STADSNIEUWS WOENSDAG 19 MEI 1937 No. 23(62 Installatie van overste Buurman als commandant 4 R.I. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN lisle Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD 30 Ctsr J>er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 trrnd.» Foto Van Vliet. Op het militair terrein aan de Maaldrift had hedenmorgen in tegenwoordigheid van het geheele regiment de installatie plaats van overste H. D. Buurman als comman dant van het 4de reg. infanterie alhier. Deze plechtigheid werd verricht door den brigade-commandant van het regiment grenadiers en jagers, kolonel Van der Bent. die vergezeld was van den kapitein-adju dant Tibo, en werd opgeluisterd door mu ziek van den staf van dat regiment. Het regiment onder commando van den majoor-hoofdinstructeur Moggenstorm werd tevoren door kolonel Van der Bent geïnspecteerd en stond in carré opgesteld, toen overste Buurman, vergezeld van den kapitein-adjudant Ravelli op het terrein arriveerde. Na de begroeting sprak kolonel v. d. Bent den nieuwen regimentscommandant toe, waarbij hij hulde bracht aan de officieren en manschappen voor de goede orde en discipline, welke er steeds in 4 R. I. heer- schen. Nadat overste Buurman het vaandel ter hand was gesteld onze foto brengt dit moment in beeld zeide spr. hem dit gaarne als regimentscommandant toe te vertrouwen, omdat hij weet. dat de nieuwe commandant de leiding van 4 R. I. zal voortzetten in den geest van zijn voorgan gers. Uw militaire loopbaan en uw be kwaamheden. aldus spr., vormen daarvoor een solide waarborg Spr. twijfelt er niet aan of overste Buur man zal aller vertrouwen genieten en door zijn kundige leiding ertoe medewerken de Nederlandsche weermacht te brengen op het peil, waarop zij behoort te staan. Overste Buurman dankte kolonel Van der Bent voor zijn welkomstwoorden en zeide overtuigd te zijn. dat een zware en moeilijke taak hem wacht. Maar tevens gevoelt hij zich in staat tot de vervulling dier taak, omdat zijn werk kring is te midden van het regiment, waar bij hij alle officiersrangen van 2den luite nant af heeft doorioopen. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat hij het vaandel onbesmet aan zijn op volger zal mogen overdragen. Tot besluit defileerde het regiment voor de beide hoofdofficieren De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door den commissaris van politie den heer R. J. Meyer en door den heer W. van der Laan. Groot Nationaal Zang concours „Ring Leiden en Omstreken". De tweede avond. „Hallelujah" uit Leiden winnares van den „Leidsch Dagblad" wisselbeker. De tweede avond van het Groot Natio naal Zangconcours van den Ring Leiden en Omstreken heeft speciaal aan 't slot eenige uitstekende prestaties opgeleverd, •v. in de Superieure Afdeeling, waarin optraden „Volharding leidt tot het doel" ft Scheveningen, „Hallelujah" uit Kat- J"ik Zee en „Hallelujah" uit Broek op bangendijk. Deze drie vereenigingen brachten wel bet beste deel van den avond en haar t'ngen ontlokte telkenmale een zéér groot applaus. °e heer Wilmink is de directeur van net Seheveningsche koor en deze leider, Wens gedurfde persoonlijke en uiterst muzikale opvatting, in het bijzonder van net verplichte nummer „De Gypten", op merkelijk was, wist in deze afdeeling het neegste aantal punten te verwerven n.l. en verwierf daarmee een eersten prijs, laat zijn koor gedisciplineerd zeker en groot enthousiasme zingen, terwijl te- v ii kernachtige rhythme opvalt. Het jvatwijksche koor onder leiding van den neer De Rook is véél grooter het omvat met minder dan 80 leden bezit een Prachtig klankvolume, beschaafd en ge- ^anceerd klinkend. Merkwaardig was, dat °e dirigenten, waarvan wij als derde noe- n den heer Paul Kok, die het koor uit Broek op Langendijk leidde, van „De Gyp ten" een sterk uiteenloopende opvatting hadden. Alle drie