Waar de Vrouw belang in stelt Bolero'tj eslang en kort 78s(e Jaargang LEiDSCH OMBLAD, Donderdag 20 Mei 1937 No. 23663 De moderne parfums zijn oneindig ingewikkeld van samenstelling Overdaad schaadt ook hier Victoria Voor slanke figuren een aantrekkelijke dracht Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD ZWARTKOP Kleine wenken voor de huisvrouw 't Allerkleinste kindje =;::S De beteekenis van geuren in ons dage- lijksch bestaandaarover zou een lange beschouwing te schrijven zijn. Want ze nemen een veel grooter plaats in, dan we gewoonlijk denken. Stel u eens voor, dat uw reukorgaan u tens plotseling In den steek Het: zoudt u u niet bitter missen, de teere geuren van de eerste mimosa, van de reinwltte fresia, die ieder Jaar weer een sfeer van lente en geluk ln uw kamer brengen? Zoudt u niet veel minder genieten van een zomersche liets- of wandeltocht door de heerlijke dennebosschen, indien hun pittige, opwekkende reuk u niet bereiken en verrukken kon? Ri}k aan geuren is de geheele schepping. De geur van Iedere bloem, van elke plant, van elke stof Is zóó karakteristiek, dat we haar van Iedere andere geur onderschelden; dat ze onmiddellijk een reeks eigen ge dachten en gevoelens oproept. En hoe ge voeliger wij zijn hoe meer de geuren ons te zeggen hebben. Heeds sedert de oudste tijden heeft de mensch de groote beteekenis van geuren !n het leven gevoeld en mèt zoovele an dere gaven der natuur ook de geur voor zijn speciaal genoegen geannexeerd. De hyacinth verspreidde een bedwelmende at mosfeer van zomer om zich heen, de roos geurde liefelijk en hartverrukkend, ver scheidene dieren maakten door karakte ristieke reuken hun aanwezigheid kenbaar: ran dit alles nam de mensch een hap en een snap en bovendien wist zijn chemisch genie nog natuurproducten om te zetten ln geheel andere stoffen met andere reuken, aoodat hij thans door gebruik te maken ran parfums, precies zóó geuren kan als hl] zelf wil. Hijof laten we liever zeggen zij, want al sedert vele jaren is het rijk der kunstmatige geuren het speciale terrein der vrouw, hoewel het alweer meest man- sen zijn, die zich op de compositie van parfums toeleggen. Een subtiel vrouwenwerkje. Meest mannen, maar een enkele maal toch een vrouw. Ik onmoette onlangs, in ons eigen landje nog wel, n.l. te Bllthoven, ren dame, die een diepgaande studie had gemaakt van natuurlijke en kunstmatige geuren en haar samenstelling, die zelf par- turns maakte en voor haar cliënteele óp verzoek „een eigen, speciale geur" ont wierp. Als er één eoht subtiel vrouwen werkje is, dan is het wel dit. U kunt zich nauwelijks voorstellen, zoo rertelde ze mij, hoe ingewikkeld de mo derne parfumfabrlcage wel is. Alles wat de natuur oplevert, wordt, op duizenderlei manieren omgezet, verfijnd en vermengd: de wetenschap heeft op dit punt een vol maaktheid bereikt, waarbij het ons duizelt, brie soorten van grondstoffen voor het be reiden van parfums kunnen worden on derscheiden: de etherische oliën getrokken fit bloemen en bloesems, de dierlijke pro ducten, zooals bijv. de afscheidingen van muskusdier en civetkat, de amber, die de pobvisoh levert en de synthetische olliin. Deze laatste zijn kunstproducten: 'He plantaardige of dierlijke geurstoffen worden langs chemischen weg zóó nauw- Enkelvoudige geuren hebben afgedaan. 