STADSNIEUWS Buitenland DONDERDAG 20 MEI 1937 No. 23(63 YISSCHERIJ-BERICHTEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN ISsie laargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnt per 3 maanden f. 2.39 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 ZONDAGSSCHOOL „DE 24 HUIZEN". Herdenking van het zestigjarig bestaan. De Zondagsschool „De 24 Huizen", die reeds zestig jaar met zooveel zegen mag arbeiden in Wijk IV der Ned. Herv. Ge meente. heeft gisteravond in het gebouw prediker dit diamanten jubileum herdacht. Onder de veie aanwezigen merkten wij onderscheidene oud-leden van het perso neel en afgevaardigden van Zondagsscho len Evangelisatie-vereenigingen op. De voorzitter van het bestuur, ds. J. C. van Apeldoorn sprak een kort inleidend voord, waarin hij allereerst dank bracht aan God, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn. God heeft ons bij den Zondagsschoolarbeid rijkelijk willen zege nen en daarvoor zal Hij ook in het middel punt van onze herdenking staan. Tevens zal ons herdenken zijn een ver- cotmoediging voor God, want anders krijgt God niet de eer, die Hem toekomt, 't Ge denken plaatst ook het verleden in het tegenwoordige en doet ons onze tekort komingen i zien. Aan de hand van Ps. 48 zette spr. dan om. uiteen, dat de Zondagsschool een plaats dient te zijn waar God woont. Er dient onder on s dan ook zeker plaats te zijn om Gods genade te herdenken, een genade, die weer hoop voor de toekomst geeft. Het gedenken brenge ons echter tot de belijdenis: wij zijn geringer dan alle wel daden en trouw aan ons bewezen. Voorts dienen wij God te zien in Zijn eeuwigheid tn onszelf in al onze kleinheid en onge- :echtigheid. In het geloof zullen wij moe dig verder gaan met ons werk waardoor Gods genade wordt verheerlijkt en waar door den kinderen een zegen wordt bereid. Het Chr. Muziekgezelschap „Symphonia" o. 1 van den heer J. Plu liet zich hierna •enige malen hooren, waarna het woord ras aan den heer Joh. W. Kret, die het onderwerp behandelde: „De Zondagsschool tn de geestelijke vorming onzer jeugd". In het begin van zijn rede gaf spr. een uitvoerige beschouwing over het ontstaan van den Zondagsschoolarbeid om hierbij tevens stil te staan bij de oprichting van de thans jubileerende Zondagsschool „De 24 Huizen". De stoot tot deze oprichting, raaraan de Zondagsschool ook haar naam ontleent, heeft mej. Kaatje Kors in het hofje „De 24 Huizen" aan de Langegracht gegeven. Met enkele kinderen kwam zij in dit Hofje geruimen tijd samen. Ook werd nog geruimen tijd Zondagsschool gehouden in eenscheerwinkel van Jaap Marijt eveneens aan de Langegracht. De scheer- stoel was toentertijd bestemd voor de Zondagssohooljufrouw, terwijl de kinderen voor zich zelf een stoof mede namen. De naam van mej. Drost, een dochter van wijlen ds. Drost werd door spr. in dankbare herinnering gebracht voor al het werk, dat zij in den tijd na de oprichting der Zondagsschool heeft verzet. Bij de ontwikkeling van het Zondags schoolwerk stilstaande, wees spr. er op, dat onder invloed van het Réveil langzaam aan een Zondagsschool op positief Christe- iijken grondslag is tot stand gekomen. Dr. Capadose, die in 1836 met een leerling te Den Haag dit werk aanvatte, is een der grondleggers van de Zondagsschool ge veest. Over de geestelijke vorming der jeugd sprekende, toonde spr. aan dat het kind zielezorg behoeft. Vormt het gezin hiertoe den grondslag, hiernaast kan ook de Zon dagsschool aanvullend werken. De taak van het Zondagsschoolpersoneel zal er op gericht dienen te zijn, dat de climax der Heilige Schrift op verschillende wijze naar voren wordt gebracht. Óp de