BUITENLAND PEREZ—i LEIDI'H DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 Mei 1937 OFFKIEELE KENNISGEVING PERZISCHE TAPIJTEN Openluchtmeeting der S. D. A. P. Rede van den partij-voorzitter Koos Vorrink. STEMMING. Onder begunstiging van uitstekend weer llammn„„, hield de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P ïmSr i. vlréuSw rt» gisteravond op den ouden Burcht haar TEMiMING ter verkiezing van de laatste groote verkiezingsvergadering. De belangstelling was zeer groot: volgens de ons verstrekte opgave, welke ons alleszins waarschijnlijk voorkwam, bezetten ruim 3500 toehoorders en toehoorderessen de rotonde en de tuinen van „Leidens oudste bezienswaardigheid". Nhdat ..Nieuw Leven" 't wachten met het De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 26 Mei 1937, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72. tweede lid,, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezers lijst bevoegd is tot de keuze mede te wer ken. zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn DE ALGEMEENE TOESTAND Conferentie-nieuws. Weer conferentie- en reis-nieuws te over! Het Italiaansche koningspaar heeft he denochtend een parade van het Hongaar- sche leger te zijner eer gade geslagen. Op de eeretribune bevonden zich behalve j koning Emmanuel en zijn gemalin en rijks- regent Horthy met zijn echtgenoóte ook prinses Maria, de aartshertogen Josef, spelen°vanstrlj dliederen htó gèkortën rök kiesrecht moet aanmelden bij" het stem- Albrecht en Jozef Frans von Hahsburg de de Stem des Volks zich eeni« malen had bureau van het voor hem op de kiezers- apostolische nuntius en minister-president laten hooren, sprak de afdeelingsvoorzitter. 'ft aangewezen stemdistrict. Daranyi. de heer H van Woudenbere epn korf wel- De kiezer, die aan deze verplichting niet Na de parade gebruikte het koninklijk komstwoord. Deze meeting, aldus spr be- voldoet, wordt, tenzij van een geldige reden echtpaar de lunch bij aartehertog Jozef schouwen wij als de wapenschouw voor de van verhindering blijkt, gestraft met geld- von Habsburg. terwijl de Kanya zijn collega komende verkiezingen. Den heer Vorrink boete van ten hoogste drie gulden. minister Ciano voor een lunch had uit ge- gaf spr. de verzekering, dat het hoofdbe- Indien tijdens het plegen van de over- noodigd treding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Artikel 128 van het Wetboek van Straf- zich stuur ten aanzien van Lelden met een ge rust hart den uitslag der verkiezingen tege moet kan zien. Hierna verkreeg de heer Koos Vorrink het woord, die erop wees. dat bij den ko menden verkiezingsstrijd twee groepen te In den middag nam koning Emmanuel i deel aan een valkenjacht op het terrein van het kasteel Goedoelloe. De staatslieden voerden lntusschen lang durige besprekingen. genover elkaar staan, die der tevredenen en die der ontevredenen. Bij de eerste catego- recht, luidende: Hij die opzettelijk rie treedt de minister-president dr. Colijn voor een ander uitgevende, aan een het meest op den voorgrond. Deze is over krachtens wettelijk voorschrlf uigeschre- het gevoerde beleid uitermate tevreden, on- ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft danks het aanmerkelijk gestegen cijfer der met gevangenisstraf van ten hoogst EEN werkloozen. Een dergelijke bewering ver sterkt ons te meer ln de overtuiging, dat het beleid der afgeloopen vier jaren ruïneus is geweest voor de Nederlandsche volksge meenschap. Deze regeering is stellig niet verantwoordelijk voor de huidige' crisis, doch wel voor de vraag: wat hebt gij ge daan om die crisis en de daaruit voortsprui tende werkloosheid te bestrijden? De A.R. partij, in wezen een verbeterde editie van den Vrijheidsbond, is een bewonderaarster van 't huidige maatschappelijke stelsel on