BINNENLAND De voorbereidingen van de wereldjamboree Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Mei 1937 Derde Blad No. 23664 AKKERTJES De deelneming uit het buitenland De regeering en het vreemdelingenverkeer. Subsidie van 50 a 60 mille toegezegd. Woensdagavond zijn dc onderhande lingen, welke reeds geruimen tijd tus- sehen dc regcering en de algemeenc Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer gevoerd werden, tot een einde gekomen. Door de regeering zal een jaarlijksche subsidie worden verleend van vijftig a zestigduizend gulden. De A.N.V.V. is over het bereikte resultaat tevreden, vernamen wij van den voorzit ter. C. R. T. baron Krayenhoff. al ziin dan niet. al haar wenschen vervuld. Voor de medewerking van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart ondervonden, was taron Krayenhoff zeer voldaan. Naar men weet ressorteert de bemoeienis van de re- geering met het vreemdelingeverkeer onder genoemde minister. Regeeringscommissa- ris van het vreemdelingenverkeer is dr. Groeneveld Meyer, administrateur aan het deDartement van handel, nijverheid en scheepvaart. Over het bereikte accoord tus- schen de regeering en de AN.V.V valt in de de eerste plaats te melden, dat de re geering haar iaarlijksch subsidie op f.50 a f.60.000 heeft gesteld. Het vorige iaar be droe» deze subsidie f. 28.000. Ook hechtte de regeering haar goedkeu- ring aan de statutenwijzigling van de AN.V.V. Deze wijziging betreft voorname lijk de samenwerking tusschen deze orga nisatie en de plaatselijke vereenigingen voor vreemdelingenverkeer. Van deze wijzi ging wordt een betere samenwerking ver vacht. Oo verzoek van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zullen in het dazelijksch bestuur zitting nemen de heeren Hudig. directeur van de K.N S.M. en van der Paauw van de K.L.M. Verder zal on verzoek van de A.N.V.V. ook een vertegenwoordiger van den minister van waterstaat in het dagelijksch bestuur zitting nemen. Gouden jubileum „Albert Heyn". De groei van een Nederlandsch winkelbedrijf. Een goede bekende van do Nederiand- stiie huisvrouwen gaat jubiieeren. Op 27 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dc heer Albert Heyn de van zijn vader overgenomen kruidenierswinkel te Oost- zaan onder zijn eigen naam voortzette en daarmede den grondslag legde voor 't be kende grootwinkelbedrijf, waarvan men titans de filialen in vrijwel alle plaatsen in Nederland aantreft, Tevens is deze dag voor den jovialen Zaankanter, die niet al leen zijn naam, maar ook den stempel van tijn persoon aan de onderneming heeft ge- een thee-afdeeling, 'n wijnafdeeling, een li- monadefabriek, een inrichting voor 't zui veren en bewerken van peulvruchten cr. granen en zaden, alsmede uitgebreide ma chinale verpakkingsinstallaties voor diverse artikelen. In 1923 werd een chocoladefa briek opgericht. Was men nu aanvanke lijk van meening, dat men de eerste jaren rustig kon voortwerken, de sterke uiibrei- Jlng van het aantal filialen dwong na eenige jaren opnieuw tot uitbreiding. In 1927 werd begonnen met het groote fa- blieksgebouw, dat rechts van de bestaande gebouwen is gezet en dat, met de direc' daarna gebouwde biscuitfabr., het kapitale complex vormt, zooals wij dat momenteel kennen. Intusschen bleef het getal der filialen gestadig toenemen. Thans zijn tr in den lande reeds 230 winkelzaken, die 't devies voeren: „Albert Heyn maakt u het leven goedkooper" In de onderneming zijn thans ruim tweeduizend mènschen werk zaam. Het programma van den 27sten Mei is beknopt. Des morgens zullen directie en personeel bijeenkomen in de recreatiezaal, die dan aan het personeel wordt aangebo den. Na een lunch van de directie met ver tegenwoordigers van verschillende groepen uit het personeel zal er des middags een re ceptie voor den handel worden gehouden. Het koopende publiek zal in den vorm van een jubileumgave aan het heugelijke feit worden herinnerd. Invoer Nederlandsche boter in Ned.