komt daarvoor een woord van hulde toe! Want elke opvatting was verantwoord en boeide ten zeerste. Het koor uit Broek op Langendijk heeft even eens uitnemende kwaliteiten, doch de di rigent hoede zich voor een te geforceerde toongeving, die enkele malen zeker over de schreef gaat. Voorts is hij niet wars van effectbejag, dat wel imponeert, maar toch niet edel Ls. Het massaal klinkende koor der Katwijkers heeft in het alge meen vloeiend en muzikaal gezongen: men bespeurde duidelijk dat 't zang-technisch volkomen tegen de opgaven waarvan wij willen noemen het nobele „Als in een glans" van Philip Loots op de praohtige tekst van Guido Gezelle opgewassen was. Katwijk verwierf met 334 punten even eens een eersten prijs en wij persoonlijk zouden wellicht Katwijk een iets hooger punten aantal toegekend hebben. Scheveningen was in het vrije nummer „Morgenlied" niet altijd even zuiver. Broek op Langendijk moest zich dit maal met 313 punten tevreden stellen, waarmee men intusschen toch ook een eersten prijs verwierf. Doch het zal toch zeker voor deze zangers en zangeressen een teleurstel ling geweest zijn, niet wederom den Leidsch Dagblad-beker te kunnen ver werven. Deze beker komt nu voor een jaar in het bezit van „Hallelujah" uit Lei den, dat den eersten avond eveneens in de Superieure afdeeling een pun- tcnaantal van 353 behaalde. Het verheugt ons dezen beker nu eindelijk eens in onze eigen stad te weten. Hadden de drie bovengenoemde koren door hun interessante en loffelijke vertol kingen onze aandacht in hooge mate ge boeid, niet minder was zulks het gevai met het dubbel mannenkwartet „Sempre Avanti" uit Leiden, dat onder leiding van den heer v. d. Broek zijn roem handhaaf de. Eerst zong het 't humoristische „De groote hond en de kleine kat" van Ber nard Zweers en vervolgens de moeilijke Psalm 42. getoonzet door Jac. Bonset. Het mooie materiaal en het muzikale begrip dezer zangers mogen gememoreerd wor den: soms wordt er wel eens wat gefor ceerd gezongen gevolg van knijpen terwijl wij ook een beschaafder uitspraak zouden wenschen. Onder deze zangers be vindt zich o.a. een krachtige en goed klin kende eerste tenor. Aan dit dubbel-kwar- tet werd met 314 punten een eerste prijs toegekend. In het kort willen wij nog even de an dere vertolkingen overzien. De Chr. Gem. Zangver. „Zang en Vriend schap" zong in de eere-afdeeling en maak te een wat wisselenden indruk: er waren uitnemende passages, dooh ook verschil lende inzinkingen. Onder den dirigent Za- nen wordt echter serieus gewerkt. Het koor behaalde met 325 punten een eersten prijs. „Excelsior" uit Leiderdorp (dir. de heer Kouprie) verwierf in de Afd. Uitmuntend heid met 300 p. net op 't nippertje een eersten prijs. Er waren dikwijls héél ge lukkige momenten en met de nummers „Troost" en „Neerlands Vlag", waarin de soliste zich dapper weerde, werd een har telijk applaus verworven. Het mannenkoor „Zang en Vriendschap" uit Hoofddorp zong onder directie van den heer Rijnbeek in de le afd. De toon zweeft nog al eens, gevolg van de soms te langzame tempi, die door den gevoeli- gen dirigent genomen worden. Wij zouden gaarne eens eeij kernachtiger compositie door dit koor hooren, wat men van een mannenkoor ook wel een enkele maal ver wachten mag. In Koop's „Een vrouw" was dit koor het beste op dreef. Toch kon men 't niet verder brengen dan een tweeden prijs met 282 punten. „Zang zij onze leus", uit Voorschoten verwierf onder leiding van mej. Leening in de le afd. Gem, Koren met 317 een eer sten prijs. Onck's „Jubelzang" bleef in 't algemeen te veel beneden de krachten van dit koor 't is dan ook een zwaar num mer dooh de indruk, die met Psalm 146 van v. Laar gegeven werd, was uiter mate gunstig. I Jammer echter, dat het materiaal soms wat aan den scherpen kant blijft. Er werd veel genuanceerd en soepeler gezongen dan door „Hallelujah" uit Oegst- geest in hetzelfde nummer. Deze interpre tatie bleef wederom te stijf en te schoolsch, terwijl de sopranen veel te open zingen en daardoor sterk domineeren. Ook het prachtige Bachkoraal leed aan dezelfde euvelen; dit zingen maakte een te moei- zamen indruk. Aan de uitspraak moet ook nog gewerkt worden lo.a. een te dikke L). Een tweede prijs met 279 punten viel dit koor (dir. de heer Henri Welbooren) ten deel. In de 3e afd. Mannenkoren beluisterden wij met genoegen „Soli Deo Gloria" uit Hiilegom (dir. de heer S. P. Vissen: De dirigent is zeer muzikaal en heeft met dit koor al veel bereikt. Men blijft goed op toon, produceert een opvallend mooi pia nissimo en zingt met sfeer. De uitspraak is duidelijk, dooh zou intusschen sterk win nen door een scherper consonantenvor ming. Koop's „Een vrouw" en „Geloof" van Wierts hebben ons uitstekende indrukken speciaal voor een 3e afd. gegeven. Dit koor gaat een goede toekomst tege moet! De uitslag was: een eerste prijs met 309 punten. De avond is geopend met zang van de kinderkoren „Jong Excelsior" uit Rijns burg (dir. de heer De Rooki en „Looft den Heer" uit Hazerswoude (dir. de heer H. Zanen), die beide een aardigen indruk maakten. Het laatste koor dient vooral onderscheid te maken tusschen de s en de z: „zoo vol, zoo schoon" klonk nu als „soo vol, soo schoon"; een kleine opmerking, die echter goed bedoeld is! Beide koren ontvingen eerste prijzen: Rijnsburg met 306 en Hazerswoude met 311 punten. In het algemeen was het niveau van den tweeden avond beter, dan dat van den eerste. Verheugend was de ernst, waarmee gezongen en geluisterd werd, afgezien van enkele momenten waarbij voorzitter Goed hart genoodzaakt was eenige rumoerigen tot de orde te roepen. De heer Goedhart heeft nog hartelijke woorden van dank gesproken tot de heeren v. d. Zeeuw en Zitman, de organisatoren van dit con cours, die zich terzake wederom van een uitstekende zijde getoond hebben. De jury w.o. op dezen avond de heer Englander uit Amsterdam heeft geen gemakkelijke taak gehad, doch zich op serieuze wijze hiervan gekweten. Het pun- tenaantal moge volgens sommigen niet aan den hoogen kant geweest zijn, maar de deskundigheid van deze heeren waar borgt een juist en betrouwbaar oordeel. Dit concours is weer uitnemend ge slaagd; de ervaring, door de tallooze ko ren hier opgedaan, zal zeker een goede leidsvrouwe zijn voor den zang op to^-m- stige „zangwedstrijden." Propaganda-avond Chr. Hist. Unie. VREEMDE ONDERSCHEIDINGEN. Bij K.B. van 4 Mei 1937, is vergunning verleend tot het aannemen van: le. de versierselen van officier in de orde van 't Legioen van Eer van Frankrijk, aan mr. A. S. de Blécourt, hooglreraar aan de rijks universiteit alhier, 2e. de benoeming tot „officier d'acade- mie" aan W. Prins, leeraar aan de gemeen telijke buio-rschool, alhier. Mej. mr. C. Frida Katz en dr. A. A. v. Rhijn voeren het woord. De Kamerkring Leiden van de Chr. Hist. Unie had gisteravond in de gTOOte zaal van „Hotel den Burcht" een openbare vergade ring belegd, welke goed bezocht was. In deze samenkomst hebben het woord gevoerd mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het Departement van Econo mische Zaken en mej. mr. C. Frida Katz, lid der Tweede Kamer. De voorzitter van den Kamerkring, de heer Jac. Wilbrink, las bij opening Ps. 62 om daarna allen een woord van welkom toe te roepen. Spr. releveerde in het kort. dat vele vrouwen in den Kamerkring thans groote belangstelling aan den dag leggen voor de politieke vraagstukken en deze willen beschouwen vanuit den Chr. Hist, gezichtshoek. Als eerste spreker voerde hierna mr. dr. A. A. van Rhijn te 'sGra- venhage het woord, die sprak over: „Drie belangrijke punten". Spr. zeide ditmaal te willen spreken over geloof, arbeid en gezag en vrijheid, welke punten ook in de verkiezingsplaat der Chr. Hist. Unie