STADSNIEUWS De kroning van het Engelsche koningspaar 78sie Jaargang DONDERDAG 13 MEI 1937 No. 23(58 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DH nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redact j7. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per postf. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> EERSTE BLAD BINNENLAND. De reorganisatie van het spoorwegbedrijf; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (3e Blad). Kind te Den Haag door den bliksem ge dood. (Gemengd, 3e Blad). De dalende werkloosheid. (Binnenland, 4e Blad). Het Anisterdamsche Hof heeft Onnes van Nyenrode tot een jaar en Koning tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld (Rechtzaken, le Blad). Morgen wordt de eerste nieuwe haring aangevoerd. (Visscherij, 2e Blad). BUITENLAND. Koning George VI spreekt tot zijn volken. Groote feestvreugde in Londen. (3e Blad). Voor wie loopt er een officïeele trein tus- schen Duitschland en Italië? (Buiten land, le Blad).. Economische besluiten in Zweden. (Bui tenland, le Blad). Fascistische actie in de Verecnigde Staten? (Buitenland, le Blad). Bomaanslag op standbeeld van George H te Dublin. (Buitenland, le Blad). De kroningsplechtigheid in de Westminster Abdy. De Koning, rechts, draagt de kroon, welke de Bisschop van Canter bury Hem op het hoofd heeft geplaatst. Geheel links Koningin Elizabeth. Van kunstverlichting tot verlichtingskunst. ,,Ick ken de stat niet meer z(j ls een grat gelijck! Ick tast ln *t duystor om en plas door smeer en slljck" Men schrijft ons: Er is heel wat veranderd, sinds een volksdichter enkele eeuwen geleden met deze woorden zijn misnoegen uitte over een Hollandsche stad bij avond. De olie lantaarns, die betrekkelijk kort na het slaken van deze verzuchting in zwang kwamen, zijn reeds lang opgevolgd door de gaslantaarns en nog later kwam het elec- tnsche lioht, waarmede op het oogenblik het grootste deel der straatverlichting ge- Khiedt. Op het gebied der eiectrische verlich ting, in het bijzonder van verkeerswegen, sjn in de laatste jaren enkele opmerke lijke verbeteringen uitgewerkt, die in de komende jaren stellig op ruime schaal zul len worden toegepast. Wij hebben hier het ®og op de uitvinding van de zgn. gasont- hdtagslampen. dat zijn de natrium- en de kwiklamp. Ook in Leiden en omgeving zijn leeds enkele straten en wegen door middel 'an deze lampen verlicht. Vele lezers zullen het op prijs stellen Merover eens wat meer te weten en voor hen moge hier een korte uiteenzetting vol gen van de verbeteringen, in het bijzonder een verkeersoogpunt, die met deze gas ontladingslampen bereikt zijn. Daartoe is net evenwel noodig een kort uitstapje te ■naken op technisch gebied. de gloeilamp* zooals wij die in de nwskamer gebruiken en welke ook thans nog voor verreweg het grootste deel der "^verlichting wordt toegepast, ge- °oniodt de lichtopwekking door het voeren ■on een electrischen stroom door een ounne draad. Deze draad wordt gloeiend en licht uit (vandaar ,,gloii"lamp). Het Ï2"®™aalde licht is van gemengde sa- H^lling, waarmee is bedoeld, dat in dit f. verschillende kleuren voorkomen. Het nit financiëel oogpunt onmogelijk hier- oen zoodanige algemeene verlichting ,S, verkeerswegen te bereiken, dat b.v. Daa£ -snelverkeer bij avond mogelijk is. arvoor zouden te veel en te grootè iam- noodig zijn, d.Dv^}t'vnic'inS ven de natriumlamp (bij ""Ups' fabrieken te Eindhoven in 1931) luidde een nieuw tijdperk van de wegver- lichting in. De lichtopwekking geschiedt bij de natriumlamp op geheel andere wijze. Zeer in het kort gezegd komt het hierop neer: het ballonnetje bevat een kleine hoeveelheid natriummetaal. Voert men nu een stroom door den ballon, dan wordt daarin een zóó hooge temperatuur verkre gen, dat de natrium verdampt. Deze na- triumdamp wordt door den stroom tot lichtgeving gebracht. Het natriumlicht is éénkleurig (geel), anders dus dan het licht der gloeilamp. Nu kost licht, opgewekt door ontlading door een gas (zooals bij de natriumlamp) minder stroom dan licht, dat door gloeien van een draad wordt opgewekt. Het uitge straalde licht heeft bovendien meer licht effect, omdat het menschelijke oog het ge voeligst. ts voor de kleuren geel-groen. dus ongeveer de kleur van het natriumlicht. Hetzelfde lichteffect wordt dus verworven met een geringere hoeveelheid licht, die ook minder stroom vraagt. Verder