-Indië. De Australische belangen. Onderzoek naar een meer bevredigende oplossing. PRINS BERNHARD. Installatie ais Koninklijk commissaris bij de Jaarbeurs. Naar het U. D. verneemt, zal Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden in een tegen Dinsdag 25 Mei des namiddags 3 uur uitgeschreven vergadering van den Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs geïnstalleerd worden als Ko ninklijk Commissaris bij het Nederlandsche Jaarbeursinstituut. Onmiddellijk na de in stallatie zal Z. K. H. zijn werkzaamheden bij de Jaarbeurs aanvangen. Albert Heyn. ft veneen persoonlijk feest. Immers, op den dat hij Zijn eigen zaak begon, trad hij tt het huwelijk. In 1890 werd het eerste filiaal in Pur gerend opgericht, terwijl 9 jaar later het hoofdbedrijf naar Zaandam werd overge wicht Sinds de vestiging te Zaandam de onderneming eerst recht de vleu- 8rs uit. Een tijd van rusteloozen opbouw en voortdurende uitbreiding was aange- uroken. In de eerste jaren van de nieuwe ®e™ verrezen de filialen mei verrassende '<3Elmaat: zoo telde men in 1907 reeds "halen. Als gevolg daarvan moesten ook spoedig dc magazijnen to Zaandam wor- «r. vergroot Het zou echter 1911 worden, 'oordat de heer Heyn uitvoering kon ge en aan een plan. waarmee hij al gerul- 'J Hid rondliep: de koopman besloot fa- witant te worden. In 1912 werd in 'n klein senouwlje aan (jc oostzijde te Zaandam 'n oven geplaatst en werd begonnen met fabricage van ontbijtkoek. De fabriek moeide in den stijl van de hcelc ondcr- "tming. stukje voor beetje. Dc lroekfabriek frd een groote. modern ingerichte koek- J" "anketfabriek. terwijl tevens de fabri- van drups en suikerwerken ter hand <e"i genomen. 'n 1920 legde dc heer Albert Heyn de u zijner zaken op jeugdiger schou- 'J. Hij zette zijn firma in een naaml. j '£°otschap om. waarbij zijn zoons G. en f ':Vn en zijn schoonzoon Joh. Hille tot ure" werden benoemd en hij zelf als "Ptrad. Onder leiding van 'tjonge Macht w t!|h'ng uitgebreid erd de industrieele zijde der on- met een koffie-brandsrij IFilt U,krokodillen-tranen"foto. grafceren? Dan moet U tevoren Zeiss Ikon-film in Uw toestel doen! Zonder gekheid Zeiss Ikon maakt films, waar U enorm veel mee bereikt! Buitengewoon gevoelig en boven dien 'n gtoote speelruimte in den belichtingstijd. Vraag naat de nieuwe ZEISS IKON Otthochrom of Zeiss Ikon Panchtom, het neusje van dc zalm.' mmwmmmmmmamam 1692 (Ingez Med.) Op de desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid Louwes heeft minister Colijn, mede namens minister Deckers, het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat in Nederlandsch-Indic gevestigde impor teurs van Nederlandsche boter, op instigatie van het departement van economische zaken te Batavia, in Fe bruari j.l. hebben besloten om in de eerstvolgende zes maanden niet meer boter uit Nederland te betrekken dan hun gemiddeld maandclijksche invoe ren in 1936 bedroegen, d. i. ongeveer 24'/ï pet. van den totalen Indischen boterinvoer in dat jaar. Deze regeling komt inderdaad aan den invoer van Australische boter ten goede. