vooral een steeds stij gende werkloosheid: na de devaluatie een algemeene opleving en voor het eerst sinds lange jaren van depressie een Wending tn neerwaartsche richting van het werkloo- zencitfer. welke zich ook in de sinds April gepubliceerde voorloopige cijfers der laat ste maand verder heeft voortgezet. Zoo be liep b.v. volgens de laatste opgave het werk loosheidspercentage in de week van 19 t/m 24 April J.l. 25.1 tegen 30.2 in 1936, 27.8 ln 1935, 23.6 in 1934. Zulke ge gevens zijn symptomatisch voor de ont- wikkeline van het economische leven in ons land gedurende de laatste maanden. Prijzen en levenskoeten. Wat de prijzen en de levenskosten be treft. heeft de gang van zaken hier te lande een opmerkelijk rustig verloop ge had. Natuurlijk zyn de groothandelsprijzen aanmerkelijk gestegen. In de eerste plaats is dat een gevolg van de prijsstijging, die zich op alle wereldmarkten heeft voorge daan en die ten deeie door afnemende voorraden en door bewapeningsaankoppen, ten deeie ook door een aanmerkelijke ver ruiming der geldvoorzienlngen ln sommige landen, is in de hand gewerkt. Dit deel van de prijsstijging zouden wii hier ook zonder het loslaten van den gouden standaard be merkt hebben Voor de rest echter is de stiiglng van het Nederlandsch indexcijfer van groothandelsprijzen wel aan de deva luatie toe te schrijven. Maar dat ls niet ongunstig, het is Juist een goed teeken. De abnormaal lage groothandelsprijzen die de Nederlandsche producenten in guldens ont vingen. waren moordend voor hen: zii konden er hun kosten niet bli aanpassen. Men kan de afwijking tusschen opbrengst en kosten eenigermate aflezen uit het groote verschil, dat in de laatste jaren ont staan was tusschen het. Indexcijfer van de groothandelprii'-- dat zeer sterk gedaald was, en dat der levenskosten en der loo- nen, welke beide laatste een indruk geven van het kostenniveau hier te lande en die Jaar Groothandels- Levenskosten Induétr. prijzen uurloonen 1926 100 ÏÖ0~ 100 1929 98 100 105 1931 67 84 105 1932 54 74 99 1933 *51 75 94 1934 54 77 92 1935 52 64 89 1936, 54 74 86') 1ste half jaar 1936. Dat er laatstelijk door de stijging van groothandelsprijzen eenig herstel van deze krom getrokken verhoudingen is ingetre den. kan men slechts toejuichen. Dat na de devaluatie eenige staging van levenskosten zou intreden, was te verwachten en destijds door ons voorspeld. Deze stijging heeft tot- dusverre ondanks het feit. dat ook buiten onze grenzen algemeen de prijzen naar boven gaan, niet meer gedragen dan ruim 3 hetgeen men moeilijk angstwekkend kan noemen. Ter illustratie van het vorenstaande doen wij hier een staatje van groot- en klein handelsprijzen sinds September 1936 volgen. Levenskosten van Arbeiders en Ambtenaren Arb.eiders Arbeiders Ambtenaren Amsterdam Den Haag 1936 Sept. 100 100 100 Oct. 101,1 100,8 101.— Nov. 101.4 100,5 101,3 Dec. 101,0 100,9 101,7 1937 <1 Jan. 101,6 101,5 102,5 Febr. 101,5 n; 102,3 103,1 Mrt. 101,7 102,9 103,6 Apr. 103,-ik l\ Voortoopig cij-fer. Index van Groothandelsprijzen. Afgewerkte •Vócdirig'snïlüd. GVoftdstoff. prducten Totaal 1936 Sept. 100 100 100 100. Oct. 105,6 121.1 107,4 108,9 Nov, 107 124,8 109,4 111. Dec. 108.4 135,3 110,3 113,4 1937. Jan. 111,4 143,6 112,3 116,6 Febr. 111.9 144.- 114,5 118,2 Mrt. 113,7 151,3 117,1 121,4 Hot credietverkeer. Tenslotte het credietverkeer. Dat dit niet werd verstoord is genoegzaam bekend. De rentestand voor obligaties daalde evenals de rente' op de geldmarkt voor credieten oo-korten termijn. Algemeen herstelde zich na de devaluatie het vertrouwen hier te lande, hetgeen ook in den stand der effec- tenkoersen tot uiting kwam. Veel naar het buitenland gevlucht geld keerde naar huis terug er zocht hiér weer duurzame of tijde lijke belegglnR. 