't Voornaamsite kenmerk van de moderne parfums is wel hun ontzaglijk ingewikkel de samenstelling. De tijden, dat we een voudig een flesohje „rozen" of „viooltjes" kochten, zijn lang voorbij. De vrouw van heden wil niet meer een zóó simpele geur uitstralen, zij doet zich omzweven door een ademtocht vanniemand weet wat, bestaande uit honderd of meer verschil lende natuur- of kunstgeuren. Wilt u even een vogelvluchtkijkje in een moderne chemische fabriek? Van de dui zenden etherische en synthetische oliën, die daar uit alle oorden der wereld bin nenkomen, worden door vakmenschen menschelijke wezens met een haast boven- menschelijk scherp reukorgaan moeten dit zijn! groepen van 20 tot 30 geurtjes gekozen, waarvan een compositie wordt gemaakt, een z.g. fixature. Is deze bijzon der fijn en duurzaam uitgevallen, dan krijgt ze een naam en wordt ln den handel gebracht. De samenstelling blijft natuur lijk fabrieksgeheim. Een heel bekende fixature, die voor veel parfums als basis dient, Is de ambra pasta, een andere schrikt u niet! de trl- chloormethylphenilcarbinylacetaat. Want. de fixature is slechts een basis, nog geen parfum. De parfumfabrieken hebben honderden verschillende fixatures in hun bezit en deze worden nu beurtelings gemengd met verschillende bloemengeuren roos, hyacinth lelie, om een parfum van een zeer bijzon der markante geur te verkrijgen. Weer ontstaan honderden probeerseltjes en ein delijk is daar opeens het exquise mengsel, dat de ontdekking van het seizoen zal zijn: een nieuw parfum is geboren, Nu moet het kindje nog een naam heb ben en hierbij speelt slechts de fantasie een rol. Gewone bloemennamen zijn afge zaagd en ouderwetsch en bovendien vol komen in strijd met de waarheid, want men ruikt, niet één geur, maar een onde finieerbaar, nochtans verrukkelijk men gelmoes van talrijke geurtjes. En dus is het „Vertige" of „Trophée", „Carsandra", Abano" of „Révolte", „Kobako" of „Cuir de Russie". Ieder seizoen andere namen, andere geu ren. andere charmante flacons, maar steeds: oneindig ingewikkeld van con structie. Hoe parfumeer ik mij? Hebben wij, Hollandsóhe vrouwen, eigen lijk verstand van parfums? Sommige wel, maar de meeste heelemaal niet, luidt het onverbiddelijk oordeel van mijn zegs vrouw, die 't weten kan. Wel houden we als alle vrouwens overigens! erg veel van alles wat lekker ruikt. Gebruiken we uit principe of „pecunia causa" géén par fum. dan hebben we toch altijd wel een fleschje lavendelwater, een flacon eau de cologne in ons bezit. Maarde meesten van ons parfumeqren zich tamelijk on- aoordacht. In Den' Haag komt men soms zeer subtiel geparfumeerde vrouwen tegen: de Amsterdamsche daarentegen gebruikt over 't algemeen te zware parfums. Maar uitzonderingen bevestigen den regel ook hier. Een vaste wet van de gedistingeerde vrouw moet zijn, dat zij niet alles door el kaar gebruikt op iedere japon weer een ander geurtje! doch zich aan één par fum houdt. Dan pas krijgt de geur „ge stalte", wordt mits juist gekozen een versterking van haar persoonlijkheid. Voor een luchtig, etherisch vrouwtje een geur van lelletjes, voor een donker „Spaansch" type een zware bloemencom- positie, voor een lieve oude dame viooltjes of orchidee en voor het overgroote deel van de rasechte Hollandsche vrouwen: de echte Hollandsche hyacinth of wanneer men iets zeer fijnk en kostbaars wil geranium met rozen. Onthouden we tenslotte nog dit: een goede parfum behoeft niet zoo héél duur te zijn, vooral niet, omdat men aan een flacon van een duurzame soort zeker an