LAATSTE BERICHTEN E L T AX 666 LEIDÏC" DAGBLAD - Eerste Bied Donderdag 20 Mei 1937 RECHTZAKEN Binnenland Buitenland •praak, waarin hy op de eerste plaats uiting gal aan de vreugde van het Hon- gaarsche volk. Hij wees op de vele banden van vriendschap, welke Hongarije en Italië verbinden. Hongarye heeft reeds dikwijls geput uit de ryke geesteiyke bronnen van Italië en heeft, hierdoor de beschaving in het Westen kunnen verdedigen. Hongarye zal ook nooit vergeten, dat in de droeve jaren van het verleden Italië de eerste was, die het weer de hand toestak, zoodat het weer beteekenis kreeg in de internatio nale politiek Vervolgens wees Horthy op de protocol len van Rome, welke een hechte grond slag vormen voor de samenwerking tus- schen beide landen en Oostenrijk. In sa menwerking met het krachtige Duitsch- land zullen deze een solide pij Ier zijn voor een waren en duurzamen vrede. Tenslotte stelde Horthy een dronk in op ae gezondheid van den koning en de koningin van Italië en het welzijn van het Italiaansche volk. Koning Victor Emanuel dankte voor deze woorden. Hij verklaarde getroffen te zyn door de vriendschap van het Hongaar- sche volk. Hij herdacht het bezoek, dat Horthy enkele maanden geleden gebracht heeft aan Italië. Ook de koning wees op de protocollen vair Rome, die een solide eco nomische en jrolitieke constructie vormen. Tezamen met Oostenrijk en Duitschland toont deze samenwerking iederen dag meer haar belang voor het evenwicht en den vrede in Europa. Hongarye draagt in zich onuitputtelyke schatten van beschaving en voelt, dat het in het fascistische Italië, dat zijn groot heid in Europa heeft heroverd, een vriend bezit, waarop het rekenen kan. „Uit naam van deze vriendschap .en met een levendige voldoening over de ont vangst in deze schoone hoofdstad, hef ik mijn glas op de gezondheid van Uwe Hoog heid en op het steeds groeiend geluk van het edele en sterke Hongaarsche volk." In een onderhoud met journalisten heeft Dieckhof, de nieuwe Duitsche ambassadeur te Washington, gesproken over de moge lijkheid van geleidelyke ontwapening. De landen aldus zeide hy zouden kunnen beginnen met de afschaffing van gifgassen en zekere soorten bommen en daarna ge- leidelyk tot beperking van alle wapens kunnen overgaan. Het is een nieuw geluid van Duitsche zyde! Aan een diner te Londen heeft James Gerard, die Roosevelt vertegenwoordigd heeft tydens de Engelsche kroning, op de vraag: .Kunnen wij een einde maken'aan den oorlog". o.m. verklaard: „Het zou tyd kunnen zyn voor het byeenroepen van een conferentie met het doel de handelsbe lemmeringen e.d. uit den weg te ruimen, welke zonder twyfel prikkelen tot oorlog. Ik denk echter, dat- wy' moeten wachten tot zekere naties uitgehongerd zyn door haar revolutie en oprecht vrede zoekend tot ons komen, anders zou een groote con ferentie heden niets anders zyn dan een oneen volging van eischen en twisten. 4556 (Ingez. Med.) BELGIË De amnestie. De Kamer heeft gistermiddag in opge wonden atmosfeer een begin gemaakt met de debatten over de wetsvoorstellen, strek kende tot hét verleenen van amnestie aan de na den oorlog wegens verraad veroor deelde Flaminganten. Herhaaldelyk onder broken door Rexisten en Vlaamsch-Natio- nalisten. verdedigde van Zeeland het re- geeringsontwerD dat volledige en onvoor waardelijke amnestie behelst. De eerste minister heeft echter de amendementen van de bevoegde commissie aanvaard, waardoor het recht van verkiesbaarheid slechts toegekend zal worden aan hen die daarom gevraagd zullen hebben en een verklarine