„NOVA' -Bioscoop Katwijk-aan-Zee „DE CHARGE VAN DE LICHTE BRIGADE" LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Donderdag 20 Mei 1937 VULPENHOUDER „Het Vulpenhuis" L. DEMMENIE Zn. Uit de Omstreken De KRONINGS-PLECHTIGHEDEN te LONDEN Uit de Rijnstreek Thijs IJs en de slimme dieven AALSMEER. ZILVEREN jubileum van den heer c. j. augustijn. Bij den Plantenziektekundigen Dienst. Over enkele dagen zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer C. J. Augustijn, tech nisch ambtenaar van bovengenoemden dienst, alhier werd gestationneerd. 25 jaar van exportkeuringen, certificaten en adviezen, dat is voorwaar geen kleinig heid! En wanneer men dan als ingewijde de buitengewoon correcte en sympathieke wijze kent. waarop de heer Augustijn zijn zaken pleegt te behandelen, moet men voor zoo iemand groot respect hebben. De Aalsmeersche Tuinbouw, en ook die der omliggende streken welke tot zijn ambtsgebied behooren, die in den heer Augustijn een altijd welwillende vraagbaak bezit, heeft in de loop der jaren ontzaglijk veel aan hem te danken gehad. Herinneren wij slechts aan het door den heer Augustijn uitgevonden goedkoope rook- poeder, waardoor bij de bestrijding van bladluis duizenden guldens bespaard zijn geworden. Ook op het gebied van de rat tenbestrijding heeft de jubilaris zich zeer verdienstelijk gemaakt. Gezien al deze feiten heeft de Aals jneersche Tuinbouwbond dan ook gemeend, dat dit jubileum niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Een comité is gevormd, dat tot doel heeft, een passende huldiging voor te be reiden. Op Vrijdag 21 Mei zal 's avonds van 8—10 u. in gebouw ..De Oude Velling" aan de Marktstraat alhier een receptie' worden gehouden, waar een ieder gelegenheid heeft, den jubilaris zijn eehikwenschen aan te bieden. Zeer zeker zal het den heer Augustijn dien avond niet aan belangstelling ont breken. Vanaf VRIJDAG 21 t.m. DINSDAG 25 MEI iederen avond 8 uur DE ENORME FIUM VAN WARNER BROS KATWIJK AAN ZEE. - De ledenvergadering van de Coöp. „Helpt Elkander" heeft de reeds vermelde aanbesteding gegund aan de firma W. Vooys en A. Verdoes voor f. 31.406; deze was op één na de laagste inschrijfster. Het cijfer van aanbesteding van Jac. van Duyn is ab. gesteld op f. 36.929, dit moest bij nader inzien zijn f. 31.205.80. 2 DAAGSE RECLAME AlJéén Vrijdag: en Zaterdag: Amsterdamse Sprits Volvette boerenkaasp. Levensmiddelenbedrijf DE KW BIJENKORF waarborgt èn kwaliteit èn volle gewicht! 1615 NOORDWIJK. Vergadering der S.D.A.P. Voor de SD.A.P. sprak in Royal" heer P. de Bruin uit Schiedam over voor de democratie en het Plan van den Arbeid". Over nog slechts enkele dagen, aldus spr. zullen de vier millioen stemgerechtigde Nederlanders hun keuze hebben te bepalen. Men zal zich hebben af te vragen, hoe wij staan tgenover de groote vraagstukken van dezen tijd. Zal men de huidige regeerings- politiek moeten bestendigen of niet? Men vrage zich af, wat de aanpassing en oe vele crisismaatregelen ons volk gebracht hebben. Het is als een medaille, er zijn wee kanten. Tegenover de groote voor delen, staan groote nadeelen. De ver door gevoerde mechanisatie heeft den consu ment vele voordeelen gebracht, doch den producent namelooze schade berokkend. Men is aan 't einde van z'n wijsheid geko men en de anarchie heeft bij de voortbren- ?uig haar intrede gedaan. De mechanisatie en rationalisatie van het productie-proces heeft het leger van arbeidsloozen met tal- mos velen doen toenemen. De productie heeft door overproductie zich zelve getrof- nfn seheele bouwsel is ingestort. De crisis