derhalf of twee jaar genoeg heeft. Over- daadt schaadt. ook hier. Een tipje achter de ooren, een vleugje op den zakdoek, een paar druppels op bontjas of kraag: ziedaar het geurrecept voor de gedistingeerde dame! RHEMONDA. Ik, die de zware aarde draagv kies 't allerbeste voor mijn maag: biscuits en chocola. Ik vraag: DORDRECHT WÊÊÊËMÊÊM (Ingez. Med.) keurig nagemaakt, dat ze nagenoeg niet het natuurproduct te onderscheiden !W. In heel veel gevallen vervangen deze 'ïnthetische geuren in onzen tijd de -eejite". die veel duurder zijn. Hst ls wel interessant om eens enkele prijzen van etherische oliën en hun syn- Hetisch equivalent na te gaan. Zoo kost de ™Jte iriswortelolie van de eerste soort '.2000 per K.G., van de tweede soort f 600, synthetische respectievelijk f100 en '10. Voor Hollandsche hyacinth lethe- hsch) betaalt de liefhebber graag f. 2000 "reen tweede en derde soort f.1100 en het synthetisch product kost slechts ?5 tot f20 per K.G. De rozenolie J? In de wandeling zoo'n erg „duren" Bit? ^eeft, is in werkelijkheid minder «ijzig dan men zou denken: de etherische r* host f. 600 per K.G. de synthetische 100 tot f.60. onder de dierlijke oliën is de echte ci- wel het meest „onbetaalbaar". De "«Katten, die dit product leveren, ko- ™n uitsluitend voor in Afrika, en wei "'namelijk in Abessynië, welk land na lJ" "covering door Italië de grenzen ge- "oor den uitvoer van dit product ge- o«n heeft. Gevolg: alle fabrieken moe- op 't moment met synthetische cive- tevreden zijn. Hetgeen natuurlijk zoo if niet is: er is immers welhaast geen dnS ter wereld, die weet, hoe de echte brwirt ruil5t en er zlch het hoofd mee 4Us 1 of die fractie van een druppeltje, tiaar flacon „nuit de Paris" of „Parfait V?°nr bevat, nu eigenlijk door een JJ*®'lnsche kat of door metalen cylinders «razen retorten is gefabriceerd. Naast het getailleerde korte jasje, al of niet onderdeel van het mantelcostuum. ver schijnt dezen zomer ook weer de bolero, in lanseren of korteren vorm. Onze teekening geeft een paar elegante voorbeelden: eerst een van het boléro-idee afgeleid cape-model, bij een japonnetje van dezelfde stof. Het is gedacht in zachtgroen cloqué. De jurk is zeer eenvoudig: de ruimte is aan den hals in lange plooien te zamen genomen en er zijn korte kop- mouwtjes. 't Amusante van het cape'je is de kraag met stiksels en omgeslagen, met een groen fluweelen knoop vastgehouden punten Daarnaast een costuumpje van wollen crêpe in een 'of andere lichte tint. De boléro ls hier een echte boléro, maar aan den langen kant. Er wordt een zwart of marine-blauw satijnen blousje bii gedragen. Nummer drie (linksi vertoont het gewone korte boléro-modeleen alleraardigst costuumpje van zwart crêpe de chine, be drukt met veelkleurige stipjes. De Jurk heeft korte mouwen en een jabot van zijden piqué, die de halsopening van de boléro bedekt Het laatste mantelpakje, gedacht in marine-blauwe wollen stof, bestaat uit een zeer eenvoudig japonnetje met leeren cein tuur mouwloos lijfje in vestmodel en wat men een „verlengde boléro" zou kunnen noemen. Het soepele, tamelijk wijde jasje heeft mouwen, die eenigszins aan een kimono doen denken. Een echt zomerpakje! ZONDAG: Tomatensoep met room, Gar- nalenpasteltjes. Gebraden kip. Aardappelen Tomaten- en kropsla. Caramel vla. Vruch ten. MAANDAG: Gekookte ham. Spinazie, Botersaus. Aardappelen, Warme griesmeel pudding Warme abrikozensaus. DINSDAG: Slakropjes met gehakt. Aard appelen. Griesmeelpudding. Gestoofde pruimen. WOENSDAG: Vermicellisifep. Roastbeef. Postelein, Aardappelen, Vruchtensla. DONDERDAG: Kerryschotel, Sla van an dijvie. Aardappelen. Botersaus. Rödgrödmet vanillesaus. VRUDAG: Gebakken bokking. Botersaus. Aardappelen, Kropsla. Trommelkoek met boter en suiker. ZATERDAG Bloemkoolschotel met ge braden saucijsjes. Vanillevla met tutti frutti. 