Feestelijke ontvangst van den Burgemeester en zijn Echtgenoote te Lisse IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 20 Mei 193] Hoofdpijn, Kiespijn. FINANCIEN Een welkom van 2000 schoolkinderen - Begroetingsavond in H.B.G.- Een hartelijke ontvangst door Lisse's Burgerij VRAGENRUBRIEK Afscheid van den heer J. Maas. Als leider van den B. V. L. te Voorschoten. Een zeer bijzondere vergadering van de B. V. L, werd te Voorschoten gehouden in het gymnastieklokaal achter het Raadhuis onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout, voorzitter. De zaal was met groen en bloemen een meer feestelijk aanzien gegeven, terwijl naast de bestuurstafel het vaandel prijkte van de afdeeling. Behalve de leden en het bestuur waren o.m. aanwezig het dag. bestuur van het ge west Z. Holland West. resp. de heeren L. G. Roljaards, D. J. Karres en Th. A. Ruys, voorzitter, secretaris en penningmeester. De commandant luit. kol. J. P. Boots, pater Fransen. als vertegenwoordiger van pastoor P. Meijer, kapt. Scholl, van Was senaar. de heer Bontje, van Voorburg, van den Motordienst en de secretaris en oud secretaris van de Vrijw. Burgerwacht, al hier. de heeren N. de Boer en C. J. A. Sohrassert Bert. De voorzitter opende met een kort wel kom. in het bijzonder gericht tot het dag. bestuur van het gewest voor zijn tegen woordigheid en sprak de beste wenschen uit voor de spoedige terugkeer in Voor schoten van pastoor Meijer. Spr. hoopte, dat de B.Vi. in Voorschoten nooit noodig zal zijn. Overste J. P. Boots vond het onprettig afscheid te nemen. Een plaatselijk leider is de steunpilaar van den commandant van het gewest en spr. is het dag. bestuur van dit gewest dankbaar voor de accurate wijze waarop de leiders worden gekozen, waarbij spr. in het bijzonder noemt den secretaris, res. kapt. Karres. Overste Boots heeft den heer Maas leeren waardeeren voor zijn ar beid. Gedurende 6 jaren leiderschap heeft hij deze afdeeling weten op te bouwen tot een flinke afdeeling. Met een stevigen handruk neemt overste Boots afscheid van den heer Maas. Hierna werden de behaalde prijzen en brevetten uitgereikt door den neer J. Maas en ontvingen het brevet scherpschutter de heeren D. de Jong. L. Los, Jac. v. d. Eijk- hoff en A. .v. Santen. Namens het dag. bestuur van het gewest nam de voorzitter, de heer L. G. Roijaards, afscheid van den heer en mevrouw Maas. Spr. prees den ijver van den leider en dankte mevr. MaasOber voor haar arbeid in stilte voor den B.V.L. Nadat kapt. Scholl namens de afd. Wassenaar en de heer C. J. A. Schrassert. Bert, als burgerwachter, hadden gesproken, werd de heer W. M. v. d. Burg in de gelegenheid gesteld namens de vrijwilligers den heer en mevr. Maas toe te spreken, waarbij hij als herinnering een fauteuil en bloemen aanbood. Burgemees ter Berkhout sloot de rij der sprekers en wenschte den heer Maas in zijn verdere loopbaan het allerbeste toe. De heer J. Maas heeft alle sprekers be antwoord en ten aanhoore van alle aan wezigen óók zijn echtgenoote bedankt voor den grooten steun steeds ondervonden in het belang van den B.V.L. De secr. van het gewest, res. kapt. D. J. Karres heelt daarna den heer J. Aten. res. 2e luit. geïnstalleerd als plaatselijk leider. Spr. besloot met den wensch dat de naam van den heer Aten met dezelfde eer zou worden genoemd als van den heer Maas. Res. luit. J. Aten Keeft tenslotte een beroep gedaan op aller medewerking. Burgemeester Berkhout dankte allen, die aan dezen avond hadden meegewerkt, waarna velen persoonlijk afscheid namen van den heer en mevrouw MaasOber. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per st. 