danks de funeste resultaten daarvan. De verstoring in het productie-apparaat had tot gevolg, dat zóóveel werd voortge bracht. dat de geringe koopkracht der groo te massa niet ln staat was dit alles te ab- sorbeeren. Spr. herinnerde aan de toe spraak door dr. Colijn eenige jaren geleden in de Industrieele Club te Amsterdam tot de ..captains of Industry" gehouden en waarin hij als oplossing van de crisis aan beval om te streven naar prijsverhooging en verlaging der productiekosten. Terwijl honderden in den lande van honger en ellende nagenoeg omkwamen „schroomde de regeering niet om groote hoeveelheden tuinbouwproducten te doen vernietigen en dat alles alleen maar om de prijzen op peil te houden! Mag men daaruit niet conclu- deeren. dat wij leven in een gekkenhuis? Wij zij in zoo arm, omdat wij zoo rijk zijn! Het streven naar kostprijsverlaging had noodzakelijkerwijs verlaging van de loonen en steunuitkeeringen tengevolge, evenals vermindering der sociale voorzieningen en verslechtering van het onderwijs. En on danks al deze versoberingen, zijn de resul taten der aanpassingspolitiek van het hui dige kabinet nihil geweest. De stijging van1 het aantal werkloozen vormt het beste be wijs van het tegendeel, ook al legt dr. Colijn diezelfde cijfers in zyn voordeel uit. Spr. weidde vervolgens uit over. wat hij noemde „het propagandageschrift der regeering". „Het Werkende Land". En dat in een land met bijna een half millioen werkloozen De regeering komt in dat geschrift tot de conclusies dat het nationale werkver mogen onaangetast is gebleven, dat de koopkracht is behouden en dat „het moreel van de troep ongedeerd is gebleven". Uit voerig bestreed spr. deze drie conclusies, die een besehamenden hoon van de werkelijk heid inhouden en volkomen in tegenspraak zijn met de tastbare feiten van het dage- lijksch leven. Heeft de regeering niet zelf verklaard, dat er 100 a 150.000 permanente werkloo zen zullen zijn, die worden weggewerkt uit de steunregeling en overgeheveld naar het Burgerlijk Armbestuur? Wanhoop en vertwijfeling leven in de harten van tienduizenden Nederlandsche jongemannen tusschen de 20 en 25 jaar. die jarenlang hun hand hebben moeten op houden bij hun werkloozen vader en die niets liever willen dan werken, doch voor wie geen plaats is in deze maatschappij. De christelijke partijen schuiven altijd de heiligheid van het gezin op den voorgrond, doch spr. erkent allerminst een monopolie JAAR. Artikel 150a der kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste EEN MAAND of geldboete van ten hoogste DUIZEND GULDEN. Leiden, 21 Mei 1937. 1727 De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. der banken liggen opgeborgen. Minister Oud heeft gezegd, dat deze kapitalen niet tot onze beschikking zijn. doch gelukkig spreken wij daarover op 26 Mei ook een woordje mee (applaus). Weliswaar heeft de regeering groote som men uitgegeven voor openbare werken, doch het is niet te ontkennen, dat dit aan merkelijk minder is dan in normale tijden het geval zou zijn geweest. De resultaten in Zweden en België bewij zen. dat het Nederlandsche Plan wel dege lijk voor practische uitvoering vatbaar is. waarvan spr. verschillende voorbeelden, ontleend aan genoemde landen, noemde. Bij het herstel gaat de keuze tusschen twee systemen: de aanpassingspolitiek van dr. Colijn of de verwerkelijking der Plan gedachten. De huidige opleving ls niet ge komen dank zij Colijn. doch ondanks hem. De stembusstrijd op 26 Mei plaatst ons voor de keuze tuschen het vrije spel van de maatschappelijke krachten of de geordende maatschappij. Het ls een algemeen Neder - landsch, maar ook een internationaal be lang. dat gebroken wordt met de verder felijke aanpassingspolitiek en dat ook in ons land een andere koers wordt ingeslagen