STARK'S [EIDSCH DAGBLAD - Derde BSad Donderdag 20 Mei 1937 Gesprekken met Duitschers PARLEMENTAIR OVERZICHT Wijziging der invaliditeitswet Zorgen bekommeren den Duitschen boer FAILLISSEMENTEN Aspirin RECHTZAKEN Regeling voor personen, die onder een bijzondere pensioenregeling blijken te vallen. EERSTE KAMER. IV. Twee bevolkingsgroepen nemen ln 't tegen woordige Duitschland 'n bijzondere positie |n de boeren en de studenten. Het loont daarom de moeite even stil te staan bij deze twee groepen, waarvan ongetwijfeld wei de boeren in de meest eigenaardige po sitie verkeeren. De Duitsche boer immers is om zoo te zeggen een troetelkind van het nationaal- soclalistische regime. Men heeft zich reeds lang voor 1933 in nationaal-socialls- tizche kringen warm gemaakt voor de be langen van den landbouw. Men stelde zich op het zeer juiste standpunt, dat geen slaat sterk kan zijn zonder een sterken boerenstand. Men kan beschikken over een nog zoo machtige industrie, wanneer de ontwikkeling van den landbouw met de industricele expansie niet eenigermate ge lijken tred houdt, moet men levensmidde len importeeren en dat kost geld, dat door middel van de industrie verdiend is. Daar door vermindert de rijkdom van den staat. De boeren verkeerden in Duitschland in oen verre van benijdenswaardigen toestand Zij stonden wat hun productiemethoden aangaat, niet op hetzelfde peil als 't bui tenland. het buitenland kon daardoor te gen lagere prijzen dan de Duitsche boeren moesten bedingen, landbouw- en zuivel producten invoeren. De overproductie maakte dit nog erger. Zwaar werd de Duit sche landbouwer getroffen. Hooge hypo theken drukten op zijn bezittingen. Hoeven die vaak eeuwenlang aan een zelfde familie hadden toebehoord, moesten worden ver kocht. Landbouwers, die steeds zelfstandig waren geweest, degradeerden tot landar beider. De trek naar de steden werd voort durend grooter. Het-had er veel van weg, da, de Duitsche boerenstand zijn onder gang tegemoet ging Van den aanvang af hebben de nationaal- socialisten getracht in dien toestand ver betering te brengen. En men kan moeilijk anders dan toegeven, dat zij daarin ge slaagd zijn. De boerenstand is in Duitsch land een bevoorrechte stand geworden en wie momenteel eigenaar is van een boe renbedrijf, behoeft waarlijk niet bang te zijn, dat hij zijn bezitting kwijt zal raken. De schulden waaronder de boer gebukt ging, de zware lasten, die hij op moest brengen voor zijn hypotheken, werken niet la.iger als een belemmering. De Duitsche boer betaalt deze lasten ln een zoodanig tempc, dat hij er niet door in financieele moeilijkheden kan komen. De schuld- eischers moeten eenvoudig maar wat ge duld hebben: er zit voor hen niets anders op. Van het verkoopen van een boerderij wegens schulden is geen sprake meer, van het failliet verklaren van een landbouwer al evenmin. De boer is en blijft eigenaar van zijn bedrijf. Hij heeft zelfs niet het recht om zijn boerderij vrijwillig te ver koopen, verondersteld, dat de lust daartoe bij hem zou opkomen. Alles is gedaan om te bewerkstelligen, dat een boerderij, die eeuwen lang in het bezit van een bepaalde iamllie is geweest, ook in het bezit van die iamilie zal blijven. Men denke slechts aan het erfrecht, dat voor de boeren geldt: ieellng is verboden, de boerderij kan slechts door één kind geërfd worden, de andere kinderen moeten een ander beroep kiezen, of als ondergeschikte op de boerderij blij ven, hoewel natuurlijk de ervende zoon verplicht is. zijn broers of zusters schade loos te stellen. Niet alleen wat de onvervreemdbaarheid van den bodem aangaat echter verkeert de boer in een bevoorrechte positie. Ook zijn