De vreugde van het ver2amelen Waar komen de bedelbrieven vandaan LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 22 Mei 193) GEMENGD NIEUWS Het geheim van ,,Rooie Bram" De man uit Roosendaal (Speciale G. P. D.-Berichtgeving). Een donker steegje in de Vinster damsche binnenstad. Een drietal woon huizen, grauw en vervallen, gaat hier verloren tusschen kolossen van pak huizen. Een van de woonhuizen is het loge ment van ..Rooie Bram". Door de lage vensters druilt een grauw licht naar buiten. Een rood stukje mica, bij de deur aangebracht, is het in vakkringen populaire teeken van gastvrijheid: „Hier kan men goedkoop eten en sla pen". Ik stap naar binnen en een dlkuit han gende rookwalm valt op mij aan. Min of of meer in mist gehuld zeg ik zoo vrien delijk mogelijk goedenavond. Verveeld hangen gasten in bouwvallige stoelen. De meesten doen niets. Sommigen lezen kranten, die al dagen oud zijn en de uiterlijke kenteekenen van geelzucht demonstreeren. Achter 't buffet komt de logementhou der te voorschijn. Zonder veel omhaal duwt hij mij de nachtlijst in de handen. ..Je slaapt zeker hier?", vraagt hij knorrig. Zonder te aarzelen besluit ik maar te teekenen. Maar eerst vraagt „Rooie Bram" mij nog of de Amsterdamsche politie mis schien belangstelling voor me heeft Die in het donker leven. Hier ln dit logement hulzen bedelaars uit alle deelen van Nederland. Als Am sterdam op hun route ligt. projecteeren zij een bezoek aan „Rooie Bram" in hun plannen. Het is niet alleen de faam van dit logement als plaats van huisvesting, die het zoo ln trek heeft gebracht. Er is ook nog wat anders. „Rooie Bram" verleent alle mogelijke medewerking bij bepaalde transacties. Bij „Rooie Bram" tiert de handel in bedelbrie ven en bedelversjes. Voor hen „die in het donker leven", is de bedelpoëzie, waarvan we allen staaltjes in onze brievenbus vin den op gezette tijden, een van de meest winstgevende exploitatie-middelen der lief dadige menschheid. Een jonge kerel aan wien ik een kop koffie en een sigaret heb aangeboden, ver telt me, dat met versjes en brieven „goud te verdienen valt". Het duurde even, voor dat hij tot deze bekentenis kwam. Maar door hem een roerend verhaal over mijn ongeluk in de wereld op te hangen, maar vooral een paar klinkende guldens in mijn bezit, te laten doorschemeren, win ik ten slotte toch zijn vertrouwen. „Met drie gulden", zegt hij, „ben je het heertje. Daarvoor kan je duizend van die papiertjes koopen. Je weet wel, die je bij ,de menschen ln de bus doet en waarop je den volgenden dag antwoord komt halen". Ik houd me natuurlijk van den domme en vraag hem wie in Amsterdam voor drie gulden duizend bedelversjes drukt. Hij lacht joviaal en noemt me een groentje. Dan loopt hij naar het buffet cm met een groene, verfomfaaide map terug te komen. „Zoek maar uit", noodigt hij vergenoegd. De ondernemende man in Roosendaal. Nieuwsgierig kijk ik in de map en zie ettelijke papieren, bedrukt met hartroerende spreuken, liggen. Daarna volgen versjes, die sombere titels dra gen als: „Aan de muur van het oude Kerkhof", aangeboden door een werk- loozen huisvader van zes kinderen. On der aan het versje staat de nuchtere mededeellng: „Bij afname van min stens duizend stuks 3 gulden." Een tweede vers heet: „Ver van alles, waarvan ik heb gehouden". Dit is bedoeld voor een blijkbaar ondernemenden maar armen blinde, „die niet in staat is een be roep uit te oefenen." Voor dit vers moet door „blinde" gega digden bij afname van 500 stuks 3 gul den betaald worden. En zoo gaat het verder. Ik ontdek po pulaire straatliedjes, sentlmenteele verzen, ietwat, ondeugende poëzie, in alle maten en op alle kleuren papier. Vol verbijste ring heb ik dit alles aangezien. Nog meer verbijsterd raak ik, als ik een volledige prijscourant tegenkom van een bekende drukkersfirma. Deze firma is