zijn verwerkt. Tot de ontvouwing van zijn eerste punt, geloof, komende, zette spr. uiteen, dat er vooral in de negentiende eeuw een opvat ting onder de politieke partijen van de linker-zijde bestond waarin het geloof, het christendom, werd beschouwd als zijnde iets voor de binnenkamer. Een andere opvatting t.o.v. het geloof is die, welke vooral van liberale zijde gehoord wordt en waarin het geloof wordt gezien in historisch verband. Volgens spr. is dit on juist, aangezien het christelijk geloof ook voor het heden en de toekomst van de allergrootste beteekenis is. Er is trouwens een innig verband tusschen geloof en staat kunde. In Gods Woord worden telkens nor men aangegeven, welke wij vruchtbaar kun nen' maken t.o.v. de staatkunde. Natuurlijk zijn er onderwerpen, waarop het christelijk geloof geen bepaalde uitspraak geelt" eh' waar technische en economische vraagstuk ken in het geding komen. Maar voor de principieele politiek heeft het geloof groote beteekenis. Verder moet bij het nemen van moeilijke beslissingen rekening worden ge houden met Gods Woord en het geloof God kan ons wijsheid schenken in moeilijke be slissingen. Ook op het staatkundig terrein moeten wij zoeken naar Gods wil. Naast .het fundament van het geloof, staat het vraagstuk van gezag en vrijheid. Bij de bespreking van dit punt merkte spr. allereerst op. dat wij er voor te zorgen heb ben. dat orde, regel en rechtvaardigheid in het staatkundig leven worden gehand haafd. Wij dienen er echter zorg voor te dragen, dat het gezag niet ontaardt in dic tatuur. Hiertegenover staat dat als de vrij heid ontaardt wij terecht komen bij de anarchie. Uit de geschiedenis van het chris tendom toonde mr. Van Rhijn verder aan, dat wij er voor moeten waken, dat de staat alles, ook de kerk, gaat overheerschen. In dit verband deed spr een waarschuwend woord hooren tegen de theorie der N.S.B. Voortgaande wees spr. op het groote ge vaar, dat bestaat in ongebonden vrijheid, waardoor in onze samenleving een chaos zou ontstaan. Voorzichtig moeten wij zijn, dat wij niet zoo den nadruk op de vrijheid leggen, dat het gezag hierdoor in gedrang komt. De balans moet t.o.v. gezag en vrij heid steeds in evenwicht zijn. Bij de bespreking van zijn derde punt, de arbeid, herinnerde spr. allereerst aan het groote leed der werkloosheid, dat ook in de Unie zeer de aandacht heeft. In haar verkiezingsmanifest komt dit duidelijk tot uitdrukking. Als bestrijdingsmaatregelen worden hierin genoemd de opheffing van het economische leven uit zijn verval en de versnelde uitvoering van productieve open bare werken. Bij deze beide middelen werd door spr. nog een oogenblik stil gestaan. Nadat mr. Van Rhijn dan nog aange toond had, dat de Unie een partij is, die in deze verdwaasde wereld, zich beroept op het christelijk beginsel, sprak hij den wensch uit. dat wij in ons leven iets van dat beginsel mogen uitdragen en bij de ver kiezingen daarmede rekening zullen hou den. Na een korte bespreking op dit onder werp sprak mej. mr. C. Frida Katz over „26 Mei een taak voor mannen en vrou wen". Spr., die er allereerst haar blijdschap over uitsprak, dat zoovele vrouwen aanwezig zijn, zette dan uiteen, dat er bij de a.s. verkiezingen zulk een geweldige taak en verplichting voor de vrouw is weggelegd. Zij toch vormen het grootste contingent kie zers. Als uitgangspunt voor haar rede nam spr. achtereenvolgens de persoonlijkheid, het gezin en het vaderland. Over persoon lijkheid sprekende, zette spr. uiteen, dat hier de opvoeding een groote rol speelt. In de opvoeding, waartoe de school veel kan bijdragen, zullen wij ons stellen op de basis van Gods Woord. Een belangrijk punt, waardoor wij persoonlijkheden kun nen zijn en blijven, is ook het recht. In tegenstelling met een goede rechtshand having zijn de banden van de dictatuur, waar het recht vereenzelvigd