bestaan is verzekerd. De import van landbouw- en zuivelproducten is tot een uiterst minimum beperkt en het kost den boer dan ook geen moeite om afzetgebied voor zijn producten te vinden. Hij is daar- Dij weliswaar gebonden aan vaste ver koopsprijzen, maar daar staat tegenover, dat hij zijn materialen ook tegen vaste prijzen in kan koopen en dat de staat er voor zorgt, dat de verhoudingen zoo zijn, dat hem inderdaad een bestaan is ver zekerd. Leeft de Duitsche boer dan in een para dijs? Wij laten hem hieronder zelf aan 't woord. Als men met een Duitschen landbouwer ta contact komt, zal hij beginnen met Plichtsgetrouw al het bovenstaande te ver belden. HIJ weet, wat er voor hem gedaan 's en waardeert dat. Maar ondanks die waardeering zal hij uiting geven aan ern stige zorgen, zal hij wijzen op omstandig heden. die hem de toekomst met ongerust heid tegemoet doen zien. Er zit in de na- tionaal-socialistische landbouwpolitiek iets dat den Duitschen boer benauwt. Ais alle boeren is ook de Duitsche koning geweest op den eigen hof. Aan dien toestand is in het Derde Rijk een einde gekomen. Niet de boer immers, maar de staat is koning "t zijn nol. Dit zijn harde woorden, maar men kan ze hooren uit den mond van menigen Duit schen landDouwer. Als een beklemming werkt op den boer het volkomen gemis aan vrijheid. Want wel heeft de staat hem Zcholp' ii in de moeilijkste tijden, maai biets werd voor niets gegeven. De staat bepaalt, hoeveel de boer bc- 'den moet voor zijn zaai- en pootgewas- scn. De staat bepaalt, wat hij verbouwen bioet. De staat bepaalt hoeveel grond hij w cultuur moet brengen en verbiedt hem Vonden braak te laten liggen. De staat controleert, zijn productiemethoden. De staat bepaalt de prijzen, die hij voor zijn producten mag vragen. De staat bepaalt, h'aarmede hij zijn vee moet voederen. De '«at dwingt hem. zijn veestapel te ver- Weten. De staat beoordeelt of hij zijn boerderij goed beheertde staat legt bdbi ln al zijn doen en laten aan banden. 1st zijn deze banden die knellen en als wn last worden gevoeld. Zelfs het han- i"'en. het bieden en loven op de veemark ten is in ve]e gevallen verboden. De markt- cammissie bepaalt eenvoudig de prijzen, door den boer voor het vee, dat hij ter «wkt brengt, gevraagd mogen worden. boerenstand vervult een belangrijke rol in het Vierjarenplan. De boerenstand dient er voor te zorgen, dat het Duitsche volk over voldoende levensmiddelen be schikt, opdat zoo weinig mogelijk deviezen gebruikt behoeven te worden voor den im port van landbouw- en zuivelproducten Daartoe moet de productie der boeren wor den vergroot, moeten de landbouwers naar recordopbrengsten streven. Hard werken, zwoegen! luidt het parool voor den Duit schen boer. Nu is de Diutsche boer geen vijand van hard werken. Maar van meer arbeid, van uitbreiding, van expansie van zijn bedrijf ziet hij ook gaarne meer inkomsten. De vergroote pres tatie ziet hij ook gaarne gepaard gaan met een verbeterde financieele positie. En juist daaraan mankeert het. Want wel garan deert de Duitsche staat het bestaan van den boer, maar dit bestaan is slechts een bescheiden bestaan. Daar komt nog iets bij. De staat beoor- dc-clt, zooals gezegd, of de boer zijn bedrijf goed beheert. Luidt het oordeel ongunstig, aan wordt de boer vermaand. Desnoods bij herhaling. Blijft ook dan het oordeel nog ongunstig, dan kan de leiding van de boerderij worden opgedragen aan den zoon van den eigenaar en bij ontstentenis daar van, wordt de boer verplicht zijn bedrijf op te geven. De staat betaalt hem dan oen schadeloosstelling en daarmee moet hij maar zien, dat hij zich een nieuw be staan schept Dit oordeel is mede