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drog. 1603 (Ingez. Med.) NOORDHOLL. LANDBOUWCREDIET N.V. Op de gisteren ten kantore der ven nootschap in Alkmaar gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders is de balans en de winst- en ver liesrekening par 31 Dec. 1936 goedgekeurd cn vastgesteld conform het voorstel van directie en commissarissen, met dien ver stande, dat. indien de reorganisatie, vast gelegd in het bericht aan aandeelhoudeis. zal zijn tot stand gekomen, de balans ge acht wordt te zijn vastgesteld conform de m dat bericht opgenomen balans na reor ganisatie. Daar het voor de stemming over de statutenwijziging vereischte aantal aan- deelen niet aanwezig was. zal hierover ge stemd worden op 2 Juni 1937 ten kantore oer vennootschap te Alkmaar des voorm. le elf uur De heer dr. H. Molhuysen werd als commissaris herkozen. Een sloep gekapseisd. Vier opvarenden van Hr. Ms. De Ruyter vermist. Aneta meldt uit Soerabaya: Bij het houden van schietoefeningen is gisteren een sloep van Hr. Ms. „De Ruyter" bij het strijken geKapscisd. Vermist worden de luitenant ter zee der 2e klasse H. D. Claus, de matroos le klasse P. H. Cappetijn. de matroos 2e klasse J. van Gelder en de inlandsch kwartiermeester Supit. Aneta seint nader de volgende bijzonder heden De motorsloep is gistermiddag tijdens schietoefeningen bij het strijken omgesla gen. Twee der inzittenden, de luitenant ter zee 3de klasse M. J. A. C. Swellengrebel en de matroos der 1ste klasse, van der Mees zijn gered. De oorzaak van dit ongeluk is vermoedelijk het niet goed vasthouden van de vanglijn bij het strijken van de sloep, terwijl het schip met eenige vaart nog vooruit ging. Hierdoor geraakte de sloep bij het tewaterkomen in dwarse richting en sloeg om. Ondanks het feit dat onmidóelijk reddingsboeien werden uitgeworden in de nabijheid van de zinkende sloep, eenige redders in zee sprongen en een reddings boot werd gestreken, konden de overige vier opvarenden niet meer worden gered. De motorsloep is gezonken in vijftig nieter water. Het onderzoek wordt voortgezet. Gisteravond is bij het in- Ien van de duisternis het zoeken be ëindigd. Hedenmorgen zal verder met vliegtuigen naar de vermisten worden gezocht. De „de Ruyter" zal morgen Soerabaja binnenloopen Omtrent de slachtoffers kan nog het volgende worden medegedeeld: de luite- v.ant ter zee Glaus is 19 Mei 1909 te Bata via geboren en is dus op zijn verjaardag omgekomen. Op 20 Aug. 1930 werd hij lui tenant ter zee derde klasse en een jaar later luitenant ter zee 2de klasse. Hij was met de ..De Ruyter" voor de tweede maal in Indië. Hij was ongehuwd. De kwartiermeester Supit werd 1 Febr. 1908 op Tomohon geboren, en was gehuwd Zijn echtgenoote verwacht binnenkort haar eerste kind. De matroos Cappetijn was ongehuwd. De matroos van Gelder was 5 Jan. 1917 te Zwollerkerspel geboren en was ongehuwd. Laatstgenoemde twee waren voor de eerste maal in Indië. ELFJARIGE JONGEN DOOR TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg bij de Zes- wielen te Alkmaar is gistermiddag om streeks half vijf de elfjarige P. Mooy uit Alkmaar, die met zijn rijwiel daar pas seerde, door den sneltrein uit Den Helder gegrepen en op slag gedood. De jongen werd ruim veertig meter meegesleurd. Het lijk was onherkenbaar verminkt. De trein had slechts geringe vertraging. VERTEGENWOORDIGER VOORTVLUCHTIG. De 25-jarige G. V., vertegenwoordiger van de banketfabriek N.V. Gebr. van D„ aan den Schulpweg te Rotterdam, heeft bij diverse klanten rekeningen tot een be drag van vijfhonderd gulden geïnd en heeft dit geld niet afgedragen. De man is voortvluchtig. KINDJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gistermiddag is in de Pretoriastraat te Gouda het tweejarig zoontje van den heer M. Speksnijder door een vrachtauto over reden en gedood. Het kindje, dat aan het spelen was, stak plotseling de straat over. Hoewel de aiito slechts langzaam reed en de chauffeur direct krachtig remde, kon hij niet ver hinderen. dat het kind onder een der aoh- terwielen geraakte. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Huwelijksche voorwaarden. Te Tours is medegedeeld, dat de hertog van Windsor direct na de voltrekking van zijn huwelijk op het slot Candé, met zijn vrouw naar een niet nader bekend ge maakte plaats zal vertrekken. Gisteren is een contract opgemaakt der huwelijksche voorwaarden. De heer Rogers kon slechts zeggen, dat de jonggehuwden zich op 1 Juli zullen be vinden in slot Wasser Leonburg in Karin- thië, dat de hert-og met ingang van dien datum heeft gehuurd van graaf Munster. DE RAMP VAN DE „HINDENBURG". De deskundige Caldwell van de Hamil ton Standard Propeller Company, heeft voor de commissie van onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van de Hinden burg als zijn meening te kennen gegeven dat het niet waarschijnlijk is. dat het af breken van een stuk van de schroef oor zaak was van het ongeluk. Een door Caldwell verricht onderzoek schonk hem de overtuiging dat de schroe ven eerst na de botsing met den grond zijn versplinterd. De nieuwe Duitsche ambassadeur te Washington, Dieckhof, heeft gisteren ver klaard. dat het absoluut noodzakelijk is, dat de Duitsche luchtsohepen de beschik king krijgen over helium inplaats van waterstofgas. Zoodra het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing van de Hindenburg geëindigd is. zullen tot dit doel besprekingen geopend worden. Foto Van Vliet. :.v\ V Op meerdere plaatsen in Lisse werd gisteren burgemeester van Wijnbergen met zijn vrouw, terugkeerend van de huwelijksreis in Italië, spontaan door de jeugd begroet. Het feestelijk „Welkom" werd zoowel met „woorden" als met „bloemen" gezegd Spontane begroeting. Gistermiddag zijn de burgemeester van Lisse. dr. S. F. A. C. M. van Wijnbergen en zijn echtgenoote, jonkvrouwe J. C. P. Mi- chlels van Kessenich, bij hun vestiging in die gemeente op hartelijke en spontane wijze ontvangen. Het jonge paar .ep de wederzijdsche ouders werden des namiddags door het ge meentebestuur van het station Leiden ge haald. alwaar eeri hartelijke begroeting plaats had. Op de grens der gemeenten Lisse en Sassenheim had de ontvangst plaats door den Gemeenteraad. Op dit punt maakten de Raadsleden kennis met de echtgenoote van den burgemeester, waarna men in gereedstaande auto's plaats nam. De gemeente Lisse werd betreden en al spoedig hield de stoet stil om de Lisser jeugd de gelegenheid te laten om den burgemeester en zijn echtgenoote te ont vangen met een hartelijk en welgemeend hoera-geroep. Bij de Beekbrug stonden de kinderen der R.-K. Jongens- en Meisjes scholen uit het buurtschap „Den Engel" opgesteld. Door de jongedames Nel Schenk en Cor van Dorp werden aan mevr. Van Wijnbergen bloemen aangeboden. Het jonge paar wandelde langs de schoolkinderen, zoodat ieder kind den burgemeester en zijn echtgenoote kon zien. Vanaf de Venne- sloot tot aan de Bondsstraat stonden de kinderen van de R-K. Scholen te Lisse (dorpi, van de Openbare School, van de Ned. Herv. School en van de Geref. School opgesteld. Ook deze kinderen juichten den burgemeester en zijn echtgenoote, die wederom langs de dichte rijen schoolkin deren liepen, van harte toe en hier werd door een leerlinge van de Ned. Herv. School Rie de Bres eveneens aan mevr. Van Wijn bergen bloemen aangeboden. Deze twee bloemstukken van de Lisser jeugd vormden gezamenlijk de Lisser kleuren, n.l geel en blauw. Hierna werd een rijtoer door het geheel met vlaggen getooide dorp gemaakt, welke stoet in iedere straat groote belangstelling trok. De geheele bevolking van Lisse was op de been! Op het einde van de rit wer den de burgemeester en zijn echtgenoote. alsmede de wederzijdsche ouders op het kasteel „Keukenhof" ontvangen, waar de thee werd gebruikt bij graaf J. C. E. van Lynden. Des avonds had de eigenlijke groote ont vangst plaats door de geheele burgerij van Lisse in de groote H.B.G.