STADSNIEUWS No. 23659 De komende 3 Qctober-feesten VRIJDAG 14 MEI 1937 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Het feest zal worden gevierd op Zaterdag 2 October De Grieksche mythologie als onderwerp voor den optocht. DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: SD'ÖSjjiW ïegei voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ■Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztftt: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco ^'per past" f. 2,5 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.89 per 3 mnd.> In de bovenzaal van café-restaurant ,,In den vergulden Turk" hield de 3 October- Vereeniging gisteravond haar gebruikelijke Meivergadering, waarin der gewoonte ge trouw, de plannen voor de a.s. herdenking van Leiden's ontzet zijn vastgesteld. De voorzitter, de heer W. van der Laan, opende de als steeds matig bezochte bij eenkomst en memoreerde de geslaagde feestviering van het vorige jubileumjaar, waarna hij het woord gaf aan den 2den secretaris, den heer L. E. Nieuwenhuizen Segaar tot het lezen der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de feestviering dit jaar, nu de feestdag op Zondag valt, zal plaats vinden op Za terdag 2 October, zulks ln afwijking met vorige malen, toen het feest tot Maandag werd verschoven. Het college van B. en W. hechtte hieraan bereids zijn goedkeuring. Waar de vereeniging juist vandaag haar 51-jarig bestaan herdenkt, bood spr. na mens het bestuur allen aanwezigen een gratis consumptie aan, welke mededeeling met applaus werd begroet. In verband met de gewijzigde bestem ming van het voormalig Invalidenhuis, was het spr. een vreugde niettemin te kunnen mededeelen, dat de nieuwe huur ster. de directie der N.V. „Imenexco" zich bereid verklaarde op den feestdag een ge deelte van het gebouw aan de 3 October- Vereeniging te willen afstaan, hetgeen spr. bi voorbeeld van goeden burgerzin noemde. Tot leden der kascommissie 1937'38 werden benoemd de heeren mr. H. R. Goudsmit. mr. M. B Vos en J. J. Geyten- beek. Vervolgens was 't voornaamste agenda punt: het feestplan. aan de orde. Des Vrij dags zal als vanouds een taptoe worden gehouden. De ochtendfeestelijkheden zullen, zooals gebruikelijk, bestaan uit de reveille, koraal- muziek in het v. d, Werffpark, ditmaal vonder medewerking van een speciaal kinderkoor, uitdeeling van haring en wit tebrood en springen van de fontein op de Vischmarkt. De kerkdienst zal dit jaar ver moedelijk op Zondag worden gehouden. Voor de kinderen zullen wedstrijden worden georganiseerd, 's Avonds is er een cabaretprogramma in de Gehoorzaal en tot besluit der festiviteiten op het Schut tersveld een grootsch vuurwerk. Voor den middagoptocht zijn verschei dene plannen binnengekomen. Het meest DE SAMENSTELLING VAN DE NED. VEEHOUDERIJ-CENTRALE. De belanghebbende organisaties dragen dr. p. G. Knibbe voor als secretaris. De Nederlandsche Slagershond, de Ned RK. Hanzebond van slagerspatroons, de Ned. Bond van varkenshandelaren, de Ned. Grossiersbond voor den vleeschhandel. de Bond van Ned. fabrikanten en handelaren in slacht prod uc tende Algemeene Bond van dorpsslagers, de Ned. Bond van gros sen in levende en geslachte varkens, de Ned, Bond van groothandelaren in var- kensvleesch en spek (Neprova), de Ned. Vereeniging van uitsluitend exporteurs van spek, de Vereeniging van kleine Ne derlandsche spek- en vetexporteurs, en de Vereeniging van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten. groep apekbedrijven, waarin werkzaam 50.000 wbeiders, en allen belanghebbenden bij