afhankelijk van de mate, waarin hij voldoet aan de eiscllen. die het Vierjarenplan aan hem stelt. Het oordeel is tamelijk eenzijdig en laat dc mo gelijkheid van willekeur open. Geen won der dus, dat de onvrijheid als een scha duw hangt over het leven van den boer. Er is de laatste weken in de Duitsche pers met grootc felheid tegen geprotes teerd. dat men de Duitsche landbouwpoli tiek op één lijn stelde met de Russische. Van Kolchozen is bij ons nog geen kwestie! luidde het verweer. Maar wie met de boeren spreekt, wie bij hen zijn oor te luisteren legt en zich niet iaat imponeeren door de prijzende woorden, waarmede iedere boer zich on middellijk over de landbouwpolitiek uit laat, maar doorvraagt en geduld heeft, tot dat de boer bij de kernkwesties is aange land, die moet wel tot de conclusie komen, dat het juist de vrees is voor Russische methoden, die den Duitschen landbouwer kwelt, die zal ontdekken, dat volgens het oordeel van den Duitschen boer zelve het verschil tusschen Duitsche en Russische methoden niet zoo heel groot meer is Opgeheven wegen gebrek aan actief: E. Brink, Hillegom. ietiqoeck 'HI'qmjL. zal U steeds by rheumatische pijnen en verkoudheid aanraden Aspirin te nemen. Hij zal er echter tegelyk bij zeggen, dat Aspirin alleen echt is met het Hoi/eb -kruis. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! "Uitsluitend verkrijgbaar ln buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. 1622 Ungez. MedJ KANTONGERECHT TE DELFT, Bij den landoouwer M. C. v. d. B. te Stompwijk hadden ambtenaren van den Keuringsdienst op zolder een hoeveelheid kalfsvleesch aangetroffen, dat niet ge merkt was. Het vleesch bleek reeds in zoo- danigen toestand te zijn. dat het vergiftig was. In verband hiermede had v. d. B. zich voor den Delftschen kantonrechter te ver antwoorden. Volgens verdachte was het vleesch niet bestemd voor den verkoop, doch hij had dit gekocht als varkensvoer. De ambtenaar van het O. M. geloofde daar niet veel van. De ambtenaar vorderde i. 100boete, subs. 40 dagen hechtenis. Mr. Schaper uit Leiden betoogde dat ver dachte eigenlijk bij vergissing de overtre ding heeft begaan, en verzocht een lage boete. De kantonrechter veroordeelde tot f.40,boete subs. 20 dagen hechtenis, daar niet bewezen werd geacht dat het vleesch voor menschelijke consumptie was bestemd. Bij een andere Inspectie door ambtenaren was ten huize van den landbouwer M. C. v. d. M. te Stompwijk een geslacht schaap, drie kalveren en een lam aangetroffen, die eveneens niet van merken waren voorzien. Ook dit vleesch was bij onderzoek gebleken vergiftig te zijn. De ambtenaar vroeg f.50 boete subs. 20 dagen hechtenis. De kan tonrechter veroordeelde tot f. 25.— subs. 10 dagen hechtenis, Het derde geval waarvoor de landbouwer v. d. B. uit Stompwijk zich te verantwoor den had was, dat hij 6 varkens boven 25 kilo in voorraad had, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. De verdachte betoogde dat. hii de varkens van zijn vader had over genomen en later had die ze weer terug gekocht. De ambteriëfir van het O. M. vroeg f. 20.boete, subs. 10 dagen hechtenis. Na pleidooi legde de kantonrechter f. 7.50 boete subs. 5 dagen hechtenis op. Rente-uitksering aan vreemde lingen bij verblijf buiten onze landsgrenzen. Bij de Tweede Kamer ia een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de invaliditeits wet, aansluitende aan het ontwerp-verdrag betreffende het instellen van een interna tionaal stelsel van behoud van aanspra ken en verkregen rechten, voortvloeiende uit de ouderdoms- en invaliditeits- en de weduwen- en weezenverzekering. Volgens de memorie van toelichting schijnt het- raadzaam