wordt. Van zeer veel waarde is het. dat naast de gemeenschap de persoonlijkheid wordt gezien. Dat hierbij de persoonlijkheid van de vrouw niet uit het oo" mag worden ver loren, ligt voor de hand. Nog een oogenblik sprekende over de persoonlijkheid t. o. v. de saamhoorig- heidAgedachte, zeide spr., dat de overheid BUITENLAND. Ongerustheid inzake Midden-Europa (Bui tenland, 1ste Bladi. De rc gee rings verklaring der nieuwe regee ring van Valencia (3de Blad). Is Hitier onder behandeling van specialis ten? (Buitenland, 1ste Blad), Afscheidsrede van Baldwin (Buitenland, lste Blad): De strijd om het Amerikaansche Hoogge rechtshof (Buitenland, lste Blad). EERSTE BLAD BINNENLAND. De Abessijnsche kwestie weer aan de orde? (3de Blad). Gouden jubileum van Vroom en Dreesmann (Binnenland, 3de Blad). Tienduizend vrouwen namen te Utrecht deel aan den Vrouwen-Vredesgang. (Binnenland, 3de Blad).. Vergadering van den Bond van Meisjes- vereenigingen op Geref. Grondslag (Kerk en School, 3de Blad). De loting voor de roeiwedstrijden van „HoUandia" (Sport, 2de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. de taak heeft er voor te zorgen, dat het algemeen belang niet in het gedrang komt. Bij de ordening zullen wij er voor zorgen, dat de rechten der persoonlijkheden niet worden aangetast. Vervolgens stond mej. Katz stil bij het gezin, waarbij zij er op wees, dat wij ons vooral in dezen tijd, nu velen opkomen voor de bescherming' van het gezin, zullen afvragen van welke normen zij uitgaan bij de verdediging van het gezin. Wij zul len ons op het standpunt stellen, dat wij rekening houden met wat God wil, dat wij doen zullen. Daarom is het van zulk een groot belang, door wien de regeerings- maatregelen zijn voorbereid. Bij de bespreking van het vaderland her innerde spr. er aan, dat in tijden van na tionale gebeurtenissen het enthousiasme zoo heerlijk opleeft. Als recent feit noemde spr. het Prinselijk Huwelijk. Ais wij over het vaderland spreken, al dus spr., moeten wij Indie mederekenen waardoor Nederland wordt tot een mach tige mogendheid. Hierna toonde spr. aan, dat er maar heel weinig voor noodig is of er ontbrandt weer een wereldoorlog. Men bewapent zich tot aan de tanden en ook zien wij, dat de begeerte naar koloniaal bezit hoogtij viert. Onze overheid, die de Christelijke grond slagen dient te handhaven, heeft er voor te zorgen, dat datgene wat ons is toever trouwd, wordt bewaard. Tenslotte wees mej. Katz er op. dat wij bij de vervulling van den stemplicht niet alleen het gevoel, maar vooral het verstand moeten laten meespreken. Op den ernst der verkiezingen nog met een enkel woord wijzende, zette spr. uiteen, dat eenheid vooral in dezen tijd noodzakelijk is. Zeer betreurde zij in dit verband de verdeeld heid onder de kleine christelijke partijtjes. Als protestanten moeten wij begrijpen wat er op het spel staat en daarom wil de Chr. Hist. Unie ook de eenheid van alle pro testanten. Spr eindigde met op te wekken om od 26 Mei lijst vier te stemmen. Met een enkel woord heeft de heer Wil brink beiden sprekers bedankt voor het principieele geluid, dat. zij hadden laten hooren. Mr. dr. van Rhijn eindigde met dankzegging. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Leidsehe Wolspinnerij N.V. in oprichting Zoeterwoudscheweg 3, Leiden. Procuratie verleend aan J. H, Larsen, Leiden. Gebrs. Bodegraven, Nieuwkoop. Stoom- smederij en fabriek van ijzerwaren. Boven genoemde vennootschap onder firma is omgezet in een Naamlooze Vennootschap onder den naam- Gebroeders Bodegraven, Industrie- en Handei-Maatschappij N.V. 'Ned Stscrt,: 7 en 8 Me! 1937. Bi;v: egsel Nr. 620". Dir.: N. Bodsgraven en A. Bode graven, Nieuwkoop. Maatsch. kap: f. 500.000 waarvan geplaatst en gestort f. 250.000. Froc.: L. A. P. Stoppelenburg, Nieuwkoop.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1