binnenlandschen handel, export en verwerking van veeteeltproducten en als ®°danig erkend door de Nederlandsche Veehouderijcentrale, hebben aan den minister van landbouw en visscherij een «legram gezonden, waarin zij, vasthouden de aan het beginsel voor gelijkgerechtigde medezeggingschap, den minister verzoeken °t tenminsten één onpartijdig lid aan het ?dgriijksche bestuur dezer centrale te wil- toevoegen, waardoor onpartijdige be- wdeeling der belangen bij het nemen van besluiten kan worden verzekerd geacht. «J richten met te meer klem dit verzoek den minister, aangezien zij het nood- «kelijk achten, dat tn de Nederlandsche J^ahouderijcentrale een plaats wordt be et door een persoon, die het vertrouwen an den handel geniet. Als zoodanig ver- g'dven zij zich voor te dragen dr. mr. P jt Knibbe, secretaris van de kamer van wphandel van Rijnland te dezer stede. JjeKanten zien met vertrouwen de be- mkking van den minister betreffende verzoek tegemoet. geschikte onderwerp leek het bestuur een uitbeelding van Grieksche en Romeinsche mythen en legenden. De voorzitter der Optocht-commissie, de heer B. de Koning deelde daarover nadere bijzonderheden mede. De optocht zal bestaan uit 14 groepen tezamen omvattende pl.m. 300 personen. Dit is ongeveer de helft van het aantal deelnemers in 1936. doch dit behoeft geens zins ten koste van het geheel als kijkspel te gaan. daar het een bijzonder kleurige stoet belooft te worden. Elke groep vormt een afzonderlijk ge heel, terwijl er ongeveer 200 mannelijke en 100 vrouwelijke deelnemers noodig zullen zijn. De eerste groep stelt voor den Olympus met Zeus, Jupiter, Hera, Hebe en andere goden en godinnen. Van de tweede groep is Pallas Athene (Minerva) het middelpunt; groep 3 beeldt Aurora, de godin van den morgenstond uit: groep 4 de godin der maan en der jacht Artimis; groep 5 Hermes, de god van den handel; groep 6: Ares (Mars), de oor logsgod; groep 7 de vuurgod Vulcanus: groep 8 Aphrodite (Venus) de godin der liefde: groep 9: Neptunus (Poseidon), de god der zee; groep 10: Hades (Pluto), de godheid der onderwereld; groep 11: Aeolus, de god der winden; groep 12: Bacchus, de god van den wijn: groep 13: Flora, de godin der bloemen, terwijl groep 14 het be leg van Troje zal uitbeelden. Dit plan ontlokte aan de vergadering geen discussie, zoodat het door den ont werper, die onbekend wenscht te blijven, in samenwerking met den heer Jan de Quack en den heer De Koning nader zal worden uitgewerkt. Uit de vergadering werden eenige be zwaren geopnerd tegen een feestviering op Zaterdag, zulks o.a. met het oog op de be langen van den middenstand. De heer De Koning erkende deze bezwa ren, doch wees erop. dat deze practisch even groot zijn, wanneer de feestviering op Maandag valt. De heer Is. Leman stelde voor de taptoe op Vrijdag te laten vervallen en oogingen in het werk te stellen om de winkels dien avond als op Zaterdag geopend te houden. De heer Boot wees eroD, dat de aanwe zigen hier in de eerste plaats het belang van de 3 October-Vereeniging ln het oog moeten houden en niet de belangen van den middenstand of het persoonlijk belang. Na eenige discussie werd besloten de feestviering inderdaad op 2 October te doen plaats vinden. De heer C. J. de Jongh bepleitte bij de rondvraag een betere regeling van den toe gang aan den Rijnsburgersingel teneinde gedrang en opstonpingen te voorkomen. Het bestuur zal dit overwegen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met een beroep od aller medewerking om het a.s. herden kingsfeest van Leiden's ontzet in alle op zichten te