gevestigd in Roosen daal. Zij drukt ook andere zaken, maar schijnt zich toch het liefst op bedelbrieven te specialtseeren. „Er wordt daar grof geld verdiend", licht mijn buurman toe. Bij nader informeeren blijkt mij. dat het betreffende drukkershuls de zaken in het groot aanpakt. In alle Nederlandsche lo gementen is een map aanwezig met „mon daalsche drukkerij heeft de verzen ge stuurd en we zullen er op uit gaan. Piet geef mij de helft van den voorraad en neemt zelf de rest onder zijn hoede. „Nu dan gaan we maar." zegt hij. „Ik had zoo gedacht het Blauwe Zand aan den overkant van het Y en de Hagedoornbuurt eens onder 't mes te nemen." Ik stel met veel vertoon van kennis voor, om liever Zuid in te trekken. Piet lacht schamper. „Zuid?" zegt hij, „man, daar is veel te veel concurrentie. Zuid wordt overstroomd door oe Schnorrers. Je weet wel menschen uit; het buitenland, die roerende verhalen op hangen bij de beter gesitueerden. Meestal hebben ze er het een of ander godsdienstig spreukje bij. Nee, Zuid is niets voor ons. We gaan de zaken op het Blauwe Zand aanpakken." Aldus wordt besloten en nog heb ik pijn lijke vingers van het openduwen van de brievenbuskleppen. De overkant van het Y mag niet klagen over onze gulheid met de verzen van de Kerkhofmuur. Het geld ophalen. Het laatste hoofdstuk van mijn beleve nissen met Piet, den poëtischen bedelaar, is het meest bewogen. Weer moeten we alle huizen langs, maar nu om antwoord te halen. Mijn maat inviteert me, om eerst eens met hem op te stappen, ter bestudee ring van het werk. Na wat routine gekre gen te hebben, zal ik. geheel zelfstandig, een huizenblok voor mijn rekening nemen. Piet blijkt een groot acteur te zijn. Bij de eerste vier woningen is het al direct raak. Droevig prevelt hij zijn tragisch ver haal dat lang niet aan rille deuren het zelfde is en overal ontvangt hij het dub beltje enhet versje terug. Dan moet ik op het slappe koord. Met een bezwaard gemoed begeef ik me naar mijn huizenrij. Helaas, de moed zinkt mij toch in de schoenen. Ik aarzel net zoo lang tot Piet verdwenen is en ga dan op een muurtje zitten. Straks zal ik Piet wat eigen geld laten zien, als oogst van mijn werk. Na een paar uur zijn Piet en ik weer vereenigd. Hij ziet er moe en somber uit. „Maar drie gulden opgehaald" is het kern punt van zijn betoog. Mijn vangst valt hem erg mede. Hij kan maar niet begrijpen dat ik. een nieuweling, het tot.vier pop heb gebracht Zooals Piet zijn er honderden te vinden ln de Amsterdamsche logementen. Het is een drukke branche, die van de bedel- spreuken en -gedichten. In koude en warm te, ia zon en regen trekken de „vaders van zes kinderen", „de arme blinden" langs de hulzen. Vaak varen ze er wel bij. Altijd winst maakt echter alleen de drukker in Roosendaal. Hij krijgt vlot betaald en heeft niet de last van snauwende dienstboden, gejaagde huismoeders en scherpe kleppen van brievenbussen. Hij heeft alleen te maken met de minst poëtische, maar meest lucratieve zijde van de bedelpoëzie en hij vaart er zeker welbij. Duitsch vliegtuig maakt noodlanding te Zijldijk (Gr.). Wielrijder door vleugel van het toestel geraakt en op slag gedood. Gistermiddag te omstreeks kwart over twaalf, heeft een Duitsch vliegtuig, ver moedelijk een sportvliegtuigje, waarin één persoon zat, een noodlanding gemaakt te Zijldijk gem. 