'De Overheid kon er op ruime schaal van profiteeren door het con- verteeren van vroeger tot hooger rentetype uitgegeven leeningen. Rentestand en Effectenkoersen. Rendement Particul. Prolong. Index- Door J. P. Baljé. Hij stond voor het raam van zijn hotel kamer te kijken naar het zonnige pleintje, dat daar rustig beneden hem lag, beslui teloos, of hij een autoritje zou maken, dan wel ergens kalm aan zee gaan zitten, toen hij de deur van zijn kamer hoorde open gaan. Verwonderd keerde hij zich om, en zijn verbazing werd grooter, toen hij zag, dat een jonge vrouw was binnengekomen, die een kleine, blinkende revolver in de hand hield. Ze had een hoedje op, waar van de rand haar oogen een weinig be schaduwde, maar desondanks zag hij, dat die oogen hem een blik vol haat toewier pen. Een seconde dacht hij nahet kon een gevaarlijke situatie worden, maar hij zag zoo direct geen uitweg. En in de eerste plaats moest hij weten, wat die jonge vrouw wilde „Pardon", deed hij «eforceerd kalm, en hij kwam rustig enkele stappen in haar richting, „pardon, ik ben bang, dat u zloh vergist. „Blijf staan!" beval ze scherp, en de rechterhand met de revolver maakte een dreigende beweging. „Ik vergis me niet, John Carroll. Jij bent dat verachtelijke creatuur van een detective, die mijn broer op den electrischen stoel gebracht heeft. Ik herkende je vanmorgen- onmiddellijk, toen ik je op de promenade zag wandelen. Ik heb gezworen, dat ik Dick, mijn broer, wreken zou, en Hier ben ik, John Carroll. Jouw leven voor het zijne „Blackie" Smith lachte. Toch besefte hij, dat die redelooze vrouw een gevaar voor hem kon beteekenen. Ze vergiste zich, dat was duidelijk, ze hield hem voor één van die „stillen", nogal idioot overigens, en het was duidelijk, dat ze het op zijn leven voorzien had. Hij moest haar overtuigen, dat hij niet de man was. dien zij zocht. „John Carrollniet slecht!" grijnsde hij, „ovérigens een chap, waar ik in Chi cago nooit 'Van gehoord heb. Je bent niet van Chicago, is 't wel?" „New York", zei ze kort, „maar maak geen smoesjes. Je bent John Carroll, ik her-ken je. Maar je bent bang voor je hachje! Ik zal geen medelijden met je hebben, Carroll. Jij had dat met mijn broer evenmin". Ze sprak verbeten, en het was haar aan te zién, dat ze geën pardon zou kennen. „Hoor eens, juffie", trachtte Blackie haar te overtuigen, „ik ken dien John Carroll van jou niet, en als dat een de tective is, dan wensch ik hem even har telijk naar de zalige Jachtvelden, als jij. Ik ben Blackie Smith, en ik heb geen re den van de politie te houden". Hij lachte smalend. „Ik ben niet voor niets van Ohicago naar Florida gereisd. Ze hebben mijn „gang" leelijk achterna gezeten, en 't werd een beetje te warmia good old Chicago. Nooit èèhoord van den gangster Blaokiè Smith, juffie?" Ze knikte. „M'n broer kende een Blackie Smith uit Chicago. Maar jij bent John Carroll", hield ze koppig vol. Blackie Smith zei een hartig woord. ,,'k Zal je bewijzen, dat ik Blackie Smitn ben, en dat de politie alle redenen heeft, even nijdig op mij te zijn als men blijk baar op je broer was." Resoluut liep hij de kamer door, maar plotseling bleef hij doodstil staan. Hij werd lijkbleek en keek star naar de jonge vrouw, die voor hem stond. Ze had even een be weging met de hand gemaakt, er was een lichtsuizend geluid geweest, en in zijn mouw was een rond kogelgaatje. „Een waarschuwing, John Carroll zei ze. „M'n revolver gaat.snel af, en 't is een nieuwe vinding, absoluut geluidloos. Denk er dus om, de volgende keer ls het raak! Je hebt precies te doen, wat Ik zeg. Waar wil je heen?" Blaokie Smith was echt geschrokken! Nog altijd staarde hij haar sprakeloos aan, beseffend, dat zijn leven aan een zijden