doen slagen. de grootste geheelonthoudersvereeniging ter,wereld, eveneens zijn krachten zal blij ven geven om dit kwaad uit de wereld te bannen. In de Driftstraat werd het woord ge voerd door den heer Molenaar. H.B. lid van de Spoorweg Onthouders Vereeniging. Spr. begon zijn rede, met de vraag of het nog v/el noodig was, om de alcohol te blijven bevechten. En dan zeggen wij, drankbestrij ders volmondig ja. Want er wordt nog ge weldig veel door de drank geleden. De drankbestrijding van velerlei schakeering heeft zich ten doel gesteld dit leed uit de i wereld te bannen. Zij vecht voor een be tere en mooiere wereld, waar voer den crank geen plaats meer is. Wij allen heb ben hier een taak te vervullen. Zoowel ten opzichte van onszelf als ten opzichte van de gemeenschap. Want al moge het leed van het alcoholisme verminderd zijn, wij hebben een nieuw gevaar gekregen, het snelverkeer. Spr. eindigde zijn rede met de opwekking om allen zijn plicht te doen cn plaats te nemen in een van de orga nisaties. vereenigd in Hét Leidsch Drank- weer Comité. Vervolgens trok de stoet wederom naar de Kaasmarkt, alwaar hij met een kleine toespraak van den voorzitter werd ont bonden. Spr. bracht hartelijk dank aan de auto riteiten, die het mogelijk hadden gemaakt deze demonstraties te houden. Hij bracht hulde aan de politie, die op zulk een schit terende wijze voor de orde en aan de Post- harmonie, die voor de muziek had gezorgd Ook dankte hij den heer Stolk uit Was senaar. die voor de geluidsinstallatie had cezorgd en tenslotte alle demonstranten, die door hun aanwezigheid er toe heb ben meegewerkt, dat deze avonden zulk een succes zijn geworden. Hij wekte allen op cm in de diverse organisaties hard te blij ven werken voor de beweging en zoodoende het zaad, dat thans is uitgestrooid, te laten ontkiemen en straks hiervan de vruchten te oogsten. IN MEMORIAM. H. Cornet Sr. LEIDSCH DRANKWEER COMITÉ. Dr. J. E. Kroon schrijft ons d.d. gisteren: Met Henri Cornet Sr. is heengegaan een gewezen ambtenaar van den ouden stem pel. Eerlijk, nauwgezet, stipt en altijd het eerst aanwezig en het laatst heengaande in zijn werk. Hoezeer Cornet in breede lagen der maatschappij gewaardeerd werd om zijn hulpvaardigheid en vriendelijke tege moetkoming als ambtenaar aan de Univer- siteits-bibliotheek, bleek wel zeer duidelijk bij zijn 25 en 40 jarig jubileum als Rijks an)'.'naar. De belangstelling was niet a liet .1 zeer groot uit ons land. maar ook uit de overzeesche gewesten. Bij zijn afscheid in September 1931 ondervond hij tevens zeer veel belangstelling en zeker niet het minst uit de kringen van het Universitaire onderricht. Ruim 51/: jaar heeft hij van zijn ambtelijke rust kunnen genieten. Maar deze rust gebruikte hij niet. om stil te zit ten, want evenals hij reeds meer dan 10 jaren vóór dien bij mij werkzaam was ge weest enkele avonden per week, werden deze avonduren in morgenuren omgezet en zoo was hij Dinsdag 11 Mei 's morgens nog bij mij werkzaam geweest en verliet mij als altijd volkomen gezond en opgewekt, met afspraak om Donderdag terug te komen. Hoe anders is dit geloopen. Terwijl alles gereed voor hem stond gewerd mij op straat hedenmorgen het zoo treffende be richt van zijn heengaan. In hem verlies ik een trouw en waarach tig vriend. Blauwe Weekactie. Gisteravond hielden de Leidsche drank bestrijders vereenigd in bovengenoemd Co mité hun derde en laatste straatdemon stratie. Om 8 uur vertrok wederom een fiinke groep drankbestrijders, voorafgegaan door de Postharmonie. onder groote be langstelling van het publiek, naar