't Zandt. (Gr.) Het toestel, dat aanvankelijk boven Uithuizen cirkelde, om daarna in noord-oostelijke richting naar de Noordzee te koersen, keerde plot seling terug om te dalen. Bij de landing raakte het vliegtuig eerst een auto, welke op den weg reed, om vervolgens den 70- jarigen heer Schoonveld, wonende te Nie- kerkje. die op den weg fietste, te raken, De heer Schoonveld kreeg zoo'n klap van den vleugel van het toestel, dat hij op sla" werd gedood Daarna kantelde het toestel van den weg, over een sloot om vervolgens met den kop in het lager naast de sloot gelegen klavcrland van den landbouwer Kapenga terecht te komen. De inzittende van het vliegtuig bleef ongedeerd. De auto is ernstig beschadigd. De inzittenden van de auto werden niet gewond. Het vliegtuig dat gedeeltelijk vernield is, zal vermoede lijk gedemonteerd moeten worden. (Reeds geplaatst ln een deel onzer vorige oplage.) HET AUTO-ONGELUK TE ALPHEN AAN DEN RIJN. De begrafenis der slachtoffers. Onder zeer groote belangstelling heeft gistermiddag te 's-Gravenzande de begra fenis plaats gehad van vijf der zes slacht offers van hel auto-ongeluk te Alphen aan den Rijn De politie had uitgebreide ordemaatregelen genomen: het kerkhof was uitsluitend toegankelijk gesteld voor familie en genoodlgden. Omstreeks twee uur vond eerst de teraardebestelling plaats van wijlen den heer F. v. d. Bos en zijn verloofde, wijlen mej. G. de Rooy. Op het kerkhof bevond zich o.m. het gemeente bestuur van 's-Gravenzande onder leiding van burgemeester J. Brunt en deputaties van plaatselijke vereenigingen. Nadat de beide kisten, welke met bloe men gedekt waren, in de groeve waren neergelaten, spraken ds. S. Kooistra, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gra venzande en de heer L. Man in 't Veld. evangelist te Naaldwijk woorden van troost tot de nabestaanden. Een broeder van mej. De Rooy dankte namens beide families. Op verzoek van de familie v. d. Bos gaf de N.S.B. bij deze teraardebestelling geen blij ken van medeleven. Voor de begrafenis van den heer Jonge- jan en zijn beide zoons, bestond daarente gen zeer groote belangstelling van de zijde van genoemde organisatie. Honderden hadden zich langs den weg geschaard, ter wijl aan weerszijden van de laan, die naar het kerkhof voert een eerewacht was opge steld van leden der N.S.B., die den nat. soc. groet brachten, toen de drie baren, door talrijke kransen gedekt, grafwaarts werden gedragen. Een aangrijpend oogen- blik was het, toen eerst het stoffelijk overschot van den vader, daarna dat van zijn beide zoons in de groeve werd neer gelaten. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door ds. Van Geest, Nederd. Herv. predikant te 's-Gravenzande, een verte genwoordiger van de Wagenmakers- patroonsvereeniging, den heer W. Ter Veer, leider van den kring Westland der N.S.B., den heer Jos. Breedero, namens de afd. Westland der Nederl. Chr. Reisver- eeniging. Een zwager dankte namens de familie, waarna de talrijke aanwezigen diep onder den indruk den doodenakker verlieten. Te Hoek van Holland vond gistermiddag eveneens de begrafenis plaats van wijlen mevr. Meuldijk, het zesde slachtoffer van de ramp. Hier werd aan de groeve het woord gevoerd door ds. H. de Jong. predi kant der Geref. Gemeente te Hoek van Holland. BRAND IN WERKPLAATS TE AMSTERDAM. Een knecht gewond. Op de derde verdieping van het perceel Barndesteeg 8 te Amsterdam, waar is ge vestigd de Amsterdamsche Metaalsier- industrie van de firma R. Seur. is gister middag omstreeks halftwee brand ont staan. Bil het lasschen van metaal sprong een benzinebrander, waardoor de vloer on middellijk vlam vatte. De knecht, die het apparaat hanteerde, de 28-jarige W. Breed- veld, bekwam ernstige brandwonden aan beide armen en moest met een auto van den geneeskundigen dienst naar het Bin nengasthuis worden vervoerd. Het vuur was inmiddels overgeslagen naar den zolder, waar zich een hoeveelheid emballage bevond, welke spoedig door het vuur was verteerd. Donkere rookwolken drongen zich vla een venster naar bulten, terwijl na eenigen tijd ook aan den ach terkant van het diep doorloopende gebouw zich een dikke rook ontwikkelde. Slechts even sloegen de vlammen fel naar buiten. De brandweer bond den strijd tegen het vuur aan en na korten tijd blusschen was zij dit geheel meester. De brand