om van de bevoegd heid. welke het tweede en het derde lid van artikel 10 van het ontwerp-verdrag geven, gebruik te maken en mitsdien in het eerste 11*1 van artikel 168 der invaliditeits wet den aigemeenen regel neder te leg gen, dat vreemdelingen, aan wie krachtens die wet een rente is toegekend, bij verblijf buiten onze landsgrenzen van die rente slechts dat gedeelte ontvangen, hetwelk als het equivalet der door of voor hen betaalde premiën kan worden beschouwd, met dien verstande, dat onder betaalde premiën ook moeten worden verstaan pre miën, aangeteekend op grond van wiskun dige reserve. De hiervoren bedoelde bevoegdheid be staat slechts voor een tijdsduur van vijf jaren. Daaruit volgt, dat in geval het ver drag ongewijzigd blijft, te zijner tijd het eerste lid van artikel 168 der invaliditeits wet wijziging moet ondergaan. Het tweede lid van artikel 168 der inva liditeitswet ls behouden, omdat de uitbe taling van renten krachtens de Duitsche verzekeringswetgeving aan hier te lande woonplaats hebbende Nederlandsche on derdanen en de uitbetaling van renten krachtens de Nederlandsche invaliditeits wet aan in Duitschland woonplaats heb bende Duitsche onderdanen niet geregeld is bij een tusschen beide landen gesloten verdrag, maar bij een door de Nederland sche regereing op grond van het bepaalde bij het tweede lid van artikel 168 der In validiteitswet genomen besluit en een door de Duitsche regeering op grond van het bepaalde bij paragraaf 1314a der Reichs- versicherungsordnung d.d. 15 November 1927 genomen besluit. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om een wijziging voor te stellen van art. 247, waardoor in een bij de toe passing van dit artikel gebleken leemte wordt voorzien. Het vierde, vijfde en zesde lid van artikel 247 der invaliditeitswet hou den een regeling ln voor het geval voor een persoon een rentekaart is opgemaakt, die daarna ingevolge een wettelijke be paling of verordening met terugwerkende kracht onder een bijzondere pensioenrege ling valt. Het geval doet zich echter ook voor. dat tusschen den pensioenraad en den werkgever verschil van inzicht bestaat omtrent de vraag of het in dienst van laatstgenoemden werkzaam zijnde perso neel al dan niet valt onder de bepalingen der Pensioenwet. Het kan somtijds jaren duren alvorens zoodanig verschil van in zicht aan het licht komt, doordat de werk gever, ln de overtuiging levende, dat zijn personeel niet onder de Pensioenwet valt, geen contact met den pensioenraad heeft gezocht. Slechts toevalligerwijze, bijvoor beeld ten gevolge van door den pensioen raad op de naleving der Pensioenwet inge stelde controle, kan deze tot de conclusie komen, dat de Pensioenwet reeds jaren op het personeel van toepassing was. Daarna kan nog eerst het oordeel van den cen traler. raad van beroep zijn Ingeroepen. Wordt in zoodanig geval onherroepelijk be slist, dat de Pensioenwet van toepassing is, dan zal over vele Jaren nog pensioenpremie verschuldigd zijn, terwijl over deze jaren door den werkgever premie Ingevolge de Invaliditeitswet voor zijn personeel zal zijn betaald. De billijkheid brengt mede, dat voor zoodanige gevallen dezelfde regeling komt te gelden als in het bestaande arti kel 247 getroffen is voor het geval de bij zondere pensioenregeling krachtens wette lijk voorschrift met terugwerkende kracht op het personeel van den werkgever van toepassing wordt. Deze noodige voorzie ning wordt gegeven in voorgestelde nieuwe leden 4, 5, 6 en 7 van artikel 247 der Inva liditeitswet, zulks ter vervanging van de bestaande leden 4, 5 en 6 van dat wets artikel. De nieuwe redactie brengt in de gel dende regeling geen