is de groote woesteling van onzen tijd, die alle verhoudingen van mensen tot mensch heeft vernietigd. Viermillioen zullen straks hun richting moeten bepalen en zien zich voor vele moeilijkheden geplaatst. Een twintigtal gmsen dienen zich aan. Zoo ook de N.S.B. )Jf\gaat zdfc zoo ver to zeggen „Mussert oi Moskou". Beiden, zoowel Stalin als Mus- jert. zijn de vertegenwoordigers van de metatuur. Wat er dan van de vrijheden van ons volk terecht komt, leert het bui- ïj?nc*. reeds voldoende. w zijn echter nog andere wegen, doch J®e leiden allen naar de aanpassingspoli- «K van Colijn, zij het dan via Oud. De °f anderen. We hebben vier jaren ^ngepast en plukken nu de wrange jruchten. Wel is waar is na de devaluatie Kleine opleving merkbaar geworden, jocn mag men dit schrijven op het te goed J:Q ,een regeering, die zich zoolang tegen ®Mcorrectie verzette? Je' de gevolgen van deze aanpassings- ™uek voor oogen mag men aan geen "wr partijen geen stem meer verleenen. ■kt^Jteider bedenke dit goed en vooral, b uT. voor de Ksfner van Koophandel otterdam durfde verklaren, dat hfj In arfliw*e^n" van den werkloze naar het tf» seen bezwaar vond. Overigens omtr" kortgeleden gepubliceerde cijfers J'ren* armen- en werkloozenzorg een antwoord, ook op het, met rijks- widie uitgegeven boek. dat men niet kjroomde te noemen „Het werkende JkSD.AP. en het Nvv hebben de 5, steeds weer gewaarschuwd tegen rif ^.aanpassingspolitiek. Ook deden •Katholieken dit wel, doch Colijn was te dat de R.K. Staatspartij, gesproken, in de kamer wel blaft, n«rt bijt. *6 Mei hkuvff sPr. In ons goed verzorgd voor-programma De prachtige en uitgebreide POLYGOON-reportage van GEEN TOEGANG BENEDEN 18 JAAR. 1604 bewezen. Het Plan biedt uitzicht voor alle lagen der bevolking als basis voor den ge- meenschappelijken opbouw van een nieuw welvarend Nederland. Na de pauze volgde debat, waama de heer hij het eenrichtingsverkeer zeer goed, doch voor wielrijders zou hij dit vrij willen laten. De heer Lam vroeg, wanneer er dan gelegenheid is over deze verord, te spre ken. omdat de voorzitter dit toch in de de Bruin nogmaals opwekte voor het Plan, i vorige vergadering aan den heer B. Spreij de S.D.A.P. en het N.V.V. en deze slecht be zochte vergadering met het zingen van de „Internationale" werd besloten. Mei heeft het volk te beslissen. ficta ibept allen op, vooral ook hen, die |ï^f™iik en moreel zijn gebroken door 'tor ?bassbrg, hun stem uit te brengen bet pi "ktructieve welvaartspolitiekvoor tan van den Arbeid, dat den arbeider tfeuw Stans? m?8ebjkheden biedt, zooals in de "arische landen daadwerkelijk werd OEGSTGEEST. Feestavond van S.C.O. Hte voetbalseizoen heeft voor S.C.O. wel geen kampioenschap gebracht, maar toch wel een eervolle Dlaats in de Zaterdag middag competitie van den L.V.B. En daarom waren tal van sportenthousiastcn in de groote zaal van „Irene" in feest stemming te zamen gekomen. De muziek van „The Blue Rhythm Boys" onder leiding van den h<"ur O. v. Donkers- goed verleende haar medewerking De avond werd geopend door den voor zitter den heer M. Scholten met een har telijk welkom, inzonderheid tot de afge vaardigden van het Centraal Jeugdcomité. den heer C. Spaanderman en de muziek. Spr. bracht dank aan de feestcommissie voor het organiseeren van de groote tombola (zonder nieten) waarvoor moeite noch zor gen waren gespaard en gaf dan het woord aan den heer J C. Krijger die zeide dat de leden van S.C.O. op zoo talrijke wedstrijden de eer van hun clubvlae hebben hoogge houden, maar dat deze er in dien tiid niet op is vooruitgegaan. Maar om