-hallen, welke rijkelijk voor dit doel versierd waren. De ontvangst in H.B.G. In het midden van de groote hal van H.B.G. was een podium aangebracht, waarop plaats namen de burgemeester en zijn echtgenoote. de wederzijdsche ouders, alle leden van den gemeenteraad, het Col lege van wethouders en de leden van het c-ere-comité. Tegenover dit podium was een groot podium aangebracht voor de zangkoren en de beide muziekcorpsen. Toen de burgemeester met zijn echtge noote en de familie dê zaai betraden brak een gejuich los en besteeg men onder da verend applaus en hoerageroep het jyodium. Krachtig zetten de koren, daarbij begeleid door de muziekcorpsen het Wilhelmus in, waarvan een tweetal couplettenstaande door de aanwezigen werd aangehoord, doch als vanzelf zong de geheele schare na eenige regels deze beminde verzen mede. Als eerste spreker trad naar voren weth. P. Warmerdam. Deze achtte het zich een groote eer den burgemeester en zijn echt genoote in deze groote ha! het welkom te mogen toeroepen. Weth. Warmerdam her innerde aan hetgeen eens gezegd was bij de installatie van den burgemeester, nu zes jaar geleden; hoe toen de wensch werd uilgesproken, dat men nog eens het feest zou mogen vieren van het huwelijk van den burgemeester. U hebt ons lang laten wach ten en dikwijls hebben wij in spanning gezeten. Op de hem eigen wijze schetste spr. hoe dikwijls er reeds op gezinspeeld was. Groot was de blijdschap, toen wij ver namen. dat u eindelijk verloofd was en den 15den April in het huwelijk zou treden met freule Michiels van Kessenich. Er kwam echter een wolk, nJ. een mogelijke benoeming te Maastricht, doch gelukkig is dit thans van de baan en hebben wij u mogen behouden. Zich tot mevr. Van Wijnbergen wendend, sprak hij zijn groote erkentelijkheid uit over de wijze, waarop zij de jeugd van Lisse tegemoet is getreden bij haar in komst in de gemeente. Spontaan werd door u een leerlinge der openbare school een kus gegeven en reeds door deze enkele daad hebt gij de harten van de ingeze tenen gewonnen! Geve God Zijn zegen over uw huwelijk en geve God, dat de ver houding tusschen burgemeester en bur gerij moge blijven zooals deze is. Door een viertal dames werd namens alle plaatselijke zangvereenigingen mevr. Van Wijnbergen een fraai bloemenbouquet aangeboden. Het woord werd vervolgens gevoerd door pastoor G. P. van Zuylen, die uiting gaf aan de gevoelens, die er leefden bij de ingezetenen, die met uw geluk hartelijk medeleven. Deze avond doet ons onwille keurig herinneren aan de vele prettige avonden, die we hier reeds hebben gehad. In het bijzonder de avonden in Sept. en Januari ter gelegenheid van verloving en huwelijk van onze prinses. In welke fijne bewoordingen hebt u toen gesproken over het innig geluk van het Prinselijk Paar. U moest toen wel diep gevoeld hebben, welk een groot geluk hun deel was en wij zijn thans zeer verheugd, dat nu onze bur gemeester zélf dit geluk smaken mag. Wij wenschen dat een gelukkig huwelijksleven uw deel moge worden. „Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. Th. Ruys Jr., Geref. pred., die in een mooie speech herinnerde aan den tijd, dat hij zelf ook als vrijgezel In de pastorie vertoefde. Hij schetste humoristisch liet vrijgezellenleven met zijn lief en