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de belangen van den algemeenen moederlandschen invoer in Nederlandsch- Indic in de laatste jaren krachtig werd be vorderd door middel van het vaststellen van Nederlandsche invoercontingenten ter waarde van 30 millioen 's jaars. Vorenbedoelde tijdelijke boterregeling zal geen ernstige gevolgen voor den Neder- landschen zuivelexport kunnen hebben, omdat in 1936 de uitvoer van Nederland sche boter naar Nederlandsch-Indië 1371 tons, ter waarde van ongeveer f. 725.000 bedroeg, d.i. slechts ruim 2 pet. van den totalen uitvoer van Nederlandsche boter. Indien Nederland de geheeie Indische be hoefte aan ingevoerde boter kon dekken, zou daarbij nog geen 10 pet. van zijn ge- heelen boteruitvoer zijn betrokken. Van een diep ingrijpenden en in haar gevolgen ver strekkenden maatregel kan hier niet gesproken worden. Vorenbedoelde regeling werd uitgelokt, omdat het wen- schelijk was gebleken, om op een eenvou dige wijze te geraken tot een tijdelijke fixeering van den toenemenden invoer in Nederlandsch-Indië van Nederlandsche bo ter, ten einde gelegenheid te verkrijgen voor overleg nopens de bij den Indischen boterlmport betrokken Australische belan gen. Van Australische zijde werd namelijk herhaaldelijk uiting gegeven aan ernstige bezorgdheid over de vermindering van den invoer in Nederlandsch-Indië van Austra lische boter. Hoewel Australië uiteraard geen aanspraak kan maken op interventie in den boterafzet in Nederlandsch-Indië de boterpolitiek van Australië doet daarbij niet ter zake bleek beschouwing van de Australische belangen bij den boter- import in Nederlandsch-Indië raadzaam te zijn, omdat dat gebiedsdeel er groot belang hij heelt, dat zijn export naar Australië ongemoeid voortgang kan vinden. Neder landsch-Indië voerde namelijk in 1936 voor een waarde van ongeveer 24 millioen naar Australië uit. (waarvan voor ongeveer 8V2 millioen aan Ihee), terwijl de Australische uitvoer naai' N.-Indië in dat jaar slechts ongeveer 8 mill, bedroeg (waarvan voor ongeveer 21/; millioen aan boter). Het is daarom van groote beteekenis, dat Austra lië tot dusver geen tariefpreferente heeft toegekend aan de Britsch-Indische en de Ceylon-thee. De omstandigheid, dat de Nederlandsche zuivelexport op een ander gebied bezwaar ondervindt van de activiteit der Neder- landsch-Indische handelsbalans ten aan zien van Duitschland, kon geen voldoende aanleiding vormen om groot risico te blij ven loopen ter zake van den Indischen thee-uitvoer naar Australië. De regeering is bereid, om, in overleg met de bij deze aangelegenheid in het moederland betrokken instanties, te on derzoeken, of een meer bevredigende op lossing kan worden tot stand gebracht. Trawlers tijdelijk naar de Marine. (Van onzen correspondent te IJmuiden.) Indertijd werd reeds gemeld, dat eenige trawlers tijdelijk in dienst der Marine zou den worden gesteld, omdat de Marine wil onderzoeken, of deze schepen eventueel voor marinediensten gebruikt kunnen worden Naar thans wordt gemeld, zal binnen eenige dagen de eerste trawler voor dat doel naar Den Helder vertrekken, n.l. dc Amsterdam IJiM. 58. De trawler, die dezer dagen van de visscherij in IJmuiden binnenkwam, krijgt een grondige schoonmaakbeurt en zal dan zoo spoedig mogelijk zijn tijdelijke be stemming aanvaarden. Behalve genoemde trawler zullen voorts nog de Caroline IJM. 26 en de Clasina Luther IJM. 57, welke thans nog op zee zijn, voor hetzelfde doel naar Den Helder vertrekken. De traw lers zullen vermoedelijk een achttal dagen ter beschikking van de Marine blijven. Deze drie trawlers zijn eigendom van de Reederij De Vem en behooren tot de groot ste van de IJmuidensche vloot. TOEPASSING CRISIS-HYPOTHEEK AFLOSSINGSWET OP SCHEEPS- HYPOTHEKEN. Maatregelen ter versterking positie Rijnschippers. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Donker, betreffende het van toepassing verklaren van de crisis-hypotheekaflos- singswet 1936 op scheepshypotheken. in verband met het toenemende aantal execu ties van Rijnschepen, heeft minister van Schaik het volgende geantwoord: Het is de regeering bekend, dat het aan tal openlijke en „stille" executies van Rijnschepen, als gevolg van de langdurige depressie in het Rijnvaartbedrijf, is toege nomen. Tcepasselijkverklaring van de crisis- hypotheekaflossingswet 1936 op scheeps hypotheken zou den betrokkenen geen baat brengen, daar zij toch meestentijds niet in de termen van genoemde wet val len. omdat slechts debiteuren, die niet achterstallig zijn in het betalen van rente en die thans eenlg gedeelte per jaar van de hoofdsom hebben afgelost (indien een ver plichting tot periodieke aflossing bestaat i op bedoelde wet een beroep kunnen doen Reeds op dien grond zou een wetsvoorstel tot toepasselijkverklaring van genoemde wet op scheepshypotheken niet doelmatig zijn. Het bedoelde euvel zou. naar de méening der regeering, min of meer afdoende kun nen worden ondervangen door wettelijke voorzieningen in den trans van de ont- werp-crisiilandbouwhypotheekwet 1936 of van het ontwerp van wet tot verlaging van vaste lasten 1936. Het zal echter duidelijk zijn, dat na de over genoemde wetsontwer pen in de Tweede Kamer gevallen beslis singen een oplossing in die richting ten aanzien van scheepshypotheken bezwaar lijk schijnt. Intusschen kan worden mede gedeeld dat de regeering reeds maatrege len heelt genomen en nog in voorbereiding heeft, welke de positie van de Rijnschip pers kunnen versterken. met 't onmiskenbare gevoel, dat Uv/ dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die el lendige hoofdpijn. Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog eenl Verrast be- /ferferWjrf. merk.' Ge' do' d® dag steeds Product prettiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooitl Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 52 cent, Volgens recept van Apotheker Dumont 1681 (lngez. MedJ NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR) KOELTECHNIEK. 51ste algemeene vergadering te Den Haag, Onder voorzitterschap van prol. dr. M. de Haas te Delft hield de Nederlandsche vereeniging voor koeltechniek in het koninklijk instituut van ingenieurs te Den Haag haar 51ste algemeene vergaderng. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Het ledental steeg van 224 tot 235. Er is een batig saldo van f. 310.51. Voor het volgende internationale koude- congres werd een bedrag beschikbaar ge steld tot een maximum van f. 500. Overwogen zal worden de groep „leveran ciers van koelmachines van klein cr mid delbaar vermogen" te ontbinden De vol gende vergadering zal daarover beslissen. In de plaats van den aftredenden pen ningmeester. ir. J. F. H. Koopman, die zich niet herkiesbaar stelde en tot eere-lid be noemd werd, is gekozen ir. D. C. Geest, te Den Haag. Prof. W. de Haas. deelde hierna mede, dat ook hij in de volgende algemeene vergade ring zijn functie van voorzitter zal neer leggen, en zal overdragen aan een jongere. Na een korte pauze hield prof. dr. W. J. de Haas. directeur van de afdeeling II van het Kamerlingh Onnes laboratorium der rijksuniversiteit te Leiden een voordracht over: „De weg naar het absolute nulpunt". ARBEIDSOVEREENKOMST BIJ DE SCHEEPVAART. 