financieele redenen kon men niet besluiten een nieuwe aan te schaffen. De donateurs en suppor ters van S.C.O. zijn over de prestaties van de leden zeer tevreden en hebben daarom gemeend, hun bii deze gelegenheid een nieuwe vlag aan te bieden welke eer aan spr. was opgedragen. Hi.i hoopte dat de leden zich zullen bliiven scharen onder deze vlag en door sportief spel de eer daarvan hoog zullen houden Als tolk van geheel S.C.O. aanvaardde de voorzitter dit geschenk gaarne en dankte de schenkers(sters) hartelijk waarop spon taan het S.C.O. clublied werd gezongen. Hierna was het woord aan den heer Spaan derman In zijn.eerste optreden .heeft deze begaafde conferencier de aanwezigen op een serie liedjes onthaald, waarbij meer malen de vreugde over den humor ten top steeg. Wij noemen hiervan inzon derheid „Liefde". Ook in het tweede ge deelte van den avond heeft de heer Spaan derman de aanwezigen doen genieten van zijn gaven. Wij noemen o.m. „De touring- club" „de Barometer", Mijn Maria" en als slot het „Goeden Nacht" Een daverend applaus viel hem ten deel. De heer Krijger heeft voor de pauze een door hem zelf gemaakt gedicht voorgedra gen van de competitie 1936'37 HU bewees daarbij niet alleen een goed dichter te ziin. maar tevens een trouw supporter, die het voetbalspel met stijgend enthousiasme volgt en daarbij de prestatie; van S C.O. op juiste wijze weet te waardeeren. De heer E. Binsbergen dankte hem als onvermoeid strijder voor de S.C.O.-'oelan- gen. Spr. verzocht den heer Krijger en ziin echtgenoote op het podium een huldiging in ontvangst te nemen in den vorm van een prachtig bloemstuk. In de pauze zijn in vlot tempo de tombola en een verloting afgewerkt De voorzitter bracht allen dank, die hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen avond, inzonderheid den heer Spaanderman en de muziek. ALPHEN. RAADSVERGADERING. Verzoeken en bezwaren tegen de verorde ning op het eenrichtingsverkeer Verzoek bewoners Ridderbuurt betr. telefoonaan sluiting toegestaan Besluit tot het aangaan van een leening met den staat ter verkrijging van een voorschot van het werkfonds voor den bouw van een Raadhuis. De raad vergaderde. De voorzitter opende met gebed en deelde mede dat nog 's mor gens een adres was ingekomen van de contactcommissie der drie plaatselijke middenstandsvereenigingen waarin bezwa ren en wenschen worden geuit tegen het eenrichtingsverkeer, waardoor de midden stand schade zal ondervinden. De voorzit ter wil dit tot de volgende vergadering aanhouden, daar hij zulks met de wethou ders nog niet heeft kunnen bepreken. B. en W. zijn volgens den voorzitter geen kruidenierswinkel', 's morgens bestellen en 's avonds afleveren. Hij is niet bereid over deze zaak een debat te ontketenen. De heer Boeren geeft toe dat de tijd inderdaad kort is, maar meent dat een kleine verontschuldiging op zijn plaats is, omdat de middenstand snel moest ingrij pen. daar er gevaren dreigen, dat zij hier door cliënten verliezen. Namens de R.K. fractie vroeg spr B. en W. zoo spoedig mogelijk een beschikking op het verzoek te geven Z i. is men met deze verordening 't doel voorbij gesprongen en heeft men te veel willen regelen Voor paard en wagens die b.v. in 40 min. 25 meter vorderen, acht heeft toegezegd. De voorzitter weet niet, wat in de notulen staat, doch zegt dat deze gelegenheid komt, als het adres in behan deling wordt genomen. Anders ware het geweest indien door de raadsleden een of twee dagen voor deze vergadering schrif telijke vragen waren gesteld. De voorzitter zegt, dat B. en W. nu niet het adres kunnen