wijze en Inhoud van het vertellen komt het hierbij zeer veel aan. Spr. besloot zijn toespraak met de ouders aan te sporen om hun kinderen bij het verlaten van de Zondagsschool direct op de Catechisatie te doen en hen verder deel •e doen nemen aan het vereenigingsleven. Kaar dit dan geleid in eoht Christelijke banen. Na een geanimeerde pauze was er gele genheid om gelukwenschen uit te spreken, nis eerste maakte hiervan de heer Van °en Berg gebruik, die het woord voerde namens de Wijkvereeniging van Wijk IV. naast een bloemenhulde bood spr. ook een geschenk onder couvert aan, dat op den hrgaansdag kan worden besteed. Voorts joerden nog het woord de heer Turen- »ut van Katwijk aan Zee. oud-Zondags- .cnooionderwijzer aan „De 24 Huizen", de Maren Siera en Sierat. diakenen van "Us IV. de heer Keereweer namens de jbnderkerk, mevr. Van Apeldoorn voor de bameskrans en de Meisjesvereeniging en verder nog afgevaardigden van zuster verenigingen. Met een dankwoord heeft ds. Van Apel- deze herdenkingssamenkomst ge goten. DE GEREF. SCHOOLVEREEN. Een beroep op Ged. Staten. Haar wij vernemen is het bestuur der 'ra'. Schoolvereeniging alhier in beroep j^aan bij Ged. Staten van Zuid-Holland /r' het Raadsbesluit van 19 April 193'7 /Zfrbij de vergoeding voor de boventallige mmijzers aan de Geref. lagere scholen jb aanzienlijk lagere bedragen werden jsgesteld, dan die waarop het bestuur "vtst recht te hebben. R.K Staatspartij. Henry de Greeve Pr. en mr. dr. Beaufort O.F.M. voeren het woord. Met een groote propagandavergadering in de Stadsgehoorzaal, heeft de R.-K. Staatspartij, afd. Leiden, haar verkiezings actie voortgezet. Toonden de vorige ver gaderingen een stijgende belangstelling, ditmaal bleek Leiden's grootste zaal te klein en moesten velen zich met een staan plaats of een bescheiden plaatjs in de kleine zaal, waar men het gesprokene door middel van een versterker kon beluisteren, genoegen nemen. Nadat alle aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen, nam de voorzitter der Leidsche afdeeling, mr. E. Bolsius, het woord. Spr. herinnerde aan den korten tijd, welke ons nog van den stemmingsdag soheidt en meende deze bij eenkomst als een inzet van de eindspurt te mogen beschouwen. Hierna gaf spr. het woord aan pater Beaufort voor zijn uiteenzetting van „Het program van Actie". Rede pater mr. dr. L. J. C. Beaufort O. F. M. Drie onderwerpen, aldus spr., zal ik voor u behandelen en wel den strijd voor onze staatkundigen, sociaal economischen- en geestelijken invloed in de politiek. Zullen wij onzen gezonden volksinvloed weten te behouden, of zullen wij meegevoerd wor den in fascistische of Nationaal socialis tische stroomingen? Onze partij geeft hierop een beslissend antwoord, als zij zich plaatst tegen iederen vorm van dictatuur en zich voor volksinvloed uitspreekt. En dan zijn er. zoo vervolgt spr., wel katho lieken die in de dictatuur hun heil denken te zien, en het woord democratie zoo graag uit het woordenboek zouden willen schrap pen, maar dan zijn zij zeker den aard, de historie en de traditie van ons volk ver geten! Ons volk, dat zijn vrijheid zoo duur heeft gekocht, duldt geen dictatuur. Het vraagt een waarborg der openbare con trole op de openbare zaak, het zal niet dulden dat de jeugdorganisaties verboden zullen worden, dat men de pers zal degra- deeren, ons onze kinderen zal ontnemen en de Kerk zal terugdringen. In ons land is een plicht aanwezig, nu het buitenland ons de gevaren der dictatuur dagelijks toont en omdat zij deze plicht beseft blijft onze staatspartij trouw aan den democra- tischen regeeringsvorm. Spr. wil niet be weren dat de a.s. verkiezingen een strijd zouden zijn tusschen democratie en dicta tuur. doch wel waarschuwt spr.: Blijf waakzaam, blijft zorgen voor een gezonden volksinvloed. Luister naar het woord van uw bisschoppen, opdat wij bewaard blij ven van een Encycliek over: „De toestand der R.