wezenlijke verande ring, behoudens dan de gelijkstelling van het geval van de onherroepelijke beslissing met het geval van het wettelijk voorschrift en behoudens dat niet de volle waarde der betaalde premiën. doch een deel daarvan wordt gerestitueerd, waarvan de grootte wordt vastgesteld overeenkomstig bij aige meenen maatregel van bestuur te stellen regelen. De billijkheid brengt mede, dat de toe passelijkheid van het bepaalde bij artikel 247 der Invaliditeitswet, zooals die bepa ling na totstandkoming der onderhavige wetswijziging zal luiden, niet beperkt blijft tot de gevallen, welke zich na die tot standkoming zullen kunnen voordoen, maar dat zij zich ook zal uitstrekken tot de gevallen, waarin de onherroepelijk ge worden beslissing, dat het personeel in dienst van een werkgever onder de Pen sioenwet valt. genomen ls vóór het ln wer king treden dezer wijzigingswet. EEN REEKS VAN WETSONTWERPEN Vóór zijn ontbinding moet de Senaat nog verschillende niet-onbelangrijke wets ontwerpen afdoen. Maar: overdrijven wij, wanneer wij zeggen dat de hoofden er eigenlijk niet naar staan, omdat, aan den vooravond van den groe ten electoraten veldslag, aller gedachten hiervan zijn vervuld? Wij zullen ons dan ook meer met de resultaten van deze agenda .bezighouden dan met het debat er over. Zooals zij hadden aangekondigd waren de beide nationaal-socialisten, na het be kende conflict met den voorzitter, niet verschenen. En verschillende andere afge vaardigden. wél aanwezig, liepen op hun laatste parlementaire beenen. Bij den aanvang der korte vergadering van gisteren deed de nestor, de heer Sasse van IJsselt, het voorstel, om nog eenige wetsontwerpen aan de reeds welvoorziene agenda toe te voegen, en daaronder een zeer belangrijk als het ontwerp-Pachtwet, dat dan echter eerst de volgende week Donderdag behandeld zou moeten worden. De Kamer zal eerst heden over dat voor stel beslissen, het zal wel worden aange nomen. Vóór op de agenda stond een tweetal wetsontwerpen tot herziening van de La- ger-Onderwijswet. Het eerste ging er. na een kort deixat over enkele technïsch-inter_ pretatieve punten, al spoedig door; het tweede was het bekende ontwerp inzake de (eventueele) concentratie,- oprichting en opheffing van bijzondere scholen en lokte wat uitvoeriger discussie uit. Hoewel het debat gelukkig toch binnen beschei den grenzen bleef. De heeren Ossendorp en De Zeeuw bestreden het ontwerp, omdat zij er de openbare school door tekort gedaan achten; in meer dan driehonderd gemeen ten is reeds geen openbare school meer en nu mag men haar het bestaan door te strenge oprichtlngs-elschen niet opnieuw moeilijker maken. Maar de heeren De Jong en Nlvard kwamen tegen deze opvatting in het geweer, wezen op den groei van het bijzonder onderwijs en waren van oordeel dat er reeds concentratie bij dit onderwijs had plaats gehad. Zoo werd het een klein steekspel over de vraag, of de normen van het ontwerp van de openbare school nfet te streng zijn. Vandaag antwoordt de minister. HAGENAAR. ■hoi f&#t vwrt qvicbiM&e*t 809 Ungez. Med.) Van 't front. In het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier van Franco wordt gezegd, dat de rechtschen aan het front van Biscaje verder zijn opgerukt. Zij be zetten Gondramendi, Elordi, de Kluis van Santa Maria, Macoa, Belago, Anora, Maria de Menaca Barena, Andramaria de Breaca en Bldeache. Vliegtuigen van Franco hebben eenige ulaatsen in de nabijheid van Bilbao, vooral Baracaldo, met bommen en machinegewe ren bestookt, aldus meldt Reuter uit Bilbao. Zware bommen en brandbommen werden op het dorp Galdacano, op den weg tus schen Amorebieta en Biibao, geworj>en. Door