heeft zich hoofdzakelijk ln het midden van de vliering afgespeeld. Op de derde étage werd slechts weinig schade aangericht. De zolder brandde geheel uit. Ook de kap van het gebouw werd in de asch gelegd. Op de benedenverdiepingen is een glas slijperij gevestigd. Hier heeft men nage noeg geen invloed vap den brand onder vonden. van den schilder bemerkt? haastte slA naar een nabij wonenden loodgieter, van! waar hij met een ladder terug kiwam De Kok kon zichr langs dezen l^dde in veiligheid brengen, doch had een paat benauwde oogenblikken doorgebracht. De brandweer was intussohen gearri veerd en begon de blusschlng met eenlgi stralen op de waterleiding. Na een hall uur was het gevaar voor uitbreiding ge- weken. De woning was boven geheel uit- gebrand. Verzekering dekt de schade, (Hbld.) GEARRESTEERDE DIRECTEUR IN VRIJHEID GESTELD. De rechtbank te Amsterdam heeft gis- termiddag in vrijheid gesteld den direc teur van een effectenkantoor V„ die drie maanden geleden, verdacht van zwendei- pi'actijken, is gearresteerd. De rechtbank heeft de preventieve hech tenis geschorst tegen borgstelling. De an dere directeur O., die eveneens gearres teerd was, is reeds eenigen tijd geleden ln vrijheid gesteld. BRAND TE DEN HELDER. Schilder met moeite gered. Door onbekende oorzaak is gistermiddag om ongeveer vijf uur een felle uitslaande brand ontstaan in het niet bewoonde per ceel Breewaterstraat 40, eigenaar de heer Kuiper te Den Helder. In de ruime woning waren eenige werklieden bezig, van wie er een, P. de Kok, zioh op de bovenverdieping van het perceel bevond. Hij merkte door den rook. die door de kieren van de deur kwam, dat er iets niet in orde moest zijn. doch toen hij de deur opende sloegen de vlammen hem reeds tegemoet. De man was opgesloten als ln een val. Hij riep luidkeels om hulp en schoof het raam aan den straatkant op. Een voorbijganger die de hachelijke positie Alweer zijn de Pinksterdagen voorbij, en als zijnde iets, waai' zij zelf „al lang" niet wat me dit jaar voor 't eerst is opgevallen: ook deze feestdagen hebben hun eigen snoeperij: de groote chocolade Pinkster bloemen. Of was dit product ontstaan in 't meer aan doet, We zien in bonte rij afwisselende be vliegingen voor het verzamelen van plaatjes, sluitzegels, vogelveeren, schelpen, ge- brein van één enkelen vindingrijken ban- droogde bloemen en bladen, enz., enz. Het ketbakker, wien na de Paaschheerlijkheden 'angst houden gewoonlijk de plaatjes het en de Moederdagtaarten nóg zoo'n specia- j uit, waartoe de mooie albums van Verkade litelt zeer welkom was? Hoe het zij en andere firma's wel 't hunne zullen voorzien van deze Pinksterlekkernij maakte hebben bijgedragen. Ook voordat de psy- ik m'n entrée bij 'n gezin, waar de kin- ehologie officieel in het reclame- en ad deren, zooals trouwens kinderen eigen is, met één oog de logée begroetten en met het andere verwachtingsvol den koffer taxeerden, die in z'n binnenste misschien wel onbekende heerlijkheden borg. Ter aanmoediging zei de oudste: „Moet jij je Jurken niet uit je koffer halen, anders kreukelen ze zoo!" (Waar haalt zoo'n kind de groote-menschachtige huichelarij van daan!! De nog niet tot dat stadium van beschaving gekomen vierjarige voegde er bij: „Heb je ook wat voor ons in je koffer?" Die ging tenminste recht op 'tdoel af. En nu is 't grappig te zien, hoe verschil lend zelfs kleine kinderen reageeren op gaven. De een gaat, op 't moment zelf. dat het moois wordt uitgepakt, de lekkernij al taxeeren op breekbaarheid en smaak; een ander zet na 'n korte beschouwing het kunstige banketbakkersproduct om in een aantal vrijwel even groote stukjes en haast zich die plichtsgetrouw of misschien uit aangeboren altruïsme aan de aanwe- sters zonder waarde" en agenten van de zigen „rond te presenteeren". Weer 'n ander drukkerij bereizen het land om