-K. Kerk in Nederland!" (Applaus). Op het terrein der sociaal-economie ge komen, behandelde spr. allereerst het werkloozenvraagstuk. En dan moeten wij. aldus spr.. de regeering dankbaar zijn voor wat zij op dit gebied deed en doet. In ver band hiermee zal iemand het mij euvel duiden als ik hier een eeresaluut breng aan den man. die op 26 September 1936 zijn persoonlijke prestige prijsgaf voor een landsbelang. (Applaus). De heerschende werkloosheid is in haar tegenwoordigen omvang financieel niet meer vol te houden en moreel niet meer te verantwoorden. Er moet meer gebeuren en hierin sohuilt een belangrijke, zoo niet de voornaamste taak der komende re geering. De binnenlandsche afzet zal met kracht besohermd. de export niet minder moeten worden bevorderd. Hierna weidde spr. uitvoerig uit over het ordeningsvraagstuk. waarbij spr. opmerk te: dat slechts de stap voor stap methode hier succes kan hebben. Bij het derde en laatste punt van zijn rede, weidde spr. uitvoerig uit over het eerste punt van het actieprogram: Be scherming der politiek-Christelijke grond slagen onzer samenleving. Spr. citeerde in dit verband enkele pauselijke uitspraken in encyclieken om hierna de vrucht van het communisme in Rusland en Mexico nader onder oogen te zien. In onzen strijd tegen de godloosheid en modern heiden dom zullen wij opkomen tegen de heilig- schennende gelijkstelling van den een of anderen mensch met Christus. Met een krachtig propagandistisch woord voor lijst 1. besloot spr. zijn rede. Na een kort dankwoord door mr. E. Bol sius verkreeg pater Henry de Greeve Pr. het woord. Rede pater Henry de Greeve. De fout van de meeste menschen en juist van de meest getroffenen, aldus spr., is, dat zij blijven loopen aohter feiten en niet achter beginselen. Wat is politiek? En wat behelst zij? Politiek 'behelst de grootste en belangrijkste begrippen van onze samenleving, verband houdend met de diepzinnigste dogma's van ons heilig geloof. Hierna weidde spr uit over de terreinen waarover de politiek zich naast persoon en gezin beweegt, n.l. de maatschappij, het vaderland en het werk. De maatschappij is het meest volmaakte natuurzijn dat God ons gaf, waarin tevens de beteekenis van de menschwording van Ohristus moet geheiligd worden. Waar de wetenschap ver loren is geraakt voor God, zullen wij trachten ze te herwinnen. God heeft aan geklopt om door leer en economie te wer ken aan de uitbreiding van Zijn rijk. Elke volksafdwaling is een ramp voor het ver lossingswerk. Wat zal er eohter worden als een natie Goddeloos wordt. Een voorbeeld hebben wij in Rusland waar een afbreuk van achttien jaar. honderden jaren van oubouw noodzakelijk maken. Hierna zette spr. de noodzakelijkheid van een goede leiddraad uiteen: le. door een vertrouwd beginsel: 2e. door de een heid: 3e. door den wensch en den wil van zijn bisschoppen; 4e. door het politiek advies. Zonder beginsel storten wij ons in een chaos, zooals in Duitschland; zonder een vertrouwd beginsel wagen wij ons aan een experiment, een avontuur, zooals het Rus land is gebeurd. Met klem wekte spr. op om de eenheid niet te verbreken. Wat betreft den wensch en den wil van de bisschoppen zeide spr.: Het politieke feit wordt mede bepaald door geestelijke banen en inzichten. Rome heeft gespro kende zaak is afgeloopen! Daarom wekte spr. op om den wil en den wensch der bisschoppen op te volgen. In