draadje gehangen had. Voor het eerst hoorde hij haar lachen. „Naar m'n koffer", antwoordde hij toen, „als je me daar in laat, kan Ik je bewij zen „Goed," stemde ze toe, „maar langs dien kant." Ze wees hem, dat hij om de tafel moest loopen. Scherp lette ze op hem, toen hij de koffer open maakte. Ze stond nu vlak achter hem, gereed te schieten, als ze on raad merkte. Blackie rommelde wat in de koffer. Hij haalde een klein tasdhje te voorschijn, dat hij haar toonde. „In dit kleine taschje", zei hij langzaam, „zitten vele gegevens omtrent mijn gang. /ALs de politie dit in handen kreeg, zou ik verloren zijn. Ik zal het jou iaten zien, omdat je me in je macht hebt en omdat ik je wil bewijzen, dat ik gangster ben, net ais je broer was. Trouwens, Jij bevalt me, je bent flink, misschien zou je een aaji- v.'inst kunnen worden voor ons." In haar oogen kwam een vreemde glans,, toen ze het tasohje aannam, en een trekje van triomf gleed bijna, onmerkbaar om haar mond. Als gefascineerd keek ze naar het bruine tasohje Een korte gil, direct gesmoord. Zijn hand op haar mond. de andere hand om haar pols. De greep van haar vingers om de revolver verslapt, met een doffe plof valt het wapen op den grond. Nu is Blackie Smith vlug met haar klaar. Ze vecht wanhopig, maar Blackie is dit soort karweitjes gewoon. Ze is half be wusteloos. als ze gekneveld, en gebonden met gordijnkoord, op den divan ligt. Blackie kijkt naar haar. Half wrevelig, half bewonderend. „Sjonge, juffie, ik was er bijna ingetip- peld", zei hij, „ik moet je zeggen, dat je den ouden Blackie Smith bijna te glad af was. Je broer een gangster, niet? En jij hem wreken op den speurhond John Car roll! Ja-ja. 't was fijn bedacht, en omdat vrouwen ln hun zenuwachtigheid nogal gauw sohieten, heb ik hem even „gekne pen", en had ik je bijna datgene in han den gespeeld, wat je zoo graag wilde heb- ben. Maar toen had ik in de gaten, dat ]e zelf van de politie was, jongedame! En toen Blaokie eenmaal wakker was, had-ie> gelukkig zijn positieven weer bij elkaar!' Hij zag aan haar oogen, dat ze er over nadaoht. welke fout ze had gemaakt. „Hoe ik het plotseling wist, hè?" grijns de hij. „Wel, juffie, je had niet moeten sohieten! Dat was je groote fout". Het was te zien, dat ze hem nog niet begreep. „Een revolver van de allernieuwste vin ding! I11 de onderwereld hebben we die dingetjes nog niet, jongedame, tot nu toe zijn die alleen bij de politie in gebruik! En daar heb je even niet aan gedacht' Hij nam de revolver op, en bekeek die met een vakkundig oog. „Maar binnen kort", zei hij verbeten, „binnenkort zullen de jongens deze dingetjes ook hebben. Ik heb een prachtig voorbeeld." Haastig begon hij zijn koffer te pakken. Toen hij klaar was. keek hij nog eens rond. „Adieu kindje", zei hij sarcastisch, „je boft, dat ik in een weeke bui ben, en dat het bovendien een beetje te gevaarlijk is, je nu voor goed onschadelijk te maken. Als je geluk hebt, vinden ze je morgen wel in de kast, waar ik je nu ln ga stop pen." Half spijtig keek hij haar aan. „Jam nier", zuchtte hij, „je zou een flinke ka meraad geweest kunnen zijn Laagste klasse wegenbelasting. Minimaal benzine-gebruik. Prachtige bagageruimte. Een sierlijke, handige kleine auto, geëxposeerd in onze Showroom Stationsweg 1. VRAAGT PROSPECTUS EN DEMONSTRATIE aandcelen Obligaties Disconto 1921-25 100 1931 1.42 1,56 52 1932 4,82 0,85 1,18 32 1933 4.34 1.11 1,28 34,3 1934 4,03 0.87 1,10 31,4 1935 4,24 3;15 3,10 30,4 1936 4,19 1,73 1,86 39,1 Mrt.— Sept. '35 4>30 3,67 3,45 29,9 Mrt.