zwervende zaj tjc njeuwe aanwinst voorzichtig om en landgenooten op de lucratieve broodwin- om <jraajen aan ane kanten bekijken en ning attent te maken. De logementhouders (jaarna angstvallig opbergen bij andere hebben vaak een aandeel m het bedrijt ?rhatten. zij bewaren graag die eetbare Zij schieten slecht bij kas zü^en gaven zoo lang mogelijk en niet zelden wlnt^e d^ke^uit^indaal heeft hei ï?oudt de.. Sinferklaassnoeperij het tot woord „crediet" geschrapt. Hij staat er op boter bij de visoh te hebben. De transact.e is overigens zeer simpel. Een postwisseltje naar de zaak en prompt volgen de bestel de verzen of spreuken. Via het logement geschiedt de levering. Mijn nieuwe vriend stelt me voor, dui- end stuks van het lied „Bij het oude kerkhof" te bestellen. Ik constateer dat hij een gevoelig man is, althans gevoel heeft voor de gevoelens van anderen. Het kerkhoflied mag er, wat sentimentaliteit betreft, wezen. Wij hakken den knoop maar door en Bram verschaft ons een bestelformulier. Mijn broodwinning heeft een aanvang ge nomen. Paschen uit, terwijl de Paascheieren en nu ook de nieuwe Pinksterbloemen, 'n goede kans maken om te „overzomeren" als we met dit woord, in analogie met „over winteren", zonder blikken of blozen onze taal mogen verrijken! Zou uit dit laatste kindertype nu de ge boren verzamelaar groeien? Het plezier van 't bezitten en 't kijken naar dat bezit gaat bij hen boven 't genot van het snoepen. Maar u zult direct opmerken, dat vrijwel elk kind z'n perioden van „verzamelwoede" kent. Die varieert naar den leeftijd en niet minder naar de heerschende „mode" in de klasse, 'n minstens even sterke macht als de mode, die de vrouw voorschriften oplegt, waaraan niet valt te ontkomen. Kijk Op pad met de verzen, maar eens naar den toegeeflijken, tevens geringschattenden blik, waarmee 'n jonge- Twee dagen later tref ik mijn vriend I dame van 13, 14 jaar de verzameling siga- Piet weer bij „Rooie Bram De Roosen- renbandjes van 'n zevenjarige beschouwt, vertentlebedrljf mee ging spreken, voelden de fabrikanten wel aan, dat ze er niet anders dan voordeel bij zouden hebben, als ze door hun reclame de kinderen wonnen, en via dezen de moeders dus de koop sters. Hebben we als kind niet menig bord havermout geslikt niet altijd met even groot enthousiasme om de aardige „havermout-beestjes" te bemachtigen, die „iedereen" op school verzamelde? Er zijn „zwartjes" gespaard en verkwanseld, series briefkaarten van Boileau en platen van Rie Cramer. En hoewel deze laatste nog wel genade vinden in de oogen van de tegen woordige jeugd, moeten ze 't toch vaak af leggen tegen verzamelingen filmsterren en toppunt van glorie series handteeke- ningen van sport- en andere beroemd heden. Postzegels zouden we klassieke verzamel objecten kunnen noemen; die schijnen den loop der jaren en de wisseling der modes te trotseeren. Wel komt het vaak voor, dat 'n ijverig verzamelaar van 'n jaar of tien er plotseling „niets meer aan vindt" om na vijf, zes jaar ineens weer de post zegelwoede te pakken te krijgen. En hoe staat het met ons, verstandige volwassenen? Hebben de meesten niet 'n vleugje overgehouden van den verzamellust uit onze kinderjaren? Ik denk nu niet in de eerste plaats aan de serieuze verzame laars, die 'n zekere vermaardheid hebben door hun collecties schilderijen of oud porcelein, waarvan in de bladen zelfs van tijd tot tijd gewag wordt gemaakt bij bij zondere gelegenheden, als ze 'n ten toonstelling helpen opluisteren of als ze 60 Jaar zijn, of bij hun overlijden. Zij staan ver boven ons „verzamel-babbeltje" en tochzou de zuivere veraamellust bij hen niet vaak 'n beetje vertroebeld zijn door 'n tikje IJdelheid of door overwegin gen van ,,'n goede geldbelegging". Maar de pure vreugde van 't bij elkaar zoeken van wat ons interesseert, vaak met veel moeite bijeen gebracht, die vreugde behoort tot de oogenschijnlijk kleine genoegens van 't dagelijksch leven, die ons soms zooveel steun kunnen geven. Laten we de voldoe ning niet onderschatten, die iemand kan hebben van 'n verzameling cactussen, of munten, van 'n goed voorzien aquarium of 'n mooie collectie boeken. Er wordt wel eens beweerd, dat wij vrouwen meer behept zijn met de zucht tot verzamelen, omdat het 'n overblijfsel is uit onze kinderjaren en wij schijnen van die Jeugdrestanten meer mee te dragen dan de man. 