ln den vorm van een constructieve wel- vaartspolitlek Spr. eindigde zijn luid toegejuichte rede met een persoonlijk beroep op alle aanwezi gen om in de laatste dagen voor den 26sten Mei de uiterste krachten voor het verkie- zingswerk in te spannen en op dezen dag zelf zijn stem uit te brengen op nr. 1 van lijst 2. De meeting werd besloten met het zingen der Internationale en een dankwoord tot den spreker en de medewerkenden van den afdeelingsvoorzitter. lntusschen hebben te Brussel Spaak en Delbos met elkaar gesproken en aan een diner hartelijke toespraken gewisseld. Spaak zeide o.a.:. De Belgen zijn Delbos erkentelijk voor de oplossing van de Belgische quaestlc. Belgie's begeerte onafhankelijk te zijn is het land slechte opgelegd door den wensch zijn plichten ln West-Europa na te komen en zoodoende de zaak van den vrede te dienen. Spaak betoogde voorts dat België geen verdeeling van Europa ln twee vijandige groepeeringen wenscht. In zijn antwoord merkte Delbos op, dat de oplossing van de Belgische kwestie niets Delbos onderhield zich eveneens lang durig met van Zeeland. De Belgische premier zal 11 Juni naar New-York vertrekken aan boord van de Berengaria. 18 dezer arriveert hij. Hij zal blijven tot het einde van de maand. Volgens hooge ambtenaren van het Amerik. ministerie van' financiën is Morgenthau tegen een algemeene monetaire conferentie. Het schijnt, dat hij van meening is, dat iedere overeen komst tot stabilisatie zou moeten wor den uitgewerkt door rcchtstreeksche besprekingen met de verschillende mogendheden. De Oostenrljksche minister van buitenl, zaken, Guldo Schmidt vertoeft tïians te Bern voor besprekingen met Motta. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. In politieke kringen te Berlijn wordt ver nomen. dat Dultschland vast besloten is, bij het Vaticaan krachtige stappen te on dernemen en den Paus te verzoeken den aartsbisschop van Chicago, kardinaal Mun- delein, in het openbaar tot de orde te roe pen. In politieke kringen wijst men er op, aat de rede van kardinaal Mundelein aan alle anti-Duitsche elementen in de Vereen. Staten, en o.a. aan de Anti-Nazi-liga, de gelegenheid heeft geboden, hun propagan da tegen het Derde Rijk te versterken. Men gaat zelfs zoover, dat men beweert, dat de aartsbisschop van Chicago zich geleend anders is dan een schrede op den wg, die neelt, voor een commercieele manoeuvre, voert naar een algemeener regeling, die den vrede ln Europa fnoet verzekeren. De Fransche minister van buitenlandsche zaken sprak voorts zijn vertrouwen uit in de missie van Van Zeeland. TTW Qt BISD ls weer rU5«s en U TT GLAnr Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. BIJ Apoth. en Drog. 1669 (Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3; be hangers 9; betohvlechters 15: betonwerkers 64; fundeeringwerkers 1: glazenmakers 1; glazenwasschevs 7; granietwerkers 13; grondwerkers 85; heiers 5; metselaars 101; opperlieden 99; schilders 75; sloopers 5; Transportarbeiders: embalieurs 5; chauf feurs 146: exp. knechten 22; koetsiers 16; loopknechten 40: schippers 89: magazijn knechten 70; spoor- en trampers. 18; wa kers 6; transportarbeiders 69; losse arbei ders 496 Totaal 977. Typografen: boekbinders 30; boekdruk kers 20; fotografen 3; hulp-vakarbeiders 3; letterzetters 36: steendrukkers 2. Totaal 94. Voedingsmiddelen arb,:. .bakkers 89; mole naars 1: ovenlsten 4; slagers 68; suiker werkers 20; wtinkoopersknechten 12: zout- zieders 4; zulvelbereiders 2: ongesch. fabr arb. 38. Totaal 238. Vrouwen: beh. naaisters 1; analysten 1; apothekersass. 