van trouw zullen hebben onder teekend jegens den ondeelbaren Belgischen staat. Van Zeeland rechtvaardigde de hou ding van het kabinet met te wijzen op zijn wil tot kalmeering. Vandervelde steunde het standpunt van de regeering Heden zullen de debatten worden voortgezet. De liberale Kamerfractie heeft vergaderd in bfizyn van minister van onderwijs Hoste. De aanwezigen hebben zich met op één na algemeene stemmen uitgesproken tegen het beginsel van amnestie en den wensch uitgesproken, dat in het belang der natio nale eenheid de stemming over de wets ontwerpen. zou worden uitgesteld. De interparlementaire handelsconferen tie, te Parys byeen, heeft een motie aan genomen. waarin wordt voorgesteld, dat in alle landen van herkomst de grondstoffen beschikbaar worden gesteld voor iederen kooper. in gelijke omstandigheden, dat in beginsel wordt afgezien van ieder stelsel van bemoeilyking of beperking van den uitvoer van grondstoffen, dat weer een grootere vrijheid in het internationale goe derenverkeer, het kapitaal en het perso nenverkeer bereikt wordt, dat een mone taire stabilisatie en een normalere functio neering van het internationale crediet ver zekerd wordt, dat een politiek, die streeft naar gelyke behandeling van vreemdelin gen in koloniaal gebied, in het bijzonder door overeenkomsten, begunstigd wordt, dat het. sluiten van overeenkomsten tus- schen grondstoffen voortbrengende en grondstoffen gébruikende landen bevorderd wordt, dat de internationale kartels voor grondstoffen onder een toezicht worden geplaatst, waaraan ook door vertegen woordigers van grondstoffen gebruikende landen zou moeten worden deelgenomen. Verder is een resolutie betreffende de eco nomische beteekenis van regionale verdra gen aangenomen. Daarin wordt het nood- zakelyk geacht, dat de clausule van meest- begunstigde natie gehandhaafd blyft en de tolmuren geslecht worden. Tenslotte is een motie goedgekeurd, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat het evenwicht tusschen de voortbrenging en het verbruik van land bouwproducten, dat thans verkregen is, gehandhaafd blyft door een politiek van samenwerking tusschen de voortbrengende landen, opdat het niet tot een nieuwe crisis in den landbouw kome. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. De Protestantsche bisschop van Chicago, Craig Stewart, heeft medegedeeld, dat hy het volkomen eens is met de door kardinaal Mundelein gesproken woorden. Hy heeft verklaard, dat de beschuldigingen van de nationaal-socialistische bewindvoerders in Duitschland tegen de katholieke geestehjk- heid hem leed hebben gedaan, en dat het hem genoegen doet, dat thans eens tegen deze beschuldigingen is geprotesteerd. De Duitsche gezant te Washington heeft lntusschen geprotesteerd tegen de uitlatin gen van den kardinaal. De „Angriff" keerde zich gisteren in felle bewoordingen tegen den kardinaal-aarts bisschop van Chicago. Mundelein. Het blad is van meening. dat de woorden van den kardinaal het geheele Duitsche volk belee- dlgen. Het blad verklaart ten slotte, dat het in Duitschland gaat om een duideiyke en klare verhouding tusschen kerk en staat en niet, zooals kardinaal Mundelein beweert, in een algemeenen aanval op de R.K. Kerk. Tegenover de woorden van kardinaal Mundelein stelt het blad de verklaring van den Bisschop van Trier, dr. Bornewasser, die 8 Mei j.l. voor het strafgerecht te Trier verklaarde, dat hij met t oog op de ernstige zedelyke misdrijven onder de ordebroeders in zyn diocees naar Rome gereisd was en van den Paus buitengewone volmachten tot