't Is mogelijk maar 't zou toch wel de moeite loonen juist nu, na af loop van den schoonmaaktijd, eens na te gaan, hoeveel collecties wandelstokken, dassen, pijpen, waarin sommige mannen zich klaarblijkelijk specialiseeren, met hand en tand door den eigenaar verdedigd wer den, als er sprake was van wegdoen, omdat de liefhebbende maar schoonmakende gade nu eens ,,'n flinke opruiming onder dien rommel" wilde houden. En hoeveel mannen zijn er niet, die 'n wonderlijke voorliefde vertoonen voor klok ken, van de eenvoudigste tot de meest in gewikkelde juweeltjes van klokkemakers- kunst! Ze zéggen dan, dat het zoo verve lend is als je nie.t in elke kamer van 't huis kunt zien, hoé laat het is maar we laten ons niets wijs maken! Ze „verzame len" eenvoudig klokken, om 't verzamelen. Daar de wetenschap zich steeds meer met alle uitingen van de menschelijke ziel bezighoudt is 't niet te verwonderen, dat ook de „lust tot verzamelen" al onder de loupe genomen is. 't Schijnt dan 'n middel te zijn om aandoeningen, die niet normaal verwerkt werden, af te reageeren om dit mooie Germanisme maar eens te ge bruiken. 'n Soort veiligheidsklep dus, 'n nooduitgang voor wie in een of ander „complex" zit opgesloten, 't Overdreven jacht maken op voorwerpen voor de ge liefde verzameling, die 'n meer dan nor male plaats inneemt ln de belangstelling van den verzamelmaniak, wordt iets zieke lijks en zou dan 'n bewijs kunnen zijn voor 'n minderwaardigheidsgevoel. Wat er al niet aan uw postzegelverzame ling kan vastzitten! Prikkebeen, uit het bekende kinderboek, was bepaald ook be zig door z'n „kapellenjacht" 'n onverwerkt ziele-probleem af te reageeren! Maar in ernst we zouden de vreugde van t verzamelen niet graag missen in onze menschelijke samenleving, ze inte gendeel nog heel wat meer menschen toe- wenschen. Want niet iedereen kent dat genoegen; de serieuze verzamelaar behoort gewoonlijk tot het ordelijke menschentype. Zij, die „nooit iets kunnen vinden", die hun portemonnaie nu eens hier dan weer daar neerleggen, die misschien wel zoo nu en dan energiek opruiming houden in kasten en laden, (met het gevolg, dat ze dan eeret recht niets meer kunnen vin den) zij moesten eigenlijk maar nooit 'n verzameling aanleggen. Hun ordeloosheid is meestal het gevolg van 'n onrustigen geest; al zouden ze willen, ze zouden niet kunnen verzamelen. Telkens zou 't wat anders zijn; de „hobby's" waren niet van de lucht. Of zou 'n verzameling hen op den duur opvoeden tot meer orde? Maar, „verzamelen" gedegradeerd tot 'n tuchtmiddel? Laat het voorloopig voor hen, die er zich mee bezighouden, maar zuiver en alleen vreugde blijven. CRITICA. MOTOR TEGEN AUTO GEREDEN. Berijder in ernstigen toestand naar het ziekenhuis. Gistermiddag om half vier had op het kruispunt Wagenpad Zevenenderdnft te Laren (N.H.) een ernstige aanrijding plaats. De heer J. van G. uit Hilversum kwam per motorrijwiel van het Wagenpad en wilde de Zevenenderdrift inrijden. Tezelfdertijd kwam van laatstgenoem den weg een auto bestuurd door J. P. H. R, uit Barneveld. De motorrijder reed in volle vaart tegen de auto op. Hij werd tegen den grond ge slingerd en bleef bewusteloos liggen Een gewaarschuwd geneesheer consta teerde dat de motorrijder een ernstige hersenschudding, een hoofdwond inwen dige kneuzingen en een gebroken been