1; ka paters 5: naaisters (costuum) 9: strijksters 1; maasters 1; spinsters 1; winkeljuffrouwen 20; buffet juffrouwen 1; llnnenjuffrouwen lt boek houdsters 1; kantoorbedienden 32: verpleeg sters 7: bedrijfsleidsters 1; teekenaressén 1; onderwijzeressen 2; ass. en hulshoudsters li; dienstboden 62; kinderjuffrouwen 1; werksters 68; fabr. arbeidsters 18. Tot. 248. Alg. Totaal 4195 22 Mei 1936 4281 23 Mei 1935 3764 Ben. 42 ged. werkloozen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wls- en Natuurkunde hoofdvak Pharmacie de heer H. A. M. van Steenbergen (Den Haag). Bevorderd tot arts: de heer H. J. M. ten Berge. Den Haag. straatmakers 10; hulp-straatmakers 16; i Het zilveren jubileum van den heer stucadoors-witters 62; timmerlieden 218; r. de Wilde als bestuurslid der 3 October- uitvoerders 7: voegers 21; ongesch, bouw- Vereenlging ls niet geheel en al onopge- arbeiders 7. Totaal 825. merkt voorbijgegaan. Fabrieksarbeiders: bleekers 15; lompen- j Gistermiddag kwamen verscheidene be- der christelijke partijen in dit opzicht." Wij s0T.tee,r£ers vellenblooters 6; steenfabr. stuursleden den jubileerende oud-pen- - -- - arb. 106; zeepfabr arb. 5; ongesch. fabr arb. 62. Totaa 202 hebben hen niet noodig, zoo riep spr. uit om de zedelijke waarden van het christen-! dom te beschermen. Met welk recht durven Kantoorpersoneel, kantoorpersoneel 90. zij te spreken; zij, die in het verleden, toen reizigers colp. 48: winkelbedienden 34, er nog geen S.D.A.P. bestond, verantwoor- «toleurs 5: incasseerders 16. mu-ici 6. on- delijk waren voor de grootst denkbare der wijzers 10: overheidspersoneel 11. ver ellende in duizenden arbeidersgezinnen? Totaal 224. Om de heiligheid van het gezin te demon- Hote 1 -cafc-erehuispersoneel 10. kell- streeren, zijn geen woorden noodig. doch neIJ> koks 4 Ta, daden, zooals de S.D.A.P. en de moderne Houtbewerkers: beadenmakers 3. houtbe arbeidersbeweging die hebben gesteld. Dat het moreel wel degelijk sterk is ge schokt, bewijst ook het feit, dat de N.S.B. in 1935 8°/o van het stemmenaantal heeft behaald. Immers een normaal volk, aldus spr., dat zijn zelfstandig beoordeelingsver- mogen niet heeft verloren, kiest geen na- tionaal-socialisten (applaus). De ex-N.S.B.-er Tusenius heeft verklaard, dat deze partij alleen dan zal kunnen groeien, wanneer haar in toenemende mate onrecht wordt aangedaan. Spr. weidde vervolgens uit over de ge beurtenissen ln IJmuiden en Amsterdam, waarbij de N.S.B. een rol speelde, waarover heel Nederland zich vermaakt. Toch dienen wij, aldus spr., met deze heeren rekening te houden, want zij hebben politieke vrien den, die in hun land meer te vertellen heb ben dan gelukkig binnen onze grenzen de heer Musscrt. Wie waarlijk de democratie wil bescher men en versterken, moet de oorzaken, die deze democratie in gevaar brengen, weg nemen. Daartoe behoort ook het verwijde ren der bestaande maatschappelijke tegen stellingen. Tot dit doel is het niet voldoen de alleen maar op de bres te staan voor de democratie, doch moet men zich ook scha ren achter de leuzen, vervat in het Plan van den Arbeid. Dit Plan voorziet zoowel in den nood van heden als van morgen; het verhooglng van de koopkracht van het Nederlandsche volk o.a. door de uitvoe ring van groote openbare werken. Voor de verwezenlijking van het Plan is een bedrag van 800 millioen gulden noodig. Dit ls geen gering bedrag, doch men vergete niet welke ontzaglijke kapitalen renteloos ln de safes werkers 63; kistenmakers 6; kuipers 9; lijstenmakers 4: mandenmakers 2; meubel stoffeerders 13: meubelmakers 20; polttoer- ders 2; ongesch. arbeiders 35. Totaal 157. Kleermakers: kleermakers 50; kappers 7; schoenmakers e.a. 17. Totaal 74. Land- en tuinarb.: bloemisten 23: land arbeider 30: tuinlieden 27; warmoeziers 11; ongesch landarb. 