het tweede deel van zijn rede be handelde spr. het politiek advies, een zeer belangrijke zaak. waarover veel te weinig wordt gesproken. Velen houden zich daar niet aan. Politiek advies is het advies, ge geven door de politieke partij, in ons ge val dus: stemt No. 1 van lijst l.,Dit toch heeft een ruime beteekenis. Bij het stre ven naar politieke belangen, behooren wij steun te geven, niet af te kammen of op eigen houtje in of buiten de partij aan politiek doen, terwijl men er geen of wei nig verstand van heeft. In tijden van rust aldus spr.. kan dat geen kwaad, doch in tijden van vertroebeling of van strijd is dat, buitengewoon gevaarlijk. Spr. wil de stelling verdedigen, dat de gemiddelde kie zer voorlichting noodig heeft. Politiek ver- eischt nauwe kennis van de feiten in so ciale, nationale, internationale, monetaire en andere kwesties. Spr. waarschuwt tegen die politieke tin negieterij. 't Zijn de menschen die in de politiek bij zichzelf te rade gaan, die hun eigen advocaat zijn, zelf hun politieke huisje bouwen, daarin hun eigen politieke licht opsteken en tenslotte zich zelf in al hun domheden politiek begraven. Spr. gaf ten slotte den raad, wilt ge aan poli tiek doen, bedient u dan van het politieke advies en steunt de partij, die zal behar tigen uw belangen, die der maatschappij voor God en voor Vaderland! (Applaus). Na deze rede dankte de voorzitter, mr. Bolsius, den spreker voor zijn woord. Hierna sloot hij de vergadering met den Chr. groet, waarna door allen staande het „Aan U o Koning der Eeeuwen" werd ge zongen. DE HUTERSCHEN. Hun leven en werken. De samenkomst in de Doopsgezinde Kerk, waarin twee der uit Duitschland uitge weken Hutersche broeders tegenwoordig waren, vereenigde vele belangstellenden. Ds. ten Cate sprak een welkomstwoord en gaf een inleidende bespreking over de Huter sche broederschap, zooals deze in den hervormingstijd is ontstaan en zli van den aanvang af ten gevolge van haar beginse len van gemeenschap van goederen en weerloosheid aan vervolgingen heeft bloot gestaan Hans Zumpe sprak allereerst over de geestelijke verbondenheid, die ook bii ver schil heeft bestaan tusschen de Menno nieten en de Huterschen Hij beschreef hoe de Hutersche beginselen na den wereld oorlog te midden van een verscheurde wereld leidden tot een nieuwe gemeen schap. die in 1920 door Eberhard Arnold in Duitschland werd gesticht en die zich ves tigde od den Rhön-Bruderhof bii Fulda in Hessen Hij vertelde van het zich daar ontwikke lend leven en van wat door gemeenschap- Deliiken arbeid tot stand is gebracht, wees er op. dat eeensins de bedoeling heeft voor gezeten van een of andere politieke actie in de wereld, maar dat men een voorbeeld heeft willen geven van 'n werkelijke gemeen schap. door geloof en liefde gedragen. Met een rustige beheerschtheid sprak hil over het tragische einde, toen, nadat reeds groepen waren uitgeweken naar Lichten- stein en Engeland, op den 14den April jl. de hof bezet werd en men met achterlating van allen, waaraan men met groote liefde gehecht was, de vlucht moest n nen naar Holland. Maar al was de smart groot toch ging men niet in wanhoop heen; gedragen door een roepingsbesef blijft men vertrou wen in een nieuwe nieuwe toekomst. Steeds zullen harten weer door de beginselen ge grepen worden, zooals biiv. bliikt uit het feit. dat een jongeman uit. Leiden zich aan de broeders verbonden heeft om met hun mee te gaan naar Engeland, waar men hoopt zich weer te kunnen vereenigen in Door Adolf Braun werden lichtbeelden een gemeenschap op een broederhof. vertoond, die het leven op een broederhof te Fulda in Lichtenstein en Engeland lie