een bom werden tien mannen, vrou wen en kinderen gedood. Met hun lucht macht en geschut slaagden de rechtschen er in, een bataljon ten Zuiden van den Jataberg uit zijn stellingen te verdrijven. Volgens een officier hebben 24 JuriJers- bombardementsvliegtuigen en een nog grooter aantal Heinkel-gevechtstoestellen deelgenomen aan de operaties tegen Mun- guia. Zij wierpen vooral bommen van groote ontploffingskracht. De correspon dent van Reuter heeft, toen hij gistermid dag door Munguia trok, geen enkelen grooten brand gezien. De verdediging van deze plaats wordt versterkt. Engelsche gevangenen in Spanje. De Engelsche regeering heeft bericht ge kregen van de Spansche regeering, dat zich onder hun gevangenen geen enkel Britsoh onderdaan bevindt. Franco's troe pen hebben 26 Engelsohen en twee Ieren gevangen genomen, die goed behandeld worden en over wier vrijlating nader on derhandeld zal worden. De in Frankrijk gelande vliegtuigen van Valencia. De Fransche gTenscommandant heeft voorlooplg geweigerd de 17 vliegtuigen der Spaansche regeering, die bij een verken ningsvlucht boven de rechtsche linies in den mist verdwaald en op Fransch gebied terecht gekomen zijn, verlof te geven om naar Bilbao en Santander terug te keeren. Er worden nadere instructies uit Parijs verwacht. Franco verklaart nogmaals geen gifgassen te zullen gebruiken. In een schrijven, dat de secretaris van de vereeniging tegen het gebruik van gif gassen te Glasgow, Crompton Holgate, ontvangen heeft, verklaart Franco, dat „noch hij.,noch zijn leger er aan gedacht hebben, in den strijd, dien hii tegen het Russische communisme aangebonden heeft, gebruik te maken van gifgassen". Franco voegt hieraan toe, dat hij den strijd op zoo menschelUk mogelijke wijze zal voortzetten en slechts zijn toevlucht zal nemen tot het verschrikkelijke wapen, dat het gifgas is, wanneer de vijand er ge bruik van zal maken. Munitie in beslag genomen. Op het Fransche station van Banyuls sur Mer zijn 25 kisten met 40.000 lonten in beslag genomen. Men vermoedt, dat zij VOOR VRIJDAG 21 MEI. Hilversum I, 1875 M. - Algemeen Pro gramma, verzorgd door de NCRV 8.00: Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.30: Gramofoonmuz. 9.30: Gelukwenschen 9.45: Gramofoonpl. 10.30: Morgendienst 11.00: Gramofoon- platen 11.15: Planovoordracht 12.00: Eerichten 12.15: Gramofoonplaten 12.30: Ensemble van der Horst en gramo- foonmuziek 2.00: Gramofoonmuz. 2.30 Christel. Lectuur 3.00: Sopraan en piano 4.00: Orgelspel 5.00: Plano en decla matie 6.25: Tulnbouwpraatje 7.00: Berichten 7.15: Literair halfuur 7.45: Reportage 8.00: Berichten ANP. 7. 00: Berichten 7.15: Literair halfuur 7.45: Reportage 8.00: Berichten ANP. Herh. SOS.-Berichten 8.15: Arnhemsche Or- kestvereenigtng, Toonkunst-Dameskoor en soliste 9.00: Literaire causerie 9.30: Vervolg concert (10.00: Berichten ANP.) 10.30—12.00: Gramofoonmuzlek. - Hierna Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. 8.00 VARA, 10.00: VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30: VPRO, 9.00: VARA, 10.40 VPRO, 11.00 VARA—,8.00: Gramofoonplaten 10.00: Morgenwijding 10.20: Declamatie - 10.40 De Flierefluiters en solist 11.10: Ver volg declamatie 11.30: Vervolg concert 12.00: Kovacs Lajos' orkest en Gramo- foonmuziek 2.00: Causerie ,De tuin in. Mei" 2.30: Gramofoonmuzlek 2.40: P. Hespe's dameskoor 3.00: Gramofoon muzlek 3.15: AVRO-Dansorkest 4.00: .Melody Circle" 5.00: Kinderuurtje 5.30: „Fantasia" 6.30: Politiek radiojour naal 6.50: Gramofoonmuzlek 7.00: Juridische lezing 7.20: Gramofoonmu zlek 7.30: Berichten V.GP. 7.35: .De zen in den Bijbel", causerie 8.00: VPRO- Dubbelkwartet 8.15: „De psalmen", le zing. M.m.v. het VPRO-Dubbelkwartet 8.45: Vervolg concert 9.00: Komische voordracht 9.30: VARA-Orkest en so listen 10.30: Berichten ANP. 10.40: Avondwijding 11.00: Jazzmuziek (Gr.pl.)' 11.3012.00: Gramofoonmuzlek. Droitwich. 