5. Totaal 96. Metaalbewerkersbankwerkers 109; blik- bewerkers 27; burgersmeden 42; electricieus 53; gasfitters 17: gasmetermakers 2; ge- reedschapmakers 3; instrumentmakers 3; isoleerders 6; kettingsmeden 22: klinkers 10; koperslagers 3: lab. bedienden 4; las- schers 10; loodgieters 53; machinisten 18: metaalboorders 8: metaaldraaiers 6; me- taalsliipers 1; monteurs 14; pianostemmers 3: polijsters 1: ponsers 5: rijwielherstellers 13: rijtuigschilders 2: scheepstimmerlieden 6: stokers 24: tegenhouders 15; verw. mon teurs 10; voorslaanders 5: voorwarmers 7; vulcaniseurs 1; vuurwerkers 8: wagenma kers 5; iizerwerkers 41: zandspuiters 3: zandvormers 3: ongesch.arbelders 48 To taal 611. Sigarenmakers: sigarenmakers 18: siga- rensorteerders 1; slgarenstrlppers 1. To taal 20. Technici, opz.: analysten 1; bedrijfslei ders 3; Ingenieurs 3; technlkers 5; teeke naars, opz. 8; werkmeesters 15. Totaal 35. Textielarbeiders: Hekelaars 7; katoen- drukkers 22; kluwers e.a 4; lulkers 10: plaatsnijders ea. 17; schrobbelaars 2; spin ners 47: snoeiers 3; staaldraaddraalers 2: sterkers 2: strijkers 16: wevers 112: wolbe werkers 39; ongesch. textielarbeiders 55. Totaal 338. ningmeester te zijnen huize complimen teeren. waarbij hem tevens als blijk van erkentelijkheid voor de vele door hem be wezen voortreffelijke diensten de zilveren plaquette der vereeniging en een bloem stuk werden aangeboden. De plaatselijke afdeeling der Ned. Ban- ketbakkersvereeniging had de attentie den jubilaris een gr dote taart te offreeren, terwijl hij ook vele telegrafische en schrif telijke gelukwenschen mocht ontvangen. De 67-jarige weduwe M H. de G. ls gistermorgen in haar woning aan den Morschweg van de trap gevallen. Met een hoofdwonde werd zij door den Eerste- Hulp-Dienst naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Bij K. B. ls bekrachtigd de benoeming van prof. dr J. H. Oort alhier tot lid van de Kon. Akademie van Wetenschappen af deeling natuurkunde. Met Ingang van 22 Mei a.s. wordt de heer J, van den Oord, Stationsambtenaar der Ned. Spoorwegen te Hillegom, als zoo danig overgeplaatst naar het Station Lelden H.S.M. Met ingang van Zondag 30 Mei a.s. wordt de conducteur der Nederlandsche Spoorwegen de heer A. W. van Velsen overgeplaatst van het station Leiden H.S.M naar Amsterdam C.S. De leiding van den Inlichtingen dienst der Ned. Ver. van rechtskundige ad viseurs. die in den loop der jaren talrijke gegevens verzamelde omtrent ln Nederland gevestigde zaakwaarnemers, ls thans op gedragen aan onzen stadgenoot den heet Th. J. van der Heijden, kantoor 's-Gra- venhage. Koninginnegracht 10. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag 7 Juni a.s. op touw gezet door Joodsche elementen, om den boycot van Dultsche goederen ln de Vereenigde Staten te verscherpen. In Duitsche kringen protesteert men eveneens tegen de gepubliceerde berichten, volgens welke het Vaticaan de rede van den kardinaal zou hebben goedgekeurd. Men moet, verklaart men te Berlijn de Juist heid dezer berichten betwijfelen totdat het Vaticaan zelf zijn standpunt heeft bepaald Bij zijn vertrek van het Amerik. depar tement van staat, waar hij had geprotes teerd tegen de uitlatingen van kardinaal Mundelein, heeft de Dultsche ambassa deur Dleckhoff, de pers medegedeeld, dat t hij het incident gesloten achtte na de stappen, die hij uit eigen beweging bij de Amerikaansche regeering heeft onder nomen. lntusschen heeft in een rede te Beriljn prof. Schoenemann, die juist uit Amerika terugkwam, gewaarschuwd, dat het ont stellend is te zien, hoe groot in Amerika de vijandigheid ls tegenover alles wat Duitscli is. Na vastgesteld te hebben, dat een deel der Duitsche pers de Amerikaansche cul tuur met geringschatting behandelt, zeide hij: „Wij mogen nooit de Amerikaansche beschaving in haar geheel minachten. Eens hebben wij reeds het belang van Amerlka's Intrede in den oorlog onderschat, en ten slotte was het een gevolg van deze Inmen ging. dat Dultschland