— Sept. '36 Oct. '35 4,33 1,90 1,84 34,9 Mrt. '36 4,32 2,63 2,78 34,2 Oct. '36— Mrt. '37 3,80 0,85 1,33 60,7 1758 (lngez. Med.) Juist het omgekeerde geschiedde dus van datgene wat de antidevalu'isten hadden verwacht. Ons land kan deelnemen aan het elders reeds lang ingetreden economisch herstel. Er is weer beweging, er is weer hoop. En veel sterker nog dan in het moe derland kan men dat alles waarnemen In Indië. waar een sinds jaren ongekende prosperiteitsperiode isingetreden en waar over de geheele ltin de économische bedrij vigheid enorm is gestegen. Vraagt men derhalve, of de wijziging in onze monetaire politiek gunstig voor ons land is geweest, zoo kan men niet anders doen dan daarop rondweg be vestigend antwoorden Dit wil na- tuurlijk -geenszins zeggen dat alle moeilijkheden zouden zijn opgelost of binnenkort opgelost zouden kunnen worden. Dat is van de devaluatie nooit verwacht en het ware onbilliik om op dien grond den getroffen maatregel ineffectief te achten. Dat men niet op stel en sprong van de werkloosheid van vele honderdduizenden af is gekomen, spreekt wel vanzelf. Het is zelfs de vraag, of er niet een zeker quantum van duurzaam werkloozen zal overblij ven mede als gevolg van verlies van vakbekwaamheid na jarenlange depres sie Het tragisch lot der zulken moet door de Overheid onder de oogen gezien worden en is met geen geldpolitiek te verhelpen. Maar ten aanzien van de ar beidsmarkt In haar geheel heeft de devaluatie zonder eenigen twijfel gun stig gewerkt. Wij zijn bevrijd van de obsessie der steeds stijgende werkloos heidscijfers; de lijn is in neerwaartsche richting omgebogen en gaat. naar het zich laat aanzien, laatstelijk zelfs in versneld tempo omlaag. Voor deze en dergelijke teekenen van verbetering kunnen wii niet dankbaar ge noeg zlin. Het besluit tot het loslaten van den gouden standaard werd door de Resee- rlng met tegenzin genomen en ook de Pre sident van de Nederlandsche Bank had zich vroeger met kracht tegen devaluatie uit gelaten De feiten hebben dezen vroegeTen tegenstanders van de t^ans gevolgde mone taire politiek kunnen toone- dat zii des tijds ongeluk hadden en dat de nieuwe koers de juiste ls. Erkennen zii dat dan niet zelf? Wil eelooven van wei. wanneer men leest, met hoevee' welwillendheid mr. Trip, die niet slechts Presiden' van de Neder landsche Bank Is. doch de laatste léren tevens is opgetreden ah President van de te Bazel gevestigde Bank voor "p-reken-'ng van Internationale Betalingen /BIB.) in het laatste iaarverslag spreekt van het verloor der devaluatie in de voormalige goudlanden- (Frankrijk. Nederland. Zwit serland) en hoe hij er op wijst, dat deze algemeen is beschouwd als een middel om scheef getrokken verhoudingen weer recht te maken en dat juist daarom de wereld handel en het internationale credietver keer door deze devaluaties niet zijn ge stoord, maar veeleer verlevendigd, dan kan men toch gerust aannemen dat mr. Trip van den hem door de omstandigheden op gedrongen maatregel allerminst split heeft. Met het loslaten van den gouden stan daard ziin, wii herhalen het. niet alle economische en zelfs niet alle zuiver financieele vraagstukken opgelost. Maar het halve laar van ervaring met de nieuwe geldpolitiek geeft ons ten volle het recht tot de bewering, dat zii gunstig heeft ge werkt en tot aanmerkelijke verbetering van den economtschen toestand hier te lande heeft bijgedragen. J. M. te K Wanneer de man uit hoofde van afwezigheid wordt verhinderd om ziin vrouw bij te staan of te machtigen, kan de kantonrechter van de woonplaats der ech^eenoote haar de bevoegdheid ver- leenen verbh^en^sen aan te gaan. T. de B. te O. Onder ziekte is dit euve] bezwaarlijk te rangschikken: de voor ziening komt voor uw rekening G. B. te V Als bil politieverordening in uw gemeente bepalingen daaromtrent ziin gemaakt, dient u maatregelen te nemen ten einde bekeuring te voorkomen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11