leed, doch stelde vér daarboven het huwelijksgeluk. Het is dan met de vrijgezellenvrijheld ge daan, doch de huwelijksbanden zijn geen boelen. Mevr. Van Wijnbergen, aldus dr. Ruys. u komt uit een oord van heuvelen en bergen, om u te vestigen in de vlakke velden van de landen bij de zee. Doch wij hebben in deze streken ook heuvels, lil. de duinen en te Lisse hebt gij zelfs gevon den de',.Wijn-bergen!" (applaus). Spr. hoopte, dat mevr. Van Wijnbergen zich spoedig thuis moge gevoelen en dat zij een gezellige huiselijke sfeer zal weten te scheppen. Wij willen gaarne al ons best doen om het u te Lisse prettig te maken. Bovenal echter bidden wij u toe. dat de zegen van God Almachtig uw huwelijksge luk verrijken moge en dat gij beiden in uw persoonlijk leven Zijn nabijheid erva ren moge. Het kinderkoor „Klein Excelsior" voelde een stukje op, getiteld: „Bruidsparen", hetgeen veel bijval oogstte. Niet minder werd genoten van de presta ties van een zestal leden van „Sparta". dat inderdaad „krachttoeren" ten uitvoer bracht. Ten slotte werd het woord gevoerd door den burgemeester, die zijn hartgrondige!) dank uitsprak, mede namens zijn vrouw, voor de buitengewoon hartelijke ontvangst door de kinderen en nu door allen in deze groote zaal. Men is in Limburg spontaan, doch de burgemeester zeide, dat zijn vrouw hem verklaard had, dat men het in Lisse nog béter kan! (applaus). Hij dankte voor deze hartelijke spontaniteit. In het bijzon der bracht hij dank aan de sprekers, die namens de burgerij het woord hadden ge- voerd. Burgemeester Van Wijnbergen eindigde met de verklaring, dat hij en zijn vrouw in dit besef leven, dat Gods hand bnn leven leidt en was blijde, dat in het over- groote deel van de gemeente een diep. innig geloof aan God leeft. Na nog een driewerf „Lang zullen zij leven" op het jonge paar te hebben uitge bracht, verliet de groote schare zeer vol daan het H.B.G.-gebouw. President Roosevelt heeft een commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van verkoop van helium naar het buitenland. Deze commis sie bestaat uit vijf personen. De commissie is onmiddellijk met haar werkzaamheden begonnen. BRAND OP EEN DUIKBOOT. Tijdens een oefentocht ter hoogte van Kioesjoe (Japan) is brand uitgebroken aan boord van een Japansche duikboot. Vier leden der bemanning zijn ernstig en verscheidene licht gewond. GEBOORTE VAN EEN VIERLING. Te Porter (Oklahoma) heeft een 38- jarige boerenvrouw gisteren het leven ge schonken aan een vierling. Een der babies is kort na de geboorte echter overleden. TREINONGELUK IN HONDURAS. Te Olanchito (Honduras) is een passa- gierstrein op een met fruit geladen goe derentrein ingereden. Daardoor zijn vijf personen, onder wie twee vrouwen, gedood en veertien gewond. HELIUMBRON IN MIDDEN- NEBRASKA, Professor Condra van de universiteit van Nebraska (V. St.) heeft zich uitgelaten over de aanwezigheid van een heliumbron, zes mijlen ten noorden van Columbus in het oostelijk deel van midden-Nebraska. Naar hij verklaarde, was deze bron reeds zes jaar geleden ontdekt, doch tot nu toe geheim gehouden. J. Z. te L. Die bewerking is ons niet bekend. Van D. Het particulier adres van den Ned. gezanl te Londen is jhr. R. de van Swinderen, 21 Portman Square, no den W G. R. te N.W. Nieuwe Wetering. Leiden. Utrecht, Schalkwijk, Beuzekom. Buuima sen. Eist. J. B. te L. Zij hebben waaide. doet) in den regel minder dan gestempelde. Ad 2: Christus voor alles! Wed. R. M. te L. De inspecteur dezer maatschappij is de heer G. van der Ma Julianastraat 41 alhier. „t Wij raden u aan de voeten geregeld n koud water te wasschen en ze daarna bestrooien met talkpoeder. 9-d

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14