tegengaan der mlsdryven heeft ontvangen. Gisteren is vonnis gewezen in het zede- lijkheidsproces tegen den katholieken gees telijke E. D., die veroordeeld werd tot vyf jaar en zes maanden tuchthuisstraf en ver lies van burgerlyke eererechten voor den tyd van vijf jaar. Een jaar voorarrest wordt in mindering gebracht. FRANKRIJK De stakingen. De staking in het waterleidingsbedrijf te Lyon is na tusschenkomst van burgemees ter Herriot geëindigd. Ook de Parijsche kappersstaking is afgeloopen. De werkgevers in de havenbedrijven van Rouaan hebben besloten tot uitsluiting der arbeiders, daar de dokwerkers hun loo- nen niet voldoende achten en daarom gis teren lijdelijk verzet hebben gepleegd. ENGELAND De Rijksconferentie. Einde staking te Beardmore. Op de ryksconferentie heeft minister Eden een volledig overzicht van de buiten- landsche aangelegenheden gegeven. Hy sprak een uur lang en liet zich aldus verneemt men niet pessimistisch uit. Zyn rede had voornamelijk betrekking op het Europeesche vraagstuk en was gedeel telijk van historische strekking: hy bracht de gebeurtenissen sedert het tot stand komen van het verdrag van Versailles in herinnering De afgevaardieden waren al gemeen van oordeel, dat hy een zeer dul- deiyke uiteenzetting gaf Ook Baldwin heeft een korte rede gehouden. In de officieele mededeeling wordt ge zegd. dat een commissie voor grondwette- lyke vraagstukken ls gevormd. De Valera heeft gisteren in een rede voor de Iersche Dail uiteengezet waarom Ierland niet vertegenwoordigd ls op de Ryksconferentie. „Wy wenschen niet ln denzelfden toestand te komen als tydens de conferentie van Ottawa, toen de Brit sche ministers poogden ons te beschouwen als een volk, dat ziin woord niet houdt. Toen de Engelsche delegatie zich naar Ot tawa begaf, ging de Engelsche regeering invoerrechten heffen op onze landbouw producten. Wij zouden Ottawa onmiddellyk hebben verlaten, waren wy niet de gast van de Canadeesche regeering geweest. Als wy aan de Rijksconferentie deelnamen, zou men daaruit kunnen concludeeren dat wij tot samenwerking bereid zouden zyn. Voor het zoover is moeten echter bepaalde problemen worden geregeld." De huidige situatie van den Volkenbond is min of meer twijfelachtig en tenzij de zijn positie aanklevende gevaren uit den weg worden geruimd, is het mogelyk. dat wii ons uit den Volkenbond terugtrekken, aldus De Valera. Hij voegde hieraan toe: ik hoop, dat dit niet zal geschieden, want ik geloof, dat er noe groote mogelijkheden bestaan in den Volkenbond voor de kleine naties. Morgen zullen 17.500 werklieden op de scheepswerven van Beardmore, die sedert maanden staken, het werk hervatten. Er is een overeenkomst tot stand geko men tusschen stakers en de directie, vol gens welke geen sancties zullen worden toegepast op de stakers en onderhande lingen hervat zullen worden op het punt, waar zij zijn afgebroken toen de werklie den de staking begonnen. ITALIË. Het rijk in Afrika. t In de Kamer heeft de minister voor Afrika gesproken over de ontwikkelingvan de Italiaansche koloniën in Afrika, waarby hy in het bijzonder sprak over de betee kenis van Libye als Italiaansche kolonie. De regeering is niet voornemens aldus spr. eén assimilatie-politiek te voeren ten aanzien van de inlandsche bevolking. Zy streeft veeleer naar een politiek van samenwerking. De sympathie van Italië voor de Arabi sche bevolking wordt bewezen door het handhaven van de geloofsvrijheid, van de eigen rechtspraak, van de taal en door de bescherming van de oude cultuur. De trouw van de Mohamedanen