ten zien. Dv ten Catei richtte zich ten slotte met een kort woord tot de broeders en wekte de aanwezigen op om de collecte wier op brengst mede zal helpen om de voortzetthig van de reis naar Engeland mogelijk te maken, te gedenken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving A, van Brero, Hooge Morschweg 33, Lei den. Lood- en zinkwerker; aanleg van gas- en waterleiding. Eigenaar; A. v. Brero, Leiden. Wijziging: Internationale Kunsthoorn Industrie N.V., Veurscheweg 21, Voorschoten. Opge heven is: Internationale Kunsthoorn In dustrie N.V. (zie Ned. Staatscourant van 3 Mei 1937, nr. 83) Opgericht is een nieuwe naamlooze vennootschap onder den naam: Internationale Kunsthoorn Industrie N.V. (Ned. Staatscrt. 4 Febr. 1937, nr. 23). Dir.: Jhr. Chr. C. Hora Siccama. Wassenaar. Comm.: C. J. C. Hora SiccamaJager; A. Groenenberg; H. A. J. M. Vermolen; C. H. A. SchellekensKlasens en H. v. Gouwelaar Maatsch. kap.: f. 250.000.—, waarvan ge plaatst en gestort f. 60.000. DIRECTIE DER H. T. M. GEEFT LES IN BELEEFDHEID! De directie der Haagsche Tramweg Mij. heeft heden als maatregel van orde inge voerd, dat kinderen en schooljongens, rei zende op school- of kinderkaarten op de trajecten LeidenWassenaarDen Haag Delft voortaan verplicht zijn hun zitplaat sen aan te bieden aan in een tramwagen staande min of meer bejaarde of gebrek kige personen. Daarvan zijn uitgezonderd de kinderen tot en met zeven jaar. alsmede gebrekkige, achterlijke of zieke kinderen, voor wie het staan in het looppad in het algemeen bezwaarlijker geacht kan wor den dan voor volwassenen het geval is. De conducteurs zullen zorg moeten dragen voor de juiste uitvoering van deze voor schriften. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen In disch recht de heer T. Ypma (Loosduinen) Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft de 25-jarige bestuurder van een met stee- nen geladen vrachtauto, J. G. H. uit Oegsl- geest in de Sitterlaan het zijschot van die auto tegen zijn borst gekregen, waardoor hij een ribfractuur bekwam. De E. H. D. vei voerde hem naar het Diaconessenhuis. Bij het herstellen van een kleed heeft oe 33-jarige mej. J. C.K„ wonende aan de Kastanjekade, zich gistermiddag met de punt van een schaar in het linkeroog gestoken. De E. H. D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat het oog ernstig getroffen was, zoodat voor het behoud wordt gevreesd. Mej. S. M. Grönloh, lid van de Leid sche Esperantisten Vereeniging „Pacen" siangde voor het Esperanto-examen B. Hedenmorgen te ruim 6 uur is de 28- jarige timmerman H. W. uit Zoeterwoude op de Vischmarkt aangereden door een postauto. Daar de man hierna klaagde over pijn in de heup, werd hij door den E. H. D. ter observatie naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. NAAR NOORWEGEN VERKOCHT. (Van onzen correspondent. De stoomtrawler Proef, die reeds gedu rende eenige jaren uit de vaart is, is naar Noorwegen verkocht. De trawler is in het dok geplaatst om voor de reis te worden klaargemaakt. EERSTE BLAD BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der invaliditeitswet (3de Blad). Sloep van Hr. Ms. „De Ruyter" gekapseisd; vier opvarenden vermist (Gemengd, 4de Blad). Jaarvergaderingen van den Kon. Ned. Mid denstandsbond en de Holl. Maat schappij van Landbouw (Binnenland, 3de Blad). Hollandia's roei wedstrijden; een beschou wing over de ploegen van Njord en Die Leythe (Sport, 3de Blad). Feestelijke ontvangst van 't burgemeester echtpaar te Lisse (4de Blad). BUITENLAND. 