de ver schillende plaatsen in de stad. waar het woord zou worden gevoerd. De eerste bijeenkomst vond plaats in de Trompstraat, alwaar de voorzitter, de heer H. Zunderman Sr. een groot aantal toe hoorders kon welkom heeten. Het deed spr. veel genoegen, dat zoovelen gekomen wa ren om naar het gesproken woord van de geheelonthouders te komen luisteren. In hel bijzonder heette hij welkom den heer Buwalda. adjudant van het Leger des Heiis hier ter plaatse. Het deed spr. genoegen, dat ook een vertegenwoordiger van die groote wereldorganisatie bereid was ge vonden om op de bijeenkomst van het L. D. C. het woord te voeren. Spr. begon zijn rede met een verklaring voor te lezen, die iedereen, die lid wenscht te worden van het Leger moet afleggen. Hierin komt o.m. voor. dat hij zich zal ont houden van alle bedwelmende middelen, alcohol, opium. etc. Hieruit ziet ge dat ook het Leger principieel met den drank heeft gebroken. Aan de hand van verschillende voorbeelden, toonde spr. aan, hoe vaak de drank de oorzaak is van veel ellende. Spr. las vervolgens een gedeelte voor uit hel gedenkboek van het Leger des Heiis, geschreven door ds. Montijn, een bekend drankbestrijder, waarin deze op treffende wijze het prachtige werk schilderde, dat door het Leger ook op het gebied van de drankbestrijding wordt gedaan. Spr. ein digde zijn rede, met een oproep om allen te blijven vechten tegen het alcoholisme, en de verzekering te geven, dat 't Leger, R.K. VROUWENBOND AFD. LEIDEN. Geslaagde feestavond. In het St. Antonius Clubhuis organiseer de de R.K. Vrouwenbond afd. Leiden gisteravond zijn jaarfeest, dat ook dit maal geen uitzondering maakte op den regel en dus weer ten volle geslaagd mag worden genoemd. In een kort openings woord schetste de presidente mevr. Man- ders den gestadigen groei dezer afdeeling, welke nog meer tot blijdschap stemt, wan neer wij de tijdsomstandigheden in aan merking nemen. Hierna was het woord aan de Vereenigde Haagsche Spelers o.l.v. Pierre Balledux voor de opvoering van een klucht in één bedrijf .Huwelijksaanzoek". Deze klucht vond in een langdurig applaus een welverdiende belooning. Na een korte pauze trad dit gezelschap nogmaals op in een blijspel: „De Tante uit Brazilië". In dit stukje zagen wij de Haag sche spelers van hun beste zijde. Onbe daarlijk is er om het gebodene gelachen en ook ditmaal kreeg het gezelschap een langdurig applaus in ontvangst te nemen. Uit handen van mevr. Manders ontving mevr. Balledux een fraai bouquet. De presidente sloot hierna dit in alle op zichten geslaagde jaarfeest met den Chr. groet. LEIDSCHE BURGERWACHT. Hedenavond aanvangende om 20.00 uur zullen onderstaande leden der Leidsche Burgerwacht kampen om den Kampioens- prijs Buks 1936/1937. W. Alphenaar, F. J. Zeilstra. A. S. Schel ler, H. P. v. Ek, A. Groener.dijk, J. C. de Bruijn en M. N. A. Swets. PINKSTERCONCERT CON AMORE. Bachcantate's. - Handei's Laudate Pueri Dominum". Twee der schoonste cantate's van Joh. Seb. Bach uit diens laatste scheppings periode na zijn 50ste jaar n.l. de voor Pinksterniaandag geschreven „Also hat Gott die Welt geliebt" en de cantate „Wachet auf ruft uns die Stimme", met als tusschenspel een paarl van even groo te waarde het „Laudate Pueri Dominum" (Looft, gij knechten des Heeren) van Handel, had de heer Smink uitgekozen voor zijn Pinksterconcert met de Chr Ora- toriumver. „Con Amore". Hij heeft daar goed aan gedaan; een betere keuze waren nauwelijks denkbaar geweest! De uitvoering zelve, tevens uitgezonden door de N.C.R.V., werd echter helaas ge handicapt door