is hier door versterkt en heeft Italië ook de sym pathie gebracht van de Mohamedanen, die buiten het Italiaansche rijk wonen. De minister verklaarde verder, verwy- zende naar de woorden van Mussolini, dat Italië thans in koloniaal opzicht bevre digd is. Italië is voorneméns zoowel in Libye als in Italiaansch Oost-Afrika het vestigen van kolonisten te bevorderen. Ten aanzien van de economische ont wikkeling van Italiaansch Oost-Afrika ver klaarde de minister, dat de staat geenszins een monopolie-politiek wil volgen; hy zal zich beperken tot het uitoefenen van con trole op de particuliere bedrijven. Evenmin is de regeering voornemens den handel uitsluitend naar Italië te leiden. Zij venscht. dat het land zijn oude cliënteele behoudt, zoowel voor in- als voor uitvoer en zelfs nog verdere afzetgebieden in het Oosten verovert. Voor Italiaansch Oost-Afrika is een zes jaren-plan opgesteld voor het uitvoeren van openbare werken. Het wegennet zal verder worden uitgebreid en de haven van Assab zal worden verbeterd. Dit moet de eerste haven van het. imperium worden. Eveneens zullen de rivieren genormali seerd worden en verder denkt men aan de verbetering van den landbouw en 't bosch wezen. De Engelsche bladen ^jjn weer toegelaten vanaf 18 Mei, behalve de ..Manchester Guardian", de „News Chronicle" en de „Daily Herald". JAPAN. De politieke crisis. Alle politieke partyen. met uitzondering der regeeringsparty Sjowakai, eischen het aftreden van Hajasjl. De party der sociale massa heeft medegedeeld tegen de regee ring te zullen stemmen, doch zy wenscht met het spel van het bourgeois-parleraen- tarisme te spelen door deel te nemen aan de oppositie-liga. Na afloop van den kabinetsraad gaf Hajasji te verstaan, dat de regeering geen rekening moet houden met de protesten der politieke oartyenvwoor de byeenkomst van den Landdag. Hij verklaarde, dal Ja- j nan niet de constitutioneéle regimes van de Westevsche democratieën moet navolgen doch een eigen regiem moet hebben, dat geen dictatuur beteek'ent. OOSTENRIJK Terroristenorganisatie ontdekt. De grenspolitie heeft in het bezit van een nationaal-socialist, die de Duitsche grens wilde overschrijden, een rapport aange troffen, waaruit blykt, dat in Oostenryk een groep terroristen bestaat, die voor het plegen van aanslagen gebruik maakt van stink- en traangasbommen. Alle in 1938 gepleegde aanslagen, o.m. die op het Ope rabal, waren het werk van deze organisatie Zes personen zyn gearresteerd. DANZIG De Centrumparty en de Nat.-socia listen. De Danziger nationaal-sociallsten heb ben den leiders van het katholieke cen trum een rondschryven gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd den strijd op te geven en zich te voegen by de „overwel digende meerderheid" van het nationaal- sooialisme. De leiders van hel centrum hebben ge protesteerd tegen hetgeen zij een „slechte grap" noemen en hebben de leden hun ner party aangespoord in hun houding te volharden. De terugkomst van het prinselijk paar. Naar wij vernemen zullen prinses Juliana en prins Bernhard zich Zaterdagmiddag te Harwich aan boord van H.Ms. „Java" in schepen voor den overtocht naar Neder land De „Java" zal denzelfden avond om 7 uur te IJnrulden aankomen, alwaar het prin selijk paar zal debarkeeren. Tewaterlating flottieljeleider Tromp. Naar wü vernemen zal H.M de Koningin Maandag aa. per auto van Het Loo naar Amsterdam reizen, waar zii te drie uur aan den steiger van de Holland-Amerikalijn, het „Steenen Hoofd" bij. de Westerdoksdlik. zal aankomen De Koninklijke sioeD zal H M. dan naar het terrein van de Nederlandsche scheepsbouw maatschappij aan den over kant van Het LJ brengen, waar zü te half vier den flottieljeleider „Tromp" te water zal laten. EERSTE KAMER. BESLUITEN VAN HEDEN. De Eerste Kamer heeft het tweede wets ontwerp tot wijziging van de L.O.