had opgeloopen. Per brancard werd hij naar het 8t. Jansziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. ENGELSCHE STOKER VERDRONKEN. De 46-Jarlge stoker C. J. M. Kenna uit Middlesbrough is gisteravond, toen hij zich te Rotterdam aan boord wilde be geven. van het uit Swansea afkomstige stoomschip „Tunitla", dat in de Waalhaven op het terrein van Kruwal lag te bun keren, van den ladder gevallen en te water geraakt. De man verdween direct in de diepte. Na ongeveer drie uur dreggen heeft de rivierpolitie het lijk opgehaald. NEDERLANDSCH MOTORJACHT VERRICHT MOEILIJKE REDDING. Het Nederlandsche motorjacht „Vigllan- ter", dat terugkeerde van de vlootschouw bij Splthead, heeft twee Londenaars gered van hun kleine Jacht, dat bulten Falrlight in een storm in nood was geraakt. Een lid van de bemanning van de „Vlgllanter" ging aan boord van het grootendeels vol- geloopen Engelsche scheepje, dat op sleep touw werd genomen. Op 'n gegeven oogen- blik echter brak de tros, waarmede de „VI- gilanter" het lekgeslagen Engelsche jacht, „Hyperion" geheeten, voortsleepte en deze sloeg weg. Een reddingboot van Dungeness slaagde er echter in den Nederlandschen zeeman van boord van de „Hyperion" te halen en dit schip Dungeness binnen te brengen. De eigenaar van het Britsche Jacht verklaarde bij het aan land gaan: „De Nederlander heeft groote bekwaam heid en durf aan den dag gelegd". MELKAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op den mijnspoorweg te Lutterade- Geleen vond een ongeluk plaats, dat won der. boven wonder nog goed is afgeloopen. De auto van een melkventer uit Geleen bewoog zich in de richting van den ter plaatse onbewaakten overweg, toen juist een trein kwam aanrijden, die uit een lange rij kolenwagens bestond, De chauf feur merkte de komst van dezen trein te laat en alhoewel hij nog trachtte op het laatste oogenbltk te remmen, vloog hij in volle vaart tegen de locomotief op. De omwonenden, die door den hevlgen slag werden opgeschrikt, snelden aanstonds naar de plaats van het ongeluk. De melk- auto, die door de locomotief een heel eind was meegesleurd, was nagenoeg geheel vernield. De bestuurder kreeg slechts eenige lichte verwondingen en kneuzingen- Na ter plaatse verbonden te zijn, kon dt man naar huis terugkeeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP VAN DE HINDENBURG. Het stoomschip Hamburg is ie Cuxhaven aangekomen met het stoffelijk overschot van passagiers en leden der bemanning van het luchtschip Hindenburg, De lijk kisten werden met eenige plechtigheid overgebracht naar een dei- loodsen van de Hapag, waar een rouwdienst is gehouden, Het stoffelijk overschot van kapitein Lehmann. dat met de Europa te Plymouth is aangekomen, is daar aan boord gebracht van een Duitsch vliegtuig, waarmede het naar Cuxhaven zal worden overgebracht. Op de Europa bevonden zich zeventien overlevenden van de ramp. ROODACHTIGE MODDERREGEN. In verschillende streken in Italië, onder meer te Rome, Genua en Milaan, is een modderregen gevallen, die te Milaan een roodachtige kleur had. In de volkswijken maakte deze „bloedregen" veel indruk Het verschijnsel wordt veroorzaakt door de groote hoeveelheid zand, die uit het Zui den wordt meegevoerd door de hevige winden, welke sedert twee dagen waaien, DRIE DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Nabij Bern is een auto tegen een boonj gereden, waardoor het voertuig in brano vloog. De drie Inzittenden, jongelieden, kwamen om het leven. ZEVEN KINDEREN BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In het noord-Bulgaarsche stadje Gil'jj aan den Donau zijn vijf kinderen ln oen leeftijd van zeven tot tien Jaar baden in den Donau door een draaiKW gegrepen en verdronken. Twee dagen ge leden zijn bijna op dezelfde plaats t<w* kinderen omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10