den oorlog verloren heeft". De professor besloot met te verkla ren, dat de geestesgesteldheid in Amerika zóódanig is, dat, terwijl destijds jaren noodig waren, voordat het zoover was, dat Amerika aan den oorlog tegenDultsch land. deelnam, thans slechts eenige uren, wellicht slechts eenige minuten voldoende zouden zijn. Ludendorff noodigt, nu zijn beweging er kend ls, al zijn aanhangers uit officleele Inschrijvingen te vragen. Te Tutzing, waar Ludendorff verblijf houdt, zullen cursus sen gehouden worden voor de opleiding van personen tot zendelingen der beweging. ENGELAND De vlootrevue te Spithead. Gistermiddag te vijf minuten over drie verliet het koninklijk jacht „Victoria and Albert" de haven van Portsmouth om zich naar Spithead te begeven. De koning, die gekleed was in groot tenue van admiraal, de koningin en prin ses Elisabeth stonden op dé brug. Zij wer den door de duizenden toeschouwers op de kade toegejuicht. Even na het verlaten van de haven wer den aan den grooten mast drie wimpels geheschen als signaal van den koning aan zijn vloot. Deze beantwoordde dit onmid dellijk met het losbranden van het geschut. De vlammen en witte rookwolken spoten uit de vuurmonden en donderend rolde het saluut aan den koning over de wateren van Spithead. Het koninklijk jacht passeerde vervol gens tusschen het slagschip Queen Elisa beth" en den kruiser „London", de eerste schepen van de vierde en vijfde linie en zoo langs alle schepen. De weg van deze schepen was twaalf mijl lang. Telkens wanneer het koninklijke jacht één der oorlogsbodems passeerde, zwaaiden de matrozen met hun witte mut sen en weerklonk het ..Leve de koning" over het water, hetgeen door den koning werd beantwoord met salueeren. Nadat de vloot was geschouwd, ging het koninklijke Jacht voor anker en de lucht- maoht vloog in formatie over het jacht om den koning te begroeten, De vertegenwoordiger van Reuter, welke zich aan boord van het schip bevond, waarmede de pers het koninklijk jacht volgde, wijst met nadruk op den onberis- pelljken aanblik, dien de buitenlandsche oorlogsbodems bij de vlootschouw boden, in het bijzonder de Nederlandsche kruiser „Java", de Estlandsche onderzeeër „Ka- lev", de Poolsche torpedojager „Burza", de Turksche jager „Kocatepe", de Zweed- sche kruiser „Drottning Victoria", de belde Deensche kustverdediglngsvaartulgen en het Flnsche schip „Vainamoinen". Al deze schepen deden de vlootschouw eer aan. Tot besluit van de vlootrevue waren de schepen gisteravond verlicht en werd vuurwerk afgestoken, hetgeen een fantas tisch schouwspel bood. dat de menige talrijke kreten van bewondering ontlokte. Na afloop van het vuurwerk verspreidde het publiek zich en te middernacht wer den alle lichten gedoofd De historische dag was geëindigd. 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE 140 C Een „echt" Perzisch kleed een aristocraat. 1686 (Ihgez. mm.) FRANKRIJK Een tegenslag voor Blum in den Senaat Een Vrijheidslront. De Fransche regecring is in den Se naat bij de stemming over een motie in zake de toepassing der 48-urife werkweek op het platteland met zeven stemmen in de minderheid gebleven. De motie was- een uitvloeisel van een interpellatie van Albert Thibault (republl- keinsche unie) over „de ernstige gevolgen der toepassing van de 48-urige werkweek op de ambachten op het platteland, met name die der hoefsmeden, metselaars en timmerlieden". De interpellant had een motie ingediend, waarin werd verklaard, dat de toepassing der 48-urige werkweek de goede verstandhouding ln deze ambach ten dreigde te verstoren en het gevaar deed ontstaan, dat tal van kleine bedrij ven gesloten zouden moeten worden. Thi bault noodigde de regeering uit, het de creet in zake de 48-urlge werkweek op de liandwerkersberoepen op het platteland