8769 OUDE JlhGa 120 Ttu DOEZOnKQOT 22 T[LU» L0OEN (Ingez. Med.) RECEPTEN. Caramclvla. (Eenvoudig recept, 6 pesonen). Benoodigd: 1 L. melk, 30 gr. maizena, 2 eieren. 150 gr. suiker, vanille. De melk met de vanille aan de kook brengen. 125 gr. suiker in een gietijzeren pan branden tot een lichtbruine stroop. Van het vuur een scheutje water, dan voorzichtig de kokende melk er bij gieten. Is alle caramel niet opgelost, dan verwar men en roeren tot men een gladde massa heeft. De eieren uitroeren met de 25 gr. suiker, de maizena er bij doen. klontjes er uit roeren en de heele vloeistof er gedeelte lijk bijschenken. Alles terug doen in de pan en de vla onder goed roeren laten binden. Caramelvla (fijner recept). Benoodigd: 'It L. melk, 'It L. room, 4 eidooiers, 20 gr. maizena. 150 gr. suiker, 2 eiwitten. Op de bovengenoemde manier caramel maken van 125 gr. suiker. Daarna met room, melk. eierdooiers maizena en de rest van de suiker een gebonden vla maken. Als deze bekoeld is overdoen in een vlaschaal en garneeren met de eiwitten die met wat suiker sty—klopt zijn. Slakropjes met gehakt (4 personen). Benoodigd: 12 kroppen sla. 5 ons gehakt (kalfs en varkens), 1 ei. oud brood peper, nootmuskaat, paneermeele zout, 'It ons boter. De slakroppen schoonmaken en 'It uur in veel water laten staan, zoodat het zand op de bodem van de teil zakt. Dan voorzichtig er uitnemen en nog eenige keeren goed wasschen onder stroomend water. Ze op zetten met wat water en zout en pim. 'h uur laten koken. In dien tijd het gehakt aanmaken, 12 balletjes maken en deze in de boteT ln de koekepan bruin bakken. De jus met wat water afmaken. De sla goed uitlaten lekken en in elk kropje een balletje gehakt leggen Alle kropjes overleggen in een vuurvaste schotel, de jus er over schenken, een dun laagje paneermeel er over strooien en het schoteltje nog ruim 'li uur in de oven zetten. Eenige keeren de jus er over heen scheppen. Bloemkoolschotel met saucijsjes. Benoodigd: 1 groote bloemkool, aardap- pelpurée van plm. 11/4 kg. aardappelen, 5 ons saucijsjes 40 gr. boter paneermeel. De bloemkool schoonmaken, in stukjes snliden en gaar koken in water met zout. In een grooten vuurvasten schotel de helft van de puree leggen, hierop de bloemkool, dan de rest van de purée De saucijsjes ln de boter bruin bakken. Op de purée leggen, er wat in duwen, de jus er over en tusschen gieten, wat paneermeel er overstrooien en het schoteltje olm. 20 minuten in den oven zetten, zoodat het door en door warm is, en een korstje heeft. Dit schoteltje kan ook van resten bloem kool gemaakt worden, soms zonder sau cijsjes en kan aan de koffietafel gegeven I worden. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Zuringsoep. Bloemkool met tomaten saus. Aardappelen, Gort met rozijnen. 2. Eierschelpen. Aardappelen, Worteltjes, Kropsla, Havermoutpap. 3. Voorjaarssoep. Gebakken aardappelen met kaas. Kropsla. Rijstschoteltje. 4. Bruine boonensoep. Gestoofde sla kropjes met bruine boter. Aardappelen, Hangop met beschuit en suiker. RECEPTEN. Eierschelpen. Benoodigd: 4 eieren. 