een zeer matig bezette Stadsgehoorzaal, hetgeen de accoustiek geenszins ten goede kwam en dus een be oordeeling moeilijk maakt. De klank vloei de nu meermalen te veel ineen en was soms te massaal, doch zulks neemt niet weg, dat wij opnieuw onder den indruk konden komen van het uitstekende en ge zond klinkende materiaal, dat de heer Smink onder zijn directie heeft. In het bijzonder verheugen wij ons over de lof felijke prestaties der tenoren, die bijv. het koraal „Zion hort die Wachter singen", bijzonder beschaafd en nobel gezongen hebben. In vloeiend-gedragen Siciliano-rhythme, opende het koor dezen wijdingsvollen avond met de beroemde Pinkstercantate en het was reeds spoedig merkbaar, hoe zeker de heer Smink het werk had inge studeerd. Hij bracht ons in de devote stem ming. om volop te genieten van de so praan-aria „Mein glaubiges Herze", een der meest gezongen Baoh-aria's. waarin Ankic van Wickevoort Crommelin, die een bijzonder gelukkigen avond had. met rein en beheerscht geluid de juiste sfeer voort zette. De cellobegeleiding van den heer Henk Berkhout paste zich hierbij in groo- te harmonie aan. De aria „Du bist geboren mir zu gute" gaf een uitstekenden indruk van het mu zikale en zang-technische kunnen van den bas Laurens Bogtman. wiens vèrdragend geluid een edel timbre bezit. Speciaal heeft deze ons ook geboeid door 'n prach- tigen klank in het recitatief „So geh herein zu mir" in de cantate „Wachet auf. ruft uns die Stimme". waarin hij ook door een voorname voordracht opviel. Handel's „Laudate Pueri Dominum" is een juweeltje van Italiaansche bel-canto- stijl en draagt een verheven karakter, waarnaar het slechts één verrukking is. te mogen luisteren. Domineerend is hierin de uiterste moeilijke sopraanpartij, waar in ook qua adembeheersching zulke hooge eischen gesteld worden. Ankie van Wickevoort Crommelin wist zich kranig door de coloraturen heen te slaan en hield het strakke tempo uitne mend vol: met haar stralende sopraan wist zij zich ook voortreffelijk in het „Glo ria" bij het koor aan te passen. De heer Smink heeft durf getoond deze moeilijke compositie ten uitvoer te bren gen. Met vaste hand leidde hij het geheel en met een waarlijk buitengewoon ge slaagd resultaat. Was in de Bachcantate de begeleiding van het Ned. Kamerorkest soms aan den te luiden kant speciaal ir. de aria van Bogtman meer en meer wist men zich op elkander in te stellen en raakte men gewend aan de zoo onge woon moeilijke accousiek, zoodat dit volop ten goede is gekomen aan de cantate „Wachet auf ruft uns die Stimme", die muzikaal op ons den grootsten indruk heeft gemaakt. Daarin was ook veel meer kleur en nuance en innerlijk bezielde overgave te onderkennen. Bach heeft hier in een belangrijke plaats ingeruimd aan den Cantus firmus. die als een onophou delijke stroom het koraal beheerscht en waarmee zulk een diep aangrijpenden in druk wordt gemaakt. Van onnavolgbare uitdrukkingskracht is b-v. ook het duet tusschen sopraan en bas „Wann kommst du. mein Heil": het betooverende verlan gen. de kuisohe lieflijkheid, die hieruit spreekt, is van zeldzame schoonheid. De beide solisten hebben ook hier tot den sterken indruk krachtig bijgedragen, die deze cantate wederom gemaakt heeft. Gelijk gezegd: het koor zong hier met kleur en nuance, met veel overtuiging en ook in de fortopassages, met nobel en welluidend klankgehalte. Wij moeten nog de voortreffelijke mede werking vermelden van Han van de Ven iviool), die het duet gevoelig en met fraaie streek omspeelde, alsmede het feillooze hobospei van den heer Middendorp, die