1 De vlootrevue te Spithead (Laatste Berich ten, 1ste Blad). Het Italiaansche koningspaar te Boedapest (Buitenland, 1ste Blad). Rond den Duitschen Kerkstrijd (Buiten land, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND Het Italiaansche koningspaar te Boedapest. Tegenstrijdige meeningen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 20 Mei. Tarbot per KG. f. 0.66—0.44; Griet per kist van 50 KG. f.2615; Tongen per KG f. 0.740.58; Groote Schol per kist van 50 KG. f.2722; Middelschol per kist van 50 KG. f. 2522; Zetschol per kist van 50 KG. f. 2115.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.263.80; Bot per kist van 50 KG. f.16; Schar per kist van 50 KG. f. 8.50— 2.40; Tongschar per kist van 50 KG. f.25— 19; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 4.803.50; Kleinmiddel Schelvisch p. kist van 50 KG. f. 1915; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f.167.60; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 6830.50; Gullen per kist van 50 KG. f. 208.50; Lengen per stuk f. 2.50—1.40; Heilbot per KG. f. 1.05— 0.94: Wijting per kist van 50 KG. f. 5.50 3.80; Koolvisch per stuk f. 1.150.65; Ma kreel per kist van 50 KG. f, 184.40. Aangekomen 5 stoomtrawlers: RO. 15 met f. 2585; IJM. 8 met f. 2544; IJM. 58 met f.3498; IJM. 432 met f.1242; IJM. 97 met f.1466; KW. 75 met f.516; KW. 35 met f.613; KW. 64 met f.719; SCH. 266 met £192; IJM. 204 met f.687. VLAARDINGEN, 20 Mei. Binnen te Vlaar- dingen: KW. 20 met 17 last: KW. 44 met 22 last en VL. 200 met 18 last van ver schillende schepen. Kolmaatjes groen f. 33.8034.80; maatjes groen f.26; maatjes klein f.815; maatjes grof f.5—8. De Interparlementaire handelsconferentie. Onder groote geestdrift is het Italiaan sche koningspaar-, vergezeld door Ciano, te Boedapest aangekomen. Direct na aan komst maakten de Italiaansche gasten in gezelschap van den Hongaarschen rijksbe stuurder admiraal Horthy een tocht door üe feestelijk versierde straten van de stad en reden vervolgens naar de Hofburg. Hier bood Horthy een intiem noenmaal aan. Later legde de koning van Italië een krans aan den voet van het gedenkteeken der helden. Hij werd zeer luide toegejuicht door de bevolking. De bladen wijden lange artikelen aan de betrekkingen van Hon garije met Italië, de meeste komen daarbij met nadruk terug op den eisch van de erkenning van Hongarije's gelijkgerech tigdheid op militair gebied en op de kwestie van de minderheden, die zij voor een rege ling in het Donaubekken van beslissende beteekenis achten. Minister-president Daranyi heeft giste ren graaf Ciano en diens echtgenoot! een dejeuner aangeboden. Ook de Italiaansche bladen schenken veel aandacht aan het bezoek. Het „Gior- nale d'Italia" treedt daarbij in een spon tane betuiging van vriendschap van de zijde van admiraal Horthy, die den Ita- liaanschen koning bij zijn aankomst om armde, welk gebaar Victor Emanuel op de zelfde wijze beantwoordde. Gistermiddag heeft de koning van Italië met zijn gevolg een plechtigheid bij het monument voor den onbekenden soldaat bijgewoond. Om zes uur ontving de koning den Hon gaarschen minister-president Daranyi en den minister van buiteniandsche zaken De Kanya in audiëntie. Van zijn kant ontving toen de Hongaarsche rijksbestuurder den Italiaanschen minister van buiteniandsche zaken, graaf Ciano bij zich. Gisteravond vond op het koninklijke pa leis een groot gala-diner plaats, dat Horthy het Italiaansche koninklijke paai- en prin ses Marie aanbood, aan welk diner graaf Ciano en andere leden van het gevolg van den koning, alsmede leden van de Hon gaarsche regeering, de Hongaarsche gezant te Rome en de Italiaansche gezant te Boe dapest mede aanzaten. Horthy hield in het Italiaansch een tóe-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1