heeft men bij natriumlicht een betere contrast werking, waarover hieronder meer. De éénkleurigheid van het natriumlicht heeft tot gevolg, dat het kleuronderscheid verdwijnt. Wat geel is ziet men als geel, maar bij de andere kleuren heeft men al leen maar helderheidsverschillen (zooals b.v bij foto's). Daardoor is het voor de huiskamer volkomen ongeschikt, maar zooveel te meer geschikt voor verkeers wegen. fabrieksterreinen, havenemplace menten, enz. De helderheidsverschillen (men noemt dit: contrastwerking» maken het op den weg namelijk mogelijk voor werpen ook op groote afstanden nog scherp waar te nemen. Men controleere dit maar eens op met natriumlampen ver lichte wegen, zooals de weg van Katwijk- Binnen naar Katwijk-Zee en de hoofdver keersweg in de bollenstreek. Voor het moderne snelverkeer is dit van groote beteekenis. want daardoor is het mogelijk op aldus verlichte wegen ook bij avond snel en vooral veilig te rijden. Doordat men bij natriumlicht de juiste, d. w. z. de daslichtkleur van voorwerpen en menschen niet zuiver kan waarnemen, treedt een verkleuring op. Onder natrium licht schijnen alle menschen bleek te zijn, waardoor zij er ongezond uitzien. Het tweede soort gasontladingslamp is de kwiklamp, van lateren datum dan de natriumlamp. De kwiklamp is in Leiden b.v. toegepast op de Breestraat en op het parkeerterrein Beestenmarkt. De licht- I opwekking geschiedt op ongeveer overeen- komstige wijze als bij de natriumlamp. D. w. z. deze lamp bevat een hoeveelheid 1 kwik, die bij inschakeling van den stroom verdampt. Deze kwikdamp wordt door den stroom tot lichtgeving gebracht. Het licht van de kwiklamp bestaat uit een mengsel van in hoofdzaak blauwe, groene en gele stralen. De gezichtsscherpte is nog iets grooter dan bij natriumlicht. Op grond van wat wij hierboven schreven over xleurwerking, zal het zonder meer duide lijk zijn, dat ook bij de kwiklamp (die immers eveneens licht van een betrekkelijk eenzijdige kleursamenstelling levert) een verkleuring optreedt, zij het dan in min dere mate. In dit geval is het evenwel een blauwverkleuring. Inmiddels heeft men ook daarop al weer wat gevonden. Op de Breestraat is b.v. bij elke kwiklamp een gloeilamp gemonteerd. De groote voordee- len van het kwiklicht blijven hierbij be- houden. terwijl de verkleuring tegen gegaan wfbrdt door het licht der gloeilanu>. Dit gemengde licht benadert het daglicht c-n is zeer geschikt voor verlichting van verkeerswegen, die binnen dorps- of stads- j kommen liggen. Door de uitvinding dezer lampen is het vraagstuk van een goede verlichting der groote verkeerswegen, dat door de snelle ontwikkeling van het wegverkeer zoo urgent is geworden, voor een groot deel opgelost. Dat wil zeggen: theoretisch, want het zal nog wel geruimen tijd duren eer alle groote verkeerswegen van deze doel matige verlichting zijn voorzien. Er zit namelijk ook een financiëele zijde aan deze zaak (kosten van aanleg). Maar dit kan men veilig zeggen: er is hiermede weer een flinke stap veen daan op wat wij eens kernachtig zagen aangeduid als „de weg van kunstverlum- ting tot verlichtingskunst". EXAMENS ENDEGEEST, VOORGEEST EN RHIJNGEEST. Voor de overgangsexamens in boven genoemde gestichten slaagden alle candl- daten op één na. Voor het le gedeelte zijn geslaagd de zusters E. Bleuze, M. v. Driel, G. Eikelen- boom. J. Groeneveld, M. J. A. Rietveld. A. C. v. Sinderen, M. Taal, M. J. G. de Bas, P. S. Bisschops, E. G. Brussel, H. G. Burg hoorn, C. G. J. Fortuin, M. W. Groenen dijk, M. J. M. de Haan, B. den Hartigh, N. v. Kooy, E. Kroon, R. Posthumus, C. F. Toledo en A. J. v. Wijk. Voor het 2e gedeelte slaagden broeder J. Bioem en de zusters C. G. Bodegraven. M. E. v. d. Breggen. C. M. Ciggaar, R. van Driel, E. v. Gunst, F. M. C. Lut, F. M. J. A. van Rossum, G. van Rijn, B. Schekman, broeder J. C. Sollie en zr. M. S. Tabak. Streekvergadering van den Statenkieskring Leiden. Door de kiesvereenlgingen Leiderdorp, Koudekerk en Zoeterwouae was een open bare vergadering belegd in het cathechi- satielokaal der Ned. Herv, Kerk te Leider dorp. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 33 9 en 10 las de voorzitter der kiesver- eeniging Leiderdorp, de heer P. Ph. Deu- mer een gedeelte der H. Schrift, waarop hij voorging in gebed. Hierop verleende hij na een korte toe spraak het woord aan ds. A. W. M. Odé van Koudekerk. Deze sprak over het onderwerp „Wat willen wij Chr. Historischen?" Spr. legde hier den nadruk op het woord wil len, dat volgens hem dieper was dan wen- schen. Dit willen staat in verband met het Chr. beginsel. Hij zette dan uiteen, dat de Chr. Historischen zich verantwoordelijk voelen in de eerste plaats tegenover de natie. Zij willen dus beginselpolitiek en ne men daarbij Gods woord als richtsnoer voor hunne handelwijze. Spr. ging dan na tot welk een verschil dit moest leiden b.v. met de liberale op vatting die het in de politiek zonder Gods dienst wil stellen en dus de overheid niet kan zien als dienaresse Gods, maar veel eer als regeerende bij de gratie van het volk. Op sociaal terrein leidt dit ook met anderen tot verschil van inzicht, want vol gens het Evangelie zijn de menschen broe ders, die elkaar moeten steunen, terwijl andersdenkenden spreken van klassenstrijd en daarbij slechts zien werkgevers en werknemers die elkander bestrijden. Vervolgens over het parlementaire stelsel sprekende gaf ds. Odé toe dat hierin fou ten zijn geslopen. Men heeft van het par lement wel gezegd dat dit een praatcol lege is. maar volgens spr. gaat dit niet ge heel op. De huidige regeering heeft veel werk gedaan en is vooral de laatste jaren zeer actief geweest. Zij heeft een groot aantal maatregelen getroffen. Hoe be kwaam regeerders nu ook zijn, het zijn per slot van rekening toch ook maar men schen, die zich kunnen vergissen. Daarom is het van belang, dat er een organisme is om de regeering te eontroleeren en zoo noodig te critiseeren. De Chr. Hist, willen de regeering wel steunen maar niet blinde lings volgen. Zij willen dlis in geen geval een toestand, waarin de leiding berust bij één persoon omgeven door een paar raads lieden. De spreker behandelde dan enkele pun ten. van het program van de Chr. Hist. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Unie, waarbij allereerst de naam. Hoe wel gekozen is deze naam. aldus ds. Odé. Chris telijk d.w.z. .Keer wat wilt Gij dat ik doen zal". Waar zou het heengaan wanneer wij in de politiek de Blijde Boodschap niet meer als richtlijn zouden nemen, want de mensch is toch immers afhankelijk, ver antwoordelijk en bestaat toch bij de gratie Gods. Dan Historisch, want de leiding Gods wordt toch waargenomen in de geschie denis der volkeren. Hieruit volgt dat wij de beginselen van het Evangelie hebben toe te passen in den tijd, waarin wij leven. De Chr Historischen zien de kerk als een openbaring Gods, in ons volkleven met een eigen rechtskarakter, zulks in tegenstelling met vereenigingen. Vereenigingen gaan te niet bij gebrek aan leden. De kerk houdt nooit op, omdat haar Heer blijft. Spr. gaat dan nog na de verschillen met de Staatk. Ger. Partij en de Herv. Geref. Partij. De laatste ziet b.v. alleen de Ned. Herv. Kerk. De Chr. Hist. Partij ziet alle kerkelijke richtingen, wijl zij alle leven uit dezelfde Blijde Boodschap. Een verschil met de A.R. is b.v. de opvatting over het onderwijs. Voor de A.R. partij bestaat al leen de bijzondere school. De Chr. Histo rischen willen ook aandacht schenken aan de openbare school en bevorderen, dat daar binnen het raam der bestaande wetgeving het Evangelie wordt gebracht. Na nog enkele punten van het uitgegeven verkiezingsmanifest te hebben behandeld, kwam spr. aan het slot van zijn rede. Hij kenschetste de C.H.U. als principieel, waar dig en actueel. Met groote waardeering sprak hij nog over den leider der A.R. partij waaraan ons volk in deze moeilijke tijden zooveel te danken heeft en van wien hij hoopt, dat hij ook na de verkiezingen in het landbestuur zal terugkeeren, maar de aanwezigen spoorde hij aan hun stem uit te brengen op den lijstaanvoerder der C.H mr. dr De Geer. Op deze rede volgde een krachtig ap plaus. Na gedachtenwisseling werd een slotwoord gesproken door ds. G. J. Streeder van Leiderdorp. Deze drong aan op meer actie van de kiesvereenigingen. Vooral voor de jeugd achtte hij dit zeer noodig. Het ontbreekt haar aan politieke scholing en zoo komt zij misschien terecht in het vaarwater van de N.S.B. of andere partijen. Meer waakzaamheid is daarom zeer ge boden. Ds. Odé sloot de bijeenkomst met dank gebed. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen In disch Recht; de heer J Clignett (Den Haag)idem Zuid-Afrikaansch recht, de heer G. D. Roos (Stellenbosch Z.A.)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1