zoo liberaal mógelijk toe te passen. De minister van Arbeid verklaarde bij de beantwoording van den Interpellant, dat de regeering zioh jegens de diverse ca tegorieën werknemers op het platteland en met name jegens den kleinhandel ruim en liberaal wil toonen. Voor den klelnhan- deel heeft het decreet den werktijd nau welijks bekort. Voor de smeden en hoef smeden voorzien het decreet in een werk tijd van 9 uur. De socialistische senator Betoulle diende daarop een motie in, waarin de Senaat zonder verdere toelichting ver klaarde, tot de orde van den dag over te gaan. De regcering verklaarde zich met deze motie accoord, doch de Se naat verwierp haar met 124 tegen 117 stemmen. Een hierop door eenige senatoren inge diende nieuwe motie, die eveneens door de regeering werd overgenomen, werd daar entegen door den Senaat bij handopste ken goedgekeurd. In deze motie is het eerste deel der mo- tie-Thlbault weggelaten en wordt de re geering slechte uitgenoodigd. tot een zoo liberaal mogelijke toepassing van het de creet ln zake den arbeidsduur op het plat teland. Het persbureau van de Fransche Volks partij deelt mede, dat ingevolge een den 8en Mei j.l. door den voorzitter van de Fransche Volkspartij, Dorlot, aan verschil lende redhtsche partijen gerlchten oproep tot vorming van een ..vrijheidsfront", af gevaardigden van de Fransche republi- keinsche federatie, de nationale en sociale republlkeinscihe partij, de agrarische partij en de Fransche Volkspartij te Parijs een bijeenkomst hebben gehouden. Het communiqué voegt hieraan toe, dat „de afgevaardigden hun volledige goed keuring hebben geschonken aan het voor gestelde nationale programma tot vorming van een vrijheidsfront, daarbij aan iedere partij wat haar leer, program en propa ganda betreft, haar onafhankelijkheid latend." ITALIË. Tekorten op de begrootingen. In de Kamer heeft de minister van financiën, Thaon de Revel, een uiteenzet ting gegeven van de begrooting. Hij ver klaarde, dat het rhythme van de geldige inspanning voor de loopende begrooting niet vertraagd kan worden, onder meer door nieuwe uitbreiding der bewapening, die noodzakelijk is voor de verdediging van het rijk. Daardoor zal de begrooting 1936/37 met een tekort sluiten. Dit tekort zal echter tot een vrijwel te verwaarloozen bedrag worden verkleind, dank zij buiten gewonen inkomsten uit het te gelde maken van goud en deviezen, die het Itallaan- sche volk heeft aangeboden, zoodat men mag verwachten, dat de begrooting zal sluiten met een overschot van meer dan een milliard lire, hetgeen het mogelijk maakt, dat men aandacht schenkt aan de buitengewone uitgaven. Ten aanzien van de begrooting 1937/38 verklaarde de minister een tekort van 3.173.000.000 lire te verwachten. Dit tekort komt in hoofdzaak op rekening van de uitgaven voor Oost-Afrika en de defensie. De begrooting zal echter in evenwicht ge bracht worden door de gevolgen van de verbetering van den economlschen toe stand en van het belastingstelsel. De minister besloot met .te betoogen, dat de fascistische financiën volkomen be rekend zijn voor de taak, die vervuld moet worden. RUSLAND 44 personen in Siberië terechtgesteld. De krijgsraad van het hooggerechtshof der Sovjet-Unie te Svobodny ln Siberle heeft 44 personen, waaronder een vrouw, onder beschuldiging van splonnage en ver nieling van spoorwegen voor rekening vsn de Dultsche en Japansche spionnagedlen- sten ter dood veroordeeld. De veroordeel den zijn onmiddellijk terechtgesteld. BULGARIJE Drie ministers treden af. Heden hebben de ministers van handel, landbouw en justitie, resp. Valef, Vsssilef en Karasjiozof hun ontslag gevraagd. Men verwacht, dat morgen bij koninklijk decreet het kabinet zal worden gereorga niseerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2