4 d.L. melk, 5 lepels bloem. 2'/i lepel boter, zout, peterselie, peper, paneermeel. De eieren 10 minuten koken, afspoelen, pellen en in kleine stukjes verdeelen. Van boter, bloem en melk een dikke saus ma ken, de eieren er door roeren en op smaak afmaken met zout en peper. De fijngehakte peterselie er doorroeren. De massa overdoen in beboterde schelpen, een zeer dun laagje paneermeel er over strooien wat gesmolten boter er op gieten en de schelpen in de oven goed warm laten worden (10 min.). Voorjaarssoep. Benoodigd: 1 handvol zuring, 1 handvol spinazie. 1 kropje sla. 1 dikke prei. 3 aard appelen. 1 L water. 1 lepel zout. 2 lepels boter, 1 d.L. melk of room. De prei in dunne plakjes snijden, was schen en ln de helft van de boter fruiten, maar zorgen dan ze niet bruin wordt. De schoongemaakte en gewasschen groene groente en de in stukken gesneden aard- aDpelen toevoegen, water en zout er bij doen en alles gaar koken O/z uur). Daarna zeven, zoonoodig binden met wat maïzena en op smaak afmaken met de rest van de boter, de melk of room en wat maggi- aroma. In boter gebakken dobbelsteentjes brood er bli geven. Gebakken aardappelen met kaas. Benoodigd: 10 12 koude gekookte aard appelen, 1 ons jonge kaas. 2 lepels boter. De aardappelen in niet te dunne plakken snliden en in de boter lichtbruin bakken. De in dobbelsteentjes gesneden kaas er op het laatst even doorschudden en zoo warm mogelijk opdienen omdat anders de kaas taai wordt. Dit Is een lastig ver schijnsel, dat zeer dik wijls met een sterke roosvorming gepaard gaat! Genezing Is gemakkelijk: verzorgt Uw haar en de hoofdhuid zóó, dat geen alkali en geen kalkzeep in het haar achterblijven, dus met Groene verpakking met "Haarglans",\ "Shempodor" en "Shampodor Blond- Speciaal" mc( Blondversterker, 20 cent per pakje. 1617 (Ingez. Med.) Wagensmeervlekken. Wagensmeervlekken kan men uit wasch- bare stoffen verwijderen, door ze met olie of boter te besmeren, daarna de stof ln zeepsop te wasschen. Niet wasohbare weef sels, waarin wagensmeervlefcken voorko men. moeten met witte terpentijn behan deld worden. Bij zijden en satijnen weef sels wrijve men in de rondte, opdat de draden niet verschuiven. Rattenplaag. Ratten kan men verdrijven door toepas sing van pepermunt. Een plek, waar sterk riekende pepermunt is, zal door ratten vermeden worden. Stelpen van bloed. Als men voor een sterk bloedende wond geen bloedstelpende watten bij de hand heeft, dan kan men door gewone watten in lauwe melk te doopen. het bloeden stel pen. Uw electrische bel. Wie er last van heeft, dat de electrische huisschel niet werken wil, trachtte, alvo rens een electrieien te roepen, zichzelf te helpen, door de potten, waarin de batte rijen staan, even iets op hun plaats te verschuiven of om te draaien. Heel vaak gebeurt het, dat na dien schok de bel weer uitstekend werkt. Te New-York werd onlangs het klein ste kindje ter wereld geboren Het was een meisje, dat nog géén pond woog en op de hand van een volwassene kon liggen, zon der dat de armpjes of beentjes eruit sta ken. De kleine wereldburgeres zag er vol komen normaal uit en was ook negen maanden door de moeder gedragen. Het eenige verschil met een gewone baby was een wat snellere polsslag en vluggere ademtochten. Toch heeft het schattige „badpopje" slechts één dag geleefd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13