1500 M. 10.20: Gramofoon platen 11.20: Orgelconcert 11.50: EBC-Dansorkest 12.35: Blrmtnghamsch Dames-strijkkwartet 1.20: „Exploring caves round London", lezing 1.351.50 en 2.202.40: Gramofoonpl. 3.20: Radio- tooneel 3.50: BBC-Theater-orkest 4.35 Yascht Krein's Zigeunerorkest 5.20: Berichten 5.45: Brian Lawrance en zijn Band 6.15: Voor tulnliefhebbers 6.35: BBC-Midland-orkest en solist 7.20: Re vueprogramma 8.20: Berichten 8.40: „Responsibilities of Empire", causerie 8.55: Het Hart House Strijkkwartet en so liste 10.05: Declamatie 10.20: Het Grosvenor House Dansorkest 10.50: Sportreportage 11.00: Dansmuziek (Gr.- idI.) 11.1011.20: Reportage nachtega- ienzang. Radio Paris. 1648 M. 6 10 en 7.20: Gra mofoonmuzlek 11.35: Parijsch Kamer orkest en zang 3.20: Luiksch Kwartet 4.20: Goldy-dansorkest 5.50: Pianovoor dracht 6.05: Zang 7.05: Pianovoor dracht 7.35: Zang 7.50: Pianovoor dracht 8.20: Chansons 10.2011.50: Parijsch Philh, Orkest. Keulen, 456 M. 5.50: Politiemuziek- korps 6.30: Gramofoonplaten 7.50: Omroep-Amusementsorkest 8.50: Gra mofoonmuzlek 11.20: Qmroepkleinorkest 1.35: Gevarieerd concert 3.20: Hans Bund's orkest 4.40: Viool en piano 5.20: Omroeporkest 7.30: Polltlemuziek- korps Essen 9.50: Zang 10.2011.20: Geo Engel's orkest. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20: Gramofoonmuzlek 11.50: Omroeporkest 12.30: Salonorkest 12.501.20 en 4.20: Gramofoonpl. 5.50, 6.20 en 7.20: Gramo- foonmuziek 7.23: Omroepsymphonie- orkest 9.30—10.20Gramofoonplaten. 484 M.: 11.20: Gramofoonpl. 11.40: Zang 11.50: Salonorkest 12.30: Om roeporkest 1.00—1.20: Gramofoonmuz. - 4.20: Pianovoordracht 4.40: Herders fluiten-Trio 5.35: Gramofoonpl. 6.05: Cellovoordracht 6.35: Zang 7.20: Bonte Avond 9.30—10.20: Gramofoon platen. Deutschlandsender, 1571 -M. 7.30: Om roeporkest ,-koor en solisten 8.20: „Vom Meer zu den Alpen", voordracht 9.20: Berichten 9.50—11.20: Omroepkleinork. Om 10.05: Weerbericht. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Vrijdag 21 Mei, le programma: lederen dag van 824 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO. NCRV <uiz 3de Programma8.00: Keulen - 9.20 diver sen 10.20: Droitwich 11.05: Parijs Ra dio 12.20: Brussel VI. 13.20: Keu len 14.20: Droitwich 14.40: diversen 15.20: Keulen 16.20: Parijs R. 17.20 Keulen Pl.m. 18.50: London Reg. 19.20 Brussel Fr. 19.45: London Reg. 21.20: Brussel VI. 21.30: Brussel Fr. 21.45: Boedapest of div. 22.20: Parijs R. 4de Programma: 800: Brussel VI. 8.20: diversen 9.35: London Reg. 16.20: Droitwich 17.20: diversen 17.45: Droitwich 20.00: Gram.muz. Gk.D. 22.00: London Reg. 22.20: Droitwich. Wiizigingen voorbehouden. voor de regeering van Valencia bestemd waren. De zaak wordt onderzocht door de amb tenaren der controlecommissie. Uit Biibao. De „Daily Telegraph" meldt uit Bilbao, dat de Britsehe regeering bevel heeft ge geven aan alle Engelsche schepen, die in de haven liggen, vandaar zoo spoedig mo gelijk te vertrekken. Volgens een bericht uit Bayonne ls gis teren een stoomjacht met goud, juweelen en bankpapier ten bedrage van ruim zeven millioon nond sterling uit Bilbao vertrok ken. met als bestemming Engeland of Bordeaux. De schat, welke zich aan boord bevindt, behoort deels aan de BaskLsche regeering en deels aan particulieren in Bilbao. Naar verluidt, bevindt de Baskischo minister van blnnenlandsche zaken, Mon- zon, zióh aan boord. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11