laten behandelen; een en ander moet eerst met de commissie van strafverordeningen worden bekeken. De be trokken contactcommissie heeft met den voorzitter een onderhoud gehad en toen heeft de burgemeester medegedeeld, geen denkbeeldige bezwaren naar voren te brengen. Hij heeft het idee dat men met die raadgeving geen rekening heeft gehou den en het adres al gereed lag. Gegronde klachten zullen B. en W. onderzoeken, doch tegenover één klacht kunnen wel tien te- vredenheidsbetulgirigen bestaan; voor rede lijke klachten zijn B. en W. echter ontvan kelijk. Toezeggingen kunnen B. en W. thans niet doen. Dè heer Boeren meent, dat B. en W. met die bezwaren toch wel bekend waren. Hij doet nogmaals het vriendelijk verzoek al het verkeer door te laten gaan. behalve auto's. De midden standers hebben medewerking toegezegd en zullen er op ietten, dat wagens niet blijven staan. Hij zou en en ander tot de volgende vergadering eens af willen zien. De heer Bergshoef vraagt of B. en W. het stop verbod in de Bruggestraat wel kunnen handhaven en of zij overleg met Ged. St. hebben gepleegd. De heer v. Kleef zegt de contactcommis sie te hebben geadviseerd alleen een adres aan B. en W. te richten, daar de raad In deze incompetent is. Wethouder Herngreen zegt het adres pas te hebben ontvangen; alhoewel hij wel het een en ander heeft gehoord, is hij nu ook tegen behandeling. - De lieer Geerlof .élult zich aan bij vorige sprekers en dringt op spoedige afdoening aan en vraagt 's nachts het verbod voor wielrijders op te heffen. De voorzitter gaf den raad tenslotte ln overweging 'het adres voor afdoening in handen van B. en W. te stellen. De heer B. Spreij wees op de plaatsing der verschillende borden; voor vreemde lingen vooral acht hij de aanduiding on voldoende; bovendien vraagt hij aan één zijde te parkeeren. De voorzitter zegt dan toe, dat de zaak met zorg door B. en W. zal- bekeken worden en dat zoo mogelijk een gecombineerde vergadering met de commissie van strafverordeningen zal wor den belegd. Het stopverbod is z.i. geen be zwaar; ook op den Rijksweg kan zulks door de gemeente zonder bezwaar geschie den. De heer Ruting zegt het adres nog geheel niet te hebben ontvangen, terwijl tenslotte de heer Geerlof wijst op de wen- schelijkheid dat ook de politie en inspec teur omtrent een en ander, zullen worden geraadpleegd, wat de voorzitter dost op merken. dat hij vanzelf eerst met den in specteur overleg moet plegen. Bij het voorstel van B. en W. tot het aangaan eener overeenkomst met den Staat ter verkrijging van een voorschot van het werkfonds 1934 voor den bouw van een raadhuis, vroeg de heer Bergshoef of in het bedrag ook de kosten van archi tect en toezicht zijn begrepen, wat de voorzitter ontkennend beantwoordde. Voorts vroeg dezelfde spreker of de loon regeling aan het rijk is overgelaten, waar omtrent de voorzitter zeide, dat dit in het bestek is opgenomen. Als het loon lager is, acht de heer Bergshoef dit bezwaarlijk, om dat men dan moeilijk goede vakmenschen zal kunnen krijgen. Voorts wees hij er op, dat het van belang zou zijn indien percee- len in de omgeving van het raadhuis ook gebouwd zullen worden in een geelkleurige tint wat de steensoort betreft, opdat zulks met het.raadhuis zal harmonieeren. De voorzitter zeide dat langs den weg van overlég en bij den verkoop van grond zulks wel te regelen is; .althans, zal met deze aanwijzing "rekening worden gehouden. Hierna zonder stemming aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. inzake een verzoek van bewoners van de Ridderbuurt, betreffende aansluiting aan het telefoon net, wilde de heer van 't Riet, dat de ge meente alle kosten voor haar rekening neemt. Hij vond zulks anders krenterig, te meer daar de gemeente f. 50 bespaart door opheffing van de handbrandspuit. De heer Geerlof vroeg of de opheffing geen gevaar met zich brengt. De voorzitter zeide zulks juist toe te juichen. Voordat men twaalf man bij elkaar heeft, is de motorbrand spuit allang gearriveerd. De heer B. Spreij informeerde of de aansluiting bij een par ticulier komt, of dat er een brandalarmpost komt. De heer Boeren zeide dat het een particuliere aansluiting wordt te midden van de Ridderbuurt en geen publiek tele foonstation. De voorzitter ontraadde voorts het idee van den heer van 't Riet wat de kostenregeling betreft, waarna het voorstel aangenomen werd. Z.h.st. werden aangenomen de voorstel len van B. en W. Inzake het verzoek van het R.K kerkbestuur van de parochie van aen H. Bonifacius alhier, om beschikbaar stelling van gelden voor uitbreiding en ver bouwing van 't .schoolgebouw Paradijslaan alhier cn betreffende afwijking van het tweede lid van art. 22 der verordening op het beheer van de water- en lichtbedrijven en het tweede lid van art. 20 der verorde ning op het beheer van het grondbedrijf voor het dienstjaar 1936. Na rondvraag volgde geheime zitting. Het conflict in de Burgerwacht. Het conflict in de burgerwacht tusschen voorzitter en commandant heeft er toe ge leid dat de oude burgerwacht is ontbon den en weer opnieuw opgericht. De leden der oude burgerwacht kunnen zich bij de nieuwe weer aansluiten of zullen waar schijnlijk wel en bloc overgaan. Het be stuur der nieuwe burgerwacht is: J. Vier- bergen, voorz.; W. A. Lam, 2de voorz.; mr. Pop, secretaris; W. Nieborg, penningmees ter, H. G. Veltman en L. Spreij. Tot penningmeester van den polder Steekt, in de vacature van wijlen den heer G. de Knegt, werd benoemd de heer T. Los. ALKEMADE. Te water. Gistem Iddag geraakte een der kinderen van den ".eer H. H. alhier in een zwanen- kolk. De aanwezige zwaan duwde het kind onder de wateroppervlakte. De heer G. H. die het ongeval zag begaf zich te water en mocht het genoegen smaken de kleine weer op het droge te brengen Tijdens de red ding werd hij evenwel door de zwaan aan het gezicht gewond. Aanbesteding. Ten raadhuize had de openbare inschrij- plaats voor het maken van een betonnen waibeschóeiing met vijf brugvleugels cn 'n landhoofd op paalfundeering in het zuiden van Roelofarendsveen. Er waren 3 inschrij vers. De uitslag was als volgt: P. J. en H. Visser te Wassenaar vcor f.6300; M. Hoek te Alphen a. d. Rijn voor f.6000; M. Konings te Leiden voor f.5800; J. L. Zoet te Oude-Wetering voor f.5629: C. J. Kiebert te Sassenheim voor f.5562; C. Godschalk en M. van der Voort te Lei- Leiden voor f. 5160; Gebrs. J. en P. van Wijk te Alphen a. d. Rijn voor f.4897; M. J. M. Jansen te Nieuwe-Wetering voor f. 4373, en L. J. Jansen te Rijpwetering voor f. 4740. De gunning is aangehouden. Gouden huwelijksfeest. BOSKOOP. Voor Zondag 23 Mei zal de Zondags dienst worden waargenomen door ar. A. S. Kater, telef. 38. KOUDEKERK. Beproeving van de nieuwe brandspuit. In tegenwoordigheid van het gemeente bestuur en de raadsleden, den technischen adviseur van den Z.-H. Brandweerbond den heer Waardenburg, commandant* van de Alphensche brandweer, weth. C. A. van Dam van Hazerswoude, en den heer Eiker bout, werkzaam ter secretarie en technisch adviseur van de gemeente, alsmede van vele belangstellenden, werd de door de gemeente aangekochte motorbrandspuit be proefd. Met twee stralen, mondstukken resp. 28 en 32 m.M^ werd water gegeven. Over de werking was men zeer tevreden. De spuit heeft een 8 cylinder Ford-motor, model 1937 en geeft ruim 2000 liter water per minuut met een opvoerhoogte van 80 M. bij 2400 toeren. De spuit kan door twee man met de hand wordenvervoerd, rijdt op luchtbanden en kan zeer gemakkelijk achter een auto worden gekoppeld- Zij ls voorzien van een sterken schijnwerper mét kabel, om het terrein van den brand te verlichten en werd geleverd door de N. V. Brandspuitenfabriek v/h. A. Bikkers en Zn. te Rotterdam, met 10 jaar garantie. Vandaag is het feest ten huize van het echtpaar L. C. Groen in 't Woud en mej. C. M. Spierenburg, wonende Middelste gracht 143. alhier, die heden aan den aan vang van hun gouden huwelijksjubileum staan, waarna op 1 Juni as. hun 50-jarige echtvereeniging een feit zal zijn geworden. De bruid en bruidegom zijn respectievelijk 70 en 71 jaar oud en mogen zich in het be zit van een goede gezondheid verheugen; alleen het gehoor laat bij beiden te wen schen over. Laatstgenoemde was gedurende bijna een halve eeuw werkzaam bij de Kon. Ned. Grofsmederij en werd in 1930 met pen sioen ontslagen. Hun nakomelingschap be staat uit 5 kinderen, 16 klein- en 2 achter kleinkinderen. Moge nog menig goed jaar voor het krasse echtpaar zijn weggelegd. LEIDERDORP. Vergadering Polder Achthoven. In de vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den poider Achthoven, al hier, werd de rekening 1936 vastgesteld aan inkomsten f. 1447.84'/:, aan uitgaven op f. 1069.59. het batig slot alzoo f. 378.25'/:. De begrooting voor het jaar 1937 werd vast gesteld op f. 1427.75'/: in ontvangsten er. uitgaven bij een omslag van f. 2.50 per H.A. De tijdens de vergadering gehouden stem- EEN WELKOM GESCHENK IS ALTIJD EEN Wij kunnen U deze in zeer groote verschei denheid voorleggen, geschikt voor iedere hand. WATERMAN. PARKER, CAW, SWAN, NEFA, enz. 25 jaar ervaring op dit gebied. Haarlemmerstraat 169 1621 Telef. 1400 (Ingez. Med.) ming voor een bestuurslid heeft tot resul taat gehad, dat de heer J. D. van 't Riet' als zoodanig'is herbenoemd. WADDINXVEEN. Ver. „Veilig Verkeer". Met de ver. „Veilig Verkeer" gaat het hier naar wensch. De afdeeling telt reeds 120 leden. Op de algemeene vergadering Van de vereeniging is besloten, dat Wad- dinxveen een eigen bestuur zal vormen, hóewei hét verband met' Gouda behouden zal blijven. Het plan bestaat dat binnen kort een openbare vergadering zal worden gehouden, waar dan een verkeersfilm ver toond wordt en men tevens een bestuur zal kiezen. Ippp 15. Oom Brom en Sim en Dickie hoefden niet veel woorden te vermorsen, of iedereen wist reeds, dat Thijs een zak met goud door 't bosch zou torsen ook Leo Listig zou dit stellig nu te weten komenen hij zou leelijk worden beetgenomen! Want Thijsje nam, toen nu de avond kwam, een zakje met wat zand; oom Brom en Simmie namen 'n zwaren knuppel in hun hand nu kon de tocht beginnen, en 't lieele plan kan je thans zelf al wel verzinnen. „Dus mannen", zoo sprak Thijs, „ik reken op je moed. Begrijp mij nu goed. Ik ga, met dezen zwaren zak. het bosch in. kalm, op mijn gemak. Jullie volgen op een afstand zacht, en houden goed de wacht pas op, dat niemand je bemerkt Dan zullen wij eens zien of deze list wel werkt! Als de rcovers mij nu zien, vallen zij mij aan misschien dan komen jullie vlug te voorschijn schieten, en grijpen die bandieten!" Oom Brom nam nog een slokje levertraan, en zei: ,,'t Is goed, komaan, komaan, wij zullen maar eens gaan". 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7