0 Nu de tijd van de wereldjamboree te Bloe mendaal-Vogelenzang nadret, komen van de buitenlandsche padvinders steeds meer berichten over de voorbereidingen, die men allerwege treft voor dit gebeuren. Overal in het buitenland is men druk in de weer om zich voor deze groote samenkomst klaar te maken. Het aantal Poolsche padvinders, dat deelneemt, bestaat uit 400 jongens. Het wielrijders contingent zal starten van het grensstation Zbaszyn en den 850 K.M. lan gen weg geheel per fiets afleggen, waarbij de route door Noord-Dultschland voert. Een flotille kano's zal haar weg kiezen door de binnenwateren en bereikt dus uitslui tend per boot het terrein van de Jamboree. Maar niet alleen de binnenwateren zullen benut worden, de Poolsche „Seebaren" zul len aan boord van den padvinders-schoe ner „Zawiska Czarny" de zeehaven Gdynia verlaten om de Kagerpiassen te bereiken. Ook de vliegers komen met het speciale padvinders-vliegtuig en zweef-vliegtuigen naar Holland. Uit Frankrijk komt een afdeeling per fiets. Ook in Luxemburg is men druk bezig zich voor te bereiden. De organisatie-com missie wil zooveel mogelijk Luxemburgers naar de jamboree brengen en organiseert uitstapjes per extra-treinen. Dit voorbeeld wordt trouwens ook in België gevolgd. Reeds zijn extra-treinen aangevraagd voor de week-ends: 31 Juli/2 Aug. en 7/9 Aug. en dan komt ook Enge land nog met een speciale reis van 6 tot 9 Augustus. Het Australische contingent van niet minder dan 100 jogens is reeds in Engeland aangekomen. In de Engelsche padvinders bladen vindt men in elk nummer een Hol- landsche woorden-Hjst. Noorwegen komt met 500 jongens, die grootendeels uit Ber gen en Oslo zullen optrekken. Deze mededeelingen heeft baron Krayen hoff, voorzitter van de pers en propaganda- commissie van de wereldjamboree dezer dagen verstrekt. Over de voorbereidingen hier te lande, vertelde baron Krayenhoff nog. dat de bouwer van het kamp, archi tect van Leeuwen, een „winkelbuurt" heeft ontworpen met een galerij in rustteken trant, gelegen om een plantsoen, waaraan ook gelegen zijn een zeer goed uitgerust postkantoor met pers-kamer, bankgebouw, kantoor voor het jamboree-reisbureau etc. Met het verharden der wegen is men reeds begonnen. Er is thans definitief beslist, dat er negen subkampen komen, te onderscheiden dooi de verschillende kleuren, aan wier hoofd subkamp-leiders zullen staan. Kamp-leider, die de regeling voor het geheeie kamp onder zich heeft, is de overste A. Biussé van Oud-Alblas. De sub-kampen zijn: 1. geel aantal ongeveer 2850 2. groen 2700 3. rood 2450; 4. licht blauw 2650: 5. donker blauw 2500 6. rood/wit 2400; 7 blauw/wit 2500: 9. groen/geel 2600 9. oranje 2800. Het ligt in de bedoeling de buitenland sche contingenten over de verschillende sub-kampen te verdeelen en zoodoende het onderlinge contact der verschillende nationaliteiten te bevorderen. Alleen de Amerikanen hebben gevraagd, dat hun contingent in zijn geheel in een subkamp wordt ondergebracht. Er zullen drie groote kampvuren worden gehouden, die voor het publiek toeganke lijk zijn. Het afscheidskampvuur en de kampvuren in de subkampen zijn uitslui tend voor deelnemers. Eiken dag zullen voorstellingen werden gegeven in het wereld-theater (1200 plaatseni, deze voor stellingen zijn de recreaties, welke de kampvuren of op het groote demonstratie terrein niet tot haar recht zouden komen, zooals opvoering van legenden, oude ge bruiken, zang, mziek en volksdansen. Wet 1 October in werking. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 14 Juni 1930, (Staatsblad no. 240hou dende nieuwe, wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst van kapitein en sche pelingen, in werking treedt met ingang van 1 October 1937. PRIJS VAN TARWEBLOEM B. Uitspraak van de coinmissie-Gerbrandy. Naai- aanleiding van de ontvangen aan vulling harer gegevens inzake de regee- nngsmaatregelen ten aanzien van tarwe bloem B heelt de commissie-Gerbrandy. bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaar den voor tarwebloem en tarwemeel en voor roggebloem en roggemeel van de fabrikan ten van deze producten beslist, dat: le. De prijs van de tarwebloem B sedert 4 April j.l. geleverd of nog te leveren op grond van voorverkoopcontracten tarwe bloem B, afgesloten voor dien datum met 70 cents per 100 k.g. wordt verlaagd 2e. De prijs van het per 25 April j.l. nog niet uitgevoerde gedeelte van op dien da tum nog loopende voorverkoopcontracten tarwebloem B met f. 0.17 per 100 k.g. wordt verhoogd. Als uitvloeisel van de vorenomschreven beslissingen, alsook van de omstandigheid, dat de hefling op tarwebloem B zoowel voor de voorverkoopcontracten, afgesloten vóór 4 April j.l. als voor die, welke tusschen 4 en 25 April j.l. werden afgesloten, op f. 3.15 is gehandhaafd of vastgesteld, zullen practisch de volgende wijzigingen plaats vinden in de prijzen per 100 kg. tarwe bloem B, te leveren op loopende voorver koopcontracten: le. Voorverkoopcontracten. afgesloten vóór 4 April 1937, voor wat betreft de afle veringen tusschen 4 en 25 April j.l.: verla ging met f. 0.70. 2e. Idem, voor wat betreft de afleverin gen na 25 April j.l.: verlaging met f. 0.53. 3e. Voorverkoopcontracten, afgesloten tusschen 4 en 25 April 1937. voor wat be treft de aflevering na 25 April j.l.: verhoo ging met f.0.17. WIJLEN JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Herdenking van zijn honderdsten 1 geboortedag te Groningen. Op 29 Mei as. zal het 100 iaar geleden zijn dat te Groningen, jhr. ml'. A. F. d» Savornin Lohman werd geboren. Te Groningen heeft zich een comité ge vormd. dat een herdenkingsavond voorbe reidt. Jhr. mr. D J. de Geer, minister van staat, voorzitter van het eere-comité zal de gedachtenisrede uitspreken, in de her denking. die gehouden zal worden op Maandag 31 Mei, des avonds 8 uur in d« Martinikerk. MR. WESTERMAN LID DER N.S.B. Naar het „Vad." verneemt is mr. Wester man. die voor „Nationaal Herstel" zitting heeft gehad in de Tweede Kamer, lid der N.S.B. geworden. DRIEMAAL PER WEEK NAAR INDIË? Naar het A.I.D. ..De Preangerbode" meldt overweegt de K.L.M om driemaal per week een dienst op Indië te onderhouden. De K.L.M. merkt hierbij op dat hieromtrent nog geen beslissing genomen is. NIEUWE TRANSFER-ONDERHANDE LINGEN MET DUITSCHLAND. In verband met het feit. dat de bestaan de transfer-overeenkomst tusschen Neder land en Duitschland op 1 Juli afloopt, zijn dezer dagen te Den Haag besprekingen aangevangen tusschen regeeringsvertegen- woordigers van beide landen over een nieuwe overeenkomst. Van Nederlandsche zijde worden de on derhandelingen gevoerd door dr. Hirsch- feld, directeur-generaal van handel en nijverheid, de thesaurier-generaal van het departement van financiën den heer de Leeuw. mr. Schaepman, van het depar tement van buitenlandsche zaken en baron Bentinck van het departement van finan ciën. MUSSERT'S ZWEEPJE IS BIJ DE JUSTITIE. Hij en mr. van Vessem zijn het samen gaan brengen. Gisterochtend heeft de algemeene leider van de N.S B ir. A. A, Mussert, vergezeld van mr van Vessem. een onderhoud gehad met den officier van justitie mr. dr. J. A. van Thiel te Amsterdam. Tijdens dit onder houd heeft mr. van Vessem het zweepje overhandigd, waarmede geslagen is. UIT NED. OOST-INDIË. VIER DOODEN BIJ AMOKPARTIJ. AMBOINA, 21 Mei. (Aneta/A.N.P.i. Het hoofd van het plaatselijk bestuur te Sanana meldt, dat bij een amok-partij vier personen werden gedood. Drie joerso- nen werden hierbij zwaar- en twee licht gewond. Een arts is met een vliegtuig van Ambon naar Sanana vertrokken. Je moet in 't bad! Ik zou je danken!daar heeft niks van in het vonnis gestaan!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9