in diverse accompagnementen o.a. van de sopraan e£n grooten steun bleek te zijn. Mevr. Lena BeukemaBenraadt heeft bescheiden en muzikaal op de vleugel be geleid, evenals de heer Aart Smink zulks deed op het orgel. Al met al een uitvoering, die de heer Smink met zijn bekende accuratesse gron dig had voorbereid en die stellig een veel grooter bezoek had verdiend. Moge hij er op den duur in slagen nog meer muzikale fijnzinnige bewogenheid in zijn uitvoeringen te leggen soms maakt de zang een wat machinalen indruk dan zullen wij ons over het bereikte nóg meer verheugen, dan reeds thans het ge val was. BINNENLAND. De nietigverklaring van goudclausules; het oordeel der regeering i Binnenland, 3d» Blad). De onbewaakte overweg; twee dooden bij De Klomp (Gemengd, 3de Blad). De stand der fruitteeltgewassen (Land- en Tuinbouw, 4de Blad). Van werkloos meisje tot dienstbode (3de> Blad). Rapport der televisie-commissie; experi- menteele uitzendingen noodig geacht. (lste Blad). Het prinselijk paar zal de vlootrevue te Spïthead bijwonen (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Groote rede van den Italiaanschcn mi nister van buitenlandsche zaken Ciano (3de Blad). Een Engelsche torpedobootjager in dc Spaansche wateren ernstig bescha digd. 8 dooden, 24 gewonden (3e Blad). Demonstratie van Vlaamsche oud-strijders te Brussel toch toegestaan (Buitenl., lste Blad). President Roosevelt van vacantie terug gekeerd (Buitenland, lste Blad). Te Venetie zijn vele huizen ingestort. Ver moedelijk 10 dooden en vele gewonden (Laatste Berichten, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Onze hulde voor de uitnemende samen stelling van dit impoueerer.de Pinkster programma. De avond werd besloten met het zingen van Ged. 96. terwijl hij met gebed geopend was door den voorzitter, den heer Kruit. J. H. VAN WELSENt In den ouderdom van 86 jaar is hier ter stede overleden dr. J. H. van Welsen, rustend arts, gepensionneerd officier van gezondheid lste klasse en oud-chef van het Militair Hospitaal te Venlo. DE ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Met de werkzaamheden voor de vergroo ting van de zweminrichting „De Zijl" is men thans flink gevorderd. Hedenmorgen, toen wij er een kijkje kwamen nemen, maakte alles nog wel een zeer ongezelligen indruk maar men is nu aan de afwerking bezig en dagelijks zal men het uiterlijk van dit zwembad dus kunnen zien ver fraaien. In de bassins bevonden zich van daag de stempels nog. welke de wanden tijdens het uitgraven hebben moeten stut ten. doch morgen worden al deze zware palen verwijderd. terwijl het bad dan tevens vol water komt. Indien het weer nu wat meewerken wil zal men dus Dinsdag kunnen zwemmen, temeer omdat de kleed kamers en ook de inrichting voor het wisselsysteem gereed zijn. Intusschén zal men er genoegen mee moeten nemen dat er de eerstvolgende veertien dagen nog druk gewerkt wordt. De zoi.'/h terrassen moeten nog gemaakt worden evenals de betonnen schutting, welke aan die zijde de afsluiting vormen zal. terwijl er verder nog schilders en andere werklieden hun bezigheden hebben te verrichten. Indien de arbeid in hetzelfde tempo van thans voortgaat zal de zweminrichting ongetwijfeld tegen 1 Juni geheel gereedj kunnen zijn. Zooals men weet is de offi- cieele opening op 12 Juni vastgesteld. PRIVAAT-DOCENT VOOR NOTARIAAT. Toegelaten is als privaat-docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwüs te geven in het notariaat, de heer J. C. H. Melis, candldaat-notarls te Breda.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1