-wet 1920 (het z.g. concentratie-ontwerpi aangeno men met 27 tegen drie stemmen (tegen van de soc. dem. de heeren Ossendorp, Mendels en Rugge). De wetsontwerpen tot wyziging der wet od het levensverzekerings bedrijf 1922 en tot wyziging van de art. 141. 154. 157. 158. 159 en 177 wetb. van strafvordering worden zonder debat en z. h. stemming aange nomen. JOHANNES. De algemeene vergadering. Onder presidium van den heer J. Hobma van Utrecht, zulks bij ontstentenis van den voorzitter, den heer A. J. Drewes die onge steld is, kwam de vereeniging „Johannes" tot steun aan bejaarde, zieke of hulpbe.' hoevende onderwyzers en onderwyzeressen van Chr. scholen, gisteren in de Diergaarde te Rotterdam in Jaariyksche algemeene vergadering byeen. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelyke wijze, waarna de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, de heeren C, zyderveld te Arnhem en J. Hobma te Utrecht, werden goedgekeurd. De heer G. Muys te Amster dam werd als bestuurslid herkozen. Medegedeeld werd dat de vereeniging thans haar geheele verzekeringsbedrijf heeft overgedragen aan de Eerste Nederlandsche, waarbij de bij de vereeniging verzekerden ten zeerste zyn gebaat. Het verzekerd be drag kan n.l. uit de gelden van de uitkee- ringskas by deze maatschappy' worden verhoogd met 20°/», De vereeniging scheidt scherp tusschen verzekering en ondersteu ning. De „verzekering" wordt nu verder verzorgd door de Eerste Nederlandsche en de ondersteuning wordt door de vereeniging voortgezet uit de ondersteuningskas, die zulks ruim toelaat. De vergadering hechtte aan het voorstel tot statutenwyziging dat door deze veran dering noodlg is, haar goedkeuring. Na rondvraag werd de vergadering op ge bruikelyke wyze gesloten. DOODELIJK ONGELUK TE NIJMEGEN Vanmorgen is op den Daalschenweg te Nymegen de 14-jarige T. W., die op de fiets naar zijn werk ging, doordat hy tegen het achterwiel van een andere fiets reed, ge slipt. De jongen viel en kwam met het hoofd onder een der achterwielen van een juist passeerende vrachtauto terecht. Hy werd op slag gedood. DE „VORST VAN GELEEN" ZAL OOK MOETEN STEMMEN. Dr. F. J. L„ wonende te Heerlen, zich noemende de „Vorst van Geleen", heeft aan den kantonrechter te Heerlen ver zocht, hem van de kiezerslyst der gemeen te Heerlen af te voeren op grond van zyn hoedanigheid als „vorst". De kantonrech ter heeft hierop een afwijzende beschik king gegeven. Dr. L. heeft aan den hoogen raad cas satie verzooht van deze beschikking en daarby als middel voorgesteld: schending en verkeerde toepassing van het volken recht. De hooge raad. arrest wijzende, heelt overwogen, dat art. 21 des kieswet voor- schryft, dat de wetsbepalingen moeten worden aangewezen, waarvan schending of verkeerde toepassing beweerd wordt. Aan gezien zulks hier niet is geschied, heeft de hooge raad het verzoek niet ontvankelyk verklaard. CONDUCTEUR VAN DE N. Z. H. T. RL WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD. De Haarlemsche rechtbank heeft van daag uitspraak gedaan in de zaak tegen een 56-jarigen conducteur der N. Z. H. T. M„ die terecht had gestaan wegens ver duistering en brandstichting. De man had ongeveer een halt jaar lang minder geld afgedragen dan hy voor ver kochte plaatsbewyzen ontving en op deze wijze de maatschappy voor ongeveer vier honderd gulden benadeeld. Door de con- trole-staten te vervalschen wist hy een tyd lang ontdekking te voorkomen, maar tijdens een brandje ln zijn woning vond de politie een hoeveelheid gedeeltelijk ver brandde tramkaartjes waardoor de knoeie ryen aan het licht kwamen. Het O. M. had veertien dagen geleden, wegens verduistering, een jaar en drie maanden 9 gevangenisstraf geëtscht en vryspraak voor de ten laste gelegde brand stichting. aangezien het wettig bewijs hiervoor niet geleverd was. De rechtbank veroordeelde den conduc teur heden tot negen maanden gevan-1 ggnisstraf wegens verduistering en sprak hém vrij van de ten laste gelegde brand stichting. NED. BOND VAJI KLOMPENMAKERS PATROONS. In de te Zutphen gehouden algemeene vergadering van den Ned. Bond van Klom penmakerspatroons is besloten de actie tot het verkrijgen van een scherpere contin- genteermg voort te zetten. Tevens werd besloten pogingen in het werk te stellen om tot een vestigingsverbod voor de klom penindustrie te komen. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer J. v. d. Berg uit Harmeien, aanvaardde een bestuursvoorstel om mede te werken aan de stichting van een be- drijfsraad voor de klompenindustrie. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Op den eersten Pinksterdag reed te Leende de heer Sallaerts uit Valkenswaard met zyn motorfiets in volle vaart tegen een brandspuithuisje. Ernstig gewond werd S. die bewusteloos was, naar het St. Jozef ziekenhuis te Eindhoven vervoerd. Zonder bli kennis te zijn gekomen is de man van nacht aan de gevolgen van de botsing over leden TAXE-GEDEELTE CONSURIPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale, 23 Mei t.m. 29 Mei consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 5.25 cent. eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits afdracht. Overmelk regeeringsminimum- prijs 4 cent. Afdracht bü levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. SCHEEPSBOTSING BIJ TERSCHELLING. IN/T IN LETTEREN DE KUNST OM DE KUNST. De heer Lasander deelt ons mede, dat door hem op de tentoonstelling „De Kunst om de Kunst" geen schildery ls gekodht. Britsch tankschip in aanvaring met Duitsch stoomschip. Het Britsche tankschip „Helka" is van morgen tengevolge van den mist ter hoog te van Terschelling in botsing gekomen met het Duitsche s.s. Pretoria". De „Helka" heeft vry ernstige averij opgeloopen, doch is op eigen kracht doorgevaren. Slachtof fers zijn niet te betreuren. De „Pretoria" heeft de reis voortgezet naar Amsterdam, waar het voor onderzoek zal worden oogenomen in een der droog dokken van de Nederlandsche dokmaat- schappij. Het schip, dat vrijwel met nor male snelheid vaart en dat geconvoyeerd wordt door de zeesleeoboot .Holland" van de firma Doeksen te Terschelling, werd te omstreeks drie uur te IJmuiden verwacht. De „Pretoria" is een der nieuwe dubbel- scliroef-oassaglerschepen van de Duitsch- Oost-Afrikalyn te Hamburg en werd in 1936 op de werf van Blohm U Voss te Ham burg gebouwd De inhoud van het schip bedraagt 15.500 bruto ton De Pretoria" was op een zoogenaamde voorreis, welke in het zomerseizoen meestal aan de groote reis naar Afrika voorafgaat. De schepen gaan dan van Hamburg naar Rotterdam en Antwerpen, om via Bremen naar Ham burg terug te keeren. Op deze voorreizen, welke als een soeciale trip voor passagiers zijn bedoeld wordt in de genoemde havens lading ine' --.en voor de groote reis. De „Helkr meet 3471 bruto ton en kan 5.000 ton olie vervoeren. Het schio is eigen dom van de Euxine Shipping Cy. Ltd. te Londen en ls in 1912 gebouwd bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappy. De vlootrevue te Spithead. 300 schepen nemen deel. i De Engelsche koning, de koningin en prinses Elizabeth zyn gisteravond te Cos- ham by Portsmouth aangekomen. Zy gin gen aan boord van het koninkiyke jaoht „Victoria and Albert", waar zy den naoht doorbrachten. Te Portsmouth heerscht op het oogen- blik dezelfde sfeer als te Londen op den dag der kroning. De geest van Nelson, den overwinnaar van Trafalgar, waart over de reede, waar het grootste aantal oorlogs- en koopvaardyschepen, dat men sedert den wereldoorlog by elkaar heeft gezien, geïnspecteerd zal worden door het Brit sche koningspaar aan boord van tiet ko- ninklyk jaoht, dat gevolgd zal wordendoor het Jacht der admiraliteit en de schepen, die de gasten der regeering zullen ver voeren. Het is voor de eerste maal, dat Indië, Canada, Nieuw-Zeeland en Australië door schepen van hun eigen marine vertegen woordigd zullen zyn. De vloot van het Britsohe ryk is vertegenwoordigd door 145 oorlogsschepen van de verschillende klas sen, waarby nog gevoegd moeten worden de 17 buitenlandsche oorlogsschepen, die gekomen zyn om het Britsche koningspaar de huldebetuigingen van de vlootmogend- heden van alle deelen der aarde te bren gen. In totaal nemen 300 schepen aan de revue deel. Duizenden toeschouwers uit binnen- en buitenland, hebben ln den vroegen morgen reeds een plaatsje op den oever gezocht of aan boord van vaartuigen. De koning heeft de nagedachtenis van Nelson gehuldigd door in gezelschap van ae koningin, prinses Elizabeth en den her tog en hertogin van Kent een bezoek te brengen aan het oude admiraalschip van den grooten Engelschen zeeheld. Daarna ontving de koning aan boord van zyn jacht de hooge officieren van de buitenlandsche oorlogsschepen en de op perbevelhebbers van de thutsvloot en de Middellandsche Zeevloot, alsmede de leden van de Admiraltty board. De koning reikte aan alle buitenlandsche officieren kro ningsmedailles uit. Ieder dezer officieren bereikte het ko- ninklyk jacht aan boord van zyn eigen sloep, die de vlag van het betreffende land voerde. Omstreeks het middaguur werd het aan tal toeschouwers, dat te Southsea, op bet eiland Wight en te Stokesbay verzameld was, op een millioen geschat. Duizenden hebben den naoht op het strand doorge- gebraoht, aangezien de hotels te Spitheae etampvol waren. VIERDUIZEND KINDEREN UIT BILBAO NAAR ENGELAND. De Britsche regeering heeft, naar ver luidt, thans telegraphisch doen weten, dat zy toestemt in de toelating van 4000 kin deren, welke met de „Habana" naar Groot- Brittannië zullen worden overgebracht. SPANJE WENDT ZICH TOT DEN VOLKENBOND. De Spaansche regeering heeft in een telegram aan den Volkenbond, ondertee kend door den nieuwen minister van bui tenlandsche zaken, Giral, verzocht, in fle agenda van de zitting van den Volken- bondsraad, die op 24 dezer zal aanvangen, de kwestie van de buitenlandsche inmen ging in den Spaanschen burgeroorlog °P te nemen. HEVIGE BRAND OP LUZON. Uit Manilla wordt gemeld, dat de stad Paracal op het eiland Luzon (Philippine" in brand staat. Het aantal gewonden moe zeer groot zijn. Hoeveel personen bij brand om het leven zyn gekomen, staa nog niet vast. Paracal telt 10.000 Inwoners. BLIKSERIINSLAG VEROORZAAKT HEVIGEN BRAND. Tengevolge